Featured Stories

Recent Videos

Grand Prix Cycliste de Montreal Full Results – Van Avermaet Wins, Perry Takes KOM

by pedalmag.com
Greg van Avermaet (Bel) BMC wins [P] Pasquale Stalteri
September 11, 2016 (Montreal, Que.) – Olympic champ Greg van Avermaet (Bel) BMC Racing took the win at the 205.7 km Grand Prix Cycliste de Montreal in the final sprint to the line with Peter Sagan (Svk) Tinkoff second and Diego Ulissi (Ita) Lampre-Merida 3rd. Canada’s Ryder Hesjedal (Trek-Segafredo) was the top Canadian in 19th at his final race in Canada.
Van Avermaet in charge [P]
Greg van Avermaet wins [P]
Final pdoium [P] Peter Kraiker
Canadian fans were stoked to see Benjamin Perry (Team Canada) take the KOM jersey after a long day in the break with teammate Matteo Dal-Cin as the two worked together to secure the win for Perry. “That was our plan from the get-go with our DS Kevin Field,” said Perry post-race. “We wanted to get into an early break and fight for the KOM classification which worked out. I couldn’t ask for a better partner in Matt.”

Benjamin Perry wins KOM [P]

Results

1. Greg Van Avermaet (Bel) BMC Racing Team 5:27:04
2. Peter Sagan (Svk) Tinkoff Team
3. Diego Ulissi (Ita) Lampre – Merida
4. Michael Matthews (Aus) Orica-BikeExchange
5. Nathan Haas (Aus) Dimension Data
6. Gianni Moscon (Ita) Team Sky
7. Alberto Bettiol (Ita) Cannondale-Drapac
8. Jon Izaguirre Insausti (Esp) Movistar Team
9. Anthony Roux (Fra) FDJ
10. Julian Alaphilippe (Fra) Etixx – Quick-Step
11. Simon Geschke (Ger) Team Giant-Alpecin
12. Jasper Stuyven (Bel) Trek-Segafredo
13. Tiesj Benoot (Bel) Lotto Soudal
14. Martin Elmiger (Sui) IAM Cycling
15. Oliver Naesen (Bel) IAM Cycling
16. Paul Voss (Ger) Bora-Argon 18
17. Tom Jelte Slagter (Ned) Cannondale-Drapac
18. David Tanner (Aus) IAM Cycling
19. Ryder Hesjedal (Can) Trek-Segafredo
20. Romain Bardet (Fra) AG2R La Mondiale
21. Tanel Kangert (Est) Astana Pro Team
22. Toms Skujins (Lat) Cannondale-Drapac
23. Michael Valgren (Den) Tinkoff Team
24. Bauke Mollema (Ned) Trek-Segafredo
25. Georg Preidler (Aut) Team Giant-Alpecin
26. Viacheslav Kuznetsov (Rus) Team Katusha
27. Jakob Fuglsang (Den) Astana Pro Team
28. Matej Mohoric (Slo) Lampre – Merida
29. Rigoberto Uran Uran (Col) Cannondale-Drapac
30. Michael Woods (Can) Cannondale-Drapac
31. Damiano Caruso (Ita) BMC Racing Team
32. Yoann Offredo (Fra) FDJ   o:09
33. Alexis Vuillermoz (Fra) AG2R La Mondiale
34. Diego Rosa (Ita) Astana Pro Team
35. Frank Schleck (Lux) Trek-Segafredo
36. Mikael Cherel (Fra) AG2R La Mondiale
37. Jesus Herrada Lopez (Esp) Movistar Team
38. Reto Hollenstein (Sui) IAM Cycling
39. Manuele Mori (Ita) Lampre – Merida
40. Nelson Filipe Santos Simoes Oliveira (Por) Movistar Team
41. Fabio Aru (Ita) Astana Pro Team
42. Christopher Juul Jensen (Den) Orica-BikeExchange  0:13
43. Tim Wellens (Bel) Lotto Soudal  0:15
44. Cyrille Gautier (Fra) AG2R La Mondiale  0:17
45. Sam Oomen (Ned) Team Giant-Alpecin  0:21
46. Michael Schär (Sui) BMC Racing Team  0:36
47. Ignatas Konovalovas (Ltu) FDJ
48. Ramunas Navardauskas (Ltu) Cannondale-Drapac
49. Rui Alberto Faria Da Costa (Por) Lampre – Merida  0:40
50. Wilco Kelderman (Ned) Team LottoNl-Jumbo  0:48
51. Antoine Duchesne (Can) Direct Energie  1:11
52. Petr Vakoc (Cze) Etixx – Quick-Step  2:38
53. Luke Durbridge (Aus) Orica-BikeExchange  3:02
54. Guillaume Boivin (Can) Canadian National Team  3:36
55. Joseph Rosskopf (USA) BMC Racing Team
56. Hugo Houle (Can) AG2R La Mondiale
57. Simon Spilak (Slo) Team Katusha
58. Daryl Impey (RSA) Orica-BikeExchange
59. Michael Albasini (Sui) Orica-BikeExchange
60. Jan Barta (Cze) Bora-Argon 18
61. Mikel Nieve Ituralde (Esp) Team Sky
62. Thomas Voeckler (Fra) Direct Energie
63. Serge Pauwels (Bel) Dimension Data
64. Adrien Petit (Fra) Direct Energie
65. Bryan Coquard (Fra) Direct Energie
66. Geraint Thomas (Gbr) Team Sky
67. Jelle Vanendert (Bel) Lotto Soudal
68. Matteo Trentin (Ita) Etixx – Quick-Step
69. Rafal Majka (Pol) Tinkoff Team  5:49
70. Winner Anacona Gomez (Col) Movistar Team
71. Oliver Zaugg (Sui) IAM Cycling
72. Grégory Rast (Sui) Trek-Segafredo
73. Jérémy Roy (Fra) FDJ
74. Olivier Le Gac (Fra) FDJ
75. Emanuel Buchmann (Ger) Bora-Argon 18
76. Ben Gastauer (Lux) AG2R La Mondiale
77. Jonathan Fumeaux (Sui) IAM Cycling
78. Heinrich Haussler (Aus) IAM Cycling
79. Matteo Bono (Ita) Lampre – Merida
80. Simone Petilli (Ita) Lampre – Merida
81. Brent Bookwalter (USA) BMC Racing Team
82. Luke Rowe (Gbr) Team Sky
83. David Drouin (Can) Canadian National Team  6:29
84. Alexandre Pichot (Fra) Direct Energie  6:31
85  Tom Boonen (Bel) Etixx – Quick-Step
86. Lars Ytting Bak (Den) Lotto Soudal
87. Timo Roosen (Ned) Team LottoNl-Jumbo
88. Alexey Vermeulen (USA) Team LottoNl-Jumbo
89. Jan Polanc (Slo) Lampre – Merida
90. Peter Stetina (USA) Trek-Segafredo
91. Lukas Pöstlberger (Aut) Bora-Argon 18
92. Andre Fernando S. Martins Cardoso (Por) Cannondale-Drapac
93. Nikolas Maes (Bel) Etixx – Quick-Step
94. Reinardt Janse Van Rensburg (RSA) Dimension Data
95. Manuel Senni (Ita) BMC Racing Team
96. Laurens ten Dam (Ned) Team Giant-Alpecin
97. Sam Bennett (Irl) Bora-Argon 18
98. Benjamin Perry (Can) Canadian National Team
99. Pim Ligthart (Ned) Lotto Soudal
100. Alexey Lutsenko (Kaz) Astana Pro Team  6:42
101. Antonio Pedrero Lopez (Esp) Movistar Team  6:44
102. Matteo Montaguti (Ita) AG2R La Mondiale  6:50
103. Eros Capecchi (Ita) Astana Pro Team
104. Bruno Langlois (Can) Canadian National Team  8:01
105. Peter Velits (Svk) BMC Racing Team
106. Julien Berard (Fra) AG2R La Mondiale
107. Francisco José Ventoso Alberdi (Esp) Movistar Team  8:26
108. Laurens De Plus (Bel) Etixx – Quick-Step  8:43
DNF Maciej Bodnar (Pol) Tinkoff Team
DNF Oscar Gatto (Ita) Tinkoff Team
DNF Michal Kolár (Svk) Tinkoff Team
DNF Roman Kreuziger (Cze) Tinkoff Team
DNF Evgeny Petrov (Rus) Tinkoff Team
DNF Lawson Craddock (USA) Cannondale-Drapac
DNF Kris Boeckmans (Bel) Lotto Soudal
DNF Sean De Bie (Bel) Lotto Soudal
DNF Jurgen Roelandts (Bel) Lotto Soudal
DNF Adriano Malori (Ita) Movistar Team
DNF Jasha Sütterlin (Ger) Movistar Team
DNF Philip Deignan (Irl) Team Sky
DNF Andrew Fenn (Gbr) Team Sky
DNF Xabier Zandio Echaide (Esp) Team Sky
DNF Marcus Burghardt (Ger) BMC Racing Team
DNF Ilnur Zakarin (Rus) Team Katusha
DNF Maxim Belkov (Rus) Team Katusha
DNF Vladimir Isaychev (Rus) Team Katusha
DNF Aleksei Tcatevich (Rus) Team Katusha
DNF Jurgen Van Den Broeck (Bel) Team Katusha
DNF Angel Vicioso Arcos (Esp) Team Katusha
DNF Stijn Vandenbergh (Bel) Etixx – Quick-Step
DNF Fabio Sabatini (Ita) Etixx – Quick-Step
DNF Adam Yates (Gbr) Orica-BikeExchange
DNF Christian Meier (Can) Orica-BikeExchange
DNF Julian David Arredondo Moreno (Col) Trek-Segafredo
DNF Stijn Devolder (Bel) Trek-Segafredo
DNF William Bonnet (Fra) FDJ
DNF Arnaud Courteille (Fra) FDJ
DNF Steve Morabito (Sui) FDJ
DNF Valerio Agnoli (Ita) Astana Pro Team
DNF Maxat Ayazbayev (Kaz) Astana Pro Team
DNF Twan Castelijns (Ned) Team LottoNl-Jumbo
DNF Moreno Hofland (Ned) Team LottoNl-Jumbo
DNF Mike Teunissen (Ned) Team LottoNl-Jumbo
DNF Tom Van Asbroeck (Bel) Team LottoNl-Jumbo
DNF Dennis Van Winden (Ned) Team LottoNl-Jumbo
DNF Luka Pibernik (Slo) Lampre – Merida
DNF Bert De Backer (Bel) Team Giant-Alpecin
DNF Fredrik Ludvigsson (Swe) Team Giant-Alpecin
DNF Albert Timmer (Ned) Team Giant-Alpecin
DNF Lars Van Der Haar (Ned) Team Giant-Alpecin
DNF Jarlinson Pantano Gomez (Col) IAM Cycling
DNF Natnael Berhane (Eri) Dimension Data
DNF Matt Brammeier (Irl) Dimension Data
DNF Youcef Reguigui (Alg) Dimension Data
DNF Songezo Jim (RSA) Dimension Data
DNF Adrien Niyonshuti (Rwa) Dimension Data
DNF Yohann Gene (Fra) Direct Energie
DNF Fabien Grellier (Fra) Direct Energie
DNF Angelo Tulik (Fra) Direct Energie
DNF Patrick Konrad (Aut) Bora-Argon 18
DNF Dominik Nerz (Ger) Bora-Argon 18
DNF Andreas Schillinger (Ger) Bora-Argon 18
DNF Alexander Cataford (Can) Canadian National Team
DNF Matteo Dal-Cin (Can) Canadian National Team
DNF Nicolas Masbourian (Can) Canadian National Team
DNS Sebastian Henao Gomez (Col) Team Sky
DNS Mathew Hayman (Aus) Orica-BikeExchange

KOM
1. Benjamin Perry (Can) Team Canada





Leave a Reply

You must be logged in to post a comment.