Featured Stories

GP Ouest France-Plouay

September 2, 2007 (Montreal, QC) — Thomas Voeckler (Fra) Bouygues Telecom and Noemi Cantele (Ita) Bigla Cycling Team won the GP Ouest France-Plouay men’s (210.1 kms) and women’s (114.6 kms) World Cup events yesterday. Danilo Di Luca (Ita) Liquigas and Nicole Cooke (GBr) Raleigh Lifeforce Pro Cycling Team continue to lead the men’s and women’s series respectively.

Results

Men’s – 210.1 kms

1. Thomas Voeckler (Fra) Bouygues Telecom 5.32.47
2. Thor Hushovd (Nor) Crédit Agricole 0.02
3. Danilo Di Luca (Ita) Liquigas
4. Filippo Pozzato (Ita) Liquigas
5. Steven De Jongh (Ned) Quick.Step – Innergetic
6. Matthieu Sprick (Fra) Bouygues Telecom
7. Rinaldo Nocentini (Ita) Ag2r Prévoyance
8. Carlo Scognamiglio (Ita) Milram
9. Manuele Mori (Ita) Saunier Duval-Prodir
10. Arnaud Gerard (Fra) Française Des Jeux
11. Romain Feillu (Fra) Agritubel
12. Staf Scheirlinckx (Bel) Cofidis
13. Francesco Gavazzi (Ita) Lampre-Fondital
14. Lilian Jegou (Fra) Française Des Jeux
15. Martin Elmiger (Swi) Ag2r Prévoyance
16. Gerald Ciolek (Ger) T-Mobile
17. Fumiyuki Beppu (Jpn) Discovery Channel
18. Björn Leukemans (Bel) Predictor-Lotto
19. Christopher Sutton (Aus) Cofidis
20. Volodymyr Bileka (Ukr) Discovery Channel
21. Geert Steurs (Bel) Predictor-Lotto
22. Maarten Wynants (Bel) Quick.Step – Innergetic
23. Jan Kuyckx (Bel) Landbouwkrediet-Tönissteiner
24. Anthony Geslin (Fra) Bouygues Telecom
25. Jose Joaquin Rojas Gil (Spa) Caisse d’Epargne
26. Saïd Haddou (Fra) Bouygues Telecom
27. Jens Voigt (Ger) Team CSC
28. Hubert Schwab (Swi) Quick.Step – Innergetic
29. Mirko Celestino (Ita) Milram
30. Daniele Righi (Ita) Lampre-Fondital
31. Vladimir Gusev (Rus) Discovery Channel
32. Iban Mayoz (Spa) Euskaltel-Euskadi
33. Grégory Rast (Swi) Astana
34. David Kopp (Ger) Gerolsteiner
35. Benjamin Johnson (Aus) Slipstream-Chipotle
36. Matthew Lloyd (Aus) Predictor-Lotto
37. Benat Albizuri Aransolo (Spa) Euskaltel-Euskadi
38. Jon Bru Pascal (Spa) Euskaltel-Euskadi
39. Bert De Waele (Bel) Landbouwkrediet-Tönissteiner
40. Pieter Weening (Ned) Rabobank
41. William Walker (Aus) Rabobank
42. Allan Johansen (Den) Team CSC
43. Beat Zberg (Swi) Gerolsteiner
44. Juan Antonio Flecha Giannoni (Spa) Rabobank
45. Peter Stetina (USA) Slipstream-Chipotle
46. Marcus Burghardt (Ger) T-Mobile
47. Koen De Kort (Ned) Astana
48. Francesco Bellotti (Ita) Crédit Agricole
49. Matteo Bono (Ita) Lampre-Fondital
50. Andy Cappelle (Bel) Landbouwkrediet-Tönissteiner
51. Preben Van Hecke (Bel) Predictor-Lotto
52. Pablo Lastras Garcia (Spa) Caisse d’Epargne
53. Emilien Benoît Berges (Fra) Agritubel
54. Andriy Grivko (Ukr) Milram
55. Nicolas Portal (Fra) Caisse d’Epargne
56. C̩dric Vasseur (Fra) Quick.Step РInnergetic
57. Giovanni Visconti (Ita) Quick.Step – Innergetic
58. Robert Gesink (Ned) Rabobank
59. Sébastien Chavanel (Fra) Française Des Jeux
60. Huub Duyn (Ned) Slipstream-Chipotle
61. Ruben Bertogliati (Swi) Saunier Duval-Prodir
62. Simon Gerrans (Aus) Ag2r Prévoyance
63. Franck Schleck (Lux) Team CSC
64. John Gadret (Fra) Ag2r Prévoyance
65. Alejandro Valverde Belmonte (Spa) Caisse d’Epargne
66. Joaquin Rodriguez Oliver (Spa) Caisse d’Epargne
67. Pierrick Fedrigo (Fra) Bouygues Telecom 0.1
68. Amaël Moinard (Fra) Cofidis 0.12
69. Bradley Wiggins (GBr) Cofidis 0.16
70. Denis Robin (Fra) Agritubel 0.38
71. Volker Ordowski (Ger) Gerolsteiner 0.43
72. Fabian Wegmann (Ger) Gerolsteiner
73. Peter Wrolich (Aut) Gerolsteiner 1.31
74. Vincenzo Nibali (Ita) Liquigas
75. Christian Knees (Ger) Milram
76. Marco Pinotti (Ita) T-Mobile
77. Steve Morabito (Swi) Astana
78. Jurgen Van De Walle (Bel) Quick.Step – Innergetic
79. Patrice Halgand (Fra) Crédit Agricole
80. Arnaud Labbe (Fra) Bouygues Telecom
81. Jérôme Pineau (Fra) Bouygues Telecom
82. Dmitriy Fofonov (Kaz) Crédit Agricole
83. Paolo Fornaciari (Ita) Lampre-Fondital
84. Andrey Mizurov (Kaz) Astana
85. Roger Hammond (GBr) T-Mobile
86. Yaroslav Popovych (Ukr) Discovery Channel
87. Andy Schleck (Lux) Team CSC
88. Dries Devenyns (Bel) Predictor-Lotto
89. Gerben Löwik (Ned) Rabobank
90. Matteo Carrara (Ita) Unibet.com
91. Baden Cooke (Aus) Unibet.com
92. Patxi Javier Vila Errandonea (Spa) Lampre-Fondital
93. Mirco Lorenzetto (Ita) Milram
94. Sergio Ghisalberti (Ita) Milram
95. Guido Trentin (Ita) Saunier Duval-Prodir
96. Carl Naibo (Fra) Ag2r Prévoyance
97. Nicolas Jalabert (Fra) Agritubel
98. Freddy Bichot (Fra) Agritubel
99. Christophe Mengin (Fra) Française Des Jeux 2.09
100. Sandy Casar (Fra) Française Des Jeux
101. David Canada Gracia (Spa) Saunier Duval-Prodir
102. Paolo Bossoni (Ita) Lampre-Fondital 3.35
103. Christophe Rinero (Fra) Saunier Duval-Prodir
104. Murilo Antonio Fischer (Bra) Liquigas
105. Eros Capecchi (Ita) Liquigas
106. Cedric Coutouly (Fra) Agritubel
107. Nicolas Vogondy (Fra) Agritubel
108. Mickaël Buffaz (Fra) Cofidis
109. Benoît Poilvet (Fra) Crédit Agricole 4.25
110. Sébastien Hinault (Fra) Crédit Agricole
111. Tyler Farrar (USA) Cofidis 5.06
112. Stijn Vandenbergh (Bel) Unibet.com 6.05
113. Jeremy Hunt (GBr) Unibet.com 6.3
114. Mauro Facci (Ita) Quick.Step – Innergetic
115. Vicente Reynes Mimo (Spa) Caisse d’Epargne
116. Leonardo Scarselli (Ita) Quick.Step – Innergetic
117. Francisco Perez Sanchez (Spa) Caisse d’Epargne
118. Frédéric Gabriel (Fra) Landbouwkrediet-Tönissteiner
119. Fuyu Li (Chn) Discovery Channel
120. Cédric Herve (Fra) Agritubel
121. Unai Etxebarria Arana (Ven) Euskaltel-Euskadi
122. Frantisek Rabon (Cze) T-Mobile
123. Frederik Willems (Bel) Liquigas
124. Matthew Wilson (Aus) Unibet.com
125. Tristan Valentin (Fra) Cofidis
126. Arnaud Coyot (Fra) Unibet.com
127. Christophe Riblon (Fra) Ag2r Prévoyance
128. Mathieu Ladagnous (Fra) Française Des Jeux
129. Benoît Vaugrenard (Fra) Française Des Jeux
130. Anthony Charteau (Fra) Crédit Agricole
131. Nicolas Rousseau (Fra) Ag2r Prévoyance 8.3
Outside time limit (Hors delai)
HD Alex Howes (USA) Slipstream-Chipotle
DNF Enrico Gasparotto (Ita) Liquigas
DNF Manuel Quinziato (Ita) Liquigas
DNF Raivis Belohvosciks (Lat) Saunier Duval-Prodir
DNF Raul Alarcon Garcia (Spa) Saunier Duval-Prodir
DNF Reinbert Cornelis Wielinga (Ned) Saunier Duval-Prodir
DNF Frédéric Guesdon (Fra) Française Des Jeux
DNF Fabio Baldato (Ita) Lampre-Fondital
DNF Maxim Iglinsky (Kaz) Astana
DNF Thomas Frei (Swi) Astana
DNF Assan Bazayev (Kaz) Astana
DNF David Boucher (Fra) Landbouwkrediet-Tönissteiner
DNF Jean-Claude Lebeau (Bel) Landbouwkrediet-Tönissteiner
DNF Kevin Neirynck (Bel) Landbouwkrediet-Tönissteiner
DNF Steven Klenen (Bel) Landbouwkrediet-Tönissteiner
DNF Jan Boven (Ned) Rabobank
DNF Leon Van Bon (Ned) Rabobank
DNF Thorwald Veneberg (Ned) Rabobank
DNF Fabian Cancellara (Swi) Team CSC
DNF Kurt-Asle Arvesen (Nor) Team CSC
DNF Lars Ytting Bak (Den) Team CSC
DNF Matthew Harley Goss (Aus) Team CSC
DNF Andoni Aranaga Azkune (Spa) Euskaltel-Euskadi
DNF Joseba Zubeldia Agirre (Spa) Euskaltel-Euskadi
DNF Iban Iriondo Uranga (Spa) Euskaltel-Euskadi
DNF Andoni Lafuente (Spa) Euskaltel-Euskadi
DNF Steven Cummings (GBr) Discovery Channel
DNF Trent Lowe (Aus) Discovery Channel
DNF Tomas Vaitkus (Ltu) Discovery Channel
DNF Dario David Cioni (Ita) Predictor-Lotto
DNF Dominique Cornu (Bel) Predictor-Lotto
DNF Nick Gates (Aus) Predictor-Lotto
DNF Heinrich Haussler (Ger) Gerolsteiner
DNF Ronny Scholz (Ger) Gerolsteiner
DNF Markus Zberg (Swi) Gerolsteiner
DNF Aitor Perez Arrieta (Spa) Caisse d’Epargne
DNF Greg Henderson (NZl) T-Mobile
DNF Jakob Piil (Den) T-Mobile
DNF Thomas Ziegler (Ger) T-Mobile
DNF Jimmy Engoulvent (Fra) Crédit Agricole
DNF Rik Verbrugghe (Bel) Cofidis
DNF Alessandro Cortinovis (Ita) Milram
DNF Brett Lancaster (Aus) Milram
DNF Laurent Lefevre (Fra) Bouygues Telecom
DNF Jimmy Casper (Fra) Unibet.com
DNF Victor Hugo Pena Grisales (Col) Unibet.com
DNF Kilian Patour (Fra) Slipstream-Chipotle
DNF Tyler Butterfield (Ber) Slipstream-Chipotle
DNF Craig Lewis (USA) Slipstream-Chipotle

Women – 114.6 kms

1. Noemi Cantele (Ita) Bigla Cycling Team 3.14.00
2. Nicole Cooke (GBr) Raleigh Lifeforce Pro Cycling Team 0.28
3. Marta Bastianelli (Ita) Italian National Team
4. Oenone Wood (Aus) T-Mobile Team – Women
5. Giorgia Bronzini (Ita) Italian National Team 0.44
6. Monia Baccaille (Ita) Saccarelli EMU Marsciano
7. Marianne Vos (Ned) Team DSB Bank
8. Angela Brodtka (Ger) Team Getränke-Hoffmann
9. Susanne Ljungskog (Swe) Team Flexpoint
10. Elodie Touffet (Fra) Menikini – Gysko
11. Trixi Worrack (Ger) Equipe Nürnberger Versicherung
12. Marina Jaunatre (Fra) Vienne Futuroscope
13. Grace Verbeke (Bel) Lotto – Belisol Ladiesteam
14. Laure Werner (Bel) Vlaanderen – Capri Sonne – T Interim
15. Svetlana Bubnenkova (Rus) Fenixs – HPB
16. Dorte Lohse Rasmussen (Den) Menikini – Gysko
17. Edita Pucinskaite (Ltu) Equipe Nürnberger Versicherung
18. Irene Van Den Broek (Ned) AA-Drink Cycling Team
19. Lorian Graham (Aus) Australian National Team
20. Mirjam Melchers-Van Poppel (Ned) Team Flexpoint
21. Annette Beutler (Swi) Swiss National Team
22. Nikki Egyed (Aus) Raleigh Lifeforce Pro Cycling Team
23. Karen Steurs (Bel) AA-Drink Cycling Team
24. Eva Lutz (Ger) Equipe Nürnberger Versicherung
25. Lieselot Decroix (Bel) Lotto – Belisol Ladiesteam
26. Kori Seehafer (USA) US National Team
27. Maryline Salvetat (Fra) French National Team
28. Sereina Trachsel (Swi) Swiss National Team
29. Edwige Pitel (Fra) Team Uniqa
30. Kimberly Anderson (USA) T-Mobile Team – Women
31. Maribel Moreno Allue (Spa) Spanish National Team
32. Claudia Häusler (Ger) Equipe Nürnberger Versicherung
33. Andrea Graus (Aut) Equipe Nürnberger Versicherung
34. Katheryn Curi (USA) US National Team
35. Béatrice Thomas (Fra) Team Pro Féminin du Genevois
36. Karine Gautard (Fra) Vienne Futuroscope
37. Paulina Brzezna (Pol) AA-Drink Cycling Team
38. An Van Rie (Bel) AA-Drink Cycling Team
39. Sofie Goor (Bel) Vlaanderen – Capri Sonne – T Interim
40. Tatiana Guderzo (Ita) AA-Drink Cycling Team
41. Linda Villumsen Serup (Den) T-Mobile Team – Women
42. Nathalie Bates (Aus) Team Getränke-Hoffmann
43. Jeannie Longo – Ciprelli (Fra) Team Uniqa
44. Karin Thürig (Swi) Raleigh Lifeforce Pro Cycling Team
45. Judith Arndt (Ger) T-Mobile Team – Women
46. Natalia Boyarskaya (Rus) Fenixs – HPB
47. Tina Liebig (Ger) Team Getränke-Hoffmann
48. Zoulfia Zabirova (Kaz) Bigla Cycling Team
49. Fabiana Luperini (Ita) Menikini – Gysko
50. Daniela Pintarelli (Aut) Team Uniqa 1.25
51. Toni Bradshaw (NZl) New Zealand National Team
52. Luisa Tamanini (Ita) Italian National Team
53. Sarah Düster (Ger) Raleigh Lifeforce Pro Cycling Team 3.44
54. Regina Schleicher (Ger) Equipe Nürnberger Versicherung 5.31
55. Laudren Franges (USA) US National Team 6.27
56. Suzanne Van Veen (Ned) Team Flexpoint 8.37
57. Mélanie Bravard (Fra) Vienne Futuroscope
58. Sophie Creux (Fra) Team Pro Féminin du Genevois
59. Ana Garcia Antequera (Spa) Spanish National Team
60. Malgorzta Jasinska (Pol) Pol – Aqua
61. Stephanie Pohl (Ger) Team Getränke-Hoffmann
62. Emma Rickards (Aus) Raleigh Lifeforce Pro Cycling Team
63. Sara Carrigan (Aus) Lotto – Belisol Ladiesteam
64. Olivia Gollan (Aus) Menikini – Gysko







Leave a Reply

You must be logged in to post a comment.