Featured Stories

Giro d\’Italia – Stage 18 Full Results, Photos – Scarponi Scores

by pedalmag.com

May 28, 2009 (Benevento, Italy) – Michele Scarponi (Ita) Serramenti PVC Diquigiovanni-Androni Giocattoli scored his second stage win at the Giro taking Stage 18 on Thursday from Sulmona to Benevento, 182km over Félix Cardenas (Col) Barloworld in second and Danny Pate (USA) Garmin – Slipstream in 3rd. Denis Menchov (Rus) Rabobank in 27th is still leading overall with Danilo Di Luca (Ita) LPR Brakes – Farnese Vini only 26 seconds behind in 2nd. Canada’s Michael Barry (Can) Team Columbia-Highroad finished 49th on today’s stage.

Results

1. Michele Scarponi (Ita) Serramenti PVC Diquigiovanni-Androni Giocattoli 4:07:41 (44.088 km/h)
2. Félix Cardenas (Col) Barloworld
3. Danny Pate (USA) Garmin-Slipstream
4. Lars Ytting Bak (Den) Team Saxo Bank
5. Dmytro Grabovskyy (Ukr) ISD 0:06
6. Dries Devenyns (Bel) Quick Step 0:20
7. Jason McCartney (USA) Team Saxo Bank 0:24
8. Giovanni Visconti (Ita) ISD 0:37
9. Alessandro Bertolini (Ita) Serramenti PVC Diquigiovanni-Androni Giocattoli 0:39
10. Gabriele Bosisio (Ita) LPR Brakes-Farnese Vini 0:42
11. Andrey Zeits (Kaz) Astana 0:44
12. Eduard Vorganov (Rus) Xacobeo Galicia 0:58
13. Jonas Ljungblad (Swe) Silence-Lotto 1:09
14. Francesco Gavazzi (Ita) Lampre-N.G.C.
15. Thomas Voeckler (Fra) BBox Bouygues Telecom
16. Kevin Seeldraeyers (Bel) Quick Step
17. David Lopez Garcia (Spa) Caisse d’Epargne
18. Francesco Masciarelli (Ita) Acqua & Sapone-Caffe Mokambo
19. Kanstantsin Siutsou (Blr) Team Columbia-Highroad
20. Thomas Lövkvist (Swe) Team Columbia-Highroad 1:17
21. Philip Deignan (Irl) Cervelo Test Team
22. Yaroslav Popovych (Ukr) Astana
23. Julian Dean (NZl) Garmin-Slipstream
24. Evgeny Petrov (Rus) Team Katusha
25. Manuel Quinziato (Ita) Liquigas 1:57
26. Dmitry Kozontchuk (Rus) Rabobank 3:57
27. Denis Menchov (Rus) Rabobank
28. Danilo Di Luca (Ita) LPR Brakes-Farnese Vini
29. Alessandro Petacchi (Ita) LPR Brakes-Farnese Vini
30. Allan Davis (Aus) Quick Step
31. Thomas Fothen (Ger) Team Milram
32. Ruggero Marzoli (Ita) Acqua & Sapone-Caffe Mokambo
33. Marzio Bruseghin (Ita) Lampre-N.G.C.
34. Stefano Garzelli (Ita) Acqua & Sapone-Caffe Mokambo
35. Ivan Basso (Ita) Liquigas
36. Michael Rogers (Aus) Team Columbia-Highroad
37. Andriy Grivko (Ukr) ISD
38. Levi Leipheimer (USA) Astana
39. David Arroyo (Spa) Caisse d’Epargne
40. Gustavo Cesar Veloso (Spa) Xacobeo Galicia
41. Pablo Lastras (Spa) Caisse d’Epargne
42. Tadej Valjavec (Slo) AG2R La Mondiale
43. Marcos Garcia (Spa) Xacobeo Galicia
44. Serge Pauwels (Bel) Cervelo Test Team
45. Pieter Jacobs (Bel) Silence-Lotto
46. Carlos Sastre (Spa) Cervelo Test Team
47. Robert Forster (Ger) Team Milram
48. Daniel Lloyd (Gbr) Cervelo Test Team
49. Michael Barry (Can) Team Columbia-Highroad
50. Robert Hunter (RSA) Barloworld
51. Paolo Longo Borghini (Ita) Barloworld
52. Janez Brajkovic (Slo) Astana
53. Sébastien Hinault (Fra) AG2R La Mondiale
54. Ignatas Konovalovas (Ltu) Cervelo Test Team
55. Christophe Brandt (Bel) Silence-Lotto
56. John-Lee Augustyn (RSA) Barloworld
57. José Luis Rubiera (Spa) Astana
58. Renaud Dion (Fra) AG2R La Mondiale
59. Dario David Cioni (Ita) ISD
60. Simon Gerrans (Aus) Cervelo Test Team
61. Olivier Kaisen (Bel) Silence-Lotto
62. Franco Pellizotti (Ita) Liquigas
63. Marco Pinotti (Ita) Team Columbia-Highroad
64. Davide Vigano (Ita) Fuji-Servetto
65. Thomas Danielson (USA) Garmin-Slipstream
66. Lance Armstrong (USA) Astana
67. Francis De Greef (Bel) Silence-Lotto
68. Philippe Gilbert (Bel) Silence-Lotto
69. Carlos José Ochoa (Ven) Serramenti PVC Diquigiovanni-Androni Giocattoli
70. Jeremy Hunt (Gbr) Cervelo Test Team
71. Alexander Serov (Rus) Team Katusha
72. Jose Serpa (Col) Serramenti PVC Diquigiovanni-Androni Giocattoli
73. Mauro Da Dalto (Ita) Lampre-N.G.C.
74. Daniel Navarro (Spa) Astana
75. Damiano Cunego (Ita) Lampre-N.G.C.
76. Dario Cataldo (Ita) Quick Step
77. Alexander Efimkin (Rus) AG2R La Mondiale
78. Ian Stannard (Gbr) ISD
79. Paolo Tiralongo (Ita) Lampre-N.G.C.
80. Iker Camano (Spa) Fuji-Servetto
81. Thomas Rohregger (Aut) Team Milram
82. Matthew Goss (Aus) Team Saxo Bank
83. Luca Mazzanti (Ita) Team Katusha
84. Vladimir Miholjevic (Cro) Liquigas
85. Edvald Boasson Hagen (Nor) Team Columbia-Highroad
86. Juan José Haedo (Arg) Team Saxo Bank
87. Francesco Failli (Ita) Acqua & Sapone-Caffe Mokambo
88. Jackson Rodriguez (Ven) Serramenti PVC Diquigiovanni-Androni Giocattoli
89. Diego Caccia (Ita) Barloworld
90. Dario Andriotto (Ita) Acqua & Sapone-Caffe Mokambo
91. Anders Lund (Den) Team Saxo Bank
92. Laurens Ten Dam (Ned) Rabobank
93. Andrea Masciarelli (Ita) Acqua & Sapone-Caffe Mokambo
94. Bartosz Huzarski (Pol) ISD
95. Guillaume Bonnafond (Fra) AG2R La Mondiale
96. Jurgen Van Goolen (Bel) Team Saxo Bank
97. Yuriy Krivtsov (Ukr) AG2R La Mondiale
98. Björn Schröder (Ger) Team Milram
99. Ted King (USA) Cervelo Test Team
100. Kevin Hulsmans (Bel) Quick Step
101. Jean-Charles Senac (Fra) AG2R La Mondiale
102. Vasili Kiryienka (Blr) Caisse d’Epargne
103. Saïd Haddou (Fra) BBox Bouygues Telecom
104. Leonardo Scarselli (Ita) ISD
105. Jens Voigt (Ger) Team Saxo Bank
106. Arnold Jeannesson (Fra) Caisse d’Epargne
107. Daniele Pietropolli (Ita) LPR Brakes-Farnese Vini
108. Oscar Gatto (Ita) ISD
109. Leonardo Bertagnolli (Ita) Serramenti PVC Diquigiovanni-Androni Giocattoli
110. Bart Dockx (Bel) Silence-Lotto
111. Alessandro Vanotti (Ita) Liquigas
112. Luca Barla (Ita) Team Milram
113. Vladimir Isaichev (Rus) Xacobeo Galicia
114. Matthieu Sprick (Fra) BBox Bouygues Telecom
115. Mathieu Perget (Fra) Caisse d’Epargne
116. Anthony Charteau (Fra) Caisse d’Epargne
117. Delio Ferandez (Spa) Xacobeo Galicia
118. Manuele Mori (Ita) Lampre-N.G.C.
119. Kasper Klostergaard (Den) Team Saxo Bank
120. Rubens Bertogliati (Swi) Serramenti PVC Diquigiovanni-Androni Giocattoli
121. Serguei Klimov (Rus) Team Katusha
122. Gonzalo Rabunal (Spa) Xacobeo Galicia
123. Serafin Martinez (Spa) Xacobeo Galicia
124. Matteo Montaguti (Ita) LPR Brakes-Farnese Vini
125. Giampaolo Cheula (Ita) Barloworld
126. Kjell Carlström (Fin) Liquigas
127. Jure Golcer (Slo) LPR Brakes-Farnese Vini
128. Mauricio Ardila (Col) Rabobank
129. Mauro Facci (Ita) Quick Step 4:22
130. Pavel Brutt (Rus) Team Katusha
131. Francesco De Bonis (Ita) Serramenti PVC Diquigiovanni-Androni Giocattoli 4:26
132. Nikita Eskov (Rus) Team Katusha 4:27
133. Christopher Froome (Gbr) Barloworld 4:29
134. Ben Swift (Gbr) Team Katusha
135. Guillaume le Floch (Fra) BBox Bouygues Telecom
136. Giairo Ermeti (Ita) LPR Brakes-Farnese Vini
137. Mikhail Ignatiev (Rus) Team Katusha
138. Tom Stamsnijder (Ned) Rabobank
139. Riccardo Chiarini (Ita) LPR Brakes-Farnese Vini
140. Enrico Gasparotto (Ita) Lampre-N.G.C.
141. Matteo Bono (Ita) Lampre-N.G.C.
142. Francesco Reda (Ita) Quick Step
143. Gorazd Stangelj (Slo) Liquigas
144. Sylvester Szmyd (Pol) Liquigas
145. Alessandro Spezialetti (Ita) LPR Brakes-Farnese Vini
146. Julien Belgy (Fra) BBox Bouygues Telecom 4:45
147. Gilberto Simoni (Ita) Serramenti PVC Diquigiovanni-Androni Giocattoli
148. Giuseppe Palumbo (Ita) Acqua & Sapone-Caffe Mokambo
149. Fredrik Kessiakoff (Swe) Fuji-Servetto
150. Angel Gomez (Spa) Fuji-Servetto
151. Alessandro Donati (Ita) Acqua & Sapone-Caffe Mokambo
152. Francesco Bellotti (Ita) Barloworld
153. Steve Morabito (Swi) Astana
154. Marco Marzano (Ita) Lampre-N.G.C.
155. Morris Possoni (Ita) Team Columbia-Highroad
156. Charles Wegelius (Gbr) Silence-Lotto
157. Volodymir Gustov (Ukr) Cervelo Test Team
158. Johann Tschopp (Swi) BBox Bouygues Telecom
159. Evgeny Sokolov (Rus) BBox Bouygues Telecom
160. Bradley Wiggins (Gbr) Garmin-Slipstream
161. Addy Engels (Ned) Quick Step
162. Valerio Agnoli (Ita) Liquigas 5:09
163. David Zabriskie (USA) Garmin-Slipstream 5:42
164. Maarten Tjallingii (Ned) Rabobank 6:01
165. Bram De Groot (Ned) Rabobank
166. Markus Fothen (Ger) Team Milram
167. Martin Müller (Ger) Team Milram 6:32
168. Jos Van Emden (Ned) Rabobank
169. Hector Gonzalez (Spa) Fuji-Servetto
170. Alberto Fernandez (Spa) Fuji-Servetto 8:34
171. Blaise Sonnery (Fra) AG2R La Mondiale 11:12
DNF Davide Malacarne (Ita) Quick Step

GC after Stage 18

1. Denis Menchov (Rus) Rabobank 76:40:02
2. Danilo Di Luca (Ita) LPR Brakes-Farnese Vini 0:26
3. Franco Pellizotti (Ita) Liquigas 2:00
4. Ivan Basso (Ita) Liquigas 3:28
5. Carlos Sastre (Spa) Cervelo Test Team 3:30
6. Levi Leipheimer (USA) Astana 4:32
7. Michael Rogers (Aus) Team Columbia-Highroad 7:05
8. Stefano Garzelli (Ita) Acqua & Sapone-Caffe Mokambo 8:03
9. Tadej Valjavec (Slo) AG2R La Mondiale 9:58
10. Marzio Bruseghin (Ita) Lampre-N.G.C. 10:33
11. David Arroyo (Spa) Caisse d’Epargne 11:09
12. Lance Armstrong (USA) Astana 12:17
13. Yaroslav Popovych (Ukr) Astana 14:03
14. Kevin Seeldraeyers (Bel) Quick Step 14:34
15. Jose Serpa (Col) Serramenti PVC Diquigiovanni-Androni Giocattoli 14:44
16. Kanstantsin Siutsou (Blr) Team Columbia-Highroad 16:10
17. Francesco Masciarelli (Ita) Acqua & Sapone-Caffe Mokambo 16:43
18. Janez Brajkovic (Slo) Astana 25:33:00
19. Damiano Cunego (Ita) Lampre-N.G.C. 25:34:00
20. Lars Ytting Bak (Den) Team Saxo Bank 27:31:00
21. Francis De Greef (Bel) Silence-Lotto 29:48:00
22. Andriy Grivko (Ukr) ISD 34:13:00
23. Jackson Rodriguez (Ven) Serramenti PVC Diquigiovanni-Androni Giocattoli 35:18:00
24. Thomas Lövkvist (Swe) Team Columbia-Highroad 39:24:00
25. Eduard Vorganov (Rus) Xacobeo Galicia 41:11:00
26. Laurens Ten Dam (Ned) Rabobank 42:00:00
27. Gilberto Simoni (Ita) Serramenti PVC Diquigiovanni-Androni Giocattoli 43:12:00
28. Gabriele Bosisio (Ita) LPR Brakes-Farnese Vini 46:53:00
29. Michele Scarponi (Ita) Serramenti PVC Diquigiovanni-Androni Giocattoli 46:58:00
30. Thomas Rohregger (Aut) Team Milram 52:13:00
31. Daniel Navarro (Spa) Astana 56:52:00
32. Carlos José Ochoa (Ven) Serramenti PVC Diquigiovanni-Androni Giocattoli 57:24:00
33. Christopher Froome (Gbr) Barloworld 58:00:00
34. Andrey Zeits (Kaz) Astana 1:03:16
35. Evgeny Petrov (Rus) Team Katusha 1:05:07
36. Serge Pauwels (Bel) Cervelo Test Team 1:05:37
37. Marco Pinotti (Ita) Team Columbia-Highroad 1:12:58
38. Leonardo Bertagnolli (Ita) Serramenti PVC Diquigiovanni-Androni Giocattoli 1:15:02
39. Alexander Efimkin (Rus) AG2R La Mondiale 1:15:23
40. Simon Gerrans (Aus) Cervelo Test Team 1:18:17
41. Iker Camano (Spa) Fuji-Servetto 1:18:31
42. Fredrik Kessiakoff (Swe) Fuji-Servetto 1:19:03
43. Paolo Tiralongo (Ita) Lampre-N.G.C. 1:19:44
44. Luca Mazzanti (Ita) Team Katusha 1:20:31
45. Mauricio Ardila (Col) Rabobank 1:22:20
46. Jens Voigt (Ger) Team Saxo Bank 1:22:21
47. Dario David Cioni (Ita) ISD 1:22:26
48. Sylvester Szmyd (Pol) Liquigas 1:23:12
49. Volodymir Gustov (Ukr) Cervelo Test Team 1:25:41
50. Pablo Lastras (Spa) Caisse d’Epargne 1:27:15
51. Marco Marzano (Ita) Lampre-N.G.C. 1:28:37
52. Vladimir Miholjevic (Cro) Liquigas 1:29:03
53. José Luis Rubiera (Spa) Astana 1:31:48
54. Jure Golcer (Slo) LPR Brakes-Farnese Vini 1:32:14
55. Philip Deignan (Irl) Cervelo Test Team 1:36:34
56. Dario Cataldo (Ita) Quick Step 1:37:17
57. Marcos Garcia (Spa) Xacobeo Galicia 1:37:34
58. Francesco Bellotti (Ita) Barloworld 1:39:00
59. Félix Cardenas (Col) Barloworld 1:46:23
60. Enrico Gasparotto (Ita) Lampre-N.G.C. 1:46:51
61. Arnold Jeannesson (Fra) Caisse d’Epargne 1:51:27
62. Valerio Agnoli (Ita) Liquigas 1:55:10
63. Dmytro Grabovskyy (Ukr) ISD 1:55:11
64. Bradley Wiggins (Gbr) Garmin-Slipstream 1:55:59
65. Francesco Gavazzi (Ita) Lampre-N.G.C. 1:56:33
66. Kjell Carlström (Fin) Liquigas 1:56:37
67. Rubens Bertogliati (Swi) Serramenti PVC Diquigiovanni-Androni Giocattoli 1:58:01
68. Blaise Sonnery (Fra) AG2R La Mondiale 1:58:06
69. Jason McCartney (USA) Team Saxo Bank 1:59:26
70. Vasili Kiryienka (Blr) Caisse d’Epargne 2:04:30
71. Nikita Eskov (Rus) Team Katusha 2:05:48
72. Matthieu Sprick (Fra) BBox Bouygues Telecom 2:06:21
73. Christophe Brandt (Bel) Silence-Lotto 2:08:17
74. Alessandro Spezialetti (Ita) LPR Brakes-Farnese Vini 2:08:56
75. Francesco De Bonis (Ita) Serramenti PVC Diquigiovanni-Androni Giocattoli 2:09:35
76. Mathieu Perget (Fra) Caisse d’Epargne 2:10:26
77. John-Lee Augustyn (RSA) Barloworld 2:11:35
78. Giovanni Visconti (Ita) ISD 2:11:50
79. Morris Possoni (Ita) Team Columbia-Highroad 2:12:34
80. Angel Gomez (Spa) Fuji-Servetto 2:14:06
81. Alessandro Bertolini (Ita) Serramenti PVC Diquigiovanni-Androni Giocattoli 2:19:26
82. Dmitry Kozontchuk (Rus) Rabobank 2:20:21
83. Guillaume Bonnafond (Fra) AG2R La Mondiale 2:21:05
84. Daniele Pietropolli (Ita) LPR Brakes-Farnese Vini 2:21:39
85. Ignatas Konovalovas (Ltu) Cervelo Test Team 2:24:48
86. Edvald Boasson Hagen (Nor) Team Columbia-Highroad 2:27:10
87. Renaud Dion (Fra) AG2R La Mondiale 2:27:18
88. Thomas Danielson (USA) Garmin-Slipstream 2:27:20
89. David Lopez Garcia (Spa) Caisse d’Epargne 2:27:34
90. Andrea Masciarelli (Ita) Acqua & Sapone-Caffe Mokambo 2:29:31
91. Thomas Voeckler (Fra) BBox Bouygues Telecom 2:30:35
92. Steve Morabito (Swi) Astana 2:31:44
93. Manuele Mori (Ita) Lampre-N.G.C. 2:33:03
94. Francesco Failli (Ita) Acqua & Sapone-Caffe Mokambo 2:34:24
95. Dries Devenyns (Bel) Quick Step 2:36:41
96. Charles Wegelius (Gbr) Silence-Lotto 2:37:19
97. Gorazd Stangelj (Slo) Liquigas 2:39:31
98. Kevin Hulsmans (Bel) Quick Step 2:40:05
99. Jurgen Van Goolen (Bel) Team Saxo Bank
100. Philippe Gilbert (Bel) Silence-Lotto 2:40:15
101. Hector Gonzalez (Spa) Fuji-Servetto 2:42:51
102. Ruggero Marzoli (Ita) Acqua & Sapone-Caffe Mokambo 2:43:46
103. Mauro Facci (Ita) Quick Step 2:44:03
104. Giampaolo Cheula (Ita) Barloworld 2:44:10
105. Manuel Quinziato (Ita) Liquigas 2:45:25
106. Markus Fothen (Ger) Team Milram 2:46:11
107. Anthony Charteau (Fra) Caisse d’Epargne 2:47:14
108. Maarten Tjallingii (Ned) Rabobank 2:48:01
109. Bartosz Huzarski (Pol) ISD 2:52:24
110. Alessandro Donati (Ita) Acqua & Sapone-Caffe Mokambo 2:52:44
111. Ted King (USA) Cervelo Test Team 2:56:48
112. Alessandro Vanotti (Ita) Liquigas 2:57:17
113. Pavel Brutt (Rus) Team Katusha 2:59:18
114. Johann Tschopp (Swi) BBox Bouygues Telecom 2:59:21
115. Addy Engels (Ned) Quick Step 3:00:04
116. Paolo Longo Borghini (Ita) Barloworld 3:00:22
117. Mauro Da Dalto (Ita) Lampre-N.G.C. 3:01:04
118. Matteo Bono (Ita) Lampre-N.G.C. 3:03:23
119. Riccardo Chiarini (Ita) LPR Brakes-Farnese Vini 3:03:39
120. Alexander Serov (Rus) Team Katusha 3:05:13
121. Daniel Lloyd (Gbr) Cervelo Test Team 3:05:16
122. Alessandro Petacchi (Ita) LPR Brakes-Farnese Vini 3:07:54
123. Allan Davis (Aus) Quick Step 3:08:12
124. Jonas Ljungblad (Swe) Silence-Lotto 3:08:38
125. Delio Ferandez (Spa) Xacobeo Galicia 3:10:33
126. Diego Caccia (Ita) Barloworld 3:11:00
127. Yuriy Krivtsov (Ukr) AG2R La Mondiale 3:11:10
128. Ben Swift (Gbr) Team Katusha 3:12:00
129. Gonzalo Rabunal (Spa) Xacobeo Galicia 3:15:34
130. Pieter Jacobs (Bel) Silence-Lotto 3:17:58
131. Michael Barry (Can) Team Columbia-Highroad 3:19:32
132. Giairo Ermeti (Ita) LPR Brakes-Farnese Vini 3:20:57
133. Matthew Goss (Aus) Team Saxo Bank 3:24:39
134. Guillaume le Floch (Fra) BBox Bouygues Telecom 3:26:48
135. Matteo Montaguti (Ita) LPR Brakes-Farnese Vini 3:28:59
136. Tom Stamsnijder (Ned) Rabobank 3:29:31
137. Thomas Fothen (Ger) Team Milram 3:29:37
138. Sébastien Hinault (Fra) AG2R La Mondiale 3:33:29
139. Julian Dean (NZl) Garmin-Slipstream 3:33:43
140. Serguei Klimov (Rus) Team Katusha 3:33:52
141. Gustavo Cesar Veloso (Spa) Xacobeo Galicia 3:35:52
142. Luca Barla (Ita) Team Milram 3:36:49
143. Björn Schröder (Ger) Team Milram 3:37:57
144. Francesco Reda (Ita) Quick Step 3:38:43
145. Robert Hunter (RSA) Barloworld 3:40:24
146. Danny Pate (USA) Garmin-Slipstream 3:40:45
147. Oscar Gatto (Ita) ISD 3:41:23
148. Serafin Martinez (Spa) Xacobeo Galicia 3:41:26
149. Jean-Charles Senac (Fra) AG2R La Mondiale 3:43:00
150. Kasper Klostergaard (Den) Team Saxo Bank 3:43:34
151. Julien Belgy (Fra) BBox Bouygues Telecom 3:43:57
152. Dario Andriotto (Ita) Acqua & Sapone-Caffe Mokambo 3:44:24
153. Juan José Haedo (Arg) Team Saxo Bank 3:44:53
154. Anders Lund (Den) Team Saxo Bank 3:46:23
155. Giuseppe Palumbo (Ita) Acqua & Sapone-Caffe Mokambo 3:47:02
156. Jeremy Hunt (Gbr) Cervelo Test Team 3:47:24
157. Robert Forster (Ger) Team Milram 3:47:45
158. Ian Stannard (Gbr) ISD 3:48:11
159. Davide Vigano (Ita) Fuji-Servetto 3:48:14
160. David Zabriskie (USA) Garmin-Slipstream 3:48:16
161. Leonardo Scarselli (Ita) ISD 3:48:39
162. Bram De Groot (Ned) Rabobank 3:49:00
163. Olivier Kaisen (Bel) Silence-Lotto 3:51:02
164. Vladimir Isaichev (Rus) Xacobeo Galicia 3:55:31
165. Saïd Haddou (Fra) BBox Bouygues Telecom 3:57:40
166. Jos Van Emden (Ned) Rabobank 3:59:34
167. Mikhail Ignatiev (Rus) Team Katusha 4:01:34
168. Bart Dockx (Bel) Silence-Lotto 4:02:02
169. Martin Müller (Ger) Team Milram 4:02:19
170. Alberto Fernandez (Spa) Fuji-Servetto 4:10:02
171. Evgeny Sokolov (Rus) BBox Bouygues Telecom 4:18:53








Leave a Reply

You must be logged in to post a comment.