Featured Stories

Giro Rosa Stage 6 Full Results – Hagiwara Wins, Canuel 15th

by pedalmag.com
Mayuko celebrates her first pro win [P] Cor Vos
July 09, 2015 (Morebegno, Italy) – Karol-Ann Canuel (Can) Velocio-SRAM finished 15th on Stage 6 from Tresivio to Morbegno, 102.5km as Mayuko Hagiwara (Jpn) Wiggle Honda soloed in for her first pro victory with race leader Megan Guarnier (USA) Boels Dolmans Cycling Team in second and Ashlegh Moolman-Pasio (Rsa) Bigla Pro Cycling Team in third. Canuel is now 13th overall while Joelle Numainville (Can) Bigla Pro Cycling Team is 59th.

Mayuko can't believe she's done it [P] Cor Vos

Results
1. Mayuko Hagiwara (Jpn) Wiggle Honda 3:12:26
2. Megan Guarnier (USA) Boels Dolmans Cycling Team 0:24
3. Ashlegh Moolman-Pasio (Rsa) Bigla Pro Cycling Team
4. Anna Van Der Breggen (Ned) Rabo Liv Women Cycling Team
5. Katarzyna Niewiadoma (Pol) Rabo Liv Women Cycling Team
6. Evelyn Stevens (USA) Boels Dolmans Cycling Team
7. Elisa Longo Borghini (Ita) Wiggle Honda
8. Flavia Maria Oliveira Paparella (Bra) Ale Cipollini
9. Pauline Ferrand Prevot (Fra) Rabo Liv Women Cycling Team
10. Shara Gillow (Aus) Rabo Liv Women Cycling Team 0:27
11. Mara Abbott (USA) Wiggle Honda
12. Roxane Knetemann (Ned) Rabo Liv Women Cycling Team 0:33
13. Lizzie Armitstead (Gbr) Boels Dolmans Cycling Team 0:48
14. Sabrina Stultiens (Ned) Team Liv-Plantur 3:14
15. Karol-Ann Canuel (Can) Velocio-SRAM 4:08
16. Claudia Lichtenberg (Ger) Team Liv-Plantur
17. Elena Berlato (Ita) Ale Cipollini 4:10
18. Tatyana Riabchenko (Ukr) INPA Sottoli Giusfredi 4:51
19. Polona Batagelj (Slo) BTC City Ljubljana 6:00
20. Alice Maria Arzuffi (Ita) INPA Sottoli Giusfredi
21. Ellen van Dijk (Ned) Boels Dolmans Cycling Team 9:06
22. Lucinda Brand (Ned) Rabo Liv Women Cycling Team
23. Anouska Koster (Ned) Rabo Liv Women Cycling Team
24. Alena Amialiusik (Blr) Velocio-SRAM
25. Annemiek Van Vleuten (Ned) Bigla Pro Cycling Team
26. Sharon Laws (Gbr) Bigla Pro Cycling Team
27. Chantal Blaak (Ned) Boels Dolmans Cycling Team
28. Elena Franchi (Ita) Servetto Footon
29. Jessie Daams (Bel) Lotto Soudal Ladies 0:11:38
30. Daiva Tuslaite (Ltu) INPA Sottoli Giusfredi
31. Silvia Valsecchi (Ita) Bepink Laclassica
32. Jasinska Malgorzta (Pol) Ale Cipollini
33. Rachel Neylan (Aus) Orica-AIS
34. Laura Camila Lozano Ramirez (Col) S.C. Michela Fanini Rox
35. Francesca Cauz (Ita) Ale Cipollini
36. Chiara Pierobon (Ita) Top Girls Fassa Bortolo
37. Uenia Fernandes Da Souza (Bra) Ale Cipollini
38. Anastasiya Chulkova (Rus) Bepink Laclassica
39. Asja Paladin (Ita) Top Girls Fassa Bortolo
40. Thalita De Jong (Ned) Rabo Liv Women Cycling Team
41. Tiffany Cromwell (Aus) Velocio-SRAM
42. Lara Vieceli (Ita) S.C. Michela Fanini Rox
43. Pela Kern (Slo) BTC City Ljubljana
44. Tayler Wiles (USA) Velocio-SRAM
45. Carolina Rodriguez Gutierrez (Mex) Astana-Acca Due O
46. Olena Pavlukhina (Aze) BTC City Ljubljana 0:15:14
47. Anja Rugelj (Slo) BTC City Ljubljana 0:15:15
48. Eugenia Bujak (Pol) BTC City Ljubljana
49. Amy Georgia Williams (Nzl) Bepink Laclassica
50. Serika Mitchell Guluma Ortiz (Col) Aromitalia Vaiano 0:18:58
51. Anna Potokina (Rus) Servetto Footon
52. Carlee Taylor (Aus) Lotto Soudal Ladies
53. Jaime Nielsen (Nzl) Bepink Laclassica
54. Marcela Elisabeth Prieto Castaneda (Mex) Mexico
55. Lizzie Williams (Aus) Orica-AIS
56. Romy Kasper (Ger) Boels Dolmans Cycling Team
57. Sarah Rijkes (Aut) Lotto Soudal Ladies
58. Elena Cecchini (Ita) Lotto Soudal Ladies
59. Katrin Garfoot (Aus) Orica-AIS 0:23:05
60. Rossella Ratto (Ita) INPA Sottoli Giusfredi 0:25:24
61. Rasa Leleivyte (Ltu) Aromitalia Vaiano
62. Lija Laizane (Lat) Aromitalia Vaiano
63. Elena Kuchinskaya (Rus) Servetto Footon
64. Jessie Walker (Gbr) Servetto Footon 0:29:14
65. Azzurra D’intino (Ita) S.C. Michela Fanini Rox
66. Ewelina Szybiak (Pol) Aromitalia Vaiano
67. Katarzyna Pawlowska (Pol) Boels Dolmans Cycling Team
68. Kseniia Dobrynina (Rus) Astana-Acca Due O 0:29:36
69. Erika Haydee Varela Huerta (Mex) Mexico
70. Claudia Veronica Leal Balderas (Mex) Mexico
71. Leidy Natalia Munoz Ruiz (Col) Tre Colli-Forno D’Asolo ACS Cycling 0:30:21
72. Olena Novikova (Ukr) Tre Colli-Forno D’Asolo ACS Cycling 0:30:33
73. Jessica Marcela Parra Rojas (Col) Aromitalia Vaiano 0:32:31
74. Alenka Novak (Slo) BTC City Ljubljana 0:32:51
75. Floortje Mackaij (Ned) Team Liv-Plantur
76. Ursa Pintar (Slo) BTC City Ljubljana
77. Michela Balducci (Ita) S.C. Michela Fanini Rox
78. Nina Gulino (Ita) S.C. Michela Fanini Rox
79. Demi de Jong (Ned) Boels Dolmans Cycling Team
80. Federica Nicolai (Ita) S.C. Michela Fanini Rox
81. Nicole Hanselmann (Sui) Bigla Pro Cycling Team
82. Clara Koppenburg (Ger) Bigla Pro Cycling Team
83. Michela Pavin (Ita) Servetto Footon
84. Kyara Stijns (Ned) Team Liv-Plantur
85. Barbara Guarischi (Ita) Velocio-SRAM
86. Valentina Scandolara (Ita) Orica-AIS
87. Emilia Fahlin (Swe) Wiggle Honda
88. Giorgia Bronzini (Ita) Wiggle Honda
89. Marta Tagliaferro (Ita) Ale Cipollini
90. Marta Bastianelli (Ita) Aromitalia Vaiano
91. Allison Elizabeth Linnell (USA) Aromitalia Vaiano
92. Irene Bitto (Ita) Top Girls Fassa Bortolo
93. Susanna Zorzi (Ita) Lotto Soudal Ladies
94. Ilaria Sanguineti (Ita) Bepink Laclassica
95. Veronica Cornolti (Ita) Servetto Footon
96. Nicole Dal Santo (Ita) Top Girls Fassa Bortolo
97. Valentina Bastianelli (Ita) INPA Sottoli Giusfredi
98. Carmen Small (USA) Bigla Pro Cycling Team
99. Loren Rowney (Aus) Velocio-SRAM
100. Dalia Muccioli (Ita) Ale Cipollini
101. Anna Zita Maria Stricker (Ita) INPA Sottoli Giusfredi
102. Soraya Paladin (Ita) Top Girls Fassa Bortolo
103. Claudia Cretti (Ita) INPA Sottoli Giusfredi
104. Jolien D’hoore (Bel) Wiggle Honda
105. Julia Soek (Ned) Team Liv-Plantur
106. Willeke Knol (Ned) Team Liv-Plantur
107. Anisha Vekemans (Bel) Lotto Soudal Ladies
108. Annalisa Cucinotta (Ita) Ale Cipollini
109. Alessia Martini (Ita) Aromitalia Vaiano
110. Chantal Hoffmann (Lux) Lotto Soudal Ladies
111. Ana Maria Covrig (Rom) Bepink Laclassica 0:34:15
112. Joelle Numainville (Can) Bigla Pro Cycling Team
DNF Chloe Mcconville (Aus) Orica-AIS
DNF Sarah Roy (Aus) Orica-AIS
DNF Marina Likhanova (Rus) Servetto Footon
DNF Anna Trevisi (Ita) INPA Sottoli Giusfredi
DNS Amanda Spratt (Aus) Orica-AIS
DNS Marika Campagnaro (Ita) Astana-Acca Due O
DNS Natalya Saifutdinova (Kaz) Astana-Acca Due O
DNS Elise Delzenne (Fra) Velocio-SRAM
DNS Mieke Kroeger (Ger) Velocio-SRAM

GC after Stage 6

1. Megan Guarnier (USA) Boels Dolmans Cycling Team 18:22:51
2. Anna Van Der Breggen (Ned) Rabo Liv Women Cycling Team 0:11
3. Ashlegh Moolman-Pasio (Rsa) Bigla Pro Cycling Team 0:14
4. Elisa Longo Borghini (Ita) Wiggle Honda 0:25
5. Evelyn Stevens (USA) Boels Dolmans Cycling Team 0:28
6. Katarzyna Niewiadoma (Pol) Rabo Liv Women Cycling Team 0:30
7. Mayuko Hagiwara (Jpn) Wiggle Honda 0:33
8. Mara Abbott (USA) Wiggle Honda 0:53
9. Pauline Ferrand Prevot (Fra) Rabo Liv Women Cycling Team 2:01
10. Roxane Knetemann (Ned) Rabo Liv Women Cycling Team 2:14
11. Shara Gillow (Aus) Rabo Liv Women Cycling Team 2:17
12. Flavia Maria Oliveira Paparella (Bra) Ale Cipollini 2:22
13. Karol-Ann Canuel (Can) Velocio-SRAM 4:21
14. Claudia Lichtenberg (Ger) Team Liv-Plantur 4:51
15. Tatyana Riabchenko (Ukr) INPA Sottoli Giusfredi 6:50
16. Polona Batagelj (Slo) BTC City Ljubljana 7:55
17. Lucinda Brand (Ned) Rabo Liv Women Cycling Team 9:07
18. Sabrina Stultiens (Ned) Team Liv-Plantur 9:35
19. Annemiek Van Vleuten (Ned) Bigla Pro Cycling Team 0:10:48
20. Ellen van Dijk (Ned) Boels Dolmans Cycling Team 0:10:51
21. Alena Amialiusik (Blr) Velocio-SRAM 0:10:57
22. Alice Maria Arzuffi (Ita) INPA Sottoli Giusfredi 0:12:03
23. Rachel Neylan (Aus) Orica-AIS 0:13:34
24. Francesca Cauz (Ita) Ale Cipollini 0:13:45
25. Daiva Tuslaite (Ltu) INPA Sottoli Giusfredi 0:14:13
26. Jasinska Malgorzta (Pol) Ale Cipollini 0:14:17
27. Chiara Pierobon (Ita) Top Girls Fassa Bortolo 0:14:34
28. Asja Paladin (Ita) Top Girls Fassa Bortolo 0:15:42
29. Pela Kern (Slo) BTC City Ljubljana 0:16:10
30. Elena Franchi (Ita) Servetto Footon 0:16:13
31. Tiffany Cromwell (Aus) Velocio-SRAM 0:16:19
32. Elena Berlato (Ita) Ale Cipollini 0:16:41
33. Eugenia Bujak (Pol) BTC City Ljubljana 0:17:04
34. Thalita De Jong (Ned) Rabo Liv Women Cycling Team 0:17:58
35. Laura Camila Lozano Ramirez (Col) S.C. Michela Fanini Rox 0:18:12
36. Anouska Koster (Ned) Rabo Liv Women Cycling Team 0:18:57
37. Elena Cecchini (Ita) Lotto Soudal Ladies 0:19:26
38. Lara Vieceli (Ita) S.C. Michela Fanini Rox 0:20:24
39. Carolina Rodriguez Gutierrez (Mex) Astana-Acca Due O 0:20:25
40. Anna Potokina (Rus) Servetto Footon 0:21:58
41. Carlee Taylor (Aus) Lotto Soudal Ladies 0:22:54
42. Silvia Valsecchi (Ita) Bepink Laclassica 0:23:51
43. Uenia Fernandes Da Souza (Bra) Ale Cipollini 0:25:37
44. Katrin Garfoot (Aus) Orica-AIS 0:26:50
45. Amy Georgia Williams (Nzl) Bepink Laclassica 0:26:57
46. Rasa Leleivyte (Ltu) Aromitalia Vaiano 0:27:21
47. Elena Kuchinskaya (Rus) Servetto Footon 0:28:25
48. Rossella Ratto (Ita) INPA Sottoli Giusfredi 0:28:26
49. Chantal Blaak (Ned) Boels Dolmans Cycling Team 0:29:56
50. Lizzie Williams (Aus) Orica-AIS 0:30:12
51. Serika Mitchell Guluma Ortiz (Col) Aromitalia Vaiano 0:30:26
52. Anastasiya Chulkova (Rus) Bepink Laclassica 0:31:16
53. Lizzie Armitstead (Gbr) Boels Dolmans Cycling Team 0:32:13
54. Tayler Wiles (USA) Velocio-SRAM 0:34:00
55. Marcela Elisabeth Prieto Castaneda (Mex) Mexico 0:35:13
56. Jaime Nielsen (Nzl) Bepink Laclassica 0:35:56
57. Romy Kasper (Ger) Boels Dolmans Cycling Team 0:43
58. Jessie Walker (Gbr) Servetto Footon 0:44
59. Joelle Numainville (Can) Bigla Pro Cycling Team 0:42:32
60. Ewelina Szybiak (Pol) Aromitalia Vaiano 0:42:42
61. Sharon Laws (Gbr) Bigla Pro Cycling Team 0:43:04
62. Katarzyna Pawlowska (Pol) Boels Dolmans Cycling Team 0:44:14
63. Anna Zita Maria Stricker (Ita) INPA Sottoli Giusfredi 0:44:30
64. Kseniia Dobrynina (Rus) Astana-Acca Due O 0:45:21
65. Sarah Rijkes (Aut) Lotto Soudal Ladies 0:47:53
66. Floortje Mackaij (Ned) Team Liv-Plantur 0:48:26
67. Marta Bastianelli (Ita) Aromitalia Vaiano 0:48:31
68. Dalia Muccioli (Ita) Ale Cipollini 0:49:39
69. Claudia Veronica Leal Balderas (Mex) Mexico 0:55
70. Anja Rugelj (Slo) BTC City Ljubljana 0:50:19
71. Azzurra D’intino (Ita) S.C. Michela Fanini Rox 0:50:20
72. Lija Laizane (Lat) Aromitalia Vaiano 0:51:27
73. Irene Bitto (Ita) Top Girls Fassa Bortolo 0:52:11
74. Ursa Pintar (Slo) BTC City Ljubljana 0:52:38
75. Giorgia Bronzini (Ita) Wiggle Honda 0:53:51
76. Clara Koppenburg (Ger) Bigla Pro Cycling Team 0:53:56
77. Carmen Small (USA) Bigla Pro Cycling Team 0:54:34
78. Susanna Zorzi (Ita) Lotto Soudal Ladies 0:54:36
79. Emilia Fahlin (Swe) Wiggle Honda 0:56:15
80. Jessica Marcela Parra Rojas (Col) Aromitalia Vaiano 0:56:20
81. Valentina Scandolara (Ita) Orica-AIS 0:57:22
82. Barbara Guarischi (Ita) Velocio-SRAM 0:57:55
83. Ilaria Sanguineti (Ita) Bepink Laclassica 0:58:50
84. Michela Pavin (Ita) Servetto Footon 0:58:55
85. Demi de Jong (Ned) Boels Dolmans Cycling Team 0:59:27
86. Anisha Vekemans (Bel) Lotto Soudal Ladies 1:00:12
87. Olena Pavlukhina (Aze) BTC City Ljubljana 1:00:42
88. Erika Haydee Varela Huerta (Mex) Mexico 1:01:27
89. Soraya Paladin (Ita) Top Girls Fassa Bortolo 1:01:51
90. Jolien D’hoore (Bel) Wiggle Honda 1:01:52
91. Loren Rowney (Aus) Velocio-SRAM 1:02:10
92. Annalisa Cucinotta (Ita) Ale Cipollini 1:02:19
93. Marta Tagliaferro (Ita) Ale Cipollini 1:02:31
94. Julia Soek (Ned) Team Liv-Plantur 1:02:42
95. Willeke Knol (Ned) Team Liv-Plantur 1:08:18
96. Olena Novikova (Ukr) Tre Colli-Forno D’Asolo ACS Cycling 1:09:54
97. Chantal Hoffmann (Lux) Lotto Soudal Ladies 1:11:44
98. Nicole Hanselmann (Sui) Bigla Pro Cycling Team 1:12:42
99. Claudia Cretti (Ita) INPA Sottoli Giusfredi 1:14:15
100. Ana Maria Covrig (Rom) Bepink Laclassica 1:15:24
101. Kyara Stijns (Ned) Team Liv-Plantur 1:16:01
102. Nicole Dal Santo (Ita) Top Girls Fassa Bortolo 1:18:17
103. Leidy Natalia Munoz Ruiz (Col) Tre Colli-Forno D’Asolo ACS Cycling 1:19:21
104. Jessie Daams (Bel) Lotto Soudal Ladies 1:20:30
105. Valentina Bastianelli (Ita) INPA Sottoli Giusfredi 1:23:04
106. Veronica Cornolti (Ita) Servetto Footon 1:24:11
107. Nina Gulino (Ita) S.C. Michela Fanini Rox 1:24:36
108. Alessia Martini (Ita) Aromitalia Vaiano 1:26:10
109. Michela Balducci (Ita) S.C. Michela Fanini Rox 1:29:21
110. Alenka Novak (Slo) BTC City Ljubljana 1:33:00
111. Federica Nicolai (Ita) S.C. Michela Fanini Rox 1:43:21
112. Allison Elizabeth Linnell (USA) Aromitalia Vaiano 2:08:11





Leave a Reply

You must be logged in to post a comment.