Featured Stories

Giro d\’Italia – Stage 9 Full Results, Photos – Cavendish Wins

by pedalmag.com

May 17, 2009 (Milano, Italy) — Mark Cavendish (Gbr) delivered Columbia-Highroad’s third consecutive win taking Stage 9, the Milano Show 100, 165km circuit race in Milan over Allan Davis (Aus) Quick Step in 2nd and Tyler Farrar (USA) Garmin-Slipstream in 3rd. Cavendish’s team mate Canada’s Michael Barry placed 40th.

Results

1. Mark Cavendish (Gbr) Team Columbia-Highroad 4:16:13 (38.639 km/h)
2. Allan Davis (Aus) Quick Step
3. Tyler Farrar (USA) Garmin-Slipstream
4. Matthew Goss (Aus) Team Saxo Bank
5. Alessandro Petacchi (Ita) LPR Brakes-Farnese Vini
6. Robert Forster (Ger) Team Milram
7. Robert Hunter (RSA) Barloworld
8. Davide Vigano (Ita) Fuji-Servetto
9. Saïd Haddou (Fra) BBox Bouygues Telecom
10. Thomas Fothen (Ger) Team Milram
11. Eduard Vorganov (Rus) Xacobeo Galicia
12. Ben Swift (Gbr) Team Katusha
13. Sébastien Hinault (Fra) AG2R La Mondiale
14. Ruggero Marzoli (Ita) Acqua & Sapone-Caffe Mokambo
15. Jackson Rodriguez (Ven) Serramenti PVC Diquigiovanni-Androni Giocattoli
16. Dmytro Grabovskyy (Ukr) ISD
17. Janez Brajkovic (Slo) Astana
18. Mark Renshaw (Aus) Team Columbia-Highroad
19. Jonas Ljungblad (Swe) Silence-Lotto
20. Ian Stannard (Gbr) ISD
21. Steve Chainel (Fra) BBox Bouygues Telecom
22. Ted King (USA) Cervelo Test Team
23. Alexander Serov (Rus) Team Katusha
24. Yaroslav Popovych (Ukr) Astana
25. Thomas Danielson (USA) Garmin-Slipstream
26. Andriy Grivko (Ukr) ISD
27. Edvald Boasson Hagen (Nor) Team Columbia-Highroad
28. Nikita Eskov (Rus) Team Katusha
29. Kasper Klostergaard (Den) Team Saxo Bank
30. Lars Ytting Bak (Den) Team Saxo Bank
31. Luca Mazzanti (Ita) Team Katusha
32. Fabian Cancellara (Swi) Team Saxo Bank
33. Julian Dean (Nzl) Garmin-Slipstream
34. Angel Gomez (Spa) Fuji-Servetto
35. Thomas Lövkvist (Swe) Team Columbia-Highroad
36. Filippo Pozzato (Ita) Team Katusha
37. Michael Rogers (Aus) Team Columbia-Highroad
38. Gorazd Stangelj (Slo) Liquigas
39. Marco Pinotti (Ita) Team Columbia-Highroad
40. Michael Barry (Can) Team Columbia-Highroad
41. Yuriy Krivtsov (Ukr) AG2R La Mondiale
42. Mauro Facci (Ita) Quick Step
43. Bart Dockx (Bel) Silence-Lotto
44. Serguei Klimov (Rus) Team Katusha
45. Renaud Dion (Fra) AG2R La Mondiale
46. Cameron Meyer (Aus) Garmin-Slipstream
47. Jos Van Emden (Ned) Rabobank
48. Thomas Rohregger (Aut) Team Milram
49. Blaise Sonnery (Fra) AG2R La Mondiale
50. Manuele Mori (Ita) Lampre-N:G:C:
51. Christophe Brandt (Bel) Silence-Lotto
52. Kanstantsin Siutsou (Blr) Team Columbia-Highroad
53. Morris Possoni (Ita) Team Columbia-Highroad
54. Marzio Bruseghin (Ita) Lampre-N:G:C:
55. Gustavo Cesar Veloso (Spa) Xacobeo Galicia
56. Pablo Lastras (Spa) Caisse d’Epargne
57. Paolo Tiralongo (Ita) Lampre-N:G:C:
58. Enrico Gasparotto (Ita) Lampre-N:G:C:
59. Paolo Longo Borghini (Ita) Barloworld
60. Mauro Da Dalto (Ita) Lampre-N:G:C:
61. Damiano Cunego (Ita) Lampre-N:G:C:
62. Evgeny Petrov (Rus) Team Katusha
63. Mikhail Ignatiev (Rus) Team Katusha
64. Carlos Sastre (Spa) Cervelo Test Team
65. Ignatas Konovalovas (Ltu) Cervelo Test Team
66. Serge Pauwels (Bel) Cervelo Test Team
67. Stefano Garzelli (Ita) Acqua & Sapone-Caffe Mokambo
68. Addy Engels (Ned) Quick Step
69. Eros Capecchi (Ita) Fuji-Servetto
70. Jason McCartney (USA) Team Saxo Bank
71. Jens Voigt (Ger) Team Saxo Bank
72. Tadej Valjavec (Slo) AG2R La Mondiale
73. Massimo Codol (Ita) Acqua & Sapone-Caffe Mokambo
74. Alexander Efimkin (Rus) AG2R La Mondiale
75. Giuseppe Palumbo (Ita) Acqua & Sapone-Caffe Mokambo
76. Dario David Cioni (Ita) ISD
77. Simon Gerrans (Aus) Cervelo Test Team
78. Jeremy Hunt (Gbr) Cervelo Test Team
79. Francesco Masciarelli (Ita) Acqua & Sapone-Caffe Mokambo
80. Pavel Brutt (Rus) Team Katusha
81. John-Lee Augustyn (RSA) Barloworld
82. Christopher Froome (Gbr) Barloworld
83. Matteo Bono (Ita) Lampre-N:G:C:
84. Dries Devenyns (Bel) Quick Step
85. Kevin Seeldrayers (Bel) Quick Step
86. Daniel Lloyd (Gbr) Cervelo Test Team
87. Anders Lund (Den) Team Saxo Bank
88. Alessandro Donati (Ita) Acqua & Sapone-Caffe Mokambo
89. Manuel Quinziato (Ita) Liquigas
90. Alessandro Vanotti (Ita) Liquigas
91. Ivan Basso (Ita) Liquigas
92. Kjell Carlström (Fin) Liquigas
93. Francesco Gavazzi (Ita) Lampre-N:G:C:
94. Marco Marzano (Ita) Lampre-N:G:C:
95. David Arroyo (Spa) Caisse d’Epargne
96. Delio Ferandez (Spa) Xacobeo Galicia
97. David Millar (Gbr) Garmin-Slipstream
98. Bradley Wiggins (Gbr) Garmin-Slipstream
99. Danny Pate (USA) Garmin-Slipstream
100. Yohann Gene (Fra) BBox Bouygues Telecom
101. Philippe Gilbert (Bel) Silence-Lotto
102. Pieter Jacobs (Bel) Silence-Lotto
103. Daniele Pietropolli (Ita) LPR Brakes-Farnese Vini
104. Levi Leipheimer (USA) Astana
105. David Zabriskie (USA) Garmin-Slipstream
106. Guillaume le Floch (Fra) BBox Bouygues Telecom
107. Félix Cardenas (Col) Barloworld
108. Martin Müller (Ger) Team Milram
109. Björn Schröder (Ger) Team Milram
110. Francesco Failli (Ita) Acqua & Sapone-Caffe Mokambo
111. Dario Andriotto (Ita) Acqua & Sapone-Caffe Mokambo
112. Daniel Navarro (Spa) Astana
113. Franco Pellizotti (Ita) Liquigas
114. Olivier Kaisen (Bel) Silence-Lotto
115. Juan José Haedo (Arg) Team Saxo Bank
116. Diego Caccia (Ita) Barloworld
117. Mauricio Soler (Col) Barloworld
118. Mathieu Perget (Fra) Caisse d’Epargne
119. Volodymir Gustov (Ukr) Cervelo Test Team
120. Danilo Di Luca (Ita) LPR Brakes-Farnese Vini
121. Gabriele Bosisio (Ita) LPR Brakes-Farnese Vini
122. Matteo Montaguti (Ita) LPR Brakes-Farnese Vini
123. Giairo Ermeti (Ita) LPR Brakes-Farnese Vini
124. Kevin Hulsmans (Bel) Quick Step
125. Davide Malacarne (Ita) Quick Step
126. Francesco Reda (Ita) Quick Step
127. Vladimir Miholjevic (Cro) Liquigas
128. Jurgen Van Goolen (Bel) Team Saxo Bank
129. Leonardo Scarselli (Ita) ISD
130. Giovanni Visconti (Ita) ISD
131. Giampaolo Cheula (Ita) Barloworld
132. Anthony Charteau (Fra) Caisse d’Epargne
133. Thomas Voeckler (Fra) BBox Bouygues Telecom
134. Julien Belgy (Fra) BBox Bouygues Telecom
135. Gonzalo Rabunal (Spa) Xacobeo Galicia
136. Vladimir Isaichev (Rus) Xacobeo Galicia
137. Serafin Martinez (Spa) Xacobeo Galicia
138. Maarten Tjallingii (Ned) Rabobank
139. Bram De Groot (Ned) Rabobank
140. Mauricio Ardila (Col) Rabobank
141. Joaquin Rodriguez (Spa) Caisse d’Epargne
142. David Lopez Garcia (Spa) Caisse d’Epargne
143. Iker Camano (Spa) Fuji-Servetto
144. Andrey Zeits (Kaz) Astana
145. Fredrik Kessiakoff (Swe) Fuji-Servetto
146. Alberto Fernandez (Spa) Fuji-Servetto
147. Tom Stamsnijder (Ned) Rabobank
148. Laurens Ten Dam (Ned) Rabobank
149. Jure Golcer (Slo) LPR Brakes-Farnese Vini
150. Bartosz Huzarski (Pol) ISD
151. Carlos José Ochoa (Ven) Serramenti PVC Diquigiovanni-Androni Giocattoli
152. Sylvester Szmyd (Pol) Liquigas
153. Marcos Garcia (Spa) Xacobeo Galicia
154. Iban Mayoz (Spa) Xacobeo Galicia
155. Luca Barla (Ita) Team Milram
156. Valerio Agnoli (Ita) Liquigas
157. Christopher Horner (USA) Astana
158. Lance Armstrong (USA) Astana
159. Andrea Masciarelli (Ita) Acqua & Sapone-Caffe Mokambo
160. Jose Serpa (Col) Serramenti PVC Diquigiovanni-Androni Giocattoli
161. Denis Menchov (Rus) Rabobank
162. Dmitry Kozontchuk (Rus) Rabobank
163. Alessandro Bertolini (Ita) Serramenti PVC Diquigiovanni-Androni Giocattoli
164. Leonardo Bertagnolli (Ita) Serramenti PVC Diquigiovanni-Androni Giocattoli
165. Gilberto Simoni (Ita) Serramenti PVC Diquigiovanni-Androni Giocattoli
166. Rubens Bertogliati (Swi) Serramenti PVC Diquigiovanni-Androni Giocattoli
167. Jelle Vanendert (Bel) Silence-Lotto
168. Jean-Charles Senac (Fra) AG2R La Mondiale
169. Michele Scarponi (Ita) Serramenti PVC Diquigiovanni-Androni Giocattoli
170. José Luis Rubiera (Spa) Astana
171. Alessandro Spezialetti (Ita) LPR Brakes-Farnese Vini
172. Francis De Greef (Bel) Silence-Lotto
173. Dario Cataldo (Ita) Quick Step
174. Francesco De Bonis (Ita) Serramenti PVC Diquigiovanni-Androni Giocattoli
175. Francesco Bellotti (Ita) Barloworld
176. Hector Gonzalez (Spa) Fuji-Servetto
177. Ronny Scholz (Ger) Team Milram
178. Markus Fothen (Ger) Team Milram
179. Vasili Kiryienka (Blr) Caisse d’Epargne
180. Arnold Jeannesson (Fra) Caisse d’Epargne
181. Philip Deignan (Irl) Cervelo Test Team
182. Charles Wegelius (Gbr) Silence-Lotto
183. Matthieu Sprick (Fra) BBox Bouygues Telecom
184. Guillaume Bonnafond (Fra) AG2R La Mondiale
185. Oscar Gatto (Ita) ISD
186. Riccardo Chiarini (Ita) LPR Brakes-Farnese Vini
187. Steve Morabito (Swi) Astana
188. Johann Tschopp (Swi) BBox Bouygues Telecom
189. Evgeny Sokolov (Rus) BBox Bouygues Telecom
190. Ricardo Serrano (Spa) Fuji-Servetto

GC after Stage 9

1. Danilo Di Luca (Ita) LPR Brakes-Farnese Vini 37:29:48
2. Thomas Lövkvist (Swe) Team Columbia-Highroad 0:13
3. Michael Rogers (Aus) Team Columbia-Highroad 0:44
4. Levi Leipheimer (USA) Astana 0:51
5. Denis Menchov (Rus) Rabobank 0:58
6. Ivan Basso (Ita) Liquigas 1:14
7. Carlos Sastre (Spa) Cervelo Test Team 1:24
8. Christopher Horner (USA) Astana 1:25
9. Franco Pellizotti (Ita) Liquigas 1:35
10. David Arroyo (Spa) Caisse d’Epargne 1:49
11. Gilberto Simoni (Ita) Serramenti PVC Diquigiovanni-Androni Giocattoli 2:09
12. Yaroslav Popovych (Ukr) Astana 2:38
13. Tadej Valjavec (Slo) AG2R La Mondiale 2:44
14. Laurens Ten Dam (Ned) Rabobank 2:49
15. Kevin Seeldrayers (Bel) Quick Step 2:57
16. Kanstantsin Siutsou (Blr) Team Columbia-Highroad 3:02
17. Félix Cardenas (Col) Barloworld 3:03
18. Joaquin Rodriguez (Spa) Caisse d’Epargne 3:09
19. Thomas Rohregger (Aut) Team Milram 3:23
20. Marzio Bruseghin (Ita) Lampre-N:G:C: 3:24
21. Damiano Cunego (Ita) Lampre-N:G:C: 3:37
22. Gabriele Bosisio (Ita) LPR Brakes-Farnese Vini 3:39
23. Fredrik Kessiakoff (Swe) Fuji-Servetto 3:59
24. Jackson Rodriguez (Ven) Serramenti PVC Diquigiovanni-Androni Giocattoli 4:18
25. Lance Armstrong (USA) Astana 4:39
26. Leonardo Bertagnolli (Ita) Serramenti PVC Diquigiovanni-Androni Giocattoli
27. Bradley Wiggins (Gbr) Garmin-Slipstream 4:45
28. Mauricio Soler (Col) Barloworld 5:12
29. Dario David Cioni (Ita) ISD 5:17
30. Janez Brajkovic (Slo) Astana 5:20
31. Daniel Navarro (Spa) Astana 5:25
32. Francesco Masciarelli (Ita) Acqua & Sapone-Caffe Mokambo 5:26
33. Michele Scarponi (Ita) Serramenti PVC Diquigiovanni-Androni Giocattoli 5:31
34. Christopher Froome (Gbr) Barloworld 6:00
35. Jose Serpa (Col) Serramenti PVC Diquigiovanni-Androni Giocattoli 6:34
36. Stefano Garzelli (Ita) Acqua & Sapone-Caffe Mokambo 6:49
37. Edvald Boasson Hagen (Nor) Team Columbia-Highroad 8:07
38. Francis De Greef (Bel) Silence-Lotto 8:23
39. José Luis Rubiera (Spa) Astana 9:43
40. John-Lee Augustyn (RSA) Barloworld 10:39
41. Lars Ytting Bak (Den) Team Saxo Bank 10:49
42. Evgeny Petrov (Rus) Team Katusha 11:38
43. Andriy Grivko (Ukr) ISD 12:32
44. Andrey Zeits (Kaz) Astana 13:21
45. Volodymir Gustov (Ukr) Cervelo Test Team 13:25
46. Eduard Vorganov (Rus) Xacobeo Galicia 13:38
47. Carlos José Ochoa (Ven) Serramenti PVC Diquigiovanni-Androni Giocattoli 13:56
48. Dario Cataldo (Ita) Quick Step 15:07
49. Sylvester Szmyd (Pol) Liquigas 15:12
50. Simon Gerrans (Aus) Cervelo Test Team 16:42
51. Mauricio Ardila (Col) Rabobank 17:59
52. Rubens Bertogliati (Swi) Serramenti PVC Diquigiovanni-Androni Giocattoli 18:08
53. Daniele Pietropolli (Ita) LPR Brakes-Farnese Vini 19:18
54. Luca Mazzanti (Ita) Team Katusha 19:21
55. Massimo Codol (Ita) Acqua & Sapone-Caffe Mokambo 20:02
56. Jure Golcer (Slo) LPR Brakes-Farnese Vini 21:04
57. Pablo Lastras (Spa) Caisse d’Epargne 21:26
58. Filippo Pozzato (Ita) Team Katusha 22:25
59. Paolo Tiralongo (Ita) Lampre-N:G:C: 22:26
60. Blaise Sonnery (Fra) AG2R La Mondiale 24:58
61. Marcos Garcia (Spa) Xacobeo Galicia 25:33
62. Dries Devenyns (Bel) Quick Step 25:38
63. Iker Camano (Spa) Fuji-Servetto 25:44
64. Marco Marzano (Ita) Lampre-N:G:C: 26:03
65. Charles Wegelius (Gbr) Silence-Lotto 26:14
66. Jason McCartney (USA) Team Saxo Bank 26:54
67. Dmytro Grabovskyy (Ukr) ISD 27:14
68. Alexander Efimkin (Rus) AG2R La Mondiale 27:35
69. Marco Pinotti (Ita) Team Columbia-Highroad 28:20
70. Jens Voigt (Ger) Team Saxo Bank 28:25
71. Thomas Voeckler (Fra) BBox Bouygues Telecom 28:37
72. Iban Mayoz (Spa) Xacobeo Galicia 29:23
73. David Lopez Garcia (Spa) Caisse d’Epargne 31:55
74. Giovanni Visconti (Ita) ISD 32:44
75. Arnold Jeannesson (Fra) Caisse d’Epargne 33:13
76. Vladimir Miholjevic (Cro) Liquigas 34:00
77. Thomas Danielson (USA) Garmin-Slipstream 34:18
78. Nikita Eskov (Rus) Team Katusha 34:28
79. Enrico Gasparotto (Ita) Lampre-N:G:C: 34:37
80. Markus Fothen (Ger) Team Milram 35:01
81. Philip Deignan (Irl) Cervelo Test Team 36:24
82. Vasili Kiryienka (Blr) Caisse d’Epargne 36:37
83. Johann Tschopp (Swi) BBox Bouygues Telecom 36:44
84. Christophe Brandt (Bel) Silence-Lotto 36:53
85. Philippe Gilbert (Bel) Silence-Lotto 37:20
86. Serge Pauwels (Bel) Cervelo Test Team 37:27
87. Valerio Agnoli (Ita) Liquigas 37:51
88. Angel Gomez (Spa) Fuji-Servetto 39:03
89. Francesco De Bonis (Ita) Serramenti PVC Diquigiovanni-Androni Giocattoli 39:04
90. Maarten Tjallingii (Ned) Rabobank 40:11
91. Alessandro Spezialetti (Ita) LPR Brakes-Farnese Vini 40:31
92. Jelle Vanendert (Bel) Silence-Lotto 40:34
93. Manuele Mori (Ita) Lampre-N:G:C: 41:23
94. Francesco Bellotti (Ita) Barloworld 41:34
95. Francesco Gavazzi (Ita) Lampre-N:G:C: 42:57
96. Guillaume Bonnafond (Fra) AG2R La Mondiale 43:00
97. Dmitry Kozontchuk (Rus) Rabobank 43:20
98. Gorazd Stangelj (Slo) Liquigas 44:06
99. Kjell Carlström (Fin) Liquigas 44:43
100. Giampaolo Cheula (Ita) Barloworld 47:51
101. Ignatas Konovalovas (Ltu) Cervelo Test Team 48:28
102. Alexander Serov (Rus) Team Katusha 49:56
103. Ricardo Serrano (Spa) Fuji-Servetto 50:13
104. Davide Malacarne (Ita) Quick Step 50:20
105. Ruggero Marzoli (Ita) Acqua & Sapone-Caffe Mokambo 50:22
106. Alessandro Petacchi (Ita) LPR Brakes-Farnese Vini 50:55
107. Matteo Bono (Ita) Lampre-N:G:C: 51:26
108. Matthieu Sprick (Fra) BBox Bouygues Telecom 51:52
109. Jurgen Van Goolen (Bel) Team Saxo Bank 52:36
110. Kevin Hulsmans (Bel) Quick Step 52:38
111. Morris Possoni (Ita) Team Columbia-Highroad 52:57
112. Ben Swift (Gbr) Team Katusha 54:42
113. Jonas Ljungblad (Swe) Silence-Lotto 55:09
114. Bartosz Huzarski (Pol) ISD 55:37
115. Matthew Goss (Aus) Team Saxo Bank 55:48
116. Alessandro Vanotti (Ita) Liquigas 55:55
117. Andrea Masciarelli (Ita) Acqua & Sapone-Caffe Mokambo 56:12
118. Hector Gonzalez (Spa) Fuji-Servetto 56:21
119. Eros Capecchi (Ita) Fuji-Servetto 56:24
120. Pieter Jacobs (Bel) Silence-Lotto 56:35
121. Manuel Quinziato (Ita) Liquigas 56:43
122. David Millar (Gbr) Garmin-Slipstream 57:19
123. Allan Davis (Aus) Quick Step 58:09
124. Tom Stamsnijder (Ned) Rabobank 59:08
125. Thomas Fothen (Ger) Team Milram 1:00:00
126. Paolo Longo Borghini (Ita) Barloworld 1:01:43
127. Steve Morabito (Swi) Astana 1:03:10
128. Robert Hunter (RSA) Barloworld 1:03:29
129. Anthony Charteau (Fra) Caisse d’Epargne 1:04:19
130. Danny Pate (USA) Garmin-Slipstream 1:04:28
131. Cameron Meyer (Aus) Garmin-Slipstream 1:04:51
132. Serafin Martinez (Spa) Xacobeo Galicia 1:05:30
133. Anders Lund (Den) Team Saxo Bank 1:05:38
134. Mauro Da Dalto (Ita) Lampre-N:G:C: 1:06:03
135. Pavel Brutt (Rus) Team Katusha 1:06:45
136. Renaud Dion (Fra) AG2R La Mondiale 1:07:34
137. Oscar Gatto (Ita) ISD 1:07:46
138. Luca Barla (Ita) Team Milram 1:08:22
139. Mathieu Perget (Fra) Caisse d’Epargne 1:08:28
140. David Zabriskie (USA) Garmin-Slipstream 1:08:44
141. Gonzalo Rabunal (Spa) Xacobeo Galicia 1:08:51
142. Yuriy Krivtsov (Ukr) AG2R La Mondiale 1:09:19
143. Francesco Failli (Ita) Acqua & Sapone-Caffe Mokambo 1:09:40
144. Daniel Lloyd (Gbr) Cervelo Test Team 1:09:51
145. Kasper Klostergaard (Den) Team Saxo Bank 1:09:56
146. Tyler Farrar (USA) Garmin-Slipstream 1:10:11
147. Serguei Klimov (Rus) Team Katusha 1:10:28
148. Giairo Ermeti (Ita) LPR Brakes-Farnese Vini 1:10:49
149. Alessandro Donati (Ita) Acqua & Sapone-Caffe Mokambo 1:12:09
150. Ian Stannard (Gbr) ISD 1:12:15
151. Mark Cavendish (Gbr) Team Columbia-Highroad 1:12:27
152. Bram De Groot (Ned) Rabobank 1:12:30
153. Ronny Scholz (Ger) Team Milram 1:12:59
154. Matteo Montaguti (Ita) LPR Brakes-Farnese Vini 1:13:42
155. Addy Engels (Ned) Quick Step 1:13:43
156. Fabian Cancellara (Swi) Team Saxo Bank 1:14:30
157. Ted King (USA) Cervelo Test Team 1:14:39
158. Julian Dean (Nzl) Garmin-Slipstream 1:14:48
159. Yohann Gene (Fra) BBox Bouygues Telecom 1:15:40
160. Björn Schröder (Ger) Team Milram 1:15:45
161. Mark Renshaw (Aus) Team Columbia-Highroad 1:15:46
162. Gustavo Cesar Veloso (Spa) Xacobeo Galicia 1:15:54
163. Delio Ferandez (Spa) Xacobeo Galicia 1:15:58
164. Francesco Reda (Ita) Quick Step 1:16:04
165. Juan José Haedo (Arg) Team Saxo Bank 1:16:22
166. Davide Vigano (Ita) Fuji-Servetto 1:16:23
167. Alberto Fernandez (Spa) Fuji-Servetto 1:16:45
168. Giuseppe Palumbo (Ita) Acqua & Sapone-Caffe Mokambo 1:16:50
169. Alessandro Bertolini (Ita) Serramenti PVC Diquigiovanni-Androni Giocattoli 1:16:58
170. Diego Caccia (Ita) Barloworld 1:16:59
171. Steve Chainel (Fra) BBox Bouygues Telecom 1:17:05
172. Leonardo Scarselli (Ita) ISD 1:17:25
173. Michael Barry (Can) Team Columbia-Highroad 1:17:32
174. Jos Van Emden (Ned) Rabobank 1:17:57
175. Guillaume le Floch (Fra) BBox Bouygues Telecom 1:18:00
176. Mauro Facci (Ita) Quick Step 1:18:17
177. Riccardo Chiarini (Ita) LPR Brakes-Farnese Vini 1:19:38
178. Julien Belgy (Fra) BBox Bouygues Telecom 1:19:52
179. Robert Forster (Ger) Team Milram 1:20:10
180. Mikhail Ignatiev (Rus) Team Katusha 1:20:40
181. Sébastien Hinault (Fra) AG2R La Mondiale 1:20:41
182. Jeremy Hunt (Gbr) Cervelo Test Team 1:22:12
183. Evgeny Sokolov (Rus) BBox Bouygues Telecom 1:22:27
184. Martin Müller (Ger) Team Milram 1:22:44
185. Vladimir Isaichev (Rus) Xacobeo Galicia 1:23:36
186. Dario Andriotto (Ita) Acqua & Sapone-Caffe Mokambo 1:23:41
187. Olivier Kaisen (Bel) Silence-Lotto 1:23:42
188. Saïd Haddou (Fra) BBox Bouygues Telecom 1:24:11
189. Jean-Charles Senac (Fra) AG2R La Mondiale 1:27:12
190. Bart Dockx (Bel) Silence-Lotto 1:28:32







Leave a Reply

You must be logged in to post a comment.