Featured Stories

Recent Videos

Jingle Cross Day 2 Results – Rochette 4th

by pedalmag.com

November 16, 2014 (Iowa City, Iowa) – Canada’s Maghalie Rochette (Luna Pro Team) was just off the podium finishing 4th in the Elite Women’s race on Day 2 of the Jingle Cross as Katerina Nash (Cze) Luna Pro Team made it 2-f0r-2. Caroline Mani (Fra) Raleigh / Clement took second and Courtenay Mcfadden (USA) GE Capital/American Classic rounded out the podium in third. Mical Dyck (Can) Stan’s NoTubes placed 19th.

Jeremy Powers (USA) Rapha Focus took the win in the men’s race as Canadian Michael Van Den Ham (Trek Red Truck p/b Mosaic Homes) finished 35th. Stephen Hyde (USA) JAM Fund Cycling Team  claimed 2nd and Logan Owen (USA) California Giant / Specialized was third.

Full Results

Elite Women
1. Katerina Nash (Cze) Luna Pro Team  0:40:13
2. Caroline Mani (Fra) Raleigh / Clement  0:17
3. Courtenay Mcfadden (USA) GE Capital/American Classic  0:27
4. Maghalie Rochette (Can) Luna Pro Team  0:46
5. Meredith Miller (USA) Noosa Professional Cyclocross T  1:05
6. Sunny Gilbert (USA) Michelob Ultra/Big Shark  1:17
7. Gabriella Durrin (Gbr)  1:28
8. Amanda Miller (USA) Boulder Cycle Sport/YogaGlo  1:47
9. Crystal Anthony (USA) Optum p/b Kelly Benefit Strateg  2:04
10. Amanda Riley-Carey (USA) Team Rhino Rush  2:22
11. Amanda Nauman (USA) SDG-Bellwether pb Krema Peanut
12. Samantha Schneider (USA) ISCorp  2:30
13. Abby Strigel (USA) Trek Cyclocross Collective  2:34
14. Erica Zaveta (USA) Amy D. Racing  2:38
15. Laura Winberry (USA) Speedvagen Family Racing  2:50
16. Laurel Rathbun (USA) Raleigh / Clement  2:51
17. Carolina Gomez (Arg) Vanderkitten CX  2:56
18. Chloe Woodruff (USA) Stan’s NoTubes Elite Cyclocross  3:55
19. Mical Dyck (Can) Stan’s NoTubes  3:56
20. Carol Jeane Sansome (USA) County Cycles Masters CX p/b Tr  4:06
21. Caroline Dezendorf (USA)  4:16
22. Jennifer Nowlin (USA) The Fix Studio  4:28
23. Brittany Mcconnell (USA) Mercy-Specialized
24. Katherine Shields (USA) Ken’s Bike Shop  4:54
25. Danielle Smith (USA) Tenspeed Hero  4:57
26. Corey Coogan Cisek (USA) The Fix Studio  4:58
27. Rebecca Blatt (USA) Van Dessel  5:19
28. Ellen Sherrill (USA) Rock Lobster Cyclocross  5:27
29. Rebecca Gross (USA) Vanderkitten Racing  5:51
30. Hannah Finchamp (USA) Luna Pro Team  6:00
31. Tina Brubaker (USA) Speedvagen Family Racing  6:17
32. Katherine Kelter (USA) Team Colavita/Parisi Coffee  6:51
33. Sarah Szefi (USA) PSIMET Racing  6:53
34. Stacy Kalemkiarian (USA) The Fix Studio  7:13
35. Ksenia Lepikhina (USA) SDG-Bellwether p.b. KREMA Peanu  7:39
36. Nicole Mertz (USA) ISCorp Cycling  8:48
37. Katie Isermann (USA) PSIMET Racing
38. Lindsay Zucco (USA) PSIMET RACING
DNF  Kelly Catlin (USA) NorthStar Development
DNF  Marsa Daniel (USA) Team Group Health
DNS  Emily Shields (USA) Ken’s Bike Shop
DNS  Ally Stacher (USA) Ally’s Bar
DNS  Annajean Dallaire (USA) Papa John’s Racing Team

Elite Men

1. Jeremy Powers (USA) Rapha Focus  1:01:41
2. Stephen Hyde (USA) JAM Fund Cycling Team  0:32
3. Logan Owen (USA) California Giant / Specialized  0:56
4. James Driscoll (USA) Raleigh / Clement  1:22
5. Brian Matter (USA) Momentum Endurance Coaching  1:28
6. Zach Mcdonald (USA) KCCX  1:46
7. Ben Berden (Bel) Raleigh / Clement  1:54
8. Adam Craig (USA) Giant factory Off-Road team  2:06
9. Yannick Eckmann (USA) California Giant / Specialized  2:16
10. Kerry Werner (USA) Optum p/b Kelly Benefit Strateg  2:17
11. Justin Lindine (USA) Redline Factory / NBX  2:38
12. Eric Thompson (USA) Mt. Borah Epic Team  2:59
13. Andrew Dillman (USA) Cyclocross Network Racing  3:37
14. Isaac Neff (USA) 5Nines/Motorless Motion Bicycle  3:46
15. Troy Wells (USA) Team CLIF BAR  3:55
16. Robert Marion (USA) American Classic Pro Team  4:03
17. Tobin Ortenblad (USA) California Giant / Specialized  4:21
18. Jacob Lasley (USA) Team Soundpony  4:33
19. Benjamin Sonntag (Ger) Team CLIF BAR  4:39
20. Kevin Bradford-Parish (USA) SET Coaching/Specialized  5:23
21. Cody Kaiser (USA) LangeTwins / Specialized  5:30
22. Allen Krughoff (USA) Noosa Professional Cyclocross T
23. Luke Haley (USA) VO2 Multisport Racing  5:31
24. Kevin Mcconnell (USA) Mercy-Specialized  6:05
25. Skyler Mackey (USA) Soundpony  6:13
26. Corey Stelljes (USA) 5Nines/Motorless Motion Bicycle  6:25
27. Lewis Gaffney (USA) American Classic Pro Cyclocross  6:30
28. Jake Wells (USA) Stan’s NoTubes Elite CX  6:31
29. Josh Johnson (USA) Giant Factory Off-Raod Team  7:09
30. Travis Braun (USA) Revolution Cycles
31. Steven Stefko (USA) First City Cycling Team p/b Noo  7:17
32. Dominic Talerico (USA) Foundry Cycles  7:19
33. Nicholas Lemke (USA) HiFi/TheFeed/CraftHairStudio  7:22
34. Joserph Maloney (USA) KS Energy Services/Team Wiscons  8:21
35. Michael Van Den Ham (Can) Trek Red Truck p/b Mosaic Homes  9:48
36. Travis Monroe (USA) Vertical Earth
37. Braden Kappius (USA) Team Clif Bar
38. Max Judelson (USA) Rock Lobster
39. Alex Martin (USA) Revolution Cycles
40. Ian Haupt (USA) Milwaukee Bicycle Company
41. Kyle Russ (USA) Brazen Dropouts Cycling Team
42. Vance Fletcher (USA) Bicycle Exchange
43. Josh Bauer (USA) Twin Six
44. Matthew Allen (USA) LGR
45. Nate Kullbom (USA) ATLAS
46. Mark Norton (USA) Team Wisconsin – KS Energy Serv
47. Gerald Drummond (USA) De Pijp Racing
48. Jason Siegle (USA) SDG-Bellwether pb Krema Peanut
49. Dallas Fowler (USA) Kuhl
50. Jay Strothman (USA) Off The Front racing
51. Zachary Carlson (USA) RBM/Matrix
52. Joshua Johnson (USA) Michelob Ultra – Big Shark Raci
53. Ryan Travelstead (USA) Scalo Veloce
54. Craig Wohlschlaeger (USA) Giant Southwest Racing
55. Lucas Seibel (USA) Jus d’Orange
56. Dillen Maurer (USA)
57. Kailin Waterman (USA) Voler/HRS/Rocklobster
58. Zach Bender (USA) Cycle-Smart
59. Tyler Cloutier (USA) Cutaway USA p/b Blackhand Coffe
DNF  Bryan Fosler (USA) Team Wisconsin/KS Energy Servic
DNF  Samuel Bramel (USA) Minnesota Cycling Team
DNF  Shawn Milne (USA) Boulder Cycle Sport/ Yoga Glo
DNF  Carl Decker (USA) Giant Factory Off-Road Team
DNF  Jeremy Durrin (USA) Neon Velo Cycling Team





Leave a Reply

You must be logged in to post a comment.