Featured Stories

Recent Videos

Internationale Thuringen Rundfahrt Stages 2, 3, 4 Results, Photos – Numainville 19th Overall

by pedalmag.com
Numainville [P] Pasquale Stalteri
July 19, 2016 (Triebes, Germany) – Following a strong start on Stage 1 where she finished 4th Canada’s Joelle Numainville (Cervelo Bigla Pro Cycling Team) sits 19th overall following the first four stages as Ellen Van Dijk (Ned) Boels Dolmans Cycling Team is leading overall. Numainville claimed 20th on the 19km ITT on Stage 4.

Ellen Van Dijk [P] Cor Vos
Numainville (far right) in the mix [P] Cor Vos
Olga Zabelinskaya (Rus) Russian National Team wins Stage 2 [P] Cor Vos
Results

Stage 2 – July 16 – Erfurt – 105km
1. Olga Zabelinskaya (Rus) Russian National Team 2:43:58
2. Marianne Vos (Ned) Rabo Liv Women Cycling Team 00:23
3. Emilia Fahlin (Swe) Sweden National Team
4. Ashleigh Mollman-Pasio (RSA) Cervelo Bigla Pro Cycling Team
5. Ellen Van Dijk (Ned) Boels Dolmans Cycling Team
6. Annemiek Van Vleuten (Ned) Orica-AIS
7. Elena Cecchini (Ita) Canyon-SRAM Racing
8. Emma Johansson (Swe) Wiggle High5
9. Elisa Longo Borghini (Ita) Wiggle High5
10. Tatiana Guderzo (Ita) Italian National Team
11. Amanda Spratt (Aus) Orica-AIS 00:25
12. Katarzyna Pawlowska (Pol) Boels Dolmans Cycling Team 00:52
13. Anouska Koster (Ned) Rabo Liv Women Cycling Team
14. Ganna Solovei (Ukr) Parkhotel Valkenburg Continental Team
15. Janneke Ensing (Ned) Parkhotel Valkenburg Continental Team
16. Eva Buurman (Ned) Parkhotel Valkenburg Continental Team
17. Vita Heine (Nor) Norway National Team
18. Lisa Brennauer (Ger) Canyon-SRAM Racing
19. Eugenia Bujak (Pol) BTC City Ljubljana
20. Shani Bloc (Isr) Israel National Team
21. Romy Kasper (Ger) Boels Dolmans Cycling Team
22. Jermaine Post (Ned) Parkhotel Valkenburg Continental Team
23. Corinna Lechner (Ger) BTC City Ljubljana
24. Danielle King (Gbr) Wiggle High5
25. Liane Lippert (Ger) German National Team
26. Christina Perchtold (Aut) Vitalogic Astrokalb Radunion Niederösterreich
27. Joanne Marie Kiesanowski (Nzl) Tibco-Silicon Valley Bank
28. Irene Bitto (Ita) Italian National Team
29. Elena Kuchinskaya (Rus) Russian National Team
30. Rotem Gafinoviz (Isr) Israel National Team
31. Tayler Wiles (USA) Orica-AIS
32. Olena Pavlukhina (Aze) BTC City Ljubljana
33. Elise Maes (Lux) Vitalogic Astrokalb Radunion Niederösterreich
34. Giorgia Bronzini (Ita) Wiggle High5
35. Ursa Pintar (Slo) BTC City Ljubljana
36. Chantal Blaak (Ned) Boels Dolmans Cycling Team
37. Brianna Walle (USA) Tibco-Silicon Valley Bank
38. Coryn Rivera (USA) UnitedHealthcare Professional Women’s Cycling Team
39. Natalie Grinczer (Gbr) Team WNT
40. Alice Barnes (Gbr) Great Britain National Team
41. Laura Massey (Gbr) Great Britain National Team
42. Amy Pieters (Ned) Wiggle High5
43. Omer Shapira (Isr) Israel National Team
44. Hayley Simmonds (Gbr) Team WNT
45. Roxane Knetemann (Ned) Rabo Liv Women Cycling Team
46. Stephanie Pohl (Ger) Cervelo Bigla Pro Cycling Team
47. Katharine Hall (USA) UnitedHealthcare Professional Women’s Cycling Team
48. Eva Lechner (Ita) Italian National Team
49. Linda Villumsen (Nzl) UnitedHealthcare Professional Women’s Cycling Team
50. Joelle Numainville (Can) Cervelo Bigla Pro Cycling Team
51. Iris Slappendel (Ned) UnitedHealthcare Professional Women’s Cycling Team
52. Natalia Boyarskaya (Rus) Russian National Team
53. Rachel Neylan (Aus) Orica-AIS
54. Gracie Elvin (Aus) Orica-AIS
55. Emma Pooley (Gbr) Great Britain National Team
56. Lauren Stephens (USA) Tibco-Silicon Valley Bank 01:40
57. Beate Zanner (Ger) Team Maxx-Solar Women Cycling Team 01:45
58. Miriam Björnsrud (Nor) Norway National Team
59. Carolin Schiff (Ger) Team Maxx-Solar Women Cycling Team 01:46
60. Mayuko Hagiwara (Jpn) Wiggle High5
61. Sophie De Boer (Ned) Parkhotel Valkenburg Continental Team
62. Ida Erngren (Swe) Sweden National Team
63. Kseniia Tcymbaliuk (Rus) Russian National Team
64. Anna Potokina (Rus) Russian National Team
65. Mia Radotic (Cro) BTC City Ljubljana
66. Kathrin Hammes (Ger) Tibco-Silicon Valley Bank
67. Simona Frapporti (Ita) Italian National Team
68. Trixi Worrack (Ger) Canyon-SRAM Racing
69. Lydia Boylan (Irl) Team WNT 02:54
70. Katrine Aalerud (Nor) Norway National Team
71. Alexandra Nessmar (Swe) Sweden National Team
72. Sara Penton (Swe) Sweden National Team
73. Vera Adrian (Nam) Team Maxx-Solar Women Cycling Team
74. Oksana Kozonchuk (Rus) Russian National Team
75. Hannah Barnes (Gbr) Canyon-SRAM Racing
76. Annasley Park (Gbr) Great Britain National Team
77. Alexis Ryan (USA) Canyon-SRAM Racing
78. Sara Mustonen (Swe) Sweden National Team
79. Diana Penuela (Col) UnitedHealthcare Professional Women’s Cycling Team
80. Loren Rowney (Aus) Orica-AIS
81. Moniek Tenniglo (Ned) Rabo Liv Women Cycling Team
82. Beatrice Bartelloni (Ita) Italian National Team
83. Jeanne Korevaar (Ned) Rabo Liv Women Cycling Team
84. Lauren Hall (USA) Tibco-Silicon Valley Bank
85. Lotta Lepistö (Fin) Cervelo Bigla Pro Cycling Team
86. Nicole Hanselmann (Sui) Cervelo Bigla Pro Cycling Team 04:17
87. Francesca Pattaro (Ita) Italian National Team
88. Sara Olsson (Swe) Sweden National Team
89. Demi De Jong (Ned) Boels Dolmans Cycling Team 06:08
90. Esra Tromp (Ned) Parkhotel Valkenburg Continental Team
91. Bianca Bernhard (Ger) German National Team
92. Sophie Lacher (Ger) German National Team
93. Elena Valentini (Ita) Vitalogic Astrokalb Radunion Niederösterreich
94. Jelena Eric (Ser) BTC City Ljubljana
95. Gabrielle Pilote-Fortin (Can) Cervelo Bigla Pro Cycling Team
96. Cecilie Gotaas Johnsen (Nor) Norway National Team
97. Barbara Guarischi (Ita) Canyon-SRAM Racing
98. Benita Wesselhoeft (Ger) Team Maxx-Solar Women Cycling Team 07:08
99. Amber Pierce (USA) Vitalogic Astrokalb Radunion Niederösterreich 15:53
100. Astrid Gassner (Aut) Vitalogic Astrokalb Radunion Niederösterreich
101. Abigail Dentus (Gbr) Great Britain National Team
102. Ingrid Moe (Nor) Norway National Team
103. Ingrid Lorvik (Nor) Norway National Team
104. Theres Klein (Ger) Team Maxx-Solar Women Cycling Team
105. Christina Koep (Ger) Team Maxx-Solar Women Cycling Team
106. Stefanie Paul (Ger) Team WNT
107. Kendall Ryan (USA) Tibco-Silicon Valley Bank 15:04
108. Elena Büchler (Ger) German National Team 17:17
109. Dorothee Lorch (Ger) German National Team
110. Jo Tindley (Gbr) Team WNT 27:13
111. Abigail Mickey (USA) UnitedHealthcare Professional Women’s Cycling Team 33:51
112. Hila Yizhak (Isr) Israel National Team 29:07
113. Miriam Bar-On (Isr) Israel National Team
114. Avital Gaz (Isr) Israel National Team 34:57
115. Keira Mcvitty (Gbr) Team WNT
116. Anna Badegruber (Aut) Vitalogic Astrokalb Radunion Niederösterreich

Stage 3 – July 17 – Altenburg – 117km
2. Emma Johansson (Swe) Wiggle High5 00:03
3. Ellen Van Dijk (Ned) Boels Dolmans Cycling Team
4. Lisa Brennauer (Ger) Canyon-SRAM Racing
5. Annemiek Van Vleuten (Ned) Orica-AIS
6. Emilia Fahlin (Swe) Sweden National Team
7. Coryn Rivera (USA) UnitedHealthcare Professional Women’s Cycling Team
8. Lotta Lepistö (Fin) Cervelo Bigla Pro Cycling Team
9. Katarzyna Pawlowska (Pol) Boels Dolmans Cycling Team 00:06
10. Alice Barnes (Gbr) Great Britain National Team
11. Elena Cecchini (Ita) Canyon-SRAM Racing
12. Olga Zabelinskaya (Rus) Russian National Team
13. Ashleigh Mollman-Pasio (RSA) Cervelo Bigla Pro Cycling Team
14. Tatiana Guderzo (Ita) Italian National Team 00:10
15. Eva Buurman (Ned) Parkhotel Valkenburg Continental Team
16. Eugenia Bujak (Pol) BTC City Ljubljana
17. Mia Radotic (Cro) BTC City Ljubljana
18. Amy Pieters (Ned) Wiggle High5
19. Brianna Walle (USA) Tibco-Silicon Valley Bank 00:13
20. Romy Kasper (Ger) Boels Dolmans Cycling Team
21. Diana Penuela (Col) UnitedHealthcare Professional Women’s Cycling Team 00:14
22. Jermaine Post (Ned) Parkhotel Valkenburg Continental Team
23. Irene Bitto (Ita) Italian National Team 00:17
24. Christina Perchtold (Aut) Vitalogic Astrokalb Radunion Niederösterreich
25. Ganna Solovei (Ukr) Parkhotel Valkenburg Continental Team
26. Danielle King (Gbr) Wiggle High5
27. Lauren Stephens (USA) Tibco-Silicon Valley Bank
28. Janneke Ensing (Ned) Parkhotel Valkenburg Continental Team 00:20
29. Rotem Gafinoviz (Isr) Israel National Team
30. Chantal Blaak (Ned) Boels Dolmans Cycling Team
31. Beate Zanner (Ger) Team Maxx-Solar Women Cycling Team
32. Linda Villumsen (Nzl) UnitedHealthcare Professional Women’s Cycling Team
33. Vita Heine (Nor) Norway National Team
34. Corinna Lechner (Ger) BTC City Ljubljana
35. Anouska Koster (Ned) Rabo Liv Women Cycling Team
36. Joanne Marie Kiesanowski (Nzl) Tibco-Silicon Valley Bank
37. Simona Frapporti (Ita) Italian National Team
38. Moniek Tenniglo (Ned) Rabo Liv Women Cycling Team
39. Amanda Spratt (Aus) Orica-AIS
40. Joelle Numainville (Can) Cervelo Bigla Pro Cycling Team
41. Eva Lechner (Ita) Italian National Team
42. Loren Rowney (Aus) Orica-AIS
43. Liane Lippert (Ger) German National Team
44. Omer Shapira (Isr) Israel National Team 00:29
45. Natalie Grinczer (Gbr) Team WNT
46. Hayley Simmonds (Gbr) Team WNT
47. Elise Maes (Lux) Vitalogic Astrokalb Radunion Niederösterreich 00:31
48. Vera Adrian (Nam) Team Maxx-Solar Women Cycling Team
49. Katrine Aalerud (Nor) Norway National Team
50. Laura Massey (Gbr) Great Britain National Team
51. Mayuko Hagiwara (Jpn) Wiggle High5
52. Lydia Boylan (Irl) Team WNT
53. Stephanie Pohl (Ger) Cervelo Bigla Pro Cycling Team
54. Iris Slappendel (Ned) UnitedHealthcare Professional Women’s Cycling Team
55. Shani Bloc (Isr) Israel National Team
56. Alexis Ryan (USA) Canyon-SRAM Racing
57. Gabrielle Pilote-Fortin (Can) Cervelo Bigla Pro Cycling Team
58. Kathrin Hammes (Ger) Tibco-Silicon Valley Bank
59. Jeanne Korevaar (Ned) Rabo Liv Women Cycling Team 00:36
60. Francesca Pattaro (Ita) Italian National Team
61. Katharine Hall (USA) UnitedHealthcare Professional Women’s Cycling Team 00:38
62. Anna Potokina (Rus) Russian National Team
63. Elisa Longo Borghini (Ita) Wiggle High5
64. Beatrice Bartelloni (Ita) Italian National Team
65. Natalia Boyarskaya (Rus) Russian National Team
66. Alexandra Nessmar (Swe) Sweden National Team
67. Tayler Wiles (USA) Orica-AIS
68. Olena Pavlukhina (Aze) BTC City Ljubljana
69. Carolin Schiff (Ger) Team Maxx-Solar Women Cycling Team
70. Roxane Knetemann (Ned) Rabo Liv Women Cycling Team 00:43
71. Rachel Neylan (Aus) Orica-AIS
72. Esra Tromp (Ned) Parkhotel Valkenburg Continental Team
73. Sophie De Boer (Ned) Parkhotel Valkenburg Continental Team
74. Gracie Elvin (Aus) Orica-AIS 00:46
75. Ida Erngren (Swe) Sweden National Team
76. Trixi Worrack (Ger) Canyon-SRAM Racing 00:47
77. Hannah Barnes (Gbr) Canyon-SRAM Racing 00:49
78. Barbara Guarischi (Ita) Canyon-SRAM Racing 01:19
79. Giorgia Bronzini (Ita) Wiggle High5 00:06
80. Theres Klein (Ger) Team Maxx-Solar Women Cycling Team 04:01
81. Elena Kuchinskaya (Rus) Russian National Team 05:14
82. Lauren Hall (USA) Tibco-Silicon Valley Bank
83. Sara Penton (Swe) Sweden National Team 06:11
84. Kendall Ryan (USA) Tibco-Silicon Valley Bank 10:43
85. Stefanie Paul (Ger) Team WNT 11:46
86. Keira Mcvitty (Gbr) Team WNT 17:36
87. Bianca Bernhard (Ger) German National Team
88. Elena Valentini (Ita) Vitalogic Astrokalb Radunion Niederösterreich 17:38
89. Sophie Lacher (Ger) German National Team
90. Annasley Park (Gbr) Great Britain National Team
91. Jelena Eric (Ser) BTC City Ljubljana
92. Nicole Hanselmann (Sui) Cervelo Bigla Pro Cycling Team
93. Christina Koep (Ger) Team Maxx-Solar Women Cycling Team
94. Elena Büchler (Ger) German National Team
95. Astrid Gassner (Aut) Vitalogic Astrokalb Radunion Niederösterreich
96. Ingrid Moe (Nor) Norway National Team
97. Cecilie Gotaas Johnsen (Nor) Norway National Team 17:41
98. Sara Olsson (Swe) Sweden National Team
99. Ingrid Lorvik (Nor) Norway National Team 17:45
100. Dorothee Lorch (Ger) German National Team
101. Kseniia Tcymbaliuk (Rus) Russian National Team 22:11
102. Oksana Kozonchuk (Rus) Russian National Team
103. Sara Mustonen (Swe) Sweden National Team
104. Amber Pierce (USA) Vitalogic Astrokalb Radunion Niederösterreich
105. Jo Tindley (Gbr) Team WNT
106. Benita Wesselhoeft (Ger) Team Maxx-Solar Women Cycling Team 22:16
107. Hila Yizhak (Isr) Israel National Team
108. Emma Pooley (Gbr) Great Britain National Team 22:58
109. Avital Gaz (Isr) Israel National Team 34:20
110. Anna Badegruber (Aut) Vitalogic Astrokalb Radunion Niederösterreich
DNF Demi De Jong (Ned) Boels Dolmans Cycling Team
DNF Abigail Mickey (USA) UnitedHealthcare Professional Women’s Cycling Team
DNF Ursa Pintar (Slo) BTC City Ljubljana
DNF Abigail Dentus (Gbr) Great Britain National Team
DNF Miriam Björnsrud (Nor) Norway National Team
DNF Miriam Bar-On (Isr) Israel National Team

Stage 4 – July 18 – Zeulenroda-Triebes (ITT) – 19km
1. Ellen Van Dijk (Ned) Boels Dolmans Cycling Team 24:34
2. Annemiek Van Vleuten (Ned) Orica-AIS 00:25
3. Ashleigh Mollman-Pasio (RSA) Cervelo Bigla Pro Cycling Team 00:35
4. Lisa Brennauer (Ger) Canyon-SRAM Racing 00:43
5. Linda Villumsen (Nzl) UnitedHealthcare Professional Women’s Cycling Team 01:05
6. Lauren Stephens (USA) Tibco-Silicon Valley Bank 01:06
7. Roxane Knetemann (Ned) Rabo Liv Women Cycling Team 01:10
8. Marianne Vos (Ned) Rabo Liv Women Cycling Team 01:17
9. Chantal Blaak (Ned) Boels Dolmans Cycling Team 01:26
10. Olga Zabelinskaya (Rus) Russian National Team 01:27
11. Brianna Walle (USA) Tibco-Silicon Valley Bank 01:33
12. Trixi Worrack (Ger) Canyon-SRAM Racing 01:34
13. Elena Cecchini (Ita) Canyon-SRAM Racing 01:37
14. Ganna Solovei (Ukr) Parkhotel Valkenburg Continental Team 01:40
15. Anouska Koster (Ned) Rabo Liv Women Cycling Team
16. Tayler Wiles (USA) Orica-AIS 01:41
17. Emma Johansson (Swe) Wiggle High5 01:44
18. Katarzyna Pawlowska (Pol) Boels Dolmans Cycling Team 01:45
19. Elisa Longo Borghini (Ita) Wiggle High5 01:46
20. Joelle Numainville (Can) Cervelo Bigla Pro Cycling Team 01:52
21. Hannah Barnes (Gbr) Canyon-SRAM Racing 01:55
22. Hayley Simmonds (Gbr) Team WNT 01:57
23. Corinna Lechner (Ger) BTC City Ljubljana 02:06
24. Amy Pieters (Ned) Wiggle High5 02:10
25. Olena Pavlukhina (Aze) BTC City Ljubljana 02:13
26. Natalia Boyarskaya (Rus) Russian National Team
27. Stephanie Pohl (Ger) Cervelo Bigla Pro Cycling Team 02:16
28. Eugenia Bujak (Pol) BTC City Ljubljana 02:17
29. Emma Pooley (Gbr) Great Britain National Team 02:21
30. Tatiana Guderzo (Ita) Italian National Team 02:25
31. Coryn Rivera (USA) UnitedHealthcare Professional Women’s Cycling Team 02:28
32. Moniek Tenniglo (Ned) Rabo Liv Women Cycling Team 02:29
33. Emilia Fahlin (Swe) Sweden National Team 02:30
34. Lotta Lepistö (Fin) Cervelo Bigla Pro Cycling Team 02:31
35. Liane Lippert (Ger) German National Team 02:35
36. Vita Heine (Nor) Norway National Team 02:37
37. Kseniia Tcymbaliuk (Rus) Russian National Team 02:42
38. Sophie De Boer (Ned) Parkhotel Valkenburg Continental Team 02:44
39. Eva Lechner (Ita) Italian National Team 02:49
40. Katharine Hall (USA) UnitedHealthcare Professional Women’s Cycling Team 02:55
41. Romy Kasper (Ger) Boels Dolmans Cycling Team 02:58
42. Cecilie Gotaas Johnsen (Nor) Norway National Team 03:00
43. Jeanne Korevaar (Ned) Rabo Liv Women Cycling Team 03:02
44. Jermaine Post (Ned) Parkhotel Valkenburg Continental Team 03:03
45. Alice Barnes (Gbr) Great Britain National Team 03:08
46. Irene Bitto (Ita) Italian National Team
47. Kathrin Hammes (Ger) Tibco-Silicon Valley Bank 03:09
48. Simona Frapporti (Ita) Italian National Team 03:10
49. Beate Zanner (Ger) Team Maxx-Solar Women Cycling Team 03:12
50. Mia Radotic (Cro) BTC City Ljubljana 03:17
51. Beatrice Bartelloni (Ita) Italian National Team 03:19
52. Gabrielle Pilote-Fortin (Can) Cervelo Bigla Pro Cycling Team 03:21
53. Omer Shapira (Isr) Israel National Team 03:23
54. Nicole Hanselmann (Sui) Cervelo Bigla Pro Cycling Team
55. Laura Massey (Gbr) Great Britain National Team 03:25
56. Mayuko Hagiwara (Jpn) Wiggle High5
57. Giorgia Bronzini (Ita) Wiggle High5 03:31
58. Eva Buurman (Ned) Parkhotel Valkenburg Continental Team
59. Natalie Grinczer (Gbr) Team WNT 03:32
60. Elise Maes (Lux) Vitalogic Astrokalb Radunion Niederösterreich 03:33
61. Francesca Pattaro (Ita) Italian National Team 03:34
62. Danielle King (Gbr) Wiggle High5 03:35
63. Janneke Ensing (Ned) Parkhotel Valkenburg Continental Team 03:39
64. Iris Slappendel (Ned) UnitedHealthcare Professional Women’s Cycling Team
65. Rachel Neylan (Aus) Orica-AIS
66. Esra Tromp (Ned) Parkhotel Valkenburg Continental Team 03:44
67. Gracie Elvin (Aus) Orica-AIS 03:45
68. Joanne Marie Kiesanowski (Nzl) Tibco-Silicon Valley Bank 03:49
69. Loren Rowney (Aus) Orica-AIS 03:50
70. Christina Perchtold (Aut) Vitalogic Astrokalb Radunion Niederösterreich 03:51
71. Katrine Aalerud (Nor) Norway National Team 03:56
72. Ida Erngren (Swe) Sweden National Team 04:04
73. Amber Pierce (USA) Vitalogic Astrokalb Radunion Niederösterreich 04:05
74. Amanda Spratt (Aus) Orica-AIS 04:06
75. Christina Koep (Ger) Team Maxx-Solar Women Cycling Team 04:09
76. Carolin Schiff (Ger) Team Maxx-Solar Women Cycling Team 04:16
77. Vera Adrian (Nam) Team Maxx-Solar Women Cycling Team 04:23
78. Anna Potokina (Rus) Russian National Team 04:33
79. Shani Bloc (Isr) Israel National Team 04:34
80. Dorothee Lorch (Ger) German National Team
81. Alexandra Nessmar (Swe) Sweden National Team 04:35
82. Stefanie Paul (Ger) Team WNT 04:36
83. Annasley Park (Gbr) Great Britain National Team 04:39
84. Bianca Bernhard (Ger) German National Team
85. Theres Klein (Ger) Team Maxx-Solar Women Cycling Team 04:43
86. Benita Wesselhoeft (Ger) Team Maxx-Solar Women Cycling Team 04:45
87. Rotem Gafinoviz (Isr) Israel National Team 04:51
88. Lydia Boylan (Irl) Team WNT 04:52
89. Diana Penuela (Col) UnitedHealthcare Professional Women’s Cycling Team 05:04
90. Jo Tindley (Gbr) Team WNT 05:07
91. Sophie Lacher (Ger) German National Team 05:11
92. Sara Penton (Swe) Sweden National Team 05:12
93. Ingrid Moe (Nor) Norway National Team 05:15
94. Ingrid Lorvik (Nor) Norway National Team 05:24
95. Elena Büchler (Ger) German National Team 05:33
96. Elena Kuchinskaya (Rus) Russian National Team 05:35
97. Elena Valentini (Ita) Vitalogic Astrokalb Radunion Niederösterreich 05:42
98. Astrid Gassner (Aut) Vitalogic Astrokalb Radunion Niederösterreich 05:43
99. Sara Olsson (Swe) Sweden National Team 05:52
100. Kendall Ryan (USA) Tibco-Silicon Valley Bank
101. Jelena Eric (Ser) BTC City Ljubljana 06:09
102. Keira Mcvitty (Gbr) Team WNT 06:21
103. Lauren Hall (USA) Tibco-Silicon Valley Bank 06:33
104. Oksana Kozonchuk (Rus) Russian National Team 06:46
105. Anna Badegruber (Aut) Vitalogic Astrokalb Radunion Niederösterreich 06:58
106. Avital Gaz (Isr) Israel National Team 07:27
107. Hila Yizhak (Isr) Israel National Team 08:35
DNS Alexis Ryan (USA) Canyon-SRAM Racing
DNS Barbara Guarischi (Ita) Canyon-SRAM Racing
DNS Sara Mustonen (Swe) Sweden National Team

GC after Stage 4
1. Ellen Van Dijk (Ned) Boels Dolmans Cycling Team 7:51:20
2. Annemiek Van Vleuten (Ned) Orica-AIS 00:08
3. Ashleigh Mollman-Pasio (RSA) Cervelo Bigla Pro Cycling Team 00:22
4. Marianne Vos (Ned) Rabo Liv Women Cycling Team 00:31
5. Olga Zabelinskaya (Rus) Russian National Team 00:38
6. Lisa Brennauer (Ger) Canyon-SRAM Racing 00:49
7. Emma Johansson (Swe) Wiggle High5 01:16
8. Elena Cecchini (Ita) Canyon-SRAM Racing 01:24
9. Linda Villumsen (Nzl) UnitedHealthcare Professional Women’s Cycling Team 01:35
10. Chantal Blaak (Ned) Boels Dolmans Cycling Team 01:51
11. Brianna Walle (USA) Tibco-Silicon Valley Bank 01:56
12. Katarzyna Pawlowska (Pol) Boels Dolmans Cycling Team 02:01
13. Roxane Knetemann (Ned) Rabo Liv Women Cycling Team 02:03
14. Elisa Longo Borghini (Ita) Wiggle High5 02:05
15. Ganna Solovei (Ukr) Parkhotel Valkenburg Continental Team 02:07
16. Emilia Fahlin (Swe) Sweden National Team 02:10
17. Anouska Koster (Ned) Rabo Liv Women Cycling Team
18. Tatiana Guderzo (Ita) Italian National Team 02:15
19. Joelle Numainville (Can) Cervelo Bigla Pro Cycling Team 02:18
20. Lauren Stephens (USA) Tibco-Silicon Valley Bank 02:21
21. Tayler Wiles (USA) Orica-AIS 02:29
22. Amy Pieters (Ned) Wiggle High5 02:30
23. Corinna Lechner (Ger) BTC City Ljubljana 02:36
24. Hayley Simmonds (Gbr) Team WNT
25. Coryn Rivera (USA) UnitedHealthcare Professional Women’s Cycling Team 02:37
26. Eugenia Bujak (Pol) BTC City Ljubljana
27. Stephanie Pohl (Ger) Cervelo Bigla Pro Cycling Team 02:57
28. Olena Pavlukhina (Aze) BTC City Ljubljana 03:01
29. Natalia Boyarskaya (Rus) Russian National Team
30. Liane Lippert (Ger) German National Team 03:05
31. Vita Heine (Nor) Norway National Team
32. Eva Lechner (Ita) Italian National Team 03:19
33. Romy Kasper (Ger) Boels Dolmans Cycling Team 03:21
34. Alice Barnes (Gbr) Great Britain National Team 03:24
35. Trixi Worrack (Ger) Canyon-SRAM Racing 03:25
36. Jermaine Post (Ned) Parkhotel Valkenburg Continental Team 03:27
37. Irene Bitto (Ita) Italian National Team 03:35
38. Katharine Hall (USA) UnitedHealthcare Professional Women’s Cycling Team 03:43
39. Giorgia Bronzini (Ita) Wiggle High5 03:47
40. Eva Buurman (Ned) Parkhotel Valkenburg Continental Team 03:51
41. Danielle King (Gbr) Wiggle High5 04:02
42. Omer Shapira (Isr) Israel National Team
43. Laura Massey (Gbr) Great Britain National Team 04:06
44. Janneke Ensing (Ned) Parkhotel Valkenburg Continental Team 04:09
45. Amanda Spratt (Aus) Orica-AIS
46. Natalie Grinczer (Gbr) Team WNT 04:11
47. Elise Maes (Lux) Vitalogic Astrokalb Radunion Niederösterreich 04:14
48. Christina Perchtold (Aut) Vitalogic Astrokalb Radunion Niederösterreich 04:18
49. Joanne Marie Kiesanowski (Nzl) Tibco-Silicon Valley Bank 04:19
50. Iris Slappendel (Ned) UnitedHealthcare Professional Women’s Cycling Team 04:20
51. Mia Radotic (Cro) BTC City Ljubljana 04:29
52. Lotta Lepistö (Fin) Cervelo Bigla Pro Cycling Team 04:30
53. Sophie De Boer (Ned) Parkhotel Valkenburg Continental Team 04:31
54. Rachel Neylan (Aus) Orica-AIS 04:32
55. Simona Frapporti (Ita) Italian National Team 04:34
56. Beate Zanner (Ger) Team Maxx-Solar Women Cycling Team 04:35
57. Gracie Elvin (Aus) Orica-AIS 04:40
58. Kathrin Hammes (Ger) Tibco-Silicon Valley Bank 04:44
59. Hannah Barnes (Gbr) Canyon-SRAM Racing 04:56
60. Mayuko Hagiwara (Jpn) Wiggle High5 05:00
61. Moniek Tenniglo (Ned) Rabo Liv Women Cycling Team 05:01
62. Shani Bloc (Isr) Israel National Team 05:15
63. Rotem Gafinoviz (Isr) Israel National Team 05:21
64. Jeanne Korevaar (Ned) Rabo Liv Women Cycling Team 05:50
65. Ida Erngren (Swe) Sweden National Team 05:54
66. Carolin Schiff (Ger) Team Maxx-Solar Women Cycling Team 05:58
67. Beatrice Bartelloni (Ita) Italian National Team 06:09
68. Anna Potokina (Rus) Russian National Team 06:15
69. Loren Rowney (Aus) Orica-AIS 06:22
70. Katrine Aalerud (Nor) Norway National Team 06:39
71. Vera Adrian (Nam) Team Maxx-Solar Women Cycling Team 07:06
72. Alexandra Nessmar (Swe) Sweden National Team 07:25
73. Diana Penuela (Col) UnitedHealthcare Professional Women’s Cycling Team 07:30
74. Lydia Boylan (Irl) Team WNT 07:35
75. Francesca Pattaro (Ita) Italian National Team 07:45
76. Gabrielle Pilote-Fortin (Can) Cervelo Bigla Pro Cycling Team 09:18
77. Esra Tromp (Ned) Parkhotel Valkenburg Continental Team 09:53
78. Elena Kuchinskaya (Rus) Russian National Team 10:59
79. Sara Penton (Swe) Sweden National Team 13:35
80. Lauren Hall (USA) Tibco-Silicon Valley Bank 13:59
81. Theres Klein (Ger) Team Maxx-Solar Women Cycling Team 23:55
82. Annasley Park (Gbr) Great Britain National Team 24:29
83. Nicole Hanselmann (Sui) Cervelo Bigla Pro Cycling Team 24:36
84. Emma Pooley (Gbr) Great Britain National Team 25:29
85. Kseniia Tcymbaliuk (Rus) Russian National Team 25:57
86. Cecilie Gotaas Johnsen (Nor) Norway National Team 26:07
87. Sara Olsson (Swe) Sweden National Team 27:08
88. Bianca Bernhard (Ger) German National Team 27:41
89. Sophie Lacher (Ger) German National Team 28:15
90. Elena Valentini (Ita) Vitalogic Astrokalb Radunion Niederösterreich 28:46
91. Jelena Eric (Ser) BTC City Ljubljana 29:13
92. Oksana Kozonchuk (Rus) Russian National Team 31:09
93. Stefanie Paul (Ger) Team WNT 31:33
94. Kendall Ryan (USA) Tibco-Silicon Valley Bank 33:10
95. Benita Wesselhoeft (Ger) Team Maxx-Solar Women Cycling Team 33:27
96. Christina Koep (Ger) Team Maxx-Solar Women Cycling Team 36:58
97. Ingrid Moe (Nor) Norway National Team 38:04
98. Ingrid Lorvik (Nor) Norway National Team 38:20
99. Astrid Gassner (Aut) Vitalogic Astrokalb Radunion Niederösterreich 38:32
100. Dorothee Lorch (Ger) German National Team 38:54
101. Elena Büchler (Ger) German National Team 39:46
102. Amber Pierce (USA) Vitalogic Astrokalb Radunion Niederösterreich 41:27
103. Jo Tindley (Gbr) Team WNT 53:49
104. Keira Mcvitty (Gbr) Team WNT 58:12
105. Hila Yizhak (Isr) Israel National Team 0:59:16
106. Anna Badegruber (Aut) Vitalogic Astrokalb Radunion Niederösterreich 1:21:26
107. Avital Gaz (Isr) Israel National Team 1:25:02





Leave a Reply

You must be logged in to post a comment.