Featured Stories

Recent Videos

Grand Prix de Dottignies Full Results, Photos – Kirchmann 12th UPDATED

by pedalmag.com

April 4, 2011 (Dottignies, Belgium) – Leah Kirchmann (Canada National Team) was the top Canadian placing 12th in addition to being the top U23 rider at the 128.1km Grand Prix de Dottignies won by Emma Johansson (Swe) Hitec Products-UCK. Monia Baccaille (Ita) SC MCipollini Giordana finished in second and recent Women’s Tour of Flanders winner, Annemiek Van Vleuten (Ned) Nederland Bloeit placed 3rd.

Results

1. Emma Johansson (Swe) Hitec Products-UCK 3:24:26
2. Monia Baccaille (Ita) SC MCipollini Giordana
3. Annemiek Van Vleuten (Ned) Nederland Bloeit
4. Rochelle Gilmore (Aus) Lotto Honda Team
5. Rasa Leleivyte (Ltu) Vaiano Solaristech
6. Shelley Olds (USA) Diadora-Pasta Zara
7. Julia Martisova (Rus) Gauss
8. Belinda Goss (Aus) Australia National Team
9. Christine Majerus (Lux) Team GSD Gestion
10. Elodie Hegoburu (Fra) Team ESGL 93
11. Grace Verbeke (Bel) Topsport Vlaanderen 2012-Ridley Team
12. Leah Kirchmann (Can) Canada National Team
13. Monique Van De Ree (Ned) AA Drink-Leontien.nl Cycling Team
14. Anne Arnouts (Bel) Dura Vermeer Cycling Team
15. Sophie Creux (Fra) Vienne Futuroscope
16. Isabelle Söderberg (Swe) Alriksson Go:Green
17. Christel Ferrier-Bruneau (Fra) Gauss
18. Sofie De Vuyst (Bel) Lotto Honda Team
19. Lucy Martin (Gbr) Garmin-Cervelo
20. Sara Mustonen (Swe) Hitec Products-UCK
21. Sarah Düster (Ger) Nederland Bloeit
22. Vicki Whitelaw (Aus) Lotto Honda Team
23. Olga Zabelinskaya (Rus) Diadora-Pasta Zara
24. Sjoukje Dufoer (Bel) Topsport Vlaanderen 2012-Ridley Team
25. Heleen Van Vliet (Ned) AA Drink-Leontien.nl Cycling Team
26. Cherise Taylor (Rsa) Lotto Honda Team
27. Marta Bastianelli (Ita) SC MCipollini Giordana
28. Monica Holler (Swe) Alriksson Go:Green
29. Malgorzta Jasinska (Pol) S.C. Michela Fanini Rox
30. Jessie Daams (Bel) Garmin-Cervelo
31. Anne De Wildt (Ned) AA Drink-Leontien.nl Cycling Team
32. Marieke Van Wanroij (Ned) Nederland Bloeit
33. Polona Batagelj (Slo) Bizkaia-Durango
34. Davina Summers (Aus) Bizkaia-Durango
35. Els Belmans (Bel) Topsport Vlaanderen 2012-Ridley Team
36. Winanda Spoor (Ned) Dolmans Landscaping Team
37. Karol-Ann Canuel (Can) Vienne Futuroscope
38. Kaat Hannes (Bel) Topsport Vlaanderen 2012-Ridley Team
39. Trixi Worrack (Ger) AA Drink-Leontien.nl Cycling Team
40. Sanne Bamelis (Bel) Sengers Ladies Cycling Team
41. Gabriela Slamova (Cze) Vienne Futuroscope
42. Emma Silversides (Gbr) Sengers Ladies Cycling Team
43. Elena Berlato (Ita) Top Girls Fassa Bortolo
44. Liesbet De Vocht (Bel) Topsport Vlaanderen 2012-Ridley Team
45. Audrey Cordon (Fra) Vienne Futuroscope
46. Marion Rousse (Fra) Vienne Futuroscope
47. Gloria Presti (Ita) Top Girls Fassa Bortolo
48. Mélodie Lesueur (Fra) Team ESGL 93
49. Tatiana Guderzo (Ita) SC MCipollini Giordana
50. Chantal Hoffmann (Lux) Wielerclub De Sprinters Malderen
51. Patricia Schwager (Sui) Nederland Bloeit
52. Sharon Laws (Gbr) Garmin-Cervelo
53. Alexis Rhodes (Aus) Garmin-Cervelo
54. Béatrice Thomas (Fra) ASPTT Dijon-Bourgogne
55. Verónica Leal Balderas (Mex) S.C. Michela Fanini Rox
56. Elisa Longo Borghini (Ita) Top Girls Fassa Bortolo
57. Tatiana Antoshina (Rus) Gauss
58. Rossella Callovi (Ita) SC MCipollini Giordana
59. Veronica Andreasson (Swe) Lotto Honda Team
60. Trine Schmidt (Den) Garmin-Cervelo
61. Emilie Moberg (Nor) Hitec Products-UCK 0:00:16
62. Ludivine Henrion (Bel) Lotto Honda Team 0:00:25
63. Alona Andruk (Ukr) Diadora-Pasta Zara 0:00:28
64. Lensy Debboudt (Bel) Mix Keukens Redant-Van Eyck Sport
65. Emilie Aubry (Sui) Nederland Bloeit
66. Amanda Spratt (Aus) Australia National Team
67. Anisha Vekemans (Bel) Topsport Vlaanderen 2012-Ridley Team 0:03:05
68. Karin Aune (Swe) S.C. Michela Fanini Rox
69. Ann-Sophie Duyck (Bel) Wielerclub Steeds Vooraan V.Z.W.
70. Annelies Van Doorslaer (Bel) Topsport Vlaanderen 2012-Ridley Team 0:07:01
71. Orlanne Niay (Fra) Team ESGL 93
72. Shara Gillow (Aus) Australia National Team
73. Evelyn Arys (Bel) Sengers Ladies Cycling Team 0:08:45
74. Geerike Schreurs (Ned) Dolmans Landscaping Team
75. Annelies Dom (Bel) Wielerclub Steeds Vooraan V.Z.W.
76. Eline De Roover (Bel) AA Drink-Leontien.nl Cycling Team
77. Leah Guloien (Can) Canada National Team
78. Julie Wynants (Bel) Mix Rabo Lady Force/ De Hoekse Renner
79. Tessa De Moyer (Bel) Wielerclub De Sprinters Malderen
80. Alison Testroete (Can) Canada National Team
81. Kimberly Buyl (Bel) Wielerclub Steeds Vooraan V.Z.W.
82. Jessica Kihlbom (Swe) Alriksson Go:Green
83. Liesbeth Verbeeck (Bel) Wielerclub De Sprinters Malderen
84. Marie-Pierre Thonon (Bel) Wielerclub De Sprinters Malderen
85. Katarzyna Sosna (Ltu) Vaiano Solaristech
86. Yulia Blindyuk (Rus) SC MCipollini Giordana
87. Eleonora Spaliviero (Ita) Vaiano Solaristech
88. Inge Roggeman (Bel) Sengers Ladies Cycling Team
89. Elien Vercamer (Bel) Mix Keukens Redant-Van Eyck Sport
90. Madeleine Olsson (Swe) Alriksson Go:Green
91. Karen Verhestraeten (Bel) Sengers Ladies Cycling Team
92. Marissa Otten (Ned) Dolmans Landscaping Team
93. Joline Goossens (Bel) Lotto Honda Team
94. Sofie Verdonck (Bel) Dura Vermeer Cycling Team
95. Liliane Leenknegt (Bel) Wielerclub De Sprinters Malderen
96. Ilke Dejongh (Bel) Mix Keukens Redant-Van Eyck Sport
97. Lien Beyen (Bel) Sengers Ladies Cycling Team
98. Margriet Kloppenburg (Den) Dura Vermeer Cycling Team
99. Nina Kessler (Ned) Dolmans Landscaping Team
100. Margot Ortega (Fra) ASPTT Dijon-Bourgogne
101. Mireille Robin (Fra) Team GSD Gestion
102. Lauren Kitchen (Aus) Australia National Team
103. Ruth Corset (Aus) Australia National Team

U23
1. Leah Kirchmann (Can) Canadian National Team 3:24:26
2. Anne Arnouts (Bel) Dura Vermeer Cycling Team
3. Isabelle Söderberg (Swe) Alriksson Go:Green
4. Lucy Martin (Gbr) Garmin-Cervelo
5. Cherise Taylor (RSA) Lotto Honda Team
6. Jessie Daams (Bel) Garmin-Cervelo
7. Anne De Wildt (Ned) AA Drink-Leontien.nl Cycling Team
8. Polona Batagelj (Slo) Bizkaia-Durango
9. Winanda Spoor (Ned) Dolmans Landscaping Team
10. Kaat Hannes (Bel) Topsport Vlaanderen 2012-Ridley Team
11. Sanne Bamelis (Bel) Sengers Ladies Cycling Team
12. Gabriela Slamova (Cze) Vienne Futuroscope
13. Audrey Cordon (Fra) Vienne Futuroscope
14. Marion Rousse (Fra) Vienne Futuroscope
15. Gloria Presti (Ita) Top Girls Fassa Bortolo
16. Mélodie Lesueur (Fra) Team ESGL 93
17. Elisa Longo Borghini (Ita) Top Girls Fassa Bortolo
18. Rossella Callovi (Ita) Sc Mcipollini Giordana
19. Emilie Moberg (Nor) Hitec Products-UCK 0:16
20. Emilie Aubry (Sui) Nederland Bloeit 0:28
21. Anisha Vekemans (Bel) Topsport Vlaanderen 2012-Ridley Team 3:05
22. Annelies Van Doorslaer (Bel) Topsport Vlaanderen 2012-Ridley Team 7:01
23. Orlanne Niay (Fra) Team ESGL 93
24. Evelyn Arys (Bel) Sengers Ladies Cycling Team 8:45
25. Geerike Schreurs (Ned) Dolmans Landscaping Team
26. Eline De Roover (Bel) AA Drink-Leontien.nl Cycling Team
27. Tessa De Moyer (Bel) Wielerclub De Sprinters Malderen
28. Jessica Kihlbom (Swe) Alriksson Go:Green
29. Marie-pierre Thonon (Bel) Wielerclub De Sprinters Malderen
30. Katarzyna Sosna (Ltu) Vaiano Solaristech
31. Eleonora Spaliviero (Ita) Vaiano Solaristech
32. Karen Verhestraeten (Bel) Sengers Ladies Cycling Team
33. Marissa Otten (Ned) Dolmans Landscaping Team
34. Margot Ortega (Fra) Asptt Dijon-Bourgogne
35. Lauren Kitchen (Aus) Australian National Team





Leave a Reply

You must be logged in to post a comment.