Featured Stories

Green Mountain Stage Race – Prologue

September 3, 2005 – Here are the results from the prologue stage of the Green Mountain Stage Race in Vermont.

Elite Men
1 Anthony Colby (TARGETRAINING) 29.47
2 Tom Peterson (Broadmark Capital) 0.06
3 Jesse Anthony (Essex County Velo) 0.12
4 Dan Cassidy (Louis Garneau Racing) 0.15
5 Justin Spinelli (TARGETRAINING) 0.18
6 Dan Timmerman (Fior di Frutta) 0.21
7 Philip Wong (Fior di Frutta) 0.23
8 Sean Van Horn (Broadmark Capital) 0.26
9 Joe Moody (Louis Garneau Racing) 0.30
10 Matt Cooke (LSV/Kelly Benefit Strategies) 0.31
11 Eneas Freyre (TARGETTRAINING) 0.37
12 Jamey Driscoll (BLISS RACING) 0.44
13 Gerardo Castro (Cobblestone-Nature Path) 0.48
14 Robbie King (Louis Garneau Racing) 0.50
15 Christopher Jones (SDBC (San Diego Bicycle Club)) 0.54
16 Charles McCarthy (1K2GO/S&W SPORTS CYCLING TEAM) 0.55
17 Joshua Dillon (Louis Garneau Racing) 0.56
18 Michael Norton (Team Nerac.com presented by TD Banknorth) 0.57
19 Jean Sébastien Perron (Fresh air experience) 1.01
20 Jason Harp (Louis Garneau Racing) 1.03
21 Joel Dion-Poitras (Espoirs Laval / National SG) 1.11
22 Jerome Cote (Ste-Foy Quebec Metro) 1.13
23 Graham Howard (Advanage Genefits Croup) 1.14
24 Trevor Connor (Chris Cookies/Swan Cycles/FLCC) 1.15
25 Chris Peck (Fior di Frutta) 1.18
26 Charly Vives (Espoirs Laval / National SG) 1.20
27 Kenneth Johnson (Rockville Harley-Davidson/Mendocino) 1.23
28 Paul Ward (Team Snow Valley) 1.26
29 Dan Greenfield (Louis Garneau Racing) 1.28
30 Chris Rozdilsky (Fior di Frutta) 1.29

Elite Women

1 Sarah Tillotson (ABD/Trek-VW) 35.38
2 Karol-Ann Canuel (Unattached) 0.04
3 Stephanie Bourbeau (Team Biovail)
4 Natasha Elliott (Team Biovail) 0.20
5 Aimee Vasse (Unattached) 0.27
6 Kate Sherwin (Victory Brewing Cycling Team) 0.42
7 Nada Pasko (Unattached) 0.51
8 Mackenzie Woodring (Advantage/Endeavor Cycling Team) 0.53
9 Jennifer Stephenson (Team Biovail) 1.01
10 Katherine Lambden (TEAm Lipton) 1.03
11 Rosanne Lent (SAAB of Halfmoon/New Salem-CBRC) 1.12
12 Kerry Litka (Dansko Wheelworks) 1.13
13 Heather Labance (Skylands Cycling) 1.14
14 Zoe Owers (TEAm Lipton)
15 Jessica Spence (Cavern Cycles – Sneaky Dee’s Racing) 1.24
16 Lea Davison (Team Balance Bar/Devo) 1.35
17 Becky Koh (CRCA/Radical Media) 1.38
18 Krystal Jeffs (McMaster Cycling Club)
19 Anita Lagler (wheels of bloor) 1.39
20 Joanne Kembery (DC Velo/Martens Volvo) 1.48
21 Amanda Shaw (Team Biovail)
22 Erin Garvin (Fuji) 2.08
23 Nichole Wangsgard (Subway) 2.15
24 Ann Marie Miller (Verizon Wireless Wheelworks) 2.16
25 Ellen Moses (CRCA/Comedy Central-New Canaan Cyclery) 2.18
26 Pauline Frascone (Independent Fabrication/Kempner) 2.19
27 Kami Tremblay (Gear Works/ Spin Arts Cycling Team)
28 Beth Renaud (CRCA/Comedy Central-New Canaan Cyclery) 2.20
29 Anne Guzman (Terry Precision) 2.22
30 Caroline Theberge (Premier Tech) 2.29






Leave a Reply

You must be logged in to post a comment.