Featured Stories

Giro d’Italia Stage 15 Full Results, Photos – Landa Wins as Contador Extends Lead

by pedalmag.com
Landa wins [P] Cor Vos
May 24, 2015 (Valdobbiadene, ITA) – Mikel Landa Meana (Esp) Astana Pro Team took the win on Stage 15 from  Marostica to Madonna Di Campiglio, 165km, as Alberto Contador (Esp) Tinkoff-Saxo extended his lead with a third place finish today behind Yury Trofimov (Rus) Team Katusha in second.

Contador and Landa [P] Cor Vos
Canada’s Ryder Hesjedal (Cannondale-Garmin Pro Cycling Team) finished 12th on the stage and is now 13th overall.

Tinkoff Train [P] Cor Vos
Contador celebrates [P] Cor Vos
Fans [P] Cor Vos

Results

1. Mikel Landa Meana (Esp) Astana Pro Team 4:22:35
2. Yury Trofimov (Rus) Team Katusha 0:02
3. Alberto Contador (Esp) Tinkoff-Saxo 0:05
4. Fabio Aru (Ita) Astana Pro Team 0:06
5. Steven Kruijswijk (Ned) Team LottoNL-Jumbo 0:38
6. Andrey Amador (Crc) Movistar Team 0:42
7. Leopold Konig (Cze) Team Sky 1:00
8. Tanel Kangert (Est) Astana Pro Team 1:10
9. Alexandre Geniez (Fra) FDJ.fr 1:49
10. Damiano Caruso (Ita) BMC Racing Team 2:13
11. Maxime Monfort (Bel) Lotto Soudal 2:18
12. Ryder Hesjedal (Can) Cannondale-Garmin Pro Cycling Team 3:11
13. Giovanni Visconti (Ita) Movistar Team 3:48
14. Paolo Tiralongo (Ita) Astana Pro Team 3:50
15. Carlos Betancur (Col) AG2R La Mondiale 4:46
16. Sébastien Reichenbach (Sui) IAM Cycling 5:05
17. Sylwester Szmyd (Pol) CCC Sprandi Polkowice 5:10
18. Mikel Nieve (Esp) Team Sky 5:11
19. Amaël Moinard (Fra) BMC Racing Team 5:14
20. Igor Anton (Esp) Movistar Team
21. Ion Izagirre (Esp) Movistar Team
22. Jonathan Monsalve (Ven) Southeast Pro Cycling 5:20
23. Roman Kreuziger (Cze) Tinkoff-Saxo 5:33
24. Jurgen Van Den Broeck (Bel) Lotto Soudal 5:47
25. Hubert Dupont (Fra) AG2R La Mondiale 6:17
26. Kanstantsin Siutsou (Blr) Team Sky 6:32
27. Sebastian Henao (Col) Team Sky
28. Darwin Atapuma Hurtado (Col) BMC Racing Team 6:55
29. Diego Rosa (Ita) Astana Pro Team 7:21
30. Przemyslaw Niemiec (Pol) Lampre-Merida 7:50
31. Fabio Felline (Ita) TrekRacing
32. David De La Cruz (Esp) Etixx – Quick-Step 8:00
33. Damiano Cunego (Ita) Nippo – Vini Fantini
34. Rigoberto Uran (Col) Etixx – Quick-Step
35. Grega Bole (Slo) CCC Sprandi Polkowice
36. Davide Formolo (Ita) Cannondale-Garmin Pro Cycling Team
37. Mauro Finetto (Ita) Southeast Pro Cycling
38. Stefano Pirazzi (Ita) Bardiani CSF
39. Francis Mourey (Fra) FDJ.fr
40. Andre Cardoso (Por) Cannondale-Garmin Pro Cycling Team 8:55
41. Edoardo Zardini (Ita) Bardiani CSF 9:36
42. Benat Intxausti (Esp) Movistar Team 0:11:18
43. Brent Bookwalter (USA) BMC Racing Team 0:12:05
44. Luca Chirico (Ita) Bardiani CSF 0:14:02
45. Alessandro Bisolti (Ita) Nippo – Vini Fantini
46. Ivan Basso (Ita) Tinkoff-Saxo
47. Axel Domont (Fra) AG2R La Mondiale
48. Dario Cataldo (Ita) Astana Pro Team
49. Michael Rogers (Aus) Tinkoff-Saxo
50. Sergey Lagutin (Rus) Team Katusha
51. Davide Villella (Ita) Cannondale-Garmin Pro Cycling Team 0:16:34
52. Gianfranco Zilioli (Ita) Androni Giocattoli
53. Clement Chevrier (Fra) IAM Cycling
54. Davide Malacarne (Ita) Astana Pro Team
55. Maxime Bouet (Fra) Etixx – Quick-Step
56. Pavel Kochetkov (Rus) Team Katusha
57. Franco Pellizotti (Ita) Androni Giocattoli 0:16:37
58. Simone Stortoni (Ita) Androni Giocattoli
59. Rinaldo Nocentini (Ita) AG2R La Mondiale 0:16:49
60. Bertjan Lindeman (Ned) Team LottoNL-Jumbo 0:17:17
61. Marco Frapporti (Ita) Androni Giocattoli
62. Nick Van Der Lijke (Ned) Team LottoNL-Jumbo
63. Julien Berard (Fra) AG2R La Mondiale
64. Francesco Bongiorno (Ita) Bardiani CSF
65. Nathan Brown (USA) Cannondale-Garmin Pro Cycling Team
66. Fumiyuki Beppu (Jpn) TrekRacing
67. Martijn Keizer (Ned) Team LottoNL-Jumbo
68. Marek Rutkiewicz (Pol) CCC Sprandi Polkowice
69. Andrey Zeits (Kaz) Astana Pro Team
70. Sylvain Chavanel (Fra) IAM Cycling
71. Kévin Reza (Fra) FDJ.fr
72. Ruben Fernandez (Esp) Movistar Team
73. Dayer Quintana (Col) Movistar Team
74. Francesco Gavazzi (Ita) Southeast Pro Cycling 0:17:48
75. Vasil Kiryienka (Blr) Team Sky 0:17:55
76. Marcus Burghardt (Ger) BMC Racing Team 0:19:35
77. Philippe Gilbert (Bel) BMC Racing Team
78. Maxim Belkov (Rus) Team Katusha
79. Jesus Herrada (Esp) Movistar Team
80. Louis Vervaeke (Bel) Lotto Soudal 0:24:05
81. Sander Armee (Bel) Lotto Soudal
82. Adam Hansen (Aus) Lotto Soudal
83. Kenny Elissonde (Fra) FDJ.fr
84. Matteo Montaguti (Ita) AG2R La Mondiale 0:27:04
85. Giacomo Berlato (Ita) Nippo – Vini Fantini
86. Patrick Gretsch (Ger) AG2R La Mondiale
87. Tom Jelte Slagter (Ned) Cannondale-Garmin Pro Cycling Team
88. Richie Porte (Aus) Team Sky
89. Pier Paolo De Negri (Ita) Nippo – Vini Fantini
90. Elia Favilli (Ita) Southeast Pro Cycling
91. Lukasz Owsian (Pol) CCC Sprandi Polkowice
92. Sergei Chernetski (Rus) Team Katusha
93. Ivan Rovny (Rus) Tinkoff-Saxo
94. Luis Leon Sanchez (Esp) Astana Pro Team
95. Enrico Battaglin (Ita) Bardiani CSF
96. Branislau Samoilau (Blr) CCC Sprandi Polkowice
97. Silvan Dillier (Sui) BMC Racing Team
98. Matteo Busato (Ita) Southeast Pro Cycling
99. Maciej Paterski (Pol) CCC Sprandi Polkowice
100. Gang Xu (Chn) Lampre-Merida
101. Sonny Colbrelli (Ita) Bardiani CSF 0:27:11
102. Alan Marangoni (Ita) Cannondale-Garmin Pro Cycling Team 0:27:20
103. Diego Ulissi (Ita) Lampre-Merida 0:27:33
104. Manuele Mori (Ita) Lampre-Merida
105. Sergio Paulinho (Por) Tinkoff-Saxo
106. Petr Vakoc (Cze) Etixx – Quick-Step
107. Juan Jose Lobato (Esp) Movistar Team 0:28:11
108. Fabio Sabatini (Ita) Etixx – Quick-Step 0:31:38
109. Alessandro Malaguti (Ita) Nippo – Vini Fantini
110. Enrico Barbin (Ita) Bardiani CSF
111. Moreno Hofland (Ned) Team LottoNL-Jumbo
112. Tobias Ludvigsson (Swe) Team Giant-Alpecin
113. Tsgabu Grmay (Eth) Lampre-Merida
114. Michael Hepburn (Aus) Orica GreenEdge
115. Eugenio Alafaci (Ita) TrekRacing
116. Salvatore Puccio (Ita) Team Sky
117. Riccardo Stacchiotti (Ita) Nippo – Vini Fantini
118. Eduard Michael Grosu (Rom) Nippo – Vini Fantini
119. Alexander Porsev (Rus) Team Katusha
120. Jan Polanc (Slo) Lampre-Merida
121. Brett Lancaster (Aus) Orica GreenEdge
122. Maarten Tjallingii (Ned) Team LottoNL-Jumbo
123. Sam Bewley (Nzl) Orica GreenEdge
124. Rick Flens (Ned) Team LottoNL-Jumbo
125. Rick Zabel (Ger) BMC Racing Team
126. Calvin Watson (Aus) TrekRacing
127. Esteban Chaves (Col) Orica GreenEdge
128. Jérôme Pineau (Fra) IAM Cycling
129. Bartlomiej Matysiak (Pol) CCC Sprandi Polkowice
130. Anthony Roux (Fra) FDJ.fr
131. Cédric Pineau (Fra) FDJ.fr
132. Luke Durbridge (Aus) Orica GreenEdge
133. Janier Acevedo (Col) Cannondale-Garmin Pro Cycling Team
134. Elia Viviani (Ita) Team Sky
135. Pieter Weening (Ned) Orica GreenEdge
136. Tom Stamsnijder (Ned) Team Giant-Alpecin
137. Matteo Tosatto (Ita) Tinkoff-Saxo
138. Lars Ytting Bak (Den) Lotto Soudal
139. Heinrich Haussler (Aus) IAM Cycling
140. Manuele Boaro (Ita) Tinkoff-Saxo
141. Hugo Houle (Can) AG2R La Mondiale
142. Fabio Silvestre (Por) TrekRacing
143. Eugert Zhupa (Alb) Southeast Pro Cycling
144. Christopher Juul Jensen (Den) Tinkoff-Saxo
145. Nikolay Mihaylov (Bul) CCC Sprandi Polkowice
146. Ilnur Zakarin (Rus) Team Katusha
147. Simon Clarke (Aus) Orica GreenEdge
148. Serghei Tvetcov (Rom) Androni Giocattoli
149. Marco Coledan (Ita) TrekRacing
150. Cheng Ji (Chn) Team Giant-Alpecin
151. Stig Broeckx (Bel) Lotto Soudal
152. Boy Van Poppel (Ned) TrekRacing
153. Murilo Antonio Fischer (Bra) FDJ.fr
154. Bernhard Eisel (Aut) Team Sky
155. Roberto Ferrari (Ita) Lampre-Merida
156. Iljo Keisse (Bel) Etixx – Quick-Step
157. Jussi Veikkanen (Fin) FDJ.fr
158. Simon Geschke (Ger) Team Giant-Alpecin
159. Arnaud Courteille (Fra) FDJ.fr
160. Chad Haga (USA) Team Giant-Alpecin
161. Luka Mezgec (Slo) Team Giant-Alpecin
162. Caleb Fairly (USA) Team Giant-Alpecin
163. Luca Paolini (Ita) Team Katusha
164. Davide Appollonio (Ita) Androni Giocattoli
165. Sacha Modolo (Ita) Lampre-Merida
166. Giacomo Nizzolo (Ita) TrekRacing
167. Aleksejs Saramotins (Lat) IAM Cycling
168. Nicola Boem (Ita) Bardiani CSF 0:32:02
169. Marco Bandiera (Ita) Androni Giocattoli 0:32:05
170. Bert De Backer (Bel) Team Giant-Alpecin 0:32:11
171. Roger Kluge (Ger) IAM Cycling
172. Nikias Arndt (Ger) Team Giant-Alpecin
173. Maximiliano Richeze (Arg) Lampre-Merida 0:32:57
174. Alessandro Petacchi (Ita) Southeast Pro Cycling 0:33:06
DNS Oscar Gatto (Ita) Androni Giocattoli
DNS Kristof Vandewalle (Bel) TrekRacing
DNF Nicola Ruffoni (Ita) Bardiani CSF
DNF Stef Clement (Ned) IAM Cycling
DNF Thomas Danielson (USA) Cannondale-Garmin Pro Cycling Team

GC after Stage 15

1. Alberto Contador (Esp) Tinkoff-Saxo 61:34
2. Fabio Aru (Ita) Astana Pro Team 2:35
3. Andrey Amador (Crc) Movistar Team 4:19
4. Mikel Landa Meana (Esp) Astana Pro Team 4:46
5. Leopold Konig (Cze) Team Sky 6:36
6. Yury Trofimov (Rus) Team Katusha 6:58
7. Damiano Caruso (Ita) BMC Racing Team 7:10
8. Maxime Monfort (Bel) Lotto Soudal 8:20
9. Giovanni Visconti (Ita) Movistar Team 9:53
10. Alexandre Geniez (Fra) FDJ.fr 0:13
11. Jurgen Van Den Broeck (Bel) Lotto Soudal 0:15
12. Roman Kreuziger (Cze) Tinkoff-Saxo 0:10:31
13. Ryder Hesjedal (Can) Cannondale-Garmin Pro Cycling Team 0:11:17
14. Steven Kruijswijk (Ned) Team LottoNL-Jumbo 0:11:42
15. Rigoberto Uran (Col) Etixx – Quick-Step 0:12:15
16. Ion Izagirre (Esp) Movistar Team 0:14:10
17. Damiano Cunego (Ita) Nippo – Vini Fantini 0:15:48
18. Amaël Moinard (Fra) BMC Racing Team 0:16:07
19. Mikel Nieve (Esp) Team Sky 0:16:33
20. Tanel Kangert (Est) Astana Pro Team 0:17:01
21. Davide Formolo (Ita) Cannondale-Garmin Pro Cycling Team 0:17:06
22. Dario Cataldo (Ita) Astana Pro Team 0:18:53
23. Darwin Atapuma Hurtado (Col) BMC Racing Team 0:19:41
24. Paolo Tiralongo (Ita) Astana Pro Team 0:23:56
25. Carlos Betancur (Col) AG2R La Mondiale 0:29:48
26. Diego Rosa (Ita) Astana Pro Team 0:30:53
27. Richie Porte (Aus) Team Sky 0:35:57
28. Sébastien Reichenbach (Sui) IAM Cycling 0:43:53
29. Andre Cardoso (Por) Cannondale-Garmin Pro Cycling Team 0:46:56
30. Michael Rogers (Aus) Tinkoff-Saxo 0:52:04
31. Benat Intxausti (Esp) Movistar Team 0:53:46
32. Jonathan Monsalve (Ven) Southeast Pro Cycling 0:57:17
33. Przemyslaw Niemiec (Pol) Lampre-Merida 0:57:54
34. Stefano Pirazzi (Ita) Bardiani CSF 1:04:26
35. Pavel Kochetkov (Rus) Team Katusha 1:14:26
36. Luis Leon Sanchez (Esp) Astana Pro Team 1:00:33
37. Philippe Gilbert (Bel) BMC Racing Team 1:08:03
38. Fabio Felline (Ita) TrekRacing 1:10:24
39. Mauro Finetto (Ita) Southeast Pro Cycling 1:10:34
40. Franco Pellizotti (Ita) Androni Giocattoli 1:11:00
41. Martijn Keizer (Ned) Team LottoNL-Jumbo 1:11:19
42. Kanstantsin Siutsou (Blr) Team Sky 1:13:47
43. Grega Bole (Slo) CCC Sprandi Polkowice 1:20:48
44. Igor Anton (Esp) Movistar Team 1:22:47
45. Andrey Zeits (Kaz) Astana Pro Team 1:23:24
46. Esteban Chaves (Col) Orica GreenEdge 1:23:53
47. Francis Mourey (Fra) FDJ.fr 1:24:14
48. Sergey Lagutin (Rus) Team Katusha 1:25:29
49. Jan Polanc (Slo) Lampre-Merida 1:27:00
50. David De La Cruz (Esp) Etixx – Quick-Step 1:27:26
51. Francesco Gavazzi (Ita) Southeast Pro Cycling 1:27:29
52. Francesco Bongiorno (Ita) Bardiani CSF 1:27:43
53. Ivan Basso (Ita) Tinkoff-Saxo 1:28:19
54. Diego Ulissi (Ita) Lampre-Merida 1:29:00
55. Sebastian Henao (Col) Team Sky 1:29:34
56. Sylvain Chavanel (Fra) IAM Cycling 1:31:02
57. Sylwester Szmyd (Pol) CCC Sprandi Polkowice 1:31:10
58. Maxime Bouet (Fra) Etixx – Quick-Step 1:31:45
59. Branislau Samoilau (Blr) CCC Sprandi Polkowice 1:32:32
60. Hubert Dupont (Fra) AG2R La Mondiale 1:36:38
61. Alessandro Bisolti (Ita) Nippo – Vini Fantini 1:37:13
62. Ilnur Zakarin (Rus) Team Katusha 1:37:48
63. Matteo Montaguti (Ita) AG2R La Mondiale 1:38:38
64. Silvan Dillier (Sui) BMC Racing Team 1:38:58
65. Simon Clarke (Aus) Orica GreenEdge 1:39:13
66. Simone Stortoni (Ita) Androni Giocattoli 1:42:10
67. Kenny Elissonde (Fra) FDJ.fr 1:45:08
68. Jesus Herrada (Esp) Movistar Team 1:46:43
69. Axel Domont (Fra) AG2R La Mondiale 1:51:19
70. Simon Geschke (Ger) Team Giant-Alpecin 1:55:17
71. Davide Villella (Ita) Cannondale-Garmin Pro Cycling Team 1:56:05
72. Nathan Brown (USA) Cannondale-Garmin Pro Cycling Team 1:56:34
73. Clement Chevrier (Fra) IAM Cycling 1:57:52
74. Vasil Kiryienka (Blr) Team Sky 1:58:00
75. Tom Jelte Slagter (Ned) Cannondale-Garmin Pro Cycling Team 1:59:29
76. Maciej Paterski (Pol) CCC Sprandi Polkowice 1:59:32
77. Salvatore Puccio (Ita) Team Sky 1:59:34
78. Enrico Battaglin (Ita) Bardiani CSF 1:59:38
79. Marcus Burghardt (Ger) BMC Racing Team 2:07
80. Brent Bookwalter (USA) BMC Racing Team 2:01:16
81. Manuele Mori (Ita) Lampre-Merida 2:01:52
82. Davide Malacarne (Ita) Astana Pro Team 2:02:15
83. Gianfranco Zilioli (Ita) Androni Giocattoli 2:02:33
84. Edoardo Zardini (Ita) Bardiani CSF 2:04:06
85. Ruben Fernandez (Esp) Movistar Team 2:04:44
86. Sander Armee (Bel) Lotto Soudal 2:06:26
87. Manuele Boaro (Ita) Tinkoff-Saxo 2:07:08
88. Adam Hansen (Aus) Lotto Soudal 2:08:46
89. Tsgabu Grmay (Eth) Lampre-Merida 2:09:04
90. Patrick Gretsch (Ger) AG2R La Mondiale 2:10:35
91. Rinaldo Nocentini (Ita) AG2R La Mondiale 2:13:42
92. Tobias Ludvigsson (Swe) Team Giant-Alpecin 2:15:35
93. Marek Rutkiewicz (Pol) CCC Sprandi Polkowice 2:15:48
94. Juan Jose Lobato (Esp) Movistar Team 2:20:47
95. Giacomo Berlato (Ita) Nippo – Vini Fantini 2:21:23
96. Elia Favilli (Ita) Southeast Pro Cycling 2:21:54
97. Luca Chirico (Ita) Bardiani CSF 2:22:40
98. Marco Frapporti (Ita) Androni Giocattoli 2:23:11
99. Bertjan Lindeman (Ned) Team LottoNL-Jumbo 2:24:55
100. Sonny Colbrelli (Ita) Bardiani CSF 2:25:08
101. Luca Paolini (Ita) Team Katusha 2:25:28
102. Chad Haga (USA) Team Giant-Alpecin 2:26:17
103. Anthony Roux (Fra) FDJ.fr 2:30:32
104. Kévin Reza (Fra) FDJ.fr 2:30:46
105. Matteo Tosatto (Ita) Tinkoff-Saxo 2:33:06
106. Pieter Weening (Ned) Orica GreenEdge 2:34:29
107. Sergio Paulinho (Por) Tinkoff-Saxo 2:34:35
108. Nick Van Der Lijke (Ned) Team LottoNL-Jumbo 2:35:33
109. Enrico Barbin (Ita) Bardiani CSF 2:35:51
110. Janier Acevedo (Col) Cannondale-Garmin Pro Cycling Team 2:36:27
111. Fabio Sabatini (Ita) Etixx – Quick-Step 2:36:48
112. Julien Berard (Fra) AG2R La Mondiale 2:36:55
113. Fumiyuki Beppu (Jpn) TrekRacing 2:38:44
114. Luke Durbridge (Aus) Orica GreenEdge 2:38:52
115. Pier Paolo De Negri (Ita) Nippo – Vini Fantini 2:38:54
116. Lars Ytting Bak (Den) Lotto Soudal 2:39:18
117. Petr Vakoc (Cze) Etixx – Quick-Step 2:39:20
118. Dayer Quintana (Col) Movistar Team 2:39:52
119. Cédric Pineau (Fra) FDJ.fr 2:40:11
120. Maxim Belkov (Rus) Team Katusha 2:41:28
121. Heinrich Haussler (Aus) IAM Cycling 2:42:20
122. Davide Appollonio (Ita) Androni Giocattoli 2:44:17
123. Hugo Houle (Can) AG2R La Mondiale 2:46:12
124. Alessandro Petacchi (Ita) Southeast Pro Cycling 2:46:22
125. Matteo Busato (Ita) Southeast Pro Cycling 2:46:29
126. Sergei Chernetski (Rus) Team Katusha 2:46:44
127. Elia Viviani (Ita) Team Sky 2:50:53
128. Lukasz Owsian (Pol) CCC Sprandi Polkowice 2:51:44
129. Maximiliano Richeze (Arg) Lampre-Merida 2:51:46
130. Sacha Modolo (Ita) Lampre-Merida
131. Arnaud Courteille (Fra) FDJ.fr 2:52:40
132. Maarten Tjallingii (Ned) Team LottoNL-Jumbo 2:52:42
133. Murilo Antonio Fischer (Bra) FDJ.fr 2:57:09
134. Sam Bewley (Nzl) Orica GreenEdge 2:58:26
135. Alan Marangoni (Ita) Cannondale-Garmin Pro Cycling Team 2:59:36
136. Ivan Rovny (Rus) Tinkoff-Saxo 3:00:17
137. Brett Lancaster (Aus) Orica GreenEdge 3:01:07
138. Roberto Ferrari (Ita) Lampre-Merida 3:02:08
139. Alexander Porsev (Rus) Team Katusha 3:02:30
140. Giacomo Nizzolo (Ita) TrekRacing 3:04:01
141. Luka Mezgec (Slo) Team Giant-Alpecin 3:04:10
142. Caleb Fairly (USA) Team Giant-Alpecin 3:04:41
143. Eugenio Alafaci (Ita) TrekRacing 3:05:56
144. Moreno Hofland (Ned) Team LottoNL-Jumbo 3:06:04
145. Gang Xu (Chn) Lampre-Merida 3:06:57
146. Christopher Juul Jensen (Den) Tinkoff-Saxo 3:10:30
147. Nikolay Mihaylov (Bul) CCC Sprandi Polkowice 3:11:50
148. Bartlomiej Matysiak (Pol) CCC Sprandi Polkowice 3:11:57
149. Rick Zabel (Ger) BMC Racing Team 3:12:40
150. Serghei Tvetcov (Rom) Androni Giocattoli 3:12:59
151. Jérôme Pineau (Fra) IAM Cycling 3:13:37
152. Iljo Keisse (Bel) Etixx – Quick-Step 3:15:39
153. Fabio Silvestre (Por) TrekRacing 3:16:33
154. Louis Vervaeke (Bel) Lotto Soudal 3:17:08
155. Rick Flens (Ned) Team LottoNL-Jumbo 3:18:45
156. Bernhard Eisel (Aut) Team Sky 3:18:46
157. Nikias Arndt (Ger) Team Giant-Alpecin 3:19:20
158. Boy Van Poppel (Ned) TrekRacing 3:21:05
159. Stig Broeckx (Bel) Lotto Soudal 3:25:44
160. Calvin Watson (Aus) TrekRacing 3:27:10
161. Riccardo Stacchiotti (Ita) Nippo – Vini Fantini 3:27:24
162. Eduard Michael Grosu (Rom) Nippo – Vini Fantini 3:28:45
163. Jussi Veikkanen (Fin) FDJ.fr 3:30:48
164. Alessandro Malaguti (Ita) Nippo – Vini Fantini 3:33:04
165. Tom Stamsnijder (Ned) Team Giant-Alpecin 3:33:43
166. Bert De Backer (Bel) Team Giant-Alpecin 3:34:10
167. Nicola Boem (Ita) Bardiani CSF 3:35:01
168. Eugert Zhupa (Alb) Southeast Pro Cycling 3:35:48
169. Marco Bandiera (Ita) Androni Giocattoli 3:36:22
170. Michael Hepburn (Aus) Orica GreenEdge 3:39:38
171. Cheng Ji (Chn) Team Giant-Alpecin 3:41:51
172. Roger Kluge (Ger) IAM Cycling 3:42:38
173. Marco Coledan (Ita) TrekRacing 3:53:48
174. Aleksejs Saramotins (Lat) IAM Cycling 3:53:59





Leave a Reply

You must be logged in to post a comment.