Featured Stories

Recent Videos

Giro d’Italia Stage 5 Report, Results, Photos – Polanc Wins, Contador in PINK

release by Lampre-Merida
Jan Polanc [P] Cor Vos
May 13, 2015 (Abetone, ITA) – Young and princely for his class: Jan Polanc, 23 years old, won the 5th stage of the Giro d’Italia, 152 km from La Spezia to the summit arrival in Abetone. The victory was obtained in the most familiar way for the Slovenian rider, that is at the end of a long breakaway that began 20km into the race with five escapees (Polanc, Tvetcov, Chavanel, Dillier and Domont) and had a maximum advantage of 10 min.

Start [P] Cor Vos

Jan raced in a perfect way, especially on the final climb, remaining as solo leader at 10 km to go: he succeeded in reaching as first the arrival, despite the acceleration of the bunch. Chavanel was 2nd at 1:13, the same gap as for Aru, Contador and Porte.

Alberto Contador [P] Cor Vos
Contador is the new leader of the overall classification, Niemiec is 28th at 5:10 (today 18th at 2:06) .
Polanc is the leader of the King of the Mountain classification (he’ll wear the blue jersey), he won the Premio della Fuga and the Premio Combattività, while the LAMPRE-MERIDA team won the prize as Super Team.

Oleg Tinkov [P] Cor Vos

Polanc turned pro in August 2013 and this is his second participation in the Giro d’Italia. Today he obtained his first victory asd pro (in Under 23 category he won also the Giro della Regione Friuli and the Piccolo Lombardia).

Jan Polanc [P] Cor Vos
“It’s such a great emotion to obtain my first victory in a special race as the Giro d’Italia and in an important arrival as the Abetone. I won in the way I like the most: attacking.

“In my pro career, I often pedaled in the breakaways in top races, for instance in the Oropa stage in the Giro d’Italia 2014, in the Gp Quebec and in the Gp Montreal, in the Giro di Lombardia or, during this season, in the Amstel Gold Race. Today I succeeded in completing the breakaway with a victory.

Cadel Evans [P] Cor Vos


“My task for today was to enter in the breakaways and so I did. Thanks to the cooperation between my breakaway mates we could avoid the chase of the bunch and on the final climb I knew I was the stronger, so I waited for the best moment to attack.


“This victory is a birthday present for me, because I celebrated my birthday when I was traveling to Sanremo on the 6th of May, and for the team and the sponsor which support us with passion “.

Results

1. Jan Polanc (Slo) Lampre-Merida 4:09:18
2. Sylvain Chavanel (Fra) IAM Cycling 01:31
3. Fabio Aru (Ita) Astana Pro Team
4. Alberto Contador (Esp) Tinkoff-Saxo
5. Richie Porte (Aus) Team Sky
6. Mikel Landa Meana (Esp) Astana Pro Team 01:44
7. Dario Cataldo (Ita) Astana Pro Team 01:53
8. Yury Trofimov (Rus) Team Katusha
9. Damiano Caruso (Ita) BMC Racing Team
10. Darwin Atapuma Hurtado (Col) BMC Racing Team
11. Damiano Cunego (Ita) Nippo – Vini Fantini
12. Andrey Amador (Crc) Movistar Team
13. Leopold Konig (Cze) Team Sky
14. Silvan Dillier (Sui) BMC Racing Team
15. Ryder Hesjedal (Can) Cannondale-Garmin Pro Cycling Team
16. Roman Kreuziger (Cze) Tinkoff-Saxo
17. Rigoberto Uran (Col) Etixx – Quick-Step 01:59
18. Przemyslaw Niemiec (Pol) Lampre-Merida 02:06
19. Ion Izagirre (Esp) Movistar Team
20. Sébastien Reichenbach (Sui) IAM Cycling 02:15
21. Giovanni Visconti (Ita) Movistar Team
22. Esteban Chaves (Col) Orica GreenEdge
23. Michael Rogers (Aus) Tinkoff-Saxo
24. Stefano Pirazzi (Ita) Bardiani CSF 02:28
25. Stef Clement (Ned) IAM Cycling 02:32
26. Davide Formolo (Ita) Cannondale-Garmin Pro Cycling Team
27. Diego Rosa (Ita) Astana Pro Team
28. Steven Kruijswijk (Ned) Team LottoNL-Jumbo 02:51
29. Jurgen Van Den Broeck (Bel) Lotto Soudal 02:54
30. Igor Anton (Esp) Movistar Team 02:57
31. Jesus Herrada (Esp) Movistar Team 03:03
32. Maxime Monfort (Bel) Lotto Soudal
33. Alexandre Geniez (Fra) FDJ.fr
34. Amaël Moinard (Fra) BMC Racing Team
35. Carlos Betancur (Col) AG2R La Mondiale
36. Jonathan Monsalve (Ven) Southeast Pro Cycling 03:53
37. Kanstantsin Siutsou (Blr) Team Sky
38. Nathan Brown (USA) Cannondale-Garmin Pro Cycling Team
39. Kenny Elissonde (Fra) FDJ.fr
40. Andre Cardoso (Por) Cannondale-Garmin Pro Cycling Team
41. Francesco Bongiorno (Ita) Bardiani CSF
42. Simon Clarke (Aus) Orica GreenEdge 04:09
43. Paolo Tiralongo (Ita) Astana Pro Team
44. Andrey Zeits (Kaz) Astana Pro Team
45. Diego Ulissi (Ita) Lampre-Merida 04:12
46. Fabio Felline (Ita) TrekRacing 04:17
47. Axel Domont (Fra) AG2R La Mondiale 05:07
48. Mikel Nieve (Esp) Team Sky 05:10
49. Dayer Quintana (Col) Movistar Team
50. Tanel Kangert (Est) Astana Pro Team
51. Franco Pellizotti (Ita) Androni Giocattoli
52. Ivan Basso (Ita) Tinkoff-Saxo
53. Gianfranco Zilioli (Ita) Androni Giocattoli
54. Sebastian Henao (Col) Team Sky
55. Sylwester Szmyd (Pol) CCC Sprandi Polkowice 05:46
56. Sergey Lagutin (Rus) Team Katusha 05:47
57. David De La Cruz (Esp) Etixx – Quick-Step 05:55
58. Hubert Dupont (Fra) AG2R La Mondiale 06:23
59. Clement Chevrier (Fra) IAM Cycling
60. Sander Armee (Bel) Lotto Soudal
61. Maxime Bouet (Fra) Etixx – Quick-Step 07:12
62. Serghei Tvetcov (Rom) Androni Giocattoli
63. Francesco Gavazzi (Ita) Southeast Pro Cycling 08:05
64. Martijn Keizer (Ned) Team LottoNL-Jumbo 09:36
65. Thomas Danielson (USA) Cannondale-Garmin Pro Cycling Team
66. Ilnur Zakarin (Rus) Team Katusha
67. Francis Mourey (Fra) FDJ.fr
68. Luis Leon Sanchez (Esp) Astana Pro Team
69. Kristof Vandewalle (Bel) TrekRacing
70. Janier Acevedo (Col) Cannondale-Garmin Pro Cycling Team 09:42
71. Tsgabu Grmay (Eth) Lampre-Merida
72. Davide Villella (Ita) Cannondale-Garmin Pro Cycling Team 09:50
73. Branislau Samoilau (Blr) CCC Sprandi Polkowice
74. Benat Intxausti (Esp) Movistar Team 10:28
75. Fumiyuki Beppu (Jpn) TrekRacing 10:33
76. Anthony Roux (Fra) FDJ.fr
77. Matteo Montaguti (Ita) AG2R La Mondiale
78. Philippe Gilbert (Bel) BMC Racing Team 12:00
79. Louis Vervaeke (Bel) Lotto Soudal
80. Adam Hansen (Aus) Lotto Soudal 12:01
81. Nick Van Der Lijke (Ned) Team LottoNL-Jumbo 12:58
82. Alessandro Bisolti (Ita) Nippo – Vini Fantini
83. Fabio Sabatini (Ita) Etixx – Quick-Step 13:02
84. Manuele Mori (Ita) Lampre-Merida
85. Stefan Küng (Sui) BMC Racing Team
86. Patrick Gretsch (Ger) AG2R La Mondiale
87. Giacomo Berlato (Ita) Nippo – Vini Fantini
88. Luca Chirico (Ita) Bardiani CSF
89. Simon Gerrans (Aus) Orica GreenEdge
90. Heinrich Haussler (Aus) IAM Cycling
91. Enrico Battaglin (Ita) Bardiani CSF
92. Matteo Tosatto (Ita) Tinkoff-Saxo
93. Ivan Rovny (Rus) Tinkoff-Saxo
94. Caleb Fairly (USA) Team Giant-Alpecin
95. Brent Bookwalter (USA) BMC Racing Team
96. Sergio Paulinho (Por) Tinkoff-Saxo
97. Tom Jelte Slagter (Ned) Cannondale-Garmin Pro Cycling Team
98. Ruben Fernandez (Esp) Movistar Team
99. Rinaldo Nocentini (Ita) AG2R La Mondiale 13:41
100. Manuele Boaro (Ita) Tinkoff-Saxo
101. Calvin Watson (Aus) TrekRacing 14:29
102. Tobias Ludvigsson (Swe) Team Giant-Alpecin 16:18
103. Petr Vakoc (Cze) Etixx – Quick-Step
104. Cédric Pineau (Fra) FDJ.fr
105. Jérôme Pineau (Fra) IAM Cycling 16:35
106. Maarten Tjallingii (Ned) Team LottoNL-Jumbo
107. Julien Berard (Fra) AG2R La Mondiale
108. Edoardo Zardini (Ita) Bardiani CSF 17:51
109. Alessandro Petacchi (Ita) Southeast Pro Cycling
110. Enrico Barbin (Ita) Bardiani CSF
111. Marek Rutkiewicz (Pol) CCC Sprandi Polkowice
112. Mauro Finetto (Ita) Southeast Pro Cycling
113. Lukasz Owsian (Pol) CCC Sprandi Polkowice
114. Marco Frapporti (Ita) Androni Giocattoli
115. Pier Paolo De Negri (Ita) Nippo – Vini Fantini
116. Gang Xu (Chn) Lampre-Merida
117. Maciej Paterski (Pol) CCC Sprandi Polkowice
118. Matteo Busato (Ita) Southeast Pro Cycling
119. Pavel Kochetkov (Rus) Team Katusha
120. Davide Malacarne (Ita) Astana Pro Team
121. Bertjan Lindeman (Ned) Team LottoNL-Jumbo
122. Jussi Veikkanen (Fin) FDJ.fr
123. Hugo Houle (Can) AG2R La Mondiale
124. Maxim Belkov (Rus) Team Katusha
125. Christopher Juul Jensen (Den) Tinkoff-Saxo
126. Cheng Ji (Chn) Team Giant-Alpecin
127. Sonny Colbrelli (Ita) Bardiani CSF
128. Simon Geschke (Ger) Team Giant-Alpecin 18:11
129. Alan Marangoni (Ita) Cannondale-Garmin Pro Cycling Team 19:34
130. Manuel Belletti (Ita) Southeast Pro Cycling
131. Bert De Backer (Bel) Team Giant-Alpecin
132. Tom Boonen (Bel) Etixx – Quick-Step
133. Eugert Zhupa (Alb) Southeast Pro Cycling
134. Moreno Hofland (Ned) Team LottoNL-Jumbo
135. Rick Flens (Ned) Team LottoNL-Jumbo
136. Eduard Michael Grosu (Rom) Nippo – Vini Fantini
137. Chad Haga (USA) Team Giant-Alpecin
138. Fabio Silvestre (Por) TrekRacing
139. Eugenio Alafaci (Ita) TrekRacing
140. Juan Jose Lobato (Esp) Movistar Team
141. Alessandro Malaguti (Ita) Nippo – Vini Fantini
142. Grega Bole (Slo) CCC Sprandi Polkowice
143. Luka Mezgec (Slo) Team Giant-Alpecin
144. Rick Zabel (Ger) BMC Racing Team
145. Michael Hepburn (Aus) Orica GreenEdge
146. Iljo Keisse (Bel) Etixx – Quick-Step
147. Brett Lancaster (Aus) Orica GreenEdge
148. Nikias Arndt (Ger) Team Giant-Alpecin
149. Nicola Ruffoni (Ita) Bardiani CSF
150. Sam Bewley (Nzl) Orica GreenEdge
151. Roger Kluge (Ger) IAM Cycling
152. Luke Durbridge (Aus) Orica GreenEdge
153. Elia Viviani (Ita) Team Sky
154. Tom Stamsnijder (Ned) Team Giant-Alpecin
155. Boy Van Poppel (Ned) TrekRacing
156. Greg Henderson (Nzl) Lotto Soudal
157. André Greipel (Ger) Lotto Soudal
158. Pieter Weening (Ned) Orica GreenEdge
159. Lars Ytting Bak (Den) Lotto Soudal
160. Murilo Antonio Fischer (Bra) FDJ.fr
161. Daniele Colli (Ita) Nippo – Vini Fantini
162. Stig Broeckx (Bel) Lotto Soudal
163. Bartlomiej Matysiak (Pol) CCC Sprandi Polkowice
164. Salvatore Puccio (Ita) Team Sky
165. Jaroslaw Marycz (Pol) CCC Sprandi Polkowice
166. Nikolay Mihaylov (Bul) CCC Sprandi Polkowice
167. Sacha Modolo (Ita) Lampre-Merida
168. Simone Stortoni (Ita) Androni Giocattoli
169. Riccardo Stacchiotti (Ita) Nippo – Vini Fantini
170. Matteo Pelucchi (Ita) IAM Cycling
171. Aleksejs Saramotins (Lat) IAM Cycling
172. Manabu Ishibashi (Jpn) Nippo – Vini Fantini
173. Vasil Kiryienka (Blr) Team Sky
174. Kévin Reza (Fra) FDJ.fr
175. Arnaud Courteille (Fra) FDJ.fr
176. Davide Appollonio (Ita) Androni Giocattoli
177. Elia Favilli (Ita) Southeast Pro Cycling
178. Bernhard Eisel (Aut) Team Sky
179. Sergei Chernetski (Rus) Team Katusha
180. Nicola Boem (Ita) Bardiani CSF
181. Alexander Porsev (Rus) Team Katusha
182. Marcus Burghardt (Ger) BMC Racing Team
183. Roberto Ferrari (Ita) Lampre-Merida
184. Marco Coledan (Ita) TrekRacing
185. Giacomo Nizzolo (Ita) TrekRacing
186. Marco Bandiera (Ita) Androni Giocattoli
187. Oscar Gatto (Ita) Androni Giocattoli
188. Michael Matthews (Aus) Orica GreenEdge
189. Maximiliano Richeze (Arg) Lampre-Merida 20:11
190. Luca Paolini (Ita) Team Katusha 21:11
OTL Tiziano Dall’Antonia (Ita) Androni Giocattoli

GC after Stage 5

1. Alberto Contador (Esp) Tinkoff-Saxo 16:05:54
2. Fabio Aru (Ita) Astana Pro Team 00:02
3. Richie Porte (Aus) Team Sky 00:20
4. Roman Kreuziger (Cze) Tinkoff-Saxo 00:22
5. Dario Cataldo (Ita) Astana Pro Team 00:28
6. Esteban Chaves (Col) Orica GreenEdge 00:37
7. Giovanni Visconti (Ita) Movistar Team 00:56
8. Mikel Landa Meana (Esp) Astana Pro Team 01:01
9. Davide Formolo (Ita) Cannondale-Garmin Pro Cycling Team 01:15
10. Andrey Amador (Crc) Movistar Team 01:18
11. Damiano Caruso (Ita) BMC Racing Team 01:22
12. Rigoberto Uran (Col) Etixx – Quick-Step
13. Leopold Konig (Cze) Team Sky 01:24
14. Yury Trofimov (Rus) Team Katusha
15. Amaël Moinard (Fra) BMC Racing Team 01:46
16. Darwin Atapuma Hurtado (Col) BMC Racing Team 01:49
17. Damiano Cunego (Ita) Nippo – Vini Fantini 02:12
18. Simon Clarke (Aus) Orica GreenEdge 02:21
19. Jurgen Van Den Broeck (Bel) Lotto Soudal 02:27
20. Alexandre Geniez (Fra) FDJ.fr 02:33
21. Maxime Monfort (Bel) Lotto Soudal 02:36
22. Kanstantsin Siutsou (Blr) Team Sky 02:42
23. Jonathan Monsalve (Ven) Southeast Pro Cycling 03:02
24. Diego Rosa (Ita) Astana Pro Team 03:31
25. Michael Rogers (Aus) Tinkoff-Saxo 04:44
26. Paolo Tiralongo (Ita) Astana Pro Team 04:46
27. Ion Izagirre (Esp) Movistar Team 04:49
28. Przemyslaw Niemiec (Pol) Lampre-Merida 05:10
29. Mikel Nieve (Esp) Team Sky 06:01
30. Ryder Hesjedal (Can) Cannondale-Garmin Pro Cycling Team 06:11
31. Steven Kruijswijk (Ned) Team LottoNL-Jumbo 09:54
32. Tanel Kangert (Est) Astana Pro Team 09:57
33. Andrey Zeits (Kaz) Astana Pro Team 12:30
34. Igor Anton (Esp) Movistar Team 14:52
35. Sébastien Reichenbach (Sui) IAM Cycling 15:04
36. Carlos Betancur (Col) AG2R La Mondiale 15:06
37. Stefano Pirazzi (Ita) Bardiani CSF 15:29
38. Francesco Bongiorno (Ita) Bardiani CSF 15:45
39. Andre Cardoso (Por) Cannondale-Garmin Pro Cycling Team 16:01
40. Jan Polanc (Slo) Lampre-Merida 17:18
41. Benat Intxausti (Esp) Movistar Team 18:10
42. Stef Clement (Ned) IAM Cycling 18:18
43. Tsgabu Grmay (Eth) Lampre-Merida 18:24
44. Matteo Montaguti (Ita) AG2R La Mondiale 19:00
45. Kenny Elissonde (Fra) FDJ.fr 19:40
46. Fabio Felline (Ita) TrekRacing 20:03
47. Luis Leon Sanchez (Esp) Astana Pro Team 21:04
48. Silvan Dillier (Sui) BMC Racing Team 21:37
49. Diego Ulissi (Ita) Lampre-Merida 21:43
50. Mauro Finetto (Ita) Southeast Pro Cycling 22:26
51. Jesus Herrada (Esp) Movistar Team 22:33
52. Franco Pellizotti (Ita) Androni Giocattoli 22:45
53. Maxime Bouet (Fra) Etixx – Quick-Step 22:54
54. Edoardo Zardini (Ita) Bardiani CSF 23:02
55. Philippe Gilbert (Bel) BMC Racing Team 23:30
56. Pavel Kochetkov (Rus) Team Katusha 24:09
57. Francesco Gavazzi (Ita) Southeast Pro Cycling 24:18
58. Ivan Basso (Ita) Tinkoff-Saxo 24:22
59. Simone Stortoni (Ita) Androni Giocattoli 25:11
60. Sergey Lagutin (Rus) Team Katusha 25:23
61. Ilnur Zakarin (Rus) Team Katusha 25:26
62. Sylwester Szmyd (Pol) CCC Sprandi Polkowice 27:30
63. Francis Mourey (Fra) FDJ.fr 28:02
64. Simon Gerrans (Aus) Orica GreenEdge 28:23
65. David De La Cruz (Esp) Etixx – Quick-Step 28:37
66. Branislau Samoilau (Blr) CCC Sprandi Polkowice 29:44
67. Ruben Fernandez (Esp) Movistar Team 31:01
68. Sebastian Henao (Col) Team Sky 31:03
69. Brent Bookwalter (USA) BMC Racing Team 31:27
70. Martijn Keizer (Ned) Team LottoNL-Jumbo 31:30
71. Enrico Battaglin (Ita) Bardiani CSF 31:39
72. Hubert Dupont (Fra) AG2R La Mondiale 32:35
73. Adam Hansen (Aus) Lotto Soudal 32:58
74. Tom Jelte Slagter (Ned) Cannondale-Garmin Pro Cycling Team 33:10
75. Manuele Boaro (Ita) Tinkoff-Saxo 33:19
76. Nathan Brown (USA) Cannondale-Garmin Pro Cycling Team 33:32
77. Clement Chevrier (Fra) IAM Cycling 33:41
78. Davide Villella (Ita) Cannondale-Garmin Pro Cycling Team 34:41
79. Sander Armee (Bel) Lotto Soudal 34:59
80. Salvatore Puccio (Ita) Team Sky 35:43
81. Thomas Danielson (USA) Cannondale-Garmin Pro Cycling Team 36:01
82. Gianfranco Zilioli (Ita) Androni Giocattoli 36:04
83. Maciej Paterski (Pol) CCC Sprandi Polkowice 36:36
84. Luca Paolini (Ita) Team Katusha 37:01
85. Sylvain Chavanel (Fra) IAM Cycling 37:11
86. Michael Matthews (Aus) Orica GreenEdge 37:24
87. Grega Bole (Slo) CCC Sprandi Polkowice 38:19
88. Ivan Rovny (Rus) Tinkoff-Saxo 38:37
89. Sergio Paulinho (Por) Tinkoff-Saxo 38:43
90. Manuele Mori (Ita) Lampre-Merida 40:38
91. Sonny Colbrelli (Ita) Bardiani CSF 40:50
92. Elia Favilli (Ita) Southeast Pro Cycling 42:11
93. Fabio Sabatini (Ita) Etixx – Quick-Step 42:17
94. Axel Domont (Fra) AG2R La Mondiale 43:35
95. Marcus Burghardt (Ger) BMC Racing Team 43:57
96. Chad Haga (USA) Team Giant-Alpecin 44:06
97. Kristof Vandewalle (Bel) TrekRacing 44:48
98. Pieter Weening (Ned) Orica GreenEdge 45:35
99. Patrick Gretsch (Ger) AG2R La Mondiale 45:57
100. Fumiyuki Beppu (Jpn) TrekRacing 46:00
101. Enrico Barbin (Ita) Bardiani CSF 46:12
102. Stefan Küng (Sui) BMC Racing Team 46:18
103. Alessandro Bisolti (Ita) Nippo – Vini Fantini 47:11
104. Vasil Kiryienka (Blr) Team Sky 48:06
105. Manuel Belletti (Ita) Southeast Pro Cycling 48:16
106. Matteo Tosatto (Ita) Tinkoff-Saxo 48:35
107. Luca Chirico (Ita) Bardiani CSF 49:01
108. Tobias Ludvigsson (Swe) Team Giant-Alpecin 49:41
109. Dayer Quintana (Col) Movistar Team 50:43
110. Alessandro Petacchi (Ita) Southeast Pro Cycling 50:50
111. Pier Paolo De Negri (Ita) Nippo – Vini Fantini 50:55
112. Rinaldo Nocentini (Ita) AG2R La Mondiale 51:19
113. Heinrich Haussler (Aus) IAM Cycling 51:43
114. Elia Viviani (Ita) Team Sky 51:58
115. Simon Geschke (Ger) Team Giant-Alpecin 52:05
116. Arnaud Courteille (Fra) FDJ.fr 52:56
117. Giacomo Nizzolo (Ita) TrekRacing 53:25
118. Daniele Colli (Ita) Nippo – Vini Fantini 53:53
119. Davide Appollonio (Ita) Androni Giocattoli 53:59
120. Giacomo Berlato (Ita) Nippo – Vini Fantini 54:00
121. Janier Acevedo (Col) Cannondale-Garmin Pro Cycling Team 54:02
122. Serghei Tvetcov (Rom) Androni Giocattoli 54:19
123. Murilo Antonio Fischer (Bra) FDJ.fr 54:31
124. Christopher Juul Jensen (Den) Tinkoff-Saxo 54:48
125. Tom Boonen (Bel) Etixx – Quick-Step 55:11
126. Moreno Hofland (Ned) Team LottoNL-Jumbo 55:22
127. Hugo Houle (Can) AG2R La Mondiale 55:29
128. Anthony Roux (Fra) FDJ.fr 55:44
129. Lukasz Owsian (Pol) CCC Sprandi Polkowice 55:47
130. Luke Durbridge (Aus) Orica GreenEdge 55:56
131. Nikolay Mihaylov (Bul) CCC Sprandi Polkowice 56:01
132. Alan Marangoni (Ita) Cannondale-Garmin Pro Cycling Team 56:06
133. André Greipel (Ger) Lotto Soudal 56:32
134. Nick Van Der Lijke (Ned) Team LottoNL-Jumbo 57:01
135. Maarten Tjallingii (Ned) Team LottoNL-Jumbo 57:02
136. Sam Bewley (Nzl) Orica GreenEdge 57:07
137. Cédric Pineau (Fra) FDJ.fr 57:09
138. Brett Lancaster (Aus) Orica GreenEdge 57:38
139. Eugenio Alafaci (Ita) TrekRacing 57:44
140. Maxim Belkov (Rus) Team Katusha 57:55
141. Juan Jose Lobato (Esp) Movistar Team 58:00
142. Maximiliano Richeze (Arg) Lampre-Merida 58:01
143. Louis Vervaeke (Bel) Lotto Soudal 58:16
144. Caleb Fairly (USA) Team Giant-Alpecin 58:33
145. Marek Rutkiewicz (Pol) CCC Sprandi Polkowice 58:48
146. Marco Frapporti (Ita) Androni Giocattoli 59:04
147. Matteo Busato (Ita) Southeast Pro Cycling 59:30
148. Petr Vakoc (Cze) Etixx – Quick-Step 59:37
149. Bernhard Eisel (Aut) Team Sky 59:51
150. Lars Ytting Bak (Den) Lotto Soudal 59:52
151. Alexander Porsev (Rus) Team Katusha 1:00:13
152. Calvin Watson (Aus) TrekRacing 1:00:23
153. Bertjan Lindeman (Ned) Team LottoNL-Jumbo 1:00:32
154. Jaroslaw Marycz (Pol) CCC Sprandi Polkowice 1:00:46
155. Julien Berard (Fra) AG2R La Mondiale 1:01:01
156. Davide Malacarne (Ita) Astana Pro Team 1:01:17
157. Greg Henderson (Nzl) Lotto Soudal 1:01:36
158. Nicola Ruffoni (Ita) Bardiani CSF 1:01:38
159. Bartlomiej Matysiak (Pol) CCC Sprandi Polkowice 1:01:46
160. Luka Mezgec (Slo) Team Giant-Alpecin 1:01:50
161. Stig Broeckx (Bel) Lotto Soudal 1:01:51
162. Fabio Silvestre (Por) TrekRacing 1:01:57
163. Roberto Ferrari (Ita) Lampre-Merida 1:02:09
164. Boy Van Poppel (Ned) TrekRacing 1:02:16
165. Jérôme Pineau (Fra) IAM Cycling 1:02:28
166. Nikias Arndt (Ger) Team Giant-Alpecin 1:02:29
167. Gang Xu (Chn) Lampre-Merida 1:02:33
168. Rick Zabel (Ger) BMC Racing Team 1:02:35
169. Kévin Reza (Fra) FDJ.fr 1:03:13
170. Marco Bandiera (Ita) Androni Giocattoli 1:04:23
171. Sacha Modolo (Ita) Lampre-Merida 1:04:47
172. Rick Flens (Ned) Team LottoNL-Jumbo 1:05:05
173. Cheng Ji (Chn) Team Giant-Alpecin 1:05:09
174. Alessandro Malaguti (Ita) Nippo – Vini Fantini 1:05:13
175. Riccardo Stacchiotti (Ita) Nippo – Vini Fantini
176. Iljo Keisse (Bel) Etixx – Quick-Step 1:06:29
177. Oscar Gatto (Ita) Androni Giocattoli 1:06:37
178. Tom Stamsnijder (Ned) Team Giant-Alpecin 1:06:46
179. Bert De Backer (Bel) Team Giant-Alpecin 1:06:54
180. Sergei Chernetski (Rus) Team Katusha 1:07:47
181. Eugert Zhupa (Alb) Southeast Pro Cycling 1:08:10
182. Eduard Michael Grosu (Rom) Nippo – Vini Fantini 1:08:39
183. Jussi Veikkanen (Fin) FDJ.fr 1:12:47
184. Nicola Boem (Ita) Bardiani CSF 1:12:58
185. Michael Hepburn (Aus) Orica GreenEdge 1:13:40
186. Roger Kluge (Ger) IAM Cycling 1:15:38
187. Marco Coledan (Ita) TrekRacing 1:24:02
188. Manabu Ishibashi (Jpn) Nippo – Vini Fantini 1:24:47
189. Aleksejs Saramotins (Lat) IAM Cycling 1:25:03
190. Matteo Pelucchi (Ita) IAM Cycling 1:27:23





Leave a Reply

You must be logged in to post a comment.