Featured Stories

Recent Videos

Giro d’Italia – Stage 3 Full Results – Petacchi in Pink

by pedalmag.com

May 11, 2009 (Trieste, Italy) – Italy’s Alessandro Petacchi (LPR Brakes-Farnese Vini Team) scored his second consecutive win to claim the leader’s pink jersey on Stage 3 from Grado to Valdobbiadene, 198km with Tyler Farrar (USA) Garmin-Slipstream taking second and Francesco Gavazzi (Ita) Lampre – N.G.C. 3rd.

Results

1. Alessandro Petacchi (Ita) LPR Brakes-Farnese Vini 4:45:27 (41.618km/h)
2. Tyler Farrar (USA) Garmin-Slipstream
3. Francesco Gavazzi (Ita) Lampre-N.G.C.
4. Dario Cataldo (Ita) Quick Step
5. Damiano Cunego (Ita) Lampre-N.G.C.
6. Philippe Gilbert (Bel) Silence-Lotto
7. Oscar Gatto (Ita) ISD
8. Michael Rogers (Aus) Team Columbia-Highroad
9. Anders Lund (Den) Team Saxo Bank
10. Stefano Garzelli (Ita) Acqua & Sapone-Caffe Mokambo
11. Enrico Gasparotto (Ita) Lampre-N.G.C.
12. Danilo Di Luca (Ita) LPR Brakes-Farnese Vini
13. Jens Voigt (Ger) Team Saxo Bank
14. Eduard Vorganov (Rus) Xacobeo Galicia
15. Thomas Rohregger (Aut) Team Milram
16. Philip Deignan (Irl) Cervelo Test Team
17. Jackson Rodriguez (Ven) Serramenti PVC Diquigiovanni-Androni Giocattoli
18. Yaroslav Popovych (Ukr) Astana
19. Kevin Seeldrayers (Bel) Quick Step
20. Pablo Lastras (Spa) Caisse d’Epargne
21. Gilberto Simoni (Ita) Serramenti PVC Diquigiovanni-Androni Giocattoli
22. Michele Scarponi (Ita) Serramenti PVC Diquigiovanni-Androni Giocattoli
23. Thomas Lövkvist (Swe) Team Columbia-Highroad
24. Jose Serpa (Col) Serramenti PVC Diquigiovanni-Androni Giocattoli
25. Kanstantsin Siutsou (Blr) Team Columbia-Highroad
26. Franco Pellizotti (Ita) Liquigas
27. Leonardo Bertagnolli (Ita) Serramenti PVC Diquigiovanni-Androni Giocattoli
28. Luca Mazzanti (Ita) Team Katusha
29. Francesco De Bonis (Ita) Serramenti PVC Diquigiovanni-Androni Giocattoli
30. Christopher Horner (USA) Astana
31. Marzio Bruseghin (Ita) Lampre-N.G.C.
32. John-Lee Augustyn (RSA) Barloworld
33. Ivan Basso (Ita) Liquigas
34. Manuele Mori (Ita) Lampre-N.G.C.
35. Paolo Tiralongo (Ita) Lampre-N.G.C.
36. Francesco Failli (Ita) Acqua & Sapone-Caffe Mokambo
37. Christopher Froome (GBr) Barloworld
38. David Arroyo (Spa) Caisse d’Epargne
39. Tadej Valjavec (Slo) AG2R La Mondiale
40. Thomas Voeckler (Fra) BBox Bouygues Telecom
41. Félix Cardenas (Col) Barloworld
42. Andriy Grivko (Ukr) ISD
43. Massimo Codol (Ita) Acqua & Sapone-Caffe Mokambo
44. Levi Leipheimer (USA) Astana
45. Kjell Carlström (Fin) Liquigas
46. Carlos Sastre (Spa) Cervelo Test Team
47. Andrey Zeits (Kaz) Astana
48. Ignatas Konovalovas (Ltu) Cervelo Test Team
49. Mauro Da Dalto (Ita) Lampre-N.G.C.
50. Lance Armstrong (USA) Astana
51. Daniel Navarro (Spa) Astana
52. Daniele Pietropolli (Ita) LPR Brakes-Farnese Vini
53. Alessandro Spezialetti (Ita) LPR Brakes-Farnese Vini
54. Gabriele Bosisio (Ita) LPR Brakes-Farnese Vini
55. Nikita Eskov (Rus) Team Katusha
56. Davide Malacarne (Ita) Quick Step
57. Filippo Pozzato (Ita) Team Katusha
58. Giovanni Visconti (Ita) ISD 0:13
59. Andrea Masciarelli (Ita) Acqua & Sapone-Caffe Mokambo 0:19
60. Christophe Brandt (Bel) Silence-Lotto
61. Joaquin Rodriguez (Spa) Caisse d’Epargne
62. Denis Menchov (Rus) Rabobank 0:24
63. Marco Marzano (Ita) Lampre-N.G.C.
64. Evgeny Petrov (Rus) Team Katusha 0:46
65. Simon Gerrans (Aus) Cervelo Test Team
66. Alessandro Vanotti (Ita) Liquigas 1:18
67. Markus Fothen (Ger) Team Milram 1:25
68. Fredrik Kessiakoff (Swe) Fuji-Servetto
69. Renaud Dion (Fra) AG2R La Mondiale
70. Rubens Bertogliati (Swi) Serramenti PVC Diquigiovanni-Androni Giocattoli
71. Laurens Ten Dam (Ned) Rabobank
72. Angel Gomez (Spa) Fuji-Servetto
73. Serguei Klimov (Rus) Team Katusha
74. Francis De Greef (Bel) Silence-Lotto
75. Eros Capecchi (Ita) Fuji-Servetto
76. Matthew Goss (Aus) Team Saxo Bank
77. Anthony Charteau (Fra) Caisse d’Epargne
78. Maarten Tjallingii (Ned) Rabobank
79. Ruslan Pidgornyy (Ukr) ISD
80. Bradley Wiggins (GBr) Garmin-Slipstream
81. Edvald Boasson Hagen (Nor) Team Columbia-Highroad
82. David Garcia Da Pena (Spa) Xacobeo Galicia
83. Mauro Facci (Ita) Quick Step
84. Allan Davis (Aus) Quick Step
85. Mark Cavendish (GBr) Team Columbia-Highroad
86. Francesco Masciarelli (Ita) Acqua & Sapone-Caffe Mokambo
87. Ruggero Marzoli (Ita) Acqua & Sapone-Caffe Mokambo
88. Giairo Ermeti (Ita) LPR Brakes-Farnese Vini
89. Iban Mayoz (Spa) Xacobeo Galicia
90. Carlos José Ochoa (Ven) Serramenti PVC Diquigiovanni-Androni Giocattoli
91. Lars Ytting Bak (Den) Team Saxo Bank
92. Matteo Montaguti (Ita) LPR Brakes-Farnese Vini
93. Dario David Cioni (Ita) ISD
94. Dmytro Grabovskyy (Ukr) ISD
95. Manuel Quinziato (Ita) Liquigas
96. Dries Devenyns (Bel) Quick Step
97. Gorazd Stangelj (Slo) Liquigas
98. José Luis Rubiera (Spa) Astana
99. Sylvester Szmyd (Pol) Liquigas
100. Janez Brajkovic (Slo) Astana
101. Blaise Sonnery (Fra) AG2R La Mondiale
102. David Lopez Garcia (Spa) Caisse d’Epargne
103. Guillaume le Floch (Fra) BBox Bouygues Telecom
104. Bartosz Huzarski (Pol) ISD
105. Vladimir Miholjevic (Cro) Liquigas
106. Iker Camano (Spa) Fuji-Servetto
107. Pavel Brutt (Rus) Team Katusha
108. David Millar (GBr) Garmin-Slipstream
109. Jason McCartney (USA) Team Saxo Bank
110. Francisco Perez Sanchez (Spa) Caisse d’Epargne
111. Mauricio Soler (Col) Barloworld
112. Vasili Kiryienka (Blr) Caisse d’Epargne
113. Marco Pinotti (Ita) Team Columbia-Highroad
114. Danny Pate (USA) Garmin-Slipstream
115. Mauricio Ardila (Col) Rabobank
116. Ted King (USA) Cervelo Test Team 2:04
117. Matthieu Sprick (Fra) BBox Bouygues Telecom 2:13
118. Thomas Fothen (Ger) Team Milram 2:50
119. Alexander Serov (Rus) Team Katusha
120. Guillaume Bonnafond (Fra) AG2R La Mondiale
121. Serge Pauwels (Bel) Cervelo Test Team
122. Serafin Martinez (Spa) Xacobeo Galicia
123. Jonas Ljungblad (Swe) Silence-Lotto
124. Steve Morabito (Swi) Astana
125. Pieter Jacobs (Bel) Silence-Lotto
126. Jurgen Van Goolen (Bel) Team Saxo Bank
127. Jelle Vanendert (Bel) Silence-Lotto
128. Tom Stamsnijder (Ned) Rabobank
129. Thomas Danielson (USA) Garmin-Slipstream
130. Kasper Klostergaard (Den) Team Saxo Bank
131. Luca Barla (Ita) Team Milram
132. Riccardo Chiarini (Ita) LPR Brakes-Farnese Vini
133. Julien Belgy (Fra) BBox Bouygues Telecom
134. Charles Wegelius (GBr) Silence-Lotto
135. Valerio Agnoli (Ita) Liquigas
136. Volodymir Gustov (Ukr) Cervelo Test Team
137. Alessandro Bertolini (Ita) Serramenti PVC Diquigiovanni-Androni Giocattoli
138. Ben Swift (GBr) Team Katusha
139. Jesus Del Nero (Spa) Fuji-Servetto
140. Leonardo Scarselli (Ita) ISD 2:59
141. Yohann Gene (Fra) BBox Bouygues Telecom
142. Matteo Bono (Ita) Lampre-N.G.C. 3:06
143. Cameron Meyer (Aus) Garmin-Slipstream 4:02
144. Bram De Groot (Ned) Rabobank 4:11
145. Addy Engels (Ned) Quick Step
146. Fabian Cancellara (Swi) Team Saxo Bank
147. Juan José Haedo (Arg) Team Saxo Bank
148. Jos Van Emden (Ned) Rabobank
149. Delio Ferandez (Spa) Xacobeo Galicia
150. Dmitry Kozontchuk (Rus) Rabobank
151. Daniel Lloyd (GBr) Cervelo Test Team
152. Francesco Reda (Ita) Quick Step
153. Diego Caccia (Ita) Barloworld
154. Paolo Longo Borghini (Ita) Barloworld
155. Giampaolo Cheula (Ita) Barloworld
156. Johann Tschopp (Swi) BBox Bouygues Telecom
157. David Zabriskie (USA) Garmin-Slipstream
158. Julian Dean (NZl) Garmin-Slipstream 4:30
159. Mark Renshaw (Aus) Team Columbia-Highroad
160. Robert Hunter (RSA) Barloworld
161. Yuriy Krivtsov (Ukr) AG2R La Mondiale 5:42
162. Alexander Efimkin (Rus) AG2R La Mondiale
163. Pedro Horrillo (Spa) Rabobank
164. Ian Stannard (GBr) ISD
165. Vladimir Isaichev (Rus) Xacobeo Galicia
166. Hector Gonzalez (Spa) Fuji-Servetto
167. Morris Possoni (Ita) Team Columbia-Highroad
168. Kevin Hulsmans (Bel) Quick Step
169. Björn Schröder (Ger) Team Milram 6:18
170. Steve Chainel (Fra) BBox Bouygues Telecom 6:26
171. Mikhail Ignatiev (Rus) Team Katusha 8:26
172. Ronny Scholz (Ger) Team Milram
173. Francesco Bellotti (Ita) Barloworld 9:01
174. Martin Müller (Ger) Team Milram
175. Jure Golcer (Slo) LPR Brakes-Farnese Vini
176. Michael Barry (Can) Team Columbia-Highroad 10:49
177. Gonzalo Rabunal (Spa) Xacobeo Galicia
178. Marcos Garcia (Spa) Xacobeo Galicia
179. Jean-Charles Senac (Fra) AG2R La Mondiale
180. Saïd Haddou (Fra) BBox Bouygues Telecom
181. Olivier Kaisen (Bel) Silence-Lotto
182. Sébastien Hinault (Fra) AG2R La Mondiale
183. Mathieu Perget (Fra) Caisse d’Epargne
184. Arnold Jeannesson (Fra) Caisse d’Epargne
185. Julien Loubet (Fra) AG2R La Mondiale
186. Gustavo Cesar Veloso (Spa) Xacobeo Galicia
187. Alberto Fernandez (Spa) Fuji-Servetto
188. Robert Forster (Ger) Team Milram
189. Jeremy Hunt (GBr) Cervelo Test Team
190. Bart Dockx (Bel) Silence-Lotto
191. Evgeny Sokolov (Rus) BBox Bouygues Telecom
192. Dario Andriotto (Ita) Acqua & Sapone-Caffe Mokambo
193. Davide Vigano (Ita) Fuji-Servetto
194. Alessandro Donati (Ita) Acqua & Sapone-Caffe Mokambo
195. Giuseppe Palumbo (Ita) Acqua & Sapone-Caffe Mokambo
196. Ricardo Serrano (Spa) Fuji-Servetto 13:31
DNF Christian Vande Velde (USA) Garmin-Slipstream

GC after Stage 3

1. Alessandro Petacchi (Ita) LPR Brakes-Farnese Vini 8:50:06
2. Tyler Farrar (USA) Garmin-Slipstream 0:08
3. Michael Rogers (Aus) Team Columbia-Highroad 0:18
4. Thomas Lövkvist (Swe) Team Columbia-Highroad
5. Lance Armstrong (USA) Astana 0:31
6. Danilo Di Luca (Ita) LPR Brakes-Farnese Vini 0:40
7. Yaroslav Popovych (Ukr) Astana 0:44
8. Levi Leipheimer (USA) Astana
9. Andriy Grivko (Ukr) ISD 0:45
10. Francesco Gavazzi (Ita) Lampre-N.G.C. 0:52
11. Filippo Pozzato (Ita) Team Katusha 0:53
12. Daniele Pietropolli (Ita) LPR Brakes-Farnese Vini
13. Gabriele Bosisio (Ita) LPR Brakes-Farnese Vini
14. Oscar Gatto (Ita) ISD 0:55
15. Franco Pellizotti (Ita) Liquigas 0:58
16. Damiano Cunego (Ita) Lampre-N.G.C. 1:00
17. Manuele Mori (Ita) Lampre-N.G.C.
18. Marzio Bruseghin (Ita) Lampre-N.G.C.
19. Enrico Gasparotto (Ita) Lampre-N.G.C.
20. Thomas Rohregger (Aut) Team Milram 1:07
21. Philip Deignan (Irl) Cervelo Test Team
22. Kanstantsin Siutsou (Blr) Team Columbia-Highroad
23. Carlos Sastre (Spa) Cervelo Test Team
24. Ivan Basso (Ita) Liquigas 1:11
25. Félix Cardenas (Col) Barloworld 1:12
26. Christopher Horner (USA) Astana 1:18
27. Denis Menchov (Rus) Rabobank 1:20
28. Jackson Rodriguez (Ven) Serramenti PVC Diquigiovanni-Androni Giocattoli 1:24
29. Gilberto Simoni (Ita) Serramenti PVC Diquigiovanni-Androni Giocattoli
30. John-Lee Augustyn (RSA) Barloworld 1:25
31. Christopher Froome (GBr) Barloworld
32. Mark Cavendish (GBr) Team Columbia-Highroad 1:29
33. David Arroyo (Spa) Caisse d’Epargne
34. Dario Cataldo (Ita) Quick Step 1:32
35. Thomas Voeckler (Fra) BBox Bouygues Telecom
36. Daniel Navarro (Spa) Astana 1:35
37. Alessandro Spezialetti (Ita) LPR Brakes-Farnese Vini
38. Eduard Vorganov (Rus) Xacobeo Galicia 1:37
39. Michele Scarponi (Ita) Serramenti PVC Diquigiovanni-Androni Giocattoli
40. Leonardo Bertagnolli (Ita) Serramenti PVC Diquigiovanni-Androni Giocattoli
41. Evgeny Petrov (Rus) Team Katusha 1:39
42. Stefano Garzelli (Ita) Acqua & Sapone-Caffe Mokambo
43. Pablo Lastras (Spa) Caisse d’Epargne
44. Luca Mazzanti (Ita) Team Katusha 1:40
45. Philippe Gilbert (Bel) Silence-Lotto
46. Edvald Boasson Hagen (Nor) Team Columbia-Highroad 1:43
47. Kevin Seeldrayers (Bel) Quick Step 1:45
48. Giovanni Visconti (Ita) ISD 1:47
49. Joaquin Rodriguez (Spa) Caisse d’Epargne 1:48
50. Bradley Wiggins (GBr) Garmin-Slipstream 1:49
51. Paolo Tiralongo (Ita) Lampre-N.G.C.
52. Massimo Codol (Ita) Acqua & Sapone-Caffe Mokambo 1:52
53. Tadej Valjavec (Slo) AG2R La Mondiale 1:53
54. Mauro Da Dalto (Ita) Lampre-N.G.C. 1:54
55. José Luis Rubiera (Spa) Astana 1:56
56. Marco Pinotti (Ita) Team Columbia-Highroad
57. Nikita Eskov (Rus) Team Katusha 1:57
58. Simon Gerrans (Aus) Cervelo Test Team 2:06
59. Janez Brajkovic (Slo) Astana 2:09
60. Dmytro Grabovskyy (Ukr) ISD 2:10
61. Ignatas Konovalovas (Ltu) Cervelo Test Team 2:11
62. Laurens Ten Dam (Ned) Rabobank 2:21
63. Mauricio Ardila (Col) Rabobank
64. Dario David Cioni (Ita) ISD 2:23
65. Jose Serpa (Col) Serramenti PVC Diquigiovanni-Androni Giocattoli 2:28
66. Francesco De Bonis (Ita) Serramenti PVC Diquigiovanni-Androni Giocattoli
67. Markus Fothen (Ger) Team Milram 2:32
68. Serguei Klimov (Rus) Team Katusha 2:36
69. Francesco Failli (Ita) Acqua & Sapone-Caffe Mokambo 2:43
70. Christophe Brandt (Bel) Silence-Lotto 2:46
71. Alessandro Vanotti (Ita) Liquigas 2:47
72. Lars Ytting Bak (Den) Team Saxo Bank 2:51
73. Matthew Goss (Aus) Team Saxo Bank
74. Francisco Perez Sanchez (Spa) Caisse d’Epargne 2:54
75. Andrea Masciarelli (Ita) Acqua & Sapone-Caffe Mokambo
76. Matteo Montaguti (Ita) LPR Brakes-Farnese Vini 2:56
77. Allan Davis (Aus) Quick Step 2:57
78. Ruslan Pidgornyy (Ukr) ISD
79. Dries Devenyns (Bel) Quick Step
80. Vladimir Miholjevic (Cro) Liquigas
81. Gorazd Stangelj (Slo) Liquigas
82. Bartosz Huzarski (Pol) ISD 2:59
83. Marco Marzano (Ita) Lampre-N.G.C. 3:01
84. Rubens Bertogliati (Swi) Serramenti PVC Diquigiovanni-Androni Giocattoli 3:02
85. Ruggero Marzoli (Ita) Acqua & Sapone-Caffe Mokambo 3:04
86. Pavel Brutt (Rus) Team Katusha 3:07
87. Giairo Ermeti (Ita) LPR Brakes-Farnese Vini 3:09
88. Mauro Facci (Ita) Quick Step 3:10
89. Sylvester Szmyd (Pol) Liquigas 3:12
90. Davide Malacarne (Ita) Quick Step
91. David Garcia Da Pena (Spa) Xacobeo Galicia 3:15
92. Iban Mayoz (Spa) Xacobeo Galicia
93. Francis De Greef (Bel) Silence-Lotto 3:18
94. Maarten Tjallingii (Ned) Rabobank 3:25
95. Mauricio Soler (Col) Barloworld 3:26
96. Thomas Danielson (USA) Garmin-Slipstream 3:27
97. Riccardo Chiarini (Ita) LPR Brakes-Farnese Vini 3:30
98. Renaud Dion (Fra) AG2R La Mondiale 3:31
99. Blaise Sonnery (Fra) AG2R La Mondiale
100. Fredrik Kessiakoff (Swe) Fuji-Servetto 3:33
101. Angel Gomez (Spa) Fuji-Servetto
102. Manuel Quinziato (Ita) Liquigas
103. Iker Camano (Spa) Fuji-Servetto
104. Jason McCartney (USA) Team Saxo Bank 3:42
105. Anthony Charteau (Fra) Caisse d’Epargne 3:45
106. Vasili Kiryienka (Blr) Caisse d’Epargne
107. David Lopez Garcia (Spa) Caisse d’Epargne
108. Jens Voigt (Ger) Team Saxo Bank 3:47
109. Guillaume le Floch (Fra) BBox Bouygues Telecom 3:48
110. Francesco Masciarelli (Ita) Acqua & Sapone-Caffe Mokambo 3:53
111. Carlos José Ochoa (Ven) Serramenti PVC Diquigiovanni-Androni Giocattoli 3:55
112. Thomas Fothen (Ger) Team Milram 3:57
113. Tom Stamsnijder (Ned) Rabobank 3:59
114. Valerio Agnoli (Ita) Liquigas 4:01
115. Andrey Zeits (Kaz) Astana 4:08
116. Eros Capecchi (Ita) Fuji-Servetto 4:09
117. Volodymir Gustov (Ukr) Cervelo Test Team 4:10
118. Kjell Carlström (Fin) Liquigas 4:13
119. Matteo Bono (Ita) Lampre-N.G.C. 4:19
120. Matthieu Sprick (Fra) BBox Bouygues Telecom 4:22
121. Julien Belgy (Fra) BBox Bouygues Telecom 4:25
122. Ben Swift (GBr) Team Katusha 4:34
123. Ted King (USA) Cervelo Test Team 4:36
124. Jonas Ljungblad (Swe) Silence-Lotto 4:43
125. Serge Pauwels (Bel) Cervelo Test Team 4:44
126. Alexander Serov (Rus) Team Katusha 4:47
127. Mark Renshaw (Aus) Team Columbia-Highroad 4:48
128. Guillaume Bonnafond (Fra) AG2R La Mondiale 4:56
129. David Millar (GBr) Garmin-Slipstream 5:00
130. Luca Barla (Ita) Team Milram 5:01
131. Anders Lund (Den) Team Saxo Bank 5:04
132. Yohann Gene (Fra) BBox Bouygues Telecom 5:19
133. Pieter Jacobs (Bel) Silence-Lotto
134. Bram De Groot (Ned) Rabobank 5:20
135. Juan José Haedo (Arg) Team Saxo Bank 5:24
136. Jurgen Van Goolen (Bel) Team Saxo Bank 5:33
137. Charles Wegelius (GBr) Silence-Lotto 5:34
138. Jelle Vanendert (Bel) Silence-Lotto 5:38
139. Fabian Cancellara (Swi) Team Saxo Bank 5:55
140. Daniel Lloyd (GBr) Cervelo Test Team 6:00
141. Francesco Reda (Ita) Quick Step 6:01
142. David Zabriskie (USA) Garmin-Slipstream 6:05
143. Danny Pate (USA) Garmin-Slipstream 6:18
144. Giampaolo Cheula (Ita) Barloworld 6:27
145. Serafin Martinez (Spa) Xacobeo Galicia 6:46
146. Ian Stannard (GBr) ISD 6:50
147. Dmitry Kozontchuk (Rus) Rabobank 6:52
148. Julian Dean (NZl) Garmin-Slipstream 6:58
149. Jesus Del Nero (Spa) Fuji-Servetto 7:04
150. Cameron Meyer (Aus) Garmin-Slipstream 7:08
151. Jos Van Emden (Ned) Rabobank 7:28
152. Steve Chainel (Fra) BBox Bouygues Telecom 7:45
153. Kevin Hulsmans (Bel) Quick Step
154. Yuriy Krivtsov (Ukr) AG2R La Mondiale 7:46
155. Pedro Horrillo (Spa) Rabobank
156. Johann Tschopp (Swi) BBox Bouygues Telecom 7:49
157. Vladimir Isaichev (Rus) Xacobeo Galicia 8:23
158. Diego Caccia (Ita) Barloworld 8:28
159. Alexander Efimkin (Rus) AG2R La Mondiale 8:39
160. Paolo Longo Borghini (Ita) Barloworld 8:42
161. Björn Schröder (Ger) Team Milram 8:48
162. Delio Ferandez (Spa) Xacobeo Galicia 8:50
163. Robert Hunter (RSA) Barloworld 8:57
164. Steve Morabito (Swi) Astana 9:03
165. Alessandro Bertolini (Ita) Serramenti PVC Diquigiovanni-Androni Giocattoli
166. Morris Possoni (Ita) Team Columbia-Highroad 9:15
167. Kasper Klostergaard (Den) Team Saxo Bank 10:08
168. Mikhail Ignatiev (Rus) Team Katusha 10:19
169. Addy Engels (Ned) Quick Step
170. Francesco Bellotti (Ita) Barloworld 10:26
171. Ronny Scholz (Ger) Team Milram 10:37
172. Hector Gonzalez (Spa) Fuji-Servetto 10:52
173. Jure Golcer (Slo) LPR Brakes-Farnese Vini 11:56
174. Jeremy Hunt (GBr) Cervelo Test Team 12:09
175. Martin Müller (Ger) Team Milram 12:27
176. Davide Vigano (Ita) Fuji-Servetto 12:44
177. Robert Forster (Ger) Team Milram 13:00
178. Arnold Jeannesson (Fra) Caisse d’Epargne 13:09
179. Gonzalo Rabunal (Spa) Xacobeo Galicia 13:13
180. Saïd Haddou (Fra) BBox Bouygues Telecom
181. Gustavo Cesar Veloso (Spa) Xacobeo Galicia 13:15
182. Michael Barry (Can) Team Columbia-Highroad 13:26
183. Giuseppe Palumbo (Ita) Acqua & Sapone-Caffe Mokambo
184. Marcos Garcia (Spa) Xacobeo Galicia 13:30
185. Sébastien Hinault (Fra) AG2R La Mondiale 13:31
186. Leonardo Scarselli (Ita) ISD 14:17
187. Evgeny Sokolov (Rus) BBox Bouygues Telecom 14:27
188. Olivier Kaisen (Bel) Silence-Lotto 14:41
189. Julien Loubet (Fra) AG2R La Mondiale 15:01
190. Ricardo Serrano (Spa) Fuji-Servetto 15:39
191. Dario Andriotto (Ita) Acqua & Sapone-Caffe Mokambo 15:43
192. Jean-Charles Senac (Fra) AG2R La Mondiale 15:48
193. Alberto Fernandez (Spa) Fuji-Servetto 15:59
194. Mathieu Perget (Fra) Caisse d’Epargne 17:37
195. Alessandro Donati (Ita) Acqua & Sapone-Caffe Mokambo 17:42
196. Bart Dockx (Bel) Silence-Lotto 18:29









Leave a Reply

You must be logged in to post a comment.