Featured Stories

Recent Videos

La Méditerranéenne 2016 Stage 1 Full Results – Duchesne 14th Overall

by pedalmag.com
Antoine Duchesne warming up for the TTT [P] Direct Energie
February 11, 2016 (Banyoles, FRA) – Four Canucks are racing at La Méditerranéenne 2016 now underway, Feb. 11-14, as Antoine Duchesne (Can) Direct Energie sits 14th overall with his team placing third behind FDJ that won the 5.5km Stage 1  TTT. Astana Pro Team finished second. Rally Cycling placed 8th with Canada’s Rob Britton, Adam De Vos and Pierrick Naud on board.

Team Direct Energie races to 3rd at the TTT [P] Direct Energie

 

Results

1. FDJ 06:00
2. Astana Pro Team
3. Direct Energie 00:08
4. Cofidis, Solutions Credits 00:11
5. Roubaix Metropole Europeenne De Lille
6. Fortuneo – Vital Concept 00:16
7. AG2R la Mondiale 00:18
8. Rally Cycling
9. Androni Giocattoli – Sidermec 00:21
10. Bardiani CSF 00:24
11. Team Vorarlberg 00:26
12. HP-BTP Auber 93
13. Delko Marseille Provence KTM 00:30
14. Euskadi Basque Country-Murias 00:32
15. Equipe Cycliste Armee de Terre 00:35
16. Veranclassic-AGO 00:57

GC after Stage 1

1. Matthieu Ladagnous (Fra) FDJ 06:00
2. Marc Sarreau (Fra) FDJ
3. Mickael Delage (Fra) FDJ
4. Arnaud Demare (Fra) FDJ
5. Alexandre Geniez (Fra) FDJ
6. Andriy Grivko (Ukr) Astana Pro Team
7. Andrey Zeits (Kaz) Astana Pro Team
8. Daniil Fominykh (Kaz) Astana Pro Team
9. Bakhtiyar Kozhatayev (Kaz) Astana Pro Team
10. Laurens De Vreese (Bel) Astana Pro Team
11. Eros Capecchi (Ita) Astana Pro Team
12. Thomas Boudat (Fra) Direct Energie 06:08
13. Lilian Calmejane (Fra) Direct Energie
14. Antoine Duchesne (Can) Direct Energie
15. Guillaume Thévenot (Fra) Direct Energie
16. Tony Hurel (Fra) Direct Energie
17. Brian Nauleau (Fra) Direct Energie
18. Jeremy Cornu (Fra) Direct Energie
19. Ignatas Konovalovas (Ltu) FDJ 06:09
20. Florian Senechal (Fra) Cofidis, Solutions Credits 06:11
21. Rudy Molard (Fra) Cofidis, Solutions Credits
22. Arnold Jeannesson (Fra) Cofidis, Solutions Credits
23. Yoann Bagot (Fra) Cofidis, Solutions Credits
24. Loïc Chetout (Fra) Cofidis, Solutions Credits
25. Rudy Barbier (Fra) Roubaix Metropole Europeenne De Lille
26. Julien Antomarchi (Fra) Roubaix Metropole Europeenne De Lille
27. Daan Myngheer (Bel) Roubaix Metropole Europeenne De Lille
28. Florent Pereira (Fra) Roubaix Metropole Europeenne De Lille
29. Jeremy Leveau (Fra) Roubaix Metropole Europeenne De Lille
30. Dieter Bouvry (Bel) Roubaix Metropole Europeenne De Lille
31. Maxime Cam (Fra) Fortuneo – Vital Concept 06:16
32. Julien Loubet (Fra) Fortuneo – Vital Concept
33. Frédéric Brun (Fra) Fortuneo – Vital Concept
34. Pierrick Fedrigo (Fra) Fortuneo – Vital Concept
35. Anthony Delaplace (Fra) Fortuneo – Vital Concept
36. Florian Vachon (Fra) Fortuneo – Vital Concept
37. Armindo Fonseca (Fra) Fortuneo – Vital Concept
38. Kevin Ledanois (Fra) Fortuneo – Vital Concept
39. Alexis Vuillermoz (Fra) AG2R La Mondiale 06:18
40. Cyril Gautier (Fra) AG2R La Mondiale
41. Jan Bakelants (Bel) AG2R La Mondiale
42. Mikael Cherel (Fra) AG2R La Mondiale
43. Ben Gastauer (Lux) AG2R La Mondiale
44. Christophe Riblon (Fra) AG2R La Mondiale
45. Axel Domont (Fra) AG2R La Mondiale
46. Eric Young (USA) Rally Cycling
47. Rob Britton (Can) Rally Cycling
48. Adam De Vos (Can) Rally Cycling
49. Evan Huffman (USA) Rally Cycling
50. Pierrick Naud (Can) Rally Cycling
51. Tom Zirbel (USA) Rally Cycling
52. Danny Pate (USA) Rally Cycling
53. Daniel Hoelgaard (Nor) FDJ 06:19
54. Odd Christian Eiking (Nor) FDJ
55. Francesco Chicchi (Ita) Androni Giocattoli – Sidermec 06:21
56. Tiziano Dall’antonia (Ita) Androni Giocattoli – Sidermec
57. Franco Pellizotti (Ita) Androni Giocattoli – Sidermec
58. Serghei Tvetcov (Rom) Androni Giocattoli – Sidermec
59. Marco Benfatto (Ita) Androni Giocattoli – Sidermec
60. Emerson Oronte (USA) Rally Cycling 06:22
61. Gert Joeaar (Est) Cofidis, Solutions Credits
62. Michael Van Staeyen (Bel) Cofidis, Solutions Credits
63. Romain Cardis (Fra) Direct Energie
64. Simone Andreetta (Ita) Bardiani CSF 06:24
65. Stefano Pirazzi (Ita) Bardiani CSF
66. Nicola Boem (Ita) Bardiani CSF
67. Nicola Ruffoni (Ita) Bardiani CSF
68. Francesco Manuel Bongiorno (Ita) Bardiani CSF
69. Paolo Simion (Ita) Bardiani CSF
70. Francesc Zurita (Esp) Team Vorarlberg 06:26
71. Sergio Ferreira Sousa (Por) Team Vorarlberg
72. Lukas Meiler (Ger) Team Vorarlberg
73. Nicolas Winter (Sui) Team Vorarlberg
74. Zolt Der (Hun) Team Vorarlberg
75. Alo Jakin (Est) HP-BTP Auber 93
76. Pierre Gouault (Fra) HP-BTP Auber 93
77. César Bihel (Fra) HP-BTP Auber 93
78. Guillaume Levarlet (Fra) HP-BTP Auber 93
79. Julien Guay (Fra) HP-BTP Auber 93
80. Romain Feillu (Fra) HP-BTP Auber 93
81. Théo Vimpere (Fra) HP-BTP Auber 93
82. Maxime Renault (Fra) HP-BTP Auber 93
83. Julien El Fares (Fra) Delko Marseille Provence KTM 06:30
84. Thierry Hupond (Fra) Delko Marseille Provence KTM
85. Yannick Martinez (Fra) Delko Marseille Provence KTM
86. Romain Combaud (Fra) Delko Marseille Provence KTM
87. Delio Fernandez Cruz (Esp) Delko Marseille Provence KTM
88. Julien Berard (Fra) AG2R La Mondiale
89. Aritz Bagües (Esp) Euskadi Basque Country – Murias 06:32
90. Adrian Gonzalez (Esp) Euskadi Basque Country – Murias
91. Jon Ander Insausti Irastorza (Esp) Euskadi Basque Country – Murias
92. Aitor Gonzalez (Esp) Euskadi Basque Country – Murias
93. Alex Aranburu (Esp) Euskadi Basque Country – Murias
94. Rémy Di Gregorio (Fra) Delko Marseille Provence KTM 06:34
95. Daniel Diaz (Arg) Delko Marseille Provence KTM
96. Egan Arley Bernal (Col) Androni Giocattoli – Sidermec
97. Stéphane Poulhies (Fra) Armee De Terre 06:35
98. Yoann Barbas (Fra) Armee De Terre
99. Jerome Mainard (Fra) Armee De Terre
100. Jimmy Raibaud (Fra) Armee De Terre
101. Kevin Lebreton (Fra) Armee De Terre
102. Thomas Rostollan (Fra) Armee De Terre
103. Clément Penven (Fra) Armee De Terre
104. Yann Guyot (Fra) Armee De Terre
105. Christophe Laborie (Fra) Delko Marseille Provence KTM 06:38
106. Marco Bandiera (Ita) Androni Giocattoli – Sidermec
107. Giorgio Cecchinel (Ita) Androni Giocattoli – Sidermec
108. Luca Sterbini (Ita) Bardiani CSF 06:42
109. Manuel Porzner (Ger) Team Vorarlberg 06:47
110. Daniel Lehner (Aut) Team Vorarlberg
111. Simone Sterbini (Ita) Bardiani CSF 06:51
112. Felix Pouilly (Fra) Roubaix Metropole Europeenne De Lille 06:52
113. Eneko Lizarralde (Esp) Euskadi Basque Country – Murias 06:55
114. Kenny Bouvry (Bel) Veranclassic-AGO 06:57
115. Justin Jules (Fra) Veranclassic-AGO
116. Dimitri Peyskens (Bel) Veranclassic-AGO
117. Yannick Mayer (Ger) Veranclassic-AGO
118. Sam Lennertz (Bel) Veranclassic-AGO
119. Massimo Vanderaerden (Bel) Veranclassic-AGO 06:58
120. Peio Olaberria (Esp) Euskadi Basque Country – Murias 06:59
121. Rayane Bouhanni (Fra) Cofidis, Solutions Credits
122. Louis Verhelst (Bel) Roubaix Metropole Europeenne De Lille 07:02
123. Julien Deschesne (Bel) Veranclassic-AGO 07:31





Leave a Reply

You must be logged in to post a comment.