Featured Stories

Recent Videos

Giro d’Italia Stage 19 Full Results – Hesjedal 2nd

by pedalmag.com
Ryder Hesjedal [P] Cor Vos
May 29, 2015 (Cervinia, ITA) – Canada’s Ryder Hesjedal (Cannondale-Garmin Pro Cycling Team) battled to 2nd place on Stage 19 from Gravellona Toce to Cervinia, 236km, as Fabio Aru (Ita) Astana Pro Team took the win trying to claw back some time against race leader Alberto Contador (Esp) Tinkoff-Saxo who finished 1:18 behind. Aru is now second overall at 4:37 behind Contador while Hesjedal is now 7th overall at 12:05 back. Fellow Canuck Hugo Houle (Can) AG2R La Mondiale is 116th.

Fabio Aru [P] Cor Vos

Results

1. Fabio Aru (Ita) Astana Pro Team 6:24:13
2. Ryder Hesjedal (Can) Cannondale-Garmin Pro Cycling Team 0:28
3. Rigoberto Uran (Col) Etixx-Quick-Step 1:10
4. Tanel Kangert (Est) Astana Pro Team 1:18
5. Steven Kruijswijk (Ned) Team LottoNL-Jumbo
6. Alberto Contador (Esp) Tinkoff-Saxo
7. Mikel Landa Meana (Esp) Astana Pro Team
8. Leopold Konig (Cze) Team Sky 1:21
9. Mikel Nieve (Esp) Team Sky 1:24
10. Alexandre Geniez (Fra) FDJ.fr 2:24
11. Damiano Caruso (Ita) BMC Racing Team 2:27
12. Andrey Amador (CRc) Movistar Team
13. Maxime Monfort (Bel) Lotto Soudal 2:49
14. Jonathan Monsalve (Ven) Southeast Pro Cycling
15. Yury Trofimov (Rus) Team Katusha
16. Jurgen Van Den Broeck (Bel) Lotto Soudal
17. Darwin Atapuma Hurtado (Col) BMC Racing Team 4:43
18. Fabio Felline (Ita) TrekRacing 5:14
19. Amaël Moinard (Fra) BMC Racing Team
20. Franco Pellizotti (Ita) Androni Giocattoli
21. Andre Cardoso (Por) Cannondale-Garmin Pro Cycling Team
22. Kanstantsin Siutsou (Blr) Team Sky
23. Kenny Elissonde (Fra) FDJ.fr 6:52
24. Benat Intxausti (Esp) Movistar Team
25. Stefano Pirazzi (Ita) Bardiani CSF 9:03
26. Paolo Tiralongo (Ita) Astana Pro Team 0:11:56
27. Ivan Basso (Ita) Tinkoff-Saxo
28. Simone Stortoni (Ita) Androni Giocattoli
29. Michael Rogers (Aus) Tinkoff-Saxo
30. Alessandro Bisolti (Ita) Nippo-Vini Fantini 0:13:27
31. Luis Leon Sanchez (Esp) Astana Pro Team 0:14:06
32. Giovanni Visconti (Ita) Movistar Team 0:14:46
33. Ilnur Zakarin (Rus) Team Katusha 0:14:58
34. Pavel Kochetkov (Rus) Team Katusha
35. Diego Rosa (Ita) Astana Pro Team
36. Ion Izagirre (Esp) Movistar Team
37. Salvatore Puccio (Ita) Team Sky
38. Sebastian Henao (Col) Team Sky
39. Francis Mourey (Fra) FDJ.fr 0:16:01
40. Jan Polanc (Slo) Lampre-Merida 0:18:58
41. Nick Van Der Lijke (Ned) Team LottoNL-Jumbo
42. Sander Armee (Bel) Lotto Soudal
43. Branislau Samoilau (Blr) CCC Sprandi Polkowice
44. Marek Rutkiewicz (Pol) CCC Sprandi Polkowice
45. Sylwester Szmyd (Pol) CCC Sprandi Polkowice 0:22:46
46. Sylvain Chavanel (Fra) IAM Cycling
47. Dayer Quintana (Col) Movistar Team 0:22:56
48. Ruben Fernandez (Esp) Movistar Team
49. Silvan Dillier (Sui) BMC Racing Team 0:23:54
50. Bertjan Lindeman (Ned) Team LottoNL-Jumbo
51. Igor Anton (Esp) Movistar Team
52. Brent Bookwalter (USA) BMC Racing Team 0:25:53
53. Roman Kreuziger (Cze) Tinkoff-Saxo 0:27:14
54. Dario Cataldo (Ita) Astana Pro Team
55. Gianfranco Zilioli (Ita) Androni Giocattoli
56. Simon Clarke (Aus) Orica GreenEdge
57. Heinrich Haussler (Aus) IAM Cycling
58. Jesus Herrada (Esp) Movistar Team 0:27:39
59. David De La Cruz (Esp) Etixx-Quick-Step
60. Hubert Dupont (Fra) AG2R La Mondiale 0:30:51
61. Axel Domont (Fra) AG2R La Mondiale
62. Carlos Betancur (Col) AG2R La Mondiale
63. Clement Chevrier (Fra) IAM Cycling
64. Anthony Roux (Fra) FDJ.fr 0:31:32
65. Maxime Bouet (Fra) Etixx-Quick-Step
66. Martijn Keizer (Ned) Team LottoNL-Jumbo 0:32:24
67. Marcus Burghardt (Ger) BMC Racing Team
68. Francesco Gavazzi (Ita) Southeast Pro Cycling 0:33:15
69. Sergio Paulinho (Por) Tinkoff-Saxo 0:35:17
70. Esteban Chaves (Col) Orica GreenEdge 1:14:47
71. Vasil Kiryienka (Blr) Team Sky
72. Pieter Weening (Ned) Orica GreenEdge
73. Ivan Rovny (Rus) Tinkoff-Saxo 0:38:35
74. Sam Bewley (Nzl) Orica GreenEdge 0:38:55
75. Luke Durbridge (Aus) Orica GreenEdge
76. Tsgabu Grmay (Eth) Lampre-Merida
77. Manuele Mori (Ita) Lampre-Merida 0:39:40
78. Diego Ulissi (Ita) Lampre-Merida
79. Matteo Montaguti (Ita) AG2R La Mondiale
80. Mauro Finetto (Ita) Southeast Pro Cycling 0:39:48
81. Davide Formolo (Ita) Cannondale-Garmin Pro Cycling Team 0:40:38
82. Fumiyuki Beppu (Jpn) TrekRacing 0:42:06
83. Philippe Gilbert (Bel) BMC Racing Team 0:43:18
84. Andrey Zeits (Kaz) Astana Pro Team 0:44:47
85. Maarten Tjallingii (Ned) Team LottoNL-Jumbo
86. Tom Jelte Slagter (Ned) Cannondale-Garmin Pro Cycling Team
87. Adam Hansen (Aus) Lotto Soudal
88. Bernhard Eisel (Aut) Team Sky
89. Kévin Reza (Fra) FDJ.fr
90. Calvin Watson (Aus) TrekRacing
91. Julien Berard (Fra) AG2R La Mondiale
92. Brett Lancaster (Aus) Orica GreenEdge
93. Grega Bole (Slo) CCC Sprandi Polkowice
94. Lukasz Owsian (Pol) CCC Sprandi Polkowice
95. Maciej Paterski (Pol) CCC Sprandi Polkowice
96. Giacomo Berlato (Ita) Nippo-Vini Fantini
97. Pier Paolo De Negri (Ita) Nippo-Vini Fantini
98. Moreno Hofland (Ned) Team LottoNL-Jumbo
99. Przemyslaw Niemiec (Pol) Lampre-Merida
100. Lars Ytting Bak (Den) Lotto Soudal
101. Francesco Bongiorno (Ita) Bardiani CSF
102. Luca Chirico (Ita) Bardiani CSF
103. Christopher Juul Jensen (Den) Tinkoff-Saxo
104. Davide Malacarne (Ita) Astana Pro Team
105. Hugo Houle (Can) AG2R La Mondiale  
106. Simon Geschke (Ger) Team Giant-Alpecin
107. Murilo Antonio Fischer (Bra) FDJ.fr
108. Cédric Pineau (Fra) FDJ.fr
109. Jussi Veikkanen (Fin) FDJ.fr
110. Sergei Chernetski (Rus) Team Katusha
111. Sergey Lagutin (Rus) Team Katusha
112. Matteo Tosatto (Ita) Tinkoff-Saxo
113. Petr Vakoc (Cze) Etixx-Quick-Step
114. Rick Flens (Ned) Team LottoNL-Jumbo 0:45:43
115. Sonny Colbrelli (Ita) Bardiani CSF 0:47:52
116. Edoardo Zardini (Ita) Bardiani CSF
117. Rinaldo Nocentini (Ita) AG2R La Mondiale 0:47:58
118. Nicola Boem (Ita) Bardiani CSF 0:49:40
119. Manuele Boaro (Ita) Tinkoff-Saxo 0:50:10
120. Serghei Tvetcov (Rom) Androni Giocattoli 0:50:26
121. Arnaud Courteille (Fra) FDJ.fr
122. Alan Marangoni (Ita) Cannondale-Garmin Pro Cycling Team
123. Fabio Sabatini (Ita) Etixx-Quick-Step
124. Tobias Ludvigsson (Swe) Team Giant-Alpecin
125. Patrick Gretsch (Ger) AG2R La Mondiale
126. Bartlomiej Matysiak (Pol) CCC Sprandi Polkowice
127. Elia Viviani (Ita) Team Sky
128. Matteo Busato (Ita) Southeast Pro Cycling
129. Nikolay Mihaylov (Bul) CCC Sprandi Polkowice
130. Alessandro Malaguti (Ita) Nippo-Vini Fantini
131. Elia Favilli (Ita) Southeast Pro Cycling
132. Aleksejs Saramotins (Lat) IAM Cycling
133. Tom Stamsnijder (Ned) Team Giant-Alpecin
134. Marco Frapporti (Ita) Androni Giocattoli
135. Riccardo Stacchiotti (Ita) Nippo-Vini Fantini
136. Davide Villella (Ita) Cannondale-Garmin Pro Cycling Team
137. Chad Haga (USA) Team Giant-Alpecin
138. Alessandro Petacchi (Ita) Southeast Pro Cycling
139. Alexander Porsev (Rus) Team Katusha
140. Janier Acevedo (Col) Cannondale-Garmin Pro Cycling Team
141. Maxim Belkov (Rus) Team Katusha
142. Rick Zabel (Ger) BMC Racing Team
143. Caleb Fairly (USA) Team Giant-Alpecin
144. Iljo Keisse (Bel) Etixx-Quick-Step
145. Nathan Brown (USA) Cannondale-Garmin Pro Cycling Team
146. Cheng Ji (Chn) Team Giant-Alpecin
147. Boy Van Poppel (Ned) TrekRacing
148. Roberto Ferrari (Ita) Lampre-Merida
149. Sacha Modolo (Ita) Lampre-Merida 0:51:48
150. Maximiliano Richeze (Arg) Lampre-Merida
151. Marco Bandiera (Ita) Androni Giocattoli
152. Davide Appollonio (Ita) Androni Giocattoli
153. Bert De Backer (Bel) Team Giant-Alpecin 0:52:16
154. Eugenio Alafaci (Ita) TrekRacing 0:52:42
155. Fabio Silvestre (Por) TrekRacing
156. Giacomo Nizzolo (Ita) TrekRacing
157. Luca Paolini (Ita) Team Katusha
158. Eugert Zhupa (Alb) Southeast Pro Cycling
159. Eduard Michael Grosu (Rom) Nippo-Vini Fantini
160. Michael Hepburn (Aus) Orica GreenEdge 0:53:20
161. Marco Coledan (Ita) TrekRacing 0:54:19
162. Nikias Arndt (Ger) Team Giant-Alpecin 0:57:12
163. Roger Kluge (Ger) IAM Cycling 0:57:14
164. Luka Mezgec (Slo) Team Giant-Alpecin
DNF Enrico Battaglin (Ita) Bardiani CSF

GC after Stage 19

1. Alberto Contador (Esp) Tinkoff-Saxo 78:48:40
2. Fabio Aru (Ita) Astana Pro Team 4:37
3. Mikel Landa Meana (Esp) Astana Pro Team 5:15
4. Andrey Amador (CRc) Movistar Team 8:10
5. Leopold Konig (Cze) Team Sky 0:10:47
6. Yury Trofimov (Rus) Team Katusha 0:11:11
7. Ryder Hesjedal (Can) Cannondale-Garmin Pro Cycling Team 0:12:05
8. Damiano Caruso (Ita) BMC Racing Team 0:12:14
9. Steven Kruijswijk (Ned) Team LottoNL-Jumbo 0:12:53
10. Alexandre Geniez (Fra) FDJ.fr 0:15:07
11. Maxime Monfort (Bel) Lotto Soudal 0:16:58
12. Jurgen Van Den Broeck (Bel) Lotto Soudal 0:18:43
13. Amaël Moinard (Fra) BMC Racing Team 0:25:11
14. Tanel Kangert (Est) Astana Pro Team 0:28:11
15. Rigoberto Uran (Col) Etixx-Quick-Step 0:30:40
16. Giovanni Visconti (Ita) Movistar Team 0:34:47
17. Darwin Atapuma Hurtado (Col) BMC Racing Team 0:36:49
18. Mikel Nieve (Esp) Team Sky 0:42:28
19. Paolo Tiralongo (Ita) Astana Pro Team 0:57:18
20. Carlos Betancur (Col) AG2R La Mondiale 1:10:46
21. Andre Cardoso (Por) Cannondale-Garmin Pro Cycling Team 1:14:03
22. Roman Kreuziger (Cze) Tinkoff-Saxo 1:19:35
23. Stefano Pirazzi (Ita) Bardiani CSF 1:20:10
24. Ion Izagirre (Esp) Movistar Team 1:20:57
25. Diego Rosa (Ita) Astana Pro Team 1:25:03
26. Dario Cataldo (Ita) Astana Pro Team 1:27:57
27. Franco Pellizotti (Ita) Androni Giocattoli 1:30:46
28. Jonathan Monsalve (Ven) Southeast Pro Cycling 1:36:14
29. Davide Formolo (Ita) Cannondale-Garmin Pro Cycling Team 1:36:21
30. Kanstantsin Siutsou (Blr) Team Sky 1:36:57
31. Benat Intxausti (Esp) Movistar Team 1:41:29
32. Michael Rogers (Aus) Tinkoff-Saxo 1:42:25
33. Fabio Felline (Ita) TrekRacing 1:51:16
34. Luis Leon Sanchez (Esp) Astana Pro Team 1:53:04
35. Philippe Gilbert (Bel) BMC Racing Team 2:05:16
36. Pavel Kochetkov (Rus) Team Katusha 2:09:05
37. Sylvain Chavanel (Fra) IAM Cycling 2:09:08
38. Igor Anton (Esp) Movistar Team 2:13
39. David De La Cruz (Esp) Etixx-Quick-Step 2:11:19
40. Przemyslaw Niemiec (Pol) Lampre-Merida 2:19:36
41. Francis Mourey (Fra) FDJ.fr 2:19:42
42. Kenny Elissonde (Fra) FDJ.fr 2:19:56
43. Martijn Keizer (Ned) Team LottoNL-Jumbo 2:20:16
44. Sebastian Henao (Col) Team Sky 2:21:15
45. Mauro Finetto (Ita) Southeast Pro Cycling 2:25:27
46. Ivan Basso (Ita) Tinkoff-Saxo 2:27:08
47. Sylwester Szmyd (Pol) CCC Sprandi Polkowice 2:30:29
48. Grega Bole (Slo) CCC Sprandi Polkowice 2:32:08
49. Maxime Bouet (Fra) Etixx-Quick-Step 2:32:30
50. Francesco Bongiorno (Ita) Bardiani CSF 2:35:14
51. Simone Stortoni (Ita) Androni Giocattoli 2:36:25
52. Esteban Chaves (Col) Orica GreenEdge 2:37:02
53. Francesco Gavazzi (Ita) Southeast Pro Cycling 2:37:12
54. Alessandro Bisolti (Ita) Nippo-Vini Fantini 2:37:19
55. Hubert Dupont (Fra) AG2R La Mondiale 2:37:27
56. Ilnur Zakarin (Rus) Team Katusha 2:37:33
57. Jan Polanc (Slo) Lampre-Merida 2:38:49
58. Silvan Dillier (Sui) BMC Racing Team 2:39:10
59. Branislau Samoilau (Blr) CCC Sprandi Polkowice 2:41:23
60. Matteo Montaguti (Ita) AG2R La Mondiale 2:42:49
61. Diego Ulissi (Ita) Lampre-Merida 2:49:33
62. Sergey Lagutin (Rus) Team Katusha 2:52:36
63. Andrey Zeits (Kaz) Astana Pro Team 2:55:29
64. Simon Clarke (Aus) Orica GreenEdge 2:55:58
65. Ruben Fernandez (Esp) Movistar Team 3:00:27
66. Salvatore Puccio (Ita) Team Sky 3:00:44
67. Jesus Herrada (Esp) Movistar Team 3:00:46
68. Clement Chevrier (Fra) IAM Cycling 3:01:07
69. Sander Armee (Bel) Lotto Soudal 3:01:51
70. Brent Bookwalter (USA) BMC Racing Team 3:04:19
71. Gianfranco Zilioli (Ita) Androni Giocattoli 3:08:55
72. Marcus Burghardt (Ger) BMC Racing Team 3:09:24
73. Axel Domont (Fra) AG2R La Mondiale 3:15:28
74. Nathan Brown (USA) Cannondale-Garmin Pro Cycling Team 3:16:41
75. Edoardo Zardini (Ita) Bardiani CSF 3:17:15
76. Rinaldo Nocentini (Ita) AG2R La Mondiale 3:17:38
77. Davide Villella (Ita) Cannondale-Garmin Pro Cycling Team 3:20:58
78. Vasil Kiryienka (Blr) Team Sky 3:21:20
79. Maciej Paterski (Pol) CCC Sprandi Polkowice 3:21:29
80. Marek Rutkiewicz (Pol) CCC Sprandi Polkowice 3:22:05
81. Manuele Mori (Ita) Lampre-Merida 3:28:39
82. Nick Van Der Lijke (Ned) Team LottoNL-Jumbo 3:29:52
83. Tom Jelte Slagter (Ned) Cannondale-Garmin Pro Cycling Team 3:30:15
84. Adam Hansen (Aus) Lotto Soudal 3:32:33
85. Davide Malacarne (Ita) Astana Pro Team 3:35:07
86. Anthony Roux (Fra) FDJ.fr 3:38:27
87. Simon Geschke (Ger) Team Giant-Alpecin 3:39:04
88. Pieter Weening (Ned) Orica GreenEdge 3:39:32
89. Tsgabu Grmay (Eth) Lampre-Merida 3:42:01
90. Manuele Boaro (Ita) Tinkoff-Saxo 3:45:23
91. Luca Chirico (Ita) Bardiani CSF 3:46:59
92. Bertjan Lindeman (Ned) Team LottoNL-Jumbo 3:48:57
93. Patrick Gretsch (Ger) AG2R La Mondiale 3:49:07
94. Dayer Quintana (Col) Movistar Team 3:51:29
95. Tobias Ludvigsson (Swe) Team Giant-Alpecin 3:54:14
96. Chad Haga (USA) Team Giant-Alpecin 3:56:54
97. Elia Favilli (Ita) Southeast Pro Cycling 3:59:04
98. Giacomo Berlato (Ita) Nippo-Vini Fantini 3:59:14
99. Sonny Colbrelli (Ita) Bardiani CSF 3:59:31
100. Sergio Paulinho (Por) Tinkoff-Saxo 4:00:10
101. Heinrich Haussler (Aus) IAM Cycling 4:01:03
102. Kévin Reza (Fra) FDJ.fr 4:01:10
103. Lars Ytting Bak (Den) Lotto Soudal 4:03:05
104. Marco Frapporti (Ita) Androni Giocattoli 4:05:01
105. Matteo Busato (Ita) Southeast Pro Cycling 4:06:47
106. Maxim Belkov (Rus) Team Katusha 4:08:42
107. Luke Durbridge (Aus) Orica GreenEdge 4:10:43
108. Pier Paolo De Negri (Ita) Nippo-Vini Fantini 4:12:04
109. Matteo Tosatto (Ita) Tinkoff-Saxo 4:12:37
110. Luca Paolini (Ita) Team Katusha 4:13:31
111. Fumiyuki Beppu (Jpn) TrekRacing 4:14:35
112. Julien Berard (Fra) AG2R La Mondiale 4:15:00
113. Fabio Sabatini (Ita) Etixx-Quick-Step 4:16:42
114. Sergei Chernetski (Rus) Team Katusha 4:19:35
115. Petr Vakoc (Cze) Etixx-Quick-Step 4:20:14
116. Hugo Houle (Can) AG2R La Mondiale 4:24:09
117. Maarten Tjallingii (Ned) Team LottoNL-Jumbo 4:25:34
118. Janier Acevedo (Col) Cannondale-Garmin Pro Cycling Team 4:25:56
119. Lukasz Owsian (Pol) CCC Sprandi Polkowice 4:25:59
120. Cédric Pineau (Fra) FDJ.fr 4:26:28
121. Alessandro Petacchi (Ita) Southeast Pro Cycling 4:29:04
122. Ivan Rovny (Rus) Tinkoff-Saxo 4:29:10
123. Arnaud Courteille (Fra) FDJ.fr 4:29:12
124. Sam Bewley (Nzl) Orica GreenEdge 4:29:47
125. Davide Appollonio (Ita) Androni Giocattoli 4:30:23
126. Elia Viviani (Ita) Team Sky 4:33:35
127. Sacha Modolo (Ita) Lampre-Merida 4:35:43
128. Maximiliano Richeze (Arg) Lampre-Merida 4:35:53
129. Nikolay Mihaylov (Bul) CCC Sprandi Polkowice 4:39:51
130. Murilo Antonio Fischer (Bra) FDJ.fr 4:42
131. Alan Marangoni (Ita) Cannondale-Garmin Pro Cycling Team 4:42:53
132. Brett Lancaster (Aus) Orica GreenEdge 4:43:57
133. Roberto Ferrari (Ita) Lampre-Merida 4:45:05
134. Alexander Porsev (Rus) Team Katusha 4:45:12
135. Christopher Juul Jensen (Den) Tinkoff-Saxo 4:45:35
136. Giacomo Nizzolo (Ita) TrekRacing 4:50
137. Moreno Hofland (Ned) Team LottoNL-Jumbo 4:51:46
138. Eugenio Alafaci (Ita) TrekRacing 4:52:10
139. Luka Mezgec (Slo) Team Giant-Alpecin 4:53:36
140. Caleb Fairly (USA) Team Giant-Alpecin 4:56:05
141. Serghei Tvetcov (Rom) Androni Giocattoli 4:56:18
142. Rick Zabel (Ger) BMC Racing Team 4:57:41
143. Bernhard Eisel (Aut) Team Sky 5:00:33
144. Bartlomiej Matysiak (Pol) CCC Sprandi Polkowice 5:01:58
145. Rick Flens (Ned) Team LottoNL-Jumbo 5:04:15
146. Boy Van Poppel (Ned) TrekRacing 5:04:56
147. Jussi Veikkanen (Fin) FDJ.fr 5:05:06
148. Iljo Keisse (Bel) Etixx-Quick-Step 5:05:26
149. Nikias Arndt (Ger) Team Giant-Alpecin 5:08:26
150. Fabio Silvestre (Por) TrekRacing 5:10:25
151. Calvin Watson (Aus) TrekRacing 5:12:37
152. Eduard Michael Grosu (Rom) Nippo-Vini Fantini 5:13:43
153. Riccardo Stacchiotti (Ita) Nippo-Vini Fantini 5:17:37
154. Alessandro Malaguti (Ita) Nippo-Vini Fantini 5:21:33
155. Tom Stamsnijder (Ned) Team Giant-Alpecin 5:23:03
156. Michael Hepburn (Aus) Orica GreenEdge 5:25:54
157. Nicola Boem (Ita) Bardiani CSF 5:26:33
158. Marco Bandiera (Ita) Androni Giocattoli 5:26:40
159. Bert De Backer (Bel) Team Giant-Alpecin 5:28:07
160. Eugert Zhupa (Alb) Southeast Pro Cycling 5:29:11
161. Cheng Ji (Chn) Team Giant-Alpecin 5:33:15
162. Aleksejs Saramotins (Lat) IAM Cycling 5:42:34
163. Roger Kluge (Ger) IAM Cycling 5:42:48
164. Marco Coledan (Ita) TrekRacing 5:49:08





Leave a Reply

You must be logged in to post a comment.