Featured Stories

Recent Videos

Giro d’Italia Stage 14 Full Results, Photos – Contador Reclaims Maglia Rosa, Hesjedal 15th Overall

by pedalmag.com
Contador [P] Cor Vos
May 23, 2015 (Valdobbiadene, ITA) – Alberto Contador (Esp) Tinkoff-Saxo is back in the maglia rosa with his third-place finish in the 59.4km Stage 14 ITT won by Team Sky’s Vasil Kiryienka (Blr) with Luis Leon Sanchez (Esp) Astana Pro Team second.

Contador [P] Cor Vos
Vasil Kiryienka [P] Cor Vos
Canada’s Ryder Hesjedal (Cannondale-Garmin Pro Cycling Team) was 16th and has moved into 15th overall on the GC.

Ryder Hesjedal [P] Cor Vos
Fabio Aru [P] Cor Vos

Results

1. Vasil Kiryienka (Blr) Team Sky 1:17:52
2. Luis Leon Sanchez (Esp) Astana Pro Team 0:12
3. Alberto Contador (Esp) Tinkoff-Saxo 0:14
4. Patrick Gretsch (Ger) AG2R La Mondiale 0:23
5. Steven Kruijswijk (Ned) Team LottoNL-Jumbo 1:09
6. Tanel Kangert (Est) Astana Pro Team 1:17
7. Jurgen Van Den Broeck (Bel) Lotto Soudal 1:25
8. Fabio Felline (Ita) TrekRacing 1:26
9. Tobias Ludvigsson (Swe) Team Giant-Alpecin 1:27
10. Luke Durbridge (Aus) Orica GreenEdge 1:36
11. Sylvain Chavanel (Fra) IAM Cycling 1:41
12. Kristof Vandewalle (Bel) TrekRacing
13. Leopold Konig (Cze) Team Sky 1:44
14. Stef Clement (Ned) IAM Cycling 1:45
15. Andrey Amador (CRc) Movistar Team 1:48
16. Ryder Hesjedal (Can) Cannondale-Garmin Pro Cycling Team 1:58
17. Ion Izagirre (Esp) Movistar Team 2:08
18. Martijn Keizer (Ned) Team LottoNL-Jumbo 2:16
19. Chad Haga (USA) Team Giant-Alpecin 2:28
20. Maxime Monfort (Bel) Lotto Soudal 2:37
21. Nikolay Mihaylov (Bul) CCC Sprandi Polkowice 2:40
22. Sébastien Reichenbach (Sui) IAM Cycling 2:43
23. Rigoberto Uran (Col) Etixx – Quick-Step 2:45
24. Alexander Porsev (Rus) Team Katusha 2:47
25. Kanstantsin Siutsou (Blr) Team Sky 2:49
26. Christopher Juul Jensen (Den) Tinkoff-Saxo 2:52
27. Manuele Boaro (Ita) Tinkoff-Saxo 2:53
28. Maarten Tjallingii (Ned) Team LottoNL-Jumbo 2:59
29. Fabio Aru (Ita) Astana Pro Team 3:01
30. Pavel Kochetkov (Rus) Team Katusha 3:08
31. Davide Malacarne (Ita) Astana Pro Team 3:12
32. Michael Hepburn (Aus) Orica GreenEdge 3:13
33. Damiano Caruso (Ita) BMC Racing Team 3:17
34. Silvan Dillier (Sui) BMC Racing Team 3:18
35. Maxim Belkov (Rus) Team Katusha 3:22
36. Diego Ulissi (Ita) Lampre-Merida 3:27
37. Mikel Nieve (Esp) Team Sky 3:32
38. Dario Cataldo (Ita) Astana Pro Team 3:34
39. Lars Ytting Bak (Den) Lotto Soudal 3:42
40. Rick Flens (Ned) Team LottoNL-Jumbo 3:45
41. Hugo Houle (Can) AG2R La Mondiale
42. Philippe Gilbert (Bel) BMC Racing Team
43. Roman Kreuziger (Cze) Tinkoff-Saxo 3:52
44. Stefano Pirazzi (Ita) Bardiani CSF 3:54
45. Diego Rosa (Ita) Astana Pro Team 3:56
46. Giovanni Visconti (Ita) Movistar Team 3:57
47. Alexandre Geniez (Fra) FDJ.fr 4:00
48. Marek Rutkiewicz (Pol) CCC Sprandi Polkowice 4:09
49. Elia Viviani (Ita) Team Sky 4:12
50. Giacomo Berlato (Ita) Nippo – Vini Fantini 4:13
51. Maxime Bouet (Fra) Etixx – Quick-Step 4:14
52. Mikel Landa Meana (Esp) Astana Pro Team
53. Serghei Tvetcov (Rom) Androni Giocattoli 4:17
54. Yury Trofimov (Rus) Team Katusha 4:19
55. Richie Porte (Aus) Team Sky 4:20
56. Brett Lancaster (Aus) Orica GreenEdge 4:23
57. Branislau Samoilau (Blr) CCC Sprandi Polkowice 4:25
58. Mauro Finetto (Ita) Southeast Pro Cycling 4:28
59. Anthony Roux (Fra) FDJ.fr
60. Sergey Lagutin (Rus) Team Katusha 4:30
61. Stig Broeckx (Bel) Lotto Soudal
62. Carlos Betancur (Col) AG2R La Mondiale 4:34
63. Nathan Brown (USA) Cannondale-Garmin Pro Cycling Team 4:35
64. Damiano Cunego (Ita) Nippo – Vini Fantini 4:37
65. Ilnur Zakarin (Rus) Team Katusha 4:54
66. Marcus Burghardt (Ger) BMC Racing Team 4:56
67. Matteo Montaguti (Ita) AG2R La Mondiale 4:57
68. Andrey Zeits (Kaz) Astana Pro Team
69. Przemyslaw Niemiec (Pol) Lampre-Merida 5:03
70. Maciej Paterski (Pol) CCC Sprandi Polkowice 5:04
71. Louis Vervaeke (Bel) Lotto Soudal 5:11
72. Murilo Antonio Fischer (Bra) FDJ.fr 5:15
73. Nick Van Der Lijke (Ned) Team LottoNL-Jumbo
74. Jérôme Pineau (Fra) IAM Cycling 5:24
75. Axel Domont (Fra) AG2R La Mondiale 5:35
76. Davide Formolo (Ita) Cannondale-Garmin Pro Cycling Team 5:39
77. Franco Pellizotti (Ita) Androni Giocattoli 5:40
78. Paolo Tiralongo (Ita) Astana Pro Team 5:41
79. Davide Villella (Ita) Cannondale-Garmin Pro Cycling Team 5:43
80. Rinaldo Nocentini (Ita) AG2R La Mondiale 5:53
81. Simon Clarke (Aus) Orica GreenEdge 5:57
82. Amaël Moinard (Fra) BMC Racing Team 6:01
83. Sebastian Henao (Col) Team Sky 6:04
84. Francesco Gavazzi (Ita) Southeast Pro Cycling 6:06
85. Jonathan Monsalve (Ven) Southeast Pro Cycling
86. Alan Marangoni (Ita) Cannondale-Garmin Pro Cycling Team 6:12
87. Jesus Herrada (Esp) Movistar Team 6:13
88. Eduard Michael Grosu (Rom) Nippo – Vini Fantini 6:17
89. Jan Polanc (Slo) Lampre-Merida 6:23
90. Salvatore Puccio (Ita) Team Sky
91. Marco Frapporti (Ita) Androni Giocattoli 6:32
92. Gianfranco Zilioli (Ita) Androni Giocattoli 6:33
93. Brent Bookwalter (USA) BMC Racing Team 6:35
94. Tom Jelte Slagter (Ned) Cannondale-Garmin Pro Cycling Team 6:36
95. Bertjan Lindeman (Ned) Team LottoNL-Jumbo 6:38
96. Matteo Tosatto (Ita) Tinkoff-Saxo 6:39
97. Fumiyuki Beppu (Jpn) TrekRacing
98. Heinrich Haussler (Aus) IAM Cycling 6:46
99. Darwin Atapuma Hurtado (Col) BMC Racing Team 6:50
100. Ivan Rovny (Rus) Tinkoff-Saxo 6:55
101. Hubert Dupont (Fra) AG2R La Mondiale 7:00
102. Calvin Watson (Aus) TrekRacing
103. Grega Bole (Slo) CCC Sprandi Polkowice 7:01
104. Matteo Busato (Ita) Southeast Pro Cycling 7:02
105. Francis Mourey (Fra) FDJ.fr 7:05
106. Elia Favilli (Ita) Southeast Pro Cycling 7:06
107. Jussi Veikkanen (Fin) FDJ.fr
108. Juan Jose Lobato (Esp) Movistar Team 7:13
109. Ivan Basso (Ita) Tinkoff-Saxo 7:14
110. Manuele Mori (Ita) Lampre-Merida 7:17
111. Iljo Keisse (Bel) Etixx – Quick-Step 7:19
112. Michael Rogers (Aus) Tinkoff-Saxo 7:22
113. Marco Coledan (Ita) TrekRacing 7:27
114. Lukasz Owsian (Pol) CCC Sprandi Polkowice 7:29
115. Fabio Silvestre (Por) TrekRacing 7:30
116. Sergio Paulinho (Por) Tinkoff-Saxo 7:40
117. Clement Chevrier (Fra) IAM Cycling
118. Sergei Chernetski (Rus) Team Katusha 7:41
119. Moreno Hofland (Ned) Team LottoNL-Jumbo 7:45
120. David De La Cruz (Esp) Etixx – Quick-Step 7:46
121. Julien Berard (Fra) AG2R La Mondiale 7:49
122. Eugenio Alafaci (Ita) TrekRacing 7:56
123. Tom Stamsnijder (Ned) Team Giant-Alpecin
124. Giacomo Nizzolo (Ita) TrekRacing 8:08
125. Pieter Weening (Ned) Orica GreenEdge 8:13
126. Boy Van Poppel (Ned) TrekRacing 8:14
127. Benat Intxausti (Esp) Movistar Team 8:19
128. Simon Geschke (Ger) Team Giant-Alpecin 8:20
129. Enrico Battaglin (Ita) Bardiani CSF 8:24
130. Janier Acevedo (Col) Cannondale-Garmin Pro Cycling Team 8:25
131. Arnaud Courteille (Fra) FDJ.fr 8:27
132. Sander Armee (Bel) Lotto Soudal
133. Edoardo Zardini (Ita) Bardiani CSF 8:32
134. Sacha Modolo (Ita) Lampre-Merida 8:35
135. Pier Paolo De Negri (Ita) Nippo – Vini Fantini 8:37
136. Fabio Sabatini (Ita) Etixx – Quick-Step 8:43
137. Eugert Zhupa (Alb) Southeast Pro Cycling 8:44
138. Ruben Fernandez (Esp) Movistar Team 8:45
139. Adam Hansen (Aus) Lotto Soudal 8:47
140. Alessandro Bisolti (Ita) Nippo – Vini Fantini 8:56
141. Bert De Backer (Bel) Team Giant-Alpecin 9:08
142. Esteban Chaves (Col) Orica GreenEdge 9:12
143. Thomas Danielson (USA) Cannondale-Garmin Pro Cycling Team 9:15
144. Alessandro Malaguti (Ita) Nippo – Vini Fantini
145. Bartlomiej Matysiak (Pol) CCC Sprandi Polkowice 9:16
146. Riccardo Stacchiotti (Ita) Nippo – Vini Fantini 9:19
147. Oscar Gatto (Ita) Androni Giocattoli 9:24
148. Petr Vakoc (Cze) Etixx – Quick-Step 9:25
149. Rick Zabel (Ger) BMC Racing Team 9:32
150. Maximiliano Richeze (Arg) Lampre-Merida 9:37
151. Cédric Pineau (Fra) FDJ.fr 9:38
152. Luca Paolini (Ita) Team Katusha 9:39
153. Sylwester Szmyd (Pol) CCC Sprandi Polkowice
154. Kévin Reza (Fra) FDJ.fr 9:43
155. Simone Stortoni (Ita) Androni Giocattoli 9:48
156. Luca Chirico (Ita) Bardiani CSF
157. Nicola Boem (Ita) Bardiani CSF 9:49
158. Enrico Barbin (Ita) Bardiani CSF 9:53
159. Cheng Ji (Chn) Team Giant-Alpecin 9:54
160. Andre Cardoso (Por) Cannondale-Garmin Pro Cycling Team 9:58
161. Francesco Bongiorno (Ita) Bardiani CSF 0:18
162. Tsgabu Grmay (Eth) Lampre-Merida 0:19
163. Sonny Colbrelli (Ita) Bardiani CSF 0:10:10
164. Nikias Arndt (Ger) Team Giant-Alpecin 0:10:14
165. Caleb Fairly (USA) Team Giant-Alpecin 0:10:16
166. Alessandro Petacchi (Ita) Southeast Pro Cycling 0:10:18
167. Davide Appollonio (Ita) Androni Giocattoli 0:10:23
168. Marco Bandiera (Ita) Androni Giocattoli 0:10:29
169. Roger Kluge (Ger) IAM Cycling 0:10:34
170. Roberto Ferrari (Ita) Lampre-Merida 0:10:39
171. Igor Anton (Esp) Movistar Team 0:10:41
172. Gang Xu (Chn) Lampre-Merida 0:10:57
173. Dayer Quintana (Col) Movistar Team 0:11:21
174. Sam Bewley (Nzl) Orica GreenEdge 0:11:41
175. Aleksejs Saramotins (Lat) IAM Cycling 0:11:56
176. Kenny Elissonde (Fra) FDJ.fr 0:12:21
177. Nicola Ruffoni (Ita) Bardiani CSF 0:12:34
178. Bernhard Eisel (Aut) Team Sky 0:12:48
179. Luka Mezgec (Slo) Team Giant-Alpecin 0:14:29

GC after Stage 14
1. Alberto Contador (Esp) Tinkoff-Saxo 55:39:00
2. Fabio Aru (Ita) Astana Pro Team 2:28
3. Andrey Amador (CRc) Movistar Team 3:36
4. Rigoberto Uran (Col) Etixx – Quick-Step 4:14
5. Jurgen Van Den Broeck (Bel) Lotto Soudal 4:17
6. Dario Cataldo (Ita) Astana Pro Team 4:50
7. Mikel Landa Meana (Esp) Astana Pro Team 4:55
8. Damiano Caruso (Ita) BMC Racing Team 4:56
9. Roman Kreuziger (Cze) Tinkoff-Saxo 4:57
10. Leopold Konig (Cze) Team Sky 5:35
11. Maxime Monfort (Bel) Lotto Soudal 6:01
12. Giovanni Visconti (Ita) Movistar Team 6:04
13. Yury Trofimov (Rus) Team Katusha 7:01
14. Damiano Cunego (Ita) Nippo – Vini Fantini 7:47
15. Ryder Hesjedal (Can) Cannondale-Garmin Pro Cycling Team 8:05
16. Alexandre Geniez (Fra) FDJ.fr 8:13
17. Richie Porte (Aus) Team Sky 8:52
18. Ion Izagirre (Esp) Movistar Team 8:55
19. Davide Formolo (Ita) Cannondale-Garmin Pro Cycling Team 9:05
20. Amaël Moinard (Fra) BMC Racing Team 0:10:52
21. Steven Kruijswijk (Ned) Team LottoNL-Jumbo 0:11:03
22. Mikel Nieve (Esp) Team Sky 0:11:21
23. Darwin Atapuma Hurtado (Col) BMC Racing Team 0:12:45
24. Tanel Kangert (Est) Astana Pro Team 0:15:51
25. Paolo Tiralongo (Ita) Astana Pro Team 0:25
26. Diego Rosa (Ita) Astana Pro Team 0:23:31
27. Carlos Betancur (Col) AG2R La Mondiale 0:25:01
28. Luis Leon Sanchez (Esp) Astana Pro Team 0:33:28
29. Andre Cardoso (Por) Cannondale-Garmin Pro Cycling Team 0:38:00
30. Michael Rogers (Aus) Tinkoff-Saxo 0:38:01
31. Sébastien Reichenbach (Sui) IAM Cycling 0:38:47
32. Pavel Kochetkov (Rus) Team Katusha 0:42:07
33. Stef Clement (Ned) IAM Cycling 0:42:19
34. Benat Intxausti (Esp) Movistar Team 0:42:27
35. Philippe Gilbert (Bel) BMC Racing Team 0:48:27
36. Przemyslaw Niemiec (Pol) Lampre-Merida 0:53
37. Stefano Pirazzi (Ita) Bardiani CSF 0:50:31
38. Jonathan Monsalve (Ven) Southeast Pro Cycling 0:51:56
39. Esteban Chaves (Col) Orica GreenEdge 0:52:14
40. Martijn Keizer (Ned) Team LottoNL-Jumbo 0:54:01
41. Franco Pellizotti (Ita) Androni Giocattoli 0:54:22
42. Jan Polanc (Slo) Lampre-Merida 0:55:21
43. Diego Ulissi (Ita) Lampre-Merida 1:01:26
44. Mauro Finetto (Ita) Southeast Pro Cycling 1:02:33
45. Fabio Felline (Ita) TrekRacing
46. Branislau Samoilau (Blr) CCC Sprandi Polkowice 1:05:27
47. Andrey Zeits (Kaz) Astana Pro Team 1:06:06
48. Ilnur Zakarin (Rus) Team Katusha 1:06:09
49. Kanstantsin Siutsou (Blr) Team Sky 1:07:17
50. Simon Clarke (Aus) Orica GreenEdge 1:07:34
51. Francesco Gavazzi (Ita) Southeast Pro Cycling 1:09:40
52. Francesco Bongiorno (Ita) Bardiani CSF 1:10:25
53. Sergey Lagutin (Rus) Team Katusha 1:11:26
54. Matteo Montaguti (Ita) AG2R La Mondiale 1:11:33
55. Silvan Dillier (Sui) BMC Racing Team 1:11:53
56. Grega Bole (Slo) CCC Sprandi Polkowice 1:12:47
57. Sylvain Chavanel (Fra) IAM Cycling 1:13:44
58. Ivan Basso (Ita) Tinkoff-Saxo 1:14:16
59. Maxime Bouet (Fra) Etixx – Quick-Step 1:15:10
60. Francis Mourey (Fra) FDJ.fr 1:16:13
61. Igor Anton (Esp) Movistar Team 1:17:32
62. David De La Cruz (Esp) Etixx – Quick-Step 1:19:25
63. Kenny Elissonde (Fra) FDJ.fr 1:23:00
64. Sebastian Henao (Col) Team Sky 1:23:01
65. Alessandro Bisolti (Ita) Nippo – Vini Fantini 1:23:10
66. Simon Geschke (Ger) Team Giant-Alpecin 1:23:38
67. Simone Stortoni (Ita) Androni Giocattoli 1:25:32
68. Sylwester Szmyd (Pol) CCC Sprandi Polkowice 1:25:59
69. Jesus Herrada (Esp) Movistar Team 1:27:07
70. Salvatore Puccio (Ita) Team Sky 1:27:55
71. Hubert Dupont (Fra) AG2R La Mondiale 1:30:24
72. Tom Jelte Slagter (Ned) Cannondale-Garmin Pro Cycling Team 1:32:24
73. Maciej Paterski (Pol) CCC Sprandi Polkowice 1:32:27
74. Enrico Battaglin (Ita) Bardiani CSF 1:32:33
75. Manuele Mori (Ita) Lampre-Merida 1:34:18
76. Manuele Boaro (Ita) Tinkoff-Saxo 1:35:29
77. Axel Domont (Fra) AG2R La Mondiale 1:37:16
78. Tsgabu Grmay (Eth) Lampre-Merida 1:37:25
79. Nathan Brown (USA) Cannondale-Garmin Pro Cycling Team 1:39:16
80. Davide Villella (Ita) Cannondale-Garmin Pro Cycling Team 1:39:30
81. Marcus Burghardt (Ger) BMC Racing Team 1:40:31
82. Vasil Kiryienka (Blr) Team Sky 1:40:45
83. Clement Chevrier (Fra) IAM Cycling 1:41:17
84. Sander Armee (Bel) Lotto Soudal 1:42:20
85. Thomas Danielson (USA) Cannondale-Garmin Pro Cycling Team 1:43:06
86. Patrick Gretsch (Ger) AG2R La Mondiale 1:43:30
87. Tobias Ludvigsson (Swe) Team Giant-Alpecin 1:43:56
88. Adam Hansen (Aus) Lotto Soudal 1:44:40
89. Kristof Vandewalle (Bel) TrekRacing 1:45:07
90. Davide Malacarne (Ita) Astana Pro Team 1:45:40
91. Gianfranco Zilioli (Ita) Androni Giocattoli 1:45:58
92. Ruben Fernandez (Esp) Movistar Team 1:47:26
93. Brent Bookwalter (USA) BMC Racing Team 1:49:12
94. Juan Jose Lobato (Esp) Movistar Team 1:52:35
95. Luca Paolini (Ita) Team Katusha 1:53:49
96. Giacomo Berlato (Ita) Nippo – Vini Fantini 1:54:18
97. Edoardo Zardini (Ita) Bardiani CSF 1:54:29
98. Chad Haga (USA) Team Giant-Alpecin 1:54:38
99. Elia Favilli (Ita) Southeast Pro Cycling 1:54:49
100. Rinaldo Nocentini (Ita) AG2R La Mondiale 1:56:52
101. Sonny Colbrelli (Ita) Bardiani CSF 1:57:56
102. Marek Rutkiewicz (Pol) CCC Sprandi Polkowice 1:58:30
103. Anthony Roux (Fra) FDJ.fr 1:58:33
104. Matteo Tosatto (Ita) Tinkoff-Saxo 2:01:27
105. Pieter Weening (Ned) Orica GreenEdge 2:02:50
106. Enrico Barbin (Ita) Bardiani CSF 2:04:12
107. Janier Acevedo (Col) Cannondale-Garmin Pro Cycling Team 2:04:48
108. Fabio Sabatini (Ita) Etixx – Quick-Step 2:05:09
109. Marco Frapporti (Ita) Androni Giocattoli 2:05:53
110. Sergio Paulinho (Por) Tinkoff-Saxo 2:07:01
111. Luke Durbridge (Aus) Orica GreenEdge 2:07:13
112. Bertjan Lindeman (Ned) Team LottoNL-Jumbo 2:07:37
113. Lars Ytting Bak (Den) Lotto Soudal 2:07:39
114. Cédric Pineau (Fra) FDJ.fr 2:08:32
115. Luca Chirico (Ita) Bardiani CSF 2:08:37
116. Heinrich Haussler (Aus) IAM Cycling 2:10:41
117. Petr Vakoc (Cze) Etixx – Quick-Step 2:11:46
118. Pier Paolo De Negri (Ita) Nippo – Vini Fantini 2:11:49
119. Davide Appollonio (Ita) Androni Giocattoli 2:12:38
120. Alessandro Petacchi (Ita) Southeast Pro Cycling 2:13:15
121. Kévin Reza (Fra) FDJ.fr 2:13:28
122. Hugo Houle (Can) AG2R La Mondiale 2:14:33
123. Nick Van Der Lijke (Ned) Team LottoNL-Jumbo 2:18:15
124. Maximiliano Richeze (Arg) Lampre-Merida 2:18:48
125. Elia Viviani (Ita) Team Sky 2:19:14
126. Matteo Busato (Ita) Southeast Pro Cycling 2:19:24
127. Julien Berard (Fra) AG2R La Mondiale 2:19:37
128. Sergei Chernetski (Rus) Team Katusha 2:19:39
129. Sacha Modolo (Ita) Lampre-Merida 2:27
130. Arnaud Courteille (Fra) FDJ.fr 2:22:00
131. Maarten Tjallingii (Ned) Team LottoNL-Jumbo 2:24:00
132. Fumiyuki Beppu (Jpn) TrekRacing 2:47:00
133. Maxim Belkov (Rus) Team Katusha 3:13:00
134. Dayer Quintana (Col) Movistar Team 2:22:34
135. Lukasz Owsian (Pol) CCC Sprandi Polkowice 2:24:39
136. Murilo Antonio Fischer (Bra) FDJ.fr 2:25:30
137. Sam Bewley (Nzl) Orica GreenEdge 2:27:19
138. Brett Lancaster (Aus) Orica GreenEdge 2:29:28
139. Roberto Ferrari (Ita) Lampre-Merida 2:30:29
140. Alexander Porsev (Rus) Team Katusha 2:30:51
141. Alan Marangoni (Ita) Cannondale-Garmin Pro Cycling Team 2:32:15
142. Giacomo Nizzolo (Ita) TrekRacing 2:32:22
143. Luka Mezgec (Slo) Team Giant-Alpecin 2:32:31
144. Caleb Fairly (USA) Team Giant-Alpecin 2:33:02
145. Ivan Rovny (Rus) Tinkoff-Saxo 2:33:12
146. Eugenio Alafaci (Ita) TrekRacing 2:34:17
147. Moreno Hofland (Ned) Team LottoNL-Jumbo 2:34:25
148. Christopher Juul Jensen (Den) Tinkoff-Saxo 2:38:51
149. Gang Xu (Chn) Lampre-Merida 2:39:52
150. Nikolay Mihaylov (Bul) CCC Sprandi Polkowice 2:40:11
151. Bartlomiej Matysiak (Pol) CCC Sprandi Polkowice 2:40:18
152. Rick Zabel (Ger) BMC Racing Team 2:41:01
153. Serghei Tvetcov (Rom) Androni Giocattoli 2:41:20
154. Jérôme Pineau (Fra) IAM Cycling 2:41:58
155. Iljo Keisse (Bel) Etixx – Quick-Step 2:44:00
156. Fabio Silvestre (Por) TrekRacing 2:44:54
157. Rick Flens (Ned) Team LottoNL-Jumbo 2:47:06
158. Bernhard Eisel (Aut) Team Sky 2:47:07
159. Nikias Arndt (Ger) Team Giant-Alpecin 2:47:08
160. Boy Van Poppel (Ned) TrekRacing 2:49:26
161. Louis Vervaeke (Bel) Lotto Soudal 2:53:02
162. Stig Broeckx (Bel) Lotto Soudal 2:54:05
163. Nicola Ruffoni (Ita) Bardiani CSF 2:55:05
164. Calvin Watson (Aus) TrekRacing 2:55:31
165. Riccardo Stacchiotti (Ita) Nippo – Vini Fantini 2:55:45
166. Eduard Michael Grosu (Rom) Nippo – Vini Fantini 2:57:06
167. Jussi Veikkanen (Fin) FDJ.fr 2:59:09
168. Alessandro Malaguti (Ita) Nippo – Vini Fantini 3:01:25
169. Bert De Backer (Bel) Team Giant-Alpecin 3:01:58
170. Tom Stamsnijder (Ned) Team Giant-Alpecin 3:02:04
171. Nicola Boem (Ita) Bardiani CSF 3:02:58
172. Eugert Zhupa (Alb) Southeast Pro Cycling 3:04:09
173. Marco Bandiera (Ita) Androni Giocattoli 3:04:16
174. Oscar Gatto (Ita) Androni Giocattoli 3:07:56
175. Michael Hepburn (Aus) Orica GreenEdge 3:07:59
176. Cheng Ji (Chn) Team Giant-Alpecin 3:10:12
177. Roger Kluge (Ger) IAM Cycling 3:10:26
178. Marco Coledan (Ita) TrekRacing 3:22:09
179. Aleksejs Saramotins (Lat) IAM Cycling 3:22:20





Leave a Reply

You must be logged in to post a comment.