Featured Stories

Recent Videos

Giro Rosa Stage 7 Full Results, Photos – Canuel 6th, Kirchmann 8th

by pedalmag.com
Canuel [P] Cor Vos
July 08, 2016 (Varazze, Italy) – Karol-Ann Canuel (Can) Boels Dolmans Cyclingteam finished a strong 6th while Leah Kirchmann (Can) Team Liv-Plantur was 8th on the 21.9km Stage 7 ITT from Albisola Superiore to Varazze (individual TT).

Evelyn Stevens wins Stage 6 of Giro Rosa [P] Cor Vos
Evelyn Stevens (USA) Boels Dolmans Cyclingteam took the win and is second overall behind teammate Megan Guarnier (USA) . Kirchmann is now 8th overall with Canuel 15th on the GC.

Leah Kirchmann [P] Cor Vos
Megan Guarnier [P] Cor Vos

Results

1. Evelyn Stevens (USA) Boels Dolmans Cyclingteam 36:22
2. Anna Van Der Breggen (Ned) Rabo Liv Women Cycling Team 00:03
3. Elisa Longo Borghini (Ita) Wiggle High5 00:04
4. Megan Guarnier (USA) Boels Dolmans Cyclingteam 00:29
5. Katarzyna Niewiadoma (Pol) Rabo Liv Women Cycling Team 00:37
6. Karol-Ann Canuel (Can) Boels Dolmans Cyclingteam 01:03
7. Doris Schweizer (Sui) Cylance Pro Cycling 01:32
8. Leah Kirchmann (Can) Team Liv-Plantur 01:33
9. Thalita De Jong (Ned) Rabo Liv Women Cycling Team 01:39
10. Tatiana Guderzo (Ita) Hitec Products 01:45
11. Alena Amialiusik (Blr) Canyon SRAM Racing 01:49
12. Mara Abbott (USA) Wiggle High5 01:49
13. Emma Pooley (Gbr) Lotto Soudal Ladies 01:50
14. Claudia Lichtenberg (Ger) Lotto Soudal Ladies 01:56
15. Amélie Rivat (Fra) Poitou-Charentes.Futuroscope.86 01:57
16. Alice Maria Arzuffi (Ita) Lensworld-Zannata 02:02
17. Lucinda Brand (Ned) Rabo Liv Women Cycling Team 02:05
18. Elena Cecchini (Ita) Canyon SRAM Racing 02:40
19. Silvia Valsecchi (Ita) Bepink 02:43
20. Monika Kiraly (Hun) S.C. Michela Fanini 02:44
21. Ana Maria Covrig (Rom) INPA – Bianchi 02:50
22. Martina Ritter (Aut) BTC City Ljubljana 02:51
23. Alexis Ryan (USA) Canyon SRAM Racing 02:52
24. Maria Giulia Confalonieri (Ita) Lensworld-Zannata 02:53
25. Margarita Victoria Garcia (Esp) Bizkaia – Durango 02:54
26. Shara Gillow (Aus) Rabo Liv Women Cycling Team 02:54
27. Amber Neben (USA) Bepink 02:55
28. Olena Pavlukhina (Aze) BTC City Ljubljana 02:59
29. Audrey Cordon (Fra) Wiggle High5 02:59
30. Malgorzta Jasinska (Pol) Ale’ Cipollini 03:02
31. Kseniya Tuhai (Blr) Bepink 03:03
32. Marta Bastianelli (Ita) Ale’ Cipollini 03:04
33. Séverine Eraud (Fra) Poitou-Charentes.Futuroscope.86 03:12
34. Roxane Knetemann (Ned) Rabo Liv Women Cycling Team 03:17
35. Yevgeniya Vysotska (Ukr) Hagens Berman-Supoermint Pro Cycling Team 03:20
36. Polona Batagelj (Slo) BTC City Ljubljana 03:20
37. Tiffany Cromwell (Aus) Canyon SRAM Racing 03:23
38. Aude Biannic (Fra) Poitou-Charentes.Futuroscope.86 03:28
39. Sofia Bertizzolo (Ita) Astana Women’s Team 03:34
40. Anabelle Dreville (Fra) Poitou-Charentes.Futuroscope.86 03:39
41. Susanna Zorzi (Ita) Lotto Soudal Ladies 03:42
42. Eri Yonamine (Jpn) Hagens Berman-Supoermint Pro Cycling Team 03:42
43. Tetiana Riabchenko (Ukr) INPA – Bianchi 03:43
44. Soraya Paladin (Ita) Top Girls Fassa Bortolo 03:46
45. Ingrid Drexel (Mex) Astana Women’s Team 03:50
46. Carolina Rodriguez Gutierrez (Mex) Astana Women’s Team 03:52
47. Ilaria Sanguineti (Ita) Bepink 03:53
48. Ana Paula Polegatch (Bra) Servetto Footon 03:57
49. Rasa Leleivyte (Ltu) Aromitalia Vaiano 03:58
50. Riejanne Markus (Ned) Team Liv-Plantur 04:02
51. Eider Merino Kortazar (Esp) Lointek 04:02
52. Irene Bitto (Ita) Top Girls Fassa Bortolo 04:03
53. Anna Ramirez Bauxel (Esp) Lointek 04:05
54. Abby-Mae Parkinson (Gbr) Servetto Footon 04:05
55. Kristabel Doebel-Hickok (USA) Cylance Pro Cycling 04:05
56. Giorgia Bronzini (Ita) Wiggle High5 04:07
57. Lara Vieceli (Ita) INPA – Bianchi 04:13
58. Lex Albrecht (Can) Bepink 04:15
59. Ane Santesteban Gonzalez (Esp) Ale’ Cipollini 04:22
60. Estefania Pilz (Arg) Xirayas De San Luis 04:35
61. Roxane Fournier (Fra) Poitou-Charentes.Futuroscope.86 04:40
62. Daiva Tuslaite (Ltu) INPA – Bianchi 04:41
63. Nicole Dal Santo (Ita) Top Girls Fassa Bortolo 04:41
64. Marta Tagliaferro (Ita) Ale’ Cipollini 04:41
65. Kim De Baat (Bel) Lensworld-Zannata 04:44
66. Sofie De Vuyst (Bel) Lotto Soudal Ladies 04:44
67. Rocio Del Alba Garcia Martinez (Esp) Lointek 04:45
68. Katia Ragusa (Ita) Servetto Footon 04:49
69. Rozanne Slik (Ned) Team Liv-Plantur 04:50
70. Carlee Taylor (Aus) Team Liv-Plantur 04:53
71. Sheyla Gutierrez Ruiz (Esp) Cylance Pro Cycling 04:55
72. Anna Ceoloni (Ita) Servetto Footon 04:57
73. Mayuko Hagiwara (Jpn) Wiggle High5 04:59
74. Charlotte Bravard (Fra) Poitou-Charentes.Futuroscope.86 05:05
75. Nicole Nesti (Ita) Aromitalia Vaiano 05:08
76. Annelies Dom (Bel) Lensworld-Zannata 05:10
77. Roos Hoogeboom (Ned) Bizkaia – Durango 05:11
78. Julia Soek (Ned) Team Liv-Plantur 05:22
79. Nadia Quagliotto (Ita) Top Girls Fassa Bortolo 05:23
80. Amalie Dideriksen (Den) Boels Dolmans Cyclingteam 05:33
81. Asja Paladin (Ita) Top Girls Fassa Bortolo 05:34
82. Ingrid Lorvik (Nor) Hitec Products 05:35
83. Ting Ying Huang (Chn) Servetto Footon 05:36
84. Michela Pavin (Ita) INPA – Bianchi 05:37
85. Ursa Pintar (Slo) BTC City Ljubljana 05:42
86. Lucia Gonzalez Blanco (Esp) Lointek 05:46
87. Dalia Muccioli (Ita) Ale’ Cipollini 05:51
88. Natalya Saifutdinova (Kaz) Astana Women’s Team 05:51
89. Lauren Kitchen (Aus) Hitec Products 05:54
90. Tereza Medvedova (Svk) Bepink 05:55
91. Alicia Gonzalez Blanco (Esp) Lointek 05:59
92. An-Li Kachelhoffer (RSA) Lotto Soudal Ladies 06:02
93. Nina Kessler (Ned) Lensworld-Zannata 06:03
94. Anna Zita Maria Stricker (Ita) INPA – Bianchi 06:07
95. Beatrice Bartelloni (Ita) Aromitalia Vaiano 06:12
96. Chloe Hosking (Aus) Wiggle High5 06:16
97. Carmela Cipriani (Ita) Hagens Berman-Supoermint Pro Cycling Team 06:17
98. Simona Frapporti (Ita) Hitec Products 06:23
99. Barbara Guarischi (Ita) Canyon SRAM Racing 06:29
100. Paola Andrea Munoz Grandon (Chi) Xirayas De San Luis 06:29
101. Alessia Bulleri (Ita) Aromitalia Vaiano 06:37
102. Mia Radotic (Cro) BTC City Ljubljana 06:40
103. Lourdes Oyarbide Jimenez (Esp) Bizkaia – Durango 06:41
104. Molly Weaver (Gbr) Team Liv-Plantur 06:43
105. Michela Balducci (Ita) S.C. Michela Fanini 06:45
106. Lierni Lekuona Etxebeste (Esp) Bizkaia – Durango 06:52
107. Valeria Pintos (Arg) Xirayas De San Luis 06:55
108. Federica Nicolai (Ita) S.C. Michela Fanini 06:57
109. Alessia Martini (Ita) Aromitalia Vaiano 06:57
110. Thea Thorsen (Nor) Hitec Products 07:03
111. Elena Leonardi (Ita) Top Girls Fassa Bortolo 07:10
112. Sofia Beggin (Ita) Astana Women’s Team 07:10
113. Elena Franchi (Ita) Aromitalia Vaiano 07:12
114. Anna Potokina (Rus) Servetto Footon 07:23
115. Liza Rachetto (USA) Hagens Berman-Supoermint Pro Cycling Team 07:29
116. Anisha Vekemans (Bel) Lotto Soudal Ladies 07:35
117. Jessica Uebelhart (Sui) Hagens Berman-Supoermint Pro Cycling Team 07:41
118. Lise Olivier (RSA) Bizkaia – Durango 07:44
119. Gloria Rodriguez Sanchez (Esp) Lointek 07:58
OTL Francesca Balducci (Ita) S.C. Michela Fanini 09:43

GC after Stage 7

1. Megan Guarnier (USA) Boels Dolmans Cyclingteam 17:27:31
2. Evelyn Stevens (USA) Boels Dolmans Cyclingteam 00:34
3. Anna Van Der Breggen (Ned) Rabo Liv Women Cycling Team 01:53
4. Mara Abbott (USA) Wiggle High5 02:07
5. Claudia Lichtenberg (Ger) Lotto Soudal Ladies 02:33
6. Tatiana Guderzo (Ita) Hitec Products 03:05
7. Katarzyna Niewiadoma (Pol) Rabo Liv Women Cycling Team 06:48
8. Leah Kirchmann (Can) Team Liv-Plantur 13:42
9. Alena Amialiusik (Blr) Canyon SRAM Racing 13:53
10. Kseniya Tuhai (Blr) Bepink 14:45
11. Elisa Longo Borghini (Ita) Wiggle High5 16:39
12. Tetiana Riabchenko (Ukr) INPA – Bianchi 18:26
13. Doris Schweizer (Sui) Cylance Pro Cycling 19:38
14. Yevgeniya Vysotska (Ukr) Hagens Berman-Supoermint Pro Cycling Team 20:02
15. Karol-Ann Canuel (Can) Boels Dolmans Cyclingteam 24:03
16. Elena Cecchini (Ita) Canyon SRAM Racing 24:11
17. Alice Maria Arzuffi (Ita) Lensworld-Zannata 25:57
18. Malgorzta Jasinska (Pol) Ale’ Cipollini
19. Margarita Victoria Garcia (Esp) Bizkaia – Durango 26:39
20. Rasa Leleivyte (Ltu) Aromitalia Vaiano 30:12
21. Thalita De Jong (Ned) Rabo Liv Women Cycling Team 33:38
22. Shara Gillow (Aus) Rabo Liv Women Cycling Team 35:42
23. Ana Maria Covrig (Rom) INPA – Bianchi 35:49
24. Polona Batagelj (Slo) BTC City Ljubljana 36:06
25. Martina Ritter (Aut) BTC City Ljubljana 37:01
26. Eri Yonamine (Jpn) Hagens Berman-Supoermint Pro Cycling Team 37:43
27. Amélie Rivat (Fra) Poitou-Charentes.Futuroscope.86 38:17
28. Carolina Rodriguez Gutierrez (Mex) Astana Women’s Team 38:18
29. Carlee Taylor (Aus) Team Liv-Plantur 39:25
30. Ane Santesteban Gonzalez (Esp) Ale’ Cipollini 40:26
31. Giorgia Bronzini (Ita) Wiggle High5 42:18
32. Audrey Cordon (Fra) Wiggle High5 42:39
33. Tiffany Cromwell (Aus) Canyon SRAM Racing 43:04
34. Kristabel Doebel-Hickok (USA) Cylance Pro Cycling 43:09
35. Susanna Zorzi (Ita) Lotto Soudal Ladies 43:14
36. Soraya Paladin (Ita) Top Girls Fassa Bortolo 43:30
37. Emma Pooley (Gbr) Lotto Soudal Ladies 43:38
38. Eider Merino Kortazar (Esp) Lointek 43:39
39. Nicole Nesti (Ita) Aromitalia Vaiano 44:07
40. Ingrid Drexel (Mex) Astana Women’s Team 46:19
41. Irene Bitto (Ita) Top Girls Fassa Bortolo 46:56
42. Amalie Dideriksen (Den) Boels Dolmans Cyclingteam 47:18
43. Lex Albrecht (Can) Bepink 47:19
44. Asja Paladin (Ita) Top Girls Fassa Bortolo 48:00
45. Molly Weaver (Gbr) Team Liv-Plantur 48:29
46. Monika Kiraly (Hun) S.C. Michela Fanini 48:35
47. Mayuko Hagiwara (Jpn) Wiggle High5 48:37
48. Olena Pavlukhina (Aze) BTC City Ljubljana 49:05
49. Rozanne Slik (Ned) Team Liv-Plantur 49:38
50. Sofie De Vuyst (Bel) Lotto Soudal Ladies 51:13
51. Anna Ramirez Bauxel (Esp) Lointek 52:29
52. Roxane Knetemann (Ned) Rabo Liv Women Cycling Team 52:51
53. Amber Neben (USA) Bepink 52:53
54. Lara Vieceli (Ita) INPA – Bianchi 53:11
55. Sofia Bertizzolo (Ita) Astana Women’s Team 54:33
56. Daiva Tuslaite (Ltu) INPA – Bianchi 55:06
57. Maria Giulia Confalonieri (Ita) Lensworld-Zannata 55:20
58. An-Li Kachelhoffer (RSA) Lotto Soudal Ladies 55:50
59. Ingrid Lorvik (Nor) Hitec Products 56:36
60. Ursa Pintar (Slo) BTC City Ljubljana 57:15
61. Anna Potokina (Rus) Servetto Footon 58:20
62. Abby-Mae Parkinson (Gbr) Servetto Footon 58:51
63. Lucinda Brand (Ned) Rabo Liv Women Cycling Team 59:36
64. Rocio Del Alba Garcia Martinez (Esp) Lointek 1:01:37
65. Anabelle Dreville (Fra) Poitou-Charentes.Futuroscope.86 1:01:50
66. Séverine Eraud (Fra) Poitou-Charentes.Futuroscope.86 1:03:38
67. Estefania Pilz (Arg) Xirayas De San Luis 1:03:55
68. Dalia Muccioli (Ita) Ale’ Cipollini 1:04:13
69. Alicia Gonzalez Blanco (Esp) Lointek 1:05:05
70. Alexis Ryan (USA) Canyon SRAM Racing 1:05:16
71. Silvia Valsecchi (Ita) Bepink 1:05:30
72. Anna Ceoloni (Ita) Servetto Footon 1:06:42
73. Anna Zita Maria Stricker (Ita) INPA – Bianchi 1:07:28
74. Roos Hoogeboom (Ned) Bizkaia – Durango 1:07:49
75. Anisha Vekemans (Bel) Lotto Soudal Ladies 1:07:52
76. Lucia Gonzalez Blanco (Esp) Lointek 1:08:03
77. Nadia Quagliotto (Ita) Top Girls Fassa Bortolo 1:09:32
78. Marta Bastianelli (Ita) Ale’ Cipollini 1:10:32
79. Katia Ragusa (Ita) Servetto Footon 1:10:44
80. Riejanne Markus (Ned) Team Liv-Plantur 1:11:52
81. Aude Biannic (Fra) Poitou-Charentes.Futuroscope.86 1:12:16
82. Natalya Saifutdinova (Kaz) Astana Women’s Team 1:12:27
83. Sofia Beggin (Ita) Astana Women’s Team 1:12:53
84. Ting Ying Huang (Chn) Servetto Footon 1:13:23
85. Ana Paula Polegatch (Bra) Servetto Footon 1:14:03
86. Ilaria Sanguineti (Ita) Bepink 1:14:22
87. Lauren Kitchen (Aus) Hitec Products 1:14:35
88. Marta Tagliaferro (Ita) Ale’ Cipollini 1:14:40
89. Charlotte Bravard (Fra) Poitou-Charentes.Futuroscope.86 1:14:58
90. Sheyla Gutierrez Ruiz (Esp) Cylance Pro Cycling 1:16:58
91. Julia Soek (Ned) Team Liv-Plantur 1:17:12
92. Nicole Dal Santo (Ita) Top Girls Fassa Bortolo 1:17:30
93. Annelies Dom (Bel) Lensworld-Zannata 1:17:58
94. Tereza Medvedova (Svk) Bepink 1:18:13
95. Michela Pavin (Ita) INPA – Bianchi 1:18:44
96. Paola Andrea Munoz Grandon (Chi) Xirayas De San Luis 1:19:01
97. Beatrice Bartelloni (Ita) Aromitalia Vaiano 1:20:00
98. Michela Balducci (Ita) S.C. Michela Fanini 1:20:32
99. Carmela Cipriani (Ita) Hagens Berman-Supoermint Pro Cycling Team 1:21:15
100. Roxane Fournier (Fra) Poitou-Charentes.Futuroscope.86 1:21:44
101. Nina Kessler (Ned) Lensworld-Zannata 1:22:50
102. Kim De Baat (Bel) Lensworld-Zannata 1:23:15
103. Elena Leonardi (Ita) Top Girls Fassa Bortolo 1:23:40
104. Elena Franchi (Ita) Aromitalia Vaiano 1:24:25
105. Barbara Guarischi (Ita) Canyon SRAM Racing 1:25:38
106. Liza Rachetto (USA) Hagens Berman-Supoermint Pro Cycling Team 1:25:47
107. Lise Olivier (RSA) Bizkaia – Durango 1:27:25
108. Lourdes Oyarbide Jimenez (Esp) Bizkaia – Durango 1:28:03
109. Mia Radotic (Cro) BTC City Ljubljana 1:28:20
110. Chloe Hosking (Aus) Wiggle High5 1:30:32
111. Valeria Pintos (Arg) Xirayas De San Luis 1:37:25
112. Alessia Bulleri (Ita) Aromitalia Vaiano 1:37:57
113. Gloria Rodriguez Sanchez (Esp) Lointek 1:38:34
114. Lierni Lekuona Etxebeste (Esp) Bizkaia – Durango 1:41:50
115. Simona Frapporti (Ita) Hitec Products 1:42:48
116. Jessica Uebelhart (Sui) Hagens Berman-Supoermint Pro Cycling Team 1:44:05
117. Thea Thorsen (Nor) Hitec Products 1:46:08
118. Alessia Martini (Ita) Aromitalia Vaiano 1:47:16
119. Federica Nicolai (Ita) S.C. Michela Fanini 1:49:44





Leave a Reply

You must be logged in to post a comment.