Featured Stories

La Route de France Prologue Full Results – Kirchmann 6th

by pedalmag.com

August 09, 2015 (Enghien les Bains, FRA) – Leah Kirchmann (Can) Optum P/B Kelly Benefit Strategies finished in 6th behind winner Amy Pieters (Ned) Team Liv – Plantur at the 3km Prologue in Enghien les Bains as the 6-stage La Route de France gets underway. Jasmin Glaesser (Can) Optum P/B Kelly Benefit Strategies placed 11th just outside the top 10

Results

1. Amy Pieters (Ned) Team Liv – Plantur 3:40
2. Eugenia Bujak (Pol) Btc City Ljubljana 0:02
3. Brianna Walle (USA) Optum P/B Kelly Benefit Strategies 0:03
4. Jaime Nielsen (Nzl) Bepink Laclassica 0:04
5. Annette Edmondson (Aus) Wiggle Honda
6. Leah Kirchmann (Can) Optum P/B Kelly Benefit Strategies 0:05
7. Lauren Kitchen (Aus) Hitec Products
8. Elisa Longo Borghini (Ita) Wiggle Honda 0:06
9. Aude Biannic (Fra) Poitou-Charentes.Futuroscope.90 0:06
10. Martina Ritter (Aut) Btc City Ljubljana 0:07
11. Jasmin Glaesser (Can) Optum P/B Kelly Benefit Strategies 0:08
12. Silvia Valsecchi (Ita) Bepink Laclassica 0:09
13. Amy Cure (Aus) Lotto Soudal Ladies
14. Claudia Lichtenberg (Ger) Team Liv – Plantur 0:10
15. Cecilie Gotaas Johnsen (Nor) Hitec Products 0:11
16. Maura Kinsella (USA) Optum P/B Kelly Benefit Strategies 0:12
17. Jessie Daams (Bel) Lotto Soudal Ladies 0:12
18. Daiva Tuslaite (Ltu) Inpa Sottoli Giusfredi 0:13
19. Polona Batagelj (Slo) Btc City Ljubljana 0:13
20. Kimberley Wells (Aus) Australia 0:13
21. Mia Radotic (Cro) Btc City Ljubljana 0:13
22. Coralie Demay (Fra) France 0:14
23. Anouk Rijff (Ned) Lotto Soudal Ladies 0:14
24. Amélie Rivat (Fra) Poitou-Charentes.Futuroscope.86 0:14
25. Amber Neben (USA) Bepink Laclassica 0:15
26. Annie Ewart (Can) Optum P/B Kelly Benefit Strategies 0:15
27. Ellen Skerritt (Aus) Australia 0:15
28. Molly Weavers (Gbr) Team Liv – Plantur
29. Julia Soek (Ned) Team Liv – Plantur 0:16
30. Roxane Fournier (Fra) Poitou-Charentes.Futuroscope.87 0:16
31. Audrey Cordon (Fra) Wiggle Honda 0:16
32. Isabelle Beckers (Bel) Lotto Soudal Ladies 0:16
33. Lucy Garner (Gbr) Team Liv – Plantur 0:16
34. Willeke Knol (Ned) Team Liv – Plantur 0:16
35. Tetiana Riabchenko (Ukr) Inpa Sottoli Giusfredi 0:16
36. Carlee Taylor (Aus) Lotto Soudal Ladies 0:17
37. Elena Utrobina (Rus) Bizkaia – Durango 0:17
38. Belen Lopez Morales (Esp) Lointek Team 0:18
39. Jenelle Crooks (Aus) Australia 0:18
40. Ana Maria Covrig (Rom) Bepink Laclassica 0:18
41. Eugénie Duval (Fra) Poitou-Charentes.Futuroscope.88 0:19
42. Jessica Mundy (Aus) Australia 0:19
43. Ingrid Drexel (Mex) Astana – Acca Due O 0:19
44. Shannon Malseed (Aus) Australia 0:19
45. Ursa Pintar (Slo) Btc City Ljubljana 0:20
46. Eider Merino Kortazar (Esp) Lointek Team 0:20
47. Mayuko Hagiwara (Jpn) Wiggle Honda 0:20
48. Lieselot Decroix (Bel) Lotto Soudal Ladies 0:21
49. Saartje Vandenbroucke (Bel) Topsport Vlaanderen – Pro – Duo 0:21
50. Loren Rowney (Aus) Australia 0:22
51. Ilaria Bonomi (Ita) Bepink Laclassica 0:22
52. Anna Christian (Gbr) Wiggle Honda 0:22
53. Fiona Dutriaux (Fra) France 0:23
54. Charlotte Bravard (Fra) Poitou-Charentes.Futuroscope.89 0:23
55. Larisa Pankova (Rus) Astana – Acca Due O 0:24
56. Marion Sicot (Fra) France 0:24
57. Anna Ramirez Bauxel (Esp) Bizkaia – Durango 0:24
58. Giorgia Bronzini (Ita) Wiggle Honda 0:24
59. Fanny Leleu (Fra) France 0:24
60. Nel De Crits (Bel) Topsport Vlaanderen – Pro – Duo 0:24
61. Kaat Hannes (Bel) Topsport Vlaanderen – Pro – Duo 0:24
62. Soline Lamboley (Fra) Lointek Team 0:26
63. Ane Santesteban Gonzalez (Ita) Inpa Sottoli Giusfredi 0:26
64. Ariane Horbach (Ger) Optum P/B Kelly Benefit Strategies 0:26
65. Makhabbat Umutzhanova (Rus) Astana – Acca Due O 0:27
66. Greta Richioud (Fra) Poitou-Charentes.Futuroscope.91 0:28
67. Aurore Verhoeven (Fra) Lointek Team 0:28
68. Spela Kern (Slo) Btc City Ljubljana 0:28
69. Emilie Rochedy (Fra) France 0:29
70. Lucia Gonzalez Blanco (Esp) Lointek Team 0:29
71. Tatiana Antoshina (Rus) Russia 0:29
72. Claudia Cretti (Ita) Inpa Sottoli Giusfredi 0:30
73. Carolina Rodriguez Gutierrez (Esp) Astana – Acca Due O 0:31
74. Natalya Saifutdinova (Kaz) Astana – Acca Due O 0:31
75. Janicke Gunvaldsen (Nor) Hitec Products 0:32
76. Oxana Kozonchuk (Rus) Russia 0:32
77. Tone Hatteland Lima (Nor) Hitec Products 0:32
78. Olga Dobrynina (Rus) Bizkaia – Durango 0:33
79. Ingrid Lorvik (Nor) Hitec Products 0:34
80. Anna Trevisi (Ita) Inpa Sottoli Giusfredi 0:35
81. Manon Souyris (Fra) France 0:37
82. Lierni Lekuona Etxebeste (Esp) Bizkaia – Durango 0:38
83. Anna Potokina (Rus) Russia 0:38
84. Jesst Druyts (Bel) Topsport Vlaanderen – Pro – Duo 0:38
85. Tatiana Shamanova (Rus) Russia 0:38
86. Dafné Therous Izquierdo (Can) Lointek Team 0:39
87. Lindsay Marie Fox (USA) Bepink Laclassica 0:39
88. Fien Delbaere (Bel) Topsport Vlaanderen – Pro – Duo 0:39
89. Kseniia Dobrynina (Rus) Astana – Acca Due O 0:42
90. Marina Likhanova (Rus) Russia 0:43
91. Angela Maffeis (Ita) Inpa Sottoli Giusfredi 0:52
92. Samara Sheppard (Nzl) Bizkaia – Durango 0:54

GC after Prologue

1. Amy Pieters (Ned) Team Liv – Plantur 3:40
2. Eugenia Bujak (Pol) Btc City Ljubljana 0:02
3. Brianna Walle (USA) Optum P/B Kelly Benefit Strategies 0:03
4. Jaime Nielsen (Nzl) Bepink Laclassica 0:04
5. Annette Edmondson (Aus) Wiggle Honda
6. Leah Kirchmann (Can) Optum P/B Kelly Benefit Strategies 0:05
7. Lauren Kitchen (Aus) Hitec Products
8. Elisa Longo Borghini (Ita) Wiggle Honda 0:06
9. Aude Biannic (Fra) Poitou-Charentes.Futuroscope.90
10. Martina Ritter (Aut) Btc City Ljubljana 0:07
11. Jasmin Glaesser (Can) Optum P/B Kelly Benefit Strategies 0:08
12. Silvia Valsecchi (Ita) Bepink Laclassica 0:09
13. Amy Cure (Aus) Lotto Soudal Ladies
14. Claudia Lichtenberg (Ger) Team Liv – Plantur 0:10
15. Cecilie Gotaas Johnsen (Nor) Hitec Products 0:11
16. Maura Kinsella (USA) Optum P/B Kelly Benefit Strategies 0:12
17. Jessie Daams (Bel) Lotto Soudal Ladies 0:12
18. Daiva Tuslaite (Ltu) Inpa Sottoli Giusfredi 0:13
19. Polona Batagelj (Slo) Btc City Ljubljana 0:13
20. Kimberley Wells (Aus) Australia 0:13
21. Mia Radotic (Cro) Btc City Ljubljana 0:13
22. Coralie Demay (Fra) France 0:14
23. Anouk Rijff (Ned) Lotto Soudal Ladies 0:14
24. Amélie Rivat (Fra) Poitou-Charentes.Futuroscope.86 0:14
25. Amber Neben (USA) Bepink Laclassica 0:15
26. Annie Ewart (Can) Optum P/B Kelly Benefit Strategies 0:15
27. Ellen Skerritt (Aus) Australia 0:15
28. Molly Weavers (Gbr) Team Liv – Plantur
29. Julia Soek (Ned) Team Liv – Plantur 0:16
30. Roxane Fournier (Fra) Poitou-Charentes.Futuroscope.87 0:16
31. Audrey Cordon (Fra) Wiggle Honda 0:16
32. Isabelle Beckers (Bel) Lotto Soudal Ladies 0:16
33. Lucy Garner (Gbr) Team Liv – Plantur 0:16
34. Willeke Knol (Ned) Team Liv – Plantur 0:16
35. Tetiana Riabchenko (Ukr) Inpa Sottoli Giusfredi 0:16
36. Carlee Taylor (Aus) Lotto Soudal Ladies 0:17
37. Elena Utrobina (Rus) Bizkaia – Durango 0:17
38. Belen Lopez Morales (Esp) Lointek Team 0:18
39. Jenelle Crooks (Aus) Australia 0:18
40. Ana Maria Covrig (Rom) Bepink Laclassica 0:18
41. Eugénie Duval (Fra) Poitou-Charentes.Futuroscope.88 0:19
42. Jessica Mundy (Aus) Australia 0:19
43. Ingrid Drexel (Mex) Astana – Acca Due O 0:19
44. Shannon Malseed (Aus) Australia 0:19
45. Ursa Pintar (Slo) Btc City Ljubljana 0:20
46. Eider Merino Kortazar (Esp) Lointek Team 0:20
47. Mayuko Hagiwara (Jpn) Wiggle Honda 0:20
48. Lieselot Decroix (Bel) Lotto Soudal Ladies 0:21
49. Saartje Vandenbroucke (Bel) Topsport Vlaanderen – Pro – Duo 0:21
50. Loren Rowney (Aus) Australia 0:22
51. Ilaria Bonomi (Ita) Bepink Laclassica 0:22
52. Anna Christian (Gbr) Wiggle Honda 0:22
53. Fiona Dutriaux (Fra) France 0:23
54. Charlotte Bravard (Fra) Poitou-Charentes.Futuroscope.89 0:23
55. Larisa Pankova (Rus) Astana – Acca Due O 0:24
56. Marion Sicot (Fra) France 0:24
57. Anna Ramirez Bauxel (Esp) Bizkaia – Durango 0:24
58. Giorgia Bronzini (Ita) Wiggle Honda 0:24
59. Fanny Leleu (Fra) France 0:24
60. Nel De Crits (Bel) Topsport Vlaanderen – Pro – Duo 0:24
61. Kaat Hannes (Bel) Topsport Vlaanderen – Pro – Duo 0:24
62. Soline Lamboley (Fra) Lointek Team 0:26
63. Ane Santesteban Gonzalez (Ita) Inpa Sottoli Giusfredi 0:26
64. Ariane Horbach (Ger) Optum P/B Kelly Benefit Strategies 0:26
65. Makhabbat Umutzhanova (Rus) Astana – Acca Due O 0:27
66. Greta Richioud (Fra) Poitou-Charentes.Futuroscope.91 0:28
67. Aurore Verhoeven (Fra) Lointek Team 0:28
68. Spela Kern (Slo) Btc City Ljubljana 0:28
69. Emilie Rochedy (Fra) France 0:29
70. Lucia Gonzalez Blanco (Esp) Lointek Team 0:29
71. Tatiana Antoshina (Rus) Russia 0:29
72. Claudia Cretti (Ita) Inpa Sottoli Giusfredi 0:30
73. Carolina Rodriguez Gutierrez (Esp) Astana – Acca Due O 0:31
74. Natalya Saifutdinova (Kaz) Astana – Acca Due O 0:31
75. Janicke Gunvaldsen (Nor) Hitec Products 0:32
76. Oxana Kozonchuk (Rus) Russia 0:32
77. Tone Hatteland Lima (Nor) Hitec Products 0:32
78. Olga Dobrynina (Rus) Bizkaia – Durango 0:33
79. Ingrid Lorvik (Nor) Hitec Products 0:34
80. Anna Trevisi (Ita) Inpa Sottoli Giusfredi 0:35
81. Manon Souyris (Fra) France 0:37
82. Lierni Lekuona Etxebeste (Esp) Bizkaia – Durango 0:38
83. Anna Potokina (Rus) Russia 0:38
84. Jesst Druyts (Bel) Topsport Vlaanderen – Pro – Duo 0:38
85. Tatiana Shamanova (Rus) Russia 0:38
86. Dafné Therous Izquierdo (Can) Lointek Team 0:39
87. Lindsay Marie Fox (USA) Bepink Laclassica 0:39
88. Fien Delbaere (Bel) Topsport Vlaanderen – Pro – Duo 0:39
89. Kseniia Dobrynina (Rus) Astana – Acca Due O 0:42
90. Marina Likhanova (Rus) Russia 0:43
91. Angela Maffeis (Ita) Inpa Sottoli Giusfredi 0:52
92. Samara Sheppard (Nzl) Bizkaia – Durango 0:54





Leave a Reply

You must be logged in to post a comment.