Featured Stories

Recent Videos

Giro Rosa Stage 7 Report, Full Results, Photos – Brand Wins, Canuel 18th

release by Giro Rosa
Lucinda Brand [P] Cor Vos
July 10, 2015 (Loano, Italy) – After the stage of Mantua, the champion of Holland took another victory at the finish line following a long solo flight on Stage 7 from Arenzano to Loano, 90.4 km . Lucinda Brand (Ned) Rabo Liv Women Cycling Team left the group after the climb of the Cat’s Nose (1st category), addressed in a peaceful group and with the Brazilian Oliveira that passes through first strengthening leadership in the ranking of GPM. The athlete of the Rabo-Liv benefits downhill from Nose Cat reaching up to a lead of about three minutes on the peloton led by Megan Guarnier and near the Intermediate sprint of Mallare goes chasing a small group of about 15 athletes .

Megan Guarnier [P] Cor Vos
The acceleration of the big ascent is on the Rialto, with Moolman, Van der Breggen and Longo Borghini protagonists. The main group falls on the pursuers but this is not from problems in Lucinda Brand winning all alone in Loano, gaining 2’41 ” on the group of Megan Guarnier winning again the sprint arrival of the main group and tomorrow’s the long-awaited individual time trial from Pisano to Nebbiuno.

(l-r) Brand, Niewiadoma, Guarnier [P] Cor Vos
Results

1. Lucinda Brand (Ned) Rabo Liv Women Cycling Team 2:38:15
2. Megan Guarnier (USA) Boels Dolmans Cycling Team 2:41
3. Ashlegh Moolman-Pasio (Rsa) Bigla Pro Cycling Team
4. Katarzyna Niewiadoma (Pol) Rabo Liv Women Cycling Team
5. Elisa Longo Borghini (Ita) Wiggle Honda
6. Anna Van Der Breggen (Ned) Rabo Liv Women Cycling Team
7. Mara Abbott (USA) Wiggle Honda 2:43
8. Pauline Ferrand Prevot (Fra) Rabo Liv Women Cycling Team 4:30
9. Roxane Knetemann (Ned) Rabo Liv Women Cycling Team
10. Claudia Lichtenberg (Ger) Team Liv-Plantur
11. Tatyana Riabchenko (Ukr) INPA Sottoli Giusfredi
12. Jessie Daams (Bel) Lotto Soudal Ladies
13. Alena Amialiusik (Blr) Velocio-SRAM
14. Flavia Maria Oliveira Paparella (Bra) Ale Cipollini
15. Shara Gillow (Aus) Rabo Liv Women Cycling Team
16. Lizzie Armitstead (Gbr) Boels Dolmans Cycling Team
17. Evelyn Stevens (USA) Boels Dolmans Cycling Team
18. Karol-Ann Canuel (Can) Velocio-SRAM
19. Thalita De Jong (Ned) Rabo Liv Women Cycling Team 6:02
20. Silvia Valsecchi (Ita) Bepink Laclassica
21. Elena Cecchini (Ita) Lotto Soudal Ladies
22. Alice Maria Arzuffi (Ita) INPA Sottoli Giusfredi
23. Polona Batagelj (Slo) BTC City Ljubljana
24. Francesca Cauz (Ita) Ale Cipollini
25. Sabrina Stultiens (Ned) Team Liv-Plantur 6:45
26. Jasinska Malgorzta (Pol) Ale Cipollini
27. Tayler Wiles (USA) Velocio-SRAM 9:01
28. Laura Camila Lozano Ramirez (Col) S.C. Michela Fanini Rox
29. Lizzie Williams (Aus) Orica-AIS
30. Pela Kern (Slo) BTC City Ljubljana
31. Elena Berlato (Ita) Ale Cipollini
32. Anna Potokina (Rus) Servetto Footon 0:10:29
33. Elena Kuchinskaya (Rus) Servetto Footon
34. Anouska Koster (Ned) Rabo Liv Women Cycling Team
35. Ellen van Dijk (Ned) Boels Dolmans Cycling Team 0:12:36
36. Mayuko Hagiwara (Jpn) Wiggle Honda
37. Anja Rugelj (Slo) BTC City Ljubljana 0:12:55
38. Uenia Fernandes Da Souza (Bra) Ale Cipollini 0:15:09
39. Eugenia Bujak (Pol) BTC City Ljubljana 0:15:18
40. Erika Haydee Varela Huerta (Mex) Mexico
41. Floortje Mackaij (Ned) Team Liv-Plantur
42. Daiva Tuslaite (Ltu) INPA Sottoli Giusfredi
43. Carlee Taylor (Aus) Lotto Soudal Ladies
44. Serika Mitchell Guluma Ortiz (Col) Aromitalia Vaiano
45. Marta Bastianelli (Ita) Aromitalia Vaiano
46. Carolina Rodriguez Gutierrez (Mex) Astana-Acca Due O
47. Asja Paladin (Ita) Top Girls Fassa Bortolo
48. Anastasiya Chulkova (Rus) Bepink Laclassica
49. Azzurra D’intino (Ita) S.C. Michela Fanini Rox
50. Sharon Laws (Gbr) Bigla Pro Cycling Team
51. Nicole Hanselmann (Sui) Bigla Pro Cycling Team
52. Clara Koppenburg (Ger) Bigla Pro Cycling Team
53. Sarah Rijkes (Aut) Lotto Soudal Ladies
54. Rachel Neylan (Aus) Orica-AIS
55. Romy Kasper (Ger) Boels Dolmans Cycling Team
56. Tiffany Cromwell (Aus) Velocio-SRAM
57. Katrin Garfoot (Aus) Orica-AIS
58. Chantal Blaak (Ned) Boels Dolmans Cycling Team 0:17:16
59. Olena Pavlukhina (Aze) BTC City Ljubljana 0:17:35
60. Joelle Numainville (Can) Bigla Pro Cycling Team 0:17:48
61. Ursa Pintar (Slo) BTC City Ljubljana 0:20:13
62. Lija Laizane (Lat) Aromitalia Vaiano 0:21:58
63. Jessie Walker (Gbr) Servetto Footon 0:23:12
64. Chiara Pierobon (Ita) Top Girls Fassa Bortolo
65. Irene Bitto (Ita) Top Girls Fassa Bortolo
66. Demi de Jong (Ned) Boels Dolmans Cycling Team
67. Katarzyna Pawlowska (Pol) Boels Dolmans Cycling Team
68. Rossella Ratto (Ita) INPA Sottoli Giusfredi
69. Marcela Elisabeth Prieto Castaneda (Mex) Mexico
70. Annemiek Van Vleuten (Ned) Bigla Pro Cycling Team
71. Giorgia Bronzini (Ita) Wiggle Honda
72. Ewelina Szybiak (Pol) Aromitalia Vaiano 0:25:02
73. Valentina Bastianelli (Ita) INPA Sottoli Giusfredi
74. Amy Georgia Williams (Nzl) Bepink Laclassica
75. Jaime Nielsen (Nzl) Bepink Laclassica
76. Olena Novikova (Ukr) Tre Colli-Forno D’Asolo ACS Cycling
77. Ilaria Sanguineti (Ita) Bepink Laclassica 0:28:34
78. Lara Vieceli (Ita) S.C. Michela Fanini Rox
79. Jessica Marcela Parra Rojas (Col) Aromitalia Vaiano
80. Rasa Leleivyte (Ltu) Aromitalia Vaiano
81. Kseniia Dobrynina (Rus) Astana-Acca Due O 0:29:11
82. Allison Elizabeth Linnell (USA) Aromitalia Vaiano 0:29:13
83. Michela Pavin (Ita) Servetto Footon
84. Susanna Zorzi (Ita) Lotto Soudal Ladies
85. Annalisa Cucinotta (Ita) Ale Cipollini
86. Nina Gulino (Ita) S.C. Michela Fanini Rox
87. Anna Zita Maria Stricker (Ita) INPA Sottoli Giusfredi
88. Claudia Cretti (Ita) INPA Sottoli Giusfredi
89. Marta Tagliaferro (Ita) Ale Cipollini
90. Dalia Muccioli (Ita) Ale Cipollini
91. Federica Nicolai (Ita) S.C. Michela Fanini Rox
92. Claudia Veronica Leal Balderas (Mex) Mexico
93. Loren Rowney (Aus) Velocio-SRAM
94. Carmen Small (USA) Bigla Pro Cycling Team
95. Alessia Martini (Ita) Aromitalia Vaiano
96. Anisha Vekemans (Bel) Lotto Soudal Ladies
97. Chantal Hoffmann (Lux) Lotto Soudal Ladies
98. Emilia Fahlin (Swe) Wiggle Honda
99. Valentina Scandolara (Ita) Orica-AIS
100. Veronica Cornolti (Ita) Servetto Footon
101. Jolien D’hoore (Bel) Wiggle Honda
102. Nicole Dal Santo (Ita) Top Girls Fassa Bortolo
103. Barbara Guarischi (Ita) Velocio-SRAM
104. Soraya Paladin (Ita) Top Girls Fassa Bortolo
105. Julia Soek (Ned) Team Liv-Plantur
106. Ana Maria Covrig (Rom) Bepink Laclassica 0:31:42
107. Alenka Novak (Slo) BTC City Ljubljana 0:32:05
108. Leidy Natalia Munoz Ruiz (Col) Tre Colli-Forno D’Asolo ACS Cycling
109. Michela Balducci (Ita) S.C. Michela Fanini Rox
110. Willeke Knol (Ned) Team Liv-Plantur 0:32:38
111. Kyara Stijns (Ned) Team Liv-Plantur

GC after Stage 7

1. Megan Guarnier (USA) Boels Dolmans Cycling Team 21:03:41
2. Ashlegh Moolman-Pasio (Rsa) Bigla Pro Cycling Team 0:16
3. Anna Van Der Breggen (Ned) Rabo Liv Women Cycling Team 0:17
4. Elisa Longo Borghini (Ita) Wiggle Honda 0:31
5. Katarzyna Niewiadoma (Pol) Rabo Liv Women Cycling Team 0:36
6. Mara Abbott (USA) Wiggle Honda 1:01
7. Evelyn Stevens (USA) Boels Dolmans Cycling Team 2:23
8. Pauline Ferrand Prevot (Fra) Rabo Liv Women Cycling Team 3:56
9. Roxane Knetemann (Ned) Rabo Liv Women Cycling Team 4:09
10. Shara Gillow (Aus) Rabo Liv Women Cycling Team 4:12
11. Flavia Maria Oliveira Paparella (Bra) Ale Cipollini 4:17
12. Karol-Ann Canuel (Can) Velocio-SRAM 6:16
13. Lucinda Brand (Ned) Rabo Liv Women Cycling Team 6:19
14. Claudia Lichtenberg (Ger) Team Liv-Plantur 6:46
15. Tatyana Riabchenko (Ukr) INPA Sottoli Giusfredi 8:45
16. Mayuko Hagiwara (Jpn) Wiggle Honda 0:10:34
17. Polona Batagelj (Slo) BTC City Ljubljana 0:11:22
18. Alena Amialiusik (Blr) Velocio-SRAM 0:12:52
19. Sabrina Stultiens (Ned) Team Liv-Plantur 0:13:45
20. Alice Maria Arzuffi (Ita) INPA Sottoli Giusfredi 0:15:30
21. Francesca Cauz (Ita) Ale Cipollini 0:17:12
22. Jasinska Malgorzta (Pol) Ale Cipollini 0:18:26
23. Ellen van Dijk (Ned) Boels Dolmans Cycling Team 0:20:52
24. Thalita De Jong (Ned) Rabo Liv Women Cycling Team 0:21:25
25. Pela Kern (Slo) BTC City Ljubljana 0:22:36
26. Elena Cecchini (Ita) Lotto Soudal Ladies 0:22:53
27. Elena Berlato (Ita) Ale Cipollini 0:23:07
28. Laura Camila Lozano Ramirez (Col) S.C. Michela Fanini Rox 0:24:38
29. Rachel Neylan (Aus) Orica-AIS 0:26:17
30. Anouska Koster (Ned) Rabo Liv Women Cycling Team 0:26:51
31. Daiva Tuslaite (Ltu) INPA Sottoli Giusfredi 0:26:56
32. Silvia Valsecchi (Ita) Bepink Laclassica 0:27:18
33. Asja Paladin (Ita) Top Girls Fassa Bortolo 0:28:25
34. Tiffany Cromwell (Aus) Velocio-SRAM 0:29:02
35. Eugenia Bujak (Pol) BTC City Ljubljana 0:29:47
36. Anna Potokina (Rus) Servetto Footon 0:29:52
37. Annemiek Van Vleuten (Ned) Bigla Pro Cycling Team 0:31:25
38. Carolina Rodriguez Gutierrez (Mex) Astana-Acca Due O 0:33:08
39. Lizzie Armitstead (Gbr) Boels Dolmans Cycling Team 0:34:08
40. Chiara Pierobon (Ita) Top Girls Fassa Bortolo 0:35:11
41. Carlee Taylor (Aus) Lotto Soudal Ladies 0:35:37
42. Elena Kuchinskaya (Rus) Servetto Footon 0:36:19
43. Lizzie Williams (Aus) Orica-AIS 0:36:38
44. Uenia Fernandes Da Souza (Bra) Ale Cipollini 0:38:11
45. Katrin Garfoot (Aus) Orica-AIS 0:39:33
46. Tayler Wiles (USA) Velocio-SRAM 0:40:26
47. Serika Mitchell Guluma Ortiz (Col) Aromitalia Vaiano 0:43:09
48. Anastasiya Chulkova (Rus) Bepink Laclassica 0:43:59
49. Chantal Blaak (Ned) Boels Dolmans Cycling Team 0:44:37
50. Lara Vieceli (Ita) S.C. Michela Fanini Rox 0:46:23
51. Rossella Ratto (Ita) INPA Sottoli Giusfredi 0:49:03
52. Amy Georgia Williams (Nzl) Bepink Laclassica 0:49:24
53. Romy Kasper (Ger) Boels Dolmans Cycling Team 0:52:46
54. Rasa Leleivyte (Ltu) Aromitalia Vaiano 0:53:20
55. Sharon Laws (Gbr) Bigla Pro Cycling Team 0:55:47
56. Marcela Elisabeth Prieto Castaneda (Mex) Mexico 0:55:50
57. Joelle Numainville (Can) Bigla Pro Cycling Team 0:57:45
58. Jaime Nielsen (Nzl) Bepink Laclassica 0:58:23
59. Sarah Rijkes (Aut) Lotto Soudal Ladies 1:00:36
60. Anja Rugelj (Slo) BTC City Ljubljana 1:00:39
61. Jessie Walker (Gbr) Servetto Footon 1:00:41
62. Floortje Mackaij (Ned) Team Liv-Plantur 1:01:09
63. Marta Bastianelli (Ita) Aromitalia Vaiano 1:01:14
64. Azzurra D’intino (Ita) S.C. Michela Fanini Rox 1:03:03
65. Katarzyna Pawlowska (Pol) Boels Dolmans Cycling Team 1:04:51
66. Ewelina Szybiak (Pol) Aromitalia Vaiano 1:05:09
67. Clara Koppenburg (Ger) Bigla Pro Cycling Team 1:06:39
68. Ursa Pintar (Slo) BTC City Ljubljana 1:10:16
69. Lija Laizane (Lat) Aromitalia Vaiano 1:10:50
70. Anna Zita Maria Stricker (Ita) INPA Sottoli Giusfredi 1:11:08
71. Kseniia Dobrynina (Rus) Astana-Acca Due O 1:11:57
72. Irene Bitto (Ita) Top Girls Fassa Bortolo 1:12:48
73. Erika Haydee Varela Huerta (Mex) Mexico 1:14:10
74. Giorgia Bronzini (Ita) Wiggle Honda 1:14:28
75. Olena Pavlukhina (Aze) BTC City Ljubljana 1:15:42
76. Dalia Muccioli (Ita) Ale Cipollini 1:16:17
77. Claudia Veronica Leal Balderas (Mex) Mexico 1:19:04
78. Demi de Jong (Ned) Boels Dolmans Cycling Team 1:24
79. Carmen Small (USA) Bigla Pro Cycling Team 1:21:12
80. Susanna Zorzi (Ita) Lotto Soudal Ladies 1:21:14
81. Jessica Marcela Parra Rojas (Col) Aromitalia Vaiano 1:22:19
82. Jessie Daams (Bel) Lotto Soudal Ladies 1:22:43
83. Emilia Fahlin (Swe) Wiggle Honda 1:22:53
84. Valentina Scandolara (Ita) Orica-AIS 1:24:00
85. Barbara Guarischi (Ita) Velocio-SRAM 1:24:33
86. Ilaria Sanguineti (Ita) Bepink Laclassica 1:24:49
87. Nicole Hanselmann (Sui) Bigla Pro Cycling Team 1:25:25
88. Michela Pavin (Ita) Servetto Footon 1:25:33
89. Anisha Vekemans (Bel) Lotto Soudal Ladies 1:26:50
90. Soraya Paladin (Ita) Top Girls Fassa Bortolo 1:28:29
91. Jolien D’hoore (Bel) Wiggle Honda 1:28:30
92. Loren Rowney (Aus) Velocio-SRAM 1:28:48
93. Annalisa Cucinotta (Ita) Ale Cipollini 1:28:57
94. Marta Tagliaferro (Ita) Ale Cipollini 1:29:09
95. Julia Soek (Ned) Team Liv-Plantur 1:29:20
96. Olena Novikova (Ukr) Tre Colli-Forno D’Asolo ACS Cycling 1:32:49
97. Willeke Knol (Ned) Team Liv-Plantur 1:38:21
98. Chantal Hoffmann (Lux) Lotto Soudal Ladies 1:38:22
99. Claudia Cretti (Ita) INPA Sottoli Giusfredi 1:40:53
100. Ana Maria Covrig (Rom) Bepink Laclassica 1:44:31
101. Nicole Dal Santo (Ita) Top Girls Fassa Bortolo 1:44:55
102. Valentina Bastianelli (Ita) INPA Sottoli Giusfredi 1:45:31
103. Kyara Stijns (Ned) Team Liv-Plantur 1:46:04
104. Leidy Natalia Munoz Ruiz (Col) Tre Colli-Forno D’Asolo ACS Cycling 1:48:51
105. Veronica Cornolti (Ita) Servetto Footon 1:50:49
106. Nina Gulino (Ita) S.C. Michela Fanini Rox 1:51:14
107. Alessia Martini (Ita) Aromitalia Vaiano 1:52:48
108. Michela Balducci (Ita) S.C. Michela Fanini Rox 1:58:51
109. Alenka Novak (Slo) BTC City Ljubljana 2:02:30
110. Federica Nicolai (Ita) S.C. Michela Fanini Rox 2:09:59
111. Allison Elizabeth Linnell (USA) Aromitalia Vaiano 2:34:49





Leave a Reply

You must be logged in to post a comment.