Featured Stories

Giro d’Italia Stage 2 TTT Full Results, PHOTOS – Team Sky in Charge w/Puccio in Pink

by pedalmag.com
May 05, 2013 (Forio, Italy) – Team Sky was unstoppable at the 17.4km Stage 2 TTT besting all comers with Movistar Team closest at 9s behind followed Astana in 3rd at 14s. Sky’s Salvatore Puccio is now in pink to delight of tifosi at home and abroad with teammate and reigning TdF champ, Bradley Wiggins, in second with a 25s margin over defending champ Ryder Hesjedal (Can) Garmin-Sharp.

Results

1. Sky Procycling  0:22:05
2. Movistar Team  0:09
3. Astana Pro Team  0:14
4. Katusha  0:19
5. Vini Fantini-Selle Italia  0:22
6. Lampre-Merida
7. Garmin-Sharp  0:25
8. Blanco Pro Cycling Team  0:28
9. Orica-GreenEdge
10. Vacansoleil-DCM Pro Cycling Team  0:34
11. Cannondale Pro Cycling  0:35
12. BMC Racing Team  0:37
13. Bardiani Valvole-CSF Inox  0:41
14. RadioShack Leopard  0:43
15. Team Saxo-Tinkoff
16. Androni Giocattoli  0:46
17. Omega Pharma-Quick-Step Cycling Team  0:48
18. Ag2R La Mondiale  0:50
19. FDJ  0:55
20. Colombia  0:56
21. Lotto Belisol  1:00
22. Euskaltel-Euskadi  1:01
23. Team Argos-Shimano  1:13

GC after Stage 2

1. Salvatore Puccio (Ita) Sky Procycling  3:20:43
2. Bradley Wiggins (Gbr) Sky Procycling
3. Sergio Luis Henao Montoya (Col) Sky Procycling
4. Dario Cataldo (Ita) Sky Procycling
5. Rigoberto Uran Uran (Col) Sky Procycling
6. Benat Intxausti Elorriaga (Esp) Movistar Team  0:09
7. Giovanni Visconti (Ita) Movistar Team
8. José Herrada Lopez (Esp) Movistar Team
9. Alex Dowsett (Gbr) Movistar Team
10. Eros Capecchi (Ita) Movistar Team
11. Tanel Kangert (Est) Astana Pro Team  0:14
12. Vincenzo Nibali (Ita) Astana Pro Team
13. Fabio Aru (Ita) Astana Pro Team
14. Fredrik Carl Wilhelm Kessiakoff (Swe) Astana Pro Team
15. Paolo Tiralongo (Ita) Astana Pro Team
16. Valerio Agnoli (Ita) Astana Pro Team
17. Luca Paolini (Ita) Katusha  0:19
18. Giampaolo Caruso (Ita) Katusha
19. Vladimir Gusev (Rus) Katusha
20. Yury Trofimov (Rus) Katusha
21. Angel Vicioso Arcos (Esp) Katusha
22. Mauro Santambrogio (Ita) Vini Fantini-Selle Italia  0:22
23. Michele Scarponi (Ita) Lampre-Merida
24. Stefano Garzelli (Ita) Vini Fantini-Selle Italia
25. Mattia Cattaneo (Ita) Lampre-Merida
26. Danilo Di Luca (Ita) Vini Fantini-Selle Italia
27. Przemyslaw Niemiec (Pol) Lampre-Merida
28. Fabio Taborre (Ita) Vini Fantini-Selle Italia
29. Matteo Rabottini (Ita) Vini Fantini-Selle Italia
30. Jose Rodolfo Serpa Perez (Col) Lampre-Merida
31. Kristijan Durasek (Cro) Lampre-Merida
32. Elia Viviani (Ita) Cannondale Pro Cycling  0:23
33. Ramunas Navardauskas (Ltu) Garmin-Sharp  0:25
34. Nathan Haas (Aus) Garmin-Sharp
35. Ryder Hesjedal (Can) Garmin-Sharp  
36. Peter Stetina (USA) Garmin-Sharp
37. Thomas Danielson (USA) Garmin-Sharp
38. Christian Vande Velde (USA) Garmin-Sharp
39. Matthew Harley Goss (Aus) Orica-GreenEdge  0:28
40. Mark Cavendish (Gbr) Omega Pharma-Quick Step
41. Steven Kruijswijk (Ned) Blanco Pro Cycling Team
42. Pieter Weening (Ned) Orica-GreenEdge
43. Robert Gesink (Ned) Blanco Pro Cycling Team
44. Christian Meier (Can) Orica-GreenEdge  
45. Luke Durbridge (Aus) Orica-GreenEdge
46. Juan Manuel Garate (Esp) Blanco Pro Cycling Team
47. Wilco Kelderman (Ned) Blanco Pro Cycling Team
48. Paul Martens (Ger) Blanco Pro Cycling Team
49. Jens Keukeleire (Bel) Orica-GreenEdge
50. Rob Ruijgh (Ned) Vacansoleil-DCM Pro Cycling Team  0:34
51. Rafael Valls Ferri (Esp) Vacansoleil-DCM Pro Cycling Team
52. Willem Wauters (Bel) Vacansoleil-DCM Pro Cycling Team
53. Frederik Veuchelen (Bel) Vacansoleil-DCM Pro Cycling Team
54. Grega Bole (Slo) Vacansoleil-DCM Pro Cycling Team
55. Fabio Sabatini (Ita) Cannondale Pro Cycling  0:35
56. Damiano Caruso (Ita) Cannondale Pro Cycling
57. Alan Marangoni (Ita) Cannondale Pro Cycling
58. Tiziano Dall’Antonia (Ita) Cannondale Pro Cycling
59. Taylor Phinney (USA) BMC Racing Team  0:37
60. Cadel Evans (Aus) BMC Racing Team
61. Daniel Oss (Ita) BMC Racing Team
62. Ivan Santaromita (Ita) BMC Racing Team
63. Steve Morabito (Sui) BMC Racing Team
64. Stephen Cummings (Gbr) BMC Racing Team
65. Danilo Hondo (Ger) RadioShack Leopard  0:39
66. Stefano Pirazzi (Ita) Bardiani Valvole-CSF Inox  0:41
67. Nicola Boem (Ita) Bardiani Valvole-CSF Inox
68. Stefano Locatelli (Ita) Bardiani Valvole-CSF Inox
69. Francesco Manuel Bongiorno (Ita) Bardiani Valvole-CSF Inox
70. Edoardo Zardini (Ita) Bardiani Valvole-CSF Inox
71. Giacomo Nizzolo (Ita) RadioShack Leopard  0:43
72. Rafal Majka (Pol) Team Saxo-Tinkoff
73. Robert Kiserlovski (Cro) RadioShack Leopard
74. Evgeny Petrov (Rus) Team Saxo-Tinkoff
75. George Bennett (Nzl) RadioShack Leopard
76. Rory Sutherland (Aus) Team Saxo-Tinkoff
77. Tiago Machado (Por) RadioShack Leopard
78. Jesse Sergent (Nzl) RadioShack Leopard
79. Hayden Roulston (Nzl) RadioShack Leopard
80. Mads Christensen (Den) Team Saxo-Tinkoff
81. Manuele Boaro (Ita) Team Saxo-Tinkoff
82. Diego Rosa (Ita) Androni Giocattoli  0:46
83. Franco Pellizotti (Ita) Androni Giocattoli
84. Miguel Angel Rubiano Chavez (Col) Androni Giocattoli
85. Emanuele Sella (Ita) Androni Giocattoli
86. Giairo Ermeti (Ita) Androni Giocattoli
87. Iljo Keisse (Bel) Omega Pharma-Quick Step  0:48
88. Michal Golas (Pol) Omega Pharma-Quick Step
89. Gianluca Brambilla (Ita) Omega Pharma-Quick Step
90. Serge Pauwels (Bel) Omega Pharma-Quick Step
91. Matteo Trentin (Ita) Omega Pharma-Quick Step
92. Carlos Alberto Betancur Gomez (Col) Ag2R La Mondiale  0:50
93. Davide Appollonio (Ita) Ag2R La Mondiale
94. Domenico Pozzovivo (Ita) Ag2R La Mondiale
95. Ben Gastauer (Lux) Ag2R La Mondiale
96. Hubert Dupont (Fra) Ag2R La Mondiale
97. Sylvain Georges (Fra) Ag2R La Mondiale
98. Arnold Jeannesson (Fra) FDJ  0:55
99. Francis Mourey (Fra) FDJ
100. Anthony Roux (Fra) FDJ
101. Johan Le Bon (Fra) FDJ
102. Sandy Casar (Fra) FDJ
103. Leonardo Fabio Duque (Col) Colombia  0:56
104. Carlos Julian Quintero (Col) Colombia
105. Dalivier Ospina Navarro (Col) Colombia
106. Darwin Atapuma Hurtado (Col) Colombia
107. Fabio Andres Duarte Arevalo (Col) Colombia
108. Jarlinson Pantano (Col) Colombia
109. Robinson Eduardo Chalapud Gomez (Col) Colombia
110. Adam Hansen (Aus) Lotto Belisol  1:00
111. Lars Ytting Bak (Den) Lotto Belisol
112. Frederik Willems (Bel) Lotto Belisol
113. Francis De Greef (Bel) Lotto Belisol
114. Dirk Bellemakers (Ned) Lotto Belisol
115. Samuel Sanchez Gonzalez (Esp) Euskaltel-Euskadi  1:01
116. Jorge Azanza Soto (Esp) Euskaltel-Euskadi
117. Egoi Martinez De Esteban (Esp) Euskaltel-Euskadi
118. Gorka Verdugo Marcotegui (Esp) Euskaltel-Euskadi
119. Ricardo Mestre (Por) Euskaltel-Euskadi
120. Marco Marcato (Ita) Vacansoleil-DCM Pro Cycling Team  1:02
121. Sonny Colbrelli (Ita) Bardiani Valvole-CSF Inox  1:04
122. Petr Ignatenko (Rus) Katusha
123. Kanstantsin Siutsou (Blr) Sky Procycling  1:06
124. Murilo Antonio Fischer (Bra) FDJ  1:08
125. John Degenkolb (Ger) Team Argos-Shimano  1:13
126. Xabier Zandio Echaide (Esp) Sky Procycling
127. Luka Mezgec (Slo) Team Argos-Shimano
128. Thomas Damuseau (Fra) Team Argos-Shimano
129. Tobias Ludvigsson (Swe) Team Argos-Shimano
130. Danny Pate (USA) Sky Procycling
131. Ioannis Tamouridis (Gre) Euskaltel-Euskadi  1:20
132. Robert Vrecer (Slo) Euskaltel-Euskadi
133. Francisco José Ventoso Alberdi (Esp) Movistar Team  1:22
134. Pablo Lastras Garcia (Esp) Movistar Team
135. Vladimir Karpets (Rus) Movistar Team
136. Karsten Kroon (Ned) Team Saxo-Tinkoff  1:24
137. Maurits Lammertink (Ned) Vacansoleil-DCM Pro Cycling Team  1:27
138. Bruno Pires (Por) Team Saxo-Tinkoff  1:36
139. Leigh Howard (Aus) Orica-GreenEdge  1:40
140. Pavel Brutt (Rus) Katusha  1:43
141. Alessandro Proni (Ita) Vini Fantini-Selle Italia  1:45
142. Maarten Tjallingii (Ned) Blanco Pro Cycling Team
143. Oscar Gatto (Ita) Vini Fantini-Selle Italia
144. Cayetano José Sarmiento Tunarrosa (Col) Cannondale Pro Cycling  1:52
145. Paolo Longo Borghini (Ita) Cannondale Pro Cycling
146. Vicente Reynes Mimo (Esp) Lotto Belisol  1:53
147. Koen De Kort (Ned) Team Argos-Shimano
148. Simone Stortoni (Ita) Lampre-Merida  1:57
149. Daniele Pietropolli (Ita) Lampre-Merida
150. Robert Hunter (RSA) Garmin-Sharp  2:01
151. Nelson Filipe Santos Simoes Oliveira (Por) RadioShack Leopard  2:05
152. Daniele Bennati (Ita) Team Saxo-Tinkoff  2:09
153. Matti Breschel (Den) Team Saxo-Tinkoff
154. Andrey Zeits (Kaz) Astana Pro Team  2:14
155. Alessandro Vanotti (Ita) Astana Pro Team
156. Dmitriy Gruzdev (Kaz) Astana Pro Team
157. Brett Lancaster (Aus) Orica-GreenEdge  2:27
158. Svein Tuft (Can) Orica-GreenEdge  
159. Jens Mouris (Ned) Orica-GreenEdge
160. Marco Canola (Ita) Bardiani Valvole-CSF Inox  2:28
161. Albert Timmer (Ned) Team Argos-Shimano  2:29
162. Miguel Minguez Ayala (Esp) Euskaltel-Euskadi  2:31
163. Sacha Modolo (Ita) Bardiani Valvole-CSF Inox  2:36
164. Jackson Rodriguez (Ven) Androni Giocattoli
165. Fabio Felline (Ita) Androni Giocattoli
166. Tomas Aurelio Gil Martinez (Ven) Androni Giocattoli
167. Mattia Gavazzi (Ita) Androni Giocattoli
168. Enrico Battaglin (Ita) Bardiani Valvole-CSF Inox  2:37
169. Filippo Pozzato (Ita) Lampre-Merida  2:39
170. Julien Berard (Fra) Ag2R La Mondiale  2:43
171. Guillaume Bonnafond (Fra) Ag2R La Mondiale
172. Manuel Belletti (Ita) Ag2R La Mondiale
173. Cristiano Salerno (Ita) Cannondale Pro Cycling  2:46
174. Juan Jose Cobo Acebo (Esp) Movistar Team  2:48
175. Edwin Alcibiades Avila Vanegas (Col) Colombia  2:50
176. Thomas Dekker (Ned) Garmin-Sharp  2:54
177. Adam Blythe (Gbr) BMC Racing Team  2:58
178. Klaas Lodewyck (Bel) BMC Racing Team
179. Gert Steegmans (Bel) Omega Pharma-Quick Step  3:05
180. Roberto Ferrari (Ita) Lampre-Merida  3:12
181. Gert Dockx (Bel) Lotto Belisol  3:21
182. Jérôme Pineau (Fra) Omega Pharma-Quick Step  3:22
183. Rafael Andriato (Bra) Vini Fantini-Selle Italia  3:27
184. Dmitry Kozontchuk (Rus) Katusha
185. Francesco Chicchi (Ita) Vini Fantini-Selle Italia
186. Maarten Wynants (Bel) Blanco Pro Cycling Team  3:31
187. Laurent Pichon (Fra) FDJ  3:33
188. David Millar (Gbr) Garmin-Sharp  3:38
189. Maxim Belkov (Rus) Katusha  3:42
190. Dominique Rollin (Can) FDJ  3:47
191. Christian Knees (Ger) Sky Procycling  3:51
192. Patrick Gretsch (Ger) Team Argos-Shimano
193. Ji Cheng (Chn) Team Argos-Shimano
194. Julien Vermote (Bel) Omega Pharma-Quick Step  3:53
195. Bert De Backer (Bel) Team Argos-Shimano
196. Martijn Keizer (Ned) Vacansoleil-DCM Pro Cycling Team  3:56
197. Brian Bulgac (Ned) Lotto Belisol  4:03
198. Kenny Dehaes (Bel) Lotto Belisol  4:18
199. Danilo Wyss (Sui) BMC Racing Team  4:34
200. Yaroslav Popovych (Ukr) RadioShack Leopard  5:01
201. Nacer Bouhanni (Fra) FDJ  5:02
202. Cameron Wurf (Aus) Cannondale Pro Cycling  5:27
203. Stef Clement (Ned) Blanco Pro Cycling Team  5:35
204. Pim Ligthart (Ned) Vacansoleil-DCM Pro Cycling Team  5:37
205. Jack Bobridge (Aus) Blanco Pro Cycling Team  6:09
206. Wilson Alexander Marentes Torres (Col) Colombia  6:22
207. Pablo Urtasun Perez (Esp) Euskaltel-Euskadi  8:23

 





Leave a Reply

You must be logged in to post a comment.