Featured Stories

Giro d’Italia Stage 18 Full Results – Gilbert Again

by pedalmag.com

May 28, 2015  (Verbania, ITA) – Philippe Gilbert (Bel) BMC Racing Team grabbed his second win at this year’s Giro taking Stage 18 from Melide to Verbania, 170km, as Alberto Contador (Esp) Tinkoff-Saxo widened his lead over his closes adversaries Mikel Landa Meana (Esp) Astana Pro Team in second overall at 5:15 and Fabio Aru (Ita) Astana Pro Team in third at 6:05.

Philippe Gilbert [P] Cor Vos
Ryder Hesjedal (Can) Cannondale-Garmin Pro Cycling Team was 11th and is now 9th on GC while Hugo Houle (Can) AG2R La Mondiale was 118th on today’s stage working for his teammates.

Results

1. Philippe Gilbert (Bel) BMC Racing Team 4:04:14
2. Francesco Bongiorno (Ita) Bardiani CSF 0:47
3. Sylvain Chavanel (Fra) IAM Cycling 1:01
4. Matteo Busato (Ita) Southeast Pro Cycling
5. Amaël Moinard (Fra) BMC Racing Team
6. David De La Cruz (Esp) Etixx-Quick-Step
7. Rinaldo Nocentini (Ita) AG2R La Mondiale
8. Kanstantsin Siutsou (Blr) Team Sky
9. Chad Haga (USA) Team Giant-Alpecin 2:42
10. Pieter Weening (Ned) Orica GreenEdge 3:55
11. Ryder Hesjedal (Can) Cannondale-Garmin Pro Cycling Team 6:05
12. Alberto Contador (Esp) Tinkoff-Saxo
13. Davide Villella (Ita) Cannondale-Garmin Pro Cycling Team 6:38
14. Alexandre Geniez (Fra) FDJ.fr 7:18
15. Steven Kruijswijk (Ned) Team LottoNL-Jumbo
16. Damiano Caruso (Ita) BMC Racing Team
17. Leopold Konig (Cze) Team Sky
18. Edoardo Zardini (Ita) Bardiani CSF
19. Giovanni Visconti (Ita) Movistar Team
20. Yury Trofimov (Rus) Team Katusha
21. Jurgen Van Den Broeck (Bel) Lotto Soudal
22. Franco Pellizotti (Ita) Androni Giocattoli
23. Mikel Landa Meana (Esp) Astana Pro Team
24. Fabio Aru (Ita) Astana Pro Team
25. Andrey Amador (CRc) Movistar Team
26. Kenny Elissonde (Fra) FDJ.fr
27. Maxime Monfort (Bel) Lotto Soudal
28. Tanel Kangert (Est) Astana Pro Team
29. Maxim Belkov (Rus) Team Katusha
30. Stefano Pirazzi (Ita) Bardiani CSF 0:11:34
31. Darwin Atapuma Hurtado (Col) BMC Racing Team
32. Mauro Finetto (Ita) Southeast Pro Cycling 0:14:45
33. Hubert Dupont (Fra) AG2R La Mondiale
34. Maxime Bouet (Fra) Etixx-Quick-Step
35. Michael Rogers (Aus) Tinkoff-Saxo
36. Nikolay Mihaylov (Bul) CCC Sprandi Polkowice
37. Paolo Tiralongo (Ita) Astana Pro Team
38. Diego Ulissi (Ita) Lampre-Merida
39. Diego Rosa (Ita) Astana Pro Team
40. Lars Ytting Bak (Den) Lotto Soudal
41. Clement Chevrier (Fra) IAM Cycling
42. Rigoberto Uran (Col) Etixx-Quick-Step
43. Luis Leon Sanchez (Esp) Astana Pro Team
44. Carlos Betancur (Col) AG2R La Mondiale
45. Andre Cardoso (Por) Cannondale-Garmin Pro Cycling Team
46. Ruben Fernandez (Esp) Movistar Team
47. Adam Hansen (Aus) Lotto Soudal
48. Sander Armee (Bel) Lotto Soudal
49. Davide Formolo (Ita) Cannondale-Garmin Pro Cycling Team
50. Simone Stortoni (Ita) Androni Giocattoli
51. Nathan Brown (USA) Cannondale-Garmin Pro Cycling Team
52. Francis Mourey (Fra) FDJ.fr
53. Tobias Ludvigsson (Swe) Team Giant-Alpecin 0:19:33
54. Jan Polanc (Slo) Lampre-Merida 0:21:10
55. Andrey Zeits (Kaz) Astana Pro Team
56. Martijn Keizer (Ned) Team LottoNL-Jumbo
57. Rick Zabel (Ger) BMC Racing Team
58. Nick Van Der Lijke (Ned) Team LottoNL-Jumbo
59. Anthony Roux (Fra) FDJ.fr
60. Janier Acevedo (Col) Cannondale-Garmin Pro Cycling Team
61. Bertjan Lindeman (Ned) Team LottoNL-Jumbo
62. Igor Anton (Esp) Movistar Team
63. Sylwester Szmyd (Pol) CCC Sprandi Polkowice
64. Jonathan Monsalve (Ven) Southeast Pro Cycling
65. Fabio Felline (Ita) TrekRacing
66. Nikias Arndt (Ger) Team Giant-Alpecin
67. Tom Stamsnijder (Ned) Team Giant-Alpecin
68. Gianfranco Zilioli (Ita) Androni Giocattoli
69. Roman Kreuziger (Cze) Tinkoff-Saxo
70. Roger Kluge (Ger) IAM Cycling
71. Dayer Quintana (Col) Movistar Team
72. Arnaud Courteille (Fra) FDJ.fr
73. Francesco Gavazzi (Ita) Southeast Pro Cycling
74. Heinrich Haussler (Aus) IAM Cycling
75. Petr Vakoc (Cze) Etixx-Quick-Step 0:21:57
76. Matteo Montaguti (Ita) AG2R La Mondiale
77. Esteban Chaves (Col) Orica GreenEdge
78. Luke Durbridge (Aus) Orica GreenEdge
79. Simon Clarke (Aus) Orica GreenEdge
80. Tom Jelte Slagter (Ned) Cannondale-Garmin Pro Cycling Team
81. Salvatore Puccio (Ita) Team Sky
82. Brent Bookwalter (USA) BMC Racing Team
83. Alessandro Petacchi (Ita) Southeast Pro Cycling
84. Sam Bewley (Nzl) Orica GreenEdge
85. Brett Lancaster (Aus) Orica GreenEdge
86. Luka Mezgec (Slo) Team Giant-Alpecin
87. Pavel Kochetkov (Rus) Team Katusha
88. Moreno Hofland (Ned) Team LottoNL-Jumbo
89. Fabio Sabatini (Ita) Etixx-Quick-Step
90. Dario Cataldo (Ita) Astana Pro Team
91. Bernhard Eisel (Aut) Team Sky
92. Murilo Antonio Fischer (Bra) FDJ.fr
93. Sebastian Henao (Col) Team Sky
94. Cheng Ji (Chn) Team Giant-Alpecin
95. Mikel Nieve (Esp) Team Sky
96. Vasil Kiryienka (Blr) Team Sky
97. Matteo Tosatto (Ita) Tinkoff-Saxo
98. Manuele Mori (Ita) Lampre-Merida
99. Marco Bandiera (Ita) Androni Giocattoli
100. Manuele Boaro (Ita) Tinkoff-Saxo
101. Marek Rutkiewicz (Pol) CCC Sprandi Polkowice
102. Przemyslaw Niemiec (Pol) Lampre-Merida
103. Eugenio Alafaci (Ita) TrekRacing
104. Lukasz Owsian (Pol) CCC Sprandi Polkowice
105. Giacomo Berlato (Ita) Nippo-Vini Fantini
106. Maciej Paterski (Pol) CCC Sprandi Polkowice
107. Elia Viviani (Ita) Team Sky
108. Axel Domont (Fra) AG2R La Mondiale
109. Alan Marangoni (Ita) Cannondale-Garmin Pro Cycling Team
110. Eduard Michael Grosu (Rom) Nippo-Vini Fantini
111. Kévin Reza (Fra) FDJ.fr
112. Cédric Pineau (Fra) FDJ.fr
113. Jesus Herrada (Esp) Movistar Team
114. Rick Flens (Ned) Team LottoNL-Jumbo
115. Bert De Backer (Bel) Team Giant-Alpecin
116. Maarten Tjallingii (Ned) Team LottoNL-Jumbo
117. Julien Berard (Fra) AG2R La Mondiale
118. Hugo Houle (Can) AG2R La Mondiale
119. Roberto Ferrari (Ita) Lampre-Merida
120. Silvan Dillier (Sui) BMC Racing Team
121. Marcus Burghardt (Ger) BMC Racing Team
122. Bartlomiej Matysiak (Pol) CCC Sprandi Polkowice
123. Ivan Basso (Ita) Tinkoff-Saxo
124. Maximiliano Richeze (Arg) Lampre-Merida
125. Sacha Modolo (Ita) Lampre-Merida
126. Jussi Veikkanen (Fin) FDJ.fr
127. Pier Paolo De Negri (Ita) Nippo-Vini Fantini
128. Branislau Samoilau (Blr) CCC Sprandi Polkowice
129. Alessandro Bisolti (Ita) Nippo-Vini Fantini
130. Riccardo Stacchiotti (Ita) Nippo-Vini Fantini
131. Alessandro Malaguti (Ita) Nippo-Vini Fantini
132. Ilnur Zakarin (Rus) Team Katusha
133. Iljo Keisse (Bel) Etixx-Quick-Step
134. Caleb Fairly (USA) Team Giant-Alpecin
135. Benat Intxausti (Esp) Movistar Team
136. Ivan Rovny (Rus) Tinkoff-Saxo
137. Alexander Porsev (Rus) Team Katusha
138. Simon Geschke (Ger) Team Giant-Alpecin
139. Sergei Chernetski (Rus) Team Katusha
140. Sergio Paulinho (Por) Tinkoff-Saxo
141. Luca Chirico (Ita) Bardiani CSF
142. Sergey Lagutin (Rus) Team Katusha
143. Elia Favilli (Ita) Southeast Pro Cycling
144. Marco Frapporti (Ita) Androni Giocattoli
145. Davide Malacarne (Ita) Astana Pro Team
146. Michael Hepburn (Aus) Orica GreenEdge
147. Christopher Juul Jensen (Den) Tinkoff-Saxo
148. Calvin Watson (Aus) TrekRacing 0:22:50
149. Giacomo Nizzolo (Ita) TrekRacing 0:22:51
150. Marco Coledan (Ita) TrekRacing
151. Fabio Silvestre (Por) TrekRacing
152. Fumiyuki Beppu (Jpn) TrekRacing
153. Boy Van Poppel (Ned) TrekRacing
154. Eugert Zhupa (Alb) Southeast Pro Cycling
155. Tsgabu Grmay (Eth) Lampre-Merida
156. Nicola Boem (Ita) Bardiani CSF
157. Sonny Colbrelli (Ita) Bardiani CSF
158. Davide Appollonio (Ita) Androni Giocattoli 0:23:59
159. Grega Bole (Slo) CCC Sprandi Polkowice
160. Patrick Gretsch (Ger) AG2R La Mondiale
161. Luca Paolini (Ita) Team Katusha
162. Enrico Battaglin (Ita) Bardiani CSF 0:25:19
163. Serghei Tvetcov (Rom) Androni Giocattoli
164. Aleksejs Saramotins (Lat) IAM Cycling
165. Ion Izagirre (Esp) Movistar Team 0:25:39
DNF Damiano Cunego (Ita) Nippo-Vini Fantini
DNF Stig Broeckx (Bel) Lotto Soudal
DNF Juan Jose Lobato (Esp) Movistar Team
DNF Jérôme Pineau (Fra) IAM Cycling

GC after Stage 18
1. Alberto Contador (Esp) Tinkoff-Saxo 72:23:09
2. Mikel Landa Meana (Esp) Astana Pro Team 5:15
3. Fabio Aru (Ita) Astana Pro Team 6:05
4. Andrey Amador (CRc) Movistar Team 7:01
5. Yury Trofimov (Rus) Team Katusha 9:40
6. Leopold Konig (Cze) Team Sky 0:10:44
7. Damiano Caruso (Ita) BMC Racing Team 0:11:05
8. Steven Kruijswijk (Ned) Team LottoNL-Jumbo 0:12:53
9. Ryder Hesjedal (Can) Cannondale-Garmin Pro Cycling Team 0:13:01
10. Alexandre Geniez (Fra) FDJ.fr 0:14:01
11. Maxime Monfort (Bel) Lotto Soudal 0:15:17
12. Jurgen Van Den Broeck (Bel) Lotto Soudal 0:17:12
13. Amaël Moinard (Fra) BMC Racing Team 0:21:15
14. Giovanni Visconti (Ita) Movistar Team 0:21:25
15. Tanel Kangert (Est) Astana Pro Team 0:28:11
16. Rigoberto Uran (Col) Etixx-Quick-Step 0:30:52
17. Darwin Atapuma Hurtado (Col) BMC Racing Team 0:33:24
18. Carlos Betancur (Col) AG2R La Mondiale 0:41:13
19. Mikel Nieve (Esp) Team Sky 0:42:22
20. Paolo Tiralongo (Ita) Astana Pro Team 0:46:40
21. Roman Kreuziger (Cze) Tinkoff-Saxo 0:53:39
22. Davide Formolo (Ita) Cannondale-Garmin Pro Cycling Team 0:57:01
23. Dario Cataldo (Ita) Astana Pro Team 1:02:01
24. Ion Izagirre (Esp) Movistar Team 1:07:17
25. Andre Cardoso (Por) Cannondale-Garmin Pro Cycling Team 1:17
26. Diego Rosa (Ita) Astana Pro Team 1:11:23
27. Stefano Pirazzi (Ita) Bardiani CSF 1:12:25
28. Philippe Gilbert (Bel) BMC Racing Team 1:23:16
29. Franco Pellizotti (Ita) Androni Giocattoli 1:26:50
30. Michael Rogers (Aus) Tinkoff-Saxo 1:31:47
31. Kanstantsin Siutsou (Blr) Team Sky 1:33:01
32. Jonathan Monsalve (Ven) Southeast Pro Cycling 1:34:43
33. Benat Intxausti (Esp) Movistar Team 1:35:35
34. Przemyslaw Niemiec (Pol) Lampre-Merida 1:36:07
35. Luis Leon Sanchez (Esp) Astana Pro Team 1:40:16
36. David De La Cruz (Esp) Etixx-Quick-Step 1:44:58
37. Mauro Finetto (Ita) Southeast Pro Cycling 1:46:57
38. Fabio Felline (Ita) TrekRacing 1:47:20
39. Igor Anton (Esp) Movistar Team 1:47:27
40. Sylvain Chavanel (Fra) IAM Cycling 1:47:40
41. Grega Bole (Slo) CCC Sprandi Polkowice 1:48:39
42. Martijn Keizer (Ned) Team LottoNL-Jumbo 1:49:10
43. Francesco Bongiorno (Ita) Bardiani CSF 1:51:45
44. Pavel Kochetkov (Rus) Team Katusha 1:55:25
45. Esteban Chaves (Col) Orica GreenEdge 2:01:54
46. Maxime Bouet (Fra) Etixx-Quick-Step 2:02:16
47. Matteo Montaguti (Ita) AG2R La Mondiale 2:04:27
48. Francis Mourey (Fra) FDJ.fr 2:04:59
49. Francesco Gavazzi (Ita) Southeast Pro Cycling 2:05:15
50. Sebastian Henao (Col) Team Sky 2:07:35
51. Hubert Dupont (Fra) AG2R La Mondiale 2:07:54
52. Sylwester Szmyd (Pol) CCC Sprandi Polkowice 2:09:01
53. Sergey Lagutin (Rus) Team Katusha 2:09:07
54. Diego Ulissi (Ita) Lampre-Merida 2:11:15
55. Andrey Zeits (Kaz) Astana Pro Team 2:12:00
56. Kenny Elissonde (Fra) FDJ.fr 2:14:22
57. Ivan Basso (Ita) Tinkoff-Saxo 2:16:30
58. Silvan Dillier (Sui) BMC Racing Team 2:16:34
59. Jan Polanc (Slo) Lampre-Merida 2:21:09
60. Branislau Samoilau (Blr) CCC Sprandi Polkowice 2:23:43
61. Ilnur Zakarin (Rus) Team Katusha 2:23:53
62. Alessandro Bisolti (Ita) Nippo-Vini Fantini 2:25:10
63. Simone Stortoni (Ita) Androni Giocattoli 2:25:47
64. Nathan Brown (USA) Cannondale-Garmin Pro Cycling Team 2:27:33
65. Simon Clarke (Aus) Orica GreenEdge 2:32
66. Edoardo Zardini (Ita) Bardiani CSF 2:30:41
67. Rinaldo Nocentini (Ita) AG2R La Mondiale 2:30:58
68. Clement Chevrier (Fra) IAM Cycling 2:31:34
69. Davide Villella (Ita) Cannondale-Garmin Pro Cycling Team 2:31:50
70. Jesus Herrada (Esp) Movistar Team 2:34:25
71. Maciej Paterski (Pol) CCC Sprandi Polkowice 2:38:00
72. Marcus Burghardt (Ger) BMC Racing Team 2:38:18
73. Ruben Fernandez (Esp) Movistar Team 2:38:49
74. Brent Bookwalter (USA) BMC Racing Team 2:39:44
75. Gianfranco Zilioli (Ita) Androni Giocattoli 2:42:59
76. Sander Armee (Bel) Lotto Soudal 2:44:11
77. Axel Domont (Fra) AG2R La Mondiale 2:45:55
78. Vasil Kiryienka (Blr) Team Sky 2:46:12
79. Tom Jelte Slagter (Ned) Cannondale-Garmin Pro Cycling Team 2:46:46
80. Salvatore Puccio (Ita) Team Sky 2:47:04
81. Adam Hansen (Aus) Lotto Soudal 2:49:04
82. Manuele Mori (Ita) Lampre-Merida 2:50:17
83. Davide Malacarne (Ita) Astana Pro Team 2:51:38
84. Simon Geschke (Ger) Team Giant-Alpecin 2:55:35
85. Manuele Boaro (Ita) Tinkoff-Saxo 2:56:31
86. Enrico Battaglin (Ita) Bardiani CSF 2:57:26
87. Patrick Gretsch (Ger) AG2R La Mondiale 2:59:59
88. Luca Chirico (Ita) Bardiani CSF 3:03:30
89. Tsgabu Grmay (Eth) Lampre-Merida 3:04:24
90. Pieter Weening (Ned) Orica GreenEdge
91. Marek Rutkiewicz (Pol) CCC Sprandi Polkowice 3:04:27
92. Tobias Ludvigsson (Swe) Team Giant-Alpecin 3:05:06
93. Chad Haga (USA) Team Giant-Alpecin 3:07:46
94. Anthony Roux (Fra) FDJ.fr 3:08:13
95. Elia Favilli (Ita) Southeast Pro Cycling 3:09:56
96. Nick Van Der Lijke (Ned) Team LottoNL-Jumbo 3:12:12
97. Sonny Colbrelli (Ita) Bardiani CSF 3:12:57
98. Giacomo Berlato (Ita) Nippo-Vini Fantini 3:15:45
99. Marco Frapporti (Ita) Androni Giocattoli 3:15:53
100. Matteo Busato (Ita) Southeast Pro Cycling 3:17:39
101. Kévin Reza (Fra) FDJ.fr 3:17:41
102. Maxim Belkov (Rus) Team Katusha 3:19:34
103. Lars Ytting Bak (Den) Lotto Soudal 3:19:36
104. Luca Paolini (Ita) Team Katusha 3:22:07
105. Sergio Paulinho (Por) Tinkoff-Saxo 3:26:11
106. Bertjan Lindeman (Ned) Team LottoNL-Jumbo 3:26:21
107. Fabio Sabatini (Ita) Etixx-Quick-Step 3:27:34
108. Pier Paolo De Negri (Ita) Nippo-Vini Fantini 3:28:35
109. Matteo Tosatto (Ita) Tinkoff-Saxo 3:29:08
110. Dayer Quintana (Col) Movistar Team 3:29:51
111. Julien Berard (Fra) AG2R La Mondiale 3:31:31
112. Luke Durbridge (Aus) Orica GreenEdge 3:33:06
113. Fumiyuki Beppu (Jpn) TrekRacing 3:33:47
114. Heinrich Haussler (Aus) IAM Cycling 3:35:07
115. Sergei Chernetski (Rus) Team Katusha 3:36:06
116. Petr Vakoc (Cze) Etixx-Quick-Step 3:36:45
117. Janier Acevedo (Col) Cannondale-Garmin Pro Cycling Team 3:36:48
118. Davide Appollonio (Ita) Androni Giocattoli 3:39:53
119. Alessandro Petacchi (Ita) Southeast Pro Cycling 3:39:56
120. Arnaud Courteille (Fra) FDJ.fr 3:44
121. Hugo Houle (Can) AG2R La Mondiale 3:40:40
122. Maarten Tjallingii (Ned) Team LottoNL-Jumbo 3:42:05
123. Lukasz Owsian (Pol) CCC Sprandi Polkowice 3:42:30
124. Cédric Pineau (Fra) FDJ.fr 3:42:59
125. Elia Viviani (Ita) Team Sky 3:44:27
126. Sacha Modolo (Ita) Lampre-Merida 3:45:13
127. Maximiliano Richeze (Arg) Lampre-Merida 3:45:23
128. Nikolay Mihaylov (Bul) CCC Sprandi Polkowice 3:50:43
129. Ivan Rovny (Rus) Tinkoff-Saxo 3:51:53
130. Sam Bewley (Nzl) Orica GreenEdge 3:52:10
131. Alan Marangoni (Ita) Cannondale-Garmin Pro Cycling Team 3:53:45
132. Roberto Ferrari (Ita) Lampre-Merida 3:55:57
133. Alexander Porsev (Rus) Team Katusha 3:56:04
134. Murilo Antonio Fischer (Bra) FDJ.fr 3:56:33
135. Luka Mezgec (Slo) Team Giant-Alpecin 3:57:40
136. Giacomo Nizzolo (Ita) TrekRacing 3:58:36
137. Brett Lancaster (Aus) Orica GreenEdge 4:00:28
138. Eugenio Alafaci (Ita) TrekRacing 4:00:46
139. Christopher Juul Jensen (Den) Tinkoff-Saxo 4:02:06
140. Caleb Fairly (USA) Team Giant-Alpecin 4:06:57
141. Serghei Tvetcov (Rom) Androni Giocattoli 4:07:10
142. Moreno Hofland (Ned) Team LottoNL-Jumbo 4:08:17
143. Rick Zabel (Ger) BMC Racing Team 4:08:33
144. Nikias Arndt (Ger) Team Giant-Alpecin 4:12:32
145. Bartlomiej Matysiak (Pol) CCC Sprandi Polkowice 4:12:50
146. Boy Van Poppel (Ned) TrekRacing 4:15:48
147. Iljo Keisse (Bel) Etixx-Quick-Step 4:16:18
148. Bernhard Eisel (Aut) Team Sky 4:17:04
149. Fabio Silvestre (Por) TrekRacing 4:19:01
150. Rick Flens (Ned) Team LottoNL-Jumbo 4:19:50
151. Jussi Veikkanen (Fin) FDJ.fr 4:21:37
152. Eduard Michael Grosu (Rom) Nippo-Vini Fantini 4:22:19
153. Riccardo Stacchiotti (Ita) Nippo-Vini Fantini 4:28:29
154. Calvin Watson (Aus) TrekRacing 4:29:08
155. Alessandro Malaguti (Ita) Nippo-Vini Fantini 4:32:25
156. Michael Hepburn (Aus) Orica GreenEdge 4:33:52
157. Tom Stamsnijder (Ned) Team Giant-Alpecin 4:33:55
158. Marco Bandiera (Ita) Androni Giocattoli 4:36:10
159. Bert De Backer (Bel) Team Giant-Alpecin 4:54:51
160. Eugert Zhupa (Alb) Southeast Pro Cycling 5:32:51
161. Nicola Boem (Ita) Bardiani CSF 4:38:11
162. Cheng Ji (Chn) Team Giant-Alpecin 4:44:07
163. Roger Kluge (Ger) IAM Cycling 4:46:52
164. Aleksejs Saramotins (Lat) IAM Cycling 4:53:26
165. Marco Coledan (Ita) TrekRacing 4:56:07





Leave a Reply

You must be logged in to post a comment.