Featured Stories

Giro d\’Italia – Stage 20 Full Results, Photos – Gilbert Wins

by pedalmag.com

May 30, 2009 (Anagni, Italy) – Philippe Gilbert (Bel) Silence-Lotto gave his team a Giro stage win on Saturday taking Stage 20 from Napoli to Anagni, 164km. with Thomas Voeckler (Fra) BBox Bouygues Telecom in second and Stefano Garzelli (Ita) Acqua & Sapone – Caffe Mokambo in 3rd. Rabobank’s Denis Menchov (Rus) has a stronghold on the pink jersey with the final 15.5km ITT stage on Sunday in Rome.

Results

1. Philippe Gilbert (Bel) Silence-Lotto 4:30:07 (45.091 km/h)
2. Thomas Voeckler (Fra) BBox Bouygues Telecom 0:02
3. Stefano Garzelli (Ita) Acqua & Sapone-Caffe Mokambo 0:07
4. Allan Davis (Aus) Quick Step
5. Sébastien Hinault (Fra) AG2R La Mondiale
6. Franco Pellizotti (Ita) Liquigas
7. Edvald Boasson Hagen (Nor) Team Columbia-Highroad
8. Giovanni Visconti (Ita) ISD
9. Simon Gerrans (Aus) Cervelo Test Team
10. Serge Pauwels (Bel) Cervelo Test Team
11. Denis Menchov (Rus) Rabobank
12. Danilo Di Luca (Ita) LPR Brakes-Farnese Vini
13. Rubens Bertogliati (Swi) Serramenti PVC Diquigiovanni-Androni Giocattoli
14. Ruggero Marzoli (Ita) Acqua & Sapone-Caffe Mokambo
15. Alexander Serov (Rus) Team Katusha
16. Renaud Dion (Fra) AG2R La Mondiale
17. Damiano Cunego (Ita) Lampre-N.G.C.
18. Levi Leipheimer (USA) Astana
19. Tadej Valjavec (Slo) AG2R La Mondiale
20. Christopher Froome (GBr) Barloworld
21. Marzio Bruseghin (Ita) Lampre-N.G.C.
22. Eduard Vorganov (Rus) Xacobeo Galicia
23. Carlos Sastre (Spa) Cervelo Test Team
24. David Arroyo (Spa) Caisse d’Epargne
25. Vasili Kiryienka (Blr) Caisse d’Epargne
26. Yaroslav Popovych (Ukr) Astana
27. Kanstantsin Siutsou (Blr) Team Columbia-Highroad
28. Jose Serpa (Col) Serramenti PVC Diquigiovanni-Androni Giocattoli
29. Ivan Basso (Ita) Liquigas
30. Michael Rogers (Aus) Team Columbia-Highroad
31. Thomas Rohregger (Aut) Team Milram
32. Jurgen Van Goolen (Bel) Team Saxo Bank
33. Janez Brajkovic (Slo) Astana
34. Julian Dean (NZl) Garmin-Slipstream
35. Francesco Masciarelli (Ita) Acqua & Sapone-Caffe Mokambo
36. Jens Voigt (Ger) Team Saxo Bank
37. Kevin Seeldraeyers (Bel) Quick Step
38. Björn Schröder (Ger) Team Milram
39. Michele Scarponi (Ita) Serramenti PVC Diquigiovanni-Androni Giocattoli
40. Andrey Zeits (Kaz) Astana
41. Diego Caccia (Ita) Barloworld
42. Marcos Garcia (Spa) Xacobeo Galicia
43. Francis De Greef (Bel) Silence-Lotto
44. Lars Ytting Bak (Den) Team Saxo Bank
45. Evgeny Petrov (Rus) Team Katusha
46. Mathieu Perget (Fra) Caisse d’Epargne
47. Iker Camano (Spa) Fuji-Servetto
48. Serguei Klimov (Rus) Team Katusha
49. Nikita Eskov (Rus) Team Katusha
50. Carlos José Ochoa (Ven) Serramenti PVC Diquigiovanni-Androni Giocattoli
51. Francesco Bellotti (Ita) Barloworld
52. Jackson Rodriguez (Ven) Serramenti PVC Diquigiovanni-Androni Giocattoli 0:27
53. Ted King (USA) Cervelo Test Team 0:38
54. Matthew Goss (Aus) Team Saxo Bank 0:41
55. Gonzalo Rabunal (Spa) Xacobeo Galicia 0:48
56. Andriy Grivko (Ukr) ISD
57. Luca Mazzanti (Ita) Team Katusha
58. Bartosz Huzarski (Pol) ISD
59. Alexander Efimkin (Rus) AG2R La Mondiale
60. Gilberto Simoni (Ita) Serramenti PVC Diquigiovanni-Androni Giocattoli
61. Gabriele Bosisio (Ita) LPR Brakes-Farnese Vini
62. Valerio Agnoli (Ita) Liquigas 1:00
63. Daniel Navarro (Spa) Astana 1:38
64. Lance Armstrong (USA) Astana
65. Manuele Mori (Ita) Lampre-N.G.C.
66. Marco Pinotti (Ita) Team Columbia-Highroad
67. Paolo Tiralongo (Ita) Lampre-N.G.C.
68. Dmytro Grabovskyy (Ukr) ISD
69. Christophe Brandt (Bel) Silence-Lotto 2:00
70. Francesco Failli (Ita) Acqua & Sapone-Caffe Mokambo
71. Serafin Martinez (Spa) Xacobeo Galicia
72. Blaise Sonnery (Fra) AG2R La Mondiale
73. Delio Ferandez (Spa) Xacobeo Galicia
74. Yuriy Krivtsov (Ukr) AG2R La Mondiale
75. Thomas Fothen (Ger) Team Milram
76. Thomas Lövkvist (Swe) Team Columbia-Highroad
77. Kjell Carlström (Fin) Liquigas
78. Jean-Charles Senac (Fra) AG2R La Mondiale
79. Gorazd Stangelj (Slo) Liquigas
80. Vladimir Miholjevic (Cro) Liquigas
81. Sylvester Szmyd (Pol) Liquigas
82. Mauricio Ardila (Col) Rabobank
83. Alessandro Donati (Ita) Acqua & Sapone-Caffe Mokambo
84. Pablo Lastras (Spa) Caisse d’Epargne
85. Michael Barry (Can) Team Columbia-Highroad
86. Thomas Danielson (USA) Garmin-Slipstream
87. Guillaume le Floch (Fra) BBox Bouygues Telecom
88. Giampaolo Cheula (Ita) Barloworld
89. Paolo Longo Borghini (Ita) Barloworld
90. Jason McCartney (USA) Team Saxo Bank
91. Kasper Klostergaard (Den) Team Saxo Bank
92. Arnold Jeannesson (Fra) Caisse d’Epargne 2:48
93. Anthony Charteau (Fra) Caisse d’Epargne
94. Juan José Haedo (Arg) Team Saxo Bank
95. Luca Barla (Ita) Team Milram
96. Philip Deignan (Irl) Cervelo Test Team
97. Laurens Ten Dam (Ned) Rabobank
98. Dmitry Kozontchuk (Rus) Rabobank
99. Volodymir Gustov (Ukr) Cervelo Test Team
100. Maarten Tjallingii (Ned) Rabobank
101. José Luis Rubiera (Spa) Astana
102. Steve Morabito (Swi) Astana
103. Dario Cataldo (Ita) Quick Step
104. Alessandro Petacchi (Ita) LPR Brakes-Farnese Vini
105. Dario David Cioni (Ita) ISD
106. Enrico Gasparotto (Ita) Lampre-N.G.C. 3:00
107. Francesco Gavazzi (Ita) Lampre-N.G.C.
108. Marco Marzano (Ita) Lampre-N.G.C. 3:25
109. Martin Müller (Ger) Team Milram
110. Riccardo Chiarini (Ita) LPR Brakes-Farnese Vini
111. Daniel Lloyd (GBr) Cervelo Test Team 3:42
112. Danny Pate (USA) Garmin-Slipstream
113. Jeremy Hunt (GBr) Cervelo Test Team
114. Alessandro Vanotti (Ita) Liquigas 3:59
115. Alessandro Spezialetti (Ita) LPR Brakes-Farnese Vini 4:41
116. Kevin Hulsmans (Bel) Quick Step 4:43
117. Dries Devenyns (Bel) Quick Step 4:45
118. Tom Stamsnijder (Ned) Rabobank
119. David Zabriskie (USA) Garmin-Slipstream
120. Francesco Reda (Ita) Quick Step 4:51
121. Oscar Gatto (Ita) ISD 6:16
122. Manuel Quinziato (Ita) Liquigas
123. Bram De Groot (Ned) Rabobank 6:18
124. Addy Engels (Ned) Quick Step
125. Guillaume Bonnafond (Fra) AG2R La Mondiale 7:55
126. Mauro Da Dalto (Ita) Lampre-N.G.C.
127. Leonardo Scarselli (Ita) ISD
128. Matteo Bono (Ita) Lampre-N.G.C.
129. Andrea Masciarelli (Ita) Acqua & Sapone-Caffe Mokambo
130. Leonardo Bertagnolli (Ita) Serramenti PVC Diquigiovanni-Androni Giocattoli
131. John-Lee Augustyn (RSA) Barloworld
132. Félix Cardenas (Col) Barloworld
133. Pieter Jacobs (Bel) Silence-Lotto
134. Jonas Ljungblad (Swe) Silence-Lotto
135. Fredrik Kessiakoff (Swe) Fuji-Servetto
136. Alberto Fernandez (Spa) Fuji-Servetto
137. Saïd Haddou (Fra) BBox Bouygues Telecom
138. Davide Vigano (Ita) Fuji-Servetto
139. Julien Belgy (Fra) BBox Bouygues Telecom
140. Ignatas Konovalovas (Ltu) Cervelo Test Team
141. Bradley Wiggins (GBr) Garmin-Slipstream
142. Olivier Kaisen (Bel) Silence-Lotto 8:24
143. Jure Golcer (Slo) LPR Brakes-Farnese Vini 8:44
144. Francesco De Bonis (Ita) Serramenti PVC Diquigiovanni-Androni Giocattoli 13:28
145. Giuseppe Palumbo (Ita) Acqua & Sapone-Caffe Mokambo
146. Robert Hunter (RSA) Barloworld
147. Charles Wegelius (GBr) Silence-Lotto
148. Mauro Facci (Ita) Quick Step
149. Bart Dockx (Bel) Silence-Lotto
150. Pavel Brutt (Rus) Team Katusha
151. Robert Forster (Ger) Team Milram
152. Markus Fothen (Ger) Team Milram
153. Ben Swift (GBr) Team Katusha
154. Ian Stannard (GBr) ISD
155. Jos Van Emden (Ned) Rabobank
156. Alessandro Bertolini (Ita) Serramenti PVC Diquigiovanni-Androni Giocattoli
157. Gustavo Cesar Veloso (Spa) Xacobeo Galicia
158. Anders Lund (Den) Team Saxo Bank
159. Vladimir Isaichev (Rus) Xacobeo Galicia
160. Mikhail Ignatiev (Rus) Team Katusha
161. Morris Possoni (Ita) Team Columbia-Highroad
162. Evgeny Sokolov (Rus) BBox Bouygues Telecom
163. Hector Gonzalez (Spa) Fuji-Servetto
164. Angel Gomez (Spa) Fuji-Servetto
165. Johann Tschopp (Swi) BBox Bouygues Telecom
166. Daniele Pietropolli (Ita) LPR Brakes-Farnese Vini
167. Giairo Ermeti (Ita) LPR Brakes-Farnese Vini
168. Matteo Montaguti (Ita) LPR Brakes-Farnese Vini
169. Matthieu Sprick (Fra) BBox Bouygues Telecom
DNF David Lopez Garcia (Spa) Caisse d’Epargne

GC after Stage 20

1. Denis Menchov (Rus) Rabobank 85:44:05
2. Danilo Di Luca (Ita) LPR Brakes-Farnese Vini 0:20
3. Franco Pellizotti (Ita) Liquigas 1:43
4. Carlos Sastre (Spa) Cervelo Test Team 2:44
5. Ivan Basso (Ita) Liquigas 3:37
6. Levi Leipheimer (USA) Astana 4:59
7. Stefano Garzelli (Ita) Acqua & Sapone-Caffe Mokambo 8:44
8. Michael Rogers (Aus) Team Columbia-Highroad 9:36
9. Tadej Valjavec (Slo) AG2R La Mondiale 10:46
10. Marzio Bruseghin (Ita) Lampre-N.G.C. 11:36
11. David Arroyo (Spa) Caisse d’Epargne 11:58
12. Lance Armstrong (USA) Astana 15:04
13. Jose Serpa (Col) Serramenti PVC Diquigiovanni-Androni Giocattoli 15:33
14. Kevin Seeldraeyers (Bel) Quick Step 15:46
15. Yaroslav Popovych (Ukr) Astana 16:28
16. Francesco Masciarelli (Ita) Acqua & Sapone-Caffe Mokambo 17:57
17. Kanstantsin Siutsou (Blr) Team Columbia-Highroad 18:41
18. Damiano Cunego (Ita) Lampre-N.G.C. 27:52
19. Janez Brajkovic (Slo) Astana 28:04
20. Lars Ytting Bak (Den) Team Saxo Bank 31:14
21. Francis De Greef (Bel) Silence-Lotto 32:19
22. Andriy Grivko (Ukr) ISD 39:04
23. Gilberto Simoni (Ita) Serramenti PVC Diquigiovanni-Androni Giocattoli 44:59
24. Eduard Vorganov (Rus) Xacobeo Galicia 45:14
25. Thomas Lövkvist (Swe) Team Columbia-Highroad 47:07
26. Jackson Rodriguez (Ven) Serramenti PVC Diquigiovanni-Androni Giocattoli 48:21
27. Gabriele Bosisio (Ita) LPR Brakes-Farnese Vini 53:40
28. Laurens Ten Dam (Ned) Rabobank 53:48
29. Thomas Rohregger (Aut) Team Milram 56:16
30. Carlos José Ochoa (Ven) Serramenti PVC Diquigiovanni-Androni Giocattoli 59:55
31. Daniel Navarro (Spa) Astana 1:00:23
32. Michele Scarponi (Ita) Serramenti PVC Diquigiovanni-Androni Giocattoli 1:03:43
33. Serge Pauwels (Bel) Cervelo Test Team 1:06:26
34. Evgeny Petrov (Rus) Team Katusha 1:08:50
35. Andrey Zeits (Kaz) Astana 1:13:53
36. Christopher Froome (GBr) Barloworld 1:14:45
37. Alexander Efimkin (Rus) AG2R La Mondiale 1:18:35
38. Iker Camano (Spa) Fuji-Servetto 1:23:27
39. Paolo Tiralongo (Ita) Lampre-N.G.C. 1:23:46
40. Mauricio Ardila (Col) Rabobank 1:26:28
41. Marco Pinotti (Ita) Team Columbia-Highroad 1:27:12
42. Luca Mazzanti (Ita) Team Katusha 1:27:18
43. Sylvester Szmyd (Pol) Liquigas 1:29:22
44. Simon Gerrans (Aus) Cervelo Test Team 1:31:00
45. Pablo Lastras (Spa) Caisse d’Epargne 1:31:39
46. Leonardo Bertagnolli (Ita) Serramenti PVC Diquigiovanni-Androni Giocattoli 1:31:57
47. Dario David Cioni (Ita) ISD 1:34:14
48. Jens Voigt (Ger) Team Saxo Bank 1:35:04
49. José Luis Rubiera (Spa) Astana 1:37:50
50. Marco Marzano (Ita) Lampre-N.G.C. 1:39:32
51. Fredrik Kessiakoff (Swe) Fuji-Servetto 1:39:34
52. Vladimir Miholjevic (Cro) Liquigas 1:40:03
53. Marcos Garcia (Spa) Xacobeo Galicia 1:40:05
54. Volodymir Gustov (Ukr) Cervelo Test Team 1:45:07
55. Jure Golcer (Slo) LPR Brakes-Farnese Vini 1:49:58
56. Philip Deignan (Irl) Cervelo Test Team 1:51:58
57. Arnold Jeannesson (Fra) Caisse d’Epargne 1:55:36
58. Francesco Bellotti (Ita) Barloworld 1:55:45
59. Dario Cataldo (Ita) Quick Step 1:57:27
60. Valerio Agnoli (Ita) Liquigas 2:05:10
61. Enrico Gasparotto (Ita) Lampre-N.G.C. 2:06:29
62. Kjell Carlström (Fin) Liquigas 2:07:37
63. Blaise Sonnery (Fra) AG2R La Mondiale 2:09:06
64. Dmytro Grabovskyy (Ukr) ISD 2:09:25
65. Jason McCartney (USA) Team Saxo Bank 2:09:57
66. Nikita Eskov (Rus) Team Katusha 2:10:44
67. Félix Cardenas (Col) Barloworld 2:10:56
68. Rubens Bertogliati (Swi) Serramenti PVC Diquigiovanni-Androni Giocattoli 2:14:46
69. Francesco Gavazzi (Ita) Lampre-N.G.C. 2:16:11
70. Christophe Brandt (Bel) Silence-Lotto 2:16:16
71. Vasili Kiryienka (Blr) Caisse d’Epargne 2:20:00
72. Mathieu Perget (Fra) Caisse d’Epargne 2:20:22
73. Bradley Wiggins (GBr) Garmin-Slipstream 2:20:32
74. Alessandro Spezialetti (Ita) LPR Brakes-Farnese Vini 2:22:37
75. Matthieu Sprick (Fra) BBox Bouygues Telecom 2:24:17
76. Giovanni Visconti (Ita) ISD 2:28:35
77. John-Lee Augustyn (RSA) Barloworld 2:29:19
78. Thomas Danielson (USA) Garmin-Slipstream 2:32:22
79. Dmitry Kozontchuk (Rus) Rabobank 2:32:58
80. Renaud Dion (Fra) AG2R La Mondiale 2:36:25
81. Angel Gomez (Spa) Fuji-Servetto 2:36:34
82. Morris Possoni (Ita) Team Columbia-Highroad 2:38:38
83. Francesco De Bonis (Ita) Serramenti PVC Diquigiovanni-Androni Giocattoli 2:39:41
84. Edvald Boasson Hagen (Nor) Team Columbia-Highroad 2:39:53
85. Andrea Masciarelli (Ita) Acqua & Sapone-Caffe Mokambo 2:44:12
86. Jurgen Van Goolen (Bel) Team Saxo Bank 2:44:32
87. Guillaume Bonnafond (Fra) AG2R La Mondiale 2:45:38
88. Thomas Voeckler (Fra) BBox Bouygues Telecom 2:47:03
89. Steve Morabito (Swi) Astana 2:47:08
90. Francesco Failli (Ita) Acqua & Sapone-Caffe Mokambo 2:49:00
91. Ignatas Konovalovas (Ltu) Cervelo Test Team 2:49:21
92. Alessandro Bertolini (Ita) Serramenti PVC Diquigiovanni-Androni Giocattoli 2:49:32
93. Manuele Mori (Ita) Lampre-N.G.C. 2:51:19
94. Daniele Pietropolli (Ita) LPR Brakes-Farnese Vini 2:51:45
95. Dries Devenyns (Bel) Quick Step 2:54:02
96. Gorazd Stangelj (Slo) Liquigas 2:54:07
97. Philippe Gilbert (Bel) Silence-Lotto 2:56:33
98. Kevin Hulsmans (Bel) Quick Step 2:57:24
99. Ruggero Marzoli (Ita) Acqua & Sapone-Caffe Mokambo 3:01:15
100. Giampaolo Cheula (Ita) Barloworld 3:02:48
101. Maarten Tjallingii (Ned) Rabobank 3:03:25
102. Hector Gonzalez (Spa) Fuji-Servetto 3:05:36
103. Bartosz Huzarski (Pol) ISD 3:05:48
104. Anthony Charteau (Fra) Caisse d’Epargne 3:06:40
105. Alessandro Vanotti (Ita) Liquigas 3:07:15
106. Charles Wegelius (GBr) Silence-Lotto 3:07:25
107. Manuel Quinziato (Ita) Liquigas 3:08:19
108. Mauro Facci (Ita) Quick Step 3:10:03
109. Alessandro Donati (Ita) Acqua & Sapone-Caffe Mokambo 3:11:22
110. Markus Fothen (Ger) Team Milram 3:12:15
111. Ted King (USA) Cervelo Test Team 3:14:04
112. Paolo Longo Borghini (Ita) Barloworld 3:14:58
113. Addy Engels (Ned) Quick Step 3:15:22
114. Daniel Lloyd (GBr) Cervelo Test Team 3:21:34
115. Alexander Serov (Rus) Team Katusha 3:21:58
116. Gonzalo Rabunal (Spa) Xacobeo Galicia 3:22:14
117. Yuriy Krivtsov (Ukr) AG2R La Mondiale 3:23:17
118. Riccardo Chiarini (Ita) LPR Brakes-Farnese Vini 3:23:42
119. Allan Davis (Aus) Quick Step 3:24:57
120. Mauro Da Dalto (Ita) Lampre-N.G.C. 3:25:37
121. Alessandro Petacchi (Ita) LPR Brakes-Farnese Vini 3:27:14
122. Diego Caccia (Ita) Barloworld 3:27:45
123. Matteo Bono (Ita) Lampre-N.G.C. 3:27:56
124. Delio Ferandez (Spa) Xacobeo Galicia 3:29:11
125. Pavel Brutt (Rus) Team Katusha 3:29:24
126. Johann Tschopp (Swi) BBox Bouygues Telecom 3:30:11
127. Jonas Ljungblad (Swe) Silence-Lotto 3:33:11
128. Guillaume le Floch (Fra) BBox Bouygues Telecom 3:33:54
129. Michael Barry (Can) Team Columbia-Highroad 3:34:08
130. Pieter Jacobs (Bel) Silence-Lotto 3:38:29
131. Matthew Goss (Aus) Team Saxo Bank 3:41:58
132. Ben Swift (GBr) Team Katusha 3:42:06
133. Thomas Fothen (Ger) Team Milram 3:44:13
134. Sébastien Hinault (Fra) AG2R La Mondiale 3:50:14
135. Julian Dean (NZl) Garmin-Slipstream 3:50:28
136. Serguei Klimov (Rus) Team Katusha 3:50:37
137. Tom Stamsnijder (Ned) Rabobank 3:50:54
138. Giairo Ermeti (Ita) LPR Brakes-Farnese Vini 3:51:47
139. Björn Schröder (Ger) Team Milram 3:54:42
140. Francesco Reda (Ita) Quick Step 3:56:10
141. Luca Barla (Ita) Team Milram 3:56:15
142. Matteo Montaguti (Ita) LPR Brakes-Farnese Vini 3:59:49
143. Serafin Martinez (Spa) Xacobeo Galicia 4:00:04
144. Danny Pate (USA) Garmin-Slipstream 4:01:05
145. Jean-Charles Senac (Fra) AG2R La Mondiale 4:01:38
146. Gustavo Cesar Veloso (Spa) Xacobeo Galicia 4:01:56
147. Kasper Klostergaard (Den) Team Saxo Bank 4:02:12
148. Oscar Gatto (Ita) ISD 4:04:17
149. Juan José Haedo (Arg) Team Saxo Bank 4:04:19
150. Jeremy Hunt (GBr) Cervelo Test Team 4:07:44
151. Julien Belgy (Fra) BBox Bouygues Telecom 4:08:30
152. David Zabriskie (USA) Garmin-Slipstream 4:09:39
153. Robert Hunter (RSA) Barloworld 4:10:30
154. Bram De Groot (Ned) Rabobank 4:11:56
155. Anders Lund (Den) Team Saxo Bank 4:12:27
156. Davide Vigano (Ita) Fuji-Servetto 4:12:47
157. Leonardo Scarselli (Ita) ISD 4:13:12
158. Olivier Kaisen (Bel) Silence-Lotto 4:16:04
159. Giuseppe Palumbo (Ita) Acqua & Sapone-Caffe Mokambo 4:17:08
160. Robert Forster (Ger) Team Milram 4:17:51
161. Ian Stannard (GBr) ISD 4:18:17
162. Martin Müller (Ger) Team Milram 4:18:20
163. Saïd Haddou (Fra) BBox Bouygues Telecom 4:22:13
164. Vladimir Isaichev (Rus) Xacobeo Galicia 4:25:37
165. Alberto Fernandez (Spa) Fuji-Servetto 4:26:57
166. Jos Van Emden (Ned) Rabobank 4:29:40
167. Mikhail Ignatiev (Rus) Team Katusha 4:31:40
168. Bart Dockx (Bel) Silence-Lotto 4:32:08
169. Evgeny Sokolov (Rus) BBox Bouygues Telecom 4:57:42






Leave a Reply

You must be logged in to post a comment.