Featured Stories

Giro d’Italia – Stage 17 Full Results – Pellizotti Wins

by pedalmag.com

May 27, 2009 (Blockhaus, Italy) – Franco Pellizotti (Ita) Liquigas moved into third overall winning Stage 17 from Chieti to Blockhaus, 83km, with Stefano Garzelli (Ita) Acqua & Sapone – Caffe Mokambo in 2nd and Danilo Di Luca (Ita) LPR Brakes – Farnese Vini placing 3rd. Denis Menchov (Rus) Rabobank in 4th continues in pink. Michael Barry (Can) Team Columbia-Highroad placed 78th.

Results

1. Franco Pellizotti (Ita) Liquigas 2:21:06 (35:294 km/h)
2. Stefano Garzelli (Ita) Acqua & Sapone-Caffe Mokambo 0:42
3. Danilo Di Luca (Ita) LPR Brakes-Farnese Vini 0:43
4. Denis Menchov (Rus) Rabobank 0:48
5. Ivan Basso (Ita) Liquigas 0:57
6. Marzio Bruseghin (Ita) Lampre-N.G.C. 1:54
7. Sylvester Szmyd (Pol) Liquigas 1:55
8. Michael Rogers (Aus) Team Columbia-Highroad 1:59
9. Carlos Sastre (Spa) Cervelo Test Team
10. Lance Armstrong (USA) Astana
11. Levi Leipheimer (USA) Astana
12. Tadej Valjavec (Slo) AG2R La Mondiale
13. Gilberto Simoni (Ita) Serramenti PVC Diquigiovanni-Androni Giocattoli 2:05
14. Francesco Masciarelli (Ita) Acqua & Sapone-Caffe Mokambo 2:09
15. Kanstantsin Siutsou (Blr) Team Columbia-Highroad 2:17
16. David Lopez Garcia (Spa) Caisse d’Epargne 3:18
17. David Arroyo (Spa) Caisse d’Epargne
18. Valerio Agnoli (Ita) Liquigas
19. Jose Serpa (Col) Serramenti PVC Diquigiovanni-Androni Giocattoli
20. Hector Gonzalez (Spa) Fuji-Servetto 3:43
21. Carlos José Ochoa (Ven) Serramenti PVC Diquigiovanni-Androni Giocattoli 3:48
22. Kevin Seeldrayers (Bel) Quick Step 4:15
23. Vasili Kiryienka (Blr) Caisse d’Epargne
24. Marco Pinotti (Ita) Team Columbia-Highroad
25. Laurens Ten Dam (Ned) Rabobank 4:23
26. John-Lee Augustyn (RSA) Barloworld 4:25
27. Janez Brajkovic (Slo) Astana 5:18
28. Yaroslav Popovych (Ukr) Astana 5:27
29. Jackson Rodriguez (Ven) Serramenti PVC Diquigiovanni-Androni Giocattoli 5:31
30. Francis De Greef (Bel) Silence-Lotto 5:59
31. Thomas Danielson (USA) Garmin-Slipstream 6:05
32. Andrey Zeits (Kaz) Astana 6:28
33. Eduard Vorganov (Rus) Xacobeo Galicia
34. Evgeny Petrov (Rus) Team Katusha 6:35
35. Dario Cataldo (Ita) Quick Step 6:37
36. Diego Caccia (Ita) Barloworld 7:00
37. Francesco Gavazzi (Ita) Lampre-N.G.C. 7:03
38. Jason McCartney (USA) Team Saxo Bank 7:15
39. Jens Voigt (Ger) Team Saxo Bank
40. Serge Pauwels (Bel) Cervelo Test Team
41. Lars Ytting Bak (Den) Team Saxo Bank
42. Thomas Rohregger (Aut) Team Milram
43. Félix Cardenas (Col) Barloworld
44. Marco Marzano (Ita) Lampre-N.G.C.
45. Andriy Grivko (Ukr) ISD
46. Björn Schröder (Ger) Team Milram
47. Nikita Eskov (Rus) Team Katusha
48. Francesco Bellotti (Ita) Barloworld
49. Daniel Navarro (Spa) Astana
50. Gonzalo Rabunal (Spa) Xacobeo Galicia
51. Dario David Cioni (Ita) ISD 7:20
52. Alessandro Spezialetti (Ita) LPR Brakes-Farnese Vini 10:10
53. Michele Scarponi (Ita) Serramenti PVC Diquigiovanni-Androni Giocattoli
54. Francesco De Bonis (Ita) Serramenti PVC Diquigiovanni-Androni Giocattoli
55. Yuriy Krivtsov (Ukr) AG2R La Mondiale
56. Pablo Lastras (Spa) Caisse d’Epargne
57. Mauro Facci (Ita) Quick Step
58. Anthony Charteau (Fra) Caisse d’Epargne 10:14
59. Blaise Sonnery (Fra) AG2R La Mondiale 10:17
60. Angel Gomez (Spa) Fuji-Servetto 10:18
61. Iker Camano (Spa) Fuji-Servetto
62. Andrea Masciarelli (Ita) Acqua & Sapone-Caffe Mokambo
63. Vladimir Miholjevic (Cro) Liquigas
64. Guillaume le Floch (Fra) BBox Bouygues Telecom
65. Rubens Bertogliati (Swi) Serramenti PVC Diquigiovanni-Androni Giocattoli
66. Thomas Voeckler (Fra) BBox Bouygues Telecom
67. Alessandro Bertolini (Ita) Serramenti PVC Diquigiovanni-Androni Giocattoli
68. Marcos Garcia (Spa) Xacobeo Galicia
69. Jure Golcer (Slo) LPR Brakes-Farnese Vini
70. Bartosz Huzarski (Pol) ISD
71. Gabriele Bosisio (Ita) LPR Brakes-Farnese Vini
72. Riccardo Chiarini (Ita) LPR Brakes-Farnese Vini 10:26
73. Alessandro Vanotti (Ita) Liquigas 11:53
74. Gorazd Stangelj (Slo) Liquigas
75. Ruggero Marzoli (Ita) Acqua & Sapone-Caffe Mokambo
76. Jurgen Van Goolen (Bel) Team Saxo Bank
77. Thomas Lövkvist (Swe) Team Columbia-Highroad
78. Michael Barry (Can) Team Columbia-Highroad
79. Philippe Gilbert (Bel) Silence-Lotto
80. Christophe Brandt (Bel) Silence-Lotto
81. Dmytro Grabovskyy (Ukr) ISD
82. Paolo Tiralongo (Ita) Lampre-N.G.C.
83. Dries Devenyns (Bel) Quick Step
84. Damiano Cunego (Ita) Lampre-N.G.C.
85. Mauricio Ardila (Col) Rabobank
86. Giovanni Visconti (Ita) ISD
87. Kjell Carlström (Fin) Liquigas
88. Francesco Failli (Ita) Acqua & Sapone-Caffe Mokambo
89. Dario Andriotto (Ita) Acqua & Sapone-Caffe Mokambo
90. Charles Wegelius (GBr) Silence-Lotto
91. Delio Ferandez (Spa) Xacobeo Galicia
92. David Zabriskie (USA) Garmin-Slipstream
93. Giampaolo Cheula (Ita) Barloworld
94. Mathieu Perget (Fra) Caisse d’Epargne
95. Steve Morabito (Swi) Astana
96. Bradley Wiggins (GBr) Garmin-Slipstream
97. Enrico Gasparotto (Ita) Lampre-N.G.C.
98. Giuseppe Palumbo (Ita) Acqua & Sapone-Caffe Mokambo
99. Mauro Da Dalto (Ita) Lampre-N.G.C. 13:06
100. Renaud Dion (Fra) AG2R La Mondiale
101. Alessandro Donati (Ita) Acqua & Sapone-Caffe Mokambo 13:09
102. Matteo Bono (Ita) Lampre-N.G.C. 13:21
103. Markus Fothen (Ger) Team Milram 13:46
104. Manuele Mori (Ita) Lampre-N.G.C. 16:45
105. Robert Hunter (RSA) Barloworld
106. Daniel Lloyd (GBr) Cervelo Test Team
107. Leonardo Scarselli (Ita) ISD
108. Thomas Fothen (Ger) Team Milram
109. Robert Forster (Ger) Team Milram
110. Arnold Jeannesson (Fra) Caisse d’Epargne
111. Maarten Tjallingii (Ned) Rabobank
112. Jean-Charles Senac (Fra) AG2R La Mondiale
113. Serguei Klimov (Rus) Team Katusha
114. Saïd Haddou (Fra) BBox Bouygues Telecom
115. Manuel Quinziato (Ita) Liquigas
116. Matthew Goss (Aus) Team Saxo Bank
117. Daniele Pietropolli (Ita) LPR Brakes-Farnese Vini
118. Morris Possoni (Ita) Team Columbia-Highroad
119. Oscar Gatto (Ita) ISD
120. Vladimir Isaichev (Rus) Xacobeo Galicia
121. José Luis Rubiera (Spa) Astana
122. Sébastien Hinault (Fra) AG2R La Mondiale
123. Kasper Klostergaard (Den) Team Saxo Bank
124. Juan José Haedo (Arg) Team Saxo Bank
125. Gustavo Cesar Veloso (Spa) Xacobeo Galicia
126. Martin Müller (Ger) Team Milram
127. Simon Gerrans (Aus) Cervelo Test Team
128. Jonas Ljungblad (Swe) Silence-Lotto
129. Julien Belgy (Fra) BBox Bouygues Telecom
130. Fredrik Kessiakoff (Swe) Fuji-Servetto
131. Pavel Brutt (Rus) Team Katusha
132. Alexander Efimkin (Rus) AG2R La Mondiale
133. Kevin Hulsmans (Bel) Quick Step
134. Edvald Boasson Hagen (Nor) Team Columbia-Highroad
135. Ian Stannard (GBr) ISD
136. Serafin Martinez (Spa) Xacobeo Galicia
137. Paolo Longo Borghini (Ita) Barloworld
138. Ben Swift (GBr) Team Katusha
139. Olivier Kaisen (Bel) Silence-Lotto
140. Mikhail Ignatiev (Rus) Team Katusha
141. Luca Mazzanti (Ita) Team Katusha
142. Luca Barla (Ita) Team Milram
143. Alberto Fernandez (Spa) Fuji-Servetto
144. Alexander Serov (Rus) Team Katusha
145. Anders Lund (Den) Team Saxo Bank
146. Tom Stamsnijder (Ned) Rabobank
147. Matteo Montaguti (Ita) LPR Brakes-Farnese Vini
148. Leonardo Bertagnolli (Ita) Serramenti PVC Diquigiovanni-Androni Giocattoli
149. Danny Pate (USA) Garmin-Slipstream
150. Guillaume Bonnafond (Fra) AG2R La Mondiale
151. Alessandro Petacchi (Ita) LPR Brakes-Farnese Vini
152. Pieter Jacobs (Bel) Silence-Lotto
153. Julian Dean (NZl) Garmin-Slipstream
154. Bart Dockx (Bel) Silence-Lotto
155. Allan Davis (Aus) Quick Step
156. Francesco Reda (Ita) Quick Step
157. Jos Van Emden (Ned) Rabobank
158. Philip Deignan (Irl) Cervelo Test Team
159. Bram De Groot (Ned) Rabobank
160. Addy Engels (Ned) Quick Step
161. Christopher Froome (GBr) Barloworld
162. Giairo Ermeti (Ita) LPR Brakes-Farnese Vini
163. Volodymir Gustov (Ukr) Cervelo Test Team
164. Matthieu Sprick (Fra) BBox Bouygues Telecom
165. Evgeny Sokolov (Rus) BBox Bouygues Telecom
166. Dmitry Kozontchuk (Rus) Rabobank
167. Jeremy Hunt (GBr) Cervelo Test Team
168. Ignatas Konovalovas (Ltu) Cervelo Test Team
169. Davide Vigano (Ita) Fuji-Servetto
170. Ted King (USA) Cervelo Test Team
171. Davide Malacarne (Ita) Quick Step
172. Johann Tschopp (Swi) BBox Bouygues Telecom

GC after Stage 17

1. Denis Menchov (Rus) Rabobank 72:28:24
2. Danilo Di Luca (Ita) LPR Brakes-Farnese Vini 0:26
3. Franco Pellizotti (Ita) Liquigas 2:00
4. Ivan Basso (Ita) Liquigas 3:28
5. Carlos Sastre (Spa) Cervelo Test Team 3:30
6. Levi Leipheimer (USA) Astana 4:32
7. Michael Rogers (Aus) Team Columbia-Highroad 7:05
8. Stefano Garzelli (Ita) Acqua & Sapone-Caffe Mokambo 8:03
9. Tadej Valjavec (Slo) AG2R La Mondiale 9:58
10. Marzio Bruseghin (Ita) Lampre-N.G.C. 10:33
11. David Arroyo (Spa) Caisse d’Epargne 11:09
12. Lance Armstrong (USA) Astana 12:17
13. Jose Serpa (Col) Serramenti PVC Diquigiovanni-Androni Giocattoli 14:44
14. Yaroslav Popovych (Ukr) Astana 16:43
15. Kevin Seeldrayers (Bel) Quick Step 17:24
16. Kanstantsin Siutsou (Blr) Team Columbia-Highroad 18:58
17. Francesco Masciarelli (Ita) Acqua & Sapone-Caffe Mokambo 19:31
18. Janez Brajkovic (Slo) Astana 25:33:00
19. Damiano Cunego (Ita) Lampre-N.G.C. 25:34:00
20. Francis De Greef (Bel) Silence-Lotto 29:48:00
21. Lars Ytting Bak (Den) Team Saxo Bank 31:28:00
22. Andriy Grivko (Ukr) ISD 34:13:00
23. Jackson Rodriguez (Ven) Serramenti PVC Diquigiovanni-Androni Giocattoli 35:18:00
24. Laurens Ten Dam (Ned) Rabobank 41:20:00
25. Thomas Lövkvist (Swe) Team Columbia-Highroad 42:04:00
26. Gilberto Simoni (Ita) Serramenti PVC Diquigiovanni-Androni Giocattoli 42:24:00
27. Eduard Vorganov (Rus) Xacobeo Galicia 44:10:00
28. Gabriele Bosisio (Ita) LPR Brakes-Farnese Vini 50:08:00
29. Michele Scarponi (Ita) Serramenti PVC Diquigiovanni-Androni Giocattoli 51:15:00
30. Thomas Rohregger (Aut) Team Milram 52:13:00
31. Daniel Navarro (Spa) Astana 56:52:00
32. Carlos José Ochoa (Ven) Serramenti PVC Diquigiovanni-Androni Giocattoli 57:24:00
33. Christopher Froome (GBr) Barloworld 57:28:00
34. Serge Pauwels (Bel) Cervelo Test Team 1:05:37
35. Andrey Zeits (Kaz) Astana 1:06:29
36. Evgeny Petrov (Rus) Team Katusha 1:07:47
37. Marco Pinotti (Ita) Team Columbia-Highroad 1:12:58
38. Leonardo Bertagnolli (Ita) Serramenti PVC Diquigiovanni-Androni Giocattoli 1:15:02
39. Alexander Efimkin (Rus) AG2R La Mondiale 1:15:23
40. Fredrik Kessiakoff (Swe) Fuji-Servetto 1:18:15
41. Simon Gerrans (Aus) Cervelo Test Team 1:18:17
42. Iker Camano (Spa) Fuji-Servetto 1:18:31
43. Paolo Tiralongo (Ita) Lampre-N.G.C. 1:19:44
44. Luca Mazzanti (Ita) Team Katusha 1:20:31
45. Mauricio Ardila (Col) Rabobank 1:22:20
46. Jens Voigt (Ger) Team Saxo Bank 1:22:21
47. Dario David Cioni (Ita) ISD 1:22:26
48. Sylvester Szmyd (Pol) Liquigas 1:22:40
49. Volodymir Gustov (Ukr) Cervelo Test Team 1:24:53
50. Pablo Lastras (Spa) Caisse d’Epargne 1:27:15
51. Marco Marzano (Ita) Lampre-N.G.C. 1:27:49
52. Vladimir Miholjevic (Cro) Liquigas 1:29:03
53. José Luis Rubiera (Spa) Astana 1:31:48
54. Jure Golcer (Slo) LPR Brakes-Farnese Vini 1:32:14
55. Dario Cataldo (Ita) Quick Step 1:37:17
56. Marcos Garcia (Spa) Xacobeo Galicia 1:37:34
57. Francesco Bellotti (Ita) Barloworld 1:38:12
58. Philip Deignan (Irl) Cervelo Test Team 1:39:14
59. Enrico Gasparotto (Ita) Lampre-N.G.C. 1:46:19
60. Blaise Sonnery (Fra) AG2R La Mondiale 1:50:31
61. Félix Cardenas (Col) Barloworld 1:50:36
62. Arnold Jeannesson (Fra) Caisse d’Epargne 1:51:27
63. Valerio Agnoli (Ita) Liquigas 1:53:58
64. Bradley Wiggins (GBr) Garmin-Slipstream 1:55:11
65. Kjell Carlström (Fin) Liquigas 1:56:27
66. Rubens Bertogliati (Swi) Serramenti PVC Diquigiovanni-Androni Giocattoli 1:58:01
67. Dmytro Grabovskyy (Ukr) ISD 1:59:02
68. Francesco Gavazzi (Ita) Lampre-N.G.C. 1:59:21
69. Jason McCartney (USA) Team Saxo Bank 2:02:59
70. Vasili Kiryienka (Blr) Caisse d’Epargne 2:04:30
71. Nikita Eskov (Rus) Team Katusha 2:05:18
72. Matthieu Sprick (Fra) BBox Bouygues Telecom 2:06:21
73. Christophe Brandt (Bel) Silence-Lotto 2:08:17
74. Alessandro Spezialetti (Ita) LPR Brakes-Farnese Vini 2:08:24
75. Francesco De Bonis (Ita) Serramenti PVC Diquigiovanni-Androni Giocattoli 2:09:06
76. Mathieu Perget (Fra) Caisse d’Epargne 2:10:26
77. John-Lee Augustyn (RSA) Barloworld 2:11:35
78. Morris Possoni (Ita) Team Columbia-Highroad 2:11:46
79. Angel Gomez (Spa) Fuji-Servetto 2:13:18
80. Giovanni Visconti (Ita) ISD 2:15:16
81. Dmitry Kozontchuk (Rus) Rabobank 2:20:21
82. Guillaume Bonnafond (Fra) AG2R La Mondiale 2:21:05
83. Daniele Pietropolli (Ita) LPR Brakes-Farnese Vini 2:21:39
84. Alessandro Bertolini (Ita) Serramenti PVC Diquigiovanni-Androni Giocattoli 2:22:44
85. Ignatas Konovalovas (Ltu) Cervelo Test Team 2:24:48
86. Edvald Boasson Hagen (Nor) Team Columbia-Highroad 2:27:10
87. Renaud Dion (Fra) AG2R La Mondiale 2:27:18
88. Thomas Danielson (USA) Garmin-Slipstream 2:27:20
89. Andrea Masciarelli (Ita) Acqua & Sapone-Caffe Mokambo 2:29:31
90. David Lopez Garcia (Spa) Caisse d’Epargne 2:30:22
91. Steve Morabito (Swi) Astana 2:30:56
92. Manuele Mori (Ita) Lampre-N.G.C. 2:33:03
93. Thomas Voeckler (Fra) BBox Bouygues Telecom 2:33:23
94. Francesco Failli (Ita) Acqua & Sapone-Caffe Mokambo 2:34:24
95. Charles Wegelius (GBr) Silence-Lotto 2:36:31
96. Gorazd Stangelj (Slo) Liquigas 2:38:59
97. Kevin Hulsmans (Bel) Quick Step 2:40:05
98. Jurgen Van Goolen (Bel) Team Saxo Bank
99. Philippe Gilbert (Bel) Silence-Lotto 2:40:15
100. Hector Gonzalez (Spa) Fuji-Servetto 2:40:16
101. Dries Devenyns (Bel) Quick Step 2:40:18
102. Mauro Facci (Ita) Quick Step 2:43:38
103. Ruggero Marzoli (Ita) Acqua & Sapone-Caffe Mokambo 2:43:46
104. Markus Fothen (Ger) Team Milram 2:44:07
105. Giampaolo Cheula (Ita) Barloworld 2:44:10
106. Maarten Tjallingii (Ned) Rabobank 2:45:57
107. Anthony Charteau (Fra) Caisse d’Epargne 2:47:14
108. Manuel Quinziato (Ita) Liquigas 2:47:25
109. Alessandro Donati (Ita) Acqua & Sapone-Caffe Mokambo 2:51:56
110. Bartosz Huzarski (Pol) ISD 2:52:24
111. Davide Malacarne (Ita) Quick Step 2:56:07
112. Ted King (USA) Cervelo Test Team 2:56:48
113. Alessandro Vanotti (Ita) Liquigas 2:57:17
114. Johann Tschopp (Swi) BBox Bouygues Telecom 2:58:33
115. Pavel Brutt (Rus) Team Katusha 2:58:53
116. Addy Engels (Ned) Quick Step 2:59:16
117. Paolo Longo Borghini (Ita) Barloworld 3:00:22
118. Mauro Da Dalto (Ita) Lampre-N.G.C. 3:01:04
119. Matteo Bono (Ita) Lampre-N.G.C. 3:02:51
120. Riccardo Chiarini (Ita) LPR Brakes-Farnese Vini 3:03:07
121. Alexander Serov (Rus) Team Katusha 3:05:13
122. Daniel Lloyd (GBr) Cervelo Test Team 3:05:16
123. Alessandro Petacchi (Ita) LPR Brakes-Farnese Vini 3:07:54
124. Allan Davis (Aus) Quick Step 3:08:12
125. Delio Ferandez (Spa) Xacobeo Galicia 3:10:33
126. Diego Caccia (Ita) Barloworld 3:11:00
127. Yuriy Krivtsov (Ukr) AG2R La Mondiale 3:11:10
128. Jonas Ljungblad (Swe) Silence-Lotto 3:11:26
129. Ben Swift (GBr) Team Katusha 3:11:28
130. Gonzalo Rabunal (Spa) Xacobeo Galicia 3:15:34
131. Pieter Jacobs (Bel) Silence-Lotto 3:17:58
132. Michael Barry (Can) Team Columbia-Highroad 3:19:32
133. Giairo Ermeti (Ita) LPR Brakes-Farnese Vini 3:20:25
134. Matthew Goss (Aus) Team Saxo Bank 3:24:39
135. Guillaume le Floch (Fra) BBox Bouygues Telecom 3:26:16
136. Matteo Montaguti (Ita) LPR Brakes-Farnese Vini 3:28:59
137. Tom Stamsnijder (Ned) Rabobank
138. Thomas Fothen (Ger) Team Milram 3:29:37
139. Sébastien Hinault (Fra) AG2R La Mondiale 3:33:29
140. Serguei Klimov (Rus) Team Katusha 3:33:52
141. Gustavo Cesar Veloso (Spa) Xacobeo Galicia 3:35:52
142. Julian Dean (NZl) Garmin-Slipstream 3:36:23
143. Luca Barla (Ita) Team Milram 3:36:49
144. Björn Schröder (Ger) Team Milram 3:37:57
145. Francesco Reda (Ita) Quick Step 3:38:11
146. Robert Hunter (RSA) Barloworld 3:40:24
147. Oscar Gatto (Ita) ISD 3:41:23
148. Serafin Martinez (Spa) Xacobeo Galicia 3:41:26
149. Jean-Charles Senac (Fra) AG2R La Mondiale 3:43:00
150. Julien Belgy (Fra) BBox Bouygues Telecom 3:43:09
151. Kasper Klostergaard (Den) Team Saxo Bank 3:43:34
152. Dario Andriotto (Ita) Acqua & Sapone-Caffe Mokambo 3:44:24
153. Danny Pate (USA) Garmin-Slipstream 3:44:50
154. Juan José Haedo (Arg) Team Saxo Bank 3:44:53
155. Giuseppe Palumbo (Ita) Acqua & Sapone-Caffe Mokambo 3:46:14
156. Anders Lund (Den) Team Saxo Bank 3:46:23
157. David Zabriskie (USA) Garmin-Slipstream 3:46:31
158. Bram De Groot (Ned) Rabobank 3:46:56
159. Jeremy Hunt (GBr) Cervelo Test Team 3:47:24
160. Robert Forster (Ger) Team Milram 3:47:45
161. Ian Stannard (GBr) ISD 3:48:11
162. Davide Vigano (Ita) Fuji-Servetto 3:48:14
163. Leonardo Scarselli (Ita) ISD 3:48:39
164. Olivier Kaisen (Bel) Silence-Lotto 3:51:02
165. Vladimir Isaichev (Rus) Xacobeo Galicia 3:55:31
166. Jos Van Emden (Ned) Rabobank 3:56:59
167. Saïd Haddou (Fra) BBox Bouygues Telecom 3:57:40
168. Martin Müller (Ger) Team Milram 3:59:44
169. Mikhail Ignatiev (Rus) Team Katusha 4:01:02
170. Bart Dockx (Bel) Silence-Lotto 4:02:02
171. Alberto Fernandez (Spa) Fuji-Servetto 4:05:25
172. Evgeny Sokolov (Rus) BBox Bouygues Telecom 4:18:05








Leave a Reply

You must be logged in to post a comment.