Featured Stories

Holland Ladies Tour Stage 1 – Vos Wins, Willock 37th

by pedalmag.com

September 06, 2011 (Ophemert, The Netherlands) – Marianne Vos (Ned) Nederland Bloeit won Stage 1 from Neerijnen to Ophemert, 114.3km, over Ina Yoko Teutenberg (Ger) HTC Highroad Women in second with Kirsten Wild (Ned) AA Drink-Leontien.nl Cycling Team  in third. Erinne Willock (TIBCO-To the Top) was the top Canadian in 37th.

 

Results

1. Marianne Vos (Ned) Nederland Bloeit  2:48:11
2. Ina Yoko Teutenberg (Ger) HTC Highroad Women  0:01
3. Kirsten Wild (Ned) AA Drink-Leontien.nl Cycling Team
4. Emma Johansson (Swe) Hitec products UCK  0:02
5. Shelley Olds (USA) Diadora-Pasta Zara
6. Martine Bras (Ned) Dolmans Landscaping Team  0:03
7. Sarah Düster (Ger) Nederland Bloeit  0:07
8. Trixi Worrack (Ger) AA Drink-Leontien.nl Cycling Team
9. Irene Van Den Broek (Ned) AA Drink-Leontien.nl Cycling Team
10. Chantal Blaak (Ned) AA Drink-Leontien.nl Cycling Team  0:08
11. Lucinda Brand (Ned) AA Drink-Leontien.nl Cycling Team
12. Chloe Hosking (Aus) HTC Highroad Women  0:09
13. Gloria Presti (Ita) Top Girls FassA Bartolo  0:21
14. Roxane Kneteman (Ned) Batavus Ladies Cycling Team
15. Theresa Cliff-Ryan (USA) USA Cycling Women’s Endurance
16. Lisa Brennauer (Ger) Hitec products UCK  2:29
17. Alessandra d’Ettorre (Ita) Italian National Team
18. Loes Gunnewijk (Ned) Nederland Bloeit  2:30
19. Amy Pieters (Ned) SKIL-Koga Cycling Team
20. Liesbet De Vocht (Bel) Topsport Vlaanderen 2012-Ridley Team
21. Anne Arnouts (Bel) Dura Vermeer Cycling Team
22. Cherise Taylor (Rsa) Lotto Honda Team
23. Regina Bruins (Ned) SKIL-Koga Cycling Team
24. Claudia Häusler (Ger) Diadora-Pasta Zara
25. Janneke Kanis (Ned) Nederland Bloeit
26. Giorgia Bronzini (Ita) Italian National Team
27. Kristin McGrath (USA) USA Cycling Women’s Endurance
28. Inga Cilvinaite (Ltu) Diadora-Pasta Zara  2:31
29. Linda Villumsen (Nzl) AA Drink-Leontien.nl Cycling Team
30. Natalie Van Gogh (Ned) Team Specialized DPD
31. Sofie De Vuyst (Bel) Lotto Honda Team
32. Adriana Visser (Ned) HTC Highroad Women
33. Carmen Small (USA) TIBCO-To the Top  2:32
34. Claudia Koster (Ned) Sengers Ladies Cycling Team
35. Marta Bastianelli (Ita) SC Mcipollini Giordana
36. Monia Baccaille (Ita) SC Mcipollini Giordana
37. Erinne Willock (Can) TIBCO-To the Top
38. Sanne Van Paassen (Ned) Team Jan van Arckel  2:33
39. Madeleine Sandig (Ger) German National Team Women
40. Andrea Bosman (Ned) SRAM-WV Eemland
41. Marta Tagliaferro (Ita) SC Mcipollini Giordana
42. Noemi Cantele (Ita) Italian National Team
43. Suzanne De Goode (Ned) SKIL-Koga Cycling Team  2:34
44. Vera Koedooder (Ned) Team Specialized DPD
45. Katie Colclough (Gbr) HTC Highroad Women
46. Joelle Numainville (Can) TIBCO-To the Top
47. Tayler Wiles (USA) USA Cycling Women’s Endurance
48. Megan Guarnier (USA) TIBCO-To the Top
49. Elisa Longo Borghini (Ita) Top Girls FassA Bartolo
50. Olga Zabelinskaya (Rus) Diadora-Pasta Zara
51. Robin Farina (USA) USA Cycling Women’s Endurance  2:35
52. Andrea Dvorak (USA) USA Cycling Women’s Endurance
53. Janneke Ensing (Ned) Dolmans Landscaping Team
54. Maaike Polspoel (Bel) Topsport Vlaanderen 2012-Ridley Team  5:10
55. Evelyn Arys (Bel) Sengers Ladies Cycling Team  7:38
56. Melissa Hoskins (Aus) Lotto Honda Team
57. Mascha Pijnenborg (Ned) Dolmans Landscaping Team
58. Bianca Van Den Hoek (Ned) SRAM-WV Eemland  7:39
59. Nina Kessler (Ned) Dolmans Landscaping Team
60. Willeke Knol (Ned) Team Jan van Arckel
61. Joan Boskamp (Ned) Batavus Ladies Cycling Team  7:40
62. Nathalie Jolink (Ned) Team Specialized DPD
63. Annelies Dom (Bel) Sengers Ladies Cycling Team
64. Rochelle Gilmore (Aus) Lotto Honda Team
65. Annemiek Van Vleuten (Ned) Nederland Bloeit
66. Tania Belvederesi (Ita) Kleo Ladies Cycling Team
67. Romy Kasper (Ger) German National Team Women
68. Beatrice Bartelloni (Ita) Italian National Team
69. Annelies Van Doorslaer (Bel) Topsport Vlaanderen 2012-Ridley Team
70. Lisa Fischer (Ger) German National Team Women  7:41
71. Marieke Van Wanroij (Ned) Nederland Bloeit
72. Robyn De Groot (Rsa) Lotto Honda Team
73. Karol-Ann Canuel (Can) Canadian Women’s Cycling Team
74. Nicole Cooke (Gbr) SC Mcipollini Giordana
75. Laura Van Der Kamp (Ned) Dolmans Landscaping Team
76. Leah Kirchmann (Can) Canadian Women’s Cycling Team
77. Anne Heijkoop (Ned) Batavus Ladies Cycling Team  7:42
78. Silvia Valsecchi (Ita) Top Girls FassA Bartolo  7:45
79. Linda Van Rijen (Ned) SKIL-Koga Cycling Team  7:50
80. Tone Hatteland (Nor) Hitec products UCK  9:47
81. Lotte Van Hoek (Ned) Regioteam WEST
82. Samantha Van Steenis (Ned) People’s Trust Ladies Cycling Team NWH
83. Inge Klep (Ned) Dura Vermeer Cycling Team  9:48
84. Jennifer Hohl (Sui) SC Mcipollini Giordana
85. Tiffany Cromwell (Aus) Hitec products UCK
86. Maria Giulia Confalonieri (Ita) Italian National Team
87. Sara Mustonen (Swe) Hitec products UCK
88. Rossella Callovi (Ita) SC Mcipollini Giordana
89. Lisanne Soemantha (Ned) Batavus Ladies Cycling Team
90. Annalisa Cucinotta (Ita) Kleo Ladies Cycling Team
91. Elke Gebhardt (Ger) German National Team Women  9:49
92. Petra Van Wijgerden (Ned) Team Jan van Arckel
93. Sione Jongstra (Ned) Team Jan van Arckel
94. Rhae-Christie Shaw (Can) Canadian Women’s Cycling Team
95. Stephanie Pohl (Ger) German National Team Women
96. Latoya Brulee (Bel) Topsport Vlaanderen 2012-Ridley Team
97. Denise Ramsden (Can) Canadian Women’s Cycling Team
98. Julie Beveridge (Can) Canadian Women’s Cycling Team
99. Amber Pierce (USA) Diadora-Pasta Zara
100. Heather Sprenger (Can) Canadian Women’s Cycling Team
101. Anne De Wildt (Ned) SKIL-Koga Cycling Team  9:50
102. Sofie Verdonck (Bel) Dura Vermeer Cycling Team
103. Ersa Tromp (Ned) SKIL-Koga Cycling Team
104. Simona Frapporti (Ita) Top Girls FassA Bartolo
105. Irene Tesink (Ned) Regioteam WEST
106. Jolien d’Hoore (Bel) Topsport Vlaanderen 2012-Ridley Team
107. Marjan Stokman (Ned) People’s Trust Ladies Cycling Team NWH
108. Trieneke Fokkens (Ned) District Noord  9:51
109. Kelly Druyts (Bel) Topsport Vlaanderen 2012-Ridley Team
110. Ivana Tiessens (Ned) District Noord
111. Winanda Spoor (Ned) Dolmans Landscaping Team
112. Marieke Den Otter (Ned) Team Jan van Arckel
113. Julie Leth (Ned) Team Specialized DPD
114. Jet Wilderman (Ned) Team Jan van Arckel
115. Eleonora Van Dijk (Ned) HTC Highroad Women
116. Aafke Eshuis (Ned) Team Specialized DPD
117. Alona Andruk (Ukr) Diadora-Pasta Zara
118. Elena Berlato (Ita) Top Girls FassA Bartolo
119. Jennifer Fiori (Ita) Top Girls FassA Bartolo  9:52
120. Chiara Bortolus (Ita) Kleo Ladies Cycling Team
121. Henriette Woering (Ned) SRAM-WV Eemland
122. Samantha Schneider (USA) TIBCO-To the Top
123. Ingeborg Kreuze (Ned) People’s Trust Ladies Cycling Team NWH
124. Martina Corazza (Ita) Kleo Ladies Cycling Team
125. Sandra Van Veghel (Ned) SRAM-WV Eemland
126. Sofie Van Horik (Ned) Regioteam WEST
127. Rossella Ratto (Ita) Italian National Team  9:53
128. Coryn Rivera (USA) USA Cycling Women’s Endurance
129. Elise Karssies (Ned) District Noord
130. Julia Soek (Ned) Batavus Ladies Cycling Team
131. Dunja Ceulemans (Bel) Dura Vermeer Cycling Team  0:10:10
132. Suzan Simons (Ned) Dura Vermeer Cycling Team  0:10:11
133. Hester Wagenaar (Ned) SRAM-WV Eemland  0:10:26
134. Ankie Ytsma (Ned) People’s Trust Ladies Cycling Team NWH  0:10:27
135. Kim Wouters (Ned) District Noord  0:10:28
DNF  Charlotte Becker (Ger) HTC Highroad Women
DNF  Johanne Bergseth (Nor) Hitec products UCK
DNF  Lisa Küllmer (Ger) German National Team Women
DNF  Emma Crum (Nzl) Team Specialized DPD
DNF  Nelleke Van Twist (Ned) SRAM-WV Eemland
DNF  Maria Sterk (Ned) People’s Trust Ladies Cycling Team NWH
DNF  Bianca Koning (Ned) People’s Trust Ladies Cycling Team NWH
DNF  Anouk Rockx (Ned) Dura Vermeer Cycling Team
DNF  Kate Finegan (Aus) Batavus Ladies Cycling Team
DNF  Elena Valentini (Ita) Kleo Ladies Cycling Team
DNF  Francesca Tognali (Ita) Kleo Ladies Cycling Team
DNF  Gerda Koops (Ned) District Noord
DNF  Ilona Hoeksema (Ned) District Noord
DNF  Julia Verwulgen (Bel) Sengers Ladies Cycling Team
DNF  Emma Silversides (Gbr) Sengers Ladies Cycling Team
DNF  Sanne Bamelis (Bel) Sengers Ladies Cycling Team
DNF  Emma Mackie (Aus) TIBCO-To the Top
DNF  Jermain Post (Ned) Regioteam WEST
DNF  Lisanne Al (Ned) Regioteam WEST
DNF  Bernadette Jeremiasse (Ned) Regioteam WEST

GC after Stage 1

1. Marianne Vos (Ned) Nederland Bloeit  2:47:56
2. Kirsten Wild (Ned) AA Drink-Leontien.nl Cycling Team  0:07
3. Ina Yoko Teutenberg (Ger) HTC Highroad Women  0:10
4. Emma Johansson (Swe) Hitec products UCK  0:16
5. Shelley Olds (USA) Diadora-Pasta Zara  0:17
6. Martine Bras (Ned) Dolmans Landscaping Team  0:18
7. Sarah Düster (Ger) Nederland Bloeit  0:22
8. Trixi Worrack (Ger) AA Drink-Leontien.nl Cycling Team
9. Irene Van Den Broek (Ned) AA Drink-Leontien.nl Cycling Team
10. Chantal Blaak (Ned) AA Drink-Leontien.nl Cycling Team  0:23
11. Lucinda Brand (Ned) AA Drink-Leontien.nl Cycling Team
12. Chloe Hosking (Aus) HTC Highroad Women
13. Gloria Presti (Ita) Top Girls FassA Bartolo  0:36
14. Roxane Kneteman (Ned) Batavus Ladies Cycling Team
15. Theresa Cliff-Ryan (USA) USA Cycling Women’s Endurance
16. Lisa Brennauer (Ger) Hitec products UCK  2:44
17. Alessandra d’Ettorre (Ita) Italian National Team
18. Loes Gunnewijk (Ned) Nederland Bloeit  2:45
19. Amy Pieters (Ned) SKIL-Koga Cycling Team
20. Liesbet De Vocht (Bel) Topsport Vlaanderen 2012-Ridley Team
21. Anne Arnouts (Bel) Dura Vermeer Cycling Team
22. Cherise Taylor (Rsa) Lotto Honda Team
23. Regina Bruins (Ned) SKIL-Koga Cycling Team
24. Claudia Häusler (Ger) Diadora-Pasta Zara
25. Janneke Kanis (Ned) Nederland Bloeit
26. Giorgia Bronzini (Ita) Italian National Team
27. Kristin McGrath (USA) USA Cycling Women’s Endurance
28. Inga Cilvinaite (Ltu) Diadora-Pasta Zara  2:46
29. Linda Villumsen (Nzl) AA Drink-Leontien.nl Cycling Team
30. Natalie Van Gogh (Ned) Team Specialized DPD
31. Sofie De Vuyst (Bel) Lotto Honda Team
32. Adriana Visser (Ned) HTC Highroad Women
33. Carmen Small (USA) TIBCO-To the Top  2:47
34. Claudia Koster (Ned) Sengers Ladies Cycling Team
35. Marta Bastianelli (Ita) SC Mcipollini Giordana
36. Monia Baccaille (Ita) SC Mcipollini Giordana
37. Erinne Willock (Can) TIBCO-To the Top
38. Sanne Van Paassen (Ned) Team Jan van Arckel  2:48
39. Madeleine Sandig (Ger) German National Team Women
40. Andrea Bosman (Ned) SRAM-WV Eemland
41. Marta Tagliaferro (Ita) SC Mcipollini Giordana
42. Noemi Cantele (Ita) Italian National Team
43. Suzanne De Goode (Ned) SKIL-Koga Cycling Team  2:49
44. Vera Koedooder (Ned) Team Specialized DPD
45. Katie Colclough (Gbr) HTC Highroad Women
46. Joelle Numainville (Can) TIBCO-To the Top
47. Tayler Wiles (USA) USA Cycling Women’s Endurance
48. Megan Guarnier (USA) TIBCO-To the Top
49. Elisa Longo Borghini (Ita) Top Girls FassA Bartolo
50. Olga Zabelinskaya (Rus) Diadora-Pasta Zara
51. Robin Farina (USA) USA Cycling Women’s Endurance  2:50
52. Andrea Dvorak (USA) USA Cycling Women’s Endurance
53. Janneke Ensing (Ned) Dolmans Landscaping Team
54. Maaike Polspoel (Bel) Topsport Vlaanderen 2012-Ridley Team  5:25
55. Evelyn Arys (Bel) Sengers Ladies Cycling Team  7:53
56. Melissa Hoskins (Aus) Lotto Honda Team
57. Mascha Pijnenborg (Ned) Dolmans Landscaping Team
58. Bianca Van Den Hoek (Ned) SRAM-WV Eemland  7:54
59. Nina Kessler (Ned) Dolmans Landscaping Team
60. Willeke Knol (Ned) Team Jan van Arckel
61. Joan Boskamp (Ned) Batavus Ladies Cycling Team  7:55
62. Nathalie Jolink (Ned) Team Specialized DPD
63. Annelies Dom (Bel) Sengers Ladies Cycling Team
64. Rochelle Gilmore (Aus) Lotto Honda Team
65. Annemiek Van Vleuten (Ned) Nederland Bloeit
66. Tania Belvederesi (Ita) Kleo Ladies Cycling Team
67. Romy Kasper (Ger) German National Team Women
68. Beatrice Bartelloni (Ita) Italian National Team
69. Annelies Van Doorslaer (Bel) Topsport Vlaanderen 2012-Ridley Team
70. Lisa Fischer (Ger) German National Team Women  7:56
71. Marieke Van Wanroij (Ned) Nederland Bloeit
72. Robyn De Groot (Rsa) Lotto Honda Team
73. Karol-Ann Canuel (Can) Canadian Women’s Cycling Team
74. Nicole Cooke (Gbr) SC Mcipollini Giordana
75. Laura Van Der Kamp (Ned) Dolmans Landscaping Team
76. Leah Kirchmann (Can) Canadian Women’s Cycling Team
77. Anne Heijkoop (Ned) Batavus Ladies Cycling Team  7:57
78. Silvia Valsecchi (Ita) Top Girls FassA Bartolo  8:00
79. Linda Van Rijen (Ned) SKIL-Koga Cycling Team  8:05
80. Tone Hatteland (Nor) Hitec products UCK  0:12
81. Lotte Van Hoek (Ned) Regioteam WEST
82. Samantha Van Steenis (Ned) People’s Trust Ladies Cycling Team NWH
83. Inge Klep (Ned) Dura Vermeer Cycling Team  0:13
84. Jennifer Hohl (Sui) SC Mcipollini Giordana
85. Tiffany Cromwell (Aus) Hitec products UCK
86. Maria Giulia Confalonieri (Ita) Italian National Team
87. Sara Mustonen (Swe) Hitec products UCK
88. Rossella Callovi (Ita) SC Mcipollini Giordana
89. Lisanne Soemantha (Ned) Batavus Ladies Cycling Team
90. Annalisa Cucinotta (Ita) Kleo Ladies Cycling Team
91. Elke Gebhardt (Ger) German National Team Women  0:14
92. Petra Van Wijgerden (Ned) Team Jan van Arckel
93. Sione Jongstra (Ned) Team Jan van Arckel
94. Rhae-Christie Shaw (Can) Canadian Women’s Cycling Team
95. Stephanie Pohl (Ger) German National Team Women
96. Latoya Brulee (Bel) Topsport Vlaanderen 2012-Ridley Team
97. Denise Ramsden (Can) Canadian Women’s Cycling Team
98. Julie Beveridge (Can) Canadian Women’s Cycling Team
99. Amber Pierce (USA) Diadora-Pasta Zara
100. Heather Sprenger (Can) Canadian Women’s Cycling Team
101. Anne De Wildt (Ned) SKIL-Koga Cycling Team  0:15
102. Sofie Verdonck (Bel) Dura Vermeer Cycling Team
103. Ersa Tromp (Ned) SKIL-Koga Cycling Team
104. Simona Frapporti (Ita) Top Girls FassA Bartolo
105. Irene Tesink (Ned) Regioteam WEST
106. Jolien d’Hoore (Bel) Topsport Vlaanderen 2012-Ridley Team
107. Marjan Stokman (Ned) People’s Trust Ladies Cycling Team NWH
108. Trieneke Fokkens (Ned) District Noord  0:16
109. Kelly Druyts (Bel) Topsport Vlaanderen 2012-Ridley Team
110. Ivana Tiessens (Ned) District Noord
111. Winanda Spoor (Ned) Dolmans Landscaping Team
112. Marieke Den Otter (Ned) Team Jan van Arckel
113. Julie Leth (Ned) Team Specialized DPD
114. Jet Wilderman (Ned) Team Jan van Arckel
115. Eleonora Van Dijk (Ned) HTC Highroad Women
116. Aafke Eshuis (Ned) Team Specialized DPD
117. Alona Andruk (Ukr) Diadora-Pasta Zara
118. Elena Berlato (Ita) Top Girls FassA Bartolo
119. Jennifer Fiori (Ita) Top Girls FassA Bartolo  0:17
120. Chiara Bortolus (Ita) Kleo Ladies Cycling Team
121. Henriette Woering (Ned) SRAM-WV Eemland
122. Samantha Schneider (USA) TIBCO-To the Top
123. Ingeborg Kreuze (Ned) People’s Trust Ladies Cycling Team NWH
124. Martina Corazza (Ita) Kleo Ladies Cycling Team
125. Sandra Van Veghel (Ned) SRAM-WV Eemland
126. Sofie Van Horik (Ned) Regioteam WEST
127. Rossella Ratto (Ita) Italian National Team  0:18
128. Coryn Rivera (USA) USA Cycling Women’s Endurance
129. Elise Karssies (Ned) District Noord
130. Julia Soek (Ned) Batavus Ladies Cycling Team
131. Dunja Ceulemans (Bel) Dura Vermeer Cycling Team  0:10:25
132. Suzan Simons (Ned) Dura Vermeer Cycling Team  0:10:26
133. Hester Wagenaar (Ned) SRAM-WV Eemland  0:10:41
134. Ankie Ytsma (Ned) People’s Trust Ladies Cycling Team NWH  0:10:42
135. Kim Wouters (Ned) District Noord  0:10:43





Leave a Reply

You must be logged in to post a comment.