Featured Stories

Recent Videos

Giro d’Italia Stage 3 Full Results and PHOTOS – Kittel Captures Maglia Rosa

by pedalmag.com
Kittel celebrates being in PINK [P] Cor Vos
May 08, 2016 (Arnhem, The Netherlands) – Marcel Kittel (Ger) Etixx – Quick-Step captured the fabled maglia rosa with his second consecutive victory as he sprinted for the win on Stage 2 from Nijmegen to Arnhem, 190km, seemingly unchallenged again at the line.

Kittel wins [P] Cor Vos
Kittel is all smiles [P] Cor Vos
Kittel in charge [P] Cor Vos

Elia Viviani (Ita) Team Sky claimed second and Giacomo Nizzolo (Ita) Trek-Segafredo was third. Kittel’s teammates set him up perfectly again and the speed king did not disappoint becoming the first German rider take the Giro lead since Olaf Pollack in 2006.

Tjallingii [P] Cor Vos

Ryder Hesjedal (Can) Trek-Segafredo was the top Canuck in 76th and moved up to 29th overall. Local fans were thrilled to see Maarten Tjallingii (Ned) Team LottoNl-Jumbo, who lives in Arnhem, in the KOM jersey as the Giro enjoys it’s first rest day tomorrow – the grand tour resumes in Italy on May 10.

Cancellara last Giro is off to a slow start [P] Cor Vos
Kittel savours his first maglia rosa [P] Cor Vos

Results

1. Marcel Kittel (Ger) Etixx – Quick-Step 4:23:45
2. Elia Viviani (Ita) Team Sky
3. Giacomo Nizzolo (Ita) Trek-Segafredo
4. André Greipel (Ger) Lotto Soudal
5. Alexander Porsev (Rus) Team Katusha
6. Kristian Sbaragli (Ita) Dimension Data
7. Moreno Hofland (Ned) Team LottoNl-Jumbo
8. Arnaud Demare (Fra) FDJ
9. Rick Zabel (Ger) BMC Racing Team
10. Matej Mohoric (Slo) Lampre – Merida
11. Manuel Belletti (Ita) Southeast – Venezuela
12. Caleb Ewan (Aus) Orica-GreenEdge
13. Matteo Pelucchi (Ita) IAM Cycling
14. Paolo Simion (Ita) Bardiani CSF
15. Ivan Savitskiy (Rus) Gazprom-Rusvelo
16. Aleksei Tsatevich (Rus) Team Katusha
17. Tobias Ludvigsson (Swe) Team Giant-Alpecin
18. Nicola Ruffoni (Ita) Bardiani CSF
19. Ilnur Zakarin (Rus) Team Katusha
20. Andrey Zeits (Kaz) Astana Pro Team
21. Georg Preidler (Aut) Team Giant-Alpecin
22. Eugert Zhupa (Alb) Southeast – Venezuela
23. Gianluca Brambilla (Ita) Etixx – Quick-Step
24. Roger Kluge (Ger) IAM Cycling
25. Boy Van Poppel (Ned) Trek-Segafredo
26. Davide Malacarne (Ita) Astana Pro Team
27. Sergey Firsanov (Rus) Gazprom-Rusvelo
28. Christian Knees (Ger) Team Sky
29. Rafal Majka (Pol) Tinkoff Team
30. Alejandro Valverde (Esp) Movistar Team
31. Jhoan Esteban CHAVES RUBIO
32. Jose Joaquin Rojas (Esp) Movistar Team
33. Steven Kruijswijk (Ned) Team LottoNl-Jumbo
34. Sean De Bie (Bel) Lotto Soudal
35. Rein Taaramae (Est) Team Katusha
36. Tom Dumoulin (Ned) Team Giant-Alpecin
37. Diego Ulissi (Ita) Lampre – Merida
38. Kanstantsin Siutsou (Blr) Dimension Data
39. Carlos Betancur (Col) Movistar Team
40. Domenico Pozzovivo (Ita) AG2R La Mondiale
41. Leigh Howard (Aus) IAM Cycling
42. Tanel Kangert (Est) Astana Pro Team
43. Michele Scarponi (Ita) Astana Pro Team
44. Fabio Sabatini (Ita) Etixx – Quick-Step
45. Nicolas Roche (Irl) Team Sky
46. Jakob Fuglsang (Den) Astana Pro Team
47. Valerio Agnoli (Ita) Astana Pro Team
48. Mikel Landa Meana (Esp) Team Sky
49. Sacha Modolo (Ita) Lampre – Merida
50. Vincenzo Nibali (Ita) Astana Pro Team
51. Bob Jungels (Lux) Etixx – Quick-Step
52. Pavel Kochetkov (Rus) Team Katusha
53. Enrico Battaglin (Ita) Team LottoNl-Jumbo
54. Pawel Poljanski (Pol) Tinkoff Team
55. Rigoberto Uran (Col) Cannondale Pro Cycling
56. Simon Clarke (Aus) Cannondale Pro Cycling
57. Jos Van Emden (Ned) Team LottoNl-Jumbo
58. Simone Petilli (Ita) Lampre – Merida
59. Darwin Atapuma (Col) BMC Racing Team
60. Pavel Brutt (Rus) Tinkoff Team
61. Andre Cardoso (Por) Cannondale Pro Cycling
62. Andrey Amador (CRc) Movistar Team
63. Bram Tankink (Ned) Team LottoNl-Jumbo
64. Lukasz Wisniowski (Pol) Etixx – Quick-Step
65. Maxime Monfort (Bel) Lotto Soudal
66. Matteo Busato (Ita) Southeast – Venezuela
67. Matteo Montaguti (Ita) AG2R La Mondiale
68. Davide Formolo (Ita) Cannondale Pro Cycling
69. Stefano Pirazzi (Ita) Bardiani CSF
70. Eugenio Alafaci (Ita) Trek-Segafredo
71. Liam Bertazzo (Ita) Southeast – Venezuela
72. Valerio Conti (Ita) Lampre – Merida
73. Daniel Martínez (Col) Southeast – Venezuela
74. David De La Cruz (Esp) Etixx – Quick-Step
75. Sebastian Henao (Col) Team Sky
76. Ryder Hesjedal (Can) Trek-Segafredo
77. Stefan Kueng (Sui) BMC Racing Team
78. Merhawi Kudus (Eri) Dimension Data
79. Mikel Nieve (Esp) Team Sky
80. Manuel Quinziato (Ita) BMC Racing Team
81. Maxim Belkov (Rus) Team Katusha
82. Carlos Verona (Esp) Etixx – Quick-Step
83. Moreno Moser (Ita) Cannondale Pro Cycling
84. Marcel Wyss (Sui) IAM Cycling
85. Giovanni Visconti (Ita) Movistar Team
86. Matthias Brandle (Aut) IAM Cycling
87. Chad Haga (USA) Team Giant-Alpecin
88. Alexander Kolobnev (Rus) Gazprom-Rusvelo
89. Pieter Serry (Bel) Etixx – Quick-Step
90. Alberto Bettiol (Ita) Cannondale Pro Cycling
91. Manuele Mori (Ita) Lampre – Merida
92. Andrei Solomennikov (Rus) Gazprom-Rusvelo
93. Artur Ershov (Rus) Gazprom-Rusvelo
94. Benoît Vaugrenard (Fra) FDJ
95. Mirco Maestri (Ita) Bardiani CSF 0:14
96. Marco Coledan (Ita) Trek-Segafredo 0:16
97. Heinrich Haussler (Aus) IAM Cycling
98. Matteo Trentin (Ita) Etixx – Quick-Step 0:20
99. Luka Mezgec (Slo) Orica-GreenEdge 0:31
100. Roberto Ferrari (Ita) Lampre – Merida
101. Lars Ytting Bak (Den) Lotto Soudal 0:50
102. Johann Van Zyl (RSA) Dimension Data 0:51
103. Jaco Venter (RSA) Dimension Data
104. Viacheslav Kuznetsov (Rus) Team Katusha 1:00
105. Alexandre Geniez (Fra) FDJ 1:37
106. Hubert Dupont (Fra) AG2R La Mondiale
107. Patrick Gretsch (Ger) AG2R La Mondiale
108. Filippo Pozzato (Ita) Southeast – Venezuela
109. Evgeny Petrov (Rus) Tinkoff Team
110. Jesus Hernandez (Esp) Tinkoff Team
111. Manuel Senni (Ita) BMC Racing Team
112. Przemyslaw Niemiec (Pol) Lampre – Merida
113. Igor Anton Hernandez (Esp) Dimension Data
114. Jelle Vanendert (Bel) Lotto Soudal
115. Adam Hansen (Aus) Lotto Soudal
116. Ian Boswell (USA) Team Sky
117. Jay McCarthy (Aus) Tinkoff Team
118. Amets Txurruka (Esp) Orica-GreenEdge
119. Ilia Koshevoy (Blr) Lampre – Merida
120. Francesco Manuel Bongiorno (Ita) Bardiani CSF
121. Philip Deignan (Irl) Team Sky
122. Guillaume Bonnafond (Fra) AG2R La Mondiale
123. Lawrence Warbasse (USA) IAM Cycling
124. Michael Hepburn (Aus) Orica-GreenEdge
125. Egor Silin (Rus) Team Katusha
126. Albert Timmer (Ned) Team Giant-Alpecin
127. Mickael Delage (Fra) FDJ 1:46
128. Daniel Oss (Ita) BMC Racing Team 3:01
129. Giacomo Berlato (Ita) Nippo – Vini Fantini 4:14
130. Julen Amezqueta (Esp) Southeast – Venezuela
131. Maarten Tjallingii (Ned) Team LottoNl-Jumbo 4:16
132. Olivier Le Gac (Fra) FDJ
133. Vegard Stake Laengen (Nor) IAM Cycling
134. Alexander Serov (Rus) Gazprom-Rusvelo 4:55
135. Pim Ligthart (Ned) Lotto Soudal
136. Axel Domont (Fra) AG2R La Mondiale
137. Nikias Arndt (Ger) Team Giant-Alpecin
138. Tom Stamsnijder (Ned) Team Giant-Alpecin
139. Gianfranco Zilioli (Ita) Nippo – Vini Fantini
140. Bert De Backer (Bel) Team Giant-Alpecin 5:27
141. Sam Bewley (Nzl) Orica-GreenEdge 5:59
142. Rory Sutherland (Aus) Movistar Team
143. Damiano Cunego (Ita) Nippo – Vini Fantini 6:03
144. Giulio Ciccone (Ita) Bardiani CSF
145. David Lopez Garcia (Esp) Team Sky
146. Joseph Rosskopf (USA) BMC Racing Team
147. Matteo Tosatto (Ita) Tinkoff Team
148. Javier Moreno (Esp) Movistar Team
149. Ruben Plaza (Esp) Orica-GreenEdge
150. Bakhtiyar Kozhatayev (Kaz) Astana Pro Team
151. Damien Howson (Aus) Orica-GreenEdge
152. Sonny Colbrelli (Ita) Bardiani CSF
153. Jakub Mareczko (Ita) Southeast – Venezuela
154. Hugo Houle (Can) AG2R La Mondiale
155. Simone Andreetta (Ita) Bardiani CSF
156. Artem Ovechkin (Rus) Gazprom-Rusvelo
157. Jay Robert Thomson (RSA) Dimension Data
158. Nathan Brown (USA) Cannondale Pro Cycling
159. Jurgen Roelandts (Bel) Lotto Soudal
160. Tim Wellens (Bel) Lotto Soudal
161. Marc Sarreau (Fra) FDJ
162. Arnaud Courteille (Fra) FDJ
163. Ramunas Navardauskas (Ltu) Cannondale Pro Cycling
164. Ignatas Konovalovas (Ltu) FDJ
165. Fabian Cancellara (Sui) Trek-Segafredo
166. Alessandro Bisolti (Ita) Nippo – Vini Fantini
167. Laurent Didier (Lux) Trek-Segafredo
168. Stefan Denifl (Aut) IAM Cycling
169. Nicola Boem (Ita) Bardiani CSF
170. Alessandro De Marchi (Ita) BMC Racing Team
171. Murilo Antonio Fischer (Bra) FDJ 7:39
172. Manuele Boaro (Ita) Tinkoff Team
173. Martijn Keizer (Ned) Team LottoNl-Jumbo
174. Primoz Roglic (Slo) Team LottoNl-Jumbo
175. Blel Kadri (Fra) AG2R La Mondiale
176. Twan Castelijns (Ned) Team LottoNl-Jumbo
177. Jack Bobridge (Aus) Trek-Segafredo
178. Riccardo Zoidl (Aut) Trek-Segafredo
179. Grega Bole (Slo) Nippo – Vini Fantini
180. Omar Fraile (Esp) Dimension Data
181. Alexander Foliforov (Rus) Gazprom-Rusvelo
182. Eduard Michael Grosu (Rom) Nippo – Vini Fantini
183. Cristian Rodriguez (Esp) Southeast – Venezuela
184. Aleksey Rybalkin (Rus) Gazprom-Rusvelo
185. Genki Yamamoto (Jpn) Nippo – Vini Fantini
186. Riccardo Stacchiotti (Ita) Nippo – Vini Fantini
187. Cheng Ji (Chn) Team Giant-Alpecin
188. Iuri Filosi (Ita) Nippo – Vini Fantini
189. Eros Capecchi (Ita) Astana Pro Team
190. José Herrada (Esp) Movistar Team
191. Ivan Rovny (Rus) Tinkoff Team
192. Anton Vorobyev (Rus) Team Katusha
193. Songezo Jim (RSA) Dimension Data
194. Joe Dombrowski (USA) Cannondale Pro Cycling
195. Svein Tuft (Can) Orica-GreenEdge
196. Jasha Sütterlin (Ger) Movistar Team 0:13:32
DNF Jean-Christophe Peraud (Fra) AG2R La Mondiale
DNF Silvan Dillier (Sui) BMC Racing Team

GC after Stage 3

1. Marcel Kittel (Ger) Etixx – Quick-Step 9:13:10
2. Tom Dumoulin (Ned) Team Giant-Alpecin 0:09
3. Andrey Amador (CRc) Movistar Team 0:15
4. Tobias Ludvigsson (Swe) Team Giant-Alpecin 0:17
5. Moreno Moser (Ita) Cannondale Pro Cycling 0:21
6. Bob Jungels (Lux) Etixx – Quick-Step 0:22
7. Matthias Brandle (Aut) IAM Cycling 0:23
8. Roger Kluge (Ger) IAM Cycling 0:25
9. Chad Haga (USA) Team Giant-Alpecin
10. Georg Preidler (Aut) Team Giant-Alpecin 0:26
11. Vincenzo Nibali (Ita) Astana Pro Team 0:28
12. Lukasz Wisniowski (Pol) Etixx – Quick-Step 0:29
13. Tanel Kangert (Est) Astana Pro Team 0:30
14. Steven Kruijswijk (Ned) Team LottoNl-Jumbo 0:31
15. Giacomo Nizzolo (Ita) Trek-Segafredo 0:32
16. Alejandro Valverde (Esp) Movistar Team 0:33
17. Moreno Hofland (Ned) Team LottoNl-Jumbo 0:34
18. Jakob Fuglsang (Den) Astana Pro Team 0:37
19. Diego Ulissi (Ita) Lampre – Merida 0:38
20. Elia Viviani (Ita) Team Sky 0:39
21. Nicolas Roche (Irl) Team Sky
22. Jhoan Esteban CHAVES RUBIO
23. Stefan Kueng (Sui) BMC Racing Team
24. Leigh Howard (Aus) IAM Cycling
25. Sean De Bie (Bel) Lotto Soudal 0:40
26. Ilnur Zakarin (Rus) Team Katusha 0:41
27. Pieter Serry (Bel) Etixx – Quick-Step
28. Giovanni Visconti (Ita) Movistar Team
29. Ryder Hesjedal (Can) Trek-Segafredo 0:42
30. Rigoberto Uran (Col) Cannondale Pro Cycling
31. Bram Tankink (Ned) Team LottoNl-Jumbo 0:43
32. Arnaud Demare (Fra) FDJ
33. David De La Cruz (Esp) Etixx – Quick-Step
34. André Greipel (Ger) Lotto Soudal
35. Manuel Quinziato (Ita) BMC Racing Team 0:45
36. Christian Knees (Ger) Team Sky
37. Carlos Betancur (Col) Movistar Team 0:46
38. Aleksei Tsatevich (Rus) Team Katusha
39. Rafal Majka (Pol) Tinkoff Team 0:47
40. Alexander Porsev (Rus) Team Katusha
41. Rein Taaramae (Est) Team Katusha
42. Maxime Monfort (Bel) Lotto Soudal
43. Mikel Landa Meana (Esp) Team Sky 0:49
44. Kanstantsin Siutsou (Blr) Dimension Data
45. Stefano Pirazzi (Ita) Bardiani CSF
46. Alberto Bettiol (Ita) Cannondale Pro Cycling 0:50
47. Valerio Agnoli (Ita) Astana Pro Team
48. Rick Zabel (Ger) BMC Racing Team 0:51
49. Simon Clarke (Aus) Cannondale Pro Cycling 0:52
50. Marcel Wyss (Sui) IAM Cycling
51. Artur Ershov (Rus) Gazprom-Rusvelo
52. Pavel Brutt (Rus) Tinkoff Team 0:53
53. Michele Scarponi (Ita) Astana Pro Team 0:54
54. Boy Van Poppel (Ned) Trek-Segafredo 0:55
55. Fabio Sabatini (Ita) Etixx – Quick-Step
56. Domenico Pozzovivo (Ita) AG2R La Mondiale 0:56
57. Liam Bertazzo (Ita) Southeast – Venezuela
58. Valerio Conti (Ita) Lampre – Merida
59. Daniel Martínez (Col) Southeast – Venezuela
60. Davide Formolo (Ita) Cannondale Pro Cycling 0:59
61. Sergey Firsanov (Rus) Gazprom-Rusvelo
62. Gianluca Brambilla (Ita) Etixx – Quick-Step
63. Jose Joaquin Rojas (Esp) Movistar Team
64. Sebastian Henao (Col) Team Sky
65. Andrey Zeits (Kaz) Astana Pro Team 1:00
66. Enrico Battaglin (Ita) Team LottoNl-Jumbo
67. Sacha Modolo (Ita) Lampre – Merida 1:01
68. Matteo Montaguti (Ita) AG2R La Mondiale 1:02
69. Pavel Kochetkov (Rus) Team Katusha 1:07
70. Carlos Verona (Esp) Etixx – Quick-Step 1:08
71. Maxim Belkov (Rus) Team Katusha 1:10
72. Matej Mohoric (Slo) Lampre – Merida
73. Marco Coledan (Ita) Trek-Segafredo
74. Ivan Savitskiy (Rus) Gazprom-Rusvelo 1:13
75. Simone Petilli (Ita) Lampre – Merida
76. Manuele Mori (Ita) Lampre – Merida 1:14
77. Davide Malacarne (Ita) Astana Pro Team 1:15
78. Mikel Nieve (Esp) Team Sky 1:17
79. Kristian Sbaragli (Ita) Dimension Data
80. Paolo Simion (Ita) Bardiani CSF 1:18
81. Pawel Poljanski (Pol) Tinkoff Team 1:20
82. Matteo Busato (Ita) Southeast – Venezuela
83. Heinrich Haussler (Aus) IAM Cycling 1:21
84. Andrei Solomennikov (Rus) Gazprom-Rusvelo 1:23
85. Darwin Atapuma (Col) BMC Racing Team
86. Jos Van Emden (Ned) Team LottoNl-Jumbo 1:25
87. Eugenio Alafaci (Ita) Trek-Segafredo 1:26
88. Merhawi Kudus (Eri) Dimension Data 1:30
89. Alexander Kolobnev (Rus) Gazprom-Rusvelo 1:31
90. Mirco Maestri (Ita) Bardiani CSF 1:32
91. Andre Cardoso (Por) Cannondale Pro Cycling 1:35
92. Manuel Belletti (Ita) Southeast – Venezuela 1:36
93. Matteo Trentin (Ita) Etixx – Quick-Step 1:40
94. Caleb Ewan (Aus) Orica-GreenEdge
95. Eugert Zhupa (Alb) Southeast – Venezuela 1:42
96. Luka Mezgec (Slo) Orica-GreenEdge 1:45
97. Roberto Ferrari (Ita) Lampre – Merida 1:46
98. Nicola Ruffoni (Ita) Bardiani CSF 1:50
99. Johann Van Zyl (RSA) Dimension Data 1:52
100. Matteo Pelucchi (Ita) IAM Cycling 1:56
101. Benoît Vaugrenard (Fra) FDJ 1:57
102. Michael Hepburn (Aus) Orica-GreenEdge 2:06
103. Alexandre Geniez (Fra) FDJ 2:07
104. Viacheslav Kuznetsov (Rus) Team Katusha 2:15
105. Jay McCarthy (Aus) Tinkoff Team 2:26
106. Manuel Senni (Ita) BMC Racing Team 2:27
107. Patrick Gretsch (Ger) AG2R La Mondiale 2:30
108. Lawrence Warbasse (USA) IAM Cycling 2:33
109. Amets Txurruka (Esp) Orica-GreenEdge 2:37
110. Ian Boswell (USA) Team Sky 2:39
111. Lars Ytting Bak (Den) Lotto Soudal 2:47
112. Przemyslaw Niemiec (Pol) Lampre – Merida 2:50
113. Evgeny Petrov (Rus) Tinkoff Team
114. Egor Silin (Rus) Team Katusha 2:54
115. Filippo Pozzato (Ita) Southeast – Venezuela
116. Ilia Koshevoy (Blr) Lampre – Merida 2:58
117. Mickael Delage (Fra) FDJ 3:00
118. Igor Anton Hernandez (Esp) Dimension Data 3:01
119. Hubert Dupont (Fra) AG2R La Mondiale 3:04
120. Albert Timmer (Ned) Team Giant-Alpecin 3:11
121. Francesco Manuel Bongiorno (Ita) Bardiani CSF 3:13
122. Jesus Hernandez (Esp) Tinkoff Team 3:15
123. Guillaume Bonnafond (Fra) AG2R La Mondiale 3:17
124. Jelle Vanendert (Bel) Lotto Soudal 3:18
125. Adam Hansen (Aus) Lotto Soudal 3:20
126. Jaco Venter (RSA) Dimension Data 3:37
127. Daniel Oss (Ita) BMC Racing Team 3:46
128. Philip Deignan (Irl) Team Sky 3:49
129. Julen Amezqueta (Esp) Southeast – Venezuela 5:08
130. Vegard Stake Laengen (Nor) IAM Cycling 5:11
131. Alexander Serov (Rus) Gazprom-Rusvelo 5:41
132. Pim Ligthart (Ned) Lotto Soudal 5:49
133. Nikias Arndt (Ger) Team Giant-Alpecin 5:53
134. Axel Domont (Fra) AG2R La Mondiale 6:01
135. Gianfranco Zilioli (Ita) Nippo – Vini Fantini 6:11
136. Giacomo Berlato (Ita) Nippo – Vini Fantini 6:20
137. Damien Howson (Aus) Orica-GreenEdge 6:31
138. Ramunas Navardauskas (Ltu) Cannondale Pro Cycling 6:38
139. Tim Wellens (Bel) Lotto Soudal 6:40
140. Maarten Tjallingii (Ned) Team LottoNl-Jumbo 6:41
141. Javier Moreno (Esp) Movistar Team 6:43
142. Ruben Plaza (Esp) Orica-GreenEdge 6:45
143. Jurgen Roelandts (Bel) Lotto Soudal 6:47
144. Ignatas Konovalovas (Ltu) FDJ
145. Bert De Backer (Bel) Team Giant-Alpecin 6:50
146. David Lopez Garcia (Esp) Team Sky 6:54
147. Joseph Rosskopf (USA) BMC Racing Team
148. Artem Ovechkin (Rus) Gazprom-Rusvelo 6:55
149. Matteo Tosatto (Ita) Tinkoff Team 6:57
150. Olivier Le Gac (Fra) FDJ 6:59
151. Sonny Colbrelli (Ita) Bardiani CSF 7:00
152. Hugo Houle (Can) AG2R La Mondiale 7:02
153. Marc Sarreau (Fra) FDJ 7:06
154. Laurent Didier (Lux) Trek-Segafredo 7:08
155. Arnaud Courteille (Fra) FDJ 7:09
156. Nathan Brown (USA) Cannondale Pro Cycling 7:10
157. Bakhtiyar Kozhatayev (Kaz) Astana Pro Team 7:13
158. Alessandro De Marchi (Ita) BMC Racing Team 7:14
159. Giulio Ciccone (Ita) Bardiani CSF 7:23
160. Tom Stamsnijder (Ned) Team Giant-Alpecin 7:26
161. Alessandro Bisolti (Ita) Nippo – Vini Fantini 7:27
162. Jay Robert Thomson (RSA) Dimension Data 7:30
163. Sam Bewley (Nzl) Orica-GreenEdge 7:39
164. Damiano Cunego (Ita) Nippo – Vini Fantini
165. Primoz Roglic (Slo) Team LottoNl-Jumbo 7:48
166. Jakub Mareczko (Ita) Southeast – Venezuela 8:00
167. Rory Sutherland (Aus) Movistar Team 8:03
168. Martijn Keizer (Ned) Team LottoNl-Jumbo 8:05
169. Manuele Boaro (Ita) Tinkoff Team 8:06
170. Svein Tuft (Can) Orica-GreenEdge 8:14
171. Riccardo Zoidl (Aut) Trek-Segafredo 8:16
172. Fabian Cancellara (Sui) Trek-Segafredo 8:17
173. Twan Castelijns (Ned) Team LottoNl-Jumbo 8:23
174. Anton Vorobyev (Rus) Team Katusha
175. Nicola Boem (Ita) Bardiani CSF 8:24
176. Jack Bobridge (Aus) Trek-Segafredo 8:30
177. Joe Dombrowski (USA) Cannondale Pro Cycling 8:38
178. Stefan Denifl (Aut) IAM Cycling
179. Eros Capecchi (Ita) Astana Pro Team 8:40
180. Simone Andreetta (Ita) Bardiani CSF 8:43
181. Murilo Antonio Fischer (Bra) FDJ
182. José Herrada (Esp) Movistar Team 8:45
183. Ivan Rovny (Rus) Tinkoff Team
184. Alexander Foliforov (Rus) Gazprom-Rusvelo 8:54
185. Blel Kadri (Fra) AG2R La Mondiale 9:01
186. Aleksey Rybalkin (Rus) Gazprom-Rusvelo 9:06
187. Cristian Rodriguez (Esp) Southeast – Venezuela 9:08
188. Riccardo Stacchiotti (Ita) Nippo – Vini Fantini 9:12
189. Genki Yamamoto (Jpn) Nippo – Vini Fantini 9:18
190. Eduard Michael Grosu (Rom) Nippo – Vini Fantini 9:24
191. Omar Fraile (Esp) Dimension Data 0:12
192. Iuri Filosi (Ita) Nippo – Vini Fantini 0:13
193. Songezo Jim (RSA) Dimension Data 0:10:48
194. Cheng Ji (Chn) Team Giant-Alpecin 0:11:00
195. Grega Bole (Slo) Nippo – Vini Fantini 0:11:01
196. Jasha Sütterlin (Ger) Movistar Team 0:15:35





Leave a Reply

You must be logged in to post a comment.