Featured Stories

Internationale Thüringen Rundfahrt der Frauen Stage 3 – Ramsden 6th

July 21, 2011 (Schleiz, Germany) – Denise Ramsden (Can) Juvederm-Specialized placed 6th on the 130km Stage 3 in Schleiz today won by Amanda Miller (USA) HTC Highroad Women Elizabeth Armitstead (Gbr) Garmin-Cervelo in second with Monia Baccaille (Ita) SC MCipollini Giordana in third. Emma Johansson (Swe) Hitec Products – UCK continues to lead overall followed by Amber Neben (USA) HTC Highroad Women in second and Amy Pieters (Ned) Skil-Koga Cycling Team in third. Ramsden is the top Canuck sitting in 19th overall.

Results

1. Amanda Miller (USA) HTC Highroad Women  3:42:44
2. Elizabeth Armitstead (Gbr) Garmin-Cervelo  0:02
3. Monia Baccaille (Ita) SC MCipollini Giordana
4. Adrie Visser (Ned) HTC Highroad Women
5. Sara Mustonen (Swe) Hitec Products – UCK
6. Denise Ramsden (Can) Juvederm-Specialized    
7. Trixi Worrack (Ger) AA Drink – Leontien.nl Cycling Team
8. Sylwia Kapusta (Pol) Gauss
9. Romy Kasper (Ger) Kuota Speed Kueens  0:05
10. Sharon Laws (Gbr) Garmin-Cervelo  0:07
11. Ruth Corset (Aus) Australian National Team  0:10
12. Sarah Düster (Ger) Nederland Bloeit  0:11
13. Irina Molitcheva (Rus) Russian National Team
14. Claire Thomas (Gbr) Horizon Fitness RT – Prendas Ciclismo  0:19
15. Jessie Maclean (Aus) Australian National Team  0:27
16. Veronique Labonte (Can) Juvederm-Specialized  1:22
17. Claudia Häusler (Ger) German National Team  2:21
18. Ina-Yoko Teutenberg (Ger) HTC Highroad Women
19. Judith Arndt (Ger) HTC Highroad Women
20. Emma Johansson (Swe) Hitec Products – UCK
21. Amy Pieters (Ned) Skil-Koga Cycling Team
22. Hanka Kupfernagel (Ger) Horizon Fitness RT – Prendas Ciclismo
23. Amber Neben (USA) HTC Highroad Women
24. Noemi Cantele (Ita) Garmin-Cervelo
25. Kirsten Wild (Ned) AA Drink – Leontien.nl Cycling Team  2:24
26. Linda Melanie Villumsen (Nzl) AA Drink – Leontien.nl Cycling Team
27. Vicki Whitelaw (Aus) Australian National Team  2:27
28. Evgenya Romanyuta (Rus) Russian National Team
29. Svetlana Boubnenkova (Rus) Russian National Team
30. Natalia Boyarskaya (Rus) Russian National Team
31. Marie-Therese Ludwig (Ger) Stevens-Redvil
32. Ana Bianca Schnitzmeier (Ger) Abus Nutrixxion
33. Loes Gunnewijk (Ned) Nederland Bloeit
34. Janneke Kanis (Ned) Nederland Bloeit
35. Daphny Van Den Brand (Ned) AA Drink – Leontien.nl Cycling Team
36. Shara Gillow (Aus) Australian National Team
37. Theres Klein (Ger) Stevens-Redvil
38. Beate Zanner (Ger) Stevens-Redvil
39. Elke Gebhardt (Ger) German National Team
40. Wildt Anne De (Ned) Skil-Koga Cycling Team
41. Regina Bruins (Ned) Skil-Koga Cycling Team
42. Amanda Spratt (Aus) Australian National Team
43. Tatiana Guderzo (Ita) SC MCipollini Giordana
44. Fabiana Luperini (Ita) SC MCipollini Giordana
45. Olga Zabelinskaja (Rus) Russian National Team
46. Chloe Hosking (Aus) HTC Highroad Women
47. Lex Albrecht (Can) Juvederm-Specialized  2:33
48. Marlen Jöhrend (Ger) AA Drink – Leontien.nl Cycling Team
49. Daniela Pintarelli (Aut) Kuota Speed Kueens
50. Taryn Heather (Aus) Australian National Team
51. Susanna Zorzi (Ita) Gauss
52. Marieke Van Wanroij (Ned) Nederland Bloeit
53. Emilie Aubry (Sui) Nederland Bloeit
54. Mary Zider (USA) Juvederm-Specialized
55. Mieke Kröger (Ger) German National Team
56. Emma Pooley (Gbr) Garmin-Cervelo
57. Lisa Brennauer (Ger) Hitec Products – UCK
58. Bianca Purath (Ger) Kuota Speed Kueens
59. Lise Nöstvold (Nor) Hitec Products – UCK
60. Helen Wyman (Gbr) Horizon Fitness RT – Prendas Ciclismo  2:46
61. Josien Van Wingerden (Ned) AA Drink – Leontien.nl Cycling Team
62. Alessandra Borchi (Ita) Gauss
63. Lorena Foresi (Ita) Gauss
64. Sarah Storey (Gbr) Horizon Fitness RT – Prendas Ciclismo  2:49
65. Iris Slappendel (Ned) Garmin-Cervelo  2:53
66. Luisa Tamanini (Ita) Gauss
67. Samantha Galassi (Ita) SC MCipollini Giordana  3:31
68. Cecilie Johansen (Nor) Hitec Products – UCK  3:51
69. Tiffany Cromwell (Aus) Hitec Products – UCK  4:42
70. Lisa Pleyer (Aut) Kuota Speed Kueens  8:15
71. Nathalie Lamborelle (Lux) Abus Nutrixxion
72. Moriah MacGregor (Can) Juvederm-Specialized 
73. Melanie Wotsch (Ger) Stevens-Redvil  0:20:56
74. Lisa Fischer (Ger) German National Team
75. Lisa Küllmer (Ger) German National Team
76. Annabel Simpson (Gbr) Horizon Fitness RT – Prendas Ciclismo
77. Hanna Rich (Gbr) Horizon Fitness RT – Prendas Ciclismo
78. Linda Van Rijen (Ned) Skil-Koga Cycling Team
79. Lydia Wegemund (Ger) Stevens-Redvil
80. Trine Schmidt (Den) Garmin-Cervelo
81. Anna Fischer (Ger) Abus Nutrixxion
82. Esra Tromp (Ned) Skil-Koga Cycling Team

GC after Stage 3

1. Emma Johansson (Swe) Hitec Products – UCK  9:51:03
2. Amber Neben (USA) HTC Highroad Women  0:07
3. Amy Pieters (Ned) Skil-Koga Cycling Team  0:13
4. Noemi Cantele (Ita) Garmin-Cervelo  0:14
5. Claudia Häusler (Ger) German National Team  0:15
6. Vicki Whitelaw (Aus) Australian National Team  0:20
7. Linda Melanie Villumsen (Nzl) AA Drink – Leontien.nl Cycling Team  0:22
8. Shara Gillow (Aus) Australian National Team  0:26
9. Fabiana Luperini (Ita) SC MCipollini Giordana  0:29
10. Svetlana Boubnenkova (Rus) Russian National Team  1:56
11. Natalia Boyarskaya (Rus) Russian National Team
12. Amanda Miller (USA) HTC Highroad Women  3:26
13. Elizabeth Armitstead (Gbr) Garmin-Cervelo  3:27
14. Monia Baccaille (Ita) SC MCipollini Giordana  3:43
15. Adrie Visser (Ned) HTC Highroad Women  3:44
16. Sara Mustonen (Swe) Hitec Products – UCK  3:46
17. Trixi Worrack (Ger) AA Drink – Leontien.nl Cycling Team  3:52
18. Irina Molitcheva (Rus) Russian National Team  3:58
19. Denise Ramsden (Can) Juvederm-Specialized  4:01
20. Ruth Corset (Aus) Australian National Team
21. Sylwia Kapusta (Pol) Gauss  4:03
22. Sarah Düster (Ger) Nederland Bloeit  4:05
23. Romy Kasper (Ger) Kuota Speed Kueens
24. Sharon Laws (Gbr) Garmin-Cervelo  4:07
25. Claire Thomas (Gbr) Horizon Fitness RT – Prendas Ciclismo  4:10
26. Ina-Yoko Teutenberg (Ger) HTC Highroad Women  5:46
27. Veronique Labonte (Can) Juvederm-Specialized  5:51
28. Judith Arndt (Ger) HTC Highroad Women  5:52
29. Kirsten Wild (Ned) AA Drink – Leontien.nl Cycling Team  6:11
30. Hanka Kupfernagel (Ger) Horizon Fitness RT – Prendas Ciclismo  6:12
31. Regina Bruins (Ned) Skil-Koga Cycling Team  6:16
32. Wildt Anne De (Ned) Skil-Koga Cycling Team
33. Emma Pooley (Gbr) Garmin-Cervelo  6:18
34. Amanda Spratt (Aus) Australian National Team
35. Janneke Kanis (Ned) Nederland Bloeit  6:21
36. Tatiana Guderzo (Ita) SC MCipollini Giordana
37. Loes Gunnewijk (Ned) Nederland Bloeit
38. Lisa Brennauer (Ger) Hitec Products – UCK
39. Daphny Van Den Brand (Ned) AA Drink – Leontien.nl Cycling Team  6:22
40. Marlen Jöhrend (Ger) AA Drink – Leontien.nl Cycling Team  6:23
41. Taryn Heather (Aus) Australian National Team  6:24
42. Marieke Van Wanroij (Ned) Nederland Bloeit  6:27
43. Lex Albrecht (Can) Juvederm-Specialized  6:32
44. Marie-Therese Ludwig (Ger) Stevens-Redvil  6:33
45. Theres Klein (Ger) Stevens-Redvil
46. Beate Zanner (Ger) Stevens-Redvil
47. Susanna Zorzi (Ita) Gauss  6:34
48. Bianca Purath (Ger) Kuota Speed Kueens
49. Daniela Pintarelli (Aut) Kuota Speed Kueens
50. Jessie Maclean (Aus) Australian National Team  6:37
51. Iris Slappendel (Ned) Garmin-Cervelo  6:38
52. Evgenya Romanyuta (Rus) Russian National Team  6:44
53. Alessandra Borchi (Ita) Gauss  6:47
54. Ana Bianca Schnitzmeier (Ger) Abus Nutrixxion
55. Mary Zider (USA) Juvederm-Specialized  7:02
56. Olga Zabelinskaja (Rus) Russian National Team  7:11
57. Lorena Foresi (Ita) Gauss  7:14
58. Luisa Tamanini (Ita) Gauss  7:24
59. Chloe Hosking (Aus) HTC Highroad Women  7:28
60. Sarah Storey (Gbr) Horizon Fitness RT – Prendas Ciclismo  8:03
61. Elke Gebhardt (Ger) German National Team  8:36
62. Helen Wyman (Gbr) Horizon Fitness RT – Prendas Ciclismo  8:50
63. Josien Van Wingerden (Ned) AA Drink – Leontien.nl Cycling Team  9:00
64. Emilie Aubry (Sui) Nederland Bloeit  9:32
65. Tiffany Cromwell (Aus) Hitec Products – UCK  9:48
66. Lise Nöstvold (Nor) Hitec Products – UCK  0:15
67. Cecilie Johansen (Nor) Hitec Products – UCK  0:12:17
68. Nathalie Lamborelle (Lux) Abus Nutrixxion  0:13:05
69. Mieke Kröger (Ger) German National Team  0:13:09
70. Lisa Pleyer (Aut) Kuota Speed Kueens  0:23:50
71. Esra Tromp (Ned) Skil-Koga Cycling Team  0:25:14
72. Trine Schmidt (Den) Garmin-Cervelo  0:25:17
73. Linda Van Rijen (Ned) Skil-Koga Cycling Team  0:29:38
74. Lisa Fischer (Ger) German National Team  0:31:32
75. Moriah MacGregor (Can) Juvederm-Specialized  0:36:25
76. Anna Fischer (Ger) Abus Nutrixxion  0:36:50
77. Annabel Simpson (Gbr) Horizon Fitness RT – Prendas Ciclismo  0:41:22
78. Hanna Rich (Gbr) Horizon Fitness RT – Prendas Ciclismo  0:42:06
79. Lisa Küllmer (Ger) German National Team  0:44:49
80. Samantha Galassi (Ita) SC MCipollini Giordana  0:48:54
81. Melanie Wotsch (Ger) Stevens-Redvil  1:01:45
82. Lydia Wegemund (Ger) Stevens-Redvil  1:02:25





Leave a Reply

You must be logged in to post a comment.