Featured Stories

Recent Videos

La Route de France Stage 1 Report, Full Results – Garner Wins, Kirchmann 8th

release by Team Liv-Plantur

August 10, 2015 (Briare le Canal, FRA) – The Liv-Plantur team continued its domination of La Route de France Monday, with British rider Lucy Garner sprinting to victory at the end of the 127km Stage 1 from Avon to Briare le Canal.

Garner’s win, her first of the 2015 season, came one day after her teammate Amy Pieters won the prologue. Pieters finished safely in the main field to secure her General Classification lead at the biggest women’s stage race in France.

It was a strong team effort, with all five Liv-Plantur riders working to defend Pieters’s GC lead, and then set up Garner, a two-time junior world champion, for the sprint.

“I’m really happy to have won today,” Garner said after edging out Australian Annette Edmondson to take the win on her Liv Envie Advanced Pro bike. “It has been a hard few months with a lot of crashes for me, but the team have always believed in me. They worked hard for me in the final, and then Amy finished it off perfectly by bringing me to the finish after fighting for position in the last kilometers.”

The race continues Tuesday with Stage 2, a 118km race from Villemandeur to Bourges.

Results

1. Lucy Garner (Gbr) Team Liv-Plantur 2:47:49
2. Annette Edmondson (Aus) Wiggle Honda
3. Roxane Fournier (Fra) Poitou-Charentes.Futuroscope.87
4. Anna Trevisi (Ita) Inpa Sottoli Giusfredi
5. Aurore Verhoeven (Fra) Lointek Team
6. Giorgia Bronzini (Ita) Wiggle Honda
7. Lauren Kitchen (Aus) Hitec Products
8. Leah Kirchmann (Can) Optum p/b Kelly Benefit Strategies
9. Amy Pieters (Ned) Team Liv-Plantur
10. Kimberley Wells (Aus) Australia
11. Oxana Kozonchuk (Rus) Russia
12. Brianna Walle (USA) Optum p/b Kelly Benefit Strategies
13. Loren Rowney (Aus) Australia
14. Kseniia Dobrynina (Rus) Astana-Acca Due O
15. Fiona Dutriaux (Fra) France
16. Larisa Pankova (Rus) Astana-Acca Due O
17. Eugenia Bujak (Pol) Btc City Ljubljana
18. Nel De Crits (Bel) Topsport Vlaanderen-Pro-Duo
19. Aude Biannic (Fra) Poitou-Charentes.Futuroscope.90
20. Ingrid Drexel (Mex) Astana-Acca Due O
21. Claudia Cretti (Ita) Inpa Sottoli Giusfredi
22. Claudia Lichtenberg (Ger) Team Liv-Plantur
23. Soline Lamboley (Fra) Lointek Team
24. Daiva Tuslaite (Ltu) Inpa Sottoli Giusfredi
25. Polona Batagelj (Slo) Btc City Ljubljana
26. Molly Weavers (Gbr) Team Liv-Plantur
27. Cecilie Gotaas Johnsen (Nor) Hitec Products
28. Spela Kern (Slo) Btc City Ljubljana
29. Jessica Mundy (Aus) Australia
30. Lucia Gonzalez Blanco (Esp) Lointek Team
31. Saartje Vandenbroucke (Bel) Topsport Vlaanderen-Pro-Duo
32. Coralie Demay (Fra) France
33. Amy Cure (Aus) Lotto Soudal Ladies
34. Maura Kinsella (USA) Optum p/b Kelly Benefit Strategies
35. Elena Utrobina (Rus) Bizkaia-Durango
36. Eider Merino Kortazar (Esp) Lointek Team
37. Ane Santesteban Gonzalez (Ita) Inpa Sottoli Giusfredi
38. Anouk Rijff (Ned) Lotto Soudal Ladies
39. Elisa Longo Borghini (Ita) Wiggle Honda
40. Ursa Pintar (Slo) Btc City Ljubljana
41. Am_lie Rivat (Fra) Poitou-Charentes.Futuroscope.86
42. Jenelle Crooks (Aus) Australia
43. Tetiana Riabchenko (Ukr) Inpa Sottoli Giusfredi
44. Janicke Gunvaldsen (Nor) Hitec Products
45. Lierni Lekuona Etxebeste (Esp) Bizkaia-Durango
46. Carlee Taylor (Aus) Lotto Soudal Ladies
47. Jessie Daams (Bel) Lotto Soudal Ladies
48. Annie Ewart (Can) Optum p/b Kelly Benefit Strategies
49. Olga Dobrynina (Rus) Bizkaia-Durango
50. Angela Maffeis (Ita) Inpa Sottoli Giusfredi
51. Jaime Nielsen (Nzl) Bepink Laclassica
52. Fien Delbaere (Bel) Topsport Vlaanderen-Pro-Duo
53. Shannon Malseed (Aus) Australia
54. Anna Potokina (Rus) Russia
55. Jasmin Glaesser (Can) Optum p/b Kelly Benefit Strategies
56. Carolina Rodriguez Gutierrez (Esp) Astana-Acca Due O
57. Makhabbat Umutzhanova (Rus) Astana-Acca Due O
58. Belen Lopez Morales (Esp) Lointek Team
59. Mayuko Hagiwara (Jpn) Wiggle Honda
60. Ingrid Lorvik (Nor) Hitec Products
61. Charlotte Bravard (Fra) Poitou-Charentes.Futuroscope.89
62. Dafne Therous Izquierdo (Can) Lointek Team
63. Greta Richioud (Fra) Poitou-Charentes.Futuroscope.91
64. Emilie Rochedy (Fra) France
65. Marion Sicot (Fra) France
66. Ellen Skerritt (Aus) Australia
67. Manon Souyris (Fra) France
68. Lieselot Decroix (Bel) Lotto Soudal Ladies
69. Silvia Valsecchi (Ita) Bepink Laclassica
70. Anna Ramirez Bauxel (Esp) Bizkaia-Durango
71. Amber Neben (USA) Bepink Laclassica
72. Ana Maria Covrig (Rom) Bepink Laclassica
73. Julia Soek (Ned) Team Liv-Plantur
74. Jesst Druyts (Bel) Topsport Vlaanderen-Pro-Duo
75. Isabelle Beckers (Bel) Lotto Soudal Ladies
76. Martina Ritter (Aut) Btc City Ljubljana
77. Tatiana Shamanova (Rus) Russia
78. Tone Hatteland Lima (Nor) Hitec Products
79. Samara Sheppard (Nzl) Bizkaia-Durango
80. Fanny Leleu (Fra) France
81. Ilaria Bonomi (Ita) Bepink Laclassica
82. Marina Likhanova (Rus) Russia
83. Lindsay Marie Fox (USA) Bepink Laclassica
84. Tatiana Antoshina (Rus) Russia
85. Audrey Cordon (Fra) Wiggle Honda
86. Ariane Horbach (Ger) Optum p/b Kelly Benefit Strategies
87. Willeke Knol (Ned) Team Liv-Plantur
88. Kaat Hannes (Bel) Topsport Vlaanderen-Pro-Duo
89. Natalya Saifutdinova (Kaz) Astana-Acca Due O
90. Anna Christian (Gbr) Wiggle Honda
91. Eug_nie Duval (Fra) Poitou-Charentes.Futuroscope.88
92. Mia Radotic (Cro) Btc City Ljubljana

GC After Stage 1
1. Amy Pieters (Ned) Team Liv-Plantur 2:51:28
2. Eugenia Bujak (Pol) Btc City Ljubljana 0:03
3. Brianna Walle (USA) Optum p/b Kelly Benefit Strategies 0:04
4. Jaime Nielsen (Nzl) Bepink Laclassica
5. Annette Edmondson (Aus) Wiggle Honda
6. Leah Kirchmann (Can) Optum p/b Kelly Benefit Strategies 0:05
7. Lauren Kitchen (Aus) Hitec Products 0:06
8. Elisa Longo Borghini (Ita) Wiggle Honda
9. Aude Biannic (Fra) Poitou-Charentes.Futuroscope.90 0:07
10. Martina Ritter (Aut) Btc City Ljubljana
11. Jasmin Glaesser (Can) Optum p/b Kelly Benefit Strategies 0:08
12. Silvia Valsecchi (Ita) Bepink Laclassica 0:09
13. Amy Cure (Aus) Lotto Soudal Ladies
14. Claudia Lichtenberg (Ger) Team Liv-Plantur 0:11
15. Cecilie Gotaas Johnsen (Nor) Hitec Products 0:12
16. Maura Kinsella (USA) Optum p/b Kelly Benefit Strategies
17. Jessie Daams (Bel) Lotto Soudal Ladies
18. Daiva Tuslaite (Ltu) Inpa Sottoli Giusfredi 0:13
19. Polona Batagelj (Slo) Btc City Ljubljana
20. Kimberley Wells (Aus) Australia
21. Mia Radotic (Cro) Btc City Ljubljana 0:14
22. Coralie Demay (Fra) France
23. Anouk Rijff (Ned) Lotto Soudal Ladies 0:15
24. Am_lie Rivat (Fra) Poitou-Charentes.Futuroscope.86
25. Amber Neben (USA) Bepink Laclassica 0:16
26. Annie Ewart (Can) Optum p/b Kelly Benefit Strategies
27. Molly Weavers (Gbr) Team Liv-Plantur
28. Ellen Skerritt (Aus) Australia
29. Julia Soek (Ned) Team Liv-Plantur
30. Roxane Fournier (Fra) Poitou-Charentes.Futuroscope.87
31. Audrey Cordon (Fra) Wiggle Honda
32. Isabelle Beckers (Bel) Lotto Soudal Ladies
33. Lucy Garner (Gbr) Team Liv-Plantur
34. Willeke Knol (Ned) Team Liv-Plantur
35. Tetiana Riabchenko (Ukr) Inpa Sottoli Giusfredi 0:17
36. Carlee Taylor (Aus) Lotto Soudal Ladies
37. Elena Utrobina (Rus) Bizkaia-Durango 0:18
38. Belen Lopez Morales (Esp) Lointek Team
39. Jenelle Crooks (Aus) Australia
40. Ana Maria Covrig (Rom) Bepink Laclassica 0:19
41. Eug_nie Duval (Fra) Poitou-Charentes.Futuroscope.88
42. Jessica Mundy (Aus) Australia
43. Ingrid Drexel (Mex) Astana-Acca Due O
44. Shannon Malseed (Aus) Australia 0:20
45. Ursa Pintar (Slo) Btc City Ljubljana
46. Eider Merino Kortazar (Esp) Lointek Team
47. Mayuko Hagiwara (Jpn) Wiggle Honda 0:21
48. Lieselot Decroix (Bel) Lotto Soudal Ladies
49. Saartje Vandenbroucke (Bel) Topsport Vlaanderen-Pro-Duo
50. Loren Rowney (Aus) Australia 0:22
51. Ilaria Bonomi (Ita) Bepink Laclassica 0:23
52. Anna Christian (Gbr) Wiggle Honda
53. Fiona Dutriaux (Fra) France
54. Charlotte Bravard (Fra) Poitou-Charentes.Futuroscope.89
55. Larisa Pankova (Rus) Astana-Acca Due O 0:24
56. Marion Sicot (Fra) France
57. Anna Ramirez Bauxel (Esp) Bizkaia-Durango
58. Giorgia Bronzini (Ita) Wiggle Honda
59. Fanny Leleu (Fra) France
60. Nel De Crits (Bel) Topsport Vlaanderen-Pro-Duo 0:25
61. Kaat Hannes (Bel) Topsport Vlaanderen-Pro-Duo
62. Soline Lamboley (Fra) Lointek Team 0:26
63. Ane Santesteban Gonzalez (Ita) Inpa Sottoli Giusfredi
64. Ariane Horbach (Ger) Optum p/b Kelly Benefit Strategies 0:27
65. Makhabbat Umutzhanova (Rus) Astana-Acca Due O
66. Greta Richioud (Fra) Poitou-Charentes.Futuroscope.91 0:28
67. Aurore Verhoeven (Fra) Lointek Team
68. Spela Kern (Slo) Btc City Ljubljana
69. Emilie Rochedy (Fra) France 0:29
70. Lucia Gonzalez Blanco (Esp) Lointek Team
71. Tatiana Antoshina (Rus) Russia 0:30
72. Claudia Cretti (Ita) Inpa Sottoli Giusfredi 0:31
73. Carolina Rodriguez Gutierrez (Esp) Astana-Acca Due O
74. Natalya Saifutdinova (Kaz) Astana-Acca Due O 0:32
75. Janicke Gunvaldsen (Nor) Hitec Products
76. Oxana Kozonchuk (Rus) Russia
77. Tone Hatteland Lima (Nor) Hitec Products 0:33
78. Olga Dobrynina (Rus) Bizkaia-Durango
79. Ingrid Lorvik (Nor) Hitec Products 0:34
80. Anna Trevisi (Ita) Inpa Sottoli Giusfredi 0:36
81. Manon Souyris (Fra) France 0:38
82. Lierni Lekuona Etxebeste (Esp) Bizkaia-Durango
83. Anna Potokina (Rus) Russia
84. Jesst Druyts (Bel) Topsport Vlaanderen-Pro-Duo
85. Tatiana Shamanova (Rus) Russia 0:39
86. Dafne Therous Izquierdo (Can) Lointek Team
87. Lindsay Marie Fox (USA) Bepink Laclassica
88. Fien Delbaere (Bel) Topsport Vlaanderen-Pro-Duo
89. Kseniia Dobrynina (Rus) Astana-Acca Due O 0:43
90. Marina Likhanova (Rus) Russia 0:44
91. Angela Maffeis (Ita) Inpa Sottoli Giusfredi 0:52
92. Samara Sheppard (Nzl) Bizkaia-Durango 0:55





Leave a Reply

You must be logged in to post a comment.