Featured Stories

Recent Videos

Giro d\’Italia – Stage 7 Full Results, Photos – Boasson Hagen Wins

by pedalmag.com

May 15, 2009 (Chiavenna, Italy) — Edvald Boasson Hagen (Nor) Columbia-Highroad got his win taking 244km Stage 7 from Innsbruck back to Chiavenna, Italy after placing second y.esterday. Robert Hunter (RSA) Barloworld finished second while Pavel Brutt (Rus) Katusha was third as Danilo Di Luca (Ita) LPR Brakes-Farnese Vini continues in the pink leader’s jersey. Michael Barry (Can) placed 78th helping his team mate Boasson Hagen take the win.

Results

1. Edvald Boasson Hagen (Nor) Team Columbia-Highroad 5:56:53 (40.685km/h)
2. Robert Hunter (RSA) Barloworld
3. Pavel Brutt (Rus) Team Katusha
4. Davide Viganò (Ita) Fuji-Servetto
5. Alessandro Bertolini (Ita) Serramenti PVC Diquigiovanni-Androni Giocattoli
6. Andriy Grivko (Ukr) ISD 0:31
7. Matthew Goss (Aus) Team Saxo Bank 0:40
8. Allan Davis (Aus) Quick Step
9. Robert Forster (Ger) Team Milram
10. Ben Swift (GBr) Team Katusha
11. Mark Cavendish (GBr) Team Columbia-Highroad
12. Francesco Gavazzi (Ita) Lampre-N.G.C.
13. Tyler Farrar (USA) Garmin-Slipstream
14. Sébastien Hinault (Fra) AG2R La Mondiale
15. Alessandro Petacchi (Ita) LPR Brakes-Farnese Vini
16. Alexander Serov (Rus) Team Katusha
17. Eduard Vorganov (Rus) Xacobeo Galicia
18. Saïd Haddou (Fra) BBox Bouygues Telecom
19. Manuele Mori (Ita) Lampre-N.G.C.
20. Thomas Rohregger (Aut) Team Milram
21. Paolo Tiralongo (Ita) Lampre-N.G.C.
22. Yaroslav Popovych (Ukr) Astana
23. Oscar Gatto (Ita) ISD
24. Juan José Haedo (Arg) Team Saxo Bank
25. Thomas Lövkvist (Swe) Team Columbia-Highroad
26. Michael Rogers (Aus) Team Columbia-Highroad
27. Pieter Jacobs (Bel) Silence-Lotto
28. Serafin Martinez (Spa) Xacobeo Galicia
29. Christopher Horner (USA) Astana
30. Dries Devenyns (Bel) Quick Step
31. Davide Malacarne (Ita) Quick Step
32. Damiano Cunego (Ita) Lampre-N.G.C.
33. Nikita Eskov (Rus) Team Katusha
34. Daniele Pietropolli (Ita) LPR Brakes-Farnese Vini
35. Paolo Longo Borghini (Ita) Barloworld
36. Pablo Lastras (Spa) Caisse d’Epargne
37. Andrea Masciarelli (Ita) Acqua & Sapone-Caffe Mokambo
38. Gustavo Cesar Veloso (Spa) Xacobeo Galicia
39. Arnold Jeannesson (Fra) Caisse d’Epargne
40. Thomas Fothen (Ger) Team Milram
41. Francesco Reda (Ita) Quick Step
42. Bart Dockx (Bel) Silence-Lotto
43. Mark Renshaw (Aus) Team Columbia-Highroad
44. Simon Gerrans (Aus) Cervelo Test Team
45. Bram De Groot (Ned) Rabobank
46. Gorazd Stangelj (Slo) Liquigas
47. Christophe Brandt (Bel) Silence-Lotto
48. Philippe Gilbert (Bel) Silence-Lotto
49. Mauro Da Dalto (Ita) Lampre-N.G.C.
50. Enrico Gasparotto (Ita) Lampre-N.G.C.
51. Francis De Greef (Bel) Silence-Lotto
52. Yuriy Krivtsov (Ukr) AG2R La Mondiale 0:58
53. Evgeny Sokolov (Rus) BBox Bouygues Telecom 0:40
54. Marco Marzano (Ita) Lampre-N.G.C.
55. Manuel Quinziato (Ita) Liquigas
56. Franco Pellizotti (Ita) Liquigas
57. Alexander Efimkin (Rus) AG2R La Mondiale
58. Blaise Sonnery (Fra) AG2R La Mondiale
59. Ian Stannard (GBr) ISD
60. Ivan Basso (Ita) Liquigas
61. Delio Ferandez (Spa) Xacobeo Galicia
62. Stefano Garzelli (Ita) Acqua & Sapone-Caffe Mokambo
63. Giovanni Visconti (Ita) ISD
64. Kjell Carlström (Fin) Liquigas
65. Matteo Bono (Ita) Lampre-N.G.C.
66. Marzio Bruseghin (Ita) Lampre-N.G.C.
67. Julian Dean (NZl) Garmin-Slipstream
68. Janez Brajkovic (Slo) Astana
69. Massimo Codol (Ita) Acqua & Sapone-Caffe Mokambo
70. Tadej Valjavec (Slo) AG2R La Mondiale
71. David Arroyo (Spa) Caisse d’Epargne
72. Guillaume Bonnafond (Fra) AG2R La Mondiale
73. Joaquin Rodriguez (Spa) Caisse d’Epargne
74. Alessandro Vanotti (Ita) Liquigas
75. Mauricio Soler (Col) Barloworld
76. Lars Ytting Bak (Den) Team Saxo Bank
77. Kevin Hulsmans (Bel) Quick Step
78. Michael Barry (Can) Team Columbia-Highroad
79. Andrey Zeits (Kaz) Astana
80. José Luis Rubiera (Spa) Astana
81. Pedro Horrillo (Spa) Rabobank
82. Dmytro Grabovskyy (Ukr) ISD
83. Daniel Navarro (Spa) Astana
84. Levi Leipheimer (USA) Astana
85. Evgeny Petrov (Rus) Team Katusha
86. Laurens Ten Dam (Ned) Rabobank
87. Kanstantsin Siutsou (Blr) Team Columbia-Highroad
88. Kevin Seeldrayers (Bel) Quick Step
89. Carlos José Ochoa (Ven) Serramenti PVC Diquigiovanni-Androni Giocattoli
90. Filippo Pozzato (Ita) Team Katusha
91. Philip Deignan (Irl) Cervelo Test Team
92. Luca Barla (Ita) Team Milram
93. Luca Mazzanti (Ita) Team Katusha
94. Denis Menchov (Rus) Rabobank
95. Tom Stamsnijder (Ned) Rabobank
96. Jeremy Hunt (GBr) Cervelo Test Team
97. Ted King (USA) Cervelo Test Team
98. Carlos Sastre (Spa) Cervelo Test Team
99. Jos Van Emden (Ned) Rabobank
100. Daniel Lloyd (GBr) Cervelo Test Team
101. Marcos Garcia (Spa) Xacobeo Galicia
102. Alessandro Donati (Ita) Acqua & Sapone-Caffe Mokambo 0:58
103. Félix Cardenas (Col) Barloworld 0:40
104. Francesco Masciarelli (Ita) Acqua & Sapone-Caffe Mokambo
105. Maarten Tjallingii (Ned) Rabobank
106. Bradley Wiggins (GBr) Garmin-Slipstream
107. Gabriele Bosisio (Ita) LPR Brakes-Farnese Vini
108. Gonzalo Rabunal (Spa) Xacobeo Galicia 0:58
109. Iban Mayoz (Spa) Xacobeo Galicia 0:40
110. Danilo Di Luca (Ita) LPR Brakes-Farnese Vini
111. Leonardo Bertagnolli (Ita) Serramenti PVC Diquigiovanni-Androni Giocattoli
112. Morris Possoni (Ita) Team Columbia-Highroad
113. Michele Scarponi (Ita) Serramenti PVC Diquigiovanni-Androni Giocattoli
114. Rubens Bertogliati (Swi) Serramenti PVC Diquigiovanni-Androni Giocattoli
115. Dario David Cioni (Ita) ISD
116. Jackson Rodriguez (Ven) Serramenti PVC Diquigiovanni-Androni Giocattoli
117. Dmitry Kozontchuk (Rus) Rabobank 0:58
118. Jose Serpa (Col) Serramenti PVC Diquigiovanni-Androni Giocattoli 0:40
119. Mathieu Perget (Fra) Caisse d’Epargne
120. Christopher Froome (GBr) Barloworld
121. Jurgen Van Goolen (Bel) Team Saxo Bank 0:58
122. Mauricio Ardila (Col) Rabobank 0:40
123. Fredrik Kessiakoff (Swe) Fuji-Servetto
124. Thomas Danielson (USA) Garmin-Slipstream
125. Kasper Klostergaard (Den) Team Saxo Bank
126. Jens Voigt (Ger) Team Saxo Bank
127. Iker Camano (Spa) Fuji-Servetto
128. Mikhail Ignatiev (Rus) Team Katusha 0:58
129. Renaud Dion (Fra) AG2R La Mondiale
130. Gilberto Simoni (Ita) Serramenti PVC Diquigiovanni-Androni Giocattoli 0:40
131. Markus Fothen (Ger) Team Milram 0:58
132. Ricardo Serrano (Spa) Fuji-Servetto 0:40
133. Jure Golcer (Slo) LPR Brakes-Farnese Vini
134. Matthieu Sprick (Fra) BBox Bouygues Telecom 0:58
135. John-Lee Augustyn (RSA) Barloworld
136. Vladimir Miholjevic (Cro) Liquigas 0:40
137. Fabian Cancellara (Swi) Team Saxo Bank
138. Leonardo Scarselli (Ita) ISD 0:58
139. Giairo Ermeti (Ita) LPR Brakes-Farnese Vini 0:40
140. Yohann Gene (Fra) BBox Bouygues Telecom 0:58
141. Sylvester Szmyd (Pol) Liquigas
142. Lance Armstrong (USA) Astana
143. Francesco Failli (Ita) Acqua & Sapone-Caffe Mokambo
144. Steve Morabito (Swi) Astana
145. Steve Chainel (Fra) BBox Bouygues Telecom
146. Dario Andriotto (Ita) Acqua & Sapone-Caffe Mokambo
147. Johann Tschopp (Swi) BBox Bouygues Telecom
148. David Millar (GBr) Garmin-Slipstream 0:40
149. Francesco De Bonis (Ita) Serramenti PVC Diquigiovanni-Androni Giocattoli 1:23
150. Ruggero Marzoli (Ita) Acqua & Sapone-Caffe Mokambo
151. Dario Cataldo (Ita) Quick Step
152. Matteo Montaguti (Ita) LPR Brakes-Farnese Vini
153. Marco Pinotti (Ita) Team Columbia-Highroad 5:50
154. Serguei Klimov (Rus) Team Katusha
155. Mauro Facci (Ita) Quick Step
156. Giuseppe Palumbo (Ita) Acqua & Sapone-Caffe Mokambo
157. Eros Capecchi (Ita) Fuji-Servetto
158. Valerio Agnoli (Ita) Liquigas
159. Vladimir Isaichev (Rus) Xacobeo Galicia
160. Alessandro Spezialetti (Ita) LPR Brakes-Farnese Vini
161. Serge Pauwels (Bel) Cervelo Test Team 5:29
162. Martin Müller (Ger) Team Milram 5:50
163. Björn Schröder (Ger) Team Milram
164. David Lopez Garcia (Spa) Caisse d’Epargne
165. Ronny Scholz (Ger) Team Milram
166. Guillaume le Floch (Fra) BBox Bouygues Telecom
167. Alberto Fernandez (Spa) Fuji-Servetto
168. Angel Gomez (Spa) Fuji-Servetto
169. Jonas Ljungblad (Swe) Silence-Lotto
170. Jean-Charles Senac (Fra) AG2R La Mondiale
171. Thomas Voeckler (Fra) BBox Bouygues Telecom
172. Jelle Vanendert (Bel) Silence-Lotto
173. Anthony Charteau (Fra) Caisse d’Epargne
174. Vasili Kiryienka (Blr) Caisse d’Epargne
175. Anders Lund (Den) Team Saxo Bank
176. Charles Wegelius (GBr) Silence-Lotto
177. Julien Loubet (Fra) AG2R La Mondiale 6:09
178. Addy Engels (Ned) Quick Step 5:50
179. Olivier Kaisen (Bel) Silence-Lotto
180. Diego Caccia (Ita) Barloworld
181. Jason McCartney (USA) Team Saxo Bank
182. Ruslan Pidgornyy (Ukr) ISD
183. Hector Gonzalez (Spa) Fuji-Servetto
184. Volodymir Gustov (Ukr) Cervelo Test Team
185. Riccardo Chiarini (Ita) LPR Brakes-Farnese Vini
186. Ignatas Konovalovas (Ltu) Cervelo Test Team
187. David Zabriskie (USA) Garmin-Slipstream
188. Francesco Bellotti (Ita) Barloworld
189. Giampaolo Cheula (Ita) Barloworld
190. Danny Pate (USA) Garmin-Slipstream
191. Julien Belgy (Fra) BBox Bouygues Telecom 7:11
192. Bartosz Huzarski (Pol) ISD 8:42
193. Cameron Meyer (Aus) Garmin-Slipstream
DNF Jesus Del Nero (Spa) Fuji-Servetto

GC after Stage 7

General classification after stage 6

1. Danilo Di Luca (Ita) LPR Brakes-Farnese Vini 28:08:48
2. Thomas Lövkvist (Swe) Team Columbia-Highroad 0:05
3. Michael Rogers (Aus) Team Columbia-Highroad 0:36
4. Levi Leipheimer (USA) Astana 0:43
5. Denis Menchov (Rus) Rabobank 0:50
6. Ivan Basso (Ita) Liquigas 1:06
7. Carlos Sastre (Spa) Cervelo Test Team 1:16
8. Christopher Horner (USA) Astana 1:17
9. Franco Pellizotti (Ita) Liquigas 1:27
10. David Arroyo (Spa) Caisse d’Epargne 1:41
11. Gilberto Simoni (Ita) Serramenti PVC Diquigiovanni-Androni Giocattoli 2:01
12. Yaroslav Popovych (Ukr) Astana 2:30
13. Tadej Valjavec (Slo) AG2R La Mondiale 2:36
14. Laurens Ten Dam (Ned) Rabobank 2:41
15. Kevin Seeldrayers (Bel) Quick Step 2:49
16. Félix Cardenas (Col) Barloworld 2:55
17. Joaquin Rodriguez (Spa) Caisse d’Epargne 3:01
18. Thomas Rohregger (Aut) Team Milram 3:15
19. Marzio Bruseghin (Ita) Lampre-N.G.C. 3:16
20. Gabriele Bosisio (Ita) LPR Brakes-Farnese Vini 3:21
21. Damiano Cunego (Ita) Lampre-N.G.C. 3:29
22. Kanstantsin Siutsou (Blr) Team Columbia-Highroad 3:35
23. Fredrik Kessiakoff (Swe) Fuji-Servetto 3:51
24. Jackson Rodriguez (Ven) Serramenti PVC Diquigiovanni-Androni Giocattoli 4:10
25. Lance Armstrong (USA) Astana 4:31
26. Leonardo Bertagnolli (Ita) Serramenti PVC Diquigiovanni-Androni Giocattoli
27. Bradley Wiggins (GBr) Garmin-Slipstream 4:37
28. Mauricio Soler (Col) Barloworld 5:04
29. Dario David Cioni (Ita) ISD 5:09
30. Janez Brajkovic (Slo) Astana 5:12
31. Daniel Navarro (Spa) Astana 5:17
32. Francesco Masciarelli (Ita) Acqua & Sapone-Caffe Mokambo 5:18
33. Michele Scarponi (Ita) Serramenti PVC Diquigiovanni-Androni Giocattoli 5:23
34. John-Lee Augustyn (RSA) Barloworld
35. Christopher Froome (GBr) Barloworld 5:42
36. Evgeny Petrov (Rus) Team Katusha 5:45
37. Jose Serpa (Col) Serramenti PVC Diquigiovanni-Androni Giocattoli 6:26
38. Lars Ytting Bak (Den) Team Saxo Bank 6:30
39. Stefano Garzelli (Ita) Acqua & Sapone-Caffe Mokambo 6:41
40. Andriy Grivko (Ukr) ISD 7:47
41. Francis De Greef (Bel) Silence-Lotto 8:05
42. Edvald Boasson Hagen (Nor) Team Columbia-Highroad 8:11
43. Eduard Vorganov (Rus) Xacobeo Galicia 8:22
44. Dmytro Grabovskyy (Ukr) ISD 8:23
45. José Luis Rubiera (Spa) Astana 8:25
46. Dario Cataldo (Ita) Quick Step 8:56
47. Marco Marzano (Ita) Lampre-N.G.C. 10:05
48. Paolo Tiralongo (Ita) Lampre-N.G.C. 10:27
49. Volodymir Gustov (Ukr) Cervelo Test Team 11:08
50. Simon Gerrans (Aus) Cervelo Test Team 11:26
51. Sylvester Szmyd (Pol) Liquigas 12:29
52. Blaise Sonnery (Fra) AG2R La Mondiale 12:59
53. Andrey Zeits (Kaz) Astana 13:03
54. Carlos José Ochoa (Ven) Serramenti PVC Diquigiovanni-Androni Giocattoli 13:11
55. Charles Wegelius (GBr) Silence-Lotto 14:15
56. Massimo Codol (Ita) Acqua & Sapone-Caffe Mokambo 14:46
57. Pablo Lastras (Spa) Caisse d’Epargne 16:10
58. Giovanni Visconti (Ita) ISD 16:22
59. Mauricio Ardila (Col) Rabobank 16:28
60. Philip Deignan (Irl) Cervelo Test Team 17:33
61. Daniele Pietropolli (Ita) LPR Brakes-Farnese Vini 17:47
62. Rubens Bertogliati (Swi) Serramenti PVC Diquigiovanni-Androni Giocattoli 18:00
63. Luca Mazzanti (Ita) Team Katusha 18:03
64. Enrico Gasparotto (Ita) Lampre-N.G.C. 18:09
65. Jure Golcer (Slo) LPR Brakes-Farnese Vini 18:47
66. David Lopez Garcia (Spa) Caisse d’Epargne 19:58
67. Marcos Garcia (Spa) Xacobeo Galicia 20:17
68. Dries Devenyns (Bel) Quick Step 20:22
69. Iker Camano (Spa) Fuji-Servetto 20:28
70. Johann Tschopp (Swi) BBox Bouygues Telecom 20:46
71. Markus Fothen (Ger) Team Milram 21:21
72. Jason McCartney (USA) Team Saxo Bank 21:38
73. Ruslan Pidgornyy (Ukr) ISD 21:44
74. Vladimir Miholjevic (Cro) Liquigas 22:01
75. Filippo Pozzato (Ita) Team Katusha 22:17
76. Alexander Efimkin (Rus) AG2R La Mondiale 22:19
77. Jens Voigt (Ger) Team Saxo Bank 23:09
78. Thomas Voeckler (Fra) BBox Bouygues Telecom 23:21
79. Philippe Gilbert (Bel) Silence-Lotto 23:40
80. Iban Mayoz (Spa) Xacobeo Galicia 24:07:00
81. Maarten Tjallingii (Ned) Rabobank 24:13:00
82. Jelle Vanendert (Bel) Silence-Lotto 24:36:00
83. Christophe Brandt (Bel) Silence-Lotto 24:54:00
84. Manuele Mori (Ita) Lampre-N.G.C. 24:55:00
85. Francesco Gavazzi (Ita) Lampre-N.G.C. 26:29:00
86. Guillaume Bonnafond (Fra) AG2R La Mondiale 26:32:00
87. Angel Gomez (Spa) Fuji-Servetto 27:04:00
88. Francesco De Bonis (Ita) Serramenti PVC Diquigiovanni-Androni Giocattoli 27:05:00
89. Gorazd Stangelj (Slo) Liquigas 28:08:00
90. Marco Pinotti (Ita) Team Columbia-Highroad 28:12:00
91. Alessandro Spezialetti (Ita) LPR Brakes-Farnese Vini 28:32:00
92. Kjell Carlström (Fin) Liquigas 28:45:00
93. Thomas Danielson (USA) Garmin-Slipstream 29:02:00
94. Nikita Eskov (Rus) Team Katusha 29:12:00
95. Dmitry Kozontchuk (Rus) Rabobank 31:21:00
96. Valerio Agnoli (Ita) Liquigas 31:36:00
97. Serge Pauwels (Bel) Cervelo Test Team 32:11:00
98. Giampaolo Cheula (Ita) Barloworld 32:28:00
99. Ignatas Konovalovas (Ltu) Cervelo Test Team 32:30:00
100. Arnold Jeannesson (Fra) Caisse d’Epargne 33:05:00
101. Davide Malacarne (Ita) Quick Step 33:52:00
102. Vasili Kiryienka (Blr) Caisse d’Epargne 34:20:00
103. Matteo Bono (Ita) Lampre-N.G.C. 34:58:00
104. Alessandro Petacchi (Ita) LPR Brakes-Farnese Vini 35:32:00
105. Francesco Bellotti (Ita) Barloworld 36:18:00
106. Jurgen Van Goolen (Bel) Team Saxo Bank 36:28:00
107. Kevin Hulsmans (Bel) Quick Step 36:40:00
108. Bartosz Huzarski (Pol) ISD 36:46:00
109. Eros Capecchi (Ita) Fuji-Servetto 37:33:00
110. Ruggero Marzoli (Ita) Acqua & Sapone-Caffe Mokambo 38:23:00
111. Morris Possoni (Ita) Team Columbia-Highroad 39:17:00
112. Allan Davis (Aus) Quick Step 39:18:00
113. Matthew Goss (Aus) Team Saxo Bank 39:20:00
114. Alessandro Vanotti (Ita) Liquigas 39:57:00
115. Andrea Masciarelli (Ita) Acqua & Sapone-Caffe Mokambo 40:14:00
116. Manuel Quinziato (Ita) Liquigas 40:45:00
117. Thomas Fothen (Ger) Team Milram 41:09:00
118. Alexander Serov (Rus) Team Katusha 41:22:00
119. David Millar (GBr) Garmin-Slipstream 41:56:00
120. Ben Swift (GBr) Team Katusha 42:43:00
121. Pieter Jacobs (Bel) Silence-Lotto 42:55:00
122. Tom Stamsnijder (Ned) Rabobank 43:10:00
123. Hector Gonzalez (Spa) Fuji-Servetto 44:22:00
124. Robert Hunter (RSA) Barloworld 44:38:00
125. Ricardo Serrano (Spa) Fuji-Servetto 44:57:00
126. Paolo Longo Borghini (Ita) Barloworld 45:15:00
127. Anthony Charteau (Fra) Caisse d’Epargne 45:28:00
128. Cameron Meyer (Aus) Garmin-Slipstream 45:50:00
129. Matthieu Sprick (Fra) BBox Bouygues Telecom 46:36:00
130. Anders Lund (Den) Team Saxo Bank 46:47:00
131. Mauro Da Dalto (Ita) Lampre-N.G.C. 47:12:00
132. Steve Morabito (Swi) Astana
133. Oscar Gatto (Ita) ISD 48:55:00
134. Serafin Martinez (Spa) Xacobeo Galicia 49:02:00
135. Jonas Ljungblad (Swe) Silence-Lotto 49:53:00
136. Pavel Brutt (Rus) Team Katusha 50:37:00
137. Kasper Klostergaard (Den) Team Saxo Bank 51:05:00
138. Tyler Farrar (USA) Garmin-Slipstream 51:20:00
139. David Zabriskie (USA) Garmin-Slipstream 52:16:00
140. Gonzalo Rabunal (Spa) Xacobeo Galicia 52:23:00
141. Luca Barla (Ita) Team Milram 52:24:00
142. Danny Pate (USA) Garmin-Slipstream 52:29:00
143. Francesco Failli (Ita) Acqua & Sapone-Caffe Mokambo 53:12:00
144. Yuriy Krivtsov (Ukr) AG2R La Mondiale 53:21:00
145. Daniel Lloyd (GBr) Cervelo Test Team 53:23:00
146. Mark Cavendish (GBr) Team Columbia-Highroad 53:36:00
147. Renaud Dion (Fra) AG2R La Mondiale 53:54:00
148. Ronny Scholz (Ger) Team Milram 53:58:00
149. Serguei Klimov (Rus) Team Katusha 54:00:00
150. Giairo Ermeti (Ita) LPR Brakes-Farnese Vini 54:21:00
151. Matteo Montaguti (Ita) LPR Brakes-Farnese Vini 54:51:00
152. Ted King (USA) Cervelo Test Team 55:48:00
153. Alessandro Donati (Ita) Acqua & Sapone-Caffe Mokambo 56:11:00
154. Ian Stannard (GBr) ISD 56:17:00
155. Mathieu Perget (Fra) Caisse d’Epargne 56:29:00
156. Bram De Groot (Ned) Rabobank 56:32:00
157. Yohann Gene (Fra) BBox Bouygues Telecom 56:49:00
158. Mark Renshaw (Aus) Team Columbia-Highroad 56:55:00
159. Francesco Reda (Ita) Quick Step 57:13:00
160. Juan José Haedo (Arg) Team Saxo Bank 57:31:00
161. Davide Viganò (Ita) Fuji-Servetto 57:32:00
162. Addy Engels (Ned) Quick Step 57:45:00
163. Fabian Cancellara (Swi) Team Saxo Bank 58:02:00
164. Julian Dean (NZl) Garmin-Slipstream 58:10:00
165. Steve Chainel (Fra) BBox Bouygues Telecom 58:14:00
166. Pedro Horrillo (Spa) Rabobank 58:58:00
167. Jos Van Emden (Ned) Rabobank 59:06:00
168. Guillaume le Floch (Fra) BBox Bouygues Telecom 59:09:00
169. Mauro Facci (Ita) Quick Step 59:26:00
170. Delio Ferandez (Spa) Xacobeo Galicia 59:30:00
171. Alessandro Bertolini (Ita) Serramenti PVC Diquigiovanni-Androni Giocattoli 1:00:30
172. Riccardo Chiarini (Ita) LPR Brakes-Farnese Vini 1:00:47
173. Giuseppe Palumbo (Ita) Acqua & Sapone-Caffe Mokambo 1:00:52
174. Leonardo Scarselli (Ita) ISD 1:00:57
175. Julien Belgy (Fra) BBox Bouygues Telecom 1:01:01
176. Diego Caccia (Ita) Barloworld
177. Mikhail Ignatiev (Rus) Team Katusha 1:01:49
178. Björn Schröder (Ger) Team Milram 1:02:05
179. Alberto Fernandez (Spa) Fuji-Servetto 1:03:05
180. Jeremy Hunt (GBr) Cervelo Test Team 1:03:21
181. Martin Müller (Ger) Team Milram 1:03:53
182. Gustavo Cesar Veloso (Spa) Xacobeo Galicia 1:03:55
183. Robert Forster (Ger) Team Milram 1:04:12
184. Sébastien Hinault (Fra) AG2R La Mondiale 1:04:43
185. Vladimir Isaichev (Rus) Xacobeo Galicia 1:04:45
186. Saïd Haddou (Fra) BBox Bouygues Telecom 1:05:20
187. Michael Barry (Can) Team Columbia-Highroad 1:05:33
188. Evgeny Sokolov (Rus) BBox Bouygues Telecom 1:05:59
189. Dario Andriotto (Ita) Acqua & Sapone-Caffe Mokambo 1:07:13
190. Olivier Kaisen (Bel) Silence-Lotto 1:07:14
191. Jean-Charles Senac (Fra) AG2R La Mondiale 1:08:21
192. Bart Dockx (Bel) Silence-Lotto 1:09:41
193. Julien Loubet (Fra) AG2R La Mondiale 1:12:37





Leave a Reply

You must be logged in to post a comment.