Featured Stories

Recent Videos

Kuurne-Brussel-Kuurne Results – Stuyven Wins

by pedalmag.com
Jasper Stuyven [P] Cor Vos
February 28, 2016 (Kuurne, Belgium) – Jasper Stuyven (Bel) Trek-Segafredo, 23, delivered a decisive victory by 17s at Kuurne-Brussel-Kuurne, 200.7km, as Alexander Kristoff (Nor) Team Katusha won the bunch sprint over Nacer Bouhanni (Fra) Cofidis, Solutions Credits. Ryan Anderson (Can) Direct Energie was the top Canuck in 45th with Antoine Duchesne (Can) Direct Energie 58th and Hugo Houle (Can) AG2R La Mondiale 60th.

Men's podium [P] Cor Vos

Results

1. Jasper Stuyven (Bel) Trek-Segafredo 4:53:50
2. Alexander Kristoff (Nor) Team Katusha 0:17
3. Nacer Bouhanni (Fra) Cofidis, Solutions Credits
4. Dylan Groenewegen (Ned) Team LottoNl-Jumbo
5. Lukasz Wisniowski (Pol) Etixx – Quick-Step
6. Niccolo Bonifazio (Ita) Trek-Segafredo
7. Peter Sagan (Svk) Tinkoff Team
8. Edward Theuns (Bel) Trek-Segafredo
9. Jonas Vangenechten (Bel) IAM Cycling
10. Scott Thwaites (Gbr) Bora-Argon 18
11. Arnaud Demare (Fra) FDJ
12. Maxime Daniel (Fra) AG2R La Mondiale
13. Adrien Petit (Fra) Direct Energie
14. Raymond Kreder (Ned) Roompot – Oranje Peloton
15. Caleb Ewan (Aus) Orica-GreenEdge
16. Nikolas Maes (Bel) Etixx – Quick-Step
17. Daniel Oss (Ita) BMC Racing Team
18. Bert Van Lerberghe (Bel) Topsport Vlaanderen – Baloise
19. Tom Van Asbroeck (Bel) Team LottoNl-Jumbo
20. Jens Debusschere (Bel) Lotto Soudal
21. Pier Paolo De Negri (Ita) Nippo – Vini Fantini
22. Gerry Druyts (Bel) Crelan-Vastgoedservice Continental Team
23. Andrew Fenn (Gbr) Team Sky
24. Stijn Vandenbergh (Bel) Etixx – Quick-Step 0:21
25. Eugert Zhupa (Alb) Southeast – Venezuela
26. Markel Irizar Aranburu (Esp) Trek-Segafredo
27. Laurent Evrard (Bel) Team 3M
28. Pierre-Luc Perichon (Fra) Fortuneo – Vital Concept
29. Gediminas Bagdonas (Ltu) AG2R La Mondiale
30. Simone Antonini (Ita) Wanty – Groupe Gobert
31. Florian Senechal (Fra) Cofidis, Solutions Credits
32. Yoann Offredo (Fra) FDJ
33. Roy Curvers (Ned) Team Giant-Alpecin
34. Pieter Jacobs (Bel) Crelan-Vastgoedservice Continental Team
35. Kevin Van Melsen (Bel) Wanty – Groupe Gobert
36. Matteo Busato (Ita) Southeast – Venezuela
37. Xandro Meurisse (Bel) Crelan-Vastgoedservice Continental Team
38. Gijs Van Hoecke (Bel) Topsport Vlaanderen – Baloise
39. Jurgen Roelandts (Bel) Lotto Soudal
40. Gr_gory Rast (Sui) Trek-Segafredo
41. Piotr Havik (Ned) Team 3M
42. Ralf Matzka (Ger) Bora-Argon 18
43. Zico Waeytens (Bel) Team Giant-Alpecin
44. Koen De Kort (Ned) Team Giant-Alpecin
45. Ryan Anderson (Can) Direct Energie
46. Boy Van Poppel (Ned) Trek-Segafredo
47. Yanto Barker (Gbr) ONE Pro Cycling
48. S_bastien Turgot (Fra) AG2R La Mondiale
49. Michal Golas (Pol) Team Sky 0:30
50. Salvatore Puccio (Ita) Team Sky
51. Jaap De Man (Ned) Team 3M
52. Gianni Moscon (Ita) Team Sky
53. Martin Velits (Svk) Etixx – Quick-Step
54. Bert De Backer (Bel) Team Giant-Alpecin
55. Maarten Wynants (Bel) Team LottoNl-Jumbo
56. Niki Terpstra (Ned) Etixx – Quick-Step 0:33
57. Michael Schur (Sui) BMC Racing Team
58. Antoine Duchesne (Can) Direct Energie 0:35
59. Tom Stamsnijder (Ned) Team Giant-Alpecin
60. Hugo Houle (Can) AG2R La Mondiale
61. Jens Keukeleire (Bel) Orica-GreenEdge 0:37
62. Berden De Vries (Ned) Roompot – Oranje Peloton
63. Floris De Tier (Bel) Topsport Vlaanderen – Baloise 0:39
64. Alexandre Pichot (Fra) Direct Energie
65. Romain Cardis (Fra) Direct Energie
66. Michel Kreder (Ned) Roompot – Oranje Peloton 0:42
67. Leigh Howard (Aus) IAM Cycling
68. Cyril Lemoine (Fra) Cofidis, Solutions Credits
69. Tom Boonen (Bel) Etixx – Quick-Step 0:44
70. Manuel Quinziato (Ita) BMC Racing Team 0:47
71. Pim Ligthart (Ned) Lotto Soudal
72. Tom Bohli (Sui) BMC Racing Team
73. Jean-Pierre Drucker (Lux) BMC Racing Team
74. Greg Van Avermaet (Bel) BMC Racing Team
75. Mirko Trosino (Ita) Southeast – Venezuela
76. Dries Devenyns (Bel) IAM Cycling
77. Oliver Naesen (Bel) IAM Cycling
78. Maarten Tjallingii (Ned) Team LottoNl-Jumbo
79. Thomas Leezer (Ned) Team LottoNl-Jumbo
80. Heinrich Haussler (Aus) IAM Cycling 0:58
81. Gert Dockx (Bel) Lotto Soudal 1:00
82. Julien Vermote (Bel) Etixx – Quick-Step 1:08
83. Nils Politt (Ger) Team Katusha 1:40
84. Luke Rowe (Gbr) Team Sky 1:58
85. Twan Castelijns (Ned) Team LottoNl-Jumbo
86. Damien Gaudin (Fra) AG2R La Mondiale
87. Marco Haller (Aut) Team Katusha 2:54
88. Jelle Wallays (Bel) Lotto Soudal 3:15
89. Luke Durbridge (Aus) Orica-GreenEdge 3:55
90. Mitchell Docker (Aus) Orica-GreenEdge
91. Frederik Frison (Bel) Lotto Soudal
92. Sergey Lagutin (Rus) Team Katusha
93. Aleksei Tcatevich (Rus) Team Katusha
94. Sjoerd Van Ginneken (Ned) Roompot – Oranje Peloton 6:47
95. Sam Bewley (Nzl) Orica-GreenEdge 7:30
96. Magnus Cort Nielsen (Den) Orica-GreenEdge
97. Alexander Edmonson (Aus) Orica-GreenEdge
DNF Daniele Bennati (Ita) Tinkoff Team
DNF Manuele Boaro (Ita) Tinkoff Team
DNF Maciej Bodnar (Pol) Tinkoff Team
DNF Adam Blythe (Gbr) Tinkoff Team
DNF Nikolay Trusov (Rus) Tinkoff Team
DNF Jay Mccarthy (Aus) Tinkoff Team
DNF Oscar Gatto (Ita) Tinkoff Team
DNF Elia Viviani (Ita) Team Sky
DNF Alex Peters (Gbr) Team Sky
DNF Greg Henderson (Nzl) Lotto Soudal
DNF Stig Broeckx (Bel) Lotto Soudal
DNF Vladimir Isaychev (Rus) Team Katusha
DNF Michael Morkov (Den) Team Katusha
DNF Sven Erik Bystr¿m (Nor) Team Katusha
DNF Guillaume Van Keirsbulck (Bel) Etixx – Quick-Step
DNF Sondre Holst Enger (Nor) IAM Cycling
DNF Roger Kluge (Ger) IAM Cycling
DNF Matteo Pelucchi (Ita) IAM Cycling
DNF Mickael Delage (Fra) FDJ
DNF Marc Sarreau (Fra) FDJ
DNF Matthieu Ladagnous (Fra) FDJ
DNF Daniel Hoelgaard (Nor) FDJ
DNF Johan Le Bon (Fra) FDJ
DNF Ignatas Konovalovas (Ltu) FDJ
DNF Christopher Juul Jensen (Den) Orica-GreenEdge
DNF Floris Gerfs (Ned) BMC Racing Team
DNF Nico Denz (Ger) AG2R La Mondiale
DNF Alexis Gougeard (Fra) AG2R La Mondiale
DNF Jesse Sergent (Nzl) AG2R La Mondiale
DNF Bram Tankink (Ned) Team LottoNl-Jumbo
DNF Robert Wagner (Ger) Team LottoNl-Jumbo
DNF Giacomo Nizzolo (Ita) Trek-Segafredo
DNF Marco Coledan (Ita) Trek-Segafredo
DNF S¿ren Kragh Andersen (Den) Team Giant-Alpecin
DNF Nikias Arndt (Ger) Team Giant-Alpecin
DNF Albert Timmer (Ned) Team Giant-Alpecin
DNF Filippo Pozzato (Ita) Southeast – Venezuela
DNF Manuel Belletti (Ita) Southeast – Venezuela
DNF Andrea Fedi (Ita) Southeast – Venezuela
DNF Mirko Tedeschi (Ita) Southeast – Venezuela
DNF Enrique Sanz (Esp) Southeast – Venezuela
DNF Shane Archbold (Nzl) Bora-Argon 18
DNF Sam Bennett (Irl) Bora-Argon 18
DNF Zakkari Dempster (Aus) Bora-Argon 18
DNF Lukas P_stlberger (Aut) Bora-Argon 18
DNF Michael Schwarzmann (Ger) Bora-Argon 18
DNF Rudiger Selig (Ger) Bora-Argon 18
DNF Roy Jans (Bel) Wanty – Groupe Gobert
DNF Kenny De Haes (Bel) Wanty – Groupe Gobert
DNF Tom Devriendt (Bel) Wanty – Groupe Gobert
DNF Mark Mcnally (Gbr) Wanty – Groupe Gobert
DNF Robin Stenuit (Bel) Wanty – Groupe Gobert
DNF Frederik Veuchelen (Bel) Wanty – Groupe Gobert
DNF Yauheni Hutarovich (Blr) Fortuneo – Vital Concept
DNF Franck Bonnamour (Fra) Fortuneo – Vital Concept
DNF Daniel Mclay (Gbr) Fortuneo – Vital Concept
DNF Boris Vallee (Bel) Fortuneo – Vital Concept
DNF Steven Tronet (Fra) Fortuneo – Vital Concept
DNF Benoit Jarrier (Fra) Fortuneo – Vital Concept
DNF Vegard Breen (Nor) Fortuneo – Vital Concept
DNF Preben Van Hecke (Bel) Topsport Vlaanderen – Baloise
DNF Amaury Capiot (Bel) Topsport Vlaanderen – Baloise
DNF Maxime Farazijn (Bel) Topsport Vlaanderen – Baloise
DNF Kenneth Van Bilsen (Bel) Cofidis, Solutions Credits
DNF Borut Bozic (Slo) Cofidis, Solutions Credits
DNF Jerome Cousin (Fra) Cofidis, Solutions Credits
DNF Gert Joeaar (Est) Cofidis, Solutions Credits
DNF Jonas Ahlstrand (Swe) Cofidis, Solutions Credits
DNF Yohann Gene (Fra) Direct Energie
DNF Tony Hurel (Fra) Direct Energie
DNF Julien Morice (Fra) Direct Energie
DNF Iuri Filosi (Ita) Nippo – Vini Fantini
DNF Eduard Michael Grosu (Rom) Nippo – Vini Fantini
DNF Yuma Koishi (Jpn) Nippo – Vini Fantini
DNF Nicolas Marini (Ita) Nippo – Vini Fantini
DNF Riccardo Stacchiotti (Ita) Nippo – Vini Fantini
DNF Antonio Viola (Ita) Nippo – Vini Fantini
DNF Jesper Asselman (Ned) Roompot – Oranje Peloton
DNF Wesley Kreder (Ned) Roompot – Oranje Peloton
DNF Andr_ Looij (Ned) Roompot – Oranje Peloton
DNF Brian Van Goethem (Ned) Roompot – Oranje Peloton
DNF Marcin Bialoblocki (Pol) ONE Pro Cycling
DNF Sebastian Lander (Den) ONE Pro Cycling
DNF Hayden Mccormick (Nzl) ONE Pro Cycling
DNF Martin Mortensen (Den) ONE Pro Cycling
DNF Chris Opie (Gbr) ONE Pro Cycling
DNF Samuel Williams (Gbr) ONE Pro Cycling
DNF Steele Von Hoff (Aus) ONE Pro Cycling
DNF David Boucher (Fra) Crelan-Vastgoedservice Continental Team
DNF Yannick Eijssen (Bel) Crelan-Vastgoedservice Continental Team
DNF Rob Ruijgh (Ned) Crelan-Vastgoedservice Continental Team
DNF Frederique Robert (Bel) Crelan-Vastgoedservice Continental Team
DNF Alexander Geuens (Bel) Crelan-Vastgoedservice Continental Team
DNF Edwig Cammaerts (Bel) Team 3M
DNF Michael Vingerling (Ned) Team 3M
DNF Yoeri Havik (Ned) Team 3M
DNF Christophe Sleurs (Bel) Team 3M
DNF Jimmy Janssens (Bel) Team 3M
DNS Christian Knees (Ger) Team Sky
DNS Rick Zabel (Ger) BMC Racing Team
DNS Kenneth Van Rooy (Bel) Topsport Vlaanderen – Baloise
DNS Tim Declercq (Bel) Topsport Vlaanderen – Baloise





Leave a Reply

You must be logged in to post a comment.