Featured Stories

Recent Videos

Giro d’Italia Stage 5 Full Results – Greipel Scores, Hesjedal 27th Overall

by pedalmag.com
Greipel wins [P] Cor Vos
May 11, 2016 (Benevento, ITA) – André Greipel (Ger) Lotto Soudal claimed his first win at this year’s Giro taking Stage 5 from Praia a Mare to Benevento, 233km with Arnaud Demare (Fra) FDJ second and Sonny Colbrelli (Ita) Bardiani CSF third. Ryder Hesjedal (Can) Trek-Segafredo finished 49th and continues to move up now 27th overall as Tom Dumoulin (Ned) Team Giant-Alpecin holds on to the pink jersey.

Dumoulin remains in pink [P] Cor Vos

Results

1. André Greipel (Ger) Lotto Soudal 5:40:35
2. Arnaud Demare (Fra) FDJ
3. Sonny Colbrelli (Ita) Bardiani CSF
4. Bob Jungels (Lux) Etixx – Quick-Step
5. Moreno Hofland (Ned) Team LottoNl-Jumbo
6. Manuel Belletti (Ita) Wilier Triestina-Southeast
7. Rick Zabel (Ger) BMC Racing Team
8. Georg Preidler (Aut) Team Giant-Alpecin
9. Caleb Ewan (Aus) Orica-GreenEdge
10. Aleksei Tsatevich (Rus) Team Katusha
11. Kristian Sbaragli (Ita) Dimension Data
12. Ilnur Zakarin (Rus) Team Katusha
13. Alejandro Valverde (Esp) Movistar Team
14. Nicolas Roche (Irl) Team Sky 00:04
15. Luka Mezgec (Slo) Orica-GreenEdge
16. Ramunas Navardauskas (Ltu) Cannondale Pro Cycling
17. Mikel Landa Meana (Esp) Team Sky
18. Ivan Savitskiy (Rus) Gazprom-Rusvelo
19. Vincenzo Nibali (Ita) Astana Pro Team
20. Gianluca Brambilla (Ita) Etixx – Quick-Step
21. Rafal Majka (Pol) Tinkoff Team
22. Heinrich Haussler (Aus) IAM Cycling
23. Diego Ulissi (Ita) Lampre – Merida
24. Alberto Bettiol (Ita) Cannondale Pro Cycling
25. Steven Kruijswijk (Ned) Team LottoNl-Jumbo
26. Esteban Chaves (Col) Orica-GreenEdge
27. Sergey Firsanov (Rus) Gazprom-Rusvelo
28. Tom Dumoulin (Ned) Team Giant-Alpecin
29. Domenico Pozzovivo (Ita) AG2R La Mondiale
30. Kanstantsin Siutsou (Blr) Dimension Data
31. Sacha Modolo (Ita) Lampre – Merida
32. Rigoberto Uran (Col) Cannondale Pro Cycling
33. Carlos Verona (Esp) Etixx – Quick-Step
34. Jakob Fuglsang (Den) Astana Pro Team
35. Pavel Kochetkov (Rus) Team Katusha
36. Andrey Amador (CRc) Movistar Team
37. David De La Cruz (Esp) Etixx – Quick-Step
38. Davide Formolo (Ita) Cannondale Pro Cycling
39. Stefano Pirazzi (Ita) Bardiani CSF
40. Maxime Monfort (Bel) Lotto Soudal
41. Tanel Kangert (Est) Astana Pro Team
42. Michele Scarponi (Ita) Astana Pro Team
43. Matteo Montaguti (Ita) AG2R La Mondiale
44. Andre Cardoso (Por) Cannondale Pro Cycling
45. Sebastian Henao (Col) Team Sky
46. Merhawi Kudus (Eri) Dimension Data
47. Davide Malacarne (Ita) Astana Pro Team
48. Stefan Kueng (Sui) BMC Racing Team
49. Ryder Hesjedal (Can) Trek-Segafredo
50. Andrey Zeits (Kaz) Astana Pro Team
51. Giacomo Nizzolo (Ita) Trek-Segafredo
52. Igor Anton Hernandez (Esp) Dimension Data
53. Manuele Mori (Ita) Lampre – Merida
54. Guillaume Bonnafond (Fra) AG2R La Mondiale
55. Bram Tankink (Ned) Team LottoNl-Jumbo
56. Alexander Porsev (Rus) Team Katusha
57. Giovanni Visconti (Ita) Movistar Team
58. Giacomo Berlato (Ita) Nippo – Vini Fantini 00:16
59. Pawel Poljanski (Pol) Tinkoff Team
60. Hubert Dupont (Fra) AG2R La Mondiale
61. Marcel Wyss (Sui) IAM Cycling
62. Valerio Conti (Ita) Lampre – Merida
63. Filippo Pozzato (Ita) Wilier Triestina-Southeast
64. Mikel Nieve (Esp) Team Sky
65. Enrico Battaglin (Ita) Team LottoNl-Jumbo 00:19
66. Nikias Arndt (Ger) Team Giant-Alpecin 00:23
67. Darwin Atapuma (Col) BMC Racing Team
68. Alexander Kolobnev (Rus) Gazprom-Rusvelo
69. Egor Silin (Rus) Team Katusha
70. Carlos Betancur (Col) Movistar Team 00:26
71. Tobias Ludvigsson (Swe) Team Giant-Alpecin 00:30
72. Ivan Rovny (Rus) Tinkoff Team
73. Matteo Trentin (Ita) Etixx – Quick-Step
74. Ruben Plaza (Esp) Orica-GreenEdge 00:34
75. Jose Joaquin Rojas (Esp) Movistar Team 00:36
76. Hugo Houle (Can) AG2R La Mondiale 00:37
77. Matteo Tosatto (Ita) Tinkoff Team 00:39
78. Moreno Moser (Ita) Cannondale Pro Cycling
79. Evgeny Petrov (Rus) Tinkoff Team 00:41
80. Liam Bertazzo (Ita) Wilier Triestina-Southeast 00:43
81. Mickael Delage (Fra) FDJ
82. Eugenio Alafaci (Ita) Trek-Segafredo
83. Jay McCarthy (Aus) Tinkoff Team 00:45
84. Roberto Ferrari (Ita) Lampre – Merida 00:49
85. Matej Mohoric (Slo) Lampre – Merida 00:54
86. Paolo Simion (Ita) Bardiani CSF 00:58
87. Damiano Cunego (Ita) Nippo – Vini Fantini
88. Joseph Rosskopf (USA) BMC Racing Team
89. Ignatas Konovalovas (Ltu) FDJ 01:12
90. Elia Viviani (Ita) Team Sky 01:16
91. Jurgen Roelandts (Bel) Lotto Soudal 01:21
92. Leigh Howard (Aus) IAM Cycling 01:33
93. Jaco Venter (RSA) Dimension Data 01:35
94. Christian Knees (Ger) Team Sky 01:48
95. Valerio Agnoli (Ita) Astana Pro Team
96. Adam Hansen (Aus) Lotto Soudal
97. Murilo Antonio Fischer (Bra) FDJ
98. Axel Domont (Fra) AG2R La Mondiale
99. Nathan Brown (USA) Cannondale Pro Cycling
100. Manuele Boaro (Ita) Tinkoff Team 01:53
101. Eduard Michael Grosu (Rom) Nippo – Vini Fantini 01:56
102. Rein Taaramae (Est) Team Katusha 00:04
103. Przemyslaw Niemiec (Pol) Lampre – Merida 02:02
104. Svein Tuft (Can) Orica-GreenEdge
105. Michael Hepburn (Aus) Orica-GreenEdge
106. Pim Ligthart (Ned) Lotto Soudal
107. Marc Sarreau (Fra) FDJ 02:08
108. Viacheslav Kuznetsov (Rus) Team Katusha
109. Damien Howson (Aus) Orica-GreenEdge 02:22
110. Vegard Stake Laengen (Nor) IAM Cycling 02:55
111. Amets Txurruka (Esp) Orica-GreenEdge 03:03
112. Martijn Keizer (Ned) Team LottoNl-Jumbo 03:08
113. Patrick Gretsch (Ger) AG2R La Mondiale 03:16
114. Francesco Manuel Bongiorno (Ita) Bardiani CSF
115. Lukasz Wisniowski (Pol) Etixx – Quick-Step
116. Cristian Rodriguez (Esp) Wilier Triestina-Southeast
117. Mirco Maestri (Ita) Bardiani CSF
118. Simone Petilli (Ita) Lampre – Merida
119. Iuri Filosi (Ita) Nippo – Vini Fantini
120. Pavel Brutt (Rus) Tinkoff Team
121. Matteo Busato (Ita) Wilier Triestina-Southeast 00:04
122. Alessandro Bisolti (Ita) Nippo – Vini Fantini 03:16
123. Nicola Ruffoni (Ita) Bardiani CSF
124. Manuel Senni (Ita) BMC Racing Team
125. Twan Castelijns (Ned) Team LottoNl-Jumbo
126. Jos Van Emden (Ned) Team LottoNl-Jumbo
127. Pieter Serry (Bel) Etixx – Quick-Step
128. Fabian Cancellara (Sui) Trek-Segafredo
129. Manuel Quinziato (Ita) BMC Racing Team
130. Riccardo Zoidl (Aut) Trek-Segafredo
131. Marco Coledan (Ita) Trek-Segafredo
132. Boy Van Poppel (Ned) Trek-Segafredo
133. Jesus Hernandez (Esp) Tinkoff Team
134. Johann Van Zyl (RSA) Dimension Data
135. Anton Vorobyev (Rus) Team Katusha
136. Simon Clarke (Aus) Cannondale Pro Cycling
137. Ian Boswell (USA) Team Sky
138. Bakhtiyar Kozhatayev (Kaz) Astana Pro Team
139. Sam Bewley (Nzl) Orica-GreenEdge
140. Philip Deignan (Irl) Team Sky
141. Maarten Tjallingii (Ned) Team LottoNl-Jumbo 03:51
142. Primoz Roglic (Slo) Team LottoNl-Jumbo
143. Rory Sutherland (Aus) Movistar Team
144. Javier Moreno (Esp) Movistar Team
145. Eugert Zhupa (Alb) Wilier Triestina-Southeast
146. Jasha Sütterlin (Ger) Movistar Team
147. Riccardo Stacchiotti (Ita) Nippo – Vini Fantini
148. Olivier Le Gac (Fra) FDJ
149. José Herrada (Esp) Movistar Team
150. Giulio Ciccone (Ita) Bardiani CSF
151. Lars Ytting Bak (Den) Lotto Soudal
152. Benoît Vaugrenard (Fra) FDJ
153. Arnaud Courteille (Fra) FDJ
154. Genki Yamamoto (Jpn) Nippo – Vini Fantini
155. Julen Amezqueta (Esp) Wilier Triestina-Southeast
156. Nicola Boem (Ita) Bardiani CSF
157. Daniel Martínez (Col) Wilier Triestina-Southeast
158. Laurent Didier (Lux) Trek-Segafredo
159. Lawrence Warbasse (USA) IAM Cycling
160. Fabio Sabatini (Ita) Etixx – Quick-Step 03:56
161. Marcel Kittel (Ger) Etixx – Quick-Step
162. Songezo Jim (RSA) Dimension Data
163. Jay Robert Thomson (RSA) Dimension Data
164. Grega Bole (Slo) Nippo – Vini Fantini
165. Tom Stamsnijder (Ned) Team Giant-Alpecin
166. Bert De Backer (Bel) Team Giant-Alpecin
167. Joe Dombrowski (USA) Cannondale Pro Cycling
168. Maxim Belkov (Rus) Team Katusha
169. Andrei Solomennikov (Rus) Gazprom-Rusvelo
170. Alexander Foliforov (Rus) Gazprom-Rusvelo
171. Alexander Serov (Rus) Gazprom-Rusvelo
172. Eros Capecchi (Ita) Astana Pro Team
173. Ilia Koshevoy (Blr) Lampre – Merida
174. Roger Kluge (Ger) IAM Cycling 05:30
175. Daniel Oss (Ita) BMC Racing Team 05:47
176. Alessandro De Marchi (Ita) BMC Racing Team
177. David Lopez Garcia (Esp) Team Sky
178. Blel Kadri (Fra) AG2R La Mondiale
179. Simone Andreetta (Ita) Bardiani CSF
180. Aleksey Rybalkin (Rus) Gazprom-Rusvelo
181. Artur Ershov (Rus) Gazprom-Rusvelo
182. Artem Ovechkin (Rus) Gazprom-Rusvelo
183. Sean De Bie (Bel) Lotto Soudal
184. Jelle Vanendert (Bel) Lotto Soudal
185. Tim Wellens (Bel) Lotto Soudal
186. Stefan Denifl (Aut) IAM Cycling 07:01
187. Jack Bobridge (Aus) Trek-Segafredo 08:57
188. Albert Timmer (Ned) Team Giant-Alpecin
189. Chad Haga (USA) Team Giant-Alpecin
190. Gianfranco Zilioli (Ita) Nippo – Vini Fantini
191. Cheng Ji (Chn) Team Giant-Alpecin 17:14
192. Matthias Brandle (Aut) IAM Cycling 20:04
193. Matteo Pelucchi (Ita) IAM Cycling
DNF Omar Fraile (Esp) Dimension Data
DNF Jakub Mareczko (Ita) Wilier Triestina-Southeast

GC after stage 5
1. Tom Dumoulin (Ned) Team Giant-Alpecin 19:40:48
2. Bob Jungels (Lux) Etixx – Quick-Step 00:16
3. Diego Ulissi (Ita) Lampre – Merida 00:20
4. Georg Preidler (Aut) Team Giant-Alpecin
5. Steven Kruijswijk (Ned) Team LottoNl-Jumbo 00:24
6. Vincenzo Nibali (Ita) Astana Pro Team 00:26
7. Alejandro Valverde (Esp) Movistar Team 00:27
8. Ilnur Zakarin (Rus) Team Katusha 00:35
9. Jakob Fuglsang (Den) Astana Pro Team
10. Nicolas Roche (Irl) Team Sky 00:37
11. Esteban Chaves (Col) Orica-GreenEdge
12. Rigoberto Uran (Col) Cannondale Pro Cycling 00:40
13. Rafal Majka (Pol) Tinkoff Team 00:45
14. Rein Taaramae (Est) Team Katusha
15. Stefano Pirazzi (Ita) Bardiani CSF 00:46
16. Mikel Landa Meana (Esp) Team Sky 00:47
17. Kanstantsin Siutsou (Blr) Dimension Data
18. Andrey Amador (CRc) Movistar Team 00:50
19. Michele Scarponi (Ita) Astana Pro Team 00:52
20. Domenico Pozzovivo (Ita) AG2R La Mondiale 00:54
21. Davide Formolo (Ita) Cannondale Pro Cycling 00:57
22. Sergey Firsanov (Rus) Gazprom-Rusvelo
23. Gianluca Brambilla (Ita) Etixx – Quick-Step
24. Pavel Kochetkov (Rus) Team Katusha 01:05
25. Tanel Kangert (Est) Astana Pro Team
26. Giovanni Visconti (Ita) Movistar Team 01:16
27. Ryder Hesjedal (Can) Trek-Segafredo 01:17
28. David De La Cruz (Esp) Etixx – Quick-Step 01:18
29. Matteo Busato (Ita) Wilier Triestina-Southeast
30. Moreno Moser (Ita) Cannondale Pro Cycling 01:31
31. Sebastian Henao (Col) Team Sky 01:34
32. Andrey Zeits (Kaz) Astana Pro Team 01:35
33. Giacomo Nizzolo (Ita) Trek-Segafredo
34. Matteo Montaguti (Ita) AG2R La Mondiale 01:37
35. Aleksei Tsatevich (Rus) Team Katusha 01:42
36. Stefan Kueng (Sui) BMC Racing Team
37. Carlos Verona (Esp) Etixx – Quick-Step 01:43
38. Manuele Mori (Ita) Lampre – Merida 01:48
39. Kristian Sbaragli (Ita) Dimension Data
40. Enrico Battaglin (Ita) Team LottoNl-Jumbo 01:49
41. Maxime Monfort (Bel) Lotto Soudal 01:50
42. Sacha Modolo (Ita) Lampre – Merida 02:04
43. Pawel Poljanski (Pol) Tinkoff Team 02:07
44. Andre Cardoso (Por) Cannondale Pro Cycling 02:10
45. Carlos Betancur (Col) Movistar Team 02:11
46. Valerio Conti (Ita) Lampre – Merida
47. Darwin Atapuma (Col) BMC Racing Team 02:17
48. Marcel Wyss (Sui) IAM Cycling 02:31
49. Merhawi Kudus (Eri) Dimension Data 02:33
50. Bram Tankink (Ned) Team LottoNl-Jumbo 02:34
51. Luka Mezgec (Slo) Orica-GreenEdge 02:45
52. Matteo Trentin (Ita) Etixx – Quick-Step 03:09
53. Arnaud Demare (Fra) FDJ 03:21
54. Igor Anton Hernandez (Esp) Dimension Data 03:36
55. Jay McCarthy (Aus) Tinkoff Team 03:41
56. Tobias Ludvigsson (Swe) Team Giant-Alpecin 03:42
57. Egor Silin (Rus) Team Katusha 03:48
58. Davide Malacarne (Ita) Astana Pro Team 04:03
59. Heinrich Haussler (Aus) IAM Cycling 04:09
60. Hubert Dupont (Fra) AG2R La Mondiale 04:19
61. Manuel Belletti (Ita) Wilier Triestina-Southeast 04:20
62. André Greipel (Ger) Lotto Soudal 04:33
63. Valerio Agnoli (Ita) Astana Pro Team 05:22
64. Mikel Nieve (Esp) Team Sky 05:33
65. Jose Joaquin Rojas (Esp) Movistar Team 05:35
66. Guillaume Bonnafond (Fra) AG2R La Mondiale 06:05
67. Evgeny Petrov (Rus) Tinkoff Team 06:15
68. Ian Boswell (USA) Team Sky 06:26
69. Pieter Serry (Bel) Etixx – Quick-Step 06:33
70. Alberto Bettiol (Ita) Cannondale Pro Cycling 06:42
71. Sonny Colbrelli (Ita) Bardiani CSF 06:50
72. Francesco Manuel Bongiorno (Ita) Bardiani CSF 07:00
73. Ivan Savitskiy (Rus) Gazprom-Rusvelo 07:05
74. Filippo Pozzato (Ita) Wilier Triestina-Southeast 07:10
75. Simone Petilli (Ita) Lampre – Merida 07:13
76. Alexander Kolobnev (Rus) Gazprom-Rusvelo 07:42
77. Nikias Arndt (Ger) Team Giant-Alpecin 07:49
78. Eugenio Alafaci (Ita) Trek-Segafredo 07:57
79. Philip Deignan (Irl) Team Sky 08:04
80. Amets Txurruka (Esp) Orica-GreenEdge 08:23
81. Christian Knees (Ger) Team Sky 08:31
82. Moreno Hofland (Ned) Team LottoNl-Jumbo 08:32
83. Hugo Houle (Can) AG2R La Mondiale 08:38
84. Mirco Maestri (Ita) Bardiani CSF 08:48
85. Rick Zabel (Ger) BMC Racing Team 08:49
86. Manuel Quinziato (Ita) BMC Racing Team 09:07
87. Adam Hansen (Aus) Lotto Soudal 09:08
88. Sean De Bie (Bel) Lotto Soudal 09:11
89. Viacheslav Kuznetsov (Rus) Team Katusha 09:29
90. Damiano Cunego (Ita) Nippo – Vini Fantini 09:33
91. Liam Bertazzo (Ita) Wilier Triestina-Southeast 09:37
92. Ivan Rovny (Rus) Tinkoff Team 09:46
93. Simon Clarke (Aus) Cannondale Pro Cycling 09:56
94. Pavel Brutt (Rus) Tinkoff Team 09:57
95. Nathan Brown (USA) Cannondale Pro Cycling
96. Matej Mohoric (Slo) Lampre – Merida 10:02
97. Leigh Howard (Aus) IAM Cycling 10:10
98. Jos Van Emden (Ned) Team LottoNl-Jumbo 10:29
99. Roberto Ferrari (Ita) Lampre – Merida 10:33
100. Lars Ytting Bak (Den) Lotto Soudal 10:38
101. Ignatas Konovalovas (Ltu) FDJ 10:43
102. Ruben Plaza (Esp) Orica-GreenEdge 11:19
103. Daniel Martínez (Col) Wilier Triestina-Southeast 11:22
104. Benoît Vaugrenard (Fra) FDJ 11:36
105. Caleb Ewan (Aus) Orica-GreenEdge 11:44
106. Marcel Kittel (Ger) Etixx – Quick-Step 11:54
107. Boy Van Poppel (Ned) Trek-Segafredo 12:09
108. Alessandro Bisolti (Ita) Nippo – Vini Fantini 12:16
109. Ramunas Navardauskas (Ltu) Cannondale Pro Cycling 12:30
110. David Lopez Garcia (Esp) Team Sky 12:35
111. Matteo Tosatto (Ita) Tinkoff Team 12:42
112. Fabio Sabatini (Ita) Etixx – Quick-Step 12:49
113. Przemyslaw Niemiec (Pol) Lampre – Merida 12:50
114. Damien Howson (Aus) Orica-GreenEdge 12:53
115. Johann Van Zyl (RSA) Dimension Data 13:06
116. Jaco Venter (RSA) Dimension Data 13:10
117. Eugert Zhupa (Alb) Wilier Triestina-Southeast 13:31
118. Joe Dombrowski (USA) Cannondale Pro Cycling 13:33
119. Manuel Senni (Ita) BMC Racing Team 13:41
120. Laurent Didier (Lux) Trek-Segafredo 13:43
121. Jurgen Roelandts (Bel) Lotto Soudal 13:56
122. Axel Domont (Fra) AG2R La Mondiale 14:22
123. Lawrence Warbasse (USA) IAM Cycling
124. Jesus Hernandez (Esp) Tinkoff Team 14:29
125. Giacomo Berlato (Ita) Nippo – Vini Fantini 14:34
126. Eros Capecchi (Ita) Astana Pro Team 14:35
127. Ilia Koshevoy (Blr) Lampre – Merida 14:52
128. Jelle Vanendert (Bel) Lotto Soudal 14:53
129. Manuele Boaro (Ita) Tinkoff Team 15:05
130. Chad Haga (USA) Team Giant-Alpecin 15:10
131. Tim Wellens (Bel) Lotto Soudal 15:11
132. Patrick Gretsch (Ger) AG2R La Mondiale 15:18
133. Daniel Oss (Ita) BMC Racing Team
134. Roger Kluge (Ger) IAM Cycling 15:27
135. Pim Ligthart (Ned) Lotto Soudal 15:49
136. Joseph Rosskopf (USA) BMC Racing Team 15:50
137. Vegard Stake Laengen (Nor) IAM Cycling 16:04
138. Javier Moreno (Esp) Movistar Team 16:22
139. Alexander Porsev (Rus) Team Katusha 16:51
140. Giulio Ciccone (Ita) Bardiani CSF 17:02
141. Andrei Solomennikov (Rus) Gazprom-Rusvelo 17:04
142. Riccardo Zoidl (Aut) Trek-Segafredo 17:20
143. Alexander Serov (Rus) Gazprom-Rusvelo 17:35
144. Cristian Rodriguez (Esp) Wilier Triestina-Southeast 17:46
145. Gianfranco Zilioli (Ita) Nippo – Vini Fantini 17:52
146. Alessandro De Marchi (Ita) BMC Racing Team 17:53
147. Elia Viviani (Ita) Team Sky 17:55
148. Paolo Simion (Ita) Bardiani CSF 18:16
149. Bakhtiyar Kozhatayev (Kaz) Astana Pro Team 18:27
150. Olivier Le Gac (Fra) FDJ 18:48
151. Arnaud Courteille (Fra) FDJ 18:58
152. Martijn Keizer (Ned) Team LottoNl-Jumbo 19:11
153. Tom Stamsnijder (Ned) Team Giant-Alpecin 19:20
154. Twan Castelijns (Ned) Team LottoNl-Jumbo 19:37
155. Anton Vorobyev (Rus) Team Katusha
156. Stefan Denifl (Aut) IAM Cycling 19:39
157. Mickael Delage (Fra) FDJ 19:43
158. Lukasz Wisniowski (Pol) Etixx – Quick-Step 19:45
159. Rory Sutherland (Aus) Movistar Team 19:52
160. Michael Hepburn (Aus) Orica-GreenEdge 20:08
161. Marco Coledan (Ita) Trek-Segafredo 20:26
162. José Herrada (Esp) Movistar Team 20:34
163. Alexander Foliforov (Rus) Gazprom-Rusvelo 20:46
164. Fabian Cancellara (Sui) Trek-Segafredo 21:05
165. Nicola Ruffoni (Ita) Bardiani CSF 21:06
166. Maxim Belkov (Rus) Team Katusha
167. Artur Ershov (Rus) Gazprom-Rusvelo 22:39
168. Songezo Jim (RSA) Dimension Data 22:42
169. Aleksey Rybalkin (Rus) Gazprom-Rusvelo 22:51
170. Julen Amezqueta (Esp) Wilier Triestina-Southeast 24:59
171. Marc Sarreau (Fra) FDJ 25:14
172. Svein Tuft (Can) Orica-GreenEdge 26:16
173. Murilo Antonio Fischer (Bra) FDJ 26:31
174. Maarten Tjallingii (Ned) Team LottoNl-Jumbo 26:32
175. Bert De Backer (Bel) Team Giant-Alpecin 26:46
176. Sam Bewley (Nzl) Orica-GreenEdge 26:55
177. Eduard Michael Grosu (Rom) Nippo – Vini Fantini 27:20
178. Jay Robert Thomson (RSA) Dimension Data 27:26
179. Primoz Roglic (Slo) Team LottoNl-Jumbo 27:39
180. Albert Timmer (Ned) Team Giant-Alpecin 28:08
181. Nicola Boem (Ita) Bardiani CSF 28:15
182. Artem Ovechkin (Rus) Gazprom-Rusvelo 28:42
183. Riccardo Stacchiotti (Ita) Nippo – Vini Fantini 29:03
184. Genki Yamamoto (Jpn) Nippo – Vini Fantini 29:09
185. Iuri Filosi (Ita) Nippo – Vini Fantini 29:19
186. Simone Andreetta (Ita) Bardiani CSF 30:30
187. Blel Kadri (Fra) AG2R La Mondiale 30:48
188. Grega Bole (Slo) Nippo – Vini Fantini 30:57
189. Jack Bobridge (Aus) Trek-Segafredo 33:27
190. Jasha Sütterlin (Ger) Movistar Team 35:26
191. Matthias Brandle (Aut) IAM Cycling 36:27
192. Matteo Pelucchi (Ita) IAM Cycling 38:00
193. Cheng Ji (Chn) Team Giant-Alpecin 40:37





Leave a Reply

You must be logged in to post a comment.