Featured Stories

Recent Videos

Giro Rosa Stage 8 Full Results, Photos – Kirchmann 8th Overall

by pedalmag.com
Leah Kirchmann [P] Cor Vos
July 09, 2016 (Varazze, Italy) – Leah Kirchmann (Can) Team Liv-Plantur remains 8th overall as Giorgia Bronzini (Ita) Wiggle High5 won the bunch sprint on Stage 8 from Rescaldina to Legnano, 99.3km. Lex Albrecht (Can) Bepink was the top Canuck on the stage in 32nd.

Giorgia Bronzini [P] Cor Vos
Karol-Ann Canuel (Can) Boels Dolmans Cyclingteam finished 45th and sits 15th overall with Albrecht 40th on GC. Megan Guarnier (USA) Boels Dolmans Cyclingteam looks safe in pink with 34s on her teammate Evelyn Stevens (USA) Boels Dolmans Cyclingteam as the Giro Rosa wraps up on Sunday.

Megan Guarnier [P] Cor Vos

Results

1. Giorgia Bronzini (Ita) Wiggle High5 2:28:48
2. Marta Bastianelli (Ita) Ale’ Cipollini
3. Maria Giulia Confalonieri (Ita) Lensworld-Zannata
4. Michela Pavin (Ita) INPA – Bianchi
5. Lucinda Brand (Ned) Rabo Liv Women Cycling Team
6. Roxane Fournier (Fra) Poitou-Charentes.Futuroscope.86
7. Ilaria Sanguineti (Ita) Bepink
8. Tiffany Cromwell (Aus) Canyon SRAM Racing
9. Sheyla Gutierrez Ruiz (Esp) Cylance Pro Cycling
10. Lauren Kitchen (Aus) Hitec Products
11. Rasa Leleivyte (Ltu) Aromitalia Vaiano
12. Soraya Paladin (Ita) Top Girls Fassa Bortolo
13. Lara Vieceli (Ita) INPA – Bianchi
14. Alicia Gonzalez Blanco (Esp) Lointek
15. Thalita De Jong (Ned) Rabo Liv Women Cycling Team
16. Ingrid Drexel (Mex) Astana Women’s Team
17. Katarzyna Niewiadoma (Pol) Rabo Liv Women Cycling Team
18. Megan Guarnier (USA) Boels Dolmans Cyclingteam
19. Mia Radotic (Cro) BTC City Ljubljana
20. Anna Van Der Breggen (Ned) Rabo Liv Women Cycling Team
21. Sofie De Vuyst (Bel) Lotto Soudal Ladies
22. Julia Soek (Ned) Team Liv-Plantur
23. Elisa Longo Borghini (Ita) Wiggle High5
24. Ting Ying Huang (Chn) Servetto Footon
25. Alice Maria Arzuffi (Ita) Lensworld-Zannata
26. Evelyn Stevens (USA) Boels Dolmans Cyclingteam
27. Séverine Eraud (Fra) Poitou-Charentes.Futuroscope.86
28. Alexis Ryan (USA) Canyon SRAM Racing
29. Claudia Lichtenberg (Ger) Lotto Soudal Ladies
30. Polona Batagelj (Slo) BTC City Ljubljana
31. Ana Maria Covrig (Rom) INPA – Bianchi
32. Lex Albrecht (Can) Bepink
33. Valeria Pintos (Arg) Xirayas De San Luis
34. Daiva Tuslaite (Ltu) INPA – Bianchi
35. Nicole Dal Santo (Ita) Top Girls Fassa Bortolo
36. Yevgeniya Vysotska (Ukr) Hagens Berman-Supoermint Pro Cycling Team
37. Malgorzta Jasinska (Pol) Ale’ Cipollini
38. Liza Rachetto (USA) Hagens Berman-Supoermint Pro Cycling Team
39. Amalie Dideriksen (Den) Boels Dolmans Cyclingteam
40. Olena Pavlukhina (Aze) BTC City Ljubljana
41. Margarita Victoria Garcia (Esp) Bizkaia – Durango
42. Tatiana Guderzo (Ita) Hitec Products
43. Michela Balducci (Ita) S.C. Michela Fanini
44. Mara Abbott (USA) Wiggle High5
45. Ana Paula Polegatch (Bra) Servetto Footon
46. Karol-Ann Canuel (Can) Boels Dolmans Cyclingteam
47. Lucia Gonzalez Blanco (Esp) Lointek
48. Katia Ragusa (Ita) Servetto Footon
49. Alena Amialiusik (Blr) Canyon SRAM Racing
50. Nina Kessler (Ned) Lensworld-Zannata
51. Anna Zita Maria Stricker (Ita) INPA – Bianchi
52. Lierni Lekuona Etxebeste (Esp) Bizkaia – Durango
53. Eider Merino Kortazar (Esp) Lointek
54. Eri Yonamine (Jpn) Hagens Berman-Supoermint Pro Cycling Team
55. Lourdes Oyarbide Jimenez (Esp) Bizkaia – Durango
56. Susanna Zorzi (Ita) Lotto Soudal Ladies
57. Elena Leonardi (Ita) Top Girls Fassa Bortolo
58. Simona Frapporti (Ita) Hitec Products
59. Irene Bitto (Ita) Top Girls Fassa Bortolo
60. Tereza Medvedova (Svk) Bepink
61. Kseniya Tuhai (Blr) Bepink
62. Nicole Nesti (Ita) Aromitalia Vaiano
63. Charlotte Bravard (Fra) Poitou-Charentes.Futuroscope.86
64. Carmela Cipriani (Ita) Hagens Berman-Supoermint Pro Cycling Team
65. Sofia Bertizzolo (Ita) Astana Women’s Team
66. Paola Andrea Munoz Grandon (Chi) Xirayas De San Luis
67. Estefania Pilz (Arg) Xirayas De San Luis
68. Tetiana Riabchenko (Ukr) INPA – Bianchi
69. Amélie Rivat (Fra) Poitou-Charentes.Futuroscope.86
70. Monika Kiraly (Hun) S.C. Michela Fanini
71. Natalya Saifutdinova (Kaz) Astana Women’s Team
72. Carlee Taylor (Aus) Team Liv-Plantur
73. Elena Franchi (Ita) Aromitalia Vaiano
74. Martina Ritter (Aut) BTC City Ljubljana
75. Doris Schweizer (Sui) Cylance Pro Cycling
76. Ursa Pintar (Slo) BTC City Ljubljana
77. Rozanne Slik (Ned) Team Liv-Plantur
78. Ane Santesteban Gonzalez (Esp) Ale’ Cipollini
79. Shara Gillow (Aus) Rabo Liv Women Cycling Team
80. Silvia Valsecchi (Ita) Bepink
81. An-Li Kachelhoffer (RSA) Lotto Soudal Ladies
82. Anna Ramirez Bauxel (Esp) Lointek
83. Rocio Del Alba Garcia Martinez (Esp) Lointek
84. Asja Paladin (Ita) Top Girls Fassa Bortolo
85. Carolina Rodriguez Gutierrez (Mex) Astana Women’s Team
86. Abby-Mae Parkinson (Gbr) Servetto Footon
87. Riejanne Markus (Ned) Team Liv-Plantur
88. Kristabel Doebel-Hickok (USA) Cylance Pro Cycling
89. Molly Weaver (Gbr) Team Liv-Plantur
90. Annelies Dom (Bel) Lensworld-Zannata
91. Beatrice Bartelloni (Ita) Aromitalia Vaiano
92. Alessia Bulleri (Ita) Aromitalia Vaiano
93. Anna Potokina (Rus) Servetto Footon
94. Dalia Muccioli (Ita) Ale’ Cipollini
95. Marta Tagliaferro (Ita) Ale’ Cipollini
96. Nadia Quagliotto (Ita) Top Girls Fassa Bortolo
97. Barbara Guarischi (Ita) Canyon SRAM Racing
98. Gloria Rodriguez Sanchez (Esp) Lointek 00:41
99. Mayuko Hagiwara (Jpn) Wiggle High5 00:49
100. Ingrid Lorvik (Nor) Hitec Products
101. Lise Olivier (RSA) Bizkaia – Durango
102. Kim De Baat (Bel) Lensworld-Zannata
103. Anna Ceoloni (Ita) Servetto Footon
104. Roxane Knetemann (Ned) Rabo Liv Women Cycling Team
105. Aude Biannic (Fra) Poitou-Charentes.Futuroscope.86 01:08
106. Audrey Cordon (Fra) Wiggle High5
107. Thea Thorsen (Nor) Hitec Products
108. Sofia Beggin (Ita) Astana Women’s Team
109. Leah Kirchmann (Can) Team Liv-Plantur
110. Chloe Hosking (Aus) Wiggle High5 05:13
111. Roos Hoogeboom (Ned) Bizkaia – Durango 12:20
112. Anabelle Dreville (Fra) Poitou-Charentes.Futuroscope.86
113. Jessica Uebelhart (Sui) Hagens Berman-Supoermint Pro Cycling Team 21:20
114. Alessia Martini (Ita) Aromitalia Vaiano
115. Federica Nicolai (Ita) S.C. Michela Fanini
NS Elena Cecchini (Ita) Canyon SRAM Racing
NS Amber Neben (USA) Bepink
NS Emma Pooley (Gbr) Lotto Soudal Ladies
NS Anisha Vekemans (Bel) Lotto Soudal Ladies

GC after Stage 8

1. Megan Guarnier (USA) Boels Dolmans Cyclingteam 19:56:19
2. Evelyn Stevens (USA) Boels Dolmans Cyclingteam 00:34
3. Anna Van Der Breggen (Ned) Rabo Liv Women Cycling Team 01:53
4. Mara Abbott (USA) Wiggle High5 02:07
5. Claudia Lichtenberg (Ger) Lotto Soudal Ladies 02:33
6. Tatiana Guderzo (Ita) Hitec Products 03:05
7. Katarzyna Niewiadoma (Pol) Rabo Liv Women Cycling Team 06:48
8. Leah Kirchmann (Can) Team Liv-Plantur 13:42
9. Alena Amialiusik (Blr) Canyon SRAM Racing 13:53
10. Kseniya Tuhai (Blr) Bepink 14:45
11. Elisa Longo Borghini (Ita) Wiggle High5 16:39
12. Tetiana Riabchenko (Ukr) INPA – Bianchi 18:26
13. Doris Schweizer (Sui) Cylance Pro Cycling 19:38
14. Yevgeniya Vysotska (Ukr) Hagens Berman-Supoermint Pro Cycling Team 20:02
15. Karol-Ann Canuel (Can) Boels Dolmans Cyclingteam 24:03
16. Malgorzta Jasinska (Pol) Ale’ Cipollini 25:55
17. Alice Maria Arzuffi (Ita) Lensworld-Zannata 25:57
18. Margarita Victoria Garcia (Esp) Bizkaia – Durango 26:39
19. Rasa Leleivyte (Ltu) Aromitalia Vaiano 30:12
20. Thalita De Jong (Ned) Rabo Liv Women Cycling Team 33:38
21. Shara Gillow (Aus) Rabo Liv Women Cycling Team 35:42
22. Ana Maria Covrig (Rom) INPA – Bianchi 35:49
23. Polona Batagelj (Slo) BTC City Ljubljana 36:06
24. Martina Ritter (Aut) BTC City Ljubljana 37:01
25. Eri Yonamine (Jpn) Hagens Berman-Supoermint Pro Cycling Team 37:43
26. Amélie Rivat (Fra) Poitou-Charentes.Futuroscope.86 38:17
27. Carolina Rodriguez Gutierrez (Mex) Astana Women’s Team 38:18
28. Carlee Taylor (Aus) Team Liv-Plantur 39:25
29. Ane Santesteban Gonzalez (Esp) Ale’ Cipollini 40:26
30. Giorgia Bronzini (Ita) Wiggle High5 42:08
31. Tiffany Cromwell (Aus) Canyon SRAM Racing 43:04
32. Kristabel Doebel-Hickok (USA) Cylance Pro Cycling 43:09
33. Susanna Zorzi (Ita) Lotto Soudal Ladies 43:14
34. Soraya Paladin (Ita) Top Girls Fassa Bortolo 43:30
35. Eider Merino Kortazar (Esp) Lointek 43:39
36. Audrey Cordon (Fra) Wiggle High5 43:47
37. Nicole Nesti (Ita) Aromitalia Vaiano 44:07
38. Ingrid Drexel (Mex) Astana Women’s Team 46:19
39. Irene Bitto (Ita) Top Girls Fassa Bortolo 46:56
40. Lex Albrecht (Can) Bepink 47:16
41. Amalie Dideriksen (Den) Boels Dolmans Cyclingteam 47:18
42. Asja Paladin (Ita) Top Girls Fassa Bortolo 48:00
43. Molly Weaver (Gbr) Team Liv-Plantur 48:28
44. Monika Kiraly (Hun) S.C. Michela Fanini 48:35
45. Olena Pavlukhina (Aze) BTC City Ljubljana 49:05
46. Mayuko Hagiwara (Jpn) Wiggle High5 49:26
47. Rozanne Slik (Ned) Team Liv-Plantur 49:38
48. Sofie De Vuyst (Bel) Lotto Soudal Ladies 51:13
49. Anna Ramirez Bauxel (Esp) Lointek 52:29
50. Lara Vieceli (Ita) INPA – Bianchi 53:11
51. Roxane Knetemann (Ned) Rabo Liv Women Cycling Team 53:40
52. Sofia Bertizzolo (Ita) Astana Women’s Team 54:33
53. Daiva Tuslaite (Ltu) INPA – Bianchi 55:06
54. Maria Giulia Confalonieri (Ita) Lensworld-Zannata 55:16
55. An-Li Kachelhoffer (RSA) Lotto Soudal Ladies 55:50
56. Ursa Pintar (Slo) BTC City Ljubljana 57:15
57. Ingrid Lorvik (Nor) Hitec Products 57:25
58. Anna Potokina (Rus) Servetto Footon 58:20
59. Abby-Mae Parkinson (Gbr) Servetto Footon 58:51
60. Lucinda Brand (Ned) Rabo Liv Women Cycling Team 59:36
61. Rocio Del Alba Garcia Martinez (Esp) Lointek 1:01:37
62. Séverine Eraud (Fra) Poitou-Charentes.Futuroscope.86 1:03:38
63. Estefania Pilz (Arg) Xirayas De San Luis 1:03:55
64. Dalia Muccioli (Ita) Ale’ Cipollini 1:04:13
65. Alicia Gonzalez Blanco (Esp) Lointek 1:05:05
66. Alexis Ryan (USA) Canyon SRAM Racing 1:05:16
67. Silvia Valsecchi (Ita) Bepink 1:05:30
68. Anna Zita Maria Stricker (Ita) INPA – Bianchi 1:07:28
69. Anna Ceoloni (Ita) Servetto Footon 1:07:31
70. Lucia Gonzalez Blanco (Esp) Lointek 1:08:03
71. Nadia Quagliotto (Ita) Top Girls Fassa Bortolo 1:09:32
72. Marta Bastianelli (Ita) Ale’ Cipollini 1:10:26
73. Katia Ragusa (Ita) Servetto Footon 1:10:44
74. Riejanne Markus (Ned) Team Liv-Plantur 1:11:52
75. Natalya Saifutdinova (Kaz) Astana Women’s Team 1:12:27
76. Ting Ying Huang (Chn) Servetto Footon 1:13:23
77. Aude Biannic (Fra) Poitou-Charentes.Futuroscope.86 1:13:24
78. Sofia Beggin (Ita) Astana Women’s Team 1:14:01
79. Ana Paula Polegatch (Bra) Servetto Footon 1:14:03
80. Anabelle Dreville (Fra) Poitou-Charentes.Futuroscope.86 1:14:10
81. Ilaria Sanguineti (Ita) Bepink 1:14:22
82. Lauren Kitchen (Aus) Hitec Products 1:14:35
83. Marta Tagliaferro (Ita) Ale’ Cipollini 1:14:40
84. Charlotte Bravard (Fra) Poitou-Charentes.Futuroscope.86 1:14:58
85. Sheyla Gutierrez Ruiz (Esp) Cylance Pro Cycling 1:16:58
86. Julia Soek (Ned) Team Liv-Plantur 1:17:12
87. Nicole Dal Santo (Ita) Top Girls Fassa Bortolo 1:17:30
88. Annelies Dom (Bel) Lensworld-Zannata 1:17:58
89. Tereza Medvedova (Svk) Bepink 1:18:13
90. Michela Pavin (Ita) INPA – Bianchi 1:18:44
91. Paola Andrea Munoz Grandon (Chi) Xirayas De San Luis 1:19:01
92. Beatrice Bartelloni (Ita) Aromitalia Vaiano 1:20:00
93. Roos Hoogeboom (Ned) Bizkaia – Durango 1:20:09
94. Michela Balducci (Ita) S.C. Michela Fanini 1:20:32
95. Carmela Cipriani (Ita) Hagens Berman-Supoermint Pro Cycling Team 1:21:15
96. Roxane Fournier (Fra) Poitou-Charentes.Futuroscope.86 1:21:44
97. Nina Kessler (Ned) Lensworld-Zannata 1:22:50
98. Elena Leonardi (Ita) Top Girls Fassa Bortolo 1:23:40
99. Kim De Baat (Bel) Lensworld-Zannata 1:24:04
100. Elena Franchi (Ita) Aromitalia Vaiano 1:24:25
101. Barbara Guarischi (Ita) Canyon SRAM Racing 1:25:38
102. Liza Rachetto (USA) Hagens Berman-Supoermint Pro Cycling Team 1:25:47
103. Lourdes Oyarbide Jimenez (Esp) Bizkaia – Durango 1:28:03
104. Lise Olivier (RSA) Bizkaia – Durango 1:28:14
105. Mia Radotic (Cro) BTC City Ljubljana 1:28:20
106. Chloe Hosking (Aus) Wiggle High5 1:35:45
107. Valeria Pintos (Arg) Xirayas De San Luis 1:37:25
108. Alessia Bulleri (Ita) Aromitalia Vaiano 1:37:57
109. Gloria Rodriguez Sanchez (Esp) Lointek 1:39:15
110. Lierni Lekuona Etxebeste (Esp) Bizkaia – Durango 1:41:50
111. Simona Frapporti (Ita) Hitec Products 1:42:48
112. Thea Thorsen (Nor) Hitec Products 1:47:16
113. Jessica Uebelhart (Sui) Hagens Berman-Supoermint Pro Cycling Team 2:05:25
114. Alessia Martini (Ita) Aromitalia Vaiano 2:08:36
115. Federica Nicolai (Ita) S.C. Michela Fanini 2:11:04





Leave a Reply

You must be logged in to post a comment.