Featured Stories

Recent Videos

Giro Rosa Prologue Full Results – Canada’s Kirchmann in PINK

by pedalmag.com
Leah Kirchmann (Can) Liv Plantur [P] Cor Vos
July 01, 2016 (Gaiarine, ITA) – Top Canadian rider from Winnipeg, Leah Kirchmann (Liv-Plantur), delivered on Canada Day claiming the 2km Giro Rosa Prologue in Gaiarine, ITA to wear the fabled maglia rosa for the first time in her stellar career. Thalita De Jong (Ned) Rabo Liv Women Cycling Team was second and Anna Van Der Breggen (Ned) Rabo Liv Women Cycling Team finished 3rd.

Leah Kirchmann (Can) Liv Plantur [P] Cor Vos

Results

1. Leah Kirchmann (Can) Team Liv-Plantur 2:23
2. Thalita De Jong (Ned) Rabo Liv Women Cycling Team 0:01
3. Anna Van Der Breggen (Ned) Rabo Liv Women Cycling Team
4. Megan Guarnier (USA) Boels Dolmans Cycling Team 0:03
5. Roxane Knetemann (Ned) Rabo Liv Women Cycling Team
6. Tiffany Cromwell (Aus) Canyon-SRAM 0:04
7. Katarzyna Niewiadoma (Pol) Rabo Liv Women Cycling Team 0:05
8. Amalie Dideriksen (Den) Boels Dolmans Cycling Team
9. Barbara Guarischi (Ita) Canyon-SRAM
10. Evelyn Stevens (USA) Boels Dolmans Cycling Team 0:06
11. Elizabeth Armitstead (Gbr) Boels Dolmans Cycling Team
12. Elisa Longo Borghini (Ita) Wiggle High5
13. Alena Amialiusik (Blr) Canyon-SRAM
14. Christine Majerus (Lux) Boels Dolmans Cycling Team
15. Aude Biannic (Fra) Poitou-Charentes.Futuroscope.86 0:07
16. Lucinda Brand (Ned) Rabo Liv Women Cycling Team
17. Riejanne Markus (Ned) Team Liv-Plantur
18. Chloe Hosking (Aus) Wiggle High5
19. Eugenia Bujak (Pol) BTC City Ljubljana
20. Molly Weaver (Gbr) Team Liv-Plantur 0:08
21. Ingrid Drexel (Mex) Astana Pro Team
22. Marta Bastianelli (Ita) Ale Cipollini
23. Shara Gillow (Aus) Rabo Liv Women Cycling Team
24. Silvia Valsecchi (Ita) Bepink
25. Alexis Ryan (USA) Canyon-SRAM 0:09
26. Sofia Bertizzolo (Ita) Astana Pro Team
27. Ting Ying Huang (Tpe) Servetto Footon
28. Rozanne Slik (Ned) Team Liv-Plantur
29. Beatrice Bartelloni (Ita) Aromitalia Vaiano
30. Charlotte Becker (Ger) Hitec Products
31. Lauren Kitchen (Aus) Hitec Products 0:10
32. Maria Giulia Confalonieri (Ita) Lensworld-Zannata
33. Rossella Ratto (Ita) Cylance Pro Cycling
34. Valentina Scandolara (Ita) Cylance Pro Cycling
35. Amélie Rivat (Fra) Poitou-Charentes.Futuroscope.86
36. Ilaria Sanguineti (Ita) Bepink
37. Elena Cecchini (Ita) Canyon-SRAM
38. Marta Tagliaferro (Ita) Ale Cipollini 0:11
39. Karol-Ann Canuel (Can) Boels Dolmans Cycling Team
40. Nina Kessler (Ned) Lensworld-Zannata
41. Emma Pooley (Gbr) Lotto Soudal Ladies
42. Roxane Fournier (Fra) Poitou-Charentes.Futuroscope.86
43. Arianna Fidanza (Ita) Astana Pro Team
44. Trixi Worrack (Ger) Canyon-SRAM
45. Carlee Taylor (Aus) Team Liv-Plantur
46. Daiva Tuslaite (Ltu) INPA – Bianchi 0:12
47. Nadia Quagliotto (Ita) Top Girls Fassa Bortolo
48. Claudia Lichtenberg (Ger) Lotto Soudal Ladies
49. Martina Ritter (Aut) BTC City Ljubljana
50. Sheyla Gutierrez Ruiz (Esp) Cylance Pro Cycling
51. Lara Vieceli (Ita) INPA – Bianchi
52. Julia Soek (Ned) Team Liv-Plantur
53. Audrey Cordon (Fra) Wiggle High5
54. Simona Frapporti (Ita) Hitec Products
55. Mia Radotic (Cro) BTC City Ljubljana
56. Tatiana Guderzo (Ita) Hitec Products
57. Anna Zita Maria Stricker (Ita) INPA – Bianchi
58. Amber Neben (USA) Bepink
59. Malgorzta Jasinska (Pol) Ale Cipollini
60. Irene Bitto (Ita) Top Girls Fassa Bortolo 0:13
61. Polona Batagelj (Slo) BTC City Ljubljana
62. Krista Doebel-Hickok (USA) Cylance Pro Cycling
63. Anisha Vekemans (Bel) Lotto Soudal Ladies
64. Olena Pavlukhina (Aze) BTC City Ljubljana
65. Annelies Dom (Bel) Lensworld-Zannata
66. Oxana Kozonchuk (Rus) Lensworld-Zannata
67. Anna Trevisi (Ita) Ale Cipollini
68. Margarita Victoria Garcia (Esp) Bizkaia – Durango
69. Rasa Leleivyte (Ltu) Aromitalia Vaiano 0:14
70. Tereza Medvedova (Svk) Bepink
71. Doris Schweizer (Sui) Cylance Pro Cycling
72. Susanna Zorzi (Ita) Lotto Soudal Ladies
73. Michela Pavin (Ita) INPA – Bianchi
74. Sofie De Vuyst (Bel) Lotto Soudal Ladies
75. An-Li Kachelhoffer (RSA) Lotto Soudal Ladies
76. Séverine Eraud (Fra) Poitou-Charentes.Futuroscope.86 0:15
77. Gloria Rodriguez Sanchez (Esp) Lointek
78. Anabelle Dreville (Fra) Poitou-Charentes.Futuroscope.86
79. Tetiana Riabchenko (Ukr) INPA – Bianchi
80. Giorgia Bronzini (Ita) Wiggle High5
81. Mayuko Hagiwara (Jpn) Wiggle High5
82. Ane Santesteban Gonzalez (Esp) Ale Cipollini
83. Katia Ragusa (Ita) Servetto Footon
84. Scotti Lechuga (USA) Hagens Berman / Supermint Pro Cycling Team 0:16
85. Nicole Dal Santo (Ita) Top Girls Fassa Bortolo
86. Ana Paula Polegatch (Bra) Servetto Footon
87. Soraya Paladin (Ita) Top Girls Fassa Bortolo
88. Roos Hoogeboom (Ned) Bizkaia – Durango
89. Lex Albrecht (Can) Bepink
90. Alice Maria Arzuffi (Ita) Lensworld-Zannata 0:17
91. Kim De Baat (Bel) Lensworld-Zannata
92. Monika Kiraly (Hun) S.C. Michela Fanini
93. Abby-Mae Parkinson (Gbr) Servetto Footon
94. Thea Thorsen (Nor) Hitec Products 0:18
95. Alessia Bulleri (Ita) Aromitalia Vaiano
96. Charlotte Bravard (Fra) Poitou-Charentes.Futuroscope.86
97. Eider Merino Kortazar (Esp) Lointek
98. Eri Yonamine (Jpn) Hagens Berman / Supermint Pro Cycling Team
99. Yevgeniya Vysotska (Ukr) Hagens Berman / Supermint Pro Cycling Team 0:19
100. Ursa Pintar (Slo) BTC City Ljubljana
101. Lourdes Oyarbide Jimenez (Esp) Bizkaia – Durango
102. Nina Gulino (Ita) S.C. Michela Fanini
103. Paola Munoz (Chi) Xirayas De San Luis
104. Lise Olivier (RSA) Bizkaia – Durango
105. Anna Potokina (Rus) Servetto Footon
106. Federica Nicolai (Ita) S.C. Michela Fanini 0:20
107. Estefania Pilz (Arg) Xirayas De San Luis
108. Natalya Saifutdinova (Kaz) Astana Pro Team
109. Carolina Rodriguez Gutierrez (Mex) Astana Pro Team 0:21
110. Ingrid Lorvik (Nor) Hitec Products
111. Alessia Martini (Ita) Aromitalia Vaiano
112. Maria Carla Alvarez (Arg) Xirayas De San Luis
113. Sofia Beggin (Ita) Astana Pro Team 0:22
114. Dalia Muccioli (Ita) Ale Cipollini
115. Elena Leonardi (Ita) Top Girls Fassa Bortolo
116. Valeria Pintos (Arg) Xirayas De San Luis
117. Kimberley Le Court De Billot (Mri) Bizkaia – Durango
118. Laura Camila Lozano Ramirez (Col) S.C. Michela Fanini 0:23
119. Alicia Gonzalez Blanco (Esp) Lointek
120. Carmela Cipriani (Ita) Hagens Berman / Supermint Pro Cycling Team
121. Anna Ceoloni (Ita) Servetto Footon 0:24
122. Asja Paladin (Ita) Top Girls Fassa Bortolo
123. Jessica Uebelhart (Sui) Hagens Berman / Supermint Pro Cycling Team
124. Michela Balducci (Ita) S.C. Michela Fanini
125. Kseniya Tuhai (Blr) Bepink 0:25
126. Mara Abbott (USA) Wiggle High5
127. Elena Franchi (Ita) Aromitalia Vaiano 0:27
128. Liza Rachetto (USA) Hagens Berman / Supermint Pro Cycling Team
129. Francesca Balducci (Ita) S.C. Michela Fanini 0:28
130. Rocio Del Alba Garcia Martinez (Esp) Lointek
131. Antonella Leonardi (Arg) Xirayas De San Luis 0:29
132. Lucia Gonzalez Blanco (Esp) Lointek 0:30
133. Anna Ramirez Bauxel (Esp) Lointek
134. Lierni Lekuona Etxebeste (Esp) Bizkaia – Durango
135. Ana Maria Covrig (Rom) INPA – Bianchi 0:31
136. Alicia Claudia Reynoso Pueyo (Arg) Xirayas De San Luis 0:40
137. Nicole Nesti (Ita) Aromitalia Vaiano 0:42

GC after Prologue

1. Leah Kirchmann (Can) Team Liv-Plantur 2:23
2. Thalita De Jong (Ned) Rabo Liv Women Cycling Team 0:01
3. Anna Van Der Breggen (Ned) Rabo Liv Women Cycling Team
4. Megan Guarnier (USA) Boels Dolmans Cycling Team 0:03
5. Roxane Knetemann (Ned) Rabo Liv Women Cycling Team
6. Tiffany Cromwell (Aus) Canyon-SRAM 0:04
7. Katarzyna Niewiadoma (Pol) Rabo Liv Women Cycling Team 0:05
8. Amalie Dideriksen (Den) Boels Dolmans Cycling Team
9. Barbara Guarischi (Ita) Canyon-SRAM
10. Evelyn Stevens (USA) Boels Dolmans Cycling Team 0:06
11. Elizabeth Armitstead (Gbr) Boels Dolmans Cycling Team
12. Elisa Longo Borghini (Ita) Wiggle High5
13. Alena Amialiusik (Blr) Canyon-SRAM
14. Christine Majerus (Lux) Boels Dolmans Cycling Team
15. Aude Biannic (Fra) Poitou-Charentes.Futuroscope.86 0:07
16. Lucinda Brand (Ned) Rabo Liv Women Cycling Team
17. Riejanne Markus (Ned) Team Liv-Plantur
18. Chloe Hosking (Aus) Wiggle High5
19. Eugenia Bujak (Pol) BTC City Ljubljana
20. Molly Weaver (Gbr) Team Liv-Plantur 0:08
21. Ingrid Drexel (Mex) Astana Pro Team
22. Marta Bastianelli (Ita) Ale Cipollini
23. Shara Gillow (Aus) Rabo Liv Women Cycling Team
24. Silvia Valsecchi (Ita) Bepink
25. Alexis Ryan (USA) Canyon-SRAM 0:09
26. Sofia Bertizzolo (Ita) Astana Pro Team
27. Ting Ying Huang (Tpe) Servetto Footon
28. Rozanne Slik (Ned) Team Liv-Plantur
29. Beatrice Bartelloni (Ita) Aromitalia Vaiano
30. Charlotte Becker (Ger) Hitec Products
31. Lauren Kitchen (Aus) Hitec Products 0:10
32. Maria Giulia Confalonieri (Ita) Lensworld-Zannata
33. Rossella Ratto (Ita) Cylance Pro Cycling
34. Valentina Scandolara (Ita) Cylance Pro Cycling
35. Amélie Rivat (Fra) Poitou-Charentes.Futuroscope.86
36. Ilaria Sanguineti (Ita) Bepink
37. Elena Cecchini (Ita) Canyon-SRAM
38. Marta Tagliaferro (Ita) Ale Cipollini 0:11
39. Karol-Ann Canuel (Can) Boels Dolmans Cycling Team
40. Nina Kessler (Ned) Lensworld-Zannata
41. Emma Pooley (Gbr) Lotto Soudal Ladies
42. Roxane Fournier (Fra) Poitou-Charentes.Futuroscope.86
43. Arianna Fidanza (Ita) Astana Pro Team
44. Trixi Worrack (Ger) Canyon-SRAM
45. Carlee Taylor (Aus) Team Liv-Plantur
46. Daiva Tuslaite (Ltu) INPA – Bianchi 0:12
47. Nadia Quagliotto (Ita) Top Girls Fassa Bortolo
48. Claudia Lichtenberg (Ger) Lotto Soudal Ladies
49. Martina Ritter (Aut) BTC City Ljubljana
50. Sheyla Gutierrez Ruiz (Esp) Cylance Pro Cycling
51. Lara Vieceli (Ita) INPA – Bianchi
52. Julia Soek (Ned) Team Liv-Plantur
53. Audrey Cordon (Fra) Wiggle High5
54. Simona Frapporti (Ita) Hitec Products
55. Mia Radotic (Cro) BTC City Ljubljana
56. Tatiana Guderzo (Ita) Hitec Products
57. Anna Zita Maria Stricker (Ita) INPA – Bianchi
58. Amber Neben (USA) Bepink
59. Malgorzta Jasinska (Pol) Ale Cipollini
60. Irene Bitto (Ita) Top Girls Fassa Bortolo 0:13
61. Polona Batagelj (Slo) BTC City Ljubljana
62. Krista Doebel-Hickok (USA) Cylance Pro Cycling
63. Anisha Vekemans (Bel) Lotto Soudal Ladies
64. Olena Pavlukhina (Aze) BTC City Ljubljana
65. Annelies Dom (Bel) Lensworld-Zannata
66. Oxana Kozonchuk (Rus) Lensworld-Zannata
67. Anna Trevisi (Ita) Ale Cipollini
68. Margarita Victoria Garcia (Esp) Bizkaia – Durango
69. Rasa Leleivyte (Ltu) Aromitalia Vaiano 0:14
70. Tereza Medvedova (Svk) Bepink
71. Doris Schweizer (Sui) Cylance Pro Cycling
72. Susanna Zorzi (Ita) Lotto Soudal Ladies
73. Michela Pavin (Ita) INPA – Bianchi
74. Sofie De Vuyst (Bel) Lotto Soudal Ladies
75. An-Li Kachelhoffer (RSA) Lotto Soudal Ladies
76. Séverine Eraud (Fra) Poitou-Charentes.Futuroscope.86 0:15
77. Gloria Rodriguez Sanchez (Esp) Lointek
78. Anabelle Dreville (Fra) Poitou-Charentes.Futuroscope.86
79. Tetiana Riabchenko (Ukr) INPA – Bianchi
80. Giorgia Bronzini (Ita) Wiggle High5
81. Mayuko Hagiwara (Jpn) Wiggle High5
82. Ane Santesteban Gonzalez (Esp) Ale Cipollini
83. Katia Ragusa (Ita) Servetto Footon
84. Scotti Lechuga (USA) Hagens Berman / Supermint Pro Cycling Team 0:16
85. Nicole Dal Santo (Ita) Top Girls Fassa Bortolo
86. Ana Paula Polegatch (Bra) Servetto Footon
87. Soraya Paladin (Ita) Top Girls Fassa Bortolo
88. Roos Hoogeboom (Ned) Bizkaia – Durango
89. Lex Albrecht (Can) Bepink
90. Alice Maria Arzuffi (Ita) Lensworld-Zannata 0:17
91. Kim De Baat (Bel) Lensworld-Zannata
92. Monika Kiraly (Hun) S.C. Michela Fanini
93. Abby-Mae Parkinson (Gbr) Servetto Footon
94. Thea Thorsen (Nor) Hitec Products 0:18
95. Alessia Bulleri (Ita) Aromitalia Vaiano
96. Charlotte Bravard (Fra) Poitou-Charentes.Futuroscope.86
97. Eider Merino Kortazar (Esp) Lointek
98. Eri Yonamine (Jpn) Hagens Berman / Supermint Pro Cycling Team
99. Yevgeniya Vysotska (Ukr) Hagens Berman / Supermint Pro Cycling Team 0:19
100. Ursa Pintar (Slo) BTC City Ljubljana
101. Lourdes Oyarbide Jimenez (Esp) Bizkaia – Durango
102. Nina Gulino (Ita) S.C. Michela Fanini
103. Paola Munoz (Chi) Xirayas De San Luis
104. Lise Olivier (RSA) Bizkaia – Durango
105. Anna Potokina (Rus) Servetto Footon
106. Federica Nicolai (Ita) S.C. Michela Fanini 0:20
107. Estefania Pilz (Arg) Xirayas De San Luis
108. Natalya Saifutdinova (Kaz) Astana Pro Team
109. Carolina Rodriguez Gutierrez (Mex) Astana Pro Team 0:21
110. Ingrid Lorvik (Nor) Hitec Products
111. Alessia Martini (Ita) Aromitalia Vaiano
112. Maria Carla Alvarez (Arg) Xirayas De San Luis
113. Sofia Beggin (Ita) Astana Pro Team 0:22
114. Dalia Muccioli (Ita) Ale Cipollini
115. Elena Leonardi (Ita) Top Girls Fassa Bortolo
116. Valeria Pintos (Arg) Xirayas De San Luis
117. Kimberley Le Court De Billot (Mri) Bizkaia – Durango
118. Laura Camila Lozano Ramirez (Col) S.C. Michela Fanini 0:23
119. Alicia Gonzalez Blanco (Esp) Lointek
120. Carmela Cipriani (Ita) Hagens Berman / Supermint Pro Cycling Team
121. Anna Ceoloni (Ita) Servetto Footon 0:24
122. Asja Paladin (Ita) Top Girls Fassa Bortolo
123. Jessica Uebelhart (Sui) Hagens Berman / Supermint Pro Cycling Team
124. Michela Balducci (Ita) S.C. Michela Fanini
125. Kseniya Tuhai (Blr) Bepink 0:25
126. Mara Abbott (USA) Wiggle High5
127. Elena Franchi (Ita) Aromitalia Vaiano 0:27
128. Liza Rachetto (USA) Hagens Berman / Supermint Pro Cycling Team
129. Francesca Balducci (Ita) S.C. Michela Fanini 0:28
130. Rocio Del Alba Garcia Martinez (Esp) Lointek
131. Antonella Leonardi (Arg) Xirayas De San Luis 0:29
132. Lucia Gonzalez Blanco (Esp) Lointek 0:30
133. Anna Ramirez Bauxel (Esp) Lointek
134. Lierni Lekuona Etxebeste (Esp) Bizkaia – Durango
135. Ana Maria Covrig (Rom) INPA – Bianchi 0:31
136. Alicia Claudia Reynoso Pueyo (Arg) Xirayas De San Luis 0:40
137. Nicole Nesti (Ita) Aromitalia Vaiano 0:42





Leave a Reply

You must be logged in to post a comment.