Featured Stories

Il Lombardia WorldTour Full Results – Nibali Triumphs

by pedalmag.com

October 04, 2015 (Como, Italy) – Vincenzo Nibali (Ita) Astana Pro Team added another big win to his resume soloing in at the Il Lombardia WorldTour, from Bergamo to Como, 245km, to take home his first Monument victory. Daniel Moreno Fernandez (Esp) Team Katusha was second and Thibaut Pinot (Fra) FDJ.fr finished 3rd.

Nibali wins  ©  Cor Vos

Results

1. Vincenzo Nibali (Ita) Astana Pro Team 6:16:28
2. Daniel Moreno Fernandez (Esp) Team Katusha 0:21
3. Thibaut Pinot (Fra) FDJ.fr 0:32
4. Alejandro Valverde Belmonte (Esp) Movistar Team 0:46
5. Diego Rosa (Ita) Astana Pro Team
6. Mikel Nieve Ituralde (Esp) Team Sky
7. Tony Gallopin (Fra) Lotto Soudal 0:56
8. Jhoan Esteban Chaves Rubio (Col) Orica GreenEdge
9. Sergio Luis Henao Montoya (Col) Team Sky
10. Gianluca Brambilla (Ita) Etixx – Quick-Step 01:10
11. Robert Gesink (Ned) Team LottoNL-Jumbo 03:06
12. Wouter Poels (Ned) Team Sky 04:10
13. Tom Jelte Slagter (Ned) Cannondale-Garmin Pro Cycling Team 04:23
14. Cesare Benedetti (Ita) Bora-Argon 18
15. Alexis Vuillermoz (Fra) AG2R La Mondiale
16. Carlos Verona Quintanilla (Esp) Etixx – Quick-Step
17. Romain Bardet (Fra) AG2R La Mondiale 04:25
18. Simon Yates (Gbr) Orica GreenEdge
19. Domenico Pozzovivo (Ita) AG2R La Mondiale 04:58
20. Warren Barguil (Fra) Team Giant-Alpecin
21. Jan Bakelants (Bel) AG2R La Mondiale 05:25
22. Edoardo Zardini (Ita) Bardiani CSF 05:44
23. Damiano Cunego (Ita) Nippo – Vini Fantini
24. Jose Joaquin Rojas Gil (Esp) Movistar Team
25. Yury Trofimov (Rus) Team Katusha
26. Maxime Bouet (Fra) Etixx – Quick-Step
27. Leopold Konig (Cze) Team Sky 05:50
28. Darwin Atapuma Hurtado (Col) BMC Racing Team 06:01
29. Mikel Landa Meana (Esp) Astana Pro Team 06:21
30. Davide Rebellin (Ita) CCC Sprandi Polkowice 06:26
31. Dominik Nerz (Ger) Bora-Argon 18 07:02
32. Matteo Busato (Ita) Southeast
33. Philippe Gilbert (Bel) BMC Racing Team
34. Francesco Gavazzi (Ita) Southeast 08:37
35. George Bennett (Nzl) Team LottoNL-Jumbo 08:55
36. Maxime Monfort (Bel) Lotto Soudal
37. Jan Polanc (Slo) Lampre-Merida
38. Frank Schleck (Lux) Trek Factory Racing
39. Simone Ponzi (Ita) Southeast
40. Bart De Clercq (Bel) Lotto Soudal
41. Steve Morabito (Sui) FDJ.fr
42. Miguel Angel Rubiano Chavez (Col) Colombia 09:35
43. Haimar Zubeldia Agirre (Esp) Trek Factory Racing
44. Davide Villella (Ita) Cannondale-Garmin Pro Cycling Team
45. Matteo Montaguti (Ita) AG2R La Mondiale
46. Rui Alberto Faria Da Costa (Por) Lampre-Merida
47. Andre Fernando S. Martins Cardoso (Por) Cannondale-Garmin Pro Cycling Team
48. Patrick Konrad (Aut) Bora-Argon 18
49. Franco Pellizotti (Ita) Androni Giocattoli
50. Fabio Felline (Ita) Trek Factory Racing
51. Marco Frapporti (Ita) Androni Giocattoli 09:36
52. Daniel Martin (Irl) Cannondale-Garmin Pro Cycling Team
53. Petr Vakoc (Cze) Etixx – Quick-Step 09:41
54. Michal Kwiatkowski (Pol) Etixx – Quick-Step
55. Marcel Wyss (Sui) IAM Cycling
56. Adam Yates (Gbr) Orica GreenEdge 11:58
57. Eduard Vorganov (Rus) Team Katusha 14:59
58. Wilco Kelderman (Ned) Team LottoNL-Jumbo 15:01
59. Dennis Van Winden (Ned) Team LottoNL-Jumbo
60. Sebastian Henao Gomez (Col) Team Sky
61. Carlos Julian Quintero (Col) Colombia
62. Kenny Elissonde (Fra) FDJ.fr
63. Javier Moreno Bazan (Esp) Movistar Team
64. Mauro Finetto (Ita) Southeast
65. Giovanni Visconti (Ita) Movistar Team
66. Alessandro Tonelli (Ita) Bardiani CSF
67. Enrico Barbin (Ita) Bardiani CSF
68. Maciej Paterski (Pol) CCC Sprandi Polkowice
69. Rafal Majka (Pol) Tinkoff-Saxo
70. Dylan Teuns (Bel) BMC Racing Team
71. Tim Wellens (Bel) Lotto Soudal
72. Peter Kennaugh (Gbr) Team Sky
73. Alessandro De Marchi (Ita) BMC Racing Team 15:06
74. Diego Ulissi (Ita) Lampre-Merida 17:22
75. Bauke Mollema (Ned) Trek Factory Racing
76. Christian Meier (Can) Orica GreenEdge 19:49
77. Stefan Schumacher (Ger) CCC Sprandi Polkowice
78. Pierre-Roger Latour (Fra) AG2R La Mondiale
79. Stef Clement (Ned) IAM Cycling
80. Sylwester Szmyd (Pol) CCC Sprandi Polkowice
81. Valerio Conti (Ita) Lampre-Merida
82. Lukasz Owsian (Pol) CCC Sprandi Polkowice
83. Chris Anker Sörensen (Den) Tinkoff-Saxo
84. Emanuel Buchmann (Ger) Bora-Argon 18
85. Gert Dockx (Bel) Lotto Soudal
86. Adrian Honkisz (Pol) CCC Sprandi Polkowice
87. Ilia Koshevoy (Blr) Lampre-Merida
88. Jens Keukeleire (Bel) Orica GreenEdge
89. Alberto Bettiol (Ita) Cannondale-Garmin Pro Cycling Team 19:51
90. Timo Roosen (Ned) Team LottoNL-Jumbo
91. Gianfranco Zilioli (Ita) Androni Giocattoli
92. Manuel Senni (Ita) BMC Racing Team
93. Pier Paolo De Negri (Ita) Nippo – Vini Fantini
94. Rodolfo Andres Torres Agudelo (Col) Colombia
95. Alessandro Vanotti (Ita) Astana Pro Team
96. Sander Armee (Bel) Lotto Soudal
97. Sergey Lagutin (Rus) Team Katusha
98. Simon Geschke (Ger) Team Giant-Alpecin 19:52
99. Bram Tankink (Ned) Team LottoNL-Jumbo 23:12
DNF Jasha Sütterlin (Ger) Movistar Team
DNF Didier Alonso Chaparro Lopez (Col) Nippo – Vini Fantini
DNF Eduard Michael Grosu (Rom) Nippo – Vini Fantini
DNF Genki Yamamoto (Jpn) Nippo – Vini Fantini
DNF Johannes Fröhlinger (Ger) Team Giant-Alpecin
DNF Chad Haga (USA) Team Giant-Alpecin
DNF Tobias Ludvigsson (Swe) Team Giant-Alpecin
DNF Luka Mezgec (Slo) Team Giant-Alpecin
DNF Bertjan Lindeman (Ned) Team LottoNL-Jumbo
DNF Bruno Pires (Por) Tinkoff-Saxo
DNF Daniele Ratto (Ita) UnitedHealthcare Pro Cycling
DNF Joseph Lloyd Dombrowski (USA) Cannondale-Garmin Pro Cycling Team
DNF Sonny Colbrelli (Ita) Bardiani CSF
DNF Alan Marangoni (Ita) Cannondale-Garmin Pro Cycling Team
DNF Damiano Caruso (Ita) BMC Racing Team
DNF Peter Velits (Svk) BMC Racing Team
DNF Jan Barta (Cze) Bora-Argon 18
DNF Cristiano Salerno (Ita) Bora-Argon 18
DNF Jorge Camilo Castiblanco Cubides (Col) Colombia
DNF Daniel Martínez (Col) Colombia
DNF Michele Scarponi (Ita) Astana Pro Team
DNF Tom Dumoulin (Ned) Team Giant-Alpecin
DNF Moreno Moser (Ita) Cannondale-Garmin Pro Cycling Team
DNF Alessandro Malaguti (Ita) Nippo – Vini Fantini
DNF Samuel Sanchez Gonzalez (Esp) BMC Racing Team
DNF Matteo Bono (Ita) Lampre-Merida
DNF Kristijan Durasek (Cro) Lampre-Merida
DNF Manuele Mori (Ita) Lampre-Merida
DNF Andrey Amador Bakkazakova (CRc) Movistar Team
DNF Samuele Conti (Ita) Southeast
DNF Kiel Reijnen (USA) UnitedHealthcare Pro Cycling
DNF Jesper Hansen (Den) Tinkoff-Saxo
DNF Jesus Hernandez Blazquez (Esp) Tinkoff-Saxo
DNF Robert Kiserlovski (Cro) Tinkoff-Saxo
DNF Pawel Poljanski (Pol) Tinkoff-Saxo
DNF Giacomo Nizzolo (Ita) Trek Factory Racing
DNF Julian David Arredondo Moreno (Col) Trek Factory Racing
DNF Laurent Didier (Lux) Trek Factory Racing
DNF Yaroslav Popovych (Ukr) Trek Factory Racing
DNF Alessandro Bazzana (Ita) UnitedHealthcare Pro Cycling
DNF Janez Brajkovic (Slo) UnitedHealthcare Pro Cycling
DNF Marco Canola (Ita) UnitedHealthcare Pro Cycling
DNF Lucas Euser (USA) UnitedHealthcare Pro Cycling
DNF Tanner Putt (USA) UnitedHealthcare Pro Cycling
DNF Federico Zurlo (Ita) UnitedHealthcare Pro Cycling
DNF Hubert Dupont (Fra) AG2R La Mondiale
DNF Guillaume Bonnafond (Fra) AG2R La Mondiale
DNF Marco Bandiera (Ita) Androni Giocattoli
DNF Oscar Gatto (Ita) Androni Giocattoli
DNF Simone Stortoni (Ita) Androni Giocattoli
DNF Alberto Nardin (Ita) Androni Giocattoli
DNF Valerio Agnoli (Ita) Astana Pro Team
DNF Dario Cataldo (Ita) Astana Pro Team
DNF Miguel Angel Lopez Moreno (Col) Astana Pro Team
DNF Francesco Manuel Bongiorno (Ita) Bardiani CSF
DNF Luca Chirico (Ita) Bardiani CSF
DNF Stefano Pirazzi (Ita) Bardiani CSF
DNF Simone Sterbini (Ita) Bardiani CSF
DNF José Joao Pimenta Costa Mendes (Por) Bora-Argon 18
DNF Paul Voss (Ger) Bora-Argon 18
DNF Jan Hirt (Cze) CCC Sprandi Polkowice
DNF Leszek Plucinski (Pol) CCC Sprandi Polkowice
DNF Alex Cano Ardila (Col) Colombia
DNF Fabio Andres Duarte Arevalo (Col) Colombia
DNF Ramirez Chacon Brayan Stiven (Col) Colombia
DNF Matteo Trentin (Ita) Etixx – Quick-Step
DNF Zdenek Stybar (Cze) Etixx – Quick-Step
DNF Lukasz Wisniowski (Pol) Etixx – Quick-Step
DNF Alexandre Geniez (Fra) FDJ.fr
DNF Arnold Jeannesson (Fra) FDJ.fr
DNF Anthony Roux (Fra) FDJ.fr
DNF Jérémy Roy (Fra) FDJ.fr
DNF Arthur Vichot (Fra) FDJ.fr
DNF Tiesj Benoot (Bel) Lotto Soudal
DNF Louis Vervaeke (Bel) Lotto Soudal
DNF Jon Izaguirre Insausti (Esp) Movistar Team
DNF Marc Soler (Esp) Movistar Team
DNF Giacomo Berlato (Ita) Nippo – Vini Fantini
DNF Alessandro Bisolti (Ita) Nippo – Vini Fantini
DNF Simon Gerrans (Aus) Orica GreenEdge
DNF Michael Albasini (Sui) Orica GreenEdge
DNF Damien Howson (Aus) Orica GreenEdge
DNF Manuel Belletti (Ita) Southeast
DNF Luca Wackermann (Ita) Southeast
DNF Lawson Craddock (USA) Team Giant-Alpecin
DNF Jacopo Guarnieri (Ita) Team Katusha
DNF Alberto Losada Alguacil (Esp) Team Katusha
DNF Angel Vicioso Arcos (Esp) Team Katusha
DNF Ilnur Zakarin (Rus) Team Katusha
DNF Steven Kruijswijk (Ned) Team LottoNL-Jumbo
DNF Ian Boswell (USA) Team Sky
DNF Vasil Kiryienka (Blr) Team Sky
DNF Daniele Bennati (Ita) Tinkoff-Saxo
DNF Jerome Coppel (Fra) IAM Cycling
DNF Stefan Denifl (Aut) IAM Cycling
DNF Clement Chevrier (Fra) IAM Cycling
DNF Mathias Frank (Sui) IAM Cycling
DNF Jarlinson Pantano (Col) IAM Cycling
DNF Lawrence Warbasse (USA) IAM Cycling
DNS Serghei Tvetcov (Rom) Androni Giocattoli
DNS Andrea Fedi (Ita) Southeast





Leave a Reply

You must be logged in to post a comment.