Featured Stories

Recent Videos

Giro d’Italia Stage 9 Full Results, Photos – Tiralongo Scores, Hesjedal 9th

by pedalmag.com
Tiralongo wins [P] Cor Vos
May 17, 2015 (San Giorgio del Sannio, ITA) – Paolo Tiralongo (Ita) Astana Pro Team powered to a convincing victory on Stage 9 from Benevento to San Giorgio Del Sannio, 215km as the Giro’s first rest day is welcomed by the pro peloton tomorrow. Canada’s Ryder Hesjedal (Cannondale-Garmin Pro Cycling Team) finished a solid 9th moved up to 21st overall from 27th.

Aru tries to gain time on Contador and Porte [P] Cor Vos
The GC remains intact with Alberto Contador (Esp) Tinkoff-Saxo leading Fabio Aru (Ita) Astana Pro Team by 3s with Richie Porte (Aus) Team Sky in third at 22s.

Contador still in pink [P] Cor Vos

 

Results

1. Paolo Tiralongo (Ita) Astana Pro Team 5:50:31
2. Steven Kruijswijk (Ned) Team LottoNL-Jumbo 0:21
3. Simon Geschke (Ger) Team Giant-Alpecin 0:23
4. Amaël Moinard (Fra) BMC Racing Team
5. Jesus Herrada (Esp) Movistar Team
6. Carlos Betancur (Col) AG2R La Mondiale
7. Tom Jelte Slagter (Ned) Cannondale-Garmin Pro Cycling Team
8. Kenny Elissonde (Fra) FDJ.fr
9. Ryder Hesjedal (Can) Cannondale-Garmin Pro Cycling Team 0:27
10. Fabio Aru (Ita) Astana Pro Team 0:56
11. Alberto Contador (Esp) Tinkoff-Saxo 0:57
12. Richie Porte (Aus) Team Sky
13. Mikel Landa Meana (Esp) Astana Pro Team 1:01
14. Giovanni Visconti (Ita) Movistar Team 1:43
15. Jan Polanc (Slo) Lampre-Merida
16. Michael Matthews (Aus) Orica GreenEdge
17. Andrey Amador (Crc) Movistar Team
18. Fabio Felline (Ita) TrekRacing
19. Stefano Pirazzi (Ita) Bardiani CSF
20. Damiano Caruso (Ita) BMC Racing Team
21. Enrico Barbin (Ita) Bardiani CSF
22. Dario Cataldo (Ita) Astana Pro Team
23. Damiano Cunego (Ita) Nippo – Vini Fantini
24. Jurgen Van Den Broeck (Bel) Lotto Soudal
25. Davide Formolo (Ita) Cannondale-Garmin Pro Cycling Team
26. Roman Kreuziger (Cze) Tinkoff-Saxo
27. Maxime Monfort (Bel) Lotto Soudal
28. Rigoberto Uran (Col) Etixx – Quick-Step
29. Sébastien Reichenbach (Sui) IAM Cycling
30. Ion Izagirre (Esp) Movistar Team
31. Yury Trofimov (Rus) Team Katusha
32. Anthony Roux (Fra) FDJ.fr
33. Mauro Finetto (Ita) Southeast Pro Cycling
34. Stef Clement (Ned) IAM Cycling
35. Alexandre Geniez (Fra) FDJ.fr
36. Przemyslaw Niemiec (Pol) Lampre-Merida
37. Mikel Nieve (Esp) Team Sky
38. Andre Cardoso (Por) Cannondale-Garmin Pro Cycling Team
39. Leopold Konig (Cze) Team Sky
40. Tanel Kangert (Est) Astana Pro Team
41. Sylwester Szmyd (Pol) CCC Sprandi Polkowice
42. Axel Domont (Fra) AG2R La Mondiale
43. Francesco Bongiorno (Ita) Bardiani CSF
44. Diego Rosa (Ita) Astana Pro Team
45. Darwin Atapuma Hurtado (Col) BMC Racing Team
46. Pavel Kochetkov (Rus) Team Katusha
47. Hubert Dupont (Fra) AG2R La Mondiale
48. Benat Intxausti (Esp) Movistar Team 3:20
49. Sylvain Chavanel (Fra) IAM Cycling 3:22
50. Jonathan Monsalve (Ven) Southeast Pro Cycling
51. Martijn Keizer (Ned) Team LottoNL-Jumbo
52. Philippe Gilbert (Bel) BMC Racing Team
53. Sander Armee (Bel) Lotto Soudal
54. Luis Leon Sanchez (Esp) Astana Pro Team
55. Sergey Lagutin (Rus) Team Katusha
56. Chad Haga (USA) Team Giant-Alpecin 5:19
57. Diego Ulissi (Ita) Lampre-Merida
58. Marcus Burghardt (Ger) BMC Racing Team 7:01
59. Tobias Ludvigsson (Swe) Team Giant-Alpecin
60. Nick Van Der Lijke (Ned) Team LottoNL-Jumbo
61. Francis Mourey (Fra) FDJ.fr
62. Davide Appollonio (Ita) Androni Giocattoli
63. Francesco Gavazzi (Ita) Southeast Pro Cycling
64. Alessandro Bisolti (Ita) Nippo – Vini Fantini
65. Sam Bewley (Nzl) Orica GreenEdge
66. Janier Acevedo (Col) Cannondale-Garmin Pro Cycling Team
67. Simone Stortoni (Ita) Androni Giocattoli
68. Davide Malacarne (Ita) Astana Pro Team
69. Manuele Boaro (Ita) Tinkoff-Saxo 9:23
70. Alessandro Petacchi (Ita) Southeast Pro Cycling
71. Vasil Kiryienka (Blr) Team Sky
72. Sebastian Henao (Col) Team Sky
73. Davide Villella (Ita) Cannondale-Garmin Pro Cycling Team
74. Maxim Belkov (Rus) Team Katusha
75. Grega Bole (Slo) CCC Sprandi Polkowice
76. Marek Rutkiewicz (Pol) CCC Sprandi Polkowice
77. Silvan Dillier (Sui) BMC Racing Team 0:11:01
78. Stefan Küng (Sui) BMC Racing Team
79. Clement Chevrier (Fra) IAM Cycling
80. Michael Rogers (Aus) Tinkoff-Saxo
81. Nathan Brown (USA) Cannondale-Garmin Pro Cycling Team
82. Thomas Danielson (USA) Cannondale-Garmin Pro Cycling Team
83. Pieter Weening (Ned) Orica GreenEdge
84. Bertjan Lindeman (Ned) Team LottoNL-Jumbo
85. Matteo Montaguti (Ita) AG2R La Mondiale
86. Matteo Busato (Ita) Southeast Pro Cycling
87. Kévin Reza (Fra) FDJ.fr
88. Heinrich Haussler (Aus) IAM Cycling
89. Maarten Tjallingii (Ned) Team LottoNL-Jumbo 0:13:12
90. Adam Hansen (Aus) Lotto Soudal
91. Patrick Gretsch (Ger) AG2R La Mondiale
92. Tom Stamsnijder (Ned) Team Giant-Alpecin
93. Tsgabu Grmay (Eth) Lampre-Merida
94. Ilnur Zakarin (Rus) Team Katusha
95. Cédric Pineau (Fra) FDJ.fr
96. Eugenio Alafaci (Ita) TrekRacing
97. Andrey Zeits (Kaz) Astana Pro Team 0:14:07
98. Rinaldo Nocentini (Ita) AG2R La Mondiale 0:14:29
99. Fabio Sabatini (Ita) Etixx – Quick-Step
100. Matteo Tosatto (Ita) Tinkoff-Saxo
101. Manuele Mori (Ita) Lampre-Merida
102. Salvatore Puccio (Ita) Team Sky
103. Elia Viviani (Ita) Team Sky
104. Giacomo Nizzolo (Ita) TrekRacing
105. Alan Marangoni (Ita) Cannondale-Garmin Pro Cycling Team
106. Elia Favilli (Ita) Southeast Pro Cycling
107. Tom Boonen (Bel) Etixx – Quick-Step
108. Ivan Basso (Ita) Tinkoff-Saxo
109. David De La Cruz (Esp) Etixx – Quick-Step
110. Maciej Paterski (Pol) CCC Sprandi Polkowice
111. Petr Vakoc (Cze) Etixx – Quick-Step
112. Branislau Samoilau (Blr) CCC Sprandi Polkowice
113. Lukasz Owsian (Pol) CCC Sprandi Polkowice
114. Igor Anton (Esp) Movistar Team
115. Simon Gerrans (Aus) Orica GreenEdge
116. Luke Durbridge (Aus) Orica GreenEdge
117. Franco Pellizotti (Ita) Androni Giocattoli
118. Murilo Antonio Fischer (Bra) FDJ.fr
119. Simon Clarke (Aus) Orica GreenEdge
120. Brent Bookwalter (USA) BMC Racing Team
121. Lars Ytting Bak (Den) Lotto Soudal
122. Gianfranco Zilioli (Ita) Androni Giocattoli
123. Giacomo Berlato (Ita) Nippo – Vini Fantini
124. Esteban Chaves (Col) Orica GreenEdge
125. Dayer Quintana (Col) Movistar Team
126. Ruben Fernandez (Esp) Movistar Team
127. Marco Frapporti (Ita) Androni Giocattoli
128. Christopher Juul Jensen (Den) Tinkoff-Saxo
129. Sergei Chernetski (Rus) Team Katusha
130. Luca Paolini (Ita) Team Katusha
131. Arnaud Courteille (Fra) FDJ.fr
132. Roberto Ferrari (Ita) Lampre-Merida
133. Sonny Colbrelli (Ita) Bardiani CSF 0:14:37
134. Jérôme Pineau (Fra) IAM Cycling 0:17:53
135. Eduard Michael Grosu (Rom) Nippo – Vini Fantini
136. Jaroslaw Marycz (Pol) CCC Sprandi Polkowice
137. André Greipel (Ger) Lotto Soudal
138. Rick Zabel (Ger) BMC Racing Team
139. Hugo Houle (Can) AG2R La Mondiale
140. Fabio Silvestre (Por) TrekRacing
141. Kristof Vandewalle (Bel) TrekRacing
142. Iljo Keisse (Bel) Etixx – Quick-Step
143. Serghei Tvetcov (Rom) Androni Giocattoli
144. Brett Lancaster (Aus) Orica GreenEdge
145. Juan Jose Lobato (Esp) Movistar Team
146. Julien Berard (Fra) AG2R La Mondiale
147. Caleb Fairly (USA) Team Giant-Alpecin
148. Manuel Belletti (Ita) Southeast Pro Cycling
149. Sergio Paulinho (Por) Tinkoff-Saxo
150. Cheng Ji (Chn) Team Giant-Alpecin
151. Sacha Modolo (Ita) Lampre-Merida
152. Maximiliano Richeze (Arg) Lampre-Merida
153. Luca Chirico (Ita) Bardiani CSF
154. Enrico Battaglin (Ita) Bardiani CSF
155. Nicola Boem (Ita) Bardiani CSF
156. Stig Broeckx (Bel) Lotto Soudal 0:23:42
157. Moreno Hofland (Ned) Team LottoNL-Jumbo
158. Rick Flens (Ned) Team LottoNL-Jumbo
159. Edoardo Zardini (Ita) Bardiani CSF
160. Ivan Rovny (Rus) Tinkoff-Saxo
161. Kanstantsin Siutsou (Blr) Team Sky
162. Aleksejs Saramotins (Lat) IAM Cycling
163. Fumiyuki Beppu (Jpn) TrekRacing
164. Riccardo Stacchiotti (Ita) Nippo – Vini Fantini
165. Alessandro Malaguti (Ita) Nippo – Vini Fantini
166. Pier Paolo De Negri (Ita) Nippo – Vini Fantini
167. Marco Bandiera (Ita) Androni Giocattoli
168. Matteo Pelucchi (Ita) IAM Cycling
169. Alexander Porsev (Rus) Team Katusha
170. Eugert Zhupa (Alb) Southeast Pro Cycling
171. Nicola Ruffoni (Ita) Bardiani CSF
172. Jussi Veikkanen (Fin) FDJ.fr
173. Gang Xu (Chn) Lampre-Merida
174. Maxime Bouet (Fra) Etixx – Quick-Step
175. Oscar Gatto (Ita) Androni Giocattoli
176. Nikolay Mihaylov (Bul) CCC Sprandi Polkowice
177. Marco Coledan (Ita) TrekRacing
178. Bartlomiej Matysiak (Pol) CCC Sprandi Polkowice
179. Calvin Watson (Aus) TrekRacing
180. Michael Hepburn (Aus) Orica GreenEdge
181. Bernhard Eisel (Aut) Team Sky
182. Greg Henderson (Nzl) Lotto Soudal
183. Louis Vervaeke (Bel) Lotto Soudal
184. Luka Mezgec (Slo) Team Giant-Alpecin
185. Bert De Backer (Bel) Team Giant-Alpecin
186. Boy Van Poppel (Ned) TrekRacing
187. Nikias Arndt (Ger) Team Giant-Alpecin
188. Roger Kluge (Ger) IAM Cycling
DNF Manabu Ishibashi (Jpn) Nippo – Vini Fantini

GC after Stage 9

1. Alberto Contador (Esp) Tinkoff-Saxo 38:31:35
2. Fabio Aru (Ita) Astana Pro Team 0:03
3. Richie Porte (Aus) Team Sky 0:22
4. Mikel Landa Meana (Esp) Astana Pro Team 0:46
5. Dario Cataldo (Ita) Astana Pro Team 1:16
6. Roman Kreuziger (Cze) Tinkoff-Saxo 1:46
7. Giovanni Visconti (Ita) Movistar Team 2:02
8. Rigoberto Uran (Col) Etixx – Quick-Step 2:10
9. Damiano Caruso (Ita) BMC Racing Team 2:20
10. Andrey Amador (Crc) Movistar Team 2:24
11. Leopold Konig (Cze) Team Sky 2:30
12. Darwin Atapuma Hurtado (Col) BMC Racing Team 2:55
13. Davide Formolo (Ita) Cannondale-Garmin Pro Cycling Team 3:01
14. Damiano Cunego (Ita) Nippo – Vini Fantini 3:10
15. Yury Trofimov (Rus) Team Katusha 3:18
16. Jurgen Van Den Broeck (Bel) Lotto Soudal 3:33
17. Maxime Monfort (Bel) Lotto Soudal 4:00
18. Amaël Moinard (Fra) BMC Racing Team 4:09
19. Alexandre Geniez (Fra) FDJ.fr 4:41
20. Ion Izagirre (Esp) Movistar Team 5:47
21. Ryder Hesjedal (Can) Cannondale-Garmin Pro Cycling Team 6:16
22. Mikel Nieve (Esp) Team Sky 7:25
23. Steven Kruijswijk (Ned) Team LottoNL-Jumbo 0:10:39
24. Przemyslaw Niemiec (Pol) Lampre-Merida 0:11:10
25. Paolo Tiralongo (Ita) Astana Pro Team 0:11:46
26. Diego Rosa (Ita) Astana Pro Team 0:13:37
27. Tanel Kangert (Est) Astana Pro Team 0:13:38
28. Sébastien Reichenbach (Sui) IAM Cycling 0:15:44
29. Stefano Pirazzi (Ita) Bardiani CSF 0:18:00
30. Jonathan Monsalve (Ven) Southeast Pro Cycling 0:18:32
31. Jan Polanc (Slo) Lampre-Merida 0:20:15
32. Carlos Betancur (Col) AG2R La Mondiale 0:20:47
33. Stef Clement (Ned) IAM Cycling 0:21:17
34. Esteban Chaves (Col) Orica GreenEdge 0:21:22
35. Andre Cardoso (Por) Cannondale-Garmin Pro Cycling Team 0:22:12
36. Francesco Bongiorno (Ita) Bardiani CSF 0:22:47
37. Michael Rogers (Aus) Tinkoff-Saxo 0:25:02
38. Benat Intxausti (Esp) Movistar Team 0:25:03
39. Kenny Elissonde (Fra) FDJ.fr 0:30:57
40. Luis Leon Sanchez (Esp) Astana Pro Team 0:32:49
41. Pavel Kochetkov (Rus) Team Katusha 0:34:15
42. Mauro Finetto (Ita) Southeast Pro Cycling 0:36:08
43. Sergey Lagutin (Rus) Team Katusha 0:37:05
44. Diego Ulissi (Ita) Lampre-Merida 0:37:37
45. Sylwester Szmyd (Pol) CCC Sprandi Polkowice 0:37:58
46. Simon Clarke (Aus) Orica GreenEdge 0:38:24
47. Kanstantsin Siutsou (Blr) Team Sky 0:38:37
48. Fabio Felline (Ita) TrekRacing 0:40:01
49. Igor Anton (Esp) Movistar Team 0:41:06
50. Jesus Herrada (Esp) Movistar Team 0:41:13
51. Ilnur Zakarin (Rus) Team Katusha 0:42:08
52. Francesco Gavazzi (Ita) Southeast Pro Cycling 0:42:44
53. Martijn Keizer (Ned) Team LottoNL-Jumbo 0:43:15
54. Francis Mourey (Fra) FDJ.fr 0:44:06
55. Simone Stortoni (Ita) Androni Giocattoli 0:44:35
56. Philippe Gilbert (Bel) BMC Racing Team 0:45:07
57. Matteo Montaguti (Ita) AG2R La Mondiale 0:46:04
58. Franco Pellizotti (Ita) Androni Giocattoli 0:47:02
59. Hubert Dupont (Fra) AG2R La Mondiale 0:47:37
60. Sebastian Henao (Col) Team Sky 0:47:40
61. Silvan Dillier (Sui) BMC Racing Team 0:48:45
62. Tsgabu Grmay (Eth) Lampre-Merida 0:48:54
63. Sylvain Chavanel (Fra) IAM Cycling 0:48:56
64. Tom Jelte Slagter (Ned) Cannondale-Garmin Pro Cycling Team 0:49:11
65. David De La Cruz (Esp) Etixx – Quick-Step 0:50:19
66. Ivan Basso (Ita) Tinkoff-Saxo 0:50:25
67. Branislau Samoilau (Blr) CCC Sprandi Polkowice 0:51:22
68. Andrey Zeits (Kaz) Astana Pro Team 0:51:29
69. Clement Chevrier (Fra) IAM Cycling 0:56:29
70. Sander Armee (Bel) Lotto Soudal 0:56:52
71. Thomas Danielson (USA) Cannondale-Garmin Pro Cycling Team 0:57:29
72. Adam Hansen (Aus) Lotto Soudal 0:58:33
73. Simon Gerrans (Aus) Orica GreenEdge 0:58:34
74. Michael Matthews (Aus) Orica GreenEdge 1:00:17
75. Davide Villella (Ita) Cannondale-Garmin Pro Cycling Team 1:00:43
76. Axel Domont (Fra) AG2R La Mondiale 1:01:23
77. Maxime Bouet (Fra) Etixx – Quick-Step 1:02:36
78. Gianfranco Zilioli (Ita) Androni Giocattoli 1:02:56
79. Kristof Vandewalle (Bel) TrekRacing 1:03:39
80. Grega Bole (Slo) CCC Sprandi Polkowice 1:04:32
81. Alessandro Bisolti (Ita) Nippo – Vini Fantini 1:04:34
82. Enrico Battaglin (Ita) Bardiani CSF 1:05:18
83. Ruben Fernandez (Esp) Movistar Team 1:05:25
84. Edoardo Zardini (Ita) Bardiani CSF 1:07:44
85. Nathan Brown (USA) Cannondale-Garmin Pro Cycling Team 1:08:47
86. Stefan Küng (Sui) BMC Racing Team 1:09:01
87. Salvatore Puccio (Ita) Team Sky 1:09:25
88. Luca Paolini (Ita) Team Katusha 1:09:48
89. Sonny Colbrelli (Ita) Bardiani CSF 1:11:13
90. Patrick Gretsch (Ger) AG2R La Mondiale 1:11:17
91. Vasil Kiryienka (Blr) Team Sky 1:11:21
92. Manuele Mori (Ita) Lampre-Merida 1:11:23
93. Simon Geschke (Ger) Team Giant-Alpecin 1:13:17
94. Manuele Boaro (Ita) Tinkoff-Saxo 1:15:04
95. Enrico Barbin (Ita) Bardiani CSF 1:15:15
96. Anthony Roux (Fra) FDJ.fr 1:15:42
97. Elia Favilli (Ita) Southeast Pro Cycling 1:15:53
98. Tobias Ludvigsson (Swe) Team Giant-Alpecin 1:16:47
99. Maciej Paterski (Pol) CCC Sprandi Polkowice 1:19:33
100. Brent Bookwalter (USA) BMC Racing Team 1:20:05
101. Janier Acevedo (Col) Cannondale-Garmin Pro Cycling Team 1:20:16
102. Chad Haga (USA) Team Giant-Alpecin 1:21:01
103. Rinaldo Nocentini (Ita) AG2R La Mondiale 1:24:17
104. Pieter Weening (Ned) Orica GreenEdge 1:24:32
105. Marek Rutkiewicz (Pol) CCC Sprandi Polkowice 1:25:40
106. Marcus Burghardt (Ger) BMC Racing Team 1:26:56
107. Davide Appollonio (Ita) Androni Giocattoli 1:27:44
108. Alessandro Petacchi (Ita) Southeast Pro Cycling 1:28:14
109. Matteo Tosatto (Ita) Tinkoff-Saxo 1:30:51
110. Fabio Sabatini (Ita) Etixx – Quick-Step 1:30:55
111. Hugo Houle (Can) AG2R La Mondiale 1:31:40
112. Luke Durbridge (Aus) Orica GreenEdge 1:31:44
113. Petr Vakoc (Cze) Etixx – Quick-Step 1:32:24
114. Cédric Pineau (Fra) FDJ.fr 1:32:34
115. Sam Bewley (Nzl) Orica GreenEdge 1:32:38
116. Manuel Belletti (Ita) Southeast Pro Cycling 1:32:53
117. Davide Malacarne (Ita) Astana Pro Team 1:33:10
118. Heinrich Haussler (Aus) IAM Cycling 1:33:41
119. Juan Jose Lobato (Esp) Movistar Team 1:34:02
120. Julien Berard (Fra) AG2R La Mondiale 1:34:43
121. Arnaud Courteille (Fra) FDJ.fr 1:35:26
122. Marco Frapporti (Ita) Androni Giocattoli 1:35:29
123. Lars Ytting Bak (Den) Lotto Soudal 1:35:33
124. Kévin Reza (Fra) FDJ.fr 1:35:51
125. Matteo Busato (Ita) Southeast Pro Cycling 1:36:03
126. Bertjan Lindeman (Ned) Team LottoNL-Jumbo 1:37:46
127. Sergio Paulinho (Por) Tinkoff-Saxo 1:38:05
128. Nick Van Der Lijke (Ned) Team LottoNL-Jumbo 1:38:11
129. Luca Chirico (Ita) Bardiani CSF 1:39:08
130. Dayer Quintana (Col) Movistar Team 1:39:21
131. Lukasz Owsian (Pol) CCC Sprandi Polkowice 1:39:26
132. Caleb Fairly (USA) Team Giant-Alpecin 1:40:33
133. Elia Viviani (Ita) Team Sky 1:40:35
134. Sacha Modolo (Ita) Lampre-Merida 1:40:54
135. André Greipel (Ger) Lotto Soudal 1:41:35
136. Maxim Belkov (Rus) Team Katusha 1:41:40
137. Giacomo Berlato (Ita) Nippo – Vini Fantini 1:42:38
138. Maximiliano Richeze (Arg) Lampre-Merida 1:42:41
139. Murilo Antonio Fischer (Bra) FDJ.fr 1:43:19
140. Tom Boonen (Bel) Etixx – Quick-Step 1:43:49
141. Ivan Rovny (Rus) Tinkoff-Saxo 1:43:54
142. Maarten Tjallingii (Ned) Team LottoNL-Jumbo 1:44:23
143. Roberto Ferrari (Ita) Lampre-Merida 1:44:43
144. Eugenio Alafaci (Ita) TrekRacing 1:45:05
145. Fumiyuki Beppu (Jpn) TrekRacing 1:46:48
146. Jaroslaw Marycz (Pol) CCC Sprandi Polkowice 1:47:07
147. Pier Paolo De Negri (Ita) Nippo – Vini Fantini 1:48:44
148. Alan Marangoni (Ita) Cannondale-Garmin Pro Cycling Team 1:48:57
149. Brett Lancaster (Aus) Orica GreenEdge 1:50:13
150. Gang Xu (Chn) Lampre-Merida 1:50:22
151. Giacomo Nizzolo (Ita) TrekRacing 1:50:32
152. Christopher Juul Jensen (Den) Tinkoff-Saxo 1:50:50
153. Luka Mezgec (Slo) Team Giant-Alpecin 1:52:19
154. Moreno Hofland (Ned) Team LottoNL-Jumbo 1:53:13
155. Greg Henderson (Nzl) Lotto Soudal 1:53:19
156. Alexander Porsev (Rus) Team Katusha 1:54:52
157. Bartlomiej Matysiak (Pol) CCC Sprandi Polkowice 1:56:25
158. Sergei Chernetski (Rus) Team Katusha
159. Fabio Silvestre (Por) TrekRacing 1:57:01
160. Rick Zabel (Ger) BMC Racing Team 1:57:39
161. Iljo Keisse (Bel) Etixx – Quick-Step 1:58:31
162. Jérôme Pineau (Fra) IAM Cycling 1:58:52
163. Serghei Tvetcov (Rom) Androni Giocattoli 1:59:03
164. Nikolay Mihaylov (Bul) CCC Sprandi Polkowice 1:59:09
165. Nikias Arndt (Ger) Team Giant-Alpecin 2:02:19
166. Rick Flens (Ned) Team LottoNL-Jumbo 2:02:56
167. Louis Vervaeke (Bel) Lotto Soudal 2:03:07
168. Calvin Watson (Aus) TrekRacing 2:05:11
169. Boy Van Poppel (Ned) TrekRacing 2:05:24
170. Bernhard Eisel (Aut) Team Sky 2:07:41
171. Nicola Ruffoni (Ita) Bardiani CSF 2:07:58
172. Oscar Gatto (Ita) Androni Giocattoli 2:08:47
173. Marco Bandiera (Ita) Androni Giocattoli 2:09:25
174. Jussi Veikkanen (Fin) FDJ.fr 2:10:38
175. Stig Broeckx (Bel) Lotto Soudal 2:11:13
176. Tom Stamsnijder (Ned) Team Giant-Alpecin 2:11:17
177. Riccardo Stacchiotti (Ita) Nippo – Vini Fantini 2:11:33
178. Alessandro Malaguti (Ita) Nippo – Vini Fantini 2:15:50
179. Eduard Michael Grosu (Rom) Nippo – Vini Fantini 2:16:16
180. Bert De Backer (Bel) Team Giant-Alpecin
181. Nicola Boem (Ita) Bardiani CSF 2:16:51
182. Eugert Zhupa (Alb) Southeast Pro Cycling 2:17:08
183. Michael Hepburn (Aus) Orica GreenEdge 2:20:10
184. Cheng Ji (Chn) Team Giant-Alpecin 2:21:47
185. Roger Kluge (Ger) IAM Cycling 2:25:00
186. Aleksejs Saramotins (Lat) IAM Cycling 2:28:11
187. Marco Coledan (Ita) TrekRacing 2:34:59
188. Matteo Pelucchi (Ita) IAM Cycling 2:38:24





Leave a Reply

You must be logged in to post a comment.