Featured Stories

Giro d’Italia Stage 5 Full Results – Degenkolb Wins, Crash Disrupts Finish

by pedalmag.com

May 08, 2013 (Matera, Italy) – John Degenkolb (Ger) Team Argos-Shimano overcame a crash-marred finish to score the sprint victory on the 203km Stage 5 from Cosenza to Matera. The crash occurred in the final corner as Luka Mezgec (Slo), one of Degenkolb’s lead-out riders near the front went down. Marco Canola (Ita) Bardiani Valvole-CSF Inox got free and clear of the chaos, but Degenkolb who also escaped the carnage, managed to catch and pass him for the win.

Angel Vicioso Arcos (Esp) Katusha and Paul Martens (Ger) Blanco Pro Cycling Team finished second and third, respectively. Luca Paolini (Ita) Katusha stayed safe to retain the maglia rosa. Canada’s Ryder Hesjedal (Garmin-Sharp) remains in 5th overall after finishing safely in 24th with the same time as the winner.

Results

1. John Degenkolb (Ger) Team Argos-Shimano 4:37:48
2. Angel Vicioso Arcos (Esp) Katusha
3. Paul Martens (Ger) Blanco Pro Cycling Team
4. Sergio Luis Henao Montoya (Col) Sky Procycling
5. Matteo Trentin (Ita) Omega Pharma-Quick Step
6. Jarlinson Pantano (Col) Colombia
7. Daniel Oss (Ita) BMC Racing Team
8. Jens Keukeleire (Bel) Orica-GreenEdge
9. Grega Bole (Slo) Vacansoleil-DCM Pro Cycling Team
10. Tanel Kangert (Est) Astana Pro Team
11. Michal Golas (Pol) Omega Pharma-Quick Step
12. Marco Canola (Ita) Bardiani Valvole-CSF Inox
13. Jackson Rodriguez (Ven) Androni Giocattoli
14. Elia Viviani (Ita) Cannondale Pro Cycling
15. Nacer Bouhanni (Fra) FDJ
16. Francis De Greef (Bel) Lotto Belisol
17. Rafal Majka (Pol) Team Saxo-Tinkoff
18. Przemyslaw Niemiec (Pol) Lampre-Merida
19. Diego Rosa (Ita) Androni Giocattoli
20. Mauro Santambrogio (Ita) Vini Fantini-Selle Italia
21. Vincenzo Nibali (Ita) Astana Pro Team
22. Yury Trofimov (Rus) Katusha
23. Danilo Hondo (Ger) RadioShack Leopard
24. Ryder Hesjedal (Can) Garmin-Sharp
25. Giovanni Visconti (Ita) Movistar Team
26. Wilco Kelderman (Ned) Blanco Pro Cycling Team
27. Robert Gesink (Ned) Blanco Pro Cycling Team
28. Rafael Valls Ferri (Esp) Vacansoleil-DCM Pro Cycling Team
29. Thomas Danielson (USA) Garmin-Sharp
30. Fabio Aru (Ita) Astana Pro Team
31. Darwin Atapuma Hurtado (Col) Colombia
32. Giampaolo Caruso (Ita) Katusha
33. Steven Kruijswijk (Ned) Blanco Pro Cycling Team
34. Pieter Weening (Ned) Orica-GreenEdge
35. Cayetano José Sarmiento Tunarrosa (Col) Cannondale Pro Cycling
36. Benat Intxausti Elorriaga (Esp) Movistar Team
37. Luca Paolini (Ita) Katusha
38. Stefano Locatelli (Ita) Bardiani Valvole-CSF Inox
39. Anthony Roux (Fra) FDJ
40. Miguel Angel Rubiano Chavez (Col) Androni Giocattoli
41. Frederik Veuchelen (Bel) Vacansoleil-DCM Pro Cycling Team
42. Cadel Evans (Aus) BMC Racing Team
43. Karsten Kroon (Ned) Team Saxo-Tinkoff
44. Franco Pellizotti (Ita) Androni Giocattoli
45. Tiago Machado (Por) RadioShack Leopard
46. Alessandro Vanotti (Ita) Astana Pro Team
47. Peter Stetina (USA) Garmin-Sharp
48. Rigoberto Uran Uran (Col) Sky Procycling
49. Robert Kiserlovski (Cro) RadioShack Leopard
50. Francisco José Ventoso Alberdi (Esp) Movistar Team
51. Giacomo Nizzolo (Ita) RadioShack Leopard
52. Daniele Bennati (Ita) Team Saxo-Tinkoff
53. Jorge Azanza Soto (Esp) Euskaltel-Euskadi
54. Brett Lancaster (Aus) Orica-GreenEdge
55. Adam Hansen (Aus) Lotto Belisol
56. Danilo Wyss (Sui) BMC Racing Team
57. Martijn Keizer (Ned) Vacansoleil-DCM Pro Cycling Team
58. Gert Dockx (Bel) Lotto Belisol
59. Fabio Andres Duarte Arevalo (Col) Colombia
60. Domenico Pozzovivo (Ita) AG2R La Mondiale
61. Guillaume Bonnafond (Fra) AG2R La Mondiale
62. Kristijan Durasek (Cro) Lampre-Merida
63. Vladimir Karpets (Rus) Movistar Team
64. Petr Ignatenko (Rus) Katusha
65. Edoardo Zardini (Ita) Bardiani Valvole-CSF Inox
66. Filippo Pozzato (Ita) Lampre-Merida
67. Luka Mezgec (Slo) Team Argos-Shimano
68. Michele Scarponi (Ita) Lampre-Merida
69. Cristiano Salerno (Ita) Cannondale Pro Cycling
70. Francesco Manuel Bongiorno (Ita) Bardiani Valvole-CSF Inox
71. Alessandro Proni (Ita) Vini Fantini-Selle Italia
72. Johan Le Bon (Fra) FDJ
73. Jose Rodolfo Serpa Perez (Col) Lampre-Merida
74. Roberto Ferrari (Ita) Lampre-Merida
75. Carlos Alberto Betancur Gomez (Col) AG2R La Mondiale
76. Enrico Battaglin (Ita) Bardiani Valvole-CSF Inox
77. Nicola Boem (Ita) Bardiani Valvole-CSF Inox
78. Egoi Martinez De Esteban (Esp) Euskaltel-Euskadi
79. Robert Vrecer (Slo) Euskaltel-Euskadi
80. Juan Manuel Garate (Esp) Blanco Pro Cycling Team
81. Samuel Sanchez Gonzalez (Esp) Euskaltel-Euskadi
82. Gorka Verdugo Marcotegui (Esp) Euskaltel-Euskadi
83. José Herrada Lopez (Esp) Movistar Team
84. Tiziano Dall’Antonia (Ita) Cannondale Pro Cycling
85. Hubert Dupont (Fra) AG2R La Mondiale
86. Kanstantsin Siutsou (Blr) Sky Procycling
87. Stefano Pirazzi (Ita) Bardiani Valvole-CSF Inox
88. Simone Stortoni (Ita) Lampre-Merida
89. Mads Christensen (Den) Team Saxo-Tinkoff
90. Bradley Wiggins (Gbr) Sky Procycling
91. Lars Ytting Bak (Den) Lotto Belisol
92. Evgeny Petrov (Rus) Team Saxo-Tinkoff
93. Emanuele Sella (Ita) Androni Giocattoli
94. Maurits Lammertink (Ned) Vacansoleil-DCM Pro Cycling Team
95. Matteo Rabottini (Ita) Vini Fantini-Selle Italia
96. Thomas Damuseau (Fra) Team Argos-Shimano 0:01:15
97. Fabio Taborre (Ita) Vini Fantini-Selle Italia
98. Bruno Pires (Por) Team Saxo-Tinkoff
99. Danilo Di Luca (Ita) Vini Fantini-Selle Italia
100. Rory Sutherland (Aus) Team Saxo-Tinkoff
101. Giairo Ermeti (Ita) Androni Giocattoli
102. Fabio Felline (Ita) Androni Giocattoli
103. Arnold Jeannesson (Fra) FDJ
104. Francis Mourey (Fra) FDJ
105. Mattia Cattaneo (Ita) Lampre-Merida 0:01:42
106. Steve Morabito (Sui) BMC Racing Team
107. Vicente Reynes Mimo (Esp) Lotto Belisol 0:01:45
108. Ramunas Navardauskas (Ltu) Garmin-Sharp
109. Sonny Colbrelli (Ita) Bardiani Valvole-CSF Inox
110. Sacha Modolo (Ita) Bardiani Valvole-CSF Inox
111. Rob Ruijgh (Ned) Vacansoleil-DCM Pro Cycling Team 0:02:25
112. Sylvain Georges (Fra) AG2R La Mondiale 0:02:27
113. Oscar Gatto (Ita) Vini Fantini-Selle Italia
114. Carlos Julian Quintero (Col) Colombia 0:02:36
115. Daniele Pietropolli (Ita) Lampre-Merida 0:02:35
116. Leonardo Fabio Duque (Col) Colombia
117. Ivan Santaromita (Ita) BMC Racing Team
118. Marco Marcato (Ita) Vacansoleil-DCM Pro Cycling Team
119. Manuel Belletti (Ita) AG2R La Mondiale 0:03:30
120. Damiano Caruso (Ita) Cannondale Pro Cycling
121. Murilo Antonio Fischer (Bra) FDJ 0:03:54
122. Matthew Harley Goss (Aus) Orica-GreenEdge
123. Hayden Roulston (Nzl) RadioShack Leopard 0:05:03
124. Christian Knees (Ger) Sky Procycling
125. Ben Gastauer (Lux) AG2R La Mondiale 0:05:58
126. Jérôme Pineau (Fra) Omega Pharma-Quick Step 0:06:37
127. Mark Cavendish (Gbr) Omega Pharma-Quick Step
128. Julien Vermote (Bel) Omega Pharma-Quick Step
129. Julien Berard (Fra) AG2R La Mondiale
130. Ioannis Tamouridis (Gre) Euskaltel-Euskadi
131. Davide Appollonio (Ita) AG2R La Mondiale
132. Fabio Sabatini (Ita) Cannondale Pro Cycling
133. Koen De Kort (Ned) Team Argos-Shimano
134. Patrick Gretsch (Ger) Team Argos-Shimano
135. Paolo Longo Borghini (Ita) Cannondale Pro Cycling
136. Cameron Wurf (Aus) Cannondale Pro Cycling
137. Pavel Brutt (Rus) Katusha
138. Leigh Howard (Aus) Orica-GreenEdge
139. Dirk Bellemakers (Ned) Lotto Belisol
140. Albert Timmer (Ned) Team Argos-Shimano
141. Pablo Lastras Garcia (Esp) Movistar Team
142. Manuele Boaro (Ita) Team Saxo-Tinkoff
143. Paolo Tiralongo (Ita) Astana Pro Team
144. Salvatore Puccio (Ita) Sky Procycling
145. Valerio Agnoli (Ita) Astana Pro Team
146. Robinson Eduardo Chalapud Gomez (Col) Colombia
147. Serge Pauwels (Bel) Omega Pharma-Quick Step 0:09:06
148. Taylor Phinney (USA) BMC Racing Team 0:09:49
149. Jesse Sergent (Nzl) RadioShack Leopard
150. Dario Cataldo (Ita) Sky Procycling
151. George Bennett (Nzl) RadioShack Leopard
152. Frederik Willems (Bel) Lotto Belisol
153. Matti Breschel (Den) Team Saxo-Tinkoff
154. Xabier Zandio Echaide (Esp) Sky Procycling 0:11:35
155. Danny Pate (USA) Sky Procycling
156. Edwin Alcibiades Avila Vanegas (Col) Colombia 0:11:40
157. Andrey Zeits (Kaz) Astana Pro Team 0:12:40
158. Yaroslav Popovych (Ukr) RadioShack Leopard
159. Ricardo Mestre (Por) Euskaltel-Euskadi
160. Nelson Filipe Santos Simoes Oliveira (Por) RadioShack Leopard
161. Tobias Ludvigsson (Swe) Team Argos-Shimano
162. Brian Bulgac (Ned) Lotto Belisol
163. Bert De Backer (Bel) Team Argos-Shimano
164. Dalivier Ospina Navarro (Col) Colombia
165. Juan Jose Cobo Acebo (Esp) Movistar Team
166. Wilson Alexander Marentes Torres (Col) Colombia
167. Ji Cheng (Chn) Team Argos-Shimano
168. Iljo Keisse (Bel) Omega Pharma-Quick Step
169. Francesco Chicchi (Ita) Vini Fantini-Selle Italia
170. Kenny Dehaes (Bel) Lotto Belisol
171. Gert Steegmans (Bel) Omega Pharma-Quick Step
172. Alan Marangoni (Ita) Cannondale Pro Cycling
173. Fredrik Carl Wilhelm Kessiakoff (Swe) Astana Pro Team
174. Maarten Wynants (Bel) Blanco Pro Cycling Team
175. Stef Clement (Ned) Blanco Pro Cycling Team
176. Gianluca Brambilla (Ita) Omega Pharma-Quick Step
177. Christian Meier (Can) Orica-GreenEdge
178. Luke Durbridge (Aus) Orica-GreenEdge
179. Stefano Garzelli (Ita) Vini Fantini-Selle Italia
180. Laurent Pichon (Fra) FDJ
181. Jens Mouris (Ned) Orica-GreenEdge
182. Svein Tuft (Can) Orica-GreenEdge
183. Miguel Minguez Ayala (Esp) Euskaltel-Euskadi
184. Dominique Rollin (Can) FDJ
185. Nathan Haas (Aus) Garmin-Sharp
186. Eros Capecchi (Ita) Movistar Team
187. Christian Vande Velde (USA) Garmin-Sharp
188. Thomas Dekker (Ned) Garmin-Sharp
189. David Millar (Gbr) Garmin-Sharp
190. Pim Ligthart (Ned) Vacansoleil-DCM Pro Cycling Team
191. Tomas Aurelio Gil Martinez (Ven) Androni Giocattoli
192. Alex Dowsett (Gbr) Movistar Team
193. Vladimir Gusev (Rus) Katusha
194. Stephen Cummings (Gbr) BMC Racing Team
195. Adam Blythe (Gbr) BMC Racing Team
196. Willem Wauters (Bel) Vacansoleil-DCM Pro Cycling Team
197. Klaas Lodewyck (Bel) BMC Racing Team
198. Dmitriy Gruzdev (Kaz) Astana Pro Team
199. Maxim Belkov (Rus) Katusha
200. Dmitry Kozontchuk (Rus) Katusha
201. Maarten Tjallingii (Ned) Blanco Pro Cycling Team
202. Jack Bobridge (Aus) Blanco Pro Cycling Team
203. Mattia Gavazzi (Ita) Androni Giocattoli 0:12:50
204. Robert Hunter (Rsa) Garmin-Sharp
205. Rafael Andriato (Bra) Vini Fantini-Selle Italia 0:16:15
DNF Pablo Urtasun Perez (Esp) Euskaltel-Euskadi

GC after Stage 5
1. Luca Paolini (Ita) Katusha 19:56:39
2. Rigoberto Uran Uran (Col) Sky Procycling 0:00:17
3. Benat Intxausti Elorriaga (Esp) Movistar Team 0:00:26
4. Vincenzo Nibali (Ita) Astana Pro Team 0:00:31
5. Ryder Hesjedal (Can) Garmin-Sharp 0:00:34
6. Bradley Wiggins (Gbr) Sky Procycling
7. Giampaolo Caruso (Ita) Katusha 0:00:36
8. Sergio Luis Henao Montoya (Col) Sky Procycling 0:00:37
9. Mauro Santambrogio (Ita) Vini Fantini-Selle Italia 0:00:39
10. Cadel Evans (Aus) BMC Racing Team 0:00:42
11. Thomas Danielson (USA) Garmin-Sharp
12. Robert Gesink (Ned) Blanco Pro Cycling Team 0:00:45
13. Yury Trofimov (Rus) Katusha 0:00:46
14. Giovanni Visconti (Ita) Movistar Team 0:00:52
15. Ivan Santaromita (Ita) BMC Racing Team 0:00:54
16. Pieter Weening (Ned) Orica-GreenEdge 0:00:55
17. Robert Kiserlovski (Cro) RadioShack Leopard 0:01:00
18. Fabio Aru (Ita) Astana Pro Team 0:01:15
19. Samuel Sanchez Gonzalez (Esp) Euskaltel-Euskadi 0:01:18
20. Steven Kruijswijk (Ned) Blanco Pro Cycling Team 0:01:19
21. Michele Scarponi (Ita) Lampre-Merida 0:01:23
22. Przemyslaw Niemiec (Pol) Lampre-Merida
23. Rafael Valls Ferri (Esp) Vacansoleil-DCM Pro Cycling Team 0:01:25
24. Rafal Majka (Pol) Team Saxo-Tinkoff 0:01:34
25. Franco Pellizotti (Ita) Androni Giocattoli 0:01:37
26. Michal Golas (Pol) Omega Pharma-Quick Step 0:01:39
27. Carlos Alberto Betancur Gomez (Col) AG2R La Mondiale 0:01:41
28. Domenico Pozzovivo (Ita) AG2R La Mondiale
29. Steve Morabito (Sui) BMC Racing Team 0:01:49
30. Jorge Azanza Soto (Esp) Euskaltel-Euskadi 0:01:52
31. Danilo Di Luca (Ita) Vini Fantini-Selle Italia 0:02:15
32. Peter Stetina (USA) Garmin-Sharp 0:02:18
33. Wilco Kelderman (Ned) Blanco Pro Cycling Team 0:02:21
34. Diego Rosa (Ita) Androni Giocattoli 0:02:24
35. Jose Rodolfo Serpa Perez (Col) Lampre-Merida 0:02:32
36. Damiano Caruso (Ita) Cannondale Pro Cycling 0:02:38
37. Miguel Angel Rubiano Chavez (Col) Androni Giocattoli 0:02:39
38. Juan Manuel Garate (Esp) Blanco Pro Cycling Team 0:02:42
39. Evgeny Petrov (Rus) Team Saxo-Tinkoff 0:02:46
40. Arnold Jeannesson (Fra) FDJ 0:02:48
41. Tiago Machado (Por) RadioShack Leopard 0:02:53
42. Francesco Manuel Bongiorno (Ita) Bardiani Valvole-CSF Inox 0:02:55
43. Rory Sutherland (Aus) Team Saxo-Tinkoff 0:02:57
44. Darwin Atapuma Hurtado (Col) Colombia 0:02:59
45. Francis De Greef (Bel) Lotto Belisol 0:03:03
46. Cayetano José Sarmiento Tunarrosa (Col) Cannondale Pro Cycling 0:03:04
47. Stefano Pirazzi (Ita) Bardiani Valvole-CSF Inox 0:03:06
48. Fabio Andres Duarte Arevalo (Col) Colombia
49. Enrico Battaglin (Ita) Bardiani Valvole-CSF Inox 0:03:07
50. Francis Mourey (Fra) FDJ 0:03:09
51. Petr Ignatenko (Rus) Katusha 0:03:18
52. Tanel Kangert (Est) Astana Pro Team 0:03:20
53. Vladimir Karpets (Rus) Movistar Team 0:03:36
54. Fabio Felline (Ita) Androni Giocattoli 0:04:37
55. Simone Stortoni (Ita) Lampre-Merida 0:05:24
56. Francisco José Ventoso Alberdi (Esp) Movistar Team 0:06:39
57. Emanuele Sella (Ita) Androni Giocattoli 0:06:52
58. Bruno Pires (Por) Team Saxo-Tinkoff 0:07:35
59. Danilo Hondo (Ger) RadioShack Leopard 0:07:37
60. Kanstantsin Siutsou (Blr) Sky Procycling 0:07:54
61. Matteo Rabottini (Ita) Vini Fantini-Selle Italia 0:08:56
62. Egoi Martinez De Esteban (Esp) Euskaltel-Euskadi 0:09:08
63. Stefano Locatelli (Ita) Bardiani Valvole-CSF Inox 0:09:09
64. Edoardo Zardini (Ita) Bardiani Valvole-CSF Inox 0:09:19
65. Hubert Dupont (Fra) AG2R La Mondiale 0:09:39
66. Jarlinson Pantano (Col) Colombia 0:10:26
67. Cristiano Salerno (Ita) Cannondale Pro Cycling 0:11:35
68. Angel Vicioso Arcos (Esp) Katusha 0:12:25
69. Kristijan Durasek (Cro) Lampre-Merida 0:12:56
70. Frederik Veuchelen (Bel) Vacansoleil-DCM Pro Cycling Team 0:13:08
71. Marco Marcato (Ita) Vacansoleil-DCM Pro Cycling Team 0:13:14
72. Mads Christensen (Den) Team Saxo-Tinkoff 0:13:17
73. Gorka Verdugo Marcotegui (Esp) Euskaltel-Euskadi 0:13:19
74. Leonardo Fabio Duque (Col) Colombia 0:13:30
75. Danilo Wyss (Sui) BMC Racing Team 0:13:57
76. Jens Keukeleire (Bel) Orica-GreenEdge 0:14:39
77. Adam Hansen (Aus) Lotto Belisol 0:15:11
78. Ben Gastauer (Lux) AG2R La Mondiale 0:15:26
79. Paolo Longo Borghini (Ita) Cannondale Pro Cycling 0:15:27
80. Robinson Eduardo Chalapud Gomez (Col) Colombia 0:16:01
81. José Herrada Lopez (Esp) Movistar Team 0:16:07
82. Andrey Zeits (Kaz) Astana Pro Team 0:17:08
83. Rob Ruijgh (Ned) Vacansoleil-DCM Pro Cycling Team 0:17:10
84. Jackson Rodriguez (Ven) Androni Giocattoli 0:17:15
85. Sylvain Georges (Fra) AG2R La Mondiale 0:19:11
86. Serge Pauwels (Bel) Omega Pharma-Quick Step 0:19:17
87. Grega Bole (Slo) Vacansoleil-DCM Pro Cycling Team 0:19:20
88. Vicente Reynes Mimo (Esp) Lotto Belisol 0:19:36
89. Alessandro Vanotti (Ita) Astana Pro Team 0:21:07
90. Salvatore Puccio (Ita) Sky Procycling 0:21:13
91. Guillaume Bonnafond (Fra) AG2R La Mondiale 0:21:36
92. Ramunas Navardauskas (Ltu) Garmin-Sharp 0:22:13
93. Martijn Keizer (Ned) Vacansoleil-DCM Pro Cycling Team 0:22:49
94. Valerio Agnoli (Ita) Astana Pro Team 0:24:01
95. Nelson Filipe Santos Simoes Oliveira (Por) RadioShack Leopard 0:24:45
96. Christian Knees (Ger) Sky Procycling 0:24:52
97. Carlos Julian Quintero (Col) Colombia 0:25:23
98. Paul Martens (Ger) Blanco Pro Cycling Team 0:25:41
99. Elia Viviani (Ita) Cannondale Pro Cycling 0:25:44
100. Tiziano Dall’Antonia (Ita) Cannondale Pro Cycling 0:25:56
101. Nicola Boem (Ita) Bardiani Valvole-CSF Inox 0:26:02
102. Matteo Trentin (Ita) Omega Pharma-Quick Step 0:26:09
103. John Degenkolb (Ger) Team Argos-Shimano 0:26:14
104. Lars Ytting Bak (Den) Lotto Belisol 0:26:21
105. Sonny Colbrelli (Ita) Bardiani Valvole-CSF Inox 0:26:25
106. George Bennett (Nzl) RadioShack Leopard 0:26:30
107. Robert Vrecer (Slo) Euskaltel-Euskadi 0:26:41
108. Alessandro Proni (Ita) Vini Fantini-Selle Italia 0:26:43
109. Karsten Kroon (Ned) Team Saxo-Tinkoff 0:27:11
110. Koen De Kort (Ned) Team Argos-Shimano 0:27:23
111. Mattia Cattaneo (Ita) Lampre-Merida 0:27:25
112. Daniele Bennati (Ita) Team Saxo-Tinkoff 0:27:30
113. Dalivier Ospina Navarro (Col) Colombia 0:27:31
114. Brett Lancaster (Aus) Orica-GreenEdge 0:27:48
115. Thomas Damuseau (Fra) Team Argos-Shimano 0:27:49
116. Pablo Lastras Garcia (Esp) Movistar Team 0:27:54
117. Paolo Tiralongo (Ita) Astana Pro Team 0:27:56
118. Sacha Modolo (Ita) Bardiani Valvole-CSF Inox 0:27:57
119. Filippo Pozzato (Ita) Lampre-Merida 0:28:00
120. Marco Canola (Ita) Bardiani Valvole-CSF Inox 0:28:06
121. Gert Dockx (Bel) Lotto Belisol 0:28:42
122. Patrick Gretsch (Ger) Team Argos-Shimano 0:29:21
123. Daniele Pietropolli (Ita) Lampre-Merida 0:30:17
124. Murilo Antonio Fischer (Bra) FDJ 0:30:23
125. Maurits Lammertink (Ned) Vacansoleil-DCM Pro Cycling Team 0:30:37
126. Matti Breschel (Den) Team Saxo-Tinkoff 0:30:51
127. Johan Le Bon (Fra) FDJ 0:30:52
128. Cameron Wurf (Aus) Cannondale Pro Cycling 0:30:57
129. Matthew Harley Goss (Aus) Orica-GreenEdge 0:31:39
130. Daniel Oss (Ita) BMC Racing Team 0:31:48
131. Stefano Garzelli (Ita) Vini Fantini-Selle Italia
132. Giacomo Nizzolo (Ita) RadioShack Leopard 0:31:54
133. Anthony Roux (Fra) FDJ 0:32:06
134. Giairo Ermeti (Ita) Androni Giocattoli 0:32:14
135. Luka Mezgec (Slo) Team Argos-Shimano 0:32:24
136. Dominique Rollin (Can) FDJ 0:32:25
137. Mark Cavendish (Gbr) Omega Pharma-Quick Step 0:32:26
138. Stef Clement (Ned) Blanco Pro Cycling Team
139. Fabio Sabatini (Ita) Cannondale Pro Cycling 0:32:33
140. Gianluca Brambilla (Ita) Omega Pharma-Quick Step 0:32:40
141. Oscar Gatto (Ita) Vini Fantini-Selle Italia 0:32:56
142. Dirk Bellemakers (Ned) Lotto Belisol 0:32:58
143. Christian Vande Velde (USA) Garmin-Sharp 0:33:00
144. Vladimir Gusev (Rus) Katusha 0:34:17
145. Tobias Ludvigsson (Swe) Team Argos-Shimano 0:34:25
146. Albert Timmer (Ned) Team Argos-Shimano 0:34:27
147. Roberto Ferrari (Ita) Lampre-Merida 0:34:49
148. Jérôme Pineau (Fra) Omega Pharma-Quick Step 0:35:20
149. Manuele Boaro (Ita) Team Saxo-Tinkoff 0:35:40
150. Julien Vermote (Bel) Omega Pharma-Quick Step 0:35:51
151. Hayden Roulston (Nzl) RadioShack Leopard 0:36:57
152. Juan Jose Cobo Acebo (Esp) Movistar Team 0:37:16
153. Fabio Taborre (Ita) Vini Fantini-Selle Italia 0:37:39
154. Christian Meier (Can) Orica-GreenEdge 0:37:51
155. Fredrik Carl Wilhelm Kessiakoff (Swe) Astana Pro Team 0:38:15
156. Alan Marangoni (Ita) Cannondale Pro Cycling 0:38:28
157. Luke Durbridge (Aus) Orica-GreenEdge 0:38:29
158. Willem Wauters (Bel) Vacansoleil-DCM Pro Cycling Team
159. Pavel Brutt (Rus) Katusha 0:38:51
160. Julien Berard (Fra) AG2R La Mondiale 0:39:17
161. Alex Dowsett (Gbr) Movistar Team 0:40:23
162. Svein Tuft (Can) Orica-GreenEdge 0:40:52
163. Thomas Dekker (Ned) Garmin-Sharp 0:41:19
164. Maarten Wynants (Bel) Blanco Pro Cycling Team 0:41:32
165. Taylor Phinney (USA) BMC Racing Team 0:41:37
166. Leigh Howard (Aus) Orica-GreenEdge 0:41:41
167. Dmitry Kozontchuk (Rus) Katusha 0:41:54
168. Frederik Willems (Bel) Lotto Belisol 0:42:00
169. Nacer Bouhanni (Fra) FDJ 0:42:03
170. Manuel Belletti (Ita) AG2R La Mondiale 0:42:38
171. Xabier Zandio Echaide (Esp) Sky Procycling 0:43:59
172. Danny Pate (USA) Sky Procycling
173. Nathan Haas (Aus) Garmin-Sharp 0:44:16
174. Stephen Cummings (Gbr) BMC Racing Team 0:44:28
175. Iljo Keisse (Bel) Omega Pharma-Quick Step 0:44:39
176. Ricardo Mestre (Por) Euskaltel-Euskadi 0:45:04
177. Ioannis Tamouridis (Gre) Euskaltel-Euskadi 0:45:10
178. Maarten Tjallingii (Ned) Blanco Pro Cycling Team 0:45:36
179. Edwin Alcibiades Avila Vanegas (Col) Colombia 0:45:41
180. Robert Hunter (Rsa) Garmin-Sharp 0:46:02
181. Dmitriy Gruzdev (Kaz) Astana Pro Team 0:46:05
182. Eros Capecchi (Ita) Movistar Team 0:46:13
183. Jens Mouris (Ned) Orica-GreenEdge 0:46:18
184. Tomas Aurelio Gil Martinez (Ven) Androni Giocattoli 0:46:25
185. Jesse Sergent (Nzl) RadioShack Leopard 0:46:57
186. Davide Appollonio (Ita) AG2R La Mondiale 0:47:30
187. Bert De Backer (Bel) Team Argos-Shimano 0:47:38
188. David Millar (Gbr) Garmin-Sharp 0:47:39
189. Gert Steegmans (Bel) Omega Pharma-Quick Step 0:47:47
190. Brian Bulgac (Ned) Lotto Belisol 0:47:52
191. Yaroslav Popovych (Ukr) RadioShack Leopard 0:48:52
192. Adam Blythe (Gbr) BMC Racing Team 0:49:39
193. Klaas Lodewyck (Bel) BMC Racing Team
194. Wilson Alexander Marentes Torres (Col) Colombia 0:50:13
195. Ji Cheng (Chn) Team Argos-Shimano 0:53:13
196. Laurent Pichon (Fra) FDJ 0:53:16
197. Francesco Chicchi (Ita) Vini Fantini-Selle Italia 0:53:20
198. Kenny Dehaes (Bel) Lotto Belisol 0:53:23
199. Jack Bobridge (Aus) Blanco Pro Cycling Team 0:55:14
200. Maxim Belkov (Rus) Katusha 0:56:24
201. Rafael Andriato (Bra) Vini Fantini-Selle Italia 0:56:43
202. Dario Cataldo (Ita) Sky Procycling 0:57:41
203. Pim Ligthart (Ned) Vacansoleil-DCM Pro Cycling Team 0:58:13
204. Miguel Minguez Ayala (Esp) Euskaltel-Euskadi 1:00:27
205. Mattia Gavazzi (Ita) Androni Giocattoli 1:00:51





Leave a Reply

You must be logged in to post a comment.