Featured Stories

Giro d\’Italia – Stage 2 Full Results, Photos – Petacchi Wins

by pedalmag.com

May 10, 2009 (Trieste, Italy) – Italy’s Alessandro Petacchi (LPR Brakes-Farnese Vini Team) added another win to his list taking Stage 2 from Jesolo to Trieste, 156km, over Mark Cavendish (Gbr) Team Columbia-Highroad in second still in pink with Ben Swift (Gbr) Team Katusha in third.

Results

1. Alessandro Petacchi (Ita) LPR Brakes-Farnese Vini 3:43:07 (41.951 km/h)
2. Mark Cavendish (Gbr) Team Columbia-Highroad
3. Ben Swift (Gbr) Team Katusha
4. Allan Davis (Aus) Quick Step
5. Tyler Farrar (USA) Garmin-Slipstream
6. Oscar Gatto (Ita) ISD
7. Francesco Gavazzi (Ita) Lampre-N.G.C.
8. Davide Vigano (Ita) Fuji-Servetto
9. Manuele Mori (Ita) Lampre-N.G.C.
10. Dries Devenyns (Bel) Quick Step
11. Thomas Fothen (Ger) Team Milram
12. Paolo Longo Borghini (Ita) Barloworld
13. Jackson Rodriguez (Ven) Serramenti PVC Diquigiovanni-Androni Giocattoli
14. Steve Chainel (Fra) BBox Bouygues Telecom
15. Mauricio Ardila (Col) Rabobank
16. Stefano Garzelli (Ita) Acqua & Sapone-Caffe Mokambo
17. Philip Deignan (Irl) Cervelo Test Team
18. Jens Voigt (Ger) Team Saxo Bank
19. Thomas Rohregger (Aut) Team Milram
20. Tadej Valjavec (Slo) AG2R La Mondiale
21. Eduard Vorganov (Rus) Xacobeo Galicia
22. Marzio Bruseghin (Ita) Lampre-N.G.C.
23. Dmytro Grabovskyy (Ukr) ISD
24. Mark Renshaw (Aus) Team Columbia-Highroad
25. Dario Cataldo (Ita) Quick Step
26. Damiano Cunego (Ita) Lampre-N.G.C.
27. Juan José Haedo (Arg) Team Saxo Bank
28. Andriy Grivko (Ukr) ISD
29. Michael Rogers (Aus) Team Columbia-Highroad
30. Denis Menchov (Rus) Rabobank
31. Franco Pellizotti (Ita) Liquigas
32. Matteo Montaguti (Ita) LPR Brakes-Farnese Vini
33. Mauro Da Dalto (Ita) Lampre-N.G.C.
34. Ruggero Marzoli (Ita) Acqua & Sapone-Caffe Mokambo
35. Thomas Lövkvist (Swe) Team Columbia-Highroad
36. Gilberto Simoni (Ita) Serramenti PVC Diquigiovanni-Androni Giocattoli
37. Christian Vande Velde (USA) Garmin-Slipstream
38. Markus Fothen (Ger) Team Milram
39. Carlos Sastre (Spa) Cervelo Test Team
40. Danilo Di Luca (Ita) LPR Brakes-Farnese Vini
41. José Luis Rubiera (Spa) Astana
42. Lance Armstrong (USA) Astana
43. Filippo Pozzato (Ita) Team Katusha
44. Bradley Wiggins (Gbr) Garmin-Slipstream
45. Philippe Gilbert (Bel) Silence-Lotto
46. Enrico Gasparotto (Ita) Lampre-N.G.C.
47. Riccardo Chiarini (Ita) LPR Brakes-Farnese Vini
48. Laurens Ten Dam (Ned) Rabobank
49. Evgeny Petrov (Rus) Team Katusha
50. Félix Cardenas (Col) Barloworld
51. Edvald Boasson Hagen (Nor) Team Columbia-Highroad
52. Jure Golcer (Slo) LPR Brakes-Farnese Vini 0:10
53. Ivan Basso (Ita) Liquigas 0:13
54. Bram De Groot (Ned) Rabobank
55. Jeremy Hunt (Gbr) Cervelo Test Team
56. Dario David Cioni (Ita) ISD
57. Yuriy Krivtsov (Ukr) AG2R La Mondiale
58. Renaud Dion (Fra) AG2R La Mondiale
59. Jonas Ljungblad (Swe) Silence-Lotto
60. Yaroslav Popovych (Ukr) Astana
61. Pablo Lastras (Spa) Caisse d’Epargne
62. Thomas Danielson (USA) Garmin-Slipstream
63. Fredrik Kessiakoff (Swe) Fuji-Servetto
64. Michele Scarponi (Ita) Serramenti PVC Diquigiovanni-Androni Giocattoli
65. Pedro Horrillo (Spa) Rabobank
66. Massimo Codol (Ita) Acqua & Sapone-Caffe Mokambo
67. Kevin Seeldrayers (Bel) Quick Step
68. Vladimir Miholjevic (Cro) Liquigas
69. Daniel Lloyd (Gbr) Cervelo Test Team
70. Daniele Pietropolli (Ita) LPR Brakes-Farnese Vini
71. Davide Malacarne (Ita) Quick Step
72. John-Lee Augustyn (RSA) Barloworld
73. Angel Gomez (Spa) Fuji-Servetto
74. David Garcia Da Pena (Spa) Xacobeo Galicia
75. Yohann Gene (Fra) BBox Bouygues Telecom
76. Lars Ytting Bak (Den) Team Saxo Bank
77. Joaquin Rodriguez (Spa) Caisse d’Epargne
78. Janez Brajkovic (Slo) Astana
79. Francis De Greef (Bel) Silence-Lotto
80. Ricardo Serrano (Spa) Fuji-Servetto
81. Thomas Voeckler (Fra) BBox Bouygues Telecom
82. Iban Mayoz (Spa) Xacobeo Galicia
83. David Arroyo (Spa) Caisse d’Epargne
84. Simon Gerrans (Aus) Cervelo Test Team
85. Ian Stannard (Gbr) ISD
86. Rubens Bertogliati (Swi) Serramenti PVC Diquigiovanni-Androni Giocattoli
87. Gorazd Stangelj (Slo) Liquigas
88. Leonardo Bertagnolli (Ita) Serramenti PVC Diquigiovanni-Androni Giocattoli
89. Dmitry Kozontchuk (Rus) Rabobank
90. Valerio Agnoli (Ita) Liquigas
91. Christopher Froome (Gbr) Barloworld
92. Marco Pinotti (Ita) Team Columbia-Highroad
93. Guillaume Bonnafond (Fra) AG2R La Mondiale
94. Gabriele Bosisio (Ita) LPR Brakes-Farnese Vini
95. Matthew Goss (Aus) Team Saxo Bank
96. Volodymir Gustov (Ukr) Cervelo Test Team
97. Levi Leipheimer (USA) Astana
98. Mauro Facci (Ita) Quick Step
99. Francisco Perez Sanchez (Spa) Caisse d’Epargne
100. Iker Camano (Spa) Fuji-Servetto
101. Julien Belgy (Fra) BBox Bouygues Telecom
102. Blaise Sonnery (Fra) AG2R La Mondiale
103. Delio Ferandez (Spa) Xacobeo Galicia
104. Serguei Klimov (Rus) Team Katusha
105. Francesco Reda (Ita) Quick Step
106. Matteo Bono (Ita) Lampre-N.G.C.
107. Tom Stamsnijder (Ned) Rabobank
108. Francesco Bellotti (Ita) Barloworld
109. Alessandro Spezialetti (Ita) LPR Brakes-Farnese Vini
110. Alessandro Vanotti (Ita) Liquigas 0:31
111. Kevin Hulsmans (Bel) Quick Step
112. Fabian Cancellara (Swi) Team Saxo Bank
113. Julian Dean (Nzl) Garmin-Slipstream 0:33
114. Ruslan Pidgornyy (Ukr) ISD 0:47
115. Serge Pauwels (Bel) Cervelo Test Team
116. Christophe Brandt (Bel) Silence-Lotto
117. Matthieu Sprick (Fra) BBox Bouygues Telecom
118. Gonzalo Rabunal (Spa) Xacobeo Galicia
119. Christopher Horner (USA) Astana
120. Luca Mazzanti (Ita) Team Katusha
121. Bartosz Huzarski (Pol) ISD 0:49
122. Francesco Masciarelli (Ita) Acqua & Sapone-Caffe Mokambo
123. Sébastien Hinault (Fra) AG2R La Mondiale
124. Manuel Quinziato (Ita) Liquigas
125. Giovanni Visconti (Ita) ISD
126. Paolo Tiralongo (Ita) Lampre-N.G.C.
127. Pavel Brutt (Rus) Team Katusha
128. Pieter Jacobs (Bel) Silence-Lotto
129. Kanstantsin Siutsou (Blr) Team Columbia-Highroad
130. Eros Capecchi (Ita) Fuji-Servetto
131. Gustavo Cesar Veloso (Spa) Xacobeo Galicia
132. Jos Van Emden (Ned) Rabobank
133. Mauricio Soler (Col) Barloworld
134. Sylvester Szmyd (Pol) Liquigas
135. Andrea Masciarelli (Ita) Acqua & Sapone-Caffe Mokambo 0:54
136. David Millar (Gbr) Garmin-Slipstream 1:01
137. Anthony Charteau (Fra) Caisse d’Epargne 1:04
138. Andrey Zeits (Kaz) Astana
139. Nikita Eskov (Rus) Team Katusha
140. Alexander Serov (Rus) Team Katusha
141. Giuseppe Palumbo (Ita) Acqua & Sapone-Caffe Mokambo
142. Luca Barla (Ita) Team Milram
143. Vladimir Efimkin (Rus) AG2R La Mondiale
144. Vasili Kiryienka (Blr) Caisse d’Epargne
145. Carlos José Ochoa (Ven) Serramenti PVC Diquigiovanni-Androni Giocattoli
146. Björn Schröder (Ger) Team Milram
147. Jose Serpa (Col) Serramenti PVC Diquigiovanni-Androni Giocattoli
148. Maarten Tjallingii (Ned) Rabobank
149. Daniel Navarro (Spa) Astana
150. Ronny Scholz (Ger) Team Milram
151. Anders Lund (Den) Team Saxo Bank
152. Mikhail Ignatiev (Rus) Team Katusha
153. Marco Marzano (Ita) Lampre-N.G.C.
154. Saïd Haddou (Fra) BBox Bouygues Telecom
155. David Lopez Garcia (Spa) Caisse d’Epargne
156. Arnold Jeannesson (Fra) Caisse d’Epargne
157. Francesco De Bonis (Ita) Serramenti PVC Diquigiovanni-Androni Giocattoli
158. Marcos Garcia (Spa) Xacobeo Galicia
159. Charles Wegelius (Gbr) Silence-Lotto
160. Ignatas Konovalovas (Ltu) Cervelo Test Team
161. Guillaume Le Floch (Fra) BBox Bouygues Telecom
162. Ted King (USA) Cervelo Test Team
163. Kasper Klostergaard (Den) Team Saxo Bank
164. Diego Caccia (Ita) Barloworld
165. Francesco Failli (Ita) Acqua & Sapone-Caffe Mokambo
166. Vladimir Isaichev (Rus) Xacobeo Galicia
167. Giairo Ermeti (Ita) LPR Brakes-Farnese Vini
168. Jelle Vanendert (Bel) Silence-Lotto
169. Robert Forster (Ger) Team Milram
170. Giampaolo Cheula (Ita) Barloworld
171. Jason McCartney (USA) Team Saxo Bank
172. Jurgen Van Goolen (Bel) Team Saxo Bank 1:19
173. David Zabriskie (USA) Garmin-Slipstream 1:30
174. Olivier Kaisen (Bel) Silence-Lotto 2:12
175. Jean-Charles Senac (Fra) AG2R La Mondiale 2:19
176. Julien Loubet (Fra) AG2R La Mondiale
177. Jesus Del Nero (Spa) Fuji-Servetto
178. Johann Tschopp (Swi) BBox Bouygues Telecom
179. Serafin Martinez (Spa) Xacobeo Galicia
180. Martin Müller (Ger) Team Milram
181. Evgeny Sokolov (Rus) BBox Bouygues Telecom
182. Michael Barry (Can) Team Columbia-Highroad
183. Danny Pate (USA) Garmin-Slipstream
184. Cameron Meyer (Aus) Garmin-Slipstream
185. Alessandro Donati (Ita) Acqua & Sapone-Caffe Mokambo
186. Addy Engels (Ned) Quick Step 3:09
187. Bart Dockx (Bel) Silence-Lotto
188. Steve Morabito (Swi) Astana
189. Robert Hunter (RSA) Barloworld 3:15
190. Dario Andriotto (Ita) Acqua & Sapone-Caffe Mokambo
191. Alberto Fernandez (Spa) Fuji-Servetto
192. Hector Gonzalez (Spa) Fuji-Servetto
193. Morris Possoni (Ita) Team Columbia-Highroad
194. Alessandro Bertolini (Ita) Serramenti PVC Diquigiovanni-Androni Giocattoli
195. Kjell Carlström (Fin) Liquigas
196. Mathieu Perget (Fra) Caisse d’Epargne 5:32
197. Leonardo Scarselli (Ita) ISD 10:35
DNF Matthias Russ (Ger) Team Milram

GC after Stage 2

1. Mark Cavendish (Gbr) Team Columbia-Highroad 4:04:43
2. Mark Renshaw (Aus) Team Columbia-Highroad 0:14
3. Michael Rogers (Aus) Team Columbia-Highroad
4. Thomas Lövkvist (Swe) Team Columbia-Highroad
5. Edvald Boasson Hagen (Nor) Team Columbia-Highroad
6. Tyler Farrar (USA) Garmin-Slipstream 0:16
7. Alessandro Petacchi (Ita) LPR Brakes-Farnese Vini
8. Christian Vande Velde (USA) Garmin-Slipstream 0:20
9. Bradley Wiggins (Gbr) Garmin-Slipstream
10. Lance Armstrong (USA) Astana 0:27
11. José Luis Rubiera (Spa) Astana
12. Marco Pinotti (Ita) Team Columbia-Highroad
13. Thomas Danielson (USA) Garmin-Slipstream 0:33
14. Danilo Di Luca (Ita) LPR Brakes-Farnese Vini 0:36
15. Riccardo Chiarini (Ita) LPR Brakes-Farnese Vini
16. Yaroslav Popovych (Ukr) Astana 0:40
17. Janez Brajkovic (Slo) Astana
18. Levi Leipheimer (USA) Astana
19. Oscar Gatto (Ita) ISD 0:41
20. Dmytro Grabovskyy (Ukr) ISD
21. Andriy Grivko (Ukr) ISD
22. Filippo Pozzato (Ita) Team Katusha 0:49
23. Evgeny Petrov (Rus) Team Katusha
24. Daniele Pietropolli (Ita) LPR Brakes-Farnese Vini
25. Gabriele Bosisio (Ita) LPR Brakes-Farnese Vini
26. Mauricio Ardila (Col) Rabobank 0:52
27. Denis Menchov (Rus) Rabobank
28. Laurens Ten Dam (Ned) Rabobank
29. Franco Pellizotti (Ita) Liquigas 0:54
30. Dario David Cioni (Ita) ISD
31. Francesco Gavazzi (Ita) Lampre-N.G.C. 0:56
32. Manuele Mori (Ita) Lampre-N.G.C.
33. Damiano Cunego (Ita) Lampre-N.G.C.
34. Marzio Bruseghin (Ita) Lampre-N.G.C.
35. Enrico Gasparotto (Ita) Lampre-N.G.C.
36. Thomas Fothen (Ger) Team Milram 1:03
37. Thomas Rohregger (Aut) Team Milram
38. Philip Deignan (Irl) Cervelo Test Team
39. Markus Fothen (Ger) Team Milram
40. Carlos Sastre (Spa) Cervelo Test Team
41. Kanstantsin Siutsou (Blr) Team Columbia-Highroad
42. Ian Stannard (Gbr) ISD 1:04
43. Bram De Groot (Ned) Rabobank 1:05
44. Tom Stamsnijder (Ned) Rabobank
45. Ivan Basso (Ita) Liquigas 1:07
46. Valerio Agnoli (Ita) Liquigas
47. Serguei Klimov (Rus) Team Katusha
48. Félix Cardenas (Col) Barloworld 1:08
49. Juan José Haedo (Arg) Team Saxo Bank 1:09
50. Matteo Bono (Ita) Lampre-N.G.C.
51. Christopher Horner (USA) Astana 1:14
52. Steve Chainel (Fra) BBox Bouygues Telecom 1:15
53. Jeremy Hunt (Gbr) Cervelo Test Team 1:16
54. Simon Gerrans (Aus) Cervelo Test Team
55. Volodymir Gustov (Ukr) Cervelo Test Team
56. Jackson Rodriguez (Ven) Serramenti PVC Diquigiovanni-Androni Giocattoli 1:20
57. Gilberto Simoni (Ita) Serramenti PVC Diquigiovanni-Androni Giocattoli
58. John-Lee Augustyn (RSA) Barloworld 1:21
59. Christopher Froome (Gbr) Barloworld
60. Francesco Bellotti (Ita) Barloworld
61. Lars Ytting Bak (Den) Team Saxo Bank 1:22
62. Matthew Goss (Aus) Team Saxo Bank
63. Pablo Lastras (Spa) Caisse d’Epargne 1:25
64. Alessandro Vanotti (Ita) Liquigas
65. Joaquin Rodriguez (Spa) Caisse d’Epargne
66. David Arroyo (Spa) Caisse d’Epargne
67. Francisco Perez Sanchez (Spa) Caisse d’Epargne
68. Matteo Montaguti (Ita) LPR Brakes-Farnese Vini 1:27
69. Allan Davis (Aus) Quick Step 1:28
70. Dries Devenyns (Bel) Quick Step
71. Ruslan Pidgornyy (Ukr) ISD
72. Dario Cataldo (Ita) Quick Step
73. Vladimir Miholjevic (Cro) Liquigas
74. Thomas Voeckler (Fra) BBox Bouygues Telecom
75. Gorazd Stangelj (Slo) Liquigas
76. Giovanni Visconti (Ita) ISD 1:30
77. Bartosz Huzarski (Pol) ISD
78. Daniel Navarro (Spa) Astana 1:31
79. Julien Belgy (Fra) BBox Bouygues Telecom
80. Alessandro Spezialetti (Ita) LPR Brakes-Farnese Vini
81. Eduard Vorganov (Rus) Xacobeo Galicia 1:33
82. Michele Scarponi (Ita) Serramenti PVC Diquigiovanni-Androni Giocattoli
83. Leonardo Bertagnolli (Ita) Serramenti PVC Diquigiovanni-Androni Giocattoli
84. Rubens Bertogliati (Swi) Serramenti PVC Diquigiovanni-Androni Giocattoli
85. Stefano Garzelli (Ita) Acqua & Sapone-Caffe Mokambo 1:35
86. Ruggero Marzoli (Ita) Acqua & Sapone-Caffe Mokambo
87. Luca Mazzanti (Ita) Team Katusha 1:36
88. Philippe Gilbert (Bel) Silence-Lotto
89. Pavel Brutt (Rus) Team Katusha 1:38
90. Ben Swift (Gbr) Team Katusha 1:40
91. Giairo Ermeti (Ita) LPR Brakes-Farnese Vini
92. Fabian Cancellara (Swi) Team Saxo Bank
93. Kevin Seeldrayers (Bel) Quick Step 1:41
94. Mauro Facci (Ita) Quick Step
95. Sylvester Szmyd (Pol) Liquigas 1:43
96. Paolo Tiralongo (Ita) Lampre-N.G.C. 1:45
97. Daniel Lloyd (Gbr) Cervelo Test Team
98. David Garcia Da Pena (Spa) Xacobeo Galicia 1:46
99. Iban Mayoz (Spa) Xacobeo Galicia
100. Francesco Reda (Ita) Quick Step
101. Massimo Codol (Ita) Acqua & Sapone-Caffe Mokambo 1:48
102. Tadej Valjavec (Slo) AG2R La Mondiale 1:49
103. Jonas Ljungblad (Swe) Silence-Lotto
104. Francis De Greef (Bel) Silence-Lotto
105. David Zabriskie (USA) Garmin-Slipstream 1:50
106. Serge Pauwels (Bel) Cervelo Test Team
107. Mauro Da Dalto (Ita) Lampre-N.G.C.
108. Davide Vigano (Ita) Fuji-Servetto 1:51
109. Alexander Serov (Rus) Team Katusha 1:53
110. Nikita Eskov (Rus) Team Katusha
111. Mikhail Ignatiev (Rus) Team Katusha
112. Maarten Tjallingii (Ned) Rabobank 1:56
113. Mauricio Soler (Col) Barloworld 1:57
114. Kevin Hulsmans (Bel) Quick Step 1:59
115. Pedro Horrillo (Spa) Rabobank 2:00
116. Yuriy Krivtsov (Ukr) AG2R La Mondiale 2:02
117. Renaud Dion (Fra) AG2R La Mondiale
118. Guillaume Bonnafond (Fra) AG2R La Mondiale
119. Blaise Sonnery (Fra) AG2R La Mondiale
120. Manuel Quinziato (Ita) Liquigas 2:04
121. Fredrik Kessiakoff (Swe) Fuji-Servetto
122. Angel Gomez (Spa) Fuji-Servetto
123. Ricardo Serrano (Spa) Fuji-Servetto
124. Iker Camano (Spa) Fuji-Servetto
125. Matthieu Sprick (Fra) BBox Bouygues Telecom 2:05
126. Luca Barla (Ita) Team Milram 2:07
127. Ronny Scholz (Ger) Team Milram
128. Ignatas Konovalovas (Ltu) Cervelo Test Team
129. Robert Forster (Ger) Team Milram
130. Giampaolo Cheula (Ita) Barloworld 2:12
131. Jason McCartney (USA) Team Saxo Bank 2:13
132. Anthony Charteau (Fra) Caisse d’Epargne 2:16
133. Vasili Kiryienka (Blr) Caisse d’Epargne
134. David Lopez Garcia (Spa) Caisse d’Epargne
135. Arnold Jeannesson (Fra) Caisse d’Epargne
136. Yohann Gene (Fra) BBox Bouygues Telecom
137. Guillaume Le Floch (Fra) BBox Bouygues Telecom 2:19
138. Gonzalo Rabunal (Spa) Xacobeo Galicia 2:20
139. Saïd Haddou (Fra) BBox Bouygues Telecom
140. Gustavo Cesar Veloso (Spa) Xacobeo Galicia 2:22
141. Christophe Brandt (Bel) Silence-Lotto 2:23
142. Jose Serpa (Col) Serramenti PVC Diquigiovanni-Androni Giocattoli 2:24
143. Francesco Masciarelli (Ita) Acqua & Sapone-Caffe Mokambo
144. Francesco De Bonis (Ita) Serramenti PVC Diquigiovanni-Androni Giocattoli
145. Julian Dean (Nzl) Garmin-Slipstream
146. Pieter Jacobs (Bel) Silence-Lotto 2:25
147. Carlos José Ochoa (Ven) Serramenti PVC Diquigiovanni-Androni Giocattoli 2:26
148. Björn Schröder (Ger) Team Milram
149. Ted King (USA) Cervelo Test Team 2:28
150. Andrea Masciarelli (Ita) Acqua & Sapone-Caffe Mokambo 2:31
151. Michael Barry (Can) Team Columbia-Highroad 2:33
152. Marco Marzano (Ita) Lampre-N.G.C.
153. Dmitry Kozontchuk (Rus) Rabobank 2:37
154. Marcos Garcia (Spa) Xacobeo Galicia
155. Vladimir Isaichev (Rus) Xacobeo Galicia
156. Sébastien Hinault (Fra) AG2R La Mondiale 2:38
157. Jurgen Van Goolen (Bel) Team Saxo Bank 2:39
158. Giuseppe Palumbo (Ita) Acqua & Sapone-Caffe Mokambo
159. Francesco Failli (Ita) Acqua & Sapone-Caffe Mokambo
160. Eros Capecchi (Ita) Fuji-Servetto 2:40
161. Charles Wegelius (Gbr) Silence-Lotto
162. Jelle Vanendert (Bel) Silence-Lotto 2:44
163. Jure Golcer (Slo) LPR Brakes-Farnese Vini 2:51
164. Vladimir Efimkin (Rus) AG2R La Mondiale 2:53
165. Cameron Meyer (Aus) Garmin-Slipstream 3:02
166. Davide Malacarne (Ita) Quick Step 3:08
167. Jos Van Emden (Ned) Rabobank 3:13
168. Martin Müller (Ger) Team Milram 3:22
169. Morris Possoni (Ita) Team Columbia-Highroad 3:29
170. David Millar (Gbr) Garmin-Slipstream 3:31
171. Johann Tschopp (Swi) BBox Bouygues Telecom 3:34
172. Evgeny Sokolov (Rus) BBox Bouygues Telecom
173. Jens Voigt (Ger) Team Saxo Bank 3:43
174. Olivier Kaisen (Bel) Silence-Lotto 3:48
175. Serafin Martinez (Spa) Xacobeo Galicia 3:52
176. Andrey Zeits (Kaz) Astana 4:04
177. Julien Loubet (Fra) AG2R La Mondiale 4:08
178. Kjell Carlström (Fin) Liquigas 4:09
179. Jesus Del Nero (Spa) Fuji-Servetto 4:10
180. Diego Caccia (Ita) Barloworld 4:13
181. Robert Hunter (RSA) Barloworld 4:23
182. Paolo Longo Borghini (Ita) Barloworld 4:27
183. Delio Ferandez (Spa) Xacobeo Galicia 4:35
184. Danny Pate (USA) Garmin-Slipstream 4:49
185. Dario Andriotto (Ita) Acqua & Sapone-Caffe Mokambo 4:50
186. Jean-Charles Senac (Fra) AG2R La Mondiale 4:55
187. Anders Lund (Den) Team Saxo Bank 5:00
188. Alberto Fernandez (Spa) Fuji-Servetto 5:06
189. Hector Gonzalez (Spa) Fuji-Servetto
190. Addy Engels (Ned) Quick Step 6:04
191. Steve Morabito (Swi) Astana 6:09
192. Alessandro Bertolini (Ita) Serramenti PVC Diquigiovanni-Androni Giocattoli
193. Mathieu Perget (Fra) Caisse d’Epargne 6:44
194. Alessandro Donati (Ita) Acqua & Sapone-Caffe Mokambo 6:49
195. Kasper Klostergaard (Den) Team Saxo Bank 7:14
196. Bart Dockx (Bel) Silence-Lotto 7:36
197. Leonardo Scarselli (Ita) ISD 11:14







Leave a Reply

You must be logged in to post a comment.