Featured Stories

Recent Videos

Grand Prix Elsy Jacobs – Beveridge 8th

courtesy of Denise Kelly

May 2, 2009 (Garnich, Luxembourg) – Canada’s Julie Beveridge placed 8th at the 100km Grand Prix Elsy Jacobs won by Russia’s Svetlana Bubnenkova on Friday in Garnich, Luxembourg. Joelle Numainville will join the team in May. Next stop for the women’s team with coach Vincent Jourdain is the Tour de Berne, Switzerland on May 10, then Tour de l’Aude in France from May 14-24.

Results

1. Svetlana Bubnenkova (Rus) Fenixs 2:46:09 (36.1 km/h)
2. Grace Verbeke (Bel) Lotto-Belisol Ladiesteam
3. Iris Slappendel (Ned) Team Flexpoint
4. Sophie Creux (Fra) ESGL 93-GSD Gestion 0:18
5. Saskia Elemans (Ned) Team Flexpoint
6. Ludivine Henrion (Bel) Red Sun Cycling Team
7. Katharine Carroll (USA) US National Team
8. Julie Beveridge (Can) Canadian National Team
9. Mascha Pijnenborg (Ned) Red Sun Cycling Team
10. Mara Abbott (USA) Team Columbia-Highroad 0:43
11. Loes Sels (Bel) Topsport Vlaanderen Thompson Ladies Team 2:17
12. Rochelle Gilmore (Aus) Lotto-Belisol Ladiesteam 2:26
13. Suzanne De Goede (Ned) Equipe Nürnberger Versicherung
14. Emilia Fahlin (Swe) Team Columbia-Highroad
15. Marina Jaunatre (Fra) Vienne Futuroscope
16. Christine Majerus (Lux) ESGL 93-GSD Gestion
17. Nathalie Lamborelle (Lux) Team Uniqa-ELK
18. Elisabeth Armitstead (GBr) Lotto-Belisol Ladiesteam
19. Fanny Riberot (Fra) French National Team
20. Heather Logan (Can) Canadian National Team
21. Megan Guarnier (USA) DBC
22. Jacobien Kanis (Ned) Team Flexpoint
23. Leda Cox (GBr) ESGL 93-GSD Gestion
24. Carolyn Cartmill (Can) Canadian National Team
25. Nathalie Jeuland (Fra) Vienne Futuroscope
26. Corinne Hierckens (Bel) Fenixs
27. Catherine Delfosse (Bel) Lotto-Belisol Ladiesteam
28. Emma Johansson (Swe) Red Sun Cycling Team
29. Janneke Ensing (Ned) Team Hitec Products UCK
30. Marlen Johrend (Ger) Equipe Nürnberger Versicherung
31. Haskell Devon (USA) US National Team
32. Petra Dijkman (Ned) Red Sun Cycling Team
33. Catherine Hare Willianson (GBr) Fenixs
34. Jessie Daams (Bel) Topsport Vlaanderen Thompson Ladies Team
35. Lindsay Myers (USA) US National Team
36. Elena Eggle (Ger) BAR
37. Emilie Blanquefort (Fra) French National Team
38. Anna Van Der Breggen (Ned) Team Flexpoint
39. Katherine Bates (Aus) Team Columbia-Highroad
40. Patricia Thys (Bel) TSM
41. Sarah Stewart (Can) Canadian National Team
42. Maria Kruse (Den) THS
43. Amélie Rivat (Fra) French National Team
44. Mélanie Bravard (Fra) French National Team
45. Lisa Brennauer (Ger) Equipe Nürnberger Versicherung
46. Nathalia Boyarskaya (Rus) Fenixs
47. Kim Anderson (USA) Team Columbia Highroad Women
48. Sjoukje Dufoer (Bel) Topsport Vlaanderen Thompson Ladies Team
49. Carolin Schiff (Ger) TNL
50. Laura Dittmann (Ger) German National Team
51. Jennifer Fischer (Fra) Vienne Futuroscope
52. Jessica Phillips (USA) US National Team
53. Béatrice Thomas (Fra) ESGL 93-GSD Gestion
54. Audrey Cordon (Fra) Vienne Futuroscope
55. Moriah MacGregor (Can) Canadian National Team 8:36
56. Kim Schoonbaert (Bel) Lotto-Belisol Ladiesteam
57. Laure Werner (Bel) Red Sun Cycling Team
DNF Anna Bianca Schnitzmeier (Ger) German National Team
DNF Sabrina Schweizer (Ger) German National Team
DNF Franziska Merten (Ger) German National Team
DNF Kacey Manderfield (USA) US National Team
DNF Emmanuelle Brossard (Fra) French National Team
DNF Margot Ortega (Fra) French National Team
DNF Jenny Trew (Can) Canadian National Team
DNF Chantal Hoffmann (Lux) Luxembourg National Team
DNF Monique Ludovicy (Lux) Luxembourg National Team
DNF Christine Kovelter (Lux) Luxembourg National Team
DNF Schmitt Anne-Marie (Lux) Luxembourg National Team
DNF Regina Schleicher (Ger) Equipe Nürnberger Versicherung
DNF Romy Kasper (Ger) Equipe Nürnberger Versicherung
DNF Bianca Knoepfle (Ger) Equipe Nürnberger Versicherung
DNF Elisabeth Braam (Ned) Team Flexpoint
DNF Suzie Godart (Lux) Fenixs
DNF Pascale Jeuland (Fra) Vienne Futuroscope
DNF Emmanuelle Merlot (Fra) Vienne Futuroscope
DNF Jenifer Letue (Fra) ESGL 93-GSD Gestion
DNF Katrien Van Looy (Bel) Topsport Vlaanderen Thompson Ladies Team
DNF Jolien d’Hoore (Bel) Topsport Vlaanderen Thompson Ladies Team
DNF Kelly Druyts (Bel) Topsport Vlaanderen Thompson Ladies Team
DNF Sylvie Gaillon (Fra) DBC
DNF Claudia Opsomer (Fra) DBC
DNF Elise Bazourdy (Fra) DBC
DNF Gina Haatz (Ger) TNL
DNF Tanja Hennes (Ger) TNL
DNF Claudia Meyer (Ger) TNL
DNF Julia Theisen (Ger) TNL
DNF Anika Werheit (Ger) TNL
DNF Alice Monger-Godfrey (GBr) TSM
DNF Inge Roggeman (Bel) TSM
DNF Sofie De Nys (Bel) TSM
DNF Annelore Ost (Bel) TSM
DNF Trine Lorentzen (Den) THS
DNF Mia Eskebjerg (Den) THS
DNF Nikoline Hansen (Den) THS
DNF Henriette Christensen (Den) THS
DNF Annette Berg (Den) THS
DNF Katrin Hollendung (Ger) BAR
DNF Manuela Haverkamp (Ger) BAR
DNF Désirée Schuler (Ger) BAR
DNF Inge Roersch (Ger) BAR
DNF Lieve Koninkx (Bel) TBE
DNF Carine Potums (Bel) TBE
DNF Ellen Deweerdt (Bel) TBE
DNF Ilse Van De Pontseele (Bel) TBE
DNF Sarah Borremans (Bel) TBE
DNF Tone Hatteland (Nor) Team Hitec Products UCK
DNF Karoline Haverstad (Nor) Team Hitec Products UCK
DNF Helen Osland (Nor) Team Hitec Products UCK
DNF Sissel Kulseth Østvold (Nor) Team Hitec Products UCK





Leave a Reply

You must be logged in to post a comment.