October 13, 2011 (Geelong, AUS) – Canada’s Nic Hamilton (Jelly Belly p/b Kenda) is sitting 14th overall following Stage 1 from Whittlesea to Ballarat, 170.4km, won by race leader Rhys Pollock (Aus) Drapac Professional Cycling. Hamilton was 13th on the stage. Janse Van Rensburg (RSA) MTN – Qhubeka claimed stage 2 from Ballarat to Geelong 140.6km with Hamilton finishing in 76th.
Results
1. Rhys Pollock (Aus) Drapac Professional Cycling 4:09:23
2. Jonas Aen Jorgensen (Den) Saxo Bank-SunGard 00:13
3. Nathan Haas (Aus) Genesys Wealth Advisers
4. Jack Bobridge (Aus) Garmin-Cervelo
5. Jens Debusschere (Bel) Omega Pharma-Lotto
6. Reinardt Janse Van Rensburg (SAf) MTN – Qhubeka 00:20
7. Joseph Lewis (Aus) Australian National Team 02:38
8. Koen De Kort (Ned) Skil – Shimano 02:39
9. Tim Gudsell (Nzl) Pure Black Racing 02:41
10. Bernard Sulzberger (Aus) V Australia
11. Malcolm Rudolph (Aus) Jayco – AIS 07:57
12. Patrick Shaw (Aus) Genesys Wealth Advisers 08:00
13. Nic Hamilton (Can) Jelly Belly p/b Kenda
14. Mitchell Docker (Aus) Skil – Shimano
15. Jonathon Clarke (USA) UnitedHealthcare Pro Cycling
16. Kasper Larsen Klostergaard (Den) Saxo Bank-SunGard 10:24
17. Kenny Dehaes (Bel) Omega Pharma-Lotto
18. Maarten Neyens (Bel) Omega Pharma-Lotto
19. Nikolay Trusov (Rus) Katusha Team
20. Benjamin Hill (Aus) Australian National Team
21. John Anderson (Aus) Australian National Team
22. Stijn Van Den Bergh (Bel) Katusha Team
23. Cameron Wurf (Aus) Australian National Team
24. Baden Cooke (Aus) Saxo Bank-SunGard
25. Aaron Kemps (Aus) V Australia
26. Luke Roberts (Aus) Saxo Bank-SunGard
27. Cameron Peterson (Aus) V Australia
28. Michael Freiberg (Aus) V Australia
29. Richard Lang (Aus) Jayco – AIS
30. William Dugan (USA) Team Type 1 – Sanofi
31. Olivier Kaisen (Bel) Omega Pharma-Lotto
32. Adam Hansen (Aus) Omega Pharma-Lotto
33. Stuart Shaw (Aus) Drapac Professional Cycling
34. Patrick Lane (Aus) Jayco – AIS
35. James Williamson (Nzl) Pure Black Racing
36. Steele Von Hoff (Aus) Genesys Wealth Advisers
37. Arran Brown (SAf) MTN – Qhubeka
38. Bradley Potigieter (SAf) MTN – Qhubeka
39. Michael Cupitt (Aus) Budget Forklifts
40. David Tanner (Aus) Saxo Bank SunGard
41. Dylan Girdlestone (Saf) MTN – Qhubeka
42. Egor Silin (Rus) Katusha Team
43. Valery Valynin (Rus) Russian National Team
44. Artem Ovechkin (Rus) Katusha Team
45. Yoshimitsu Tsuji (Jap) Utsunomiya Blitzen
46. Morgan Schmitt (USA) UnitedHealthcare Pro Cycling
47. Will Dickeson (Aus) Jelly Belly p/b Kenda
48. Hilton Clarke (Aus) UnitedHealthcare Pro Cycling
49. Thierry Huppond (Fra) Skil – Shimano
50. Marcel Kittel (Ger) Skil – Shimano
51. Glen Chadwick (Nzl) Pure Black Racing
52. Brian Mcleod (Aus) Budget Forklifts
53. Yukihiro Doi (Jap) Skil – Shimano
54. Jonathan Cantwell (Aus) V Australia
55. Roman Van Uden (Nzl) Pure Black Racing
56. Michael Northey (Nzl) Pure Black Racing
57. Darren Rolfe (Aus) V Australia
58. Nathan Earle (Aus) Genesys Wealth Advisers
59. Chris Jongewaard (Aus) Budget Forklifts
60. Boy Van Poppel (Ned) UnitedHealthcare Pro Cycling
61. Dennis Van Niekerk (SAf) MTN – Qhubeka
62. Peter Herzig (Aus) Budget Forklifts
63. Jason Spencer (Aus) Budget Forklifts
64. Matthew Llyod (Aus) Australian National Team
65. Charles Huff (USA) Jelly Belly p/b Kenda
66. Shem Rodger (Nzl) Pure Black Racing
67. Vladimir Isaychev (Rus) Katusha Team
68. Benjamin King (Aus) Team Type 1 – Sanofi
69. Alexander Khatuntsev (Rus) Russian National Team
70. Loto Petrus (Nam) MTN – Qhubeka
71. Alexander Porsev (Rus) Katusha Team
72. Adam Phelan (Aus) Drapac Professional Cycling
73. Alex Carver (Aus) Jayco – AIS
74. Luke Davison (Aus) Budget Forklifts
75. Thomas Palmer (Aus) Drapac Professional Cycling
76. Darren Lapthorne (Aus) Drapac Professional Cycling
77. Alastair Loutit (Aus) Jelly Belly p/b Kenda
78. Lachlan Norris (Aus) Drapac Professional Cycling
79. Aaron Donnelly (Aus) Jayco – AIS
80. Nick Aitken (Aus) Jayco – AIS
81. Cameron Meyer (Aus) Garmin-Cervelo
82. Andrea Grendene (Ita) Team Type 1 – Sanofi
83. Alexandere Geniez (Fra) Skil – Shimano
84. Sho Hatsuyama (Jap) Utsunomiya Blitzen
85. Scott Stewart (USA) Team Type 1 – Sanofi
86. Yoshimasa Hirose (Jap) Utsunomiya Blitzen
87. Wesley Sulzberger (Aus) Australian National Team
88. Jacob Keough (USA) UnitedHealthcare Pro Cycling
89. Kenneth Hanson (USA) Jelly Belly p/b Kenda
90. Matvey Zubov (Rus) Russian National Team
91. Alexey Markov (Rus) Russian National Team
92. Alexander Serov (Rus) Russian National Team
93. Travis Meyer (Aus) Garmin-Cervelo
94. Anthony Giacoppo (Aus) Genesys Wealth Advisers
95. Brett Lancaster (Aus) Garmin-Cervelo
96. Heinrich Haussler (Aus) Garmin-Cervelo
DNF Richie Porte (Aus) Saxo Bank-SunGard
DNF Adrian Hegyvary (USA) UnitedHealthcare Pro Cycling
DNF Fabio Calabria (Aus) Team Type 1 – Sanofi
DNF Kyle Marwood (Aus) Genesys Wealth Advisers
DNF Nikolay Zhurkin (Rus) Russian National Team
DNF Akira Kakinuma (Jap) Utsunomiya Blitzen
DNF Atsuhito Wakasugi (Jap) Utsunomiya Blitzen
Stage 2 – Oct. 13 – Ballarat to Geelong 140.6km
. 1. Janse Van Rensburg (RSA) MTN – Qhubeka 3:24:34
2. Baden Cooke (Aus) Saxo Bank-SunGard
3. Steele Von Hoff (Aus) Genesys Wealth Advisers
4. Thomas Palmer (Aus) Drapac Professional Cycling
5. Jonathan Cantwell (Aus) V Australia
6. Alexander Serov (Rus) Russian National Team
7. Adam Hansen (Aus) Omega Pharma-Lotto
8. Egor Silin (Rus) Katusha Team
9. Alexey Markov (Rus) Russian National Team
10. Alexander Porsev (Rus) Katusha Team
11. Nathan Haas (Aus) Genesys Wealth Advisers
12. Hilton Clarke (Aus) UnitedHealthcare Pro Cycling
13. Jens Debusschere (Bel) Omega Pharma-Lotto
14. Koen De Kort (Ned) Skil – Shimano
15. Yukihiro Doi (Jpn) Skil – Shimano
16. Jonas Aen Jorgensen (Den) Saxo Bank-SunGard
17. Heinrich Haussler (Aus) Garmin-Cervelo
18. Rhys Pollock (Aus) Drapac Professional Cycling
19. Peter Herzig (Aus) Budget Forklifts
20. Cameron Meyer (Aus) Garmin-Cervelo
21. Adam Phelan (Aus) Drapac Professional Cycling
22. Jack Bobridge (Aus) Garmin-Cervelo
23. Joseph Lewis (Aus) Australian National Team
24. Aaron Kemps (Aus) V Australia
25. Arran Brown (RSA) MTN – Qhubeka
26. Wesley Sulzberger (Aus) Australian National Team
27. Jacob Keough (USA) UnitedHealthcare Pro Cycling
28. Cameron Wurf (Aus) Australian National Team
29. Dennis Van Niekerk (RSA) MTN – Qhubeka
30. Michael Northey (Nzl) Pure Black Racing
31. Olivier Kaisen (Bel) Omega Pharma-Lotto
32. Matvey Zubov (Rus) Russian National Team
33. Luke Roberts (Aus) Saxo Bank-SunGard
34. Artem Ovechkin (Rus) Katusha Team
35. Bernard Sulzberger (Aus) V Australia
36. Kenny Dehaes (Bel) Omega Pharma-Lotto
37. Lachlan Norris (Aus) Drapac Professional Cycling
38. Brian Mcleod (Aus) Budget Forklifts
39. Valery Valynin (Rus) Russian National Team
40. Bradley Potigieter (RSA) MTN – Qhubeka
41. Patrick Lane (Aus) Jayco – AIS
42. James Williamson (Nzl) Pure Black Racing
43. William Dugan (USA) Team Type 1 – Sanofi
44. Kyle Marwood (Aus) Genesys Wealth Advisers
45. Darren Rolfe (Aus) V Australia
46. Benjamin Hill (Aus) Australian National Team
47. Yoshimasa Hirose (Jpn) Utsunomiya Blitzen
48. Alexander Khatuntsev (Rus) Russian National Team
49. Maarten Neyens (Bel) Omega Pharma-Lotto
50. Glen Chadwick (Nzl) Pure Black Racing 00:17
51. Nathan Earle (Aus) Genesys Wealth Advisers
52. Anthony Giacoppo (Aus) Genesys Wealth Advisers
53. Dylan Girdlestone (RSA) MTN – Qhubeka
54. Tim Gudsell (Nzl) Pure Black Racing
55. Yoshimitsu Tsuji (Jpn) Utsunomiya Blitzen
56. Luke Davison (Aus) Budget Forklifts
57. Michael Cupitt (Aus) Budget Forklifts
58. Kenneth Hanson (USA) Jelly Belly p/b Kenda
59. Boy Van Poppel (Ned) UnitedHealthcare Pro Cycling
60. William Dickeson (Aus) Jelly Belly p/b Kenda 00:22
61. Brett Lancaster (Aus) Garmin-Cervelo
62. Patrick Shaw (Aus) Genesys Wealth Advisers 00:25
63. Nick Aitken (Aus) Jayco – AIS 00:28
64. Malcolm Rudolph (Aus) Jayco – AIS
65. Alastair Loutit (Aus) Jelly Belly p/b Kenda
66. Richard Lang (Aus) Jayco – AIS
67. Aaron Donnelly (Aus) Jayco – AIS
68. Jason Spencer (Aus) Budget Forklifts
69. Scott Stewart (USA) Team Type 1 – Sanofi 00:44
70. Jonathon Clarke (USA) UnitedHealthcare Pro Cycling
71. Matthew Llyod (Aus) Australian National Team
72. Vladimir Isaychev (Rus) Katusha Team
73. Adrian Hegyvary (USA) UnitedHealthcare Pro Cycling
74. Shem Rodger (Nzl) Pure Black Racing
75. Morgan Schmitt (USA) UnitedHealthcare Pro Cycling
76. Nic Hamilton (Can) Jelly Belly p/b Kenda
77. Roman Van Uden (Nzl) Pure Black Racing
78. Marcel Kittel (Ger) Skil – Shimano 00:53
79. Alex Carver (Aus) Jayco – AIS
80. Thierry Huppond (Fra) Skil – Shimano
81. Mitchell Docker (Aus) Skil – Shimano
82. Chris Jongewaard (Aus) Budget Forklifts
83. Darren Lapthorne (Aus) Drapac Professional Cycling 00:56
84. John Anderson (Aus) Australian National Team 01:05
85. Benjamin King (Aus) Team Type 1 – Sanofi
86. Andrea Grendene (Ita) Team Type 1 – Sanofi
87. Loto Petrus (Nam) MTN – Qhubeka
88. Stuart Shaw (Aus) Drapac Professional Cycling 01:09
89. Michael Freiberg (Aus) V Australia
90. Travis Meyer (Aus) Garmin-Cervelo
91. Charles Huff (USA) Jelly Belly p/b Kenda
92. Stijn Van Den Bergh (Bel) Katusha Team 01:15
93. Nikolay Trusov (Rus) Katusha Team
94. Cameron Peterson (Aus) V Australia
95. Sho Hatsuyama (Jpn) Utsunomiya Blitzen
96. David Tanner (Aus) Saxo Bank-SunGard
97. Kasper Larsen Klostergaard (Den) Saxo Bank-SunGard
98. Alexandere Geniez (Fra) Skil – Shimano 01:29
GC after Stage 2
1. Rhys Pollock (Aus) Drapac Professional Cycling 7:33:45
2. Nathan Haas (Aus) Genesys Wealth Advisers 00:15
3. Jonas Aen Jorgensen (Den) Saxo Bank-SunGard 00:18
4. Reinardt Janse Van Rensburg (RSA) MTN – Qhubeka 00:22
5. Jens Debusschere (Bel) Omega Pharma-Lotto 00:23
6. Jack Bobridge (Aus) Garmin-Cervelo
7. Joseph Lewis (Aus) Australian National Team 02:50
8. Koen De Kort (Ned) Skil – Shimano 02:51
9. Bernard Sulzberger (Aus) V Australia 02:53
10. Tim Gudsell (Nzl) Pure Black Racing 03:07
11. Patrick Shaw (Aus) Genesys Wealth Advisers 08:36
12. Malcolm Rudolph (Aus) Jayco – AIS 08:37
13. Jonathon Clarke (USA) UnitedHealthcare Pro Cycling 08:56
14. Nic Hamilton (Can) Jelly Belly p/b Kenda
15. Mitchell Docker (Aus) Skil – Shimano 09:05
16. Baden Cooke (Aus) Saxo Bank-SunGard 10:30
17. Steele Von Hoff (Aus) Genesys Wealth Advisers 10:32
18. James Williamson (Nzl) Pure Black Racing 10:34
19. Adam Hansen (Aus) Omega Pharma-Lotto 10:36
20. Aaron Kemps (Aus) V Australia
21. Egor Silin (Rus) Katusha Team
22. Cameron Wurf (Aus) Australian National Team
23. Kenny Dehaes (Bel) Omega Pharma-Lotto
24. Luke Roberts (Aus) Saxo Bank-SunGard
25. Jonathan Cantwell (Aus) V Australia
26. Hilton Clarke (Aus) UnitedHealthcare Pro Cycling
27. Arran Brown (RSA) MTN – Qhubeka
28. Olivier Kaisen (Bel) Omega Pharma-Lotto
29. Benjamin Hill (Aus) Australian National Team
30. Maarten Neyens (Bel) Omega Pharma-Lotto
31. Yukihiro Doi (Jpn) Skil – Shimano
32. William Dugan (USA) Team Type 1 – Sanofi
33. Patrick Lane (Aus) Jayco – AIS
34. Artem Ovechkin (Rus) Katusha Team
35. Bradley Potigieter (RSA) MTN – Qhubeka
36. Thomas Palmer (Aus) Drapac Professional Cycling
37. Peter Herzig (Aus) Budget Forklifts
38. Alexander Porsev (Rus) Katusha Team
39. Michael Northey (Nzl) Pure Black Racing
40. Dennis Van Niekerk (RSA) MTN – Qhubeka
41. Brian Mcleod (Aus) Budget Forklifts
42. Adam Phelan (Aus) Drapac Professional Cycling
43. Alexander Serov (Rus) Russian National Team
44. Alexey Markov (Rus) Russian National Team
45. Cameron Meyer (Aus) Garmin-Cervelo
46. Darren Rolfe (Aus) V Australia
47. Heinrich Haussler (Aus) Garmin-Cervelo
48. Wesley Sulzberger (Aus) Australian National Team
49. Kyle Marwood (Aus) Genesys Wealth Advisers
50. Jacob Keough (USA) UnitedHealthcare Pro Cycling
51. Lachlan Norris (Aus) Drapac Professional Cycling
52. Alexander Khatuntsev (Rus) Russian National Team
53. Matvey Zubov (Rus) Russian National Team
54. Yoshimasa Hirose (Jpn) Utsunomiya Blitzen
55. Dylan Girdlestone (RSA) MTN – Qhubeka 10:53
56. Michael Cupitt (Aus) Budget Forklifts
57. Yoshimitsu Tsuji (Jpn) Utsunomiya Blitzen
58. Glen Chadwick (Nzl) Pure Black Racing
59. Nathan Earle (Aus) Genesys Wealth Advisers
60. Boy Van Poppel (Ned) UnitedHealthcare Pro Cycling
61. Luke Davison (Aus) Budget Forklifts
62. Anthony Giacoppo (Aus) Genesys Wealth Advisers
63. Kenneth Hanson (USA) Jelly Belly p/b Kenda
64. Valery Valynin (Rus) Russian National Team 10:56
65. William Dickeson (Aus) Jelly Belly p/b Kenda 10:58
66. Brett Lancaster (Aus) Garmin-Cervelo
67. Richard Lang (Aus) Jayco – AIS 11:04
68. Jason Spencer (Aus) Budget Forklifts
69. Alastair Loutit (Aus) Jelly Belly p/b Kenda
70. Nick Aitken (Aus) Jayco – AIS
71. Aaron Donnelly (Aus) Jayco – AIS
72. Adrian Hegyvary (USA) UnitedHealthcare Pro Cycling 11:20
73. Morgan Schmitt (USA) UnitedHealthcare Pro Cycling
74. Roman Van Uden (Nzl) Pure Black Racing
75. Matthew Llyod (Aus) Australian National Team
76. Vladimir Isaychev (Rus) Katusha Team
77. Shem Rodger (Nzl) Pure Black Racing
78. Scott Stewart (USA) Team Type 1 – Sanofi
79. Chris Jongewaard (Aus) Budget Forklifts 11:27
80. Marcel Kittel (Ger) Skil – Shimano 11:29
81. Thierry Huppond (Fra) Skil – Shimano
82. Alex Carver (Aus) Jayco – AIS
83. Darren Lapthorne (Aus) Drapac Professional Cycling
84. John Anderson (Aus) Australian National Team 11:41
85. Benjamin King (Aus) Team Type 1 – Sanofi
86. Loto Petrus (Nam) MTN – Qhubeka
87. Andrea Grendene (Ita) Team Type 1 – Sanofi
88. Michael Freiberg (Aus) V Australia 11:45
89. Stuart Shaw (Aus) Drapac Professional Cycling
90. Charles Huff (USA) Jelly Belly p/b Kenda
91. Travis Meyer (Aus) Garmin-Cervelo
92. Nikolay Trusov (Rus) Katusha Team 11:51
93. Kasper Larsen Klostergaard (Den) Saxo Bank-SunGard
94. Stijn Van Den Bergh (Bel) Katusha Team
95. Cameron Peterson (Aus) V Australia
96. David Tanner (Aus) Saxo Bank-SunGard
97. Sho Hatsuyama (Jpn) Utsunomiya Blitzen
98. Alexandere Geniez (Fra) Skil – Shimano 12:05