Featured Stories

Recent Videos

Giro d\’Italia – Stage 8 Full Results, Photos – Siutsou Wins

by pedalmag.com

May 16, 2009 (Bergamo, Italy) — Columbia-Highroad has another stage win with Kanstantsin Siutsou (Blr) earning the victory on Stage 8 from Morbegno to Bergamo, 209km, while team mate Edvald Boasson Hagen (Nor), Friday’s winner, finished second with Danilo Di Luca (Ita) LPR Brakes-Farnese Vini, still in pink jersey taking 3rd. Columbia-Highroad’s Michael Rogers (Aus) was fourth as they dominated the stage while Michael Barry (Can) was 79th.

Results

1. Kanstantsin Siutsou (Blr) Team Columbia-Highroad 5:04:34 (41.567km/h)
2. Edvald Boasson Hagen (Nor) Team Columbia-Highroad 0:21
3. Danilo Di Luca (Ita) LPR Brakes-Farnese Vini
4. Michael Rogers (Aus) Team Columbia-Highroad
5. Franco Pellizotti (Ita) Liquigas
6. Stefano Garzelli (Ita) Acqua & Sapone-Caffe Mokambo
7. Damiano Cunego (Ita) Lampre-N.G.C.
8. Jackson Rodriguez (Ven) Serramenti PVC Diquigiovanni-Androni Giocattoli
9. Marzio Bruseghin (Ita) Lampre-N.G.C.
10. Thomas Rohregger (Aut) Team Milram
11. Joaquin Rodriguez (Spa) Caisse d’Epargne
12. Filippo Pozzato (Ita) Team Katusha
13. Yaroslav Popovych (Ukr) Astana
14. Tadej Valjavec (Slo) AG2R La Mondiale
15. Michele Scarponi (Ita) Serramenti PVC Diquigiovanni-Androni Giocattoli
16. Ivan Basso (Ita) Liquigas
17. Arnold Jeannesson (Fra) Caisse d’Epargne
18. Fredrik Kessiakoff (Swe) Fuji-Servetto
19. Thomas Lövkvist (Swe) Team Columbia-Highroad
20. Kevin Seeldrayers (Bel) Quick Step
21. Denis Menchov (Rus) Rabobank
22. Jose Serpa (Col) Serramenti PVC Diquigiovanni-Androni Giocattoli
23. Marco Pinotti (Ita) Team Columbia-Highroad
24. David Arroyo (Spa) Caisse d’Epargne
25. Dario David Cioni (Ita) ISD
26. Levi Leipheimer (USA) Astana
27. Christopher Horner (USA) Astana
28. Francesco Masciarelli (Ita) Acqua & Sapone-Caffe Mokambo
29. Janez Brajkovic (Slo) Astana
30. Carlos Sastre (Spa) Cervelo Test Team
31. Lance Armstrong (USA) Astana
32. Bradley Wiggins (Gbr) Garmin-Slipstream
33. Daniel Navarro (Spa) Astana
34. Gilberto Simoni (Ita) Serramenti PVC Diquigiovanni-Androni Giocattoli
35. Laurens Ten Dam (Ned) Rabobank
36. Rubens Bertogliati (Swi) Serramenti PVC Diquigiovanni-Androni Giocattoli
37. Mauricio Soler (Col) Barloworld
38. Leonardo Bertagnolli (Ita) Serramenti PVC Diquigiovanni-Androni Giocattoli
39. Félix Cardenas (Col) Barloworld
40. Gabriele Bosisio (Ita) LPR Brakes-Farnese Vini 0:31
41. Christopher Froome (Gbr) Barloworld
42. Francis De Greef (Bel) Silence-Lotto
43. Andrey Zeits (Kaz) Astana
44. Carlos José Ochoa (Ven) Serramenti PVC Diquigiovanni-Androni Giocattoli 0:58
45. Luca Mazzanti (Ita) Team Katusha 1:31
46. José Luis Rubiera (Spa) Astana
47. Daniele Pietropolli (Ita) LPR Brakes-Farnese Vini 1:44
48. Mauricio Ardila (Col) Rabobank
49. Vasili Kiryienka (Blr) Caisse d’Epargne 2:30
50. Volodymir Gustov (Ukr) Cervelo Test Team
51. Jure Golcer (Slo) LPR Brakes-Farnese Vini
52. Sylvester Szmyd (Pol) Liquigas 2:56
53. Lars Ytting Bak (Den) Team Saxo Bank 4:32
54. Andriy Grivko (Ukr) ISD 4:58
55. Ricardo Serrano (Spa) Fuji-Servetto 5:29
56. Pablo Lastras (Spa) Caisse d’Epargne
57. Jason McCartney (USA) Team Saxo Bank
58. Thomas Danielson (USA) Garmin-Slipstream
59. Iban Mayoz (Spa) Xacobeo Galicia
60. Francesco Bellotti (Ita) Barloworld
61. Iker Camano (Spa) Fuji-Servetto
62. John-Lee Augustyn (RSA) Barloworld
63. Eduard Vorganov (Rus) Xacobeo Galicia
64. Alexander Efimkin (Rus) AG2R La Mondiale
65. Massimo Codol (Ita) Acqua & Sapone-Caffe Mokambo
66. Marcos Garcia (Spa) Xacobeo Galicia
67. Matthieu Sprick (Fra) BBox Bouygues Telecom
68. Jens Voigt (Ger) Team Saxo Bank
69. Simon Gerrans (Aus) Cervelo Test Team
70. Jonas Ljungblad (Swe) Silence-Lotto
71. Serge Pauwels (Bel) Cervelo Test Team
72. Nikita Eskov (Rus) Team Katusha
73. Thomas Voeckler (Fra) BBox Bouygues Telecom
74. Dries Devenyns (Bel) Quick Step
75. Evgeny Petrov (Rus) Team Katusha 6:06
76. Dario Cataldo (Ita) Quick Step 6:28
77. Valerio Agnoli (Ita) Liquigas
78. Alexander Serov (Rus) Team Katusha 8:47
79. Michael Barry (Can) Team Columbia-Highroad 12:12
80. Gustavo Cesar Veloso (Spa) Xacobeo Galicia
81. Blaise Sonnery (Fra) AG2R La Mondiale
82. Christophe Brandt (Bel) Silence-Lotto
83. Charles Wegelius (Gbr) Silence-Lotto
84. Vladimir Miholjevic (Cro) Liquigas
85. Ben Swift (Gbr) Team Katusha
86. Dmitry Kozontchuk (Rus) Rabobank
87. Angel Gomez (Spa) Fuji-Servetto
88. Alessandro Spezialetti (Ita) LPR Brakes-Farnese Vini
89. Ruggero Marzoli (Ita) Acqua & Sapone-Caffe Mokambo
90. Mathieu Perget (Fra) Caisse d’Epargne
91. David Lopez Garcia (Spa) Caisse d’Epargne
92. Francesco De Bonis (Ita) Serramenti PVC Diquigiovanni-Androni Giocattoli
93. Hector Gonzalez (Spa) Fuji-Servetto
94. Danny Pate (USA) Garmin-Slipstream
95. Paolo Tiralongo (Ita) Lampre-N.G.C.
96. Philippe Gilbert (Bel) Silence-Lotto 13:53
97. Björn Schröder (Ger) Team Milram
98. Renaud Dion (Fra) AG2R La Mondiale
99. Markus Fothen (Ger) Team Milram
100. Alberto Fernandez (Spa) Fuji-Servetto
101. Pieter Jacobs (Bel) Silence-Lotto
102. Morris Possoni (Ita) Team Columbia-Highroad
103. Alessandro Petacchi (Ita) LPR Brakes-Farnese Vini 15:36
104. David Millar (Gbr) Garmin-Slipstream
105. Giampaolo Cheula (Ita) Barloworld
106. Diego Caccia (Ita) Barloworld 16:11
107. Giuseppe Palumbo (Ita) Acqua & Sapone-Caffe Mokambo
108. Manuel Quinziato (Ita) Liquigas
109. Maarten Tjallingii (Ned) Rabobank
110. Alessandro Vanotti (Ita) Liquigas
111. Yuriy Krivtsov (Ukr) AG2R La Mondiale
112. Luca Barla (Ita) Team Milram
113. Jelle Vanendert (Bel) Silence-Lotto
114. Kjell Carlström (Fin) Liquigas
115. Gorazd Stangelj (Slo) Liquigas
116. Marco Marzano (Ita) Lampre-N.G.C.
117. Pavel Brutt (Rus) Team Katusha
118. Steve Morabito (Swi) Astana
119. Alessandro Donati (Ita) Acqua & Sapone-Caffe Mokambo
120. Johann Tschopp (Swi) BBox Bouygues Telecom
121. Kevin Hulsmans (Bel) Quick Step
122. Jurgen Van Goolen (Bel) Team Saxo Bank
123. Bram De Groot (Ned) Rabobank
124. Sébastien Hinault (Fra) AG2R La Mondiale
125. Robert Forster (Ger) Team Milram
126. Andrea Masciarelli (Ita) Acqua & Sapone-Caffe Mokambo
127. Addy Engels (Ned) Quick Step
128. Ian Stannard (Gbr) ISD
129. Tom Stamsnijder (Ned) Rabobank
130. Ignatas Konovalovas (Ltu) Cervelo Test Team
131. Serguei Klimov (Rus) Team Katusha 16:41
132. Davide Malacarne (Ita) Quick Step
133. Matthew Goss (Aus) Team Saxo Bank
134. Fabian Cancellara (Swi) Team Saxo Bank
135. Gonzalo Rabunal (Spa) Xacobeo Galicia
136. Evgeny Sokolov (Rus) BBox Bouygues Telecom
137. Serafin Martinez (Spa) Xacobeo Galicia
138. Francesco Failli (Ita) Acqua & Sapone-Caffe Mokambo
139. Dario Andriotto (Ita) Acqua & Sapone-Caffe Mokambo
140. Alessandro Bertolini (Ita) Serramenti PVC Diquigiovanni-Androni Giocattoli
141. Olivier Kaisen (Bel) Silence-Lotto
142. Manuele Mori (Ita) Lampre-N.G.C.
143. Delio Ferandez (Spa) Xacobeo Galicia
144. Daniel Lloyd (Gbr) Cervelo Test Team
145. Guillaume Bonnafond (Fra) AG2R La Mondiale
146. Enrico Gasparotto (Ita) Lampre-N.G.C.
147. David Zabriskie (USA) Garmin-Slipstream
148. Julian Dean (Nzl) Garmin-Slipstream
149. Paolo Longo Borghini (Ita) Barloworld
150. Francesco Gavazzi (Ita) Lampre-N.G.C.
151. Matteo Bono (Ita) Lampre-N.G.C.
152. Giairo Ermeti (Ita) LPR Brakes-Farnese Vini
153. Leonardo Scarselli (Ita) ISD
154. Giovanni Visconti (Ita) ISD
155. Dmytro Grabovskyy (Ukr) ISD 19:04
156. Mark Cavendish (Gbr) Team Columbia-Highroad
157. Matteo Montaguti (Ita) LPR Brakes-Farnese Vini
158. Mauro Da Dalto (Ita) Lampre-N.G.C.
159. Thomas Fothen (Ger) Team Milram
160. Mark Renshaw (Aus) Team Columbia-Highroad
161. Jos Van Emden (Ned) Rabobank
162. Ronny Scholz (Ger) Team Milram
163. Jean-Charles Senac (Fra) AG2R La Mondiale
164. Martin Müller (Ger) Team Milram
165. Steve Chainel (Fra) BBox Bouygues Telecom
166. Anthony Charteau (Fra) Caisse d’Epargne
167. Oscar Gatto (Ita) ISD
168. Robert Hunter (RSA) Barloworld
169. Davide Vigano (Ita) Fuji-Servetto
170. Mikhail Ignatiev (Rus) Team Katusha
171. Bartosz Huzarski (Pol) ISD
172. Cameron Meyer (Aus) Garmin-Slipstream
173. Tyler Farrar (USA) Garmin-Slipstream
174. Yohann Gene (Fra) BBox Bouygues Telecom
175. Saïd Haddou (Fra) BBox Bouygues Telecom
176. Guillaume le Floch (Fra) BBox Bouygues Telecom
177. Eros Capecchi (Ita) Fuji-Servetto
178. Juan José Haedo (Arg) Team Saxo Bank
179. Bart Dockx (Bel) Silence-Lotto
180. Anders Lund (Den) Team Saxo Bank
181. Kasper Klostergaard (Den) Team Saxo Bank
182. Vladimir Isaichev (Rus) Xacobeo Galicia
183. Mauro Facci (Ita) Quick Step
184. Allan Davis (Aus) Quick Step
185. Ted King (USA) Cervelo Test Team
186. Philip Deignan (Irl) Cervelo Test Team
187. Julien Belgy (Fra) BBox Bouygues Telecom
188. Francesco Reda (Ita) Quick Step
189. Jeremy Hunt (Gbr) Cervelo Test Team
190. Riccardo Chiarini (Ita) LPR Brakes-Farnese Vini
DNF Pedro Horrillo (Spa) Rabobank
DNF Julien Loubet (Fra) AG2R La Mondiale
DNF Ruslan Pidgornyy (Ukr) ISD

GC after Stage 8

1. Danilo Di Luca (Ita) LPR Brakes-Farnese Vini 33:13:35
2. Thomas Lövkvist (Swe) Team Columbia-Highroad 0:13
3. Michael Rogers (Aus) Team Columbia-Highroad 0:44
4. Levi Leipheimer (USA) Astana 0:51
5. Denis Menchov (Rus) Rabobank 0:58
6. Ivan Basso (Ita) Liquigas 1:14
7. Carlos Sastre (Spa) Cervelo Test Team 1:24
8. Christopher Horner (USA) Astana 1:25
9. Franco Pellizotti (Ita) Liquigas 1:35
10. David Arroyo (Spa) Caisse d’Epargne 1:49
11. Gilberto Simoni (Ita) Serramenti PVC Diquigiovanni-Androni Giocattoli 2:09
12. Yaroslav Popovych (Ukr) Astana 2:38
13. Tadej Valjavec (Slo) AG2R La Mondiale 2:44
14. Laurens Ten Dam (Ned) Rabobank 2:49
15. Kevin Seeldrayers (Bel) Quick Step 2:57
16. Kanstantsin Siutsou (Blr) Team Columbia-Highroad 3:02
17. Félix Cardenas (Col) Barloworld 3:03
18. Joaquin Rodriguez (Spa) Caisse d’Epargne 3:09
19. Thomas Rohregger (Aut) Team Milram 3:23
20. Marzio Bruseghin (Ita) Lampre-N.G.C. 3:24
21. Damiano Cunego (Ita) Lampre-N.G.C. 3:37
22. Gabriele Bosisio (Ita) LPR Brakes-Farnese Vini 3:39
23. Fredrik Kessiakoff (Swe) Fuji-Servetto 3:59
24. Jackson Rodriguez (Ven) Serramenti PVC Diquigiovanni-Androni Giocattoli 4:18
25. Lance Armstrong (USA) Astana 4:39
26. Leonardo Bertagnolli (Ita) Serramenti PVC Diquigiovanni-Androni Giocattoli
27. Bradley Wiggins (Gbr) Garmin-Slipstream 4:45
28. Mauricio Soler (Col) Barloworld 5:12
29. Dario David Cioni (Ita) ISD 5:17
30. Janez Brajkovic (Slo) Astana 5:20
31. Daniel Navarro (Spa) Astana 5:25
32. Francesco Masciarelli (Ita) Acqua & Sapone-Caffe Mokambo 5:26
33. Michele Scarponi (Ita) Serramenti PVC Diquigiovanni-Androni Giocattoli 5:31
34. Christopher Froome (Gbr) Barloworld 6:00
35. Jose Serpa (Col) Serramenti PVC Diquigiovanni-Androni Giocattoli 6:34
36. Stefano Garzelli (Ita) Acqua & Sapone-Caffe Mokambo 6:49
37. Edvald Boasson Hagen (Nor) Team Columbia-Highroad 8:07
38. Francis De Greef (Bel) Silence-Lotto 8:23
39. José Luis Rubiera (Spa) Astana 9:43
40. John-Lee Augustyn (RSA) Barloworld 10:39
41. Lars Ytting Bak (Den) Team Saxo Bank 10:49
42. Evgeny Petrov (Rus) Team Katusha 11:38
43. Andriy Grivko (Ukr) ISD 12:32
44. Andrey Zeits (Kaz) Astana 13:21
45. Volodymir Gustov (Ukr) Cervelo Test Team 13:25
46. Eduard Vorganov (Rus) Xacobeo Galicia 13:38
47. Carlos José Ochoa (Ven) Serramenti PVC Diquigiovanni-Androni Giocattoli 13:56
48. Dario Cataldo (Ita) Quick Step 15:07
49. Sylvester Szmyd (Pol) Liquigas 15:12
50. Simon Gerrans (Aus) Cervelo Test Team 16:42
51. Mauricio Ardila (Col) Rabobank 17:59
52. Rubens Bertogliati (Swi) Serramenti PVC Diquigiovanni-Androni Giocattoli 18:08
53. Daniele Pietropolli (Ita) LPR Brakes-Farnese Vini 19:18
54. Luca Mazzanti (Ita) Team Katusha 19:21
55. Massimo Codol (Ita) Acqua & Sapone-Caffe Mokambo 20:02
56. Jure Golcer (Slo) LPR Brakes-Farnese Vini 21:04
57. Pablo Lastras (Spa) Caisse d’Epargne 21:26
58. Filippo Pozzato (Ita) Team Katusha 22:25
59. Paolo Tiralongo (Ita) Lampre-N.G.C. 22:26
60. Blaise Sonnery (Fra) AG2R La Mondiale 24:58:00
61. Marcos Garcia (Spa) Xacobeo Galicia 25:33:00
62. Dries Devenyns (Bel) Quick Step 25:38:00
63. Iker Camano (Spa) Fuji-Servetto 25:44:00
64. Marco Marzano (Ita) Lampre-N.G.C. 26:03:00
65. Charles Wegelius (Gbr) Silence-Lotto 26:14:00
66. Jason McCartney (USA) Team Saxo Bank 26:54:00
67. Dmytro Grabovskyy (Ukr) ISD 27:14:00
68. Alexander Efimkin (Rus) AG2R La Mondiale 27:35:00
69. Marco Pinotti (Ita) Team Columbia-Highroad 28:20:00
70. Jens Voigt (Ger) Team Saxo Bank 28:25:00
71. Thomas Voeckler (Fra) BBox Bouygues Telecom 28:37:00
72. Iban Mayoz (Spa) Xacobeo Galicia 29:23:00
73. David Lopez Garcia (Spa) Caisse d’Epargne 31:55:00
74. Giovanni Visconti (Ita) ISD 32:44:00
75. Arnold Jeannesson (Fra) Caisse d’Epargne 33:13:00
76. Vladimir Miholjevic (Cro) Liquigas 34:00:00
77. Thomas Danielson (USA) Garmin-Slipstream 34:18:00
78. Nikita Eskov (Rus) Team Katusha 34:28:00
79. Enrico Gasparotto (Ita) Lampre-N.G.C. 34:37:00
80. Markus Fothen (Ger) Team Milram 35:01:00
81. Philip Deignan (Irl) Cervelo Test Team 36:24:00
82. Vasili Kiryienka (Blr) Caisse d’Epargne 36:37:00
83. Johann Tschopp (Swi) BBox Bouygues Telecom 36:44:00
84. Christophe Brandt (Bel) Silence-Lotto 36:53:00
85. Philippe Gilbert (Bel) Silence-Lotto 37:20:00
86. Serge Pauwels (Bel) Cervelo Test Team 37:27:00
87. Valerio Agnoli (Ita) Liquigas 37:51:00
88. Angel Gomez (Spa) Fuji-Servetto 39:03:00
89. Francesco De Bonis (Ita) Serramenti PVC Diquigiovanni-Androni Giocattoli 39:04:00
90. Maarten Tjallingii (Ned) Rabobank 40:11:00
91. Alessandro Spezialetti (Ita) LPR Brakes-Farnese Vini 40:31:00
92. Jelle Vanendert (Bel) Silence-Lotto 40:34:00
93. Manuele Mori (Ita) Lampre-N.G.C. 41:23:00
94. Francesco Bellotti (Ita) Barloworld 41:34:00
95. Francesco Gavazzi (Ita) Lampre-N.G.C. 42:57:00
96. Guillaume Bonnafond (Fra) AG2R La Mondiale 43:00:00
97. Dmitry Kozontchuk (Rus) Rabobank 43:20:00
98. Gorazd Stangelj (Slo) Liquigas 44:06:00
99. Kjell Carlström (Fin) Liquigas 44:43:00
100. Giampaolo Cheula (Ita) Barloworld 47:51:00
101. Ignatas Konovalovas (Ltu) Cervelo Test Team 48:28:00
102. Alexander Serov (Rus) Team Katusha 49:56:00
103. Ricardo Serrano (Spa) Fuji-Servetto 50:13:00
104. Davide Malacarne (Ita) Quick Step 50:20:00
105. Ruggero Marzoli (Ita) Acqua & Sapone-Caffe Mokambo 50:22:00
106. Alessandro Petacchi (Ita) LPR Brakes-Farnese Vini 50:55:00
107. Matteo Bono (Ita) Lampre-N.G.C. 51:26:00
108. Matthieu Sprick (Fra) BBox Bouygues Telecom 51:52:00
109. Jurgen Van Goolen (Bel) Team Saxo Bank 52:36:00
110. Kevin Hulsmans (Bel) Quick Step 52:38:00
111. Morris Possoni (Ita) Team Columbia-Highroad 52:57:00
112. Ben Swift (Gbr) Team Katusha 54:42:00
113. Jonas Ljungblad (Swe) Silence-Lotto 55:09:00
114. Bartosz Huzarski (Pol) ISD 55:37:00
115. Matthew Goss (Aus) Team Saxo Bank 55:48:00
116. Alessandro Vanotti (Ita) Liquigas 55:55:00
117. Andrea Masciarelli (Ita) Acqua & Sapone-Caffe Mokambo 56:12:00
118. Hector Gonzalez (Spa) Fuji-Servetto 56:21:00
119. Eros Capecchi (Ita) Fuji-Servetto 56:24:00
120. Pieter Jacobs (Bel) Silence-Lotto 56:35:00
121. Manuel Quinziato (Ita) Liquigas 56:43:00
122. David Millar (Gbr) Garmin-Slipstream 57:19:00
123. Allan Davis (Aus) Quick Step 58:09:00
124. Tom Stamsnijder (Ned) Rabobank 59:08:00
125. Thomas Fothen (Ger) Team Milram 1:00:00
126. Paolo Longo Borghini (Ita) Barloworld 1:01:43
127. Steve Morabito (Swi) Astana 1:03:10
128. Robert Hunter (RSA) Barloworld 1:03:29
129. Anthony Charteau (Fra) Caisse d’Epargne 1:04:19
130. Danny Pate (USA) Garmin-Slipstream 1:04:28
131. Cameron Meyer (Aus) Garmin-Slipstream 1:04:51
132. Serafin Martinez (Spa) Xacobeo Galicia 1:05:30
133. Anders Lund (Den) Team Saxo Bank 1:05:38
134. Mauro Da Dalto (Ita) Lampre-N.G.C. 1:06:03
135. Pavel Brutt (Rus) Team Katusha 1:06:45
136. Renaud Dion (Fra) AG2R La Mondiale 1:07:34
137. Oscar Gatto (Ita) ISD 1:07:46
138. Luca Barla (Ita) Team Milram 1:08:22
139. Mathieu Perget (Fra) Caisse d’Epargne 1:08:28
140. David Zabriskie (USA) Garmin-Slipstream 1:08:44
141. Gonzalo Rabunal (Spa) Xacobeo Galicia 1:08:51
142. Yuriy Krivtsov (Ukr) AG2R La Mondiale 1:09:19
143. Francesco Failli (Ita) Acqua & Sapone-Caffe Mokambo 1:09:40
144. Daniel Lloyd (Gbr) Cervelo Test Team 1:09:51
145. Kasper Klostergaard (Den) Team Saxo Bank 1:09:56
146. Tyler Farrar (USA) Garmin-Slipstream 1:10:11
147. Serguei Klimov (Rus) Team Katusha 1:10:28
148. Giairo Ermeti (Ita) LPR Brakes-Farnese Vini 1:10:49
149. Alessandro Donati (Ita) Acqua & Sapone-Caffe Mokambo 1:12:09
150. Ian Stannard (Gbr) ISD 1:12:15
151. Mark Cavendish (Gbr) Team Columbia-Highroad 1:12:27
152. Bram De Groot (Ned) Rabobank 1:12:30
153. Ronny Scholz (Ger) Team Milram 1:12:59
154. Matteo Montaguti (Ita) LPR Brakes-Farnese Vini 1:13:42
155. Addy Engels (Ned) Quick Step 1:13:43
156. Fabian Cancellara (Swi) Team Saxo Bank 1:14:30
157. Ted King (USA) Cervelo Test Team 1:14:39
158. Julian Dean (Nzl) Garmin-Slipstream 1:14:48
159. Yohann Gene (Fra) BBox Bouygues Telecom 1:15:40
160. Björn Schröder (Ger) Team Milram 1:15:45
161. Mark Renshaw (Aus) Team Columbia-Highroad 1:15:46
162. Gustavo Cesar Veloso (Spa) Xacobeo Galicia 1:15:54
163. Delio Ferandez (Spa) Xacobeo Galicia 1:15:58
164. Francesco Reda (Ita) Quick Step 1:16:04
165. Juan José Haedo (Arg) Team Saxo Bank 1:16:22
166. Davide Vigano (Ita) Fuji-Servetto 1:16:23
167. Alberto Fernandez (Spa) Fuji-Servetto 1:16:45
168. Giuseppe Palumbo (Ita) Acqua & Sapone-Caffe Mokambo 1:16:50
169. Alessandro Bertolini (Ita) Serramenti PVC Diquigiovanni-Androni Giocattoli 1:16:58
170. Diego Caccia (Ita) Barloworld 1:16:59
171. Steve Chainel (Fra) BBox Bouygues Telecom 1:17:05
172. Leonardo Scarselli (Ita) ISD 1:17:25
173. Michael Barry (Can) Team Columbia-Highroad 1:17:32
174. Jos Van Emden (Ned) Rabobank 1:17:57
175. Guillaume le Floch (Fra) BBox Bouygues Telecom 1:18:00
176. Mauro Facci (Ita) Quick Step 1:18:17
177. Riccardo Chiarini (Ita) LPR Brakes-Farnese Vini 1:19:38
178. Julien Belgy (Fra) BBox Bouygues Telecom 1:19:52
179. Robert Forster (Ger) Team Milram 1:20:10
180. Mikhail Ignatiev (Rus) Team Katusha 1:20:40
181. Sébastien Hinault (Fra) AG2R La Mondiale 1:20:41
182. Jeremy Hunt (Gbr) Cervelo Test Team 1:22:12
183. Evgeny Sokolov (Rus) BBox Bouygues Telecom 1:22:27
184. Martin Müller (Ger) Team Milram 1:22:44
185. Vladimir Isaichev (Rus) Xacobeo Galicia 1:23:36
186. Dario Andriotto (Ita) Acqua & Sapone-Caffe Mokambo 1:23:41
187. Olivier Kaisen (Bel) Silence-Lotto 1:23:42
188. Saïd Haddou (Fra) BBox Bouygues Telecom 1:24:11
189. Jean-Charles Senac (Fra) AG2R La Mondiale 1:27:12
190. Bart Dockx (Bel) Silence-Lotto 1:28:32







Leave a Reply

You must be logged in to post a comment.