Featured Stories

Holland Ladies Tour 2010 Stage 1 – Numainville 13th

report by HTC-Columbia

August 31, 2010 (Gerwen, Holland) – Joelle Numainville (Can) Canadian National Team placed 13th on Stage 1 from Nuenen to Gerwen won by Ina Yoko Teutenberg (Ger) HTC Columbia Women with Marianne Vos (Ned) Nederland Bloeit in second and Kirsten Wild (Ned) Cervelo Test Team in third. The Tour runs from Aug. 31-Sept. 1.

HTC-Columbia Report

HTC-Columbia’s Ina-Yoko Teutenberg has powered to her 22nd victory of the 2010 season in the Holland Ladies Tour, narrowly defeating Netherlands rider Marianne Vos in a bunch sprint.
Teutenberg’s victory in the opening stage, a 112.4-kilometre stage in the city of Neunen Gerwen, also earned the HTC-Columbia rider the overall lead.

“Ina was a little uncertain of her condition because she hasn’t raced for a while, but she proved today she’s in great form,” said HTC-Columbia Sports Director Rene Wenzel. “Once it became clear it was going to be a bunch sprint, we worked hard for Ina to make sure she had her chance. It was a very tricky, technical stage, with a very technical finish that strung the riders out and the sprint was very close, but Ina got it.”

Teutenberg took third overall in the same race last year, in which she also won a stage. Wenzel commented, “Ina has a five-second advantage, which is pretty slim, but last year the race was won by just a couple of seconds so we’ll do what we can. Looking further ahead, too, to the World Championships this September, this is a very encouraging result for Ina.”

Teutenberg’s HTC-Columbia teammate Evelyn Stevens was unlucky enough to crash in the race, about 20 kilometres from the finish, injuring her elbow. As a precaution, the American rider was taken to a nearby hospital for an x-ray and exam, which concluded to be clear of fractures.

Results

1. Ina Yoko Teutenberg (Ger) HTC Columbia Women 2:47:47
2. Marianne Vos (Ned) Nederland Bloeit
3. Kirsten Wild (Ned) Cervelo Test Team
4. Giorgia Bronzini (Ita) Mixteam Merida / Gauss
5. Shelley Olds (USA) USA Women Cycling Team
6. Rochelle Gilmore (Aus) Lotto Ladies Team
7. Emma Johansson (Swe) Redsun Cycling Team
8. Eleonora Van Dijk (Ned) HTC Columbia Women
9. Annemiek Van Vleuten (Ned) Nederland Bloeit
10. Monique Van De Ree (Ned) Leontien.NL
11. Martine Bras (Ned) Mixteam Merida / Gauss
12. Denise Zuckermandel (Ger) German National Team
13. Joelle Numainville (Can) Canadian National Team
14. Lucinda Brand (Ned) Leontien.NL
15. Sara Mustonen (Swe) Hitec Products UCK
16. Janneke Kanis (Ned) Nederland Bloeit
17. Jessica Glasbergen (Ned) Sram-WV Eemland
18. Charlotte Becker (Ger) Cervelo Test Team
19. Alison Testroete (Can) Noris Cycling UG
20. Sarah Düster (Ger) Cervelo Test Team
21. Chantal Blaak (Ned) Leontien.NL
22. Regina Bruins (Ned) Cervelo Test Team
23. Roxane Kneteman (Ned) Mixteam Merida / Gauss
24. Sofie Verdonck (Bel) Dura Vermeer Ladies Cycling Team
25. Anne Eversdijk (Ned) Rabo Lady Force
26. Sofie De Vuyst (Bel) Lotto Ladies Team
27. Nathalie Lamborelle (Lux) Hitec Products UCK
28. Anne Arnouts (Bel) Redsun Cycling Team
29. Trixi Worrack (Ger) Noris Cycling UG
30. Irene Van Den Broek (Ned) Leontien.NL
31. Valentina Bastianelli (Ita) Top Girls Fassa Bortolo-Ghezzi
32. Denise Ramsden (Can) Canadian National Team
33. Janneke Ensing (Ned) Dolmans Landscaping Wielerteam
34. Loes Gunnewijk (Ned) Nederland Bloeit
35. Iris Slappendel (Ned) Cervelo Test Team
36. Marie Lindberg (Swe) Redsun Cycling Team
37. Linda Villumsen (Nzl) HTC Columbia Women
38. Suzanne De Goede (Ned) Nederland Bloeit
39. Mascha Pijnenborg (Ned) Redsun Cycling Team
40. Madeleine Sandig (Ger) Noris Cycling UG
41. Jasmin Ackermann (Sui) Switzerland Women Cycling Team
42. Carmen Small (USA) USA Women Cycling Team
43. Juliette Wigbold (Ned) People Trust
44. Sinead Miller (USA) USA Women Cycling Team
45. Anna Bianca Schnitzmeier (Ger) German National Team
46. Coryn Rivera (USA) USA Women Cycling Team
47. Emilia Fahlin (Swe) HTC Columbia Women
48. Chloe Hosking (Aus) HTC Columbia Women
49. Lisa Brennauer (Ger) Hitec Products UCK
50. Melanie Woering (Ned) Sram-WV Eemland
51. Melanie Wotsch (Ger) German National Team
52. Winanda Spoor (Ned) Dolmans Landscaping Wielerteam
53. Jennifer Fiori (Ita) Top Girls Fassa Bortolo-Ghezzi
54. Kate Cullen (Gbr) MIX Swabo Ladies Cycling Ladies Team
55. Emilie Aubry (Sui) Cervelo Test Team
56. Nathalie Van Gogh (Ned) MIX Swabo Ladies Cycling Ladies Team
57. Elena Berlato (Ita) Top Girls Fassa Bortolo-Ghezzi
58. Amy Pieters (Ned) Mixteam Merida / Gauss
59. Inge Klep (Ned) Redsun Cycling Team
60. Elke Gebhardt (Ger) Noris Cycling UG
61. Vera Koedooder (Ned) Batavus Ladies Cycling Team
62. Mariëlle Kerste (Ned) Restore Cycling / Ahoij
63. Nina Kessler (Ned) Dolmans Landscaping Wielerteam
64. Ingeborg Kreuze (Ned) People Trust
65. Sandra Van Veghel (Ned) Sram-WV Eemland
66. Geerike Schreurs (Ned) Noordwesthoek/ped.ridders/peddelaars
67. Desiree Ehrler (Sui) Switzerland Women Cycling Team
68. Liesbeth De Vocht (Bel) Nederland Bloeit
69. Birgit Lavrijssen (Ned) Redsun Cycling Team
70. Tiffany Cromwell (Aus) Lotto Ladies Team
71. Trine Schmidt (Den) Hitec Products UCK
72. Margriet Kloppenburg (Den) Hitec Products UCK
73. Andrea Bosman (Ned) Leontien.NL
74. Nathalie Jolink (Ned) Team Tubanters
75. Hannah Welter (Ned) Mixteam Merida / Gauss
76. Heather Logan (Can) Canadian National Team
77. Emma Crum (Nzl) Team Tubanters
78. Willeke Knol (Ned) Noordwesthoek/ped.ridders/peddelaars
79. Anne Samplonius (Can) Canadian National Team
80. Ersa Tromp (Ned) Batavus Ladies Cycling Team
81. Kara Chesworth (Gbr) Wales National Team
82. Veronica Andreasson (Swe) Lotto Ladies Team
83. Erinne Willock (Can) Canadian National Team
84. Marte Lenferink (Ned) Mixteam Merida / Gauss
85. Karin Truijen (Ned) Team Tubanters
86. Alexandra Greenfield (Gbr) Wales National Team
87. Judith Jelsma (Ned) People Trust
88. Marissa Otten (Ned) Rabo Lady Force
89. Ivana Tiessens (Ned) Hepro Kunststof Kozijnen NWVG
90. Valentina Carretta (Ita) Top Girls Fassa Bortolo-Ghezzi
91. Joukje Braam (Ned) People Trust
92. Julia Soek (Ned) Batavus Ladies Cycling Team
93. Martina Weiss (Sui) Switzerland Women Cycling Team
94. Sonja Boogaard (Ned) Rabo Lady Force
95. Hielke Elferink (Ned) Team Tubanters
96. Anne Heijkoop (Ned) Batavus Ladies Cycling Team
97. Alie Gercama (Ned) Hepro Kunststof Kozijnen NWVG
98. Pippa Handley (Gbr) Team Tubanters
99. Kim De Baat (Ned) Dura Vermeer Ladies Cycling Team
100. Marit Huisman (Ned) Batavus Ladies Cycling Team
101. Danielle Bekkering (Ned) Dolmans Landscaping Wielerteam
102. Bianca Van Den Hoek (Ned) Sram-WV Eemland
103. Anne De Wildt (Ned) Leontien.NL
104. Elise Van Hage (Ned) Batavus Ladies Cycling Team
105. Esther Kortekaas (Ned) Team Jan van Arckel
106. Amanda Miller (USA) USA Women Cycling Team
107. Baukje Doedée (Ned) Rabo Lady Force
108. Kim Banga (Ned) Rabo Lady Force
109. Suzan Simons (Ned) Dura Vermeer Ladies Cycling Team
110. Hannah Rich (Gbr) Wales National Team
111. Nicole Hanselmann (Sui) Switzerland Women Cycling Team
112. Hanka Kupfernagel (Ger) German National Team 0:26
113. Janine Bubner (Ger) German National Team
114. Jarmila Machacova (Cze) Dolmans Landscaping Wielerteam 0:33
115. Hanneke Mulder (Ned) Hepro Kunststof Kozijnen NWVG
116. Melissa Slewe (Ned) Sram-WV Eemland
117. Karen Fulton (Nzl) Mixteam Het Snelle Wiel
118. Tone Hatteland (Nor) Hitec Products UCK
119. Irene Tesink (Ned) Restore Cycling / Ahoij
120. Franziska Ruschke (Ger) German National Team 0:37
121. Marieke Den Otter (Ned) Team Jan van Arckel
122. Noortje De Kort (Ned) Restore Cycling / Ahoij 0:43
123. Olivia Koster (Ned) Team Jan van Arckel
124. Sandra Weiss (Sui) Switzerland Women Cycling Team
125. Angharrad Mason (Gbr) Wales National Team
126. Aafke Eshuis (Ned) MIX Swabo Ladies Cycling Ladies Team
127. Lotte Van Hoek (Ned) Restore Cycling / Ahoij
128. Eefje Tabak (Ned) Mixteam Het Snelle Wiel
129. Judith Bloem (Ned) Team Jan van Arckel 1:16
130. Silke Kogelman (Ned) People Trust
131. Manon Klomp (Ned) Team Jan van Arckel
132. Linda Kroes (Ned) Hepro Kunststof Kozijnen NWVG
133. Miriam Lassche (Ned) Noordwesthoek/ped.ridders/peddelaars
134. Eyelien Bekkering (Ned) Dolmans Landscaping Wielerteam 1:21
135. Trieneke Fokkens (Ned) Hepro Kunststof Kozijnen NWVG 1:28
136. Emily Collins (Nzl) MIX Swabo Ladies Cycling Ladies Team 1:29
137. Sigrid Kruizenga (Ned) Team Jan van Arckel
138. Corrine Hall (Gbr) Rapha / Condor 1:31
139. Kim Wouters (Ned) Mixteam Het Snelle Wiel 2:07
140. Linda Schepers (Ned) Mixteam Het Snelle Wiel 2:44
141. Samantha Van Steenis (Ned) Noordwesthoek/ped.ridders/peddelaars 2:46
142. Imke Hartogs (Ned) Mixteam Het Snelle Wiel
143. Amy Bradley (Aus) Rapha / Condor 4:30
144. Jovana Krtinic (Srb) Rapha / Condor
145. Leah Guloien (Can) Canadian National Team
146. Tina Nielsen (Den) Restore Cycling / Ahoij
147. Henriette Woering (Ned) Sram-WV Eemland 4:36
148. Jorinda De Heer (Ned) Dura Vermeer Ladies Cycling Team 5:30
149. Katie Fearnehough (Gbr) Rapha / Condor
150. Sofie Van Horik (Ned) MIX Swabo Ladies Cycling Ladies Team 5:31
151. Britt Jansen (Ned) Team Tubanters 6:25
152. Amanda Bongaards (Ned) Dura Vermeer Ladies Cycling Team
153. Erica Broekema (Ned) Noordwesthoek/ped.ridders/peddelaars
154. Evelyn Stevens (USA) HTC Columbia Women
155. Anouk Rockx (Ned) Dura Vermeer Ladies Cycling Team
156. Pelin Cizgin (Aut) Rabo Lady Force
157. Charlotte Colcough (Gbr) Rapha / Condor
158. Dyonne Dekkers (Ned) Mixteam Het Snelle Wiel 9:02
159. Lowri Bunn (Gbr) Wales National Team 0:11:18
160. Myfanwy Galloway (Aus) MIX Swabo Ladies Cycling Ladies Team 0:11:39
HD Dragana Kovacevic (Srb) Rapha / Condor 0:19:50
HD Lisanne Ottema (Ned) Hepro Kunststof Kozijnen NWVG
DNF Lizanne Naude (Rsa) Lotto Ladies Team

GC after Stage 1

1. Ina Yoko Teutenberg (Ger) HTC Columbia Women 2:47:37
2. Marianne Vos (Ned) Nederland Bloeit 0:04
3. Amy Pieters (Ned) Mixteam Merida / Gauss
4. Kirsten Wild (Ned) Cervelo Test Team 0:05
5. Ersa Tromp (Ned) Batavus Ladies Cycling Team 0:06
6. Rochelle Gilmore (Aus) Lotto Ladies Team 0:09
7. Giorgia Bronzini (Ita) Mixteam Merida / Gauss 0:10
8. Shelley Olds (USA) USA Women Cycling Team
9. Emma Johansson (Swe) Redsun Cycling Team
10. Eleonora Van Dijk (Ned) HTC Columbia Women
11. Annemiek Van Vleuten (Ned) Nederland Bloeit
12. Monique Van De Ree (Ned) Leontien.NL
13. Martine Bras (Ned) Mixteam Merida / Gauss
14. Denise Zuckermandel (Ger) German National Team
15. Joelle Numainville (Can) Canadian National Team
16. Lucinda Brand (Ned) Leontien.NL
17. Sara Mustonen (Swe) Hitec Products UCK
18. Janneke Kanis (Ned) Nederland Bloeit
19. Jessica Glasbergen (Ned) Sram-WV Eemland
20. Charlotte Becker (Ger) Cervelo Test Team
21. Alison Testroete (Can) Noris Cycling UG
22. Sarah Düster (Ger) Cervelo Test Team
23. Chantal Blaak (Ned) Leontien.NL
24. Regina Bruins (Ned) Cervelo Test Team
25. Roxane Kneteman (Ned) Mixteam Merida / Gauss
26. Sofie Verdonck (Bel) Dura Vermeer Ladies Cycling Team
27. Anne Eversdijk (Ned) Rabo Lady Force
28. Sofie De Vuyst (Bel) Lotto Ladies Team
29. Nathalie Lamborelle (Lux) Hitec Products UCK
30. Anne Arnouts (Bel) Redsun Cycling Team
31. Trixi Worrack (Ger) Noris Cycling UG
32. Irene Van Den Broek (Ned) Leontien.NL
33. Valentina Bastianelli (Ita) Top Girls Fassa Bortolo-Ghezzi
34. Denise Ramsden (Can) Canadian National Team
35. Janneke Ensing (Ned) Dolmans Landscaping Wielerteam
36. Loes Gunnewijk (Ned) Nederland Bloeit
37. Iris Slappendel (Ned) Cervelo Test Team
38. Marie Lindberg (Swe) Redsun Cycling Team
39. Linda Villumsen (Nzl) HTC Columbia Women
40. Suzanne De Goede (Ned) Nederland Bloeit
41. Mascha Pijnenborg (Ned) Redsun Cycling Team
42. Madeleine Sandig (Ger) Noris Cycling UG
43. Jasmin Ackermann (Sui) Switzerland Women Cycling Team
44. Carmen Small (USA) USA Women Cycling Team
45. Juliette Wigbold (Ned) People Trust
46. Sinead Miller (USA) USA Women Cycling Team
47. Anna Bianca Schnitzmeier (Ger) German National Team
48. Coryn Rivera (USA) USA Women Cycling Team
49. Emilia Fahlin (Swe) HTC Columbia Women
50. Chloe Hosking (Aus) HTC Columbia Women
51. Lisa Brennauer (Ger) Hitec Products UCK
52. Melanie Woering (Ned) Sram-WV Eemland
53. Melanie Wotsch (Ger) German National Team
54. Winanda Spoor (Ned) Dolmans Landscaping Wielerteam
55. Jennifer Fiori (Ita) Top Girls Fassa Bortolo-Ghezzi
56. Kate Cullen (Gbr) MIX Swabo Ladies Cycling Ladies Team
57. Emilie Aubry (Sui) Cervelo Test Team
58. Nathalie Van Gogh (Ned) MIX Swabo Ladies Cycling Ladies Team
59. Elena Berlato (Ita) Top Girls Fassa Bortolo-Ghezzi
60. Inge Klep (Ned) Redsun Cycling Team
61. Elke Gebhardt (Ger) Noris Cycling UG
62. Vera Koedooder (Ned) Batavus Ladies Cycling Team
63. Mariëlle Kerste (Ned) Restore Cycling / Ahoij
64. Nina Kessler (Ned) Dolmans Landscaping Wielerteam
65. Ingeborg Kreuze (Ned) People Trust
66. Sandra Van Veghel (Ned) Sram-WV Eemland
67. Geerike Schreurs (Ned) Noordwesthoek/ped.ridders/peddelaars
68. Desiree Ehrler (Sui) Switzerland Women Cycling Team
69. Liesbeth De Vocht (Bel) Nederland Bloeit
70. Birgit Lavrijssen (Ned) Redsun Cycling Team
71. Tiffany Cromwell (Aus) Lotto Ladies Team
72. Trine Schmidt (Den) Hitec Products UCK
73. Margriet Kloppenburg (Den) Hitec Products UCK
74. Andrea Bosman (Ned) Leontien.NL
75. Nathalie Jolink (Ned) Team Tubanters
76. Hannah Welter (Ned) Mixteam Merida / Gauss
77. Heather Logan (Can) Canadian National Team
78. Emma Crum (Nzl) Team Tubanters
79. Willeke Knol (Ned) Noordwesthoek/ped.ridders/peddelaars
80. Anne Samplonius (Can) Canadian National Team
81. Kara Chesworth (Gbr) Wales National Team
82. Veronica Andreasson (Swe) Lotto Ladies Team
83. Erinne Willock (Can) Canadian National Team
84. Marte Lenferink (Ned) Mixteam Merida / Gauss
85. Karin Truijen (Ned) Team Tubanters
86. Alexandra Greenfield (Gbr) Wales National Team
87. Judith Jelsma (Ned) People Trust
88. Marissa Otten (Ned) Rabo Lady Force
89. Ivana Tiessens (Ned) Hepro Kunststof Kozijnen NWVG
90. Valentina Carretta (Ita) Top Girls Fassa Bortolo-Ghezzi
91. Joukje Braam (Ned) People Trust
92. Julia Soek (Ned) Batavus Ladies Cycling Team
93. Martina Weiss (Sui) Switzerland Women Cycling Team
94. Sonja Boogaard (Ned) Rabo Lady Force
95. Hielke Elferink (Ned) Team Tubanters
96. Anne Heijkoop (Ned) Batavus Ladies Cycling Team
97. Alie Gercama (Ned) Hepro Kunststof Kozijnen NWVG
98. Pippa Handley (Gbr) Team Tubanters
99. Kim De Baat (Ned) Dura Vermeer Ladies Cycling Team
100. Marit Huisman (Ned) Batavus Ladies Cycling Team
101. Danielle Bekkering (Ned) Dolmans Landscaping Wielerteam
102. Bianca Van Den Hoek (Ned) Sram-WV Eemland
103. Anne De Wildt (Ned) Leontien.NL
104. Elise Van Hage (Ned) Batavus Ladies Cycling Team
105. Esther Kortekaas (Ned) Team Jan van Arckel
106. Amanda Miller (USA) USA Women Cycling Team
107. Baukje Doedée (Ned) Rabo Lady Force
108. Kim Banga (Ned) Rabo Lady Force
109. Suzan Simons (Ned) Dura Vermeer Ladies Cycling Team
110. Hannah Rich (Gbr) Wales National Team
111. Nicole Hanselmann (Sui) Switzerland Women Cycling Team
112. Hanka Kupfernagel (Ger) German National Team 0:36
113. Janine Bubner (Ger) German National Team
114. Jarmila Machacova (Cze) Dolmans Landscaping Wielerteam 0:43
115. Hanneke Mulder (Ned) Hepro Kunststof Kozijnen NWVG
116. Melissa Slewe (Ned) Sram-WV Eemland
117. Karen Fulton (Nzl) Mixteam Het Snelle Wiel
118. Tone Hatteland (Nor) Hitec Products UCK
119. Irene Tesink (Ned) Restore Cycling / Ahoij
120. Franziska Ruschke (Ger) German National Team 0:47
121. Marieke Den Otter (Ned) Team Jan van Arckel
122. Noortje De Kort (Ned) Restore Cycling / Ahoij 0:53
123. Olivia Koster (Ned) Team Jan van Arckel
124. Sandra Weiss (Sui) Switzerland Women Cycling Team
125. Angharrad Mason (Gbr) Wales National Team
126. Aafke Eshuis (Ned) MIX Swabo Ladies Cycling Ladies Team
127. Lotte Van Hoek (Ned) Restore Cycling / Ahoij
128. Eefje Tabak (Ned) Mixteam Het Snelle Wiel
129. Judith Bloem (Ned) Team Jan van Arckel 1:26
130. Silke Kogelman (Ned) People Trust
131. Manon Klomp (Ned) Team Jan van Arckel
132. Linda Kroes (Ned) Hepro Kunststof Kozijnen NWVG
133. Miriam Lassche (Ned) Noordwesthoek/ped.ridders/peddelaars
134. Eyelien Bekkering (Ned) Dolmans Landscaping Wielerteam 1:31
135. Trieneke Fokkens (Ned) Hepro Kunststof Kozijnen NWVG 1:38
136. Emily Collins (Nzl) MIX Swabo Ladies Cycling Ladies Team 1:39
137. Sigrid Kruizenga (Ned) Team Jan van Arckel
138. Corrine Hall (Gbr) Rapha / Condor 1:41
139. Kim Wouters (Ned) Mixteam Het Snelle Wiel 2:17
140. Linda Schepers (Ned) Mixteam Het Snelle Wiel 2:54
141. Samantha Van Steenis (Ned) Noordwesthoek/ped.ridders/peddelaars 2:56
142. Imke Hartogs (Ned) Mixteam Het Snelle Wiel
143. Amy Bradley (Aus) Rapha / Condor 4:40
144. Jovana Krtinic (Srb) Rapha / Condor
145. Leah Guloien (Can) Canadian National Team
146. Tina Nielsen (Den) Restore Cycling / Ahoij
147. Henriette Woering (Ned) Sram-WV Eemland 4:46
148. Jorinda De Heer (Ned) Dura Vermeer Ladies Cycling Team 5:40
149. Katie Fearnehough (Gbr) Rapha / Condor
150. Sofie Van Horik (Ned) MIX Swabo Ladies Cycling Ladies Team 5:41
151. Britt Jansen (Ned) Team Tubanters 6:35
152. Amanda Bongaards (Ned) Dura Vermeer Ladies Cycling Team
153. Erica Broekema (Ned) Noordwesthoek/ped.ridders/peddelaars
154. Evelyn Stevens (USA) HTC Columbia Women
155. Anouk Rockx (Ned) Dura Vermeer Ladies Cycling Team
156. Pelin Cizgin (Aut) Rabo Lady Force
157. Charlotte Colcough (Gbr) Rapha / Condor
158. Dyonne Dekkers (Ned) Mixteam Het Snelle Wiel 9:12
159. Lowri Bunn (Gbr) Wales National Team 0:11:28
160. Myfanwy Galloway (Aus) MIX Swabo Ladies Cycling Ladies Team 0:11:49





Leave a Reply

You must be logged in to post a comment.