Featured Stories

Recent Videos

Giro d\’Italia – Stage 12 Full Results – Menchov in Pink

by pedalmag.com

May 21, 2009 (Riomaggiore, Italy) – Denis Menchov (Rus) Rabobank has captured the fable maglia rosa leader’s jersey winning the 60.6km ITT on Stage 12 from Sestri Levante to Riomaggiore with Levi Leipheimer (USA) Astana in 2nd and Stefano Garzelli (Ita) Acqua & Sapone – Caffe Mokambo in 3rd.

Results

1. Denis Menchov (Rus) Rabobank 1:34:29 (38.483 km/h)
2. Levi Leipheimer (USA) Astana 0:20
3. Stefano Garzelli (Ita) Acqua & Sapone-Caffe Mokambo 1:03
4. Janez Brajkovic (Slo) Astana 1:14
5. Franco Pellizotti (Ita) Liquigas 1:27
6. Danilo Di Luca (Ita) LPR Brakes-Farnese Vini 1:54
7. Bradley Wiggins (Gbr) Garmin-Slipstream 1:59
8. Gabriele Bosisio (Ita) LPR Brakes-Farnese Vini 2:04
9. Jose Serpa (Col) Serramenti PVC Diquigiovanni-Androni Giocattoli 2:13
10. Marzio Bruseghin (Ita) Lampre-N.G.C. 2:17
11. Ivan Basso (Ita) Liquigas
12. Carlos Sastre (Spa) Cervelo Test Team 2:18
13. Lance Armstrong (USA) Astana 2:26
14. Michael Rogers (Aus) Team Columbia-Highroad 2:46
15. Giovanni Visconti (Ita) ISD 2:48
16. Michele Scarponi (Ita) Serramenti PVC Diquigiovanni-Androni Giocattoli 2:53
17. Gilberto Simoni (Ita) Serramenti PVC Diquigiovanni-Androni Giocattoli 3:00
18. Marco Pinotti (Ita) Team Columbia-Highroad 3:27
19. Tadej Valjavec (Slo) AG2R La Mondiale 3:35
20. Kanstantsin Siutsou (Blr) Team Columbia-Highroad 3:54
21. Fredrik Kessiakoff (Swe) Fuji-Servetto 3:57
22. Yaroslav Popovych (Ukr) Astana 3:59
23. Damiano Cunego (Ita) Lampre-N.G.C. 4:07
24. Edvald Boasson Hagen (Nor) Team Columbia-Highroad 4:15
25. Laurens Ten Dam (Ned) Rabobank 4:25
26. David Arroyo (Spa) Caisse d’Epargne 4:40
27. Lars Ytting Bak (Den) Team Saxo Bank 4:55
28. Thomas Lövkvist (Swe) Team Columbia-Highroad 5:01
29. Dario David Cioni (Ita) ISD
30. Francis De Greef (Bel) Silence-Lotto 5:12
31. David Millar (Gbr) Garmin-Slipstream 5:17
32. Alessandro Bertolini (Ita) Serramenti PVC Diquigiovanni-Androni Giocattoli 5:21
33. Francesco Masciarelli (Ita) Acqua & Sapone-Caffe Mokambo 5:29
34. Christopher Froome (Gbr) Barloworld 5:36
35. Philip Deignan (Irl) Cervelo Test Team 5:41
36. Andriy Grivko (Ukr) ISD 5:51
37. Sylvester Szmyd (Pol) Liquigas 6:24
38. Jason McCartney (USA) Team Saxo Bank
39. Jackson Rodriguez (Ven) Serramenti PVC Diquigiovanni-Androni Giocattoli 6:26
40. Serge Pauwels (Bel) Cervelo Test Team 6:33
41. Eros Capecchi (Ita) Fuji-Servetto
42. Evgeny Petrov (Rus) Team Katusha 6:38
43. Maarten Tjallingii (Ned) Rabobank 6:44
44. Yuriy Krivtsov (Ukr) AG2R La Mondiale 6:58
45. Vasili Kiryienka (Blr) Caisse d’Epargne
46. Kevin Seeldrayers (Bel) Quick Step 7:04
47. Markus Fothen (Ger) Team Milram 7:06
48. Francesco De Bonis (Ita) Serramenti PVC Diquigiovanni-Androni Giocattoli 7:13
49. Matthieu Sprick (Fra) BBox Bouygues Telecom 7:17
50. Carlos José Ochoa (Ven) Serramenti PVC Diquigiovanni-Androni Giocattoli 7:26
51. Rubens Bertogliati (Swi) Serramenti PVC Diquigiovanni-Androni Giocattoli 7:28
52. Davide Malacarne (Ita) Quick Step 7:31
53. Eduard Vorganov (Rus) Xacobeo Galicia 7:32
54. Volodymir Gustov (Ukr) Cervelo Test Team 7:34
55. Guillaume Bonnafond (Fra) AG2R La Mondiale 7:37
56. Hector Gonzalez (Spa) Fuji-Servetto
57. Mauricio Soler (Col) Barloworld 7:38
58. Mauricio Ardila (Col) Rabobank 7:39
59. Dario Andriotto (Ita) Acqua & Sapone-Caffe Mokambo 7:43
60. Francesco Failli (Ita) Acqua & Sapone-Caffe Mokambo 7:51
61. Mikhail Ignatiev (Rus) Team Katusha 7:53
62. Iker Camano (Spa) Fuji-Servetto 7:58
63. Bartosz Huzarski (Pol) ISD 8:06
64. Jonas Ljungblad (Swe) Silence-Lotto 8:11
65. Valerio Agnoli (Ita) Liquigas
66. Paolo Tiralongo (Ita) Lampre-N.G.C. 8:22
67. Thomas Rohregger (Aut) Team Milram 8:27
68. Pablo Lastras (Spa) Caisse d’Epargne 8:31
69. Mathieu Perget (Fra) Caisse d’Epargne
70. Vladimir Miholjevic (Cro) Liquigas 8:36
71. Daniel Navarro (Spa) Astana
72. Olivier Kaisen (Bel) Silence-Lotto 8:42
73. Andrey Zeits (Kaz) Astana 8:43
74. Jelle Vanendert (Bel) Silence-Lotto 8:45
75. Massimo Codol (Ita) Acqua & Sapone-Caffe Mokambo 8:46
76. Thomas Danielson (USA) Garmin-Slipstream 8:49
77. Anthony Charteau (Fra) Caisse d’Epargne 8:53
78. José Luis Rubiera (Spa) Astana 9:00
79. Francesco Bellotti (Ita) Barloworld 9:03
80. Leonardo Bertagnolli (Ita) Serramenti PVC Diquigiovanni-Androni Giocattoli 9:04
81. Alexander Efimkin (Rus) AG2R La Mondiale 9:12
82. Björn Schröder (Ger) Team Milram 9:18
83. Charles Wegelius (Gbr) Silence-Lotto
84. Nikita Eskov (Rus) Team Katusha 9:19
85. Marco Marzano (Ita) Lampre-N.G.C.
86. Jure Golcer (Slo) LPR Brakes-Farnese Vini 9:24
87. Allan Davis (Aus) Quick Step
88. Dario Cataldo (Ita) Quick Step 9:25
89. Alexander Serov (Rus) Team Katusha 9:31
90. Morris Possoni (Ita) Team Columbia-Highroad 9:32
91. Dmytro Grabovskyy (Ukr) ISD 9:33
92. Riccardo Chiarini (Ita) LPR Brakes-Farnese Vini 9:34
93. Mauro Facci (Ita) Quick Step 9:39
94. Diego Caccia (Ita) Barloworld 9:42
95. Leonardo Scarselli (Ita) ISD 9:43
96. Ted King (USA) Cervelo Test Team
97. Philippe Gilbert (Bel) Silence-Lotto 9:45
98. Filippo Pozzato (Ita) Team Katusha 9:46
99. Paolo Longo Borghini (Ita) Barloworld 9:48
100. Iban Mayoz (Spa) Xacobeo Galicia 9:57
101. Francesco Gavazzi (Ita) Lampre-N.G.C. 10:02
102. Julien Belgy (Fra) BBox Bouygues Telecom 10:03
103. Steve Chainel (Fra) BBox Bouygues Telecom 10:04
104. Enrico Gasparotto (Ita) Lampre-N.G.C. 10:11
105. Pavel Brutt (Rus) Team Katusha 10:17
106. Pieter Jacobs (Bel) Silence-Lotto 10:21
107. Matthew Goss (Aus) Team Saxo Bank 10:22
108. Tom Stamsnijder (Ned) Rabobank 10:25
109. Kevin Hulsmans (Bel) Quick Step 10:26
110. Giampaolo Cheula (Ita) Barloworld 10:28
111. Francesco Reda (Ita) Quick Step 10:30
112. Christophe Brandt (Bel) Silence-Lotto 10:31
113. Vladimir Isaichev (Rus) Xacobeo Galicia 10:34
114. Alessandro Spezialetti (Ita) LPR Brakes-Farnese Vini 10:36
115. Addy Engels (Ned) Quick Step 10:37
116. Michael Barry (Can) Team Columbia-Highroad 10:39
117. Kjell Carlström (Fin) Liquigas 10:40
118. David Zabriskie (USA) Garmin-Slipstream 10:42
119. Simon Gerrans (Aus) Cervelo Test Team
120. Matteo Montaguti (Ita) LPR Brakes-Farnese Vini 10:43
121. Daniel Lloyd (Gbr) Cervelo Test Team
122. Bart Dockx (Bel) Silence-Lotto 10:44
123. Gorazd Stangelj (Slo) Liquigas 10:52
124. Renaud Dion (Fra) AG2R La Mondiale 10:55
125. Daniele Pietropolli (Ita) LPR Brakes-Farnese Vini 10:56
126. Marcos Garcia (Spa) Xacobeo Galicia 11:04
127. Thomas Voeckler (Fra) BBox Bouygues Telecom 11:08
128. Ignatas Konovalovas (Ltu) Cervelo Test Team 11:09
129. Gonzalo Rabunal (Spa) Xacobeo Galicia
130. Jurgen Van Goolen (Bel) Team Saxo Bank
131. Dmitry Kozontchuk (Rus) Rabobank 11:14
132. Angel Gomez (Spa) Fuji-Servetto 11:15
133. Steve Morabito (Swi) Astana 11:16
134. Arnold Jeannesson (Fra) Caisse d’Epargne 11:19
135. Alessandro Donati (Ita) Acqua & Sapone-Caffe Mokambo 11:20
136. Manuele Mori (Ita) Lampre-N.G.C. 11:21
137. Alessandro Vanotti (Ita) Liquigas 11:23
138. Luca Barla (Ita) Team Milram 11:24
139. Matteo Bono (Ita) Lampre-N.G.C.
140. Julian Dean (NZl) Garmin-Slipstream
141. Andrea Masciarelli (Ita) Acqua & Sapone-Caffe Mokambo 11:25
142. Johann Tschopp (Swi) BBox Bouygues Telecom 11:29
143. Giuseppe Palumbo (Ita) Acqua & Sapone-Caffe Mokambo 11:34
144. Bram De Groot (Ned) Rabobank 11:40
145. Félix Cardenas (Col) Barloworld 11:41
146. Ian Stannard (Gbr) ISD 11:46
147. Alessandro Petacchi (Ita) LPR Brakes-Farnese Vini 11:47
148. Jean-Charles Senac (Fra) AG2R La Mondiale 11:48
149. Manuel Quinziato (Ita) Liquigas 11:53
150. Gustavo Cesar Veloso (Spa) Xacobeo Galicia
151. John-Lee Augustyn (RSA) Barloworld 11:56
152. Jens Voigt (Ger) Team Saxo Bank 12:00
153. Luca Mazzanti (Ita) Team Katusha 12:11
154. Jeremy Hunt (Gbr) Cervelo Test Team
155. Ruggero Marzoli (Ita) Acqua & Sapone-Caffe Mokambo 12:18
156. Saïd Haddou (Fra) BBox Bouygues Telecom 12:20
157. Danny Pate (USA) Garmin-Slipstream 12:24
158. Ben Swift (Gbr) Team Katusha 12:27
159. Sébastien Hinault (Fra) AG2R La Mondiale 12:34
160. Serguei Klimov (Rus) Team Katusha 12:43
161. Blaise Sonnery (Fra) AG2R La Mondiale 12:45
162. Jos Van Emden (Ned) Rabobank 12:47
163. Serafin Martinez (Spa) Xacobeo Galicia 12:50
164. Delio Ferandez (Spa) Xacobeo Galicia 12:53
165. Robert Forster (Ger) Team Milram
166. Giairo Ermeti (Ita) LPR Brakes-Farnese Vini 13:03
167. Alberto Fernandez (Spa) Fuji-Servetto 13:16
168. David Lopez Garcia (Spa) Caisse d’Epargne 13:26
169. Thomas Fothen (Ger) Team Milram 13:28
170. Mauro Da Dalto (Ita) Lampre-N.G.C.
171. Mark Cavendish (Gbr) Team Columbia-Highroad 13:31
172. Mark Renshaw (Aus) Team Columbia-Highroad 13:38
173. Yohann Gene (Fra) BBox Bouygues Telecom 13:46
174. Tyler Farrar (USA) Garmin-Slipstream 13:48
175. Juan José Haedo (Arg) Team Saxo Bank 13:49
176. Martin Müller (Ger) Team Milram 14:14
177. Robert Hunter (RSA) Barloworld 14:17
178. Guillaume le Floch (Fra) BBox Bouygues Telecom 14:22
179. Anders Lund (Den) Team Saxo Bank 14:24
180. Davide Vigano (Ita) Fuji-Servetto 14:29
181. Kasper Klostergaard (Den) Team Saxo Bank 14:41
182. Ricardo Serrano (Spa) Fuji-Servetto 15:30
183. Dries Devenyns (Bel) Quick Step 16:55
184. Cameron Meyer (Aus) Garmin-Slipstream 17:03
185. Evgeny Sokolov (Rus) BBox Bouygues Telecom 17:19
186. Oscar Gatto (Ita) ISD 17:50
DNS Fabian Cancellara (Swi) Team Saxo Bank

GC after Stage 12

1. Denis Menchov (Rus) Rabobank 50:27:17
2. Danilo Di Luca (Ita) LPR Brakes-Farnese Vini 0:34
3. Levi Leipheimer (USA) Astana 0:40
4. Franco Pellizotti (Ita) Liquigas 2:00
5. Carlos Sastre (Spa) Cervelo Test Team 2:52
6. Michael Rogers (Aus) Team Columbia-Highroad 2:59
7. Ivan Basso (Ita) Liquigas 3:00
8. Gilberto Simoni (Ita) Serramenti PVC Diquigiovanni-Androni Giocattoli 4:38
9. Marzio Bruseghin (Ita) Lampre-N.G.C. 5:26
10. Thomas Lövkvist (Swe) Team Columbia-Highroad 5:53
11. David Arroyo (Spa) Caisse d’Epargne 5:55
12. Lance Armstrong (USA) Astana 6:34
13. Tadej Valjavec (Slo) AG2R La Mondiale 6:42
14. Yaroslav Popovych (Ukr) Astana 7:11
15. Stefano Garzelli (Ita) Acqua & Sapone-Caffe Mokambo 7:15
16. Gabriele Bosisio (Ita) LPR Brakes-Farnese Vini 8:00
17. Michele Scarponi (Ita) Serramenti PVC Diquigiovanni-Androni Giocattoli 8:05
18. Damiano Cunego (Ita) Lampre-N.G.C. 8:18
19. Laurens Ten Dam (Ned) Rabobank 8:23
20. Fredrik Kessiakoff (Swe) Fuji-Servetto 8:35
21. Kanstantsin Siutsou (Blr) Team Columbia-Highroad 8:58
22. Jose Serpa (Col) Serramenti PVC Diquigiovanni-Androni Giocattoli 9:26
23. Kevin Seeldrayers (Bel) Quick Step 10:35
24. Dario David Cioni (Ita) ISD 10:52
25. Jackson Rodriguez (Ven) Serramenti PVC Diquigiovanni-Androni Giocattoli 11:23
26. Francesco Masciarelli (Ita) Acqua & Sapone-Caffe Mokambo 11:29
27. Janez Brajkovic (Slo) Astana 12:09
28. Mauricio Soler (Col) Barloworld 12:19
29. Christopher Froome (Gbr) Barloworld 14:05
30. Thomas Rohregger (Aut) Team Milram 14:19
31. Francis De Greef (Bel) Silence-Lotto 15:07
32. Lars Ytting Bak (Den) Team Saxo Bank 18:13
33. Bradley Wiggins (Gbr) Garmin-Slipstream 18:18
34. Daniel Navarro (Spa) Astana 19:36
35. Volodymir Gustov (Ukr) Cervelo Test Team 21:38
36. Carlos José Ochoa (Ven) Serramenti PVC Diquigiovanni-Androni Giocattoli 22:01
37. Leonardo Bertagnolli (Ita) Serramenti PVC Diquigiovanni-Androni Giocattoli 22:53
38. Eduard Vorganov (Rus) Xacobeo Galicia 23:39
39. Andriy Grivko (Ukr) ISD 23:58
40. Evgeny Petrov (Rus) Team Katusha 27:06
41. Andrey Zeits (Kaz) Astana 27:49
42. Sylvester Szmyd (Pol) Liquigas 29:03
43. Félix Cardenas (Col) Barloworld 31:30
44. José Luis Rubiera (Spa) Astana 32:14
45. Simon Gerrans (Aus) Cervelo Test Team 32:59
46. Luca Mazzanti (Ita) Team Katusha 34:01
47. Marco Pinotti (Ita) Team Columbia-Highroad 34:16
48. Mauricio Ardila (Col) Rabobank 34:28
49. Pablo Lastras (Spa) Caisse d’Epargne 35:32
50. Iker Camano (Spa) Fuji-Servetto 36:11
51. Paolo Tiralongo (Ita) Lampre-N.G.C. 39:38
52. Filippo Pozzato (Ita) Team Katusha 40:28
53. Jens Voigt (Ger) Team Saxo Bank 42:54
54. Dmytro Grabovskyy (Ukr) ISD 43:03
55. Massimo Codol (Ita) Acqua & Sapone-Caffe Mokambo 43:09
56. Jure Golcer (Slo) LPR Brakes-Farnese Vini 44:49
57. Alexander Efimkin (Rus) AG2R La Mondiale 45:37
58. Marco Marzano (Ita) Lampre-N.G.C. 45:47
59. Marcos Garcia (Spa) Xacobeo Galicia 45:59
60. Philip Deignan (Irl) Cervelo Test Team 46:31
61. Edvald Boasson Hagen (Nor) Team Columbia-Highroad 46:32
62. Blaise Sonnery (Fra) AG2R La Mondiale 47:05
63. Dario Cataldo (Ita) Quick Step 47:37
64. Iban Mayoz (Spa) Xacobeo Galicia 48:10
65. Giovanni Visconti (Ita) ISD 48:36
66. Rubens Bertogliati (Swi) Serramenti PVC Diquigiovanni-Androni Giocattoli 50:42
67. Vasili Kiryienka (Blr) Caisse d’Epargne 52:39
68. Serge Pauwels (Bel) Cervelo Test Team 52:50
69. Francesco Bellotti (Ita) Barloworld 55:09
70. Daniele Pietropolli (Ita) LPR Brakes-Farnese Vini 55:20
71. Christophe Brandt (Bel) Silence-Lotto 56:14
72. John-Lee Augustyn (RSA) Barloworld 56:47
73. Enrico Gasparotto (Ita) Lampre-N.G.C. 57:00
74. Arnold Jeannesson (Fra) Caisse d’Epargne 57:09
75. Vladimir Miholjevic (Cro) Liquigas 57:57
76. Francesco De Bonis (Ita) Serramenti PVC Diquigiovanni-Androni Giocattoli 58:54
77. Charles Wegelius (Gbr) Silence-Lotto 59:22
78. Valerio Agnoli (Ita) Liquigas 1:02:48
79. Dmitry Kozontchuk (Rus) Rabobank 1:03:24
80. Francesco Gavazzi (Ita) Lampre-N.G.C. 1:04:43
81. Markus Fothen (Ger) Team Milram 1:05:56
82. Guillaume Bonnafond (Fra) AG2R La Mondiale 1:05:58
83. Kjell Carlström (Fin) Liquigas 1:11:17
84. Morris Possoni (Ita) Team Columbia-Highroad 1:11:19
85. Matthieu Sprick (Fra) BBox Bouygues Telecom 1:11:46
86. Angel Gomez (Spa) Fuji-Servetto 1:12:26
87. Nikita Eskov (Rus) Team Katusha 1:12:40
88. Alessandro Spezialetti (Ita) LPR Brakes-Farnese Vini 1:12:49
89. Thomas Voeckler (Fra) BBox Bouygues Telecom 1:13:57
90. Jason McCartney (USA) Team Saxo Bank 1:15:26
91. Thomas Danielson (USA) Garmin-Slipstream 1:16:19
92. Manuele Mori (Ita) Lampre-N.G.C. 1:16:33
93. Dries Devenyns (Bel) Quick Step 1:16:45
94. Johann Tschopp (Swi) BBox Bouygues Telecom 1:17:06
95. Giampaolo Cheula (Ita) Barloworld 1:17:49
96. David Lopez Garcia (Spa) Caisse d’Epargne 1:19:33
97. Gorazd Stangelj (Slo) Liquigas 1:20:14
98. Alexander Serov (Rus) Team Katusha 1:24:43
99. Maarten Tjallingii (Ned) Rabobank 1:24:54
100. Mathieu Perget (Fra) Caisse d’Epargne 1:25:49
101. Jurgen Van Goolen (Bel) Team Saxo Bank 1:25:53
102. Eros Capecchi (Ita) Fuji-Servetto 1:26:02
103. Francesco Failli (Ita) Acqua & Sapone-Caffe Mokambo 1:26:21
104. Ricardo Serrano (Spa) Fuji-Servetto 1:26:42
105. Hector Gonzalez (Spa) Fuji-Servetto 1:27:19
106. Alessandro Petacchi (Ita) LPR Brakes-Farnese Vini 1:27:36
107. Kevin Hulsmans (Bel) Quick Step 1:28:10
108. Philippe Gilbert (Bel) Silence-Lotto 1:29:13
109. David Millar (Gbr) Garmin-Slipstream 1:30:40
110. Jonas Ljungblad (Swe) Silence-Lotto 1:30:56
111. Ben Swift (Gbr) Team Katusha 1:30:58
112. Alessandro Vanotti (Ita) Liquigas 1:31:08
113. Manuel Quinziato (Ita) Liquigas 1:32:25
114. Ignatas Konovalovas (Ltu) Cervelo Test Team 1:32:39
115. Allan Davis (Aus) Quick Step
116. Bartosz Huzarski (Pol) ISD 1:32:46
117. Pavel Brutt (Rus) Team Katusha 1:33:48
118. Alessandro Bertolini (Ita) Serramenti PVC Diquigiovanni-Androni Giocattoli 1:33:53
119. Jelle Vanendert (Bel) Silence-Lotto 1:35:02
120. Matteo Bono (Ita) Lampre-N.G.C. 1:35:52
121. Paolo Longo Borghini (Ita) Barloworld 1:36:37
122. Ruggero Marzoli (Ita) Acqua & Sapone-Caffe Mokambo 1:36:52
123. Pieter Jacobs (Bel) Silence-Lotto 1:37:00
124. Addy Engels (Ned) Quick Step 1:39:41
125. Ted King (USA) Cervelo Test Team 1:39:43
126. Andrea Masciarelli (Ita) Acqua & Sapone-Caffe Mokambo 1:41:49
127. Renaud Dion (Fra) AG2R La Mondiale 1:42:18
128. Davide Malacarne (Ita) Quick Step 1:43:34
129. Matthew Goss (Aus) Team Saxo Bank 1:44:09
130. Daniel Lloyd (Gbr) Cervelo Test Team 1:44:23
131. Mauro Da Dalto (Ita) Lampre-N.G.C. 1:44:37
132. Anthony Charteau (Fra) Caisse d’Epargne 1:47:24
133. Steve Morabito (Swi) Astana 1:47:28
134. Tom Stamsnijder (Ned) Rabobank 1:47:32
135. Thomas Fothen (Ger) Team Milram 1:47:40
136. Giairo Ermeti (Ita) LPR Brakes-Farnese Vini 1:48:58
137. Matteo Montaguti (Ita) LPR Brakes-Farnese Vini 1:53:18
138. Yuriy Krivtsov (Ukr) AG2R La Mondiale 1:54:16
139. Mauro Facci (Ita) Quick Step 1:56:49
140. Diego Caccia (Ita) Barloworld 1:57:35
141. Alessandro Donati (Ita) Acqua & Sapone-Caffe Mokambo 1:57:41
142. Tyler Farrar (USA) Garmin-Slipstream 1:57:59
143. Gonzalo Rabunal (Spa) Xacobeo Galicia
144. Oscar Gatto (Ita) ISD 1:59:48
145. Mark Cavendish (Gbr) Team Columbia-Highroad 1:59:50
146. Robert Hunter (RSA) Barloworld 1:59:54
147. Leonardo Scarselli (Ita) ISD 2:00:10
148. Julian Dean (NZl) Garmin-Slipstream 2:00:24
149. Serafin Martinez (Spa) Xacobeo Galicia 2:00:28
150. Luca Barla (Ita) Team Milram 2:01:54
151. Michael Barry (Can) Team Columbia-Highroad 2:02:23
152. Danny Pate (USA) Garmin-Slipstream 2:02:35
153. Kasper Klostergaard (Den) Team Saxo Bank 2:02:36
154. Björn Schröder (Ger) Team Milram 2:03:02
155. Mark Renshaw (Aus) Team Columbia-Highroad 2:03:36
156. Juan José Haedo (Arg) Team Saxo Bank 2:04:23
157. Davide Vigano (Ita) Fuji-Servetto 2:05:04
158. Steve Chainel (Fra) BBox Bouygues Telecom 2:05:08
159. David Zabriskie (USA) Garmin-Slipstream 2:05:09
160. Serguei Klimov (Rus) Team Katusha 2:05:19
161. Anders Lund (Den) Team Saxo Bank 2:05:45
162. Gustavo Cesar Veloso (Spa) Xacobeo Galicia 2:05:46
163. Riccardo Chiarini (Ita) LPR Brakes-Farnese Vini 2:05:49
164. Ian Stannard (Gbr) ISD 2:06:09
165. Bram De Groot (Ned) Rabobank 2:06:18
166. Guillaume le Floch (Fra) BBox Bouygues Telecom 2:06:34
167. Robert Forster (Ger) Team Milram 2:07:15
168. Yohann Gene (Fra) BBox Bouygues Telecom 2:07:25
169. Sébastien Hinault (Fra) AG2R La Mondiale 2:07:27
170. Giuseppe Palumbo (Ita) Acqua & Sapone-Caffe Mokambo 2:10:32
171. Cameron Meyer (Aus) Garmin-Slipstream 2:10:37
172. Delio Ferandez (Spa) Xacobeo Galicia 2:10:59
173. Jean-Charles Senac (Fra) AG2R La Mondiale 2:12:02
174. Julien Belgy (Fra) BBox Bouygues Telecom 2:12:03
175. Francesco Reda (Ita) Quick Step 2:12:17
176. Jos Van Emden (Ned) Rabobank 2:12:52
177. Dario Andriotto (Ita) Acqua & Sapone-Caffe Mokambo 2:13:32
178. Mikhail Ignatiev (Rus) Team Katusha 2:14:16
179. Saïd Haddou (Fra) BBox Bouygues Telecom 2:14:30
180. Olivier Kaisen (Bel) Silence-Lotto 2:14:32
181. Jeremy Hunt (Gbr) Cervelo Test Team 2:16:31
182. Alberto Fernandez (Spa) Fuji-Servetto 2:18:44
183. Martin Müller (Ger) Team Milram 2:19:06
184. Vladimir Isaichev (Rus) Xacobeo Galicia 2:19:47
185. Bart Dockx (Bel) Silence-Lotto 2:21:24
186. Evgeny Sokolov (Rus) BBox Bouygues Telecom 2:24:43





Leave a Reply

You must be logged in to post a comment.