Featured Stories

GVA Trofee-Azencross Results – Vos and Albert Rule

by pedalmag.com

December 29, 2011 (Loenhout, Belgium) – Marianne Vos (Ned) Nederland Bloeit and Niels Albert (Bel) BKCP-Powerplus snatched the elite men’s and women’s victories, respectively, at the GVA Trofee-Azencross in Loenhout, Belgium. Vos won by a wide margin of 1:17 over fellow countrywoman Daphny van den Brand (Ned) AA Drink – Leontien.nl, while it wasn’t so decisive in the men’s race. With Albert fighting illness, he managed to claw out a 16s advantage over second place, defending World Champion Zdenek Stybar (Cze) Quickstep Cycling Team. Lone Canadians Sarah Stewart and Craig Richey (Renner Custom – Raleigh) finished 26th and 44th in the women’s and men’s competitions, respectively.

Women
1. Marianne Vos (Ned) Nederland Bloeit 0:43:06
2. Daphny van den Brand (Ned) AA Drink – Leontien.nl 1:17
3. Sanne Cant (Bel) BOXX Veldritacademie 1:26
4. Nikki Harris (GBR) Telenet-Fidea Cycling Team 1:30
5. Sophie de Boer (Ned) Telenet-Fidea Cycling Team 1:37
6. Gabriella Day (GBR) Renner Custom Cyclocross Team 1:41
7. Sanne van Paassen (Ned) Brainwash 2:40
8. Pauline Ferrand Prevot (Fra) A C Bazancourt Reims
9. Pavla Havlikova (Cze) Telenet-Fidea Cycling Team 2:45
10. Reza Hormes-Ravenstijn (Ned) Orange Babies Cycling Team 3:33
11. Arenda Grimberg (Ned) 3:49
12. Sabrina Stultiens (Ned) Brainwash 4:28
13. Lana Verberne (Ned) RTC Buitenlust 5:21
14. Martina Mikulaskova (Cze) Simunek Cycling Project 5:28
15. Iris Ockeloen (Ned) RTC Groenewoud 5:45
16. Tessa Van Nieuwpoort (Ned) 6:03
17. Nikoline Hansen (Den) Bov CC-Denmark 6:28
18. Nicole De Bie-Leyten (Bel) Telenet-Fidea Cycling Team 6:46
19. Christine Vardaros (USA) Baboco 6:56
20. Katrien Thijs (Bel) K. Edegem Bicycle Club – BMX R 7:14
21. Evy Kuijpers (Ned) 7:30
22. Dirkje Bazuin (Ned) Restore Cycling 8:32
23. Margriet Kloppenburg (Den) 9:04
24. Karia Stepanova (Cze) 9:29
25. Anja Nobus (Bel) -1 lap
26. Sarah Stewart (Can)
27. Shana Maes (Bel)
28. Monique Van De Ree (Ned)
29. Caren Commissaris (Bel) -2 laps
30. Lisa Herckmann (Ger)
31. Anja Geldhof (Bel)
32. Marijke De Pauw (Bel) WK Noord West Brabant
33. Madara Furmane (Lat)
34. Keshia Verbeek (Bel) -3 laps
35. Janice Geyskens (Bel)
36. Maaike Lanssens (Bel)

Men
1. Niels Albert (Bel) BKCP-Powerplus 0:58:11
2. Zdenek Stybar (Cze) Quickstep Cycling Team 0:16
3. Sven Nys (Bel) Landbouwkrediet 0:20
4. Rob Peeters (Bel) Telenet-Fidea 0:27
5. Bart Wellens (Bel) Telenet-Fidea 0:40
6. Kevin Pauwels (Bel) Sunweb-Revor 1:13
7. Sven Vanthourenhout (Bel) Landbouwkrediet 1:21
8. Dieter Vanthourenhout (Bel) BKCP-Powerplus 1:33
9. Lars Boom (Ned) Rabobank 1:39
10. Aurelien Duval (Fra) U.V.Aube 1:46
11. Jan Denuwelaere (Bel) Style & Concept 2:23
12. Philipp Walsleben (Ger) BKCP-Powerplus 2:29
13. Thijs Van Amerongen (Ned) Team AA Drink-Leontien.nl
14. Radomir Simunek (Cze) BKCP-Powerplus 2:34
15. Tom Meeusen (Bel) Telenet-Fidea 2:38
16. Jonathan Page (USA) Planet Bike-Blue Bicycles 2:42
17. Martin Zlamalik (Cze) Landbouwkrediet – KDL 2:55
18. Niels Wubben (Ned) Rabobank-Giant Off-Road Team 3:01
19. Egoitz Murgoitio Rekalde (Spa) Grupo Hirumet Taldea
20. Jim Aernouts (Bel) Sunweb-Revor 3:19
21. Matthieu Boulo (Fra) Roubaix Lille Metropole 3:26
22. Joeri Adams (Bel) Telenet-Fidea 3:34
23. Julien Taramarcaz (Sui) BMC Mountain Bike Racing Team
24. Kenneth Van Compernolle (Bel) Style & Concept Cycling Team 3:35
25. Vincent Baestaens (Bel) Landbouwkrediet 4:05
26. Mariusz Gil (Pol) Baboco 4:08
27. Patrick Van Leeuwen (Ned) Orange Babies Cycling Team 4:09
28. Kevin Cant (Bel) Van Goethem 4:13
29. Florian Vögel (Sui) 4:29
30. Romain Lejeune (Fra) U.V.Aube 4:32
31. Kobus Hereijgers (Ned) Orange Babies Cycling Team 4:58
32. Ben Berden (Bel) Ops Ale-Stoemper 5:21
33. Patrick Gaudy (Bel) Barracuda 5:41
34. Tom Van Den Bosch (Bel) Team AA Drink-Leontien.nl 5:50
35. Kristof Cop (Bel) 5:54
36. Eddy Van IJzendoorn (Ned) Orange Babies Cycling Team 6:13
37. Stijn Huys (Bel) Orange Babies 6:15
38. Troy Wells (USA) Team Clif Bar 6:59
39. Jimmy Tielens (Bel) Team DW Bikes 7:03
40. Sébastien Ugolini (Fra) CD Haute Garonne 7:06
41. Martin Gujan (Sui) Cannondale Factory Racing – 2laps
42. Mitchell Hoke (USA) Team Clif Bar
43. Marco Minnaard (Ned)
44. Craig Richey (Can) Renner Custom – Raleigh -3 laps
45. Yoann Corbihan (Fra) Hennebont Cyclisme
46. Dries Pauwels (Bel) Van Goethem – Prorace Cycling Team
47. Keiichi Tsujiura (Jpn) Team Bridgestone Anchor
48. Marco Bianco (Ita) L´Arcobaleno Carraro Team
49. Ryan Knapp (USA) Bob’s Red Mill Cyclocross
50. Jeremy Durrin (USA) J.A.M. Fund – NCC
51. Miguel Fillaut (Fra) ASPTT Rennes Cyclisme -4 laps
52. Romain Pinot (Fra) VS Quimperois
53. Jake Wells (USA) Stan’s NoTubes Elite Cyclocross Team
54. Steven Van Vooren (Bel)
55. Lewis Rattray (Aus) -5 laps
56. Scott Chalmers (GBR)
57. Mitchell Huenders (Ned) Cyclingteam Jo Piels -6 laps
58. Andrew Stewart (GBR)
59. Klaas Vantornout (Bel) Sunweb-Revor
60. Bart Aernouts (Bel) Rabobank-Giant Off-Road Team
61. Jiri Polnicky (Cze) Sunweb-Revor





Leave a Reply

You must be logged in to post a comment.