Featured Stories

Recent Videos

Giro d’Italia Stage 3 FULL Results – Hesjedal 3rd, Paolini Scores and Leads

by pedalmag.com

May 06, 2013 (Marina di Ascea, Italy) – Defending Giro d’Italia champion Ryder Hesjedal (Can) Garmin-Sharp went on the offensive today, launching multiple attacks in an effort to gain an advantage over his rivals on the 222km Stage 3 of the Italian grand tour from Sorrento to Marina di Ascea.

Luca Paolini (Ita) Katusha escaped with 10km go to and took the stage win with GC favourite Cadel Evans (Aus) BMC Racing Team in second and Hesjedal right behind in third. Bradley Wiggins (Gbr) Team Sky, also a major contender for the maglia rosa, finished with the same time as Evans and Hesjedal in eighth. Paolini is now in pink with Hesjedal 7th overall.

Full Results

1. Luca Paolini (Ita) Katusha 5:43:50
2. Cadel Evans (Aus) BMC Racing Team 0:00:16
3. Ryder Hesjedal (Can) Garmin-Sharp
4. Mauro Santambrogio (Ita) Vini Fantini-Selle Italia
5. Samuel Sanchez Gonzalez (Esp) Euskaltel-Euskadi
6. Giampaolo Caruso (Ita) Katusha
7. Pieter Weening (Ned) Orica-GreenEdge
8. Bradley Wiggins (Gbr) Sky Procycling
9. Benat Intxausti Elorriaga (Esp) Movistar Team
10. Robert Gesink (Ned) Blanco Pro Cycling Team
11. Robert Kiserlovski (Cro) RadioShack Leopard
12. Thomas Danielson (USA) Garmin-Sharp
13. Ivan Santaromita (Ita) BMC Racing Team
14. Rigoberto Uran Uran (Col) Sky Procycling
15. Valerio Agnoli (Ita) Astana Pro Team
16. Yury Trofimov (Rus) Katusha
17. Vincenzo Nibali (Ita) Astana Pro Team
18. Sergio Luis Henao Montoya (Col) Sky Procycling 0:00:36
19. Enrico Battaglin (Ita) Bardiani Valvole-CSF Inox 0:00:49
20. Giovanni Visconti (Ita) Movistar Team 0:00:50
21. Fabio Aru (Ita) Astana Pro Team
22. Steve Morabito (Sui) BMC Racing Team
23. Rafael Valls Ferri (Esp) Vacansoleil-DCM Pro Cycling Team
24. Cayetano José Sarmiento Tunarrosa (Col) Cannondale Pro Cycling
25. Michal Golas (Pol) Omega Pharma-Quick Step
26. Jorge Azanza Soto (Esp) Euskaltel-Euskadi
27. Carlos Alberto Betancur Gomez (Col) AG2R La Mondiale
28. Domenico Pozzovivo (Ita) AG2R La Mondiale
29. Rafal Majka (Pol) Team Saxo-Tinkoff
30. Steven Kruijswijk (Ned) Blanco Pro Cycling Team
31. Franco Pellizotti (Ita) Androni Giocattoli
32. Przemyslaw Niemiec (Pol) Lampre-Merida 0:01:00
33. Michele Scarponi (Ita) Lampre-Merida
34. Diego Rosa (Ita) Androni Giocattoli 0:01:37
35. Alessandro Proni (Ita) Vini Fantini-Selle Italia 0:01:52
36. Stefano Garzelli (Ita) Vini Fantini-Selle Italia
37. Fabio Andres Duarte Arevalo (Col) Colombia
38. Marco Marcato (Ita) Vacansoleil-DCM Pro Cycling Team
39. Bruno Pires (Por) Team Saxo-Tinkoff
40. Arnold Jeannesson (Fra) FDJ
41. Rory Sutherland (Aus) Team Saxo-Tinkoff
42. Juan Manuel Garate (Esp) Blanco Pro Cycling Team
43. Serge Pauwels (Bel) Omega Pharma-Quick Step
44. Fabio Felline (Ita) Androni Giocattoli
45. Francis De Greef (Bel) Lotto Belisol
46. Francis Mourey (Fra) FDJ
47. Francisco José Ventoso Alberdi (Esp) Movistar Team
48. Peter Stetina (USA) Garmin-Sharp
49. Danilo Wyss (Sui) BMC Racing Team
50. Grega Bole (Slo) Vacansoleil-DCM Pro Cycling Team
51. Danilo Hondo (Ger) RadioShack Leopard
52. Vladimir Karpets (Rus) Movistar Team
53. Wilco Kelderman (Ned) Blanco Pro Cycling Team
54. Francesco Manuel Bongiorno (Ita) Bardiani Valvole-CSF Inox
55. Andrey Zeits (Kaz) Astana Pro Team
56. Tiago Machado (Por) RadioShack Leopard
57. Angel Vicioso Arcos (Esp) Katusha
58. Paolo Longo Borghini (Ita) Cannondale Pro Cycling
59. Egoi Martinez De Esteban (Esp) Euskaltel-Euskadi
60. Gianluca Brambilla (Ita) Omega Pharma-Quick Step
61. Evgeni Petrov (Rus) Team Saxo-Tinkoff
62. Gorka Verdugo Marcotegui (Esp) Euskaltel-Euskadi
63. Petr Ignatenko (Rus) Katusha
64. Damiano Caruso (Ita) Cannondale Pro Cycling
65. Darwin Atapuma Hurtado (Col) Colombia
66. Danilo Di Luca (Ita) Vini Fantini-Selle Italia
67. Jose Rodolfo Serpa Perez (Col) Lampre-Merida
68. Miguel Angel Rubiano Chavez (Col) Androni Giocattoli
69. Emanuele Sella (Ita) Androni Giocattoli
70. Stefano Pirazzi (Ita) Bardiani Valvole-CSF Inox 0:02:03
71. Tanel Kangert (Est) Astana Pro Team 0:03:05
72. Simone Stortoni (Ita) Lampre-Merida
73. Kanstantsin Siutsou (Blr) Sky Procycling 0:03:23
74. Dalivier Ospina Navarro (Col) Colombia 0:03:31
75. Vladimir Gusev (Rus) Katusha 0:04:24
76. Jarlinson Pantano (Col) Colombia
77. Salvatore Puccio (Ita) Sky Procycling 0:07:05
78. Julien Berard (Fra) AG2R La Mondiale
79. Leonardo Fabio Duque (Col) Colombia 0:08:27
80. Vicente Reynes Mimo (Esp) Lotto Belisol
81. Dirk Bellemakers (Ned) Lotto Belisol
82. Alex Dowsett (Gbr) Movistar Team
83. Elia Viviani (Ita) Cannondale Pro Cycling
84. Filippo Pozzato (Ita) Lampre-Merida
85. Sonny Colbrelli (Ita) Bardiani Valvole-CSF Inox
86. Marco Canola (Ita) Bardiani Valvole-CSF Inox
87. Sacha Modolo (Ita) Bardiani Valvole-CSF Inox
88. Fabio Sabatini (Ita) Cannondale Pro Cycling
89. Ricardo Mestre (Por) Euskaltel-Euskadi
90. Dominique Rollin (Can) FDJ
91. Jens Keukeleire (Bel) Orica-GreenEdge
92. Luke Durbridge (Aus) Orica-GreenEdge
93. Alan Marangoni (Ita) Cannondale Pro Cycling
94. Nicola Boem (Ita) Bardiani Valvole-CSF Inox
95. Murilo Antonio Fischer (Bra) FDJ
96. Tiziano Dall’Antonia (Ita) Cannondale Pro Cycling
97. Stefano Locatelli (Ita) Bardiani Valvole-CSF Inox
98. Martijn Keizer (Ned) Vacansoleil-DCM Pro Cycling Team
99. Matti Breschel (Den) Team Saxo-Tinkoff
100. Maarten Wynants (Bel) Blanco Pro Cycling Team
101. Rob Ruijgh (Ned) Vacansoleil-DCM Pro Cycling Team
102. Stef Clement (Ned) Blanco Pro Cycling Team
103. John Degenkolb (Ger) Team Argos-Shimano
104. Koen De Kort (Ned) Team Argos-Shimano
105. Gert Dockx (Bel) Lotto Belisol
106. Frederik Veuchelen (Bel) Vacansoleil-DCM Pro Cycling Team
107. Cristiano Salerno (Ita) Cannondale Pro Cycling
108. Patrick Gretsch (Ger) Team Argos-Shimano
109. Christian Knees (Ger) Sky Procycling
110. Matteo Rabottini (Ita) Vini Fantini-Selle Italia
111. Willem Wauters (Bel) Vacansoleil-DCM Pro Cycling Team
112. Cameron Wurf (Aus) Cannondale Pro Cycling
113. Mark Cavendish (Gbr) Omega Pharma-Quick Step
114. Julien Vermote (Bel) Omega Pharma-Quick Step
115. Nelson Filipe Santos Simoes Oliveira (Por) RadioShack Leopard
116. Jérôme Pineau (Fra) Omega Pharma-Quick Step
117. Karsten Kroon (Ned) Team Saxo-Tinkoff
118. Thomas Damuseau (Fra) Team Argos-Shimano
119. Ben Gastauer (Lux) AG2R La Mondiale
120. Guillaume Bonnafond (Fra) AG2R La Mondiale
121. Paul Martens (Ger) Blanco Pro Cycling Team
122. Mads Christensen (Den) Team Saxo-Tinkoff
123. Lars Ytting Bak (Den) Lotto Belisol
124. Hubert Dupont (Fra) AG2R La Mondiale
125. Adam Hansen (Aus) Lotto Belisol
126. Mattia Cattaneo (Ita) Lampre-Merida
127. Christian Vande Velde (USA) Garmin-Sharp
128. Brett Lancaster (Aus) Orica-GreenEdge
129. Robert Vrecer (Slo) Euskaltel-Euskadi
130. Sylvain Georges (Fra) AG2R La Mondiale
131. Edoardo Zardini (Ita) Bardiani Valvole-CSF Inox
132. Daniele Bennati (Ita) Team Saxo-Tinkoff
133. Matteo Trentin (Ita) Omega Pharma-Quick Step
134. Albert Timmer (Ned) Team Argos-Shimano
135. Fredrik Carl Wilhelm Kessiakoff (Swe) Astana Pro Team
136. George Bennett (Nzl) RadioShack Leopard
137. Alessandro Vanotti (Ita) Astana Pro Team
138. Dmitry Kozontchuk (Rus) Katusha
139. Robinson Eduardo Chalapud Gomez (Col) Colombia
140. José Herrada Lopez (Esp) Movistar Team
141. Pablo Lastras Garcia (Esp) Movistar Team
142. Maurits Lammertink (Ned) Vacansoleil-DCM Pro Cycling Team 0:12:16
143. Kristijan Durasek (Cro) Lampre-Merida
144. Gert Steegmans (Bel) Omega Pharma-Quick Step 0:12:55
145. Johan Le Bon (Fra) FDJ
146. Pavel Brutt (Rus) Katusha 0:13:37
147. Robert Hunter (RSA) Garmin-Sharp 0:14:17
148. Taylor Phinney (USA) BMC Racing Team
149. Daniel Oss (Ita) BMC Racing Team
150. Iljo Keisse (Bel) Omega Pharma-Quick Step
151. Thomas Dekker (Ned) Garmin-Sharp
152. Ramunas Navardauskas (Ltu) Garmin-Sharp
153. Frederik Willems (Bel) Lotto Belisol
154. Eros Capecchi (Ita) Movistar Team
155. Hayden Roulston (Nzl) RadioShack Leopard
156. Daniele Pietropolli (Ita) Lampre-Merida
157. Ioannis Tamouridis (Gre) Euskaltel-Euskadi
158. Maarten Tjallingii (Ned) Blanco Pro Cycling Team
159. Brian Bulgac (Ned) Lotto Belisol
160. Giacomo Nizzolo (Ita) RadioShack Leopard
161. Roberto Ferrari (Ita) Lampre-Merida
162. Leigh Howard (Aus) Orica-GreenEdge
163. Christian Meier (Can) Orica-GreenEdge
164. Jens Mouris (Ned) Orica-GreenEdge
165. Carlos Julian Quintero (Col) Colombia
166. Wilson Alexander Marentes Torres (Col) Colombia
167. Tomas Aurelio Gil Martinez (Ven) Androni Giocattoli
168. Tobias Ludvigsson (Swe) Team Argos-Shimano
169. Edwin Alcibiades Avila Vanegas (Col) Colombia
170. Jackson Rodriguez (Ven) Androni Giocattoli
171. Bert De Backer (Bel) Team Argos-Shimano
172. Luka Mezgec (Slo) Team Argos-Shimano
173. Svein Tuft (Can) Orica-GreenEdge
174. Maxim Belkov (Rus) Katusha
175. Juan Jose Cobo Acebo (Esp) Movistar Team
176. Anthony Roux (Fra) FDJ
177. Giairo Ermeti (Ita) Androni Giocattoli
178. Nathan Haas (Aus) Garmin-Sharp
179. Matthew Harley Goss (Aus) Orica-GreenEdge
180. David Millar (Gbr) Garmin-Sharp
181. Francesco Chicchi (Ita) Vini Fantini-Selle Italia
182. Rafael Andriato (Bra) Vini Fantini-Selle Italia
183. Oscar Gatto (Ita) Vini Fantini-Selle Italia
184. Fabio Taborre (Ita) Vini Fantini-Selle Italia
185. Manuele Boaro (Ita) Team Saxo-Tinkoff
186. Yaroslav Popovych (Ukr) RadioShack Leopard
187. Pim Ligthart (Ned) Vacansoleil-DCM Pro Cycling Team
188. Dmitriy Gruzdev (Kaz) Astana Pro Team
189. Xabier Zandio Echaide (Esp) Sky Procycling
190. Danny Pate (USA) Sky Procycling
191. Stephen Cummings (Gbr) BMC Racing Team
192. Sandy Casar (Fra) FDJ
193. Klaas Lodewyck (Bel) BMC Racing Team 0:17:07
194. Adam Blythe (Gbr) BMC Racing Team
195. Davide Appollonio (Ita) AG2R La Mondiale
196. Pablo Urtasun Perez (Esp) Euskaltel-Euskadi 0:19:31
197. Dario Cataldo (Ita) Sky Procycling
198. Miguel Minguez Ayala (Esp) Euskaltel-Euskadi
199. Nacer Bouhanni (Fra) FDJ
200. Laurent Pichon (Fra) FDJ
201. Jesse Sergent (Nzl) RadioShack Leopard
202. Jack Bobridge (Aus) Blanco Pro Cycling Team
203. Manuel Belletti (Ita) AG2R La Mondiale
204. Kenny Dehaes (Bel) Lotto Belisol
205. Ji Cheng (Chn) Team Argos-Shimano
206. Mattia Gavazzi (Ita) Androni Giocattoli 0:19:35
207. Paolo Tiralongo (Ita) Astana Pro Team 0:20:00

GC after Stage 3
1. Luca Paolini (Ita) Katusha 9:04:32
2. Bradley Wiggins (Gbr) Sky Procycling 0:00:17
3. Rigoberto Uran Uran (Col) Sky Procycling
4. Benat Intxausti Elorriaga (Esp) Movistar Team 0:00:26
5. Vincenzo Nibali (Ita) Astana Pro Team 0:00:31
6. Valerio Agnoli (Ita) Astana Pro Team
7. Ryder Hesjedal (Can) Garmin-Sharp 0:00:34
8. Giampaolo Caruso (Ita) Katusha 0:00:36
9. Yury Trofimov (Rus) Katusha
10. Sergio Luis Henao Montoya (Col) Sky Procycling 0:00:37
11. Mauro Santambrogio (Ita) Vini Fantini-Selle Italia 0:00:39
12. Cadel Evans (Aus) BMC Racing Team 0:00:42
13. Thomas Danielson (USA) Garmin-Sharp
14. Pieter Weening (Ned) Orica-GreenEdge 0:00:45
15. Robert Gesink (Ned) Blanco Pro Cycling Team
16. Ivan Santaromita (Ita) BMC Racing Team 0:00:54
17. Giovanni Visconti (Ita) Movistar Team 0:01:00
18. Robert Kiserlovski (Cro) RadioShack Leopard
19. Fabio Aru (Ita) Astana Pro Team 0:01:05
20. Samuel Sanchez Gonzalez (Esp) Euskaltel-Euskadi 0:01:18
21. Steven Kruijswijk (Ned) Blanco Pro Cycling Team 0:01:19
22. Michele Scarponi (Ita) Lampre-Merida 0:01:23
23. Przemyslaw Niemiec (Pol) Lampre-Merida
24. Rafael Valls Ferri (Esp) Vacansoleil-DCM Pro Cycling Team 0:01:25
25. Steve Morabito (Sui) BMC Racing Team 0:01:28
26. Rafal Majka (Pol) Team Saxo-Tinkoff 0:01:34
27. Franco Pellizotti (Ita) Androni Giocattoli 0:01:37
28. Michal Golas (Pol) Omega Pharma-Quick Step 0:01:39
29. Carlos Alberto Betancur Gomez (Col) AG2R La Mondiale 0:01:41
30. Domenico Pozzovivo (Ita) AG2R La Mondiale
31. Jorge Azanza Soto (Esp) Euskaltel-Euskadi 0:01:52
32. Angel Vicioso Arcos (Esp) Katusha 0:02:12
33. Stefano Garzelli (Ita) Vini Fantini-Selle Italia 0:02:15
34. Danilo Di Luca (Ita) Vini Fantini-Selle Italia
35. Jose Rodolfo Serpa Perez (Col) Lampre-Merida
36. Peter Stetina (USA) Garmin-Sharp 0:02:18
37. Juan Manuel Garate (Esp) Blanco Pro Cycling Team 0:02:21
38. Wilco Kelderman (Ned) Blanco Pro Cycling Team
39. Diego Rosa (Ita) Androni Giocattoli 0:02:24
40. Grega Bole (Slo) Vacansoleil-DCM Pro Cycling Team 0:02:27
41. Damiano Caruso (Ita) Cannondale Pro Cycling 0:02:28
42. Danilo Hondo (Ger) RadioShack Leopard 0:02:32
43. Francesco Manuel Bongiorno (Ita) Bardiani Valvole-CSF Inox 0:02:34
44. Evgeni Petrov (Rus) Team Saxo-Tinkoff 0:02:36
45. Rory Sutherland (Aus) Team Saxo-Tinkoff
46. Tiago Machado (Por) RadioShack Leopard
47. Miguel Angel Rubiano Chavez (Col) Androni Giocattoli 0:02:39
48. Emanuele Sella (Ita) Androni Giocattoli
49. Gianluca Brambilla (Ita) Omega Pharma-Quick Step 0:02:41
50. Serge Pauwels (Bel) Omega Pharma-Quick Step
51. Cayetano José Sarmiento Tunarrosa (Col) Cannondale Pro Cycling 0:02:43
52. Stefano Pirazzi (Ita) Bardiani Valvole-CSF Inox 0:02:45
53. Arnold Jeannesson (Fra) FDJ 0:02:48
54. Francis Mourey (Fra) FDJ
55. Darwin Atapuma Hurtado (Col) Colombia 0:02:49
56. Fabio Andres Duarte Arevalo (Col) Colombia
57. Francis De Greef (Bel) Lotto Belisol 0:02:53
58. Egoi Martinez De Esteban (Esp) Euskaltel-Euskadi 0:02:54
59. Gorka Verdugo Marcotegui (Esp) Euskaltel-Euskadi
60. Marco Marcato (Ita) Vacansoleil-DCM Pro Cycling Team 0:02:55
61. Petr Ignatenko (Rus) Katusha 0:02:57
62. Francisco José Ventoso Alberdi (Esp) Movistar Team 0:03:15
63. Vladimir Karpets (Rus) Movistar Team
64. Tanel Kangert (Est) Astana Pro Team 0:03:20
65. Enrico Battaglin (Ita) Bardiani Valvole-CSF Inox 0:03:27
66. Bruno Pires (Por) Team Saxo-Tinkoff 0:03:29
67. Alessandro Proni (Ita) Vini Fantini-Selle Italia 0:03:38
68. Paolo Longo Borghini (Ita) Cannondale Pro Cycling 0:03:45
69. Andrey Zeits (Kaz) Astana Pro Team 0:04:07
70. Dalivier Ospina Navarro (Col) Colombia 0:04:28
71. Fabio Felline (Ita) Androni Giocattoli 0:04:29
72. Kanstantsin Siutsou (Blr) Sky Procycling 0:04:30
73. Vladimir Gusev (Rus) Katusha 0:04:44
74. Simone Stortoni (Ita) Lampre-Merida 0:05:03
75. Jarlinson Pantano (Col) Colombia 0:05:21
76. Danilo Wyss (Sui) BMC Racing Team 0:06:27
77. Salvatore Puccio (Ita) Sky Procycling 0:07:06
78. Alex Dowsett (Gbr) Movistar Team 0:08:37
79. José Herrada Lopez (Esp) Movistar Team
80. Fredrik Carl Wilhelm Kessiakoff (Swe) Astana Pro Team 0:08:42
81. Mattia Cattaneo (Ita) Lampre-Merida 0:08:50
82. Matteo Rabottini (Ita) Vini Fantini-Selle Italia
83. Elia Viviani (Ita) Cannondale Pro Cycling 0:08:51
84. Christian Vande Velde (USA) Garmin-Sharp 0:08:53
85. Mark Cavendish (Gbr) Omega Pharma-Quick Step 0:08:56
86. Luke Durbridge (Aus) Orica-GreenEdge
87. Willem Wauters (Bel) Vacansoleil-DCM Pro Cycling Team
88. Paul Martens (Ger) Blanco Pro Cycling Team
89. Jens Keukeleire (Bel) Orica-GreenEdge
90. Rob Ruijgh (Ned) Vacansoleil-DCM Pro Cycling Team 0:09:02
91. Frederik Veuchelen (Bel) Vacansoleil-DCM Pro Cycling Team
92. Fabio Sabatini (Ita) Cannondale Pro Cycling 0:09:03
93. Alan Marangoni (Ita) Cannondale Pro Cycling
94. Tiziano Dall’Antonia (Ita) Cannondale Pro Cycling
95. Nicola Boem (Ita) Bardiani Valvole-CSF Inox 0:09:09
96. Stefano Locatelli (Ita) Bardiani Valvole-CSF Inox
97. Edoardo Zardini (Ita) Bardiani Valvole-CSF Inox
98. George Bennett (Nzl) RadioShack Leopard 0:09:11
99. Mads Christensen (Den) Team Saxo-Tinkoff
100. Matteo Trentin (Ita) Omega Pharma-Quick Step 0:09:16
101. Ben Gastauer (Lux) AG2R La Mondiale 0:09:18
102. Hubert Dupont (Fra) AG2R La Mondiale
103. Sylvain Georges (Fra) AG2R La Mondiale
104. Leonardo Fabio Duque (Col) Colombia 0:09:24
105. Robinson Eduardo Chalapud Gomez (Col) Colombia
106. Adam Hansen (Aus) Lotto Belisol 0:09:28
107. Dirk Bellemakers (Ned) Lotto Belisol
108. Lars Ytting Bak (Den) Lotto Belisol
109. Ricardo Mestre (Por) Euskaltel-Euskadi 0:09:29
110. Sonny Colbrelli (Ita) Bardiani Valvole-CSF Inox 0:09:32
111. Murilo Antonio Fischer (Bra) FDJ 0:09:36
112. John Degenkolb (Ger) Team Argos-Shimano 0:09:41
113. Thomas Damuseau (Fra) Team Argos-Shimano
114. Robert Vrecer (Slo) Euskaltel-Euskadi 0:09:48
115. Julien Berard (Fra) AG2R La Mondiale 0:09:49
116. Pablo Lastras Garcia (Esp) Movistar Team 0:09:50
117. Karsten Kroon (Ned) Team Saxo-Tinkoff 0:09:52
118. Vicente Reynes Mimo (Esp) Lotto Belisol 0:10:21
119. Koen De Kort (Ned) Team Argos-Shimano
120. Nelson Filipe Santos Simoes Oliveira (Por) RadioShack Leopard 0:10:33
121. Daniele Bennati (Ita) Team Saxo-Tinkoff 0:10:37
122. Matti Breschel (Den) Team Saxo-Tinkoff
123. Alessandro Vanotti (Ita) Astana Pro Team 0:10:42
124. Brett Lancaster (Aus) Orica-GreenEdge 0:10:55
125. Marco Canola (Ita) Bardiani Valvole-CSF Inox 0:10:56
126. Albert Timmer (Ned) Team Argos-Shimano 0:10:57
127. Sacha Modolo (Ita) Bardiani Valvole-CSF Inox 0:11:04
128. Filippo Pozzato (Ita) Lampre-Merida 0:11:07
129. Guillaume Bonnafond (Fra) AG2R La Mondiale 0:11:11
130. Cristiano Salerno (Ita) Cannondale Pro Cycling 0:11:14
131. Gert Dockx (Bel) Lotto Belisol 0:11:49
132. Jérôme Pineau (Fra) Omega Pharma-Quick Step 0:11:50
133. Dmitry Kozontchuk (Rus) Katusha 0:11:55
134. Maarten Wynants (Bel) Blanco Pro Cycling Team 0:11:59
135. Dominique Rollin (Can) FDJ 0:12:15
136. Christian Knees (Ger) Sky Procycling 0:12:19
137. Patrick Gretsch (Ger) Team Argos-Shimano
138. Julien Vermote (Bel) Omega Pharma-Quick Step 0:12:21
139. Martijn Keizer (Ned) Vacansoleil-DCM Pro Cycling Team 0:12:24
140. Kristijan Durasek (Cro) Lampre-Merida 0:12:39
141. Maurits Lammertink (Ned) Vacansoleil-DCM Pro Cycling Team 0:13:44
142. Johan Le Bon (Fra) FDJ 0:13:51
143. Cameron Wurf (Aus) Cannondale Pro Cycling 0:13:55
144. Stef Clement (Ned) Blanco Pro Cycling Team 0:14:03
145. Eros Capecchi (Ita) Movistar Team 0:14:27
146. Fabio Taborre (Ita) Vini Fantini-Selle Italia 0:14:34
147. Ramunas Navardauskas (Ltu) Garmin-Sharp 0:14:43
148. Nathan Haas (Aus) Garmin-Sharp
149. Matthew Harley Goss (Aus) Orica-GreenEdge 0:14:46
150. Christian Meier (Can) Orica-GreenEdge
151. Taylor Phinney (USA) BMC Racing Team 0:14:55
152. Daniel Oss (Ita) BMC Racing Team
153. Manuele Boaro (Ita) Team Saxo-Tinkoff
154. Stephen Cummings (Gbr) BMC Racing Team
155. Giacomo Nizzolo (Ita) RadioShack Leopard 0:15:01
156. Hayden Roulston (Nzl) RadioShack Leopard
157. Giairo Ermeti (Ita) Androni Giocattoli 0:15:04
158. Iljo Keisse (Bel) Omega Pharma-Quick Step 0:15:06
159. Anthony Roux (Fra) FDJ 0:15:13
160. Sandy Casar (Fra) FDJ
161. Carlos Julian Quintero (Col) Colombia 0:15:14
162. Frederik Willems (Bel) Lotto Belisol 0:15:18
163. Pavel Brutt (Rus) Katusha 0:15:21
164. Xabier Zandio Echaide (Esp) Sky Procycling 0:15:31
165. Luka Mezgec (Slo) Team Argos-Shimano
166. Tobias Ludvigsson (Swe) Team Argos-Shimano
167. Danny Pate (USA) Sky Procycling
168. Ioannis Tamouridis (Gre) Euskaltel-Euskadi 0:15:38
169. Leigh Howard (Aus) Orica-GreenEdge 0:15:58
170. Gert Steegmans (Bel) Omega Pharma-Quick Step 0:16:01
171. Maarten Tjallingii (Ned) Blanco Pro Cycling Team 0:16:03
172. Oscar Gatto (Ita) Vini Fantini-Selle Italia
173. Daniele Pietropolli (Ita) Lampre-Merida 0:16:15
174. Robert Hunter (RSA) Garmin-Sharp 0:16:19
175. Dmitriy Gruzdev (Kaz) Astana Pro Team 0:16:32
176. Jens Mouris (Ned) Orica-GreenEdge 0:16:45
177. Svein Tuft (Can) Orica-GreenEdge
178. Jackson Rodriguez (Ven) Androni Giocattoli 0:16:54
179. Tomas Aurelio Gil Martinez (Ven) Androni Giocattoli
180. Juan Jose Cobo Acebo (Esp) Movistar Team 0:17:06
181. Edwin Alcibiades Avila Vanegas (Col) Colombia 0:17:08
182. Thomas Dekker (Ned) Garmin-Sharp 0:17:12
183. Roberto Ferrari (Ita) Lampre-Merida 0:17:30
184. Rafael Andriato (Bra) Vini Fantini-Selle Italia 0:17:45
185. Francesco Chicchi (Ita) Vini Fantini-Selle Italia
186. David Millar (Gbr) Garmin-Sharp 0:17:56
187. Davide Appollonio (Ita) AG2R La Mondiale 0:17:58
188. Maxim Belkov (Rus) Katusha 0:18:00
189. Bert De Backer (Bel) Team Argos-Shimano 0:18:05
190. Brian Bulgac (Ned) Lotto Belisol 0:18:21
191. Yaroslav Popovych (Ukr) RadioShack Leopard 0:19:19
192. Dario Cataldo (Ita) Sky Procycling 0:19:32
193. Pim Ligthart (Ned) Vacansoleil-DCM Pro Cycling Team 0:19:55
194. Adam Blythe (Gbr) BMC Racing Team 0:20:06
195. Klaas Lodewyck (Bel) BMC Racing Team
196. Paolo Tiralongo (Ita) Astana Pro Team 0:20:15
197. Jesse Sergent (Nzl) RadioShack Leopard
198. Wilson Alexander Marentes Torres (Col) Colombia 0:20:40
199. Miguel Minguez Ayala (Esp) Euskaltel-Euskadi 0:22:03
200. Mattia Gavazzi (Ita) Androni Giocattoli 0:22:12
201. Manuel Belletti (Ita) AG2R La Mondiale 0:22:15
202. Laurent Pichon (Fra) FDJ 0:23:05
203. Ji Cheng (Chn) Team Argos-Shimano 0:23:23
204. Kenny Dehaes (Bel) Lotto Belisol 0:23:50
205. Nacer Bouhanni (Fra) FDJ 0:24:34
206. Jack Bobridge (Aus) Blanco Pro Cycling Team 0:25:41
207. Pablo Urtasun Perez (Esp) Euskaltel-Euskadi 0:27:05





Leave a Reply

You must be logged in to post a comment.