Featured Stories

Recent Videos

GP Ouest France – Goss Wins

by pedalmag.com

August 22, 2010 (Plouay, FRA) – Matthew Harley Goss (Aus) Team HTC-Columbia won the 248.3km GP Ouest France in Plouay on Sunday over Tyler Farrar (USA) Garmin-Transitions in second with Yoann Offredo (Fra) Française Des Jeux in 3rd. Canada’s Ryder Hesjedal (Garmin-Transitions) placed 42nd. This is the last event before the ProTour comes to Canada for the final two rounds in Quebec City Sept. 10 and Montreal on Sept. 12.

Results

1. Matthew Harley Goss (Aus) Team HTC-Columbia 6:37:53
2. Tyler Farrar (USA) Garmin-Transitions
3. Yoann Offredo (Fra) Française Des Jeux
4. Leonardo Fabio Duque (Col) Cofidis, Le Credit En Ligne
5. Jose Joaquin Rojas Gil (Esp) Caisse d’Epargne
6. Mauro Santambrogio (Ita) BMC Racing Team
7. Peter Sagan (Svk) Liquigas-Doimo
8. Francesco Gavazzi (Ita) Lampre-Farnese Vini
9. Marco Marcato (Ita) Vacansoleil Pro Cycling Team
10. Romain Feillu (Fra) Vacansoleil Pro Cycling Team
11. Davide Appollonio (Ita) Cervelo Test Team
12. Michael Morkov (Den) Team Saxo Bank
13. Christophe Le Mevel (Fra) Française Des Jeux
14. Grega Bole (Slo) Lampre-Farnese Vini
15. Serguei Klimov (Rus) Team Katusha
16. Jérôme Pineau (Fra) Quick Step
17. Roy Sentjens (Bel) Team Milram
18. Manuele Mori (Ita) Lampre-Farnese Vini
19. Alessandro Ballan (Ita) BMC Racing Team
20. Serge Pauwels (Bel) Sky Professional Cycling Team
21. Jérémie Galland (Fra) Saur-Sojasun
22. Guillaume Levarlet (Fra) Saur-Sojasun
23. Josep Jufre Pou (Esp) Astana
24. Greg Van Avermaet (Bel) Omega Pharma-Lotto
25. Nikita Eskov (Rus) Team Katusha
26. Tony Gallopin (Fra) Cofidis, Le Credit En Ligne
27. Francesco Reda (Ita) Quick Step
28. Sébastien Hinault (Fra) AG2R La Mondiale
29. Sebastian Langeveld (Ned) Rabobank
30. Dmitriy Fofonov (Kaz) Astana
31. Rémi Pauriol (Fra) Cofidis, Le Credit En Ligne
32. Johannes Fröhlinger (Ger) Team Milram
33. Sylvain Chavanel (Fra) Quick Step
34. Wouter Poels (Ned) Vacansoleil Pro Cycling Team
35. Juan Jose Oroz Ugalde (Esp) Euskaltel-Euskadi
36. Fabian Wegmann (Ger) Team Milram
37. Yannick Talabardon (Fra) Saur-Sojasun
38. Martin Elmiger (Sui) AG2R La Mondiale
39. Haimar Zubeldia Agirre (Esp) Team Radioshack
40. Tom Stamsnijder (Ned) Rabobank
41. Gorazd Strangelj (Slo) Astana
42. Ryder Hesjedal (Can) Garmin-Transitions
43. Philippe Gilbert (Bel) Omega Pharma-Lotto
44. Aleksandr Kuschynski (Blr) Liquigas-Doimo
45. Mathieu Perget (Fra) Caisse d’Epargne
46. Ermanno Capelli (Ita) Footon-Servetto
47. Stefan Denifl (Aut) Cervelo Test Team
48. Alexsandr Dyachenko (Kaz) Astana
49. Anders Lund (Den) Team Saxo Bank
50. Lars Ytting Bak (Den) Team HTC-Columbia
51. Murilo Antonio Fischer (Bra) Garmin-Transitions
52. Julien Simon (Fra) Saur-Sojasun
53. Chris Sörensen (Den) Team Saxo Bank
54. Ludovic Turpin (Fra) AG2R La Mondiale
55. Brian Vandborg (Den) Liquigas-Doimo
56. Pierrick Fedrigo (Fra) BBox Bouygues Telecom
57. Karsten Kroon (Ned) BMC Racing Team
58. Peter Velits (Svk) Team HTC-Columbia
59. Nicolas Vogondy (Fra) BBox Bouygues Telecom
60. Damiano Cunego (Ita) Lampre-Farnese Vini
61. Björn Leukemans (Bel) Vacansoleil Pro Cycling Team
62. Niki Terpstra (Ned) Team Milram
63. Evgeny Petrov (Rus) Team Katusha
64. Daniel Martin (Irl) Garmin-Transitions 0:00:09
65. Markel Irizar Aranburu (Esp) Team Radioshack 0:00:57
66. André Steensen (Den) Team Saxo Bank
67. Marcel Sieberg (Ger) Team HTC-Columbia
68. Gert Dockx (Bel) Team HTC-Columbia
69. Yukiya Arashiro (Jpn) BBox Bouygues Telecom
70. Gustav Larsson (Swe) Team Saxo Bank
71. Laszlo Bodrogi (Fra) Team Katusha
72. Russel Downing (Gbr) Sky Professional Cycling Team
73. Koldo Fernandez (Esp) Euskaltel-Euskadi
74. Edward King (USA) Cervelo Test Team
75. Xavier Florencio Cabre (Esp) Cervelo Test Team
76. Martin Kohler (Sui) BMC Racing Team
77. Pierre Rolland (Fra) BBox Bouygues Telecom
78. Cyril Gautier (Fra) BBox Bouygues Telecom
79. Alexandre Botcharov (Rus) Team Katusha
80. Nick Nuyens (Bel) Rabobank
81. Fabio Felline (Ita) Footon-Servetto
82. Benat Intxausti Elorriaga (Esp) Euskaltel-Euskadi
83. Egor Silin (Rus) Team Katusha
84. Frederick Wilmann (Nor) Skil-Shimano 1:24:00
85. Christophe Moreau (Fra) Caisse d’Epargne 0:01:40
86. Roman Kireyev (Kaz) Astana
87. Martin Velits (Svk) Team HTC-Columbia
88. Markus Fothen (Ger) Team Milram
89. Rinaldo Nocentini (Ita) AG2R La Mondiale
90. Arnold Jeannesson (Fra) Caisse d’Epargne
91. Francisco Perez Sanchez (Esp) Caisse d’Epargne
92. Matteo Carrara (Ita) Vacansoleil Pro Cycling Team
93. Thierry Hupond (Fra) Skil-Shimano
94. Morris Possoni (Ita) Sky Professional Cycling Team
95. Dario Cataldo (Ita) Quick Step
96. Arnaud Coyot (Fra) Caisse d’Epargne
97. Luca Mazzanti (Ita) Team Katusha
98. Sergey Renev (Kaz) Astana
99. Anthony Geslin (Fra) Française Des Jeux
100. Maxime Bouet (Fra) AG2R La Mondiale
101. Simon Gerrans (Aus) Sky Professional Cycling Team
102. Laurent Lefevre (Fra) BBox Bouygues Telecom
103. Christophe Kern (Fra) Cofidis, Le Credit En Ligne
104. Lloyd Mondory (Fra) AG2R La Mondiale
105. Cyril Dessel (Fra) AG2R La Mondiale
106. Kristijan Koren (Slo) Liquigas-Doimo
107. Mauricio Ardila Cano (Col) Rabobank
108. Diego Ulissi (Ita) Lampre-Farnese Vini
109. Addy Engels (Ned) Quick Step
110. Steven Kruijswijk (Ned) Rabobank
111. Valerio Agnoli (Ita) Liquigas-Doimo
112. Daniele Pietropolli (Ita) Lampre-Farnese Vini
113. Daniele Righi (Ita) Lampre-Farnese Vini
114. Daniel Lloyd (Gbr) Cervelo Test Team
115. Johnny Hoogerland (Ned) Vacansoleil Pro Cycling Team
116. Stephen Cummings (Gbr) Sky Professional Cycling Team
117. Sandy Casar (Fra) Française Des Jeux
118. Rémi Cusin (Fra) Cofidis, Le Credit En Ligne
119. Bradley Wiggins (Gbr) Sky Professional Cycling Team
120. Jérome Coppel (Fra) Saur-Sojasun 0:02:13
121. Anthony Roux (Fra) Française Des Jeux
122. Pierre Cazaux (Fra) Française Des Jeux 0:02:44
123. Laurent Mangel (Fra) Saur-Sojasun 0:03:08
124. Jose Alberto Benitez Roman (Esp) Footon-Servetto 0:03:27
125. Laurens Ten Dam (Ned) Rabobank 0:03:51
126. Sébastien Chavanel (Fra) Française Des Jeux 0:04:03
127. Arnaud Labbe (Fra) Cofidis, Le Credit En Ligne
128. Christophe Riblon (Fra) AG2R La Mondiale
129. Rob Ruygh (Ned) Vacansoleil Pro Cycling Team 0:04:19
130. Javier Fran Aramendia Lorente (Esp) Euskaltel-Euskadi
131. Andrey Zeits (Kaz) Astana 0:05:19
132. Brice Feillu (Fra) Vacansoleil Pro Cycling Team
133. Manuel Cardoso (Por) Footon-Servetto
134. Daniel Sesma (Esp) Euskaltel-Euskadi 0:06:24
135. Pablo Urtasun Perez (Esp) Euskaltel-Euskadi
136. Sébastien Turgot (Fra) BBox Bouygues Telecom
137. Ivan Rovny (Rus) Team Radioshack 0:07:40
138. Jan Bakelants (Bel) Omega Pharma-Lotto 0:08:08
139. Floris Goesinnen (Ned) Skil-Shimano
140. Mitchell Docker (Aus) Skil-Shimano 0:08:35
141. Simon Zahner (Sui) BMC Racing Team 0:09:20
142. Sébastien Minard (Fra) Cofidis, Le Credit En Ligne
143. Marco Corti (Ita) Footon-Servetto
144. Matthew Busche (USA) Team Radioshack
145. Geoffroy Lequatre (Fra) Team Radioshack
146. Danny Pate (USA) Garmin-Transitions
147. Florian Stalder (Sui) BMC Racing Team 0:10:41
148. Jonathan Hivert (Fra) Saur-Sojasun
149. Mathieu Drujon (Fra) Caisse d’Epargne
150. Ivan Santaromita (Ita) Liquigas-Doimo
151. Danilo Wyss (Sui) BMC Racing Team
152. Paul Voss (Ger) Team Milram
153. Jelle Vanendert (Bel) Omega Pharma-Lotto
154. Jean-Christophe Peraud (Fra) Omega Pharma-Lotto
155. Benoît Vaugrenard (Fra) Française Des Jeux
156. Mickael Delage (Fra) Omega Pharma-Lotto
157. Alexandre Geniez (Fra) Skil-Shimano 0:15:06
DNF Sylvain Calzati (Fra) Sky Professional Cycling Team
DNF Nicolas Portal (Fra) Sky Professional Cycling Team
DNF Anthony Charteau (Fra) BBox Bouygues Telecom
DNF Dmitry Kozontchuk (Rus) Rabobank
DNF Dennis Van Winden (Ned) Rabobank
DNF Alfredo Balloni (Ita) Lampre-Farnese Vini
DNF Juan Jose Cobo Acebo (Esp) Caisse d’Epargne
DNF Kevin Ista (Bel) Cofidis, Le Credit En Ligne
DNF Mykhaylo Khalilov (Ukr) Katusha
DNF Alan Perez Lezaun (Esp) Euskaltel-Euskadi
DNF Amets Txurruka (Esp) Euskaltel-Euskadi
DNF Luke Roberts (Aus) Team Milram
DNF Adam Hansen (Aus) Team HTC-Columbia
DNF Vicente Reynes Mimo (Esp) Team HTC-Columbia
DNF Michel Kreder (Ned) Garmin-Transitions
DNF Ricardo Van Der Velde (Ned) Garmin-Transitions
DNF Matthew Wilson (Aus) Garmin-Transitions
DNF Jacopo Guarnieri (Ita) Liquigas-Doimo
DNF Mauro Finetto (Ita) Liquigas-Doimo
DNF Mauro Facci (Ita) Quick Step
DNF Davide Malacarne (Ita) Quick Step
DNF Thomas Vedel Kvist (Den) Quick Step
DNF Noe Gianetti (Sui) Footon-Servetto
DNF David Vitoria (Sui) Footon-Servetto
DNF Daryl Impey (RSA) Team Radioshack
DNF Sergio Miguel Moreira Paulinho (Por) Team Radioshack
DNF Yaroslav Popovych (Ukr) Team Radioshack
DNF Baden Cooke (Aus) Team Saxo Bank
DNF Jonas Aaen Jörgensen (Den) Team Saxo Bank
DNF Jonathan Bellis (Gbr) Team Saxo Bank
DNF Matthew Lloyd (Aus) Omega Pharma-Lotto
DNF Daniel Moreno Fernandez (Esp) Omega Pharma-Lotto
DNF Chris Butler (USA) BMC Racing Team
DNF Joaquin Novoa Menedez (Esp) Cervelo Test Team
DNF Martin Reimer (Ger) Cervelo Test Team
DNF Dominique Rollin (Can) Cervelo Test Team
DNF Fabrice Jeandesboz (Fra) Saur-Sojasun
DNF David Deroo (Fra) Skil-Shimano
DNF Feng Han (Chn) Skil-Shimano
DNF Yukihiro Doi (Jpn) Skil-Shimano





Leave a Reply

You must be logged in to post a comment.