Featured Stories

Recent Videos

Giro d’Italia Stage 4 Full Results – Hesjedal 8th, Battaglin Wins

by pedalmag.com
May 07, 2013 (Marina di Ascea, Italy) – Enrico Battaglin (Ita) Bardiani Valvole-CSF Inox took the bunch sprint victory on Stage 4 from Policastro to Serra San Bruno, 246km. The charging pack caught two late-race escapees, Danilo Di Luca (Ita) Vini Fantini-Selle Italia and Robinson Eduardo Chalapud Gomez (Col) Colombia, at 200 meters from the finish line and then Battaglin made his move. Canada’s Ryder Hesjedal (Garmin-Sharp) placed 8th on the day and sits 5th overall as Luca Paolini (Ita) Katusha remains in pink.

Results

1. Enrico Battaglin (Ita) Bardiani Valvole-CSF Inox 6:14:19
2. Fabio Felline (Ita) Androni Giocattoli
3. Giovanni Visconti (Ita) Movistar Team
4. Rigoberto Uran Uran (Col) Sky Procycling
5. Arnold Jeannesson (Fra) FDJ
6. Cadel Evans (Aus) BMC Racing Team
7. Benat Intxausti Elorriaga (Esp) Movistar Team
8. Ryder Hesjedal (Can) Garmin-Sharp
9. Robert Kiserlovski (Cro) RadioShack Leopard
10. Luca Paolini (Ita) Katusha
11. Tanel Kangert (Est) Astana Pro Team
12. Franco Pellizotti (Ita) Androni Giocattoli
13. Vincenzo Nibali (Ita) Astana Pro Team
14. Samuel Sanchez Gonzalez (Esp) Euskaltel-Euskadi
15. Mauro Santambrogio (Ita) Vini Fantini-Selle Italia
16. Giampaolo Caruso (Ita) Katusha
17. Steven Kruijswijk (Ned) Blanco Pro Cycling Team
18. Robert Gesink (Ned) Blanco Pro Cycling Team
19. Carlos Alberto Betancur Gomez (Col) Ag2R La Mondiale
20. Wilco Kelderman (Ned) Blanco Pro Cycling Team
21. Michal Golas (Pol) Omega Pharma-Quick Step
22. Michele Scarponi (Ita) Lampre-Merida
23. Ivan Santaromita (Ita) BMC Racing Team
24. Danilo Di Luca (Ita) Vini Fantini-Selle Italia
25. Thomas Danielson (USA) Garmin-Sharp
26. Przemyslaw Niemiec (Pol) Lampre-Merida
27. Rafael Valls Ferri (Esp) Vacansoleil-DCM Pro Cycling Team
28. Diego Rosa (Ita) Androni Giocattoli
29. Sergio Luis Henao Montoya (Col) Sky Procycling
30. Rafal Majka (Pol) Team Saxo-Tinkoff
31. Peter Stetina (USA) Garmin-Sharp
32. Miguel Angel Rubiano Chavez (Col) Androni Giocattoli
33. Jorge Azanza Soto (Esp) Euskaltel-Euskadi
34. Robinson Eduardo Chalapud Gomez (Col) Colombia
35. Domenico Pozzovivo (Ita) Ag2R La Mondiale
36. Stefano Locatelli (Ita) Bardiani Valvole-CSF Inox
37. Pieter Weening (Ned) Orica-GreenEdge 0:00:10
38. Francis De Greef (Bel) Lotto Belisol
39. Yury Trofimov (Rus) Katusha
40. Damiano Caruso (Ita) Cannondale Pro Cycling
41. Edoardo Zardini (Ita) Bardiani Valvole-CSF Inox
42. Darwin Atapuma Hurtado (Col) Colombia
43. Matteo Rabottini (Ita) Vini Fantini-Selle Italia
44. Evgeny Petrov (Rus) Team Saxo-Tinkoff
45. Fabio Aru (Ita) Astana Pro Team
46. Ben Gastauer (Lux) Ag2R La Mondiale
47. Kristijan Durasek (Cro) Lampre-Merida 0:00:17
48. Bradley Wiggins (Gbr) Sky Procycling
49. Jose Rodolfo Serpa Perez (Col) Lampre-Merida
50. Fabio Andres Duarte Arevalo (Col) Colombia
51. Tiago Machado (Por) RadioShack Leopard
52. Francis Mourey (Fra) FDJ 0:00:21
53. Rory Sutherland (Aus) Team Saxo-Tinkoff
54. Andrey Zeits (Kaz) Astana Pro Team
55. Vladimir Karpets (Rus) Movistar Team
56. Stefano Pirazzi (Ita) Bardiani Valvole-CSF Inox
57. Cayetano José Sarmiento Tunarrosa (Col) Cannondale Pro Cycling
58. Francesco Manuel Bongiorno (Ita) Bardiani Valvole-CSF Inox
59. Petr Ignatenko (Rus) Katusha
60. Simone Stortoni (Ita) Lampre-Merida
61. Jackson Rodriguez (Ven) Androni Giocattoli
62. Steve Morabito (Sui) BMC Racing Team
63. Hubert Dupont (Fra) Ag2R La Mondiale
64. Cristiano Salerno (Ita) Cannondale Pro Cycling
65. Juan Manuel Garate (Esp) Blanco Pro Cycling Team
66. Paolo Tiralongo (Ita) Astana Pro Team 0:01:04
67. Nelson Filipe Santos Simoes Oliveira (Por) RadioShack Leopard 0:01:32
68. Kanstantsin Siutsou (Blr) Sky Procycling 0:03:24
69. Francisco José Ventoso Alberdi (Esp) Movistar Team
70. Frederik Veuchelen (Bel) Vacansoleil-DCM Pro Cycling Team 0:04:06
71. Leonardo Fabio Duque (Col) Colombia
72. Bruno Pires (Por) Team Saxo-Tinkoff
73. Mads Christensen (Den) Team Saxo-Tinkoff
74. Emanuele Sella (Ita) Androni Giocattoli 0:04:13
75. Danilo Hondo (Ger) RadioShack Leopard 0:05:05
76. Paolo Longo Borghini (Ita) Cannondale Pro Cycling
77. Jarlinson Pantano (Col) Colombia
78. Stef Clement (Ned) Blanco Pro Cycling Team 0:05:43
79. Rob Ruijgh (Ned) Vacansoleil-DCM Pro Cycling Team
80. Jens Keukeleire (Bel) Orica-GreenEdge
81. Adam Hansen (Aus) Lotto Belisol
82. Egoi Martinez De Esteban (Esp) Euskaltel-Euskadi 0:06:14
83. Tobias Ludvigsson (Swe) Team Argos-Shimano
84. Sylvain Georges (Fra) Ag2R La Mondiale 0:07:26
85. Vicente Reynes Mimo (Esp) Lotto Belisol 0:07:30
86. Juan Jose Cobo Acebo (Esp) Movistar Team
87. Dominique Rollin (Can) FDJ
88. Danilo Wyss (Sui) BMC Racing Team
89. Salvatore Puccio (Ita) Sky Procycling
90. Christian Knees (Ger) Sky Procycling
91. José Herrada Lopez (Esp) Movistar Team
92. Ramunas Navardauskas (Ltu) Garmin-Sharp
93. Serge Pauwels (Bel) Omega Pharma-Quick Step
94. George Bennett (Nzl) RadioShack Leopard
95. Carlos Julian Quintero (Col) Colombia 0:07:35
96. Dalivier Ospina Navarro (Col) Colombia 0:10:23
97. Alessandro Vanotti (Ita) Astana Pro Team 0:10:25
98. Marco Marcato (Ita) Vacansoleil-DCM Pro Cycling Team
99. Martijn Keizer (Ned) Vacansoleil-DCM Pro Cycling Team
100. Guillaume Bonnafond (Fra) Ag2R La Mondiale
101. Koen De Kort (Ned) Team Argos-Shimano
102. Patrick Gretsch (Ger) Team Argos-Shimano
103. Christian Meier (Can) Orica-GreenEdge
104. Gorka Verdugo Marcotegui (Esp) Euskaltel-Euskadi
105. Matti Breschel (Den) Team Saxo-Tinkoff
106. Cameron Wurf (Aus) Cannondale Pro Cycling
107. Angel Vicioso Arcos (Esp) Katusha
108. Svein Tuft (Can) Orica-GreenEdge 0:11:27
109. Christian Vande Velde (USA) Garmin-Sharp
110. Pablo Lastras Garcia (Esp) Movistar Team
111. Thomas Dekker (Ned) Garmin-Sharp
112. Daniele Pietropolli (Ita) Lampre-Merida
113. Manuele Boaro (Ita) Team Saxo-Tinkoff 0:14:08
114. Robert Hunter (Rsa) Garmin-Sharp 0:16:53
115. Robert Vrecer (Slo) Euskaltel-Euskadi
116. Tomas Aurelio Gil Martinez (Ven) Androni Giocattoli
117. Stefano Garzelli (Ita) Vini Fantini-Selle Italia
118. Fredrik Carl Wilhelm Kessiakoff (Swe) Astana Pro Team
119. Manuel Belletti (Ita) Ag2R La Mondiale
120. Jesse Sergent (Nzl) RadioShack Leopard
121. Kenny Dehaes (Bel) Lotto Belisol
122. Taylor Phinney (USA) BMC Racing Team
123. Brian Bulgac (Ned) Lotto Belisol
124. Fabio Sabatini (Ita) Cannondale Pro Cycling
125. David Millar (Gbr) Garmin-Sharp
126. Wilson Alexander Marentes Torres (Col) Colombia
127. Maarten Tjallingii (Ned) Blanco Pro Cycling Team
128. Tiziano Dall’Antonia (Ita) Cannondale Pro Cycling
129. Alan Marangoni (Ita) Cannondale Pro Cycling
130. Daniel Oss (Ita) BMC Racing Team
131. Yaroslav Popovych (Ukr) RadioShack Leopard
132. Mattia Cattaneo (Ita) Lampre-Merida
133. Edwin Alcibiades Avila Vanegas (Col) Colombia
134. Luka Mezgec (Slo) Team Argos-Shimano
135. Filippo Pozzato (Ita) Lampre-Merida
136. Valerio Agnoli (Ita) Astana Pro Team
137. Paul Martens (Ger) Blanco Pro Cycling Team
138. Bert De Backer (Bel) Team Argos-Shimano
139. Albert Timmer (Ned) Team Argos-Shimano
140. Johan Le Bon (Fra) FDJ
141. Giacomo Nizzolo (Ita) RadioShack Leopard
142. John Degenkolb (Ger) Team Argos-Shimano
143. Willem Wauters (Bel) Vacansoleil-DCM Pro Cycling Team
144. Dirk Bellemakers (Ned) Lotto Belisol
145. Frederik Willems (Bel) Lotto Belisol
146. Maarten Wynants (Bel) Blanco Pro Cycling Team
147. Klaas Lodewyck (Bel) BMC Racing Team
148. Grega Bole (Slo) Vacansoleil-DCM Pro Cycling Team
149. Gert Dockx (Bel) Lotto Belisol
150. Dmitriy Gruzdev (Kaz) Astana Pro Team
151. Jérôme Pineau (Fra) Omega Pharma-Quick Step
152. Lars Ytting Bak (Den) Lotto Belisol
153. Nathan Haas (Aus) Garmin-Sharp
154. Vladimir Gusev (Rus) Katusha
155. Thomas Damuseau (Fra) Team Argos-Shimano
156. Matthew Harley Goss (Aus) Orica-GreenEdge
157. Luke Durbridge (Aus) Orica-GreenEdge
158. Brett Lancaster (Aus) Orica-GreenEdge
159. Jack Bobridge (Aus) Blanco Pro Cycling Team
160. Mark Cavendish (Gbr) Omega Pharma-Quick Step
161. Julien Vermote (Bel) Omega Pharma-Quick Step
162. Iljo Keisse (Bel) Omega Pharma-Quick Step
163. Adam Blythe (Gbr) BMC Racing Team
164. Sonny Colbrelli (Ita) Bardiani Valvole-CSF Inox
165. Maurits Lammertink (Ned) Vacansoleil-DCM Pro Cycling Team
166. Jens Mouris (Ned) Orica-GreenEdge
167. Daniele Bennati (Ita) Team Saxo-Tinkoff
168. Sacha Modolo (Ita) Bardiani Valvole-CSF Inox
169. Matteo Trentin (Ita) Omega Pharma-Quick Step
170. Oscar Gatto (Ita) Vini Fantini-Selle Italia
171. Murilo Antonio Fischer (Bra) FDJ
172. Danny Pate (USA) Sky Procycling
173. Hayden Roulston (Nzl) RadioShack Leopard
174. Stephen Cummings (Gbr) BMC Racing Team
175. Xabier Zandio Echaide (Esp) Sky Procycling
176. Nicola Boem (Ita) Bardiani Valvole-CSF Inox
177. Anthony Roux (Fra) FDJ
178. Pavel Brutt (Rus) Katusha
179. Elia Viviani (Ita) Cannondale Pro Cycling
180. Ji Cheng (Chn) Team Argos-Shimano 0:17:10
181. Giairo Ermeti (Ita) Androni Giocattoli
182. Marco Canola (Ita) Bardiani Valvole-CSF Inox
183. Roberto Ferrari (Ita) Lampre-Merida 0:17:19
184. Nacer Bouhanni (Fra) FDJ
185. Gianluca Brambilla (Ita) Omega Pharma-Quick Step
186. Karsten Kroon (Ned) Team Saxo-Tinkoff
187. Dmitry Kozontchuk (Rus) Katusha
188. Laurent Pichon (Fra) FDJ 0:17:31
189. Leigh Howard (Aus) Orica-GreenEdge 0:19:06
190. Alex Dowsett (Gbr) Movistar Team
191. Eros Capecchi (Ita) Movistar Team
192. Gert Steegmans (Bel) Omega Pharma-Quick Step
193. Ioannis Tamouridis (Gre) Euskaltel-Euskadi 0:22:55
194. Francesco Chicchi (Ita) Vini Fantini-Selle Italia
195. Fabio Taborre (Ita) Vini Fantini-Selle Italia
196. Julien Berard (Fra) Ag2R La Mondiale
197. Ricardo Mestre (Por) Euskaltel-Euskadi
198. Rafael Andriato (Bra) Vini Fantini-Selle Italia
199. Alessandro Proni (Ita) Vini Fantini-Selle Italia
200. Davide Appollonio (Ita) Ag2R La Mondiale
201. Pablo Urtasun Perez (Esp) Euskaltel-Euskadi 0:25:44
202. Miguel Minguez Ayala (Esp) Euskaltel-Euskadi
203. Maxim Belkov (Rus) Katusha
204. Pim Ligthart (Ned) Vacansoleil-DCM Pro Cycling Team
205. Mattia Gavazzi (Ita) Androni Giocattoli 0:25:49
206. Dario Cataldo (Ita) Sky Procycling 0:28:20
DNS Sandy Casar (Fra) FDJ

GC after Stage 4
1. Luca Paolini (Ita) Katusha 15:18:51
2. Rigoberto Uran Uran (Col) Sky Procycling 0:00:17
3. Benat Intxausti Elorriaga (Esp) Movistar Team 0:00:26
4. Vincenzo Nibali (Ita) Astana Pro Team 0:00:31
5. Ryder Hesjedal (Can) Garmin-Sharp 0:00:34
6. Bradley Wiggins (Gbr) Sky Procycling
7. Giampaolo Caruso (Ita) Katusha 0:00:36
8. Sergio Luis Henao Montoya (Col) Sky Procycling 0:00:37
9. Mauro Santambrogio (Ita) Vini Fantini-Selle Italia 0:00:39
10. Cadel Evans (Aus) BMC Racing Team 0:00:42
11. Thomas Danielson (USA) Garmin-Sharp
12. Robert Gesink (Ned) Blanco Pro Cycling Team 0:00:45
13. Yury Trofimov (Rus) Katusha 0:00:46
14. Giovanni Visconti (Ita) Movistar Team 0:00:52
15. Ivan Santaromita (Ita) BMC Racing Team 0:00:54
16. Pieter Weening (Ned) Orica-GreenEdge 0:00:55
17. Robert Kiserlovski (Cro) RadioShack Leopard 0:01:00
18. Fabio Aru (Ita) Astana Pro Team 0:01:15
19. Samuel Sanchez Gonzalez (Esp) Euskaltel-Euskadi 0:01:18
20. Steven Kruijswijk (Ned) Blanco Pro Cycling Team 0:01:19
21. Michele Scarponi (Ita) Lampre-Merida 0:01:23
22. Przemyslaw Niemiec (Pol) Lampre-Merida
23. Rafael Valls Ferri (Esp) Vacansoleil-DCM Pro Cycling Team 0:01:25
24. Rafal Majka (Pol) Team Saxo-Tinkoff 0:01:34
25. Franco Pellizotti (Ita) Androni Giocattoli 0:01:37
26. Michal Golas (Pol) Omega Pharma-Quick Step 0:01:39
27. Carlos Alberto Betancur Gomez (Col) Ag2R La Mondiale 0:01:41
28. Domenico Pozzovivo (Ita) Ag2R La Mondiale
29. Steve Morabito (Sui) BMC Racing Team 0:01:49
30. Jorge Azanza Soto (Esp) Euskaltel-Euskadi 0:01:52
31. Danilo Di Luca (Ita) Vini Fantini-Selle Italia 0:02:15
32. Peter Stetina (USA) Garmin-Sharp 0:02:18
33. Wilco Kelderman (Ned) Blanco Pro Cycling Team 0:02:21
34. Diego Rosa (Ita) Androni Giocattoli 0:02:24
35. Jose Rodolfo Serpa Perez (Col) Lampre-Merida 0:02:32
36. Damiano Caruso (Ita) Cannondale Pro Cycling 0:02:38
37. Miguel Angel Rubiano Chavez (Col) Androni Giocattoli 0:02:39
38. Juan Manuel Garate (Esp) Blanco Pro Cycling Team 0:02:42
39. Evgeny Petrov (Rus) Team Saxo-Tinkoff 0:02:46
40. Arnold Jeannesson (Fra) FDJ 0:02:48
41. Tiago Machado (Por) RadioShack Leopard 0:02:53
42. Francesco Manuel Bongiorno (Ita) Bardiani Valvole-CSF Inox 0:02:55
43. Rory Sutherland (Aus) Team Saxo-Tinkoff 0:02:57
44. Darwin Atapuma Hurtado (Col) Colombia 0:02:59
45. Francis De Greef (Bel) Lotto Belisol 0:03:03
46. Cayetano José Sarmiento Tunarrosa (Col) Cannondale Pro Cycling 0:03:04
47. Stefano Pirazzi (Ita) Bardiani Valvole-CSF Inox 0:03:06
48. Fabio Andres Duarte Arevalo (Col) Colombia
49. Enrico Battaglin (Ita) Bardiani Valvole-CSF Inox 0:03:07
50. Francis Mourey (Fra) FDJ 0:03:09
51. Petr Ignatenko (Rus) Katusha 0:03:18
52. Tanel Kangert (Est) Astana Pro Team 0:03:20
53. Vladimir Karpets (Rus) Movistar Team 0:03:36
54. Fabio Felline (Ita) Androni Giocattoli 0:04:17
55. Andrey Zeits (Kaz) Astana Pro Team 0:04:28
56. Simone Stortoni (Ita) Lampre-Merida 0:05:24
57. Francisco José Ventoso Alberdi (Esp) Movistar Team 0:06:39
58. Emanuele Sella (Ita) Androni Giocattoli 0:06:52
59. Bruno Pires (Por) Team Saxo-Tinkoff 0:07:35
60. Danilo Hondo (Ger) RadioShack Leopard 0:07:37
61. Kanstantsin Siutsou (Blr) Sky Procycling 0:07:54
62. Paolo Longo Borghini (Ita) Cannondale Pro Cycling 0:08:50
63. Matteo Rabottini (Ita) Vini Fantini-Selle Italia 0:08:56
64. Egoi Martinez De Esteban (Esp) Euskaltel-Euskadi 0:09:08
65. Stefano Locatelli (Ita) Bardiani Valvole-CSF Inox 0:09:09
66. Edoardo Zardini (Ita) Bardiani Valvole-CSF Inox 0:09:19
67. Robinson Eduardo Chalapud Gomez (Col) Colombia 0:09:24
68. Ben Gastauer (Lux) Ag2R La Mondiale 0:09:28
69. Hubert Dupont (Fra) Ag2R La Mondiale 0:09:39
70. Serge Pauwels (Bel) Omega Pharma-Quick Step 0:10:11
71. Jarlinson Pantano (Col) Colombia 0:10:26
72. Cristiano Salerno (Ita) Cannondale Pro Cycling 0:11:35
73. Nelson Filipe Santos Simoes Oliveira (Por) RadioShack Leopard 0:12:05
74. Angel Vicioso Arcos (Esp) Katusha 0:12:37
75. Kristijan Durasek (Cro) Lampre-Merida 0:12:56
76. Frederik Veuchelen (Bel) Vacansoleil-DCM Pro Cycling Team 0:13:08
77. Marco Marcato (Ita) Vacansoleil-DCM Pro Cycling Team 0:13:14
78. Mads Christensen (Den) Team Saxo-Tinkoff 0:13:17
79. Gorka Verdugo Marcotegui (Esp) Euskaltel-Euskadi 0:13:19
80. Leonardo Fabio Duque (Col) Colombia 0:13:30
81. Danilo Wyss (Sui) BMC Racing Team 0:13:57
82. Salvatore Puccio (Ita) Sky Procycling 0:14:36
83. Jens Keukeleire (Bel) Orica-GreenEdge 0:14:39
84. Rob Ruijgh (Ned) Vacansoleil-DCM Pro Cycling Team 0:14:45
85. Dalivier Ospina Navarro (Col) Colombia 0:14:51
86. Adam Hansen (Aus) Lotto Belisol 0:15:11
87. José Herrada Lopez (Esp) Movistar Team 0:16:07
88. George Bennett (Nzl) RadioShack Leopard 0:16:41
89. Sylvain Georges (Fra) Ag2R La Mondiale 0:16:44
90. Jackson Rodriguez (Ven) Androni Giocattoli 0:17:15
91. Valerio Agnoli (Ita) Astana Pro Team 0:17:24
92. Vicente Reynes Mimo (Esp) Lotto Belisol 0:17:51
93. Stefano Garzelli (Ita) Vini Fantini-Selle Italia 0:19:08
94. Grega Bole (Slo) Vacansoleil-DCM Pro Cycling Team 0:19:20
95. Dominique Rollin (Can) FDJ 0:19:45
96. Stef Clement (Ned) Blanco Pro Cycling Team 0:19:46
97. Christian Knees (Ger) Sky Procycling 0:19:49
98. Gianluca Brambilla (Ita) Omega Pharma-Quick Step 0:20:00
99. Christian Vande Velde (USA) Garmin-Sharp 0:20:20
100. Koen De Kort (Ned) Team Argos-Shimano 0:20:46
101. Matti Breschel (Den) Team Saxo-Tinkoff 0:21:02
102. Alessandro Vanotti (Ita) Astana Pro Team 0:21:07
103. Pablo Lastras Garcia (Esp) Movistar Team 0:21:17
104. Paolo Tiralongo (Ita) Astana Pro Team 0:21:19
105. Guillaume Bonnafond (Fra) Ag2R La Mondiale 0:21:36
106. Vladimir Gusev (Rus) Katusha 0:21:37
107. Tobias Ludvigsson (Swe) Team Argos-Shimano 0:21:45
108. Ramunas Navardauskas (Ltu) Garmin-Sharp 0:22:13
109. Patrick Gretsch (Ger) Team Argos-Shimano 0:22:44
110. Carlos Julian Quintero (Col) Colombia 0:22:47
111. Martijn Keizer (Ned) Vacansoleil-DCM Pro Cycling Team 0:22:49
112. Cameron Wurf (Aus) Cannondale Pro Cycling 0:24:20
113. Juan Jose Cobo Acebo (Esp) Movistar Team 0:24:36
114. Christian Meier (Can) Orica-GreenEdge 0:25:11
115. Fredrik Carl Wilhelm Kessiakoff (Swe) Astana Pro Team 0:25:35
116. Mattia Cattaneo (Ita) Lampre-Merida 0:25:43
117. Elia Viviani (Ita) Cannondale Pro Cycling 0:25:44
118. Mark Cavendish (Gbr) Omega Pharma-Quick Step 0:25:49
119. Luke Durbridge (Aus) Orica-GreenEdge
120. Willem Wauters (Bel) Vacansoleil-DCM Pro Cycling Team
121. Paul Martens (Ger) Blanco Pro Cycling Team
122. Fabio Sabatini (Ita) Cannondale Pro Cycling 0:25:56
123. Alan Marangoni (Ita) Cannondale Pro Cycling
124. Tiziano Dall’Antonia (Ita) Cannondale Pro Cycling
125. Nicola Boem (Ita) Bardiani Valvole-CSF Inox 0:26:02
126. Matteo Trentin (Ita) Omega Pharma-Quick Step 0:26:09
127. Dirk Bellemakers (Ned) Lotto Belisol 0:26:21
128. Lars Ytting Bak (Den) Lotto Belisol
129. Sonny Colbrelli (Ita) Bardiani Valvole-CSF Inox 0:26:25
130. Murilo Antonio Fischer (Bra) FDJ 0:26:29
131. John Degenkolb (Ger) Team Argos-Shimano 0:26:34
132. Thomas Damuseau (Fra) Team Argos-Shimano
133. Robert Vrecer (Slo) Euskaltel-Euskadi 0:26:41
134. Alessandro Proni (Ita) Vini Fantini-Selle Italia 0:26:43
135. Karsten Kroon (Ned) Team Saxo-Tinkoff 0:27:11
136. Daniele Bennati (Ita) Team Saxo-Tinkoff 0:27:30
137. Daniele Pietropolli (Ita) Lampre-Merida 0:27:42
138. Alex Dowsett (Gbr) Movistar Team 0:27:43
139. Brett Lancaster (Aus) Orica-GreenEdge 0:27:48
140. Albert Timmer (Ned) Team Argos-Shimano 0:27:50
141. Sacha Modolo (Ita) Bardiani Valvole-CSF Inox 0:27:57
142. Filippo Pozzato (Ita) Lampre-Merida 0:28:00
143. Marco Canola (Ita) Bardiani Valvole-CSF Inox 0:28:06
144. Svein Tuft (Can) Orica-GreenEdge 0:28:12
145. Thomas Dekker (Ned) Garmin-Sharp 0:28:39
146. Gert Dockx (Bel) Lotto Belisol 0:28:42
147. Jérôme Pineau (Fra) Omega Pharma-Quick Step 0:28:43
148. Maarten Wynants (Bel) Blanco Pro Cycling Team 0:28:52
149. Manuele Boaro (Ita) Team Saxo-Tinkoff 0:29:03
150. Julien Vermote (Bel) Omega Pharma-Quick Step 0:29:14
151. Dmitry Kozontchuk (Rus) Katusha
152. Maurits Lammertink (Ned) Vacansoleil-DCM Pro Cycling Team 0:30:37
153. Johan Le Bon (Fra) FDJ 0:30:42
154. Nathan Haas (Aus) Garmin-Sharp 0:31:36
155. Matthew Harley Goss (Aus) Orica-GreenEdge 0:31:39
156. Taylor Phinney (USA) BMC Racing Team 0:31:48
157. Daniel Oss (Ita) BMC Racing Team
158. Stephen Cummings (Gbr) BMC Racing Team
159. Giacomo Nizzolo (Ita) RadioShack Leopard 0:31:54
160. Hayden Roulston (Nzl) RadioShack Leopard
161. Iljo Keisse (Bel) Omega Pharma-Quick Step 0:31:59
162. Anthony Roux (Fra) FDJ 0:32:06
163. Frederik Willems (Bel) Lotto Belisol 0:32:11
164. Pavel Brutt (Rus) Katusha 0:32:14
165. Giairo Ermeti (Ita) Androni Giocattoli
166. Ricardo Mestre (Por) Euskaltel-Euskadi 0:32:24
167. Luka Mezgec (Slo) Team Argos-Shimano
168. Xabier Zandio Echaide (Esp) Sky Procycling
169. Danny Pate (USA) Sky Procycling
170. Julien Berard (Fra) Ag2R La Mondiale 0:32:40
171. Maarten Tjallingii (Ned) Blanco Pro Cycling Team 0:32:56
172. Oscar Gatto (Ita) Vini Fantini-Selle Italia
173. Robert Hunter (Rsa) Garmin-Sharp 0:33:12
174. Dmitriy Gruzdev (Kaz) Astana Pro Team 0:33:25
175. Eros Capecchi (Ita) Movistar Team 0:33:33
176. Jens Mouris (Ned) Orica-GreenEdge 0:33:38
177. Tomas Aurelio Gil Martinez (Ven) Androni Giocattoli 0:33:47
178. Edwin Alcibiades Avila Vanegas (Col) Colombia 0:34:01
179. Roberto Ferrari (Ita) Lampre-Merida 0:34:49
180. Bert De Backer (Bel) Team Argos-Shimano 0:34:58
181. David Millar (Gbr) Garmin-Sharp 0:34:59
182. Leigh Howard (Aus) Orica-GreenEdge 0:35:04
183. Gert Steegmans (Bel) Omega Pharma-Quick Step 0:35:07
184. Brian Bulgac (Ned) Lotto Belisol 0:35:14
185. Yaroslav Popovych (Ukr) RadioShack Leopard 0:36:12
186. Adam Blythe (Gbr) BMC Racing Team 0:36:59
187. Klaas Lodewyck (Bel) BMC Racing Team
188. Jesse Sergent (Nzl) RadioShack Leopard 0:37:08
189. Wilson Alexander Marentes Torres (Col) Colombia 0:37:33
190. Fabio Taborre (Ita) Vini Fantini-Selle Italia 0:37:39
191. Ioannis Tamouridis (Gre) Euskaltel-Euskadi 0:38:33
192. Manuel Belletti (Ita) Ag2R La Mondiale 0:39:08
193. Ji Cheng (Chn) Team Argos-Shimano 0:40:33
194. Laurent Pichon (Fra) FDJ 0:40:36
195. Rafael Andriato (Bra) Vini Fantini-Selle Italia 0:40:40
196. Francesco Chicchi (Ita) Vini Fantini-Selle Italia
197. Kenny Dehaes (Bel) Lotto Belisol 0:40:43
198. Davide Appollonio (Ita) Ag2R La Mondiale 0:40:53
199. Nacer Bouhanni (Fra) FDJ 0:41:53
200. Jack Bobridge (Aus) Blanco Pro Cycling Team 0:42:34
201. Maxim Belkov (Rus) Katusha 0:43:44
202. Pim Ligthart (Ned) Vacansoleil-DCM Pro Cycling Team 0:45:33
203. Miguel Minguez Ayala (Esp) Euskaltel-Euskadi 0:47:47
204. Dario Cataldo (Ita) Sky Procycling 0:47:52
205. Mattia Gavazzi (Ita) Androni Giocattoli 0:48:01
206. Pablo Urtasun Perez (Esp) Euskaltel-Euskadi 0:53:39

 





Leave a Reply

You must be logged in to post a comment.