Featured Stories

Recent Videos

Giro d\’Italia – Stage 21 Final Full Results, Photos – Menchov Wins Overall

by pedalmag.com

May 31, 2009 (Rome, Italy) – Rabobank’s Denis Menchov (Rus) has won the 2009 Giro d’Italia recovering quickly from a crash on the final 15.5km ITT Stage 21 in Rome won by Ignatas Konovalovas (Ltu) Cervelo Test Team as the Giro wrapped up on Sunday. Italy’s Danilo Di Luca (Ita) LPR Brakes-Farnese Vini finished second overall with Franco Pellizotti (Ita) Liquigas taking 3rd. Canada’s Michael Barry (Team Columbia-Highroad) placed 37th on the final stage and finished 127th overall.

Results

1. Ignatas Konovalovas (Ltu) Cervelo Test Team 18:42 (46.203 km/h)
2. Bradley Wiggins (GBr) Garmin-Slipstream 0:01
3. Edvald Boasson Hagen (Nor) Team Columbia-Highroad 0:07
4. Yaroslav Popovych (Ukr) Astana 0:11
5. Marzio Bruseghin (Ita) Lampre-N.G.C. 0:16
6. Giovanni Visconti (Ita) ISD 0:18
7. Dries Devenyns (Bel) Quick Step 0:20
8. Maarten Tjallingii (Ned) Rabobank 0:21
9. Stefano Garzelli (Ita) Acqua & Sapone-Caffe Mokambo 0:23
10. Denis Menchov (Rus) Rabobank 0:24
11. Janez Brajkovic (Slo) Astana 0:27
12. Marco Pinotti (Ita) Team Columbia-Highroad 0:29
13. Gabriele Bosisio (Ita) LPR Brakes-Farnese Vini 0:30
14. Philippe Gilbert (Bel) Silence-Lotto 0:36
15. Andriy Grivko (Ukr) ISD 0:39
16. Franco Pellizotti (Ita) Liquigas 0:40
17. Danilo Di Luca (Ita) LPR Brakes-Farnese Vini 0:45
18. Ivan Basso (Ita) Liquigas 0:46
19. Tom Stamsnijder (Ned) Rabobank
20. Michael Rogers (Aus) Team Columbia-Highroad 0:49
21. Mauro Facci (Ita) Quick Step
22. Bartosz Huzarski (Pol) ISD 0:51
23. Tadej Valjavec (Slo) AG2R La Mondiale
24. Yuriy Krivtsov (Ukr) AG2R La Mondiale
25. Kevin Seeldraeyers (Bel) Quick Step 0:53
26. Kanstantsin Siutsou (Blr) Team Columbia-Highroad
27. Levi Leipheimer (USA) Astana
28. Jos Van Emden (Ned) Rabobank
29. Ian Stannard (GBr) ISD 0:54
30. Addy Engels (Ned) Quick Step 0:55
31. Manuel Quinziato (Ita) Liquigas 0:58
32. Christopher Froome (GBr) Barloworld 1:00
33. Gonzalo Rabunal (Spa) Xacobeo Galicia 1:01
34. Alessandro Petacchi (Ita) LPR Brakes-Farnese Vini 1:02
35. Jose Serpa (Col) Serramenti PVC Diquigiovanni-Androni Giocattoli
36. Lars Ytting Bak (Den) Team Saxo Bank 1:03
37. Michael Barry (Can) Team Columbia-Highroad 1:04
38. Manuele Mori (Ita) Lampre-N.G.C.
39. Thomas Danielson (USA) Garmin-Slipstream
40. Daniel Lloyd (GBr) Cervelo Test Team 1:05
41. Simon Gerrans (Aus) Cervelo Test Team
42. Mikhail Ignatiev (Rus) Team Katusha 1:07
43. Bram De Groot (Ned) Rabobank
44. Pablo Lastras (Spa) Caisse d’Epargne 1:08
45. Eduard Vorganov (Rus) Xacobeo Galicia 1:09
46. Giuseppe Palumbo (Ita) Acqua & Sapone-Caffe Mokambo 1:10
47. Diego Caccia (Ita) Barloworld
48. Damiano Cunego (Ita) Lampre-N.G.C. 1:11
49. Gustavo Cesar Veloso (Spa) Xacobeo Galicia 1:13
50. David Arroyo (Spa) Caisse d’Epargne 1:16
51. Danny Pate (USA) Garmin-Slipstream
52. Thomas Lövkvist (Swe) Team Columbia-Highroad 1:17
53. Lance Armstrong (USA) Astana 1:19
54. Martin Müller (Ger) Team Milram 1:20
55. Paolo Tiralongo (Ita) Lampre-N.G.C. 1:21
56. Jurgen Van Goolen (Bel) Team Saxo Bank
57. Thomas Rohregger (Aut) Team Milram
58. Gorazd Stangelj (Slo) Liquigas
59. Delio Ferandez (Spa) Xacobeo Galicia
60. Serge Pauwels (Bel) Cervelo Test Team 1:22
61. Francis De Greef (Bel) Silence-Lotto 1:23
62. Ted King (USA) Cervelo Test Team 1:24
63. Charles Wegelius (GBr) Silence-Lotto
64. Matthew Goss (Aus) Team Saxo Bank 1:25
65. Carlos Sastre (Spa) Cervelo Test Team 1:26
66. Andrey Zeits (Kaz) Astana 1:27
67. Juan José Haedo (Arg) Team Saxo Bank
68. Gilberto Simoni (Ita) Serramenti PVC Diquigiovanni-Androni Giocattoli 1:28
69. Enrico Gasparotto (Ita) Lampre-N.G.C. 1:29
70. José Luis Rubiera (Spa) Astana 1:30
71. Sébastien Hinault (Fra) AG2R La Mondiale
72. Francesco Reda (Ita) Quick Step
73. Paolo Longo Borghini (Ita) Barloworld 1:32
74. Jeremy Hunt (GBr) Cervelo Test Team
75. Guillaume Bonnafond (Fra) AG2R La Mondiale 1:34
76. Evgeny Petrov (Rus) Team Katusha 1:35
77. Angel Gomez (Spa) Fuji-Servetto
78. Francesco Masciarelli (Ita) Acqua & Sapone-Caffe Mokambo 1:37
79. Julian Dean (NZl) Garmin-Slipstream
80. Ruggero Marzoli (Ita) Acqua & Sapone-Caffe Mokambo 1:38
81. David Zabriskie (USA) Garmin-Slipstream 1:40
82. Riccardo Chiarini (Ita) LPR Brakes-Farnese Vini 1:41
83. Pieter Jacobs (Bel) Silence-Lotto 1:42
84. Allan Davis (Aus) Quick Step
85. Markus Fothen (Ger) Team Milram
86. John-Lee Augustyn (RSA) Barloworld 1:43
87. Dmitry Kozontchuk (Rus) Rabobank
88. Alessandro Bertolini (Ita) Serramenti PVC Diquigiovanni-Androni Giocattoli
89. Laurens Ten Dam (Ned) Rabobank
90. Hector Gonzalez (Spa) Fuji-Servetto 1:45
91. Kevin Hulsmans (Bel) Quick Step 1:46
92. Alexander Efimkin (Rus) AG2R La Mondiale
93. Michele Scarponi (Ita) Serramenti PVC Diquigiovanni-Androni Giocattoli 1:47
94. Mauro Da Dalto (Ita) Lampre-N.G.C. 1:48
95. Serafin Martinez (Spa) Xacobeo Galicia
96. Francesco De Bonis (Ita) Serramenti PVC Diquigiovanni-Androni Giocattoli 1:51
97. Vladimir Isaichev (Rus) Xacobeo Galicia
98. Luca Barla (Ita) Team Milram 1:52
99. Evgeny Sokolov (Rus) BBox Bouygues Telecom 1:53
100. Francesco Failli (Ita) Acqua & Sapone-Caffe Mokambo 1:57
101. Fredrik Kessiakoff (Swe) Fuji-Servetto 1:58
102. Bart Dockx (Bel) Silence-Lotto
103. Jean-Charles Senac (Fra) AG2R La Mondiale
104. Anthony Charteau (Fra) Caisse d’Epargne
105. Iker Camano (Spa) Fuji-Servetto 1:59
106. Giampaolo Cheula (Ita) Barloworld
107. Daniele Pietropolli (Ita) LPR Brakes-Farnese Vini
108. Saïd Haddou (Fra) BBox Bouygues Telecom 2:01
109. Francesco Gavazzi (Ita) Lampre-N.G.C. 2:05
110. Alessandro Donati (Ita) Acqua & Sapone-Caffe Mokambo
111. Renaud Dion (Fra) AG2R La Mondiale
112. Pavel Brutt (Rus) Team Katusha 2:08
113. Steve Morabito (Swi) Astana 2:10
114. Giairo Ermeti (Ita) LPR Brakes-Farnese Vini 2:14
115. Olivier Kaisen (Bel) Silence-Lotto
116. Serguei Klimov (Rus) Team Katusha 2:15
117. Oscar Gatto (Ita) ISD 2:17
118. Carlos José Ochoa (Ven) Serramenti PVC Diquigiovanni-Androni Giocattoli
119. Thomas Voeckler (Fra) BBox Bouygues Telecom
120. Anders Lund (Den) Team Saxo Bank 2:20
121. Alessandro Spezialetti (Ita) LPR Brakes-Farnese Vini 2:21
122. Daniel Navarro (Spa) Astana 2:22
123. Morris Possoni (Ita) Team Columbia-Highroad
124. Matteo Montaguti (Ita) LPR Brakes-Farnese Vini 2:23
125. Nikita Eskov (Rus) Team Katusha 2:24
126. Matthieu Sprick (Fra) BBox Bouygues Telecom
127. Jason McCartney (USA) Team Saxo Bank
128. Dario David Cioni (Ita) ISD
129. Félix Cardenas (Col) Barloworld 2:26
130. Guillaume le Floch (Fra) BBox Bouygues Telecom 2:31
131. Kjell Carlström (Fin) Liquigas
132. Johann Tschopp (Swi) BBox Bouygues Telecom 2:34
133. Robert Forster (Ger) Team Milram
134. Mauricio Ardila (Col) Rabobank
135. Alessandro Vanotti (Ita) Liquigas 2:35
136. Julien Belgy (Fra) BBox Bouygues Telecom
137. Matteo Bono (Ita) Lampre-N.G.C.
138. Christophe Brandt (Bel) Silence-Lotto
139. Marco Marzano (Ita) Lampre-N.G.C.
140. Kasper Klostergaard (Den) Team Saxo Bank 2:36
141. Robert Hunter (RSA) Barloworld 2:41
142. Leonardo Scarselli (Ita) ISD 2:43
143. Marcos Garcia (Spa) Xacobeo Galicia 2:44
144. Jens Voigt (Ger) Team Saxo Bank 2:45
145. Sylvester Szmyd (Pol) Liquigas 2:46
146. Mathieu Perget (Fra) Caisse d’Epargne 2:52
147. Alberto Fernandez (Spa) Fuji-Servetto 2:54
148. Jonas Ljungblad (Swe) Silence-Lotto 2:55
149. Davide Vigano (Ita) Fuji-Servetto
150. Jackson Rodriguez (Ven) Serramenti PVC Diquigiovanni-Androni Giocattoli
151. Andrea Masciarelli (Ita) Acqua & Sapone-Caffe Mokambo
152. Rubens Bertogliati (Swi) Serramenti PVC Diquigiovanni-Androni Giocattoli 2:57
153. Alexander Serov (Rus) Team Katusha 2:58
154. Arnold Jeannesson (Fra) Caisse d’Epargne
155. Luca Mazzanti (Ita) Team Katusha 3:00
156. Björn Schröder (Ger) Team Milram 3:09
157. Francesco Bellotti (Ita) Barloworld
158. Vladimir Miholjevic (Cro) Liquigas 3:12
159. Blaise Sonnery (Fra) AG2R La Mondiale 3:18
160. Leonardo Bertagnolli (Ita) Serramenti PVC Diquigiovanni-Androni Giocattoli 3:19
161. Valerio Agnoli (Ita) Liquigas 3:20
162. Dario Cataldo (Ita) Quick Step 3:21
163. Vasili Kiryienka (Blr) Caisse d’Epargne 3:24
164. Jure Golcer (Slo) LPR Brakes-Farnese Vini 3:28
165. Ben Swift (GBr) Team Katusha 3:53
166. Dmytro Grabovskyy (Ukr) ISD 4:07
167. Thomas Fothen (Ger) Team Milram 4:47
168. Philip Deignan (Irl) Cervelo Test Team 4:53
169. Volodymir Gustov (Ukr) Cervelo Test Team 5:46

Final GC

1. Denis Menchov (Rus) Rabobank 86:03:11
2. Danilo Di Luca (Ita) LPR Brakes-Farnese Vini 0:41
3. Franco Pellizotti (Ita) Liquigas 1:59
4. Carlos Sastre (Spa) Cervelo Test Team 3:46
5. Ivan Basso (Ita) Liquigas 3:59
6. Levi Leipheimer (USA) Astana 5:28
7. Stefano Garzelli (Ita) Acqua & Sapone-Caffe Mokambo 8:43
8. Michael Rogers (Aus) Team Columbia-Highroad 10:01
9. Tadej Valjavec (Slo) AG2R La Mondiale 11:13
10. Marzio Bruseghin (Ita) Lampre-N.G.C. 11:28
11. David Arroyo (Spa) Caisse d’Epargne 12:50
12. Lance Armstrong (USA) Astana 15:59
13. Jose Serpa (Col) Serramenti PVC Diquigiovanni-Androni Giocattoli 16:11
14. Kevin Seeldraeyers (Bel) Quick Step 16:15
15. Yaroslav Popovych (Ukr) Astana
16. Kanstantsin Siutsou (Blr) Team Columbia-Highroad 19:10
17. Francesco Masciarelli (Ita) Acqua & Sapone-Caffe Mokambo
18. Janez Brajkovic (Slo) Astana 28:07
19. Damiano Cunego (Ita) Lampre-N.G.C. 28:39
20. Lars Ytting Bak (Den) Team Saxo Bank 31:53
21. Francis De Greef (Bel) Silence-Lotto 33:18
22. Andriy Grivko (Ukr) ISD 39:19
23. Eduard Vorganov (Rus) Xacobeo Galicia 45:59
24. Gilberto Simoni (Ita) Serramenti PVC Diquigiovanni-Androni Giocattoli 46:03
25. Thomas Lövkvist (Swe) Team Columbia-Highroad 48:00
26. Jackson Rodriguez (Ven) Serramenti PVC Diquigiovanni-Androni Giocattoli 50:52
27. Gabriele Bosisio (Ita) LPR Brakes-Farnese Vini 53:46
28. Laurens Ten Dam (Ned) Rabobank 55:07
29. Thomas Rohregger (Aut) Team Milram 57:13
30. Carlos José Ochoa (Ven) Serramenti PVC Diquigiovanni-Androni Giocattoli 1:01:48
31. Daniel Navarro (Spa) Astana 1:02:21
32. Michele Scarponi (Ita) Serramenti PVC Diquigiovanni-Androni Giocattoli 1:05:06
33. Serge Pauwels (Bel) Cervelo Test Team 1:07:24
34. Evgeny Petrov (Rus) Team Katusha 1:10:01
35. Andrey Zeits (Kaz) Astana 1:14:56
36. Christopher Froome (GBr) Barloworld 1:15:21
37. Alexander Efimkin (Rus) AG2R La Mondiale 1:19:57
38. Paolo Tiralongo (Ita) Lampre-N.G.C. 1:24:43
39. Iker Camano (Spa) Fuji-Servetto 1:25:02
40. Marco Pinotti (Ita) Team Columbia-Highroad 1:27:17
41. Mauricio Ardila (Col) Rabobank 1:28:38
42. Luca Mazzanti (Ita) Team Katusha 1:29:54
43. Simon Gerrans (Aus) Cervelo Test Team 1:31:41
44. Sylvester Szmyd (Pol) Liquigas 1:31:44
45. Pablo Lastras (Spa) Caisse d’Epargne 1:32:23
46. Leonardo Bertagnolli (Ita) Serramenti PVC Diquigiovanni-Androni Giocattoli 1:34:52
47. Dario David Cioni (Ita) ISD 1:36:14
48. Jens Voigt (Ger) Team Saxo Bank 1:37:25
49. José Luis Rubiera (Spa) Astana 1:38:56
50. Fredrik Kessiakoff (Swe) Fuji-Servetto 1:41:08
51. Marco Marzano (Ita) Lampre-N.G.C. 1:41:43
52. Marcos Garcia (Spa) Xacobeo Galicia 1:42:25
53. Vladimir Miholjevic (Cro) Liquigas 1:42:51
54. Volodymir Gustov (Ukr) Cervelo Test Team 1:50:29
55. Jure Golcer (Slo) LPR Brakes-Farnese Vini 1:53:02
56. Philip Deignan (Irl) Cervelo Test Team 1:56:27
57. Arnold Jeannesson (Fra) Caisse d’Epargne 1:58:10
58. Francesco Bellotti (Ita) Barloworld 1:58:30
59. Dario Cataldo (Ita) Quick Step 2:00:24
60. Enrico Gasparotto (Ita) Lampre-N.G.C. 2:07:34
61. Valerio Agnoli (Ita) Liquigas 2:08:06
62. Kjell Carlström (Fin) Liquigas 2:09:44
63. Jason McCartney (USA) Team Saxo Bank 2:11:57
64. Blaise Sonnery (Fra) AG2R La Mondiale 2:12:00
65. Nikita Eskov (Rus) Team Katusha 2:12:44
66. Félix Cardenas (Col) Barloworld 2:12:58
67. Dmytro Grabovskyy (Ukr) ISD 2:13:08
68. Rubens Bertogliati (Swi) Serramenti PVC Diquigiovanni-Androni Giocattoli 2:17:19
69. Francesco Gavazzi (Ita) Lampre-N.G.C. 2:17:52
70. Christophe Brandt (Bel) Silence-Lotto 2:18:27
71. Bradley Wiggins (GBr) Garmin-Slipstream 2:20:09
72. Mathieu Perget (Fra) Caisse d’Epargne 2:22:50
73. Vasili Kiryienka (Blr) Caisse d’Epargne 2:23:00
74. Alessandro Spezialetti (Ita) LPR Brakes-Farnese Vini 2:24:34
75. Matthieu Sprick (Fra) BBox Bouygues Telecom 2:26:17
76. Giovanni Visconti (Ita) ISD 2:28:29
77. John-Lee Augustyn (RSA) Barloworld 2:30:38
78. Thomas Danielson (USA) Garmin-Slipstream 2:33:02
79. Dmitry Kozontchuk (Rus) Rabobank 2:34:17
80. Angel Gomez (Spa) Fuji-Servetto 2:37:45
81. Renaud Dion (Fra) AG2R La Mondiale 2:38:06
82. Edvald Boasson Hagen (Nor) Team Columbia-Highroad 2:39:36
83. Morris Possoni (Ita) Team Columbia-Highroad 2:40:36
84. Francesco De Bonis (Ita) Serramenti PVC Diquigiovanni-Androni Giocattoli 2:41:08
85. Jurgen Van Goolen (Bel) Team Saxo Bank 2:45:29
86. Andrea Masciarelli (Ita) Acqua & Sapone-Caffe Mokambo 2:46:43
87. Guillaume Bonnafond (Fra) AG2R La Mondiale 2:46:48
88. Steve Morabito (Swi) Astana 2:48:54
89. Thomas Voeckler (Fra) BBox Bouygues Telecom 2:48:56
90. Ignatas Konovalovas (Ltu) Cervelo Test Team 2:48:57
91. Francesco Failli (Ita) Acqua & Sapone-Caffe Mokambo 2:50:33
92. Alessandro Bertolini (Ita) Serramenti PVC Diquigiovanni-Androni Giocattoli 2:50:51
93. Manuele Mori (Ita) Lampre-N.G.C. 2:51:59
94. Daniele Pietropolli (Ita) LPR Brakes-Farnese Vini 2:53:20
95. Dries Devenyns (Bel) Quick Step 2:53:58
96. Gorazd Stangelj (Slo) Liquigas 2:55:04
97. Philippe Gilbert (Bel) Silence-Lotto 2:56:45
98. Kevin Hulsmans (Bel) Quick Step 2:58:46
99. Ruggero Marzoli (Ita) Acqua & Sapone-Caffe Mokambo 3:02:29
100. Maarten Tjallingii (Ned) Rabobank 3:03:22
101. Giampaolo Cheula (Ita) Barloworld 3:04:23
102. Bartosz Huzarski (Pol) ISD 3:06:15
103. Hector Gonzalez (Spa) Fuji-Servetto 3:06:57
104. Anthony Charteau (Fra) Caisse d’Epargne 3:08:14
105. Charles Wegelius (GBr) Silence-Lotto 3:08:25
106. Manuel Quinziato (Ita) Liquigas 3:08:53
107. Alessandro Vanotti (Ita) Liquigas 3:09:26
108. Mauro Facci (Ita) Quick Step 3:10:28
109. Alessandro Donati (Ita) Acqua & Sapone-Caffe Mokambo 3:13:03
110. Markus Fothen (Ger) Team Milram 3:13:33
111. Ted King (USA) Cervelo Test Team 3:15:04
112. Addy Engels (Ned) Quick Step 3:15:53
113. Paolo Longo Borghini (Ita) Barloworld 3:16:06
114. Daniel Lloyd (GBr) Cervelo Test Team 3:22:15
115. Gonzalo Rabunal (Spa) Xacobeo Galicia 3:22:51
116. Yuriy Krivtsov (Ukr) AG2R La Mondiale 3:23:44
117. Alexander Serov (Rus) Team Katusha 3:24:32
118. Riccardo Chiarini (Ita) LPR Brakes-Farnese Vini 3:24:59
119. Allan Davis (Aus) Quick Step 3:26:15
120. Mauro Da Dalto (Ita) Lampre-N.G.C. 3:27:01
121. Alessandro Petacchi (Ita) LPR Brakes-Farnese Vini 3:27:52
122. Diego Caccia (Ita) Barloworld 3:28:31
123. Matteo Bono (Ita) Lampre-N.G.C. 3:30:07
124. Delio Ferandez (Spa) Xacobeo Galicia 3:30:08
125. Pavel Brutt (Rus) Team Katusha 3:31:08
126. Johann Tschopp (Swi) BBox Bouygues Telecom 3:32:21
127. Michael Barry (Can) Team Columbia-Highroad 3:34:48
128. Jonas Ljungblad (Swe) Silence-Lotto 3:35:42
129. Guillaume le Floch (Fra) BBox Bouygues Telecom 3:36:01
130. Pieter Jacobs (Bel) Silence-Lotto 3:39:47
131. Matthew Goss (Aus) Team Saxo Bank 3:42:59
132. Ben Swift (GBr) Team Katusha 3:45:35
133. Thomas Fothen (Ger) Team Milram 3:48:36
134. Tom Stamsnijder (Ned) Rabobank 3:51:16
135. Sébastien Hinault (Fra) AG2R La Mondiale 3:51:20
136. Julian Dean (NZl) Garmin-Slipstream 3:51:41
137. Serguei Klimov (Rus) Team Katusha 3:52:28
138. Giairo Ermeti (Ita) LPR Brakes-Farnese Vini 3:53:37
139. Francesco Reda (Ita) Quick Step 3:57:16
140. Björn Schröder (Ger) Team Milram 3:57:27
141. Luca Barla (Ita) Team Milram 3:57:43
142. Serafin Martinez (Spa) Xacobeo Galicia 4:01:28
143. Matteo Montaguti (Ita) LPR Brakes-Farnese Vini 4:01:48
144. Danny Pate (USA) Garmin-Slipstream 4:01:57
145. Gustavo Cesar Veloso (Spa) Xacobeo Galicia 4:02:45
146. Jean-Charles Senac (Fra) AG2R La Mondiale 4:03:12
147. Kasper Klostergaard (Den) Team Saxo Bank 4:04:24
148. Juan José Haedo (Arg) Team Saxo Bank 4:05:22
149. Oscar Gatto (Ita) ISD 4:06:10
150. Jeremy Hunt (GBr) Cervelo Test Team 4:08:52
151. Julien Belgy (Fra) BBox Bouygues Telecom 4:10:41
152. David Zabriskie (USA) Garmin-Slipstream 4:10:55
153. Bram De Groot (Ned) Rabobank 4:12:39
154. Robert Hunter (RSA) Barloworld 4:12:47
155. Anders Lund (Den) Team Saxo Bank 4:14:23
156. Davide Vigano (Ita) Fuji-Servetto 4:15:18
157. Leonardo Scarselli (Ita) ISD 4:15:31
158. Giuseppe Palumbo (Ita) Acqua & Sapone-Caffe Mokambo 4:17:54
159. Olivier Kaisen (Bel) Silence-Lotto
160. Ian Stannard (GBr) ISD 4:18:47
161. Martin Müller (Ger) Team Milram 4:19:16
162. Robert Forster (Ger) Team Milram 4:20:01
163. Saïd Haddou (Fra) BBox Bouygues Telecom 4:23:50
164. Vladimir Isaichev (Rus) Xacobeo Galicia 4:27:04
165. Alberto Fernandez (Spa) Fuji-Servetto 4:29:27
166. Jos Van Emden (Ned) Rabobank 4:30:09
167. Mikhail Ignatiev (Rus) Team Katusha 4:32:23
168. Bart Dockx (Bel) Silence-Lotto 4:33:42
169. Evgeny Sokolov (Rus) BBox Bouygues Telecom 4:59:11























































































































































































































































































































































Leave a Reply

You must be logged in to post a comment.