Featured Stories

Recent Videos

Giro d\’Italia – Stage 14 Full Results, Photos – Gerrans Wins

by pedalmag.com

May 23, 2009 (Bologna, Italy) – Simon Gerrans (Aus) Cervelo Test Team soloed in to take Stage 14 from Campi Bisenzio to Bologna (San Luca), 172km, over Rubens Bertaglioti (Ita) Diquigiovanni in second and with Francesco Gavazzi (Ita) Lampre – N.G.C. in 3rd. Denis Menchov (Rus) Rabobank continues in pink with Danilo Di Luca (Ita) LPR Brakes – Farnese Vini in second and Levi Leipheimer (USA) Astana in 3rd.

Results

1. Simon Gerrans (Aus) Cervelo Test Team 4:16:48 (40:186 km/h)
2. Rubens Bertogliati (Swi) Serramenti PVC Diquigiovanni-Androni Giocattoli 0:12
3. Francesco Gavazzi (Ita) Lampre-N.G.C. 0:18
4. Evgeny Petrov (Rus) Team Katusha 0:24
5. Philip Deignan (Irl) Cervelo Test Team 0:27
6. Christopher Froome (Gbr) Barloworld 0:36
7. Vasili Kiryienka (Blr) Caisse d’Epargne 0:41
8. Francesco Reda (Ita) Quick Step 1:01
9. Andriy Grivko (Ukr) ISD 1:04
10. Franco Pellizotti (Ita) Liquigas
11. Danilo Di Luca (Ita) LPR Brakes-Farnese Vini
12. Stefano Garzelli (Ita) Acqua & Sapone-Caffe Mokambo
13. Denis Menchov (Rus) Rabobank
14. Carlos Sastre (Spa) Cervelo Test Team
15. Marzio Bruseghin (Ita) Lampre-N.G.C.
16. Ivan Basso (Ita) Liquigas 1:07
17. Levi Leipheimer (USA) Astana
18. Michele Scarponi (Ita) Serramenti PVC Diquigiovanni-Androni Giocattoli
19. David Arroyo (Spa) Caisse d’Epargne 1:10
20. Michael Rogers (Aus) Team Columbia-Highroad
21. Tadej Valjavec (Slo) AG2R La Mondiale 1:16
22. Philippe Gilbert (Bel) Silence-Lotto 1:19
23. Guillaume Bonnafond (Fra) AG2R La Mondiale 1:21
24. Francesco Masciarelli (Ita) Acqua & Sapone-Caffe Mokambo
25. Damiano Cunego (Ita) Lampre-N.G.C. 1:29
26. Fredrik Kessiakoff (Swe) Fuji-Servetto 1:30
27. Paolo Tiralongo (Ita) Lampre-N.G.C.
28. Bartosz Huzarski (Pol) ISD
29. Kanstantsin Siutsou (Blr) Team Columbia-Highroad
30. Eduard Vorganov (Rus) Xacobeo Galicia
31. Jose Serpa (Col) Serramenti PVC Diquigiovanni-Androni Giocattoli
32. Kevin Seeldrayers (Bel) Quick Step 1:37
33. Thomas Lövkvist (Swe) Team Columbia-Highroad
34. Thomas Voeckler (Fra) BBox Bouygues Telecom
35. Leonardo Bertagnolli (Ita) Serramenti PVC Diquigiovanni-Androni Giocattoli 1:43
36. Gilberto Simoni (Ita) Serramenti PVC Diquigiovanni-Androni Giocattoli
37. Jackson Rodriguez (Ven) Serramenti PVC Diquigiovanni-Androni Giocattoli
38. David Millar (Gbr) Garmin-Slipstream
39. Thomas Rohregger (Aut) Team Milram 1:46
40. Luca Mazzanti (Ita) Team Katusha 1:48
41. Francis De Greef (Bel) Silence-Lotto
42. Janez Brajkovic (Slo) Astana 1:53
43. Yaroslav Popovych (Ukr) Astana
44. Lance Armstrong (USA) Astana 1:58
45. Dario David Cioni (Ita) ISD 2:02
46. Lars Ytting Bak (Den) Team Saxo Bank
47. Marcos Garcia (Spa) Xacobeo Galicia
48. Marco Pinotti (Ita) Team Columbia-Highroad
49. Marco Marzano (Ita) Lampre-N.G.C.
50. Iban Mayoz (Spa) Xacobeo Galicia
51. Dmytro Grabovskyy (Ukr) ISD
52. Dario Cataldo (Ita) Quick Step
53. Carlos José Ochoa (Ven) Serramenti PVC Diquigiovanni-Androni Giocattoli
54. Blaise Sonnery (Fra) AG2R La Mondiale 2:39
55. Jurgen Van Goolen (Bel) Team Saxo Bank
56. Thomas Danielson (USA) Garmin-Slipstream 2:44
57. Daniel Navarro (Spa) Astana 2:51
58. Volodymir Gustov (Ukr) Cervelo Test Team 2:57
59. Mauricio Soler (Col) Barloworld
60. Arnold Jeannesson (Fra) Caisse d’Epargne 3:02
61. Iker Camano (Spa) Fuji-Servetto 3:09
62. Renaud Dion (Fra) AG2R La Mondiale
63. Christophe Brandt (Bel) Silence-Lotto
64. Gonzalo Rabunal (Spa) Xacobeo Galicia 3:19
65. Matthieu Sprick (Fra) BBox Bouygues Telecom
66. Andrey Zeits (Kaz) Astana
67. Jens Voigt (Ger) Team Saxo Bank
68. Mauro Facci (Ita) Quick Step
69. Francesco Bellotti (Ita) Barloworld
70. Massimo Codol (Ita) Acqua & Sapone-Caffe Mokambo
71. Delio Ferandez (Spa) Xacobeo Galicia
72. Mathieu Perget (Fra) Caisse d’Epargne
73. Alexander Efimkin (Rus) AG2R La Mondiale
74. Ted King (USA) Cervelo Test Team
75. Ignatas Konovalovas (Ltu) Cervelo Test Team
76. Manuele Mori (Ita) Lampre-N.G.C.
77. Sylvester Szmyd (Pol) Liquigas 3:30
78. Enrico Gasparotto (Ita) Lampre-N.G.C. 3:58
79. Francesco Failli (Ita) Acqua & Sapone-Caffe Mokambo
80. Nikita Eskov (Rus) Team Katusha
81. Félix Cardenas (Col) Barloworld 4:01
82. Alessandro Bertolini (Ita) Serramenti PVC Diquigiovanni-Androni Giocattoli 4:18
83. Jason McCartney (USA) Team Saxo Bank 4:24
84. Steve Morabito (Swi) Astana
85. Vladimir Miholjevic (Cro) Liquigas
86. Francesco De Bonis (Ita) Serramenti PVC Diquigiovanni-Androni Giocattoli
87. Kjell Carlström (Fin) Liquigas
88. Gorazd Stangelj (Slo) Liquigas
89. Morris Possoni (Ita) Team Columbia-Highroad
90. Dries Devenyns (Bel) Quick Step
91. Valerio Agnoli (Ita) Liquigas 4:39
92. Andrea Masciarelli (Ita) Acqua & Sapone-Caffe Mokambo 4:48
93. Alessandro Donati (Ita) Acqua & Sapone-Caffe Mokambo
94. Paolo Longo Borghini (Ita) Barloworld
95. Serge Pauwels (Bel) Cervelo Test Team 5:14
96. Pablo Lastras (Spa) Caisse d’Epargne
97. David Lopez Garcia (Spa) Caisse d’Epargne
98. Anthony Charteau (Fra) Caisse d’Epargne
99. Mauricio Ardila (Col) Rabobank
100. Kevin Hulsmans (Bel) Quick Step 5:32
101. Addy Engels (Ned) Quick Step 5:49
102. Manuel Quinziato (Ita) Liquigas 6:03
103. Laurens Ten Dam (Ned) Rabobank 6:33
104. Giampaolo Cheula (Ita) Barloworld 6:38
105. Alessandro Spezialetti (Ita) LPR Brakes-Farnese Vini 7:05
106. Ruggero Marzoli (Ita) Acqua & Sapone-Caffe Mokambo 7:07
107. Jeremy Hunt (Gbr) Cervelo Test Team
108. Daniel Lloyd (Gbr) Cervelo Test Team
109. Jure Golcer (Slo) LPR Brakes-Farnese Vini
110. Gabriele Bosisio (Ita) LPR Brakes-Farnese Vini
111. Dmitry Kozontchuk (Rus) Rabobank 7:21
112. Giovanni Visconti (Ita) ISD 7:24
113. Yuriy Krivtsov (Ukr) AG2R La Mondiale 9:43
114. Vladimir Isaichev (Rus) Xacobeo Galicia 11:09
115. Pavel Brutt (Rus) Team Katusha
116. Mauro Da Dalto (Ita) Lampre-N.G.C.
117. Michael Barry (Can) Team Columbia-Highroad
118. José Luis Rubiera (Spa) Astana
119. Luca Barla (Ita) Team Milram
120. John-Lee Augustyn (RSA) Barloworld
121. Gustavo Cesar Veloso (Spa) Xacobeo Galicia
122. Davide Malacarne (Ita) Quick Step
123. Dario Andriotto (Ita) Acqua & Sapone-Caffe Mokambo 11:38
124. Diego Caccia (Ita) Barloworld
125. Alessandro Vanotti (Ita) Liquigas 12:04
126. Maarten Tjallingii (Ned) Rabobank 12:24
127. Sébastien Hinault (Fra) AG2R La Mondiale
128. Olivier Kaisen (Bel) Silence-Lotto
129. Robert Hunter (RSA) Barloworld 16:52
130. Martin Müller (Ger) Team Milram
131. Jean-Charles Senac (Fra) AG2R La Mondiale
132. Matthew Goss (Aus) Team Saxo Bank
133. Guillaume le Floch (Fra) BBox Bouygues Telecom
134. Björn Schröder (Ger) Team Milram
135. Serguei Klimov (Rus) Team Katusha
136. Giuseppe Palumbo (Ita) Acqua & Sapone-Caffe Mokambo
137. Alexander Serov (Rus) Team Katusha
138. Angel Gomez (Spa) Fuji-Servetto
139. Alberto Fernandez (Spa) Fuji-Servetto
140. Hector Gonzalez (Spa) Fuji-Servetto
141. Allan Davis (Aus) Quick Step
142. Riccardo Chiarini (Ita) LPR Brakes-Farnese Vini
143. Daniele Pietropolli (Ita) LPR Brakes-Farnese Vini
144. Serafin Martinez (Spa) Xacobeo Galicia
145. Giairo Ermeti (Ita) LPR Brakes-Farnese Vini
146. Julien Belgy (Fra) BBox Bouygues Telecom
147. Charles Wegelius (Gbr) Silence-Lotto
148. Alessandro Petacchi (Ita) LPR Brakes-Farnese Vini
149. Thomas Fothen (Ger) Team Milram
150. Robert Forster (Ger) Team Milram
151. Matteo Montaguti (Ita) LPR Brakes-Farnese Vini
152. Markus Fothen (Ger) Team Milram
153. Bradley Wiggins (Gbr) Garmin-Slipstream
154. Ben Swift (Gbr) Team Katusha
155. Bram De Groot (Ned) Rabobank
156. Juan José Haedo (Arg) Team Saxo Bank
157. Tom Stamsnijder (Ned) Rabobank
158. Jonas Ljungblad (Swe) Silence-Lotto
159. Bart Dockx (Bel) Silence-Lotto
160. Pieter Jacobs (Bel) Silence-Lotto
161. Matteo Bono (Ita) Lampre-N.G.C.
162. Edvald Boasson Hagen (Nor) Team Columbia-Highroad
163. Tyler Farrar (USA) Garmin-Slipstream
164. David Zabriskie (USA) Garmin-Slipstream
165. Oscar Gatto (Ita) ISD
166. Kasper Klostergaard (Den) Team Saxo Bank
167. Julian Dean (Nzl) Garmin-Slipstream
168. Danny Pate (USA) Garmin-Slipstream
169. Anders Lund (Den) Team Saxo Bank
170. Johann Tschopp (Swi) BBox Bouygues Telecom
171. Mikhail Ignatiev (Rus) Team Katusha 17:45
172. Evgeny Sokolov (Rus) BBox Bouygues Telecom 18:06
173. Ian Stannard (Gbr) ISD
174. Yohann Gene (Fra) BBox Bouygues Telecom 19:32
175. Leonardo Scarselli (Ita) ISD
176. Davide Vigano (Ita) Fuji-Servetto
177. Ricardo Serrano (Spa) Fuji-Servetto
178. Jos Van Emden (Ned) Rabobank
179. Saïd Haddou (Fra) BBox Bouygues Telecom
180. Eros Capecchi (Ita) Fuji-Servetto 25:44
DNS Mark Cavendish (Gbr) Team Columbia-Highroad
DNS Steve Chainel (Fra) BBox Bouygues Telecom
DNS Cameron Meyer (Aus) Garmin-Slipstream
DNS Mark Renshaw (Aus) Team Columbia-Highroad
DNS Filippo Pozzato (Ita) Team Katusha
DNF Jelle Vanendert (Bel) Silence-Lotto

GC after Stage 14

1. Denis Menchov (Rus) Rabobank 58:33:53
2. Danilo Di Luca (Ita) LPR Brakes-Farnese Vini 0:34
3. Levi Leipheimer (USA) Astana 0:43
4. Franco Pellizotti (Ita) Liquigas 2:00
5. Carlos Sastre (Spa) Cervelo Test Team 2:52
6. Ivan Basso (Ita) Liquigas 3:03
7. Michael Rogers (Aus) Team Columbia-Highroad 3:05
8. Gilberto Simoni (Ita) Serramenti PVC Diquigiovanni-Androni Giocattoli 5:17
9. Marzio Bruseghin (Ita) Lampre-N.G.C. 5:26
10. David Arroyo (Spa) Caisse d’Epargne 6:01
11. Thomas Lövkvist (Swe) Team Columbia-Highroad 6:26
12. Tadej Valjavec (Slo) AG2R La Mondiale 6:54
13. Stefano Garzelli (Ita) Acqua & Sapone-Caffe Mokambo 7:15
14. Lance Armstrong (USA) Astana 7:28
15. Yaroslav Popovych (Ukr) Astana 8:00
16. Michele Scarponi (Ita) Serramenti PVC Diquigiovanni-Androni Giocattoli 8:08
17. Damiano Cunego (Ita) Lampre-N.G.C. 8:43
18. Fredrik Kessiakoff (Swe) Fuji-Servetto 9:01
19. Kanstantsin Siutsou (Blr) Team Columbia-Highroad 9:24
20. Jose Serpa (Col) Serramenti PVC Diquigiovanni-Androni Giocattoli 9:52
21. Kevin Seeldrayers (Bel) Quick Step 11:08
22. Francesco Masciarelli (Ita) Acqua & Sapone-Caffe Mokambo 11:46
23. Dario David Cioni (Ita) ISD 11:50
24. Jackson Rodriguez (Ven) Serramenti PVC Diquigiovanni-Androni Giocattoli 11:54
25. Janez Brajkovic (Slo) Astana 12:58
26. Christopher Froome (Gbr) Barloworld 13:37
27. Laurens Ten Dam (Ned) Rabobank 13:52
28. Gabriele Bosisio (Ita) LPR Brakes-Farnese Vini 14:03
29. Mauricio Soler (Col) Barloworld 14:32
30. Thomas Rohregger (Aut) Team Milram 15:01
31. Francis De Greef (Bel) Silence-Lotto 15:51
32. Lars Ytting Bak (Den) Team Saxo Bank 19:11
33. Daniel Navarro (Spa) Astana 21:23
34. Carlos José Ochoa (Ven) Serramenti PVC Diquigiovanni-Androni Giocattoli 22:59
35. Volodymir Gustov (Ukr) Cervelo Test Team 23:31
36. Leonardo Bertagnolli (Ita) Serramenti PVC Diquigiovanni-Androni Giocattoli 23:32
37. Eduard Vorganov (Rus) Xacobeo Galicia 23:53
38. Andriy Grivko (Ukr) ISD 23:58
39. Evgeny Petrov (Rus) Team Katusha 26:26
40. Andrey Zeits (Kaz) Astana 30:04
41. Simon Gerrans (Aus) Cervelo Test Team 31:35
42. Sylvester Szmyd (Pol) Liquigas 32:36
43. Luca Mazzanti (Ita) Team Katusha 34:45
44. Bradley Wiggins (Gbr) Garmin-Slipstream 35:13
45. Félix Cardenas (Col) Barloworld 35:16
46. Marco Pinotti (Ita) Team Columbia-Highroad 35:34
47. Iker Camano (Spa) Fuji-Servetto 38:16
48. Mauricio Ardila (Col) Rabobank 39:35
49. Paolo Tiralongo (Ita) Lampre-N.G.C. 40:04
50. José Luis Rubiera (Spa) Astana 42:19
51. Dmytro Grabovskyy (Ukr) ISD 43:53
52. Pablo Lastras (Spa) Caisse d’Epargne 44:59
53. Jens Voigt (Ger) Team Saxo Bank 45:09
54. Massimo Codol (Ita) Acqua & Sapone-Caffe Mokambo 45:24
55. Philip Deignan (Irl) Cervelo Test Team 46:12
56. Marco Marzano (Ita) Lampre-N.G.C. 47:05
57. Alexander Efimkin (Rus) AG2R La Mondiale 47:52
58. Dario Cataldo (Ita) Quick Step 48:35
59. Blaise Sonnery (Fra) AG2R La Mondiale 48:40
60. Iban Mayoz (Spa) Xacobeo Galicia 49:08
61. Rubens Bertogliati (Swi) Serramenti PVC Diquigiovanni-Androni Giocattoli 49:38
62. Jure Golcer (Slo) LPR Brakes-Farnese Vini 50:52
63. Vasili Kiryienka (Blr) Caisse d’Epargne 52:10
64. Marcos Garcia (Spa) Xacobeo Galicia 52:14
65. Giovanni Visconti (Ita) ISD 55:24
66. Serge Pauwels (Bel) Cervelo Test Team 57 :00
67. Francesco Bellotti (Ita) Barloworld 58:13
68. Christophe Brandt (Bel) Silence-Lotto 58:19
69. Arnold Jeannesson (Fra) Caisse d’Epargne 59:56
70. Enrico Gasparotto (Ita) Lampre-N.G.C. 1:00:43
71. Vladimir Miholjevic (Cro) Liquigas 1:01:37
72. Edvald Boasson Hagen (Nor) Team Columbia-Highroad 1:02:20
73. Francesco De Bonis (Ita) Serramenti PVC Diquigiovanni-Androni Giocattoli 1:02:34
74. Francesco Gavazzi (Ita) Lampre-N.G.C. 1:04:09
75. Guillaume Bonnafond (Fra) AG2R La Mondiale 1:06:15
76. John-Lee Augustyn (RSA) Barloworld 1:09:05
77. Dmitry Kozontchuk (Rus) Rabobank 1:10:38
78. Daniele Pietropolli (Ita) LPR Brakes-Farnese Vini 1:11:08
79. Valerio Agnoli (Ita) Liquigas 1:11:40
80. Kjell Carlström (Fin) Liquigas 1:14:37
81. Matthieu Sprick (Fra) BBox Bouygues Telecom 1:14:50
82. Thomas Voeckler (Fra) BBox Bouygues Telecom 1:15:00
83. Nikita Eskov (Rus) Team Katusha 1:15:34
84. Charles Wegelius (Gbr) Silence-Lotto 1:16:33
85. Thomas Danielson (USA) Garmin-Slipstream 1:17:59
86. Manuele Mori (Ita) Lampre-N.G.C. 1:18:48
87. Jason McCartney (USA) Team Saxo Bank 1:19:35
88. Alessandro Spezialetti (Ita) LPR Brakes-Farnese Vini 1:20:14
89. Morris Possoni (Ita) Team Columbia-Highroad 1:20:15
90. Dries Devenyns (Bel) Quick Step 1:20:20
91. Markus Fothen (Ger) Team Milram 1:22:16
92. Gorazd Stangelj (Slo) Liquigas 1:23:54
93. Giampaolo Cheula (Ita) Barloworld 1:24:12
94. David Lopez Garcia (Spa) Caisse d’Epargne 1:24:32
95. Mathieu Perget (Fra) Caisse d’Epargne 1:28:04
96. Angel Gomez (Spa) Fuji-Servetto 1:28:14
97. Francesco Failli (Ita) Acqua & Sapone-Caffe Mokambo 1:29:15
98. Philippe Gilbert (Bel) Silence-Lotto 1:30:17
99. David Millar (Gbr) Garmin-Slipstream 1:31:45
100. Kevin Hulsmans (Bel) Quick Step 1:32:58
101. Jurgen Van Goolen (Bel) Team Saxo Bank 1:33:01
102. Johann Tschopp (Swi) BBox Bouygues Telecom 1:33:43
103. Bartosz Huzarski (Pol) ISD 1:34:01
104. Ignatas Konovalovas (Ltu) Cervelo Test Team 1:34:54
105. Maarten Tjallingii (Ned) Rabobank 1:36:14
106. Manuel Quinziato (Ita) Liquigas 1:37:24
107. Alessandro Bertolini (Ita) Serramenti PVC Diquigiovanni-Androni Giocattoli
108. Paolo Longo Borghini (Ita) Barloworld 1:40:21
109. Alexander Serov (Rus) Team Katusha 1:40:23
110. Ted King (USA) Cervelo Test Team 1:41:58
111. Alessandro Vanotti (Ita) Liquigas 1:42:08
112. Ruggero Marzoli (Ita) Acqua & Sapone-Caffe Mokambo 1:42:47
113. Alessandro Petacchi (Ita) LPR Brakes-Farnese Vini 1:43:04
114. Pavel Brutt (Rus) Team Katusha 1:43:53
115. Hector Gonzalez (Spa) Fuji-Servetto 1:44:04
116. Renaud Dion (Fra) AG2R La Mondiale 1:44:15
117. Addy Engels (Ned) Quick Step 1:44:26
118. Andrea Masciarelli (Ita) Acqua & Sapone-Caffe Mokambo 1:46:01
119. Jonas Ljungblad (Swe) Silence-Lotto 1:46:36
120. Ben Swift (Gbr) Team Katusha 1:46:38
121. Allan Davis (Aus) Quick Step 1:48:11
122. Daniel Lloyd (Gbr) Cervelo Test Team 1:50:26
123. Ricardo Serrano (Spa) Fuji-Servetto 1:50:41
124. Steve Morabito (Swi) Astana 1:51:08
125. Eros Capecchi (Ita) Fuji-Servetto 1:51:49
126. Matteo Bono (Ita) Lampre-N.G.C. 1:52:00
127. Anthony Charteau (Fra) Caisse d’Epargne 1:52:23
128. Pieter Jacobs (Bel) Silence-Lotto 1:53:08
129. Mauro Da Dalto (Ita) Lampre-N.G.C. 1:54:42
130. Davide Malacarne (Ita) Quick Step 1:55:05
131. Mauro Facci (Ita) Quick Step 1:59:24
132. Matthew Goss (Aus) Team Saxo Bank 1:59:49
133. Gonzalo Rabunal (Spa) Xacobeo Galicia 2:00:14
134. Alessandro Donati (Ita) Acqua & Sapone-Caffe Mokambo 2:01:25
135. Yuriy Krivtsov (Ukr) AG2R La Mondiale 2:02:55
136. Tom Stamsnijder (Ned) Rabobank 2:04:09
137. Thomas Fothen (Ger) Team Milram 2:04:47
138. Giairo Ermeti (Ita) LPR Brakes-Farnese Vini 2:06:10
139. Diego Caccia (Ita) Barloworld 2:08:49
140. Matteo Montaguti (Ita) LPR Brakes-Farnese Vini 2:08:58
141. Luca Barla (Ita) Team Milram 2:11:59
142. Michael Barry (Can) Team Columbia-Highroad 2:12:28
143. Francesco Reda (Ita) Quick Step 2:13:21
144. Tyler Farrar (USA) Garmin-Slipstream 2:13:39
145. Delio Ferandez (Spa) Xacobeo Galicia 2:14:03
146. Robert Hunter (RSA) Barloworld 2:15:34
147. Gustavo Cesar Veloso (Spa) Xacobeo Galicia 2:15:51
148. Julian Dean (Nzl) Garmin-Slipstream 2:16:22
149. Oscar Gatto (Ita) ISD 2:16:33
150. Serafin Martinez (Spa) Xacobeo Galicia 2:16:36
151. Sébastien Hinault (Fra) AG2R La Mondiale 2:18:39
152. Kasper Klostergaard (Den) Team Saxo Bank 2:18:44
153. Danny Pate (USA) Garmin-Slipstream 2:20:00
154. Juan José Haedo (Arg) Team Saxo Bank 2:20:03
155. Anders Lund (Den) Team Saxo Bank 2:21:33
156. Riccardo Chiarini (Ita) LPR Brakes-Farnese Vini 2:21:37
157. Serguei Klimov (Rus) Team Katusha 2:21:56
158. Bram De Groot (Ned) Rabobank 2:22:06
159. Jeremy Hunt (Gbr) Cervelo Test Team 2:22:34
160. Björn Schröder (Ger) Team Milram 2:22:37
161. Guillaume le Floch (Fra) BBox Bouygues Telecom 2:22:42
162. Robert Forster (Ger) Team Milram 2:22:55
163. Ian Stannard (Gbr) ISD 2:23:21
164. Davide Vigano (Ita) Fuji-Servetto 2:23:24
165. Leonardo Scarselli (Ita) ISD 2:23:49
166. Dario Andriotto (Ita) Acqua & Sapone-Caffe Mokambo 2:24:26
167. Olivier Kaisen (Bel) Silence-Lotto 2:26:12
168. Giuseppe Palumbo (Ita) Acqua & Sapone-Caffe Mokambo 2:26:20
169. Yohann Gene (Fra) BBox Bouygues Telecom 2:26:23
170. David Zabriskie (USA) Garmin-Slipstream 2:26:33
171. Jean-Charles Senac (Fra) AG2R La Mondiale 2:28:10
172. Vladimir Isaichev (Rus) Xacobeo Galicia 2:30:41
173. Jos Van Emden (Ned) Rabobank 2:32:09
174. Saïd Haddou (Fra) BBox Bouygues Telecom 2:32:50
175. Julien Belgy (Fra) BBox Bouygues Telecom 2:33:08
176. Martin Müller (Ger) Team Milram 2:34:54
177. Mikhail Ignatiev (Rus) Team Katusha 2:36:12
178. Bart Dockx (Bel) Silence-Lotto 2:37:12
179. Alberto Fernandez (Spa) Fuji-Servetto 2:40:35
180. Evgeny Sokolov (Rus) BBox Bouygues Telecom 2:50:14







Leave a Reply

You must be logged in to post a comment.