Featured Stories

Recent Videos

Giro d’Italia – Stage 11 Full Results – Cavendish Again

by pedalmag.com

May 20, 2009 (Arenzano, Italy) — Columbia-Highroad was back on top as Mark Cavendish (Gbr) took another win on Stage 11 from Torino to Arenzano (Genova), 214km with Tyler Farrar (USA) Garmin – Slipstream in second and Alessandro Petacchi (Ita) LPR Brakes – Farnese Vini in 3rd. Danilo Di Luca (Ita) LPR Brakes – Farnese Vini continues to lead by 1:20 over Denis Menchov (Rus) Rabobank in second. Michael Barry (Can) Team Columbia-Highroad finished 47th helping his team to victory.

Results

1. Mark Cavendish (Gbr) Team Columbia-Highroad 4:51:17 (44.08 km/h)
2. Tyler Farrar (USA) Garmin-Slipstream
3. Alessandro Petacchi (Ita) LPR Brakes-Farnese Vini
4. Allan Davis (Aus) Quick Step
5. Sébastien Hinault (Fra) AG2R La Mondiale
6. Davide Vigano (Ita) Fuji-Servetto
7. Edvald Boasson Hagen (Nor) Team Columbia-Highroad
8. Alexander Serov (Rus) Team Katusha
9. Oscar Gatto (Ita) ISD
10. Robert Forster (Ger) Team Milram
11. Ben Swift (Gbr) Team Katusha
12. Eduard Vorganov (Rus) Xacobeo Galicia
13. Juan José Haedo (Arg) Team Saxo Bank
14. Thomas Fothen (Ger) Team Milram
15. Francesco Gavazzi (Ita) Lampre-N.G.C.
16. Ruggero Marzoli (Ita) Acqua & Sapone-Caffe Mokambo
17. Alessandro Donati (Ita) Acqua & Sapone-Caffe Mokambo
18. Paolo Longo Borghini (Ita) Barloworld
19. Jackson Rodriguez (Ven) Serramenti PVC Diquigiovanni-Androni Giocattoli
20. Marzio Bruseghin (Ita) Lampre-N.G.C.
21. Guillaume le Floch (Fra) BBox Bouygues Telecom
22. Mark Renshaw (Aus) Team Columbia-Highroad
23. Thomas Rohregger (Aut) Team Milram
24. John-Lee Augustyn (RSA) Barloworld
25. Simon Gerrans (Aus) Cervelo Test Team
26. Pablo Lastras (Spa) Caisse d’Epargne
27. Mauro Da Dalto (Ita) Lampre-N.G.C.
28. Jurgen Van Goolen (Bel) Team Saxo Bank
29. Christophe Brandt (Bel) Silence-Lotto
30. Jens Voigt (Ger) Team Saxo Bank
31. Janez Brajkovic (Slo) Astana
32. Andrey Zeits (Kaz) Astana
33. Andrea Masciarelli (Ita) Acqua & Sapone-Caffe Mokambo
34. Kanstantsin Siutsou (Blr) Team Columbia-Highroad
35. Lars Ytting Bak (Den) Team Saxo Bank
36. Andriy Grivko (Ukr) ISD
37. Denis Menchov (Rus) Rabobank
38. Laurens Ten Dam (Ned) Rabobank
39. Carlos José Ochoa (Ven) Serramenti PVC Diquigiovanni-Androni Giocattoli
40. Michael Rogers (Aus) Team Columbia-Highroad
41. Iker Camano (Spa) Fuji-Servetto
42. Damiano Cunego (Ita) Lampre-N.G.C.
43. Paolo Tiralongo (Ita) Lampre-N.G.C.
44. Serge Pauwels (Bel) Cervelo Test Team
45. David Arroyo (Spa) Caisse d’Epargne
46. Stefano Garzelli (Ita) Acqua & Sapone-Caffe Mokambo
47. Michael Barry (Can) Team Columbia-Highroad
48. Morris Possoni (Ita) Team Columbia-Highroad
49. Yaroslav Popovych (Ukr) Astana
50. Dario David Cioni (Ita) ISD
51. Fredrik Kessiakoff (Swe) Fuji-Servetto
52. Daniel Lloyd (Gbr) Cervelo Test Team
53. Manuele Mori (Ita) Lampre-N.G.C.
54. Michele Scarponi (Ita) Serramenti PVC Diquigiovanni-Androni Giocattoli
55. Kjell Carlström (Fin) Liquigas
56. Gilberto Simoni (Ita) Serramenti PVC Diquigiovanni-Androni Giocattoli
57. Gorazd Stangelj (Slo) Liquigas
58. Alessandro Bertolini (Ita) Serramenti PVC Diquigiovanni-Androni Giocattoli
59. Leonardo Bertagnolli (Ita) Serramenti PVC Diquigiovanni-Androni Giocattoli
60. Francesco Failli (Ita) Acqua & Sapone-Caffe Mokambo
61. Dries Devenyns (Bel) Quick Step
62. Massimo Codol (Ita) Acqua & Sapone-Caffe Mokambo
63. Kevin Hulsmans (Bel) Quick Step
64. Jose Serpa (Col) Serramenti PVC Diquigiovanni-Androni Giocattoli
65. Levi Leipheimer (USA) Astana
66. Franco Pellizotti (Ita) Liquigas
67. Thomas Lövkvist (Swe) Team Columbia-Highroad
68. Kevin Seeldrayers (Bel) Quick Step
69. Francis De Greef (Bel) Silence-Lotto
70. Francesco Masciarelli (Ita) Acqua & Sapone-Caffe Mokambo
71. Ivan Basso (Ita) Liquigas
72. Rubens Bertogliati (Swi) Serramenti PVC Diquigiovanni-Androni Giocattoli
73. Alexander Efimkin (Rus) AG2R La Mondiale
74. Gabriele Bosisio (Ita) LPR Brakes-Farnese Vini
75. Iban Mayoz (Spa) Xacobeo Galicia
76. Manuel Quinziato (Ita) Liquigas
77. Daniele Pietropolli (Ita) LPR Brakes-Farnese Vini
78. Danilo Di Luca (Ita) LPR Brakes-Farnese Vini
79. Renaud Dion (Fra) AG2R La Mondiale
80. Luca Mazzanti (Ita) Team Katusha
81. Tadej Valjavec (Slo) AG2R La Mondiale
82. Carlos Sastre (Spa) Cervelo Test Team
83. Volodymir Gustov (Ukr) Cervelo Test Team
84. Christopher Froome (Gbr) Barloworld
85. Thomas Voeckler (Fra) BBox Bouygues Telecom
86. Lance Armstrong (USA) Astana
87. Mathieu Perget (Fra) Caisse d’Epargne
88. Angel Gomez (Spa) Fuji-Servetto
89. Evgeny Petrov (Rus) Team Katusha
90. Jure Golcer (Slo) LPR Brakes-Farnese Vini
91. Anthony Charteau (Fra) Caisse d’Epargne
92. Dmitry Kozontchuk (Rus) Rabobank
93. Mauricio Ardila (Col) Rabobank
94. Daniel Navarro (Spa) Astana
95. Marco Pinotti (Ita) Team Columbia-Highroad
96. Markus Fothen (Ger) Team Milram
97. Sylvester Szmyd (Pol) Liquigas
98. Francesco Bellotti (Ita) Barloworld
99. Julian Dean (NZl) Garmin-Slipstream
100. David Lopez Garcia (Spa) Caisse d’Epargne
101. Mauricio Soler (Col) Barloworld
102. Bradley Wiggins (Gbr) Garmin-Slipstream
103. Fabian Cancellara (Swi) Team Saxo Bank
104. Giairo Ermeti (Ita) LPR Brakes-Farnese Vini
105. Enrico Gasparotto (Ita) Lampre-N.G.C. 0:18
106. David Millar (Gbr) Garmin-Slipstream 2:58
107. Steve Chainel (Fra) BBox Bouygues Telecom 3:47
108. Yuriy Krivtsov (Ukr) AG2R La Mondiale
109. Dmytro Grabovskyy (Ukr) ISD
110. Blaise Sonnery (Fra) AG2R La Mondiale
111. Arnold Jeannesson (Fra) Caisse d’Epargne
112. Bartosz Huzarski (Pol) ISD
113. Johann Tschopp (Swi) BBox Bouygues Telecom
114. Maarten Tjallingii (Ned) Rabobank
115. Jonas Ljungblad (Swe) Silence-Lotto
116. Matthieu Sprick (Fra) BBox Bouygues Telecom
117. Vladimir Miholjevic (Cro) Liquigas
118. Björn Schröder (Ger) Team Milram
119. Tom Stamsnijder (Ned) Rabobank
120. Ted King (USA) Cervelo Test Team
121. Philip Deignan (Irl) Cervelo Test Team
122. Nikita Eskov (Rus) Team Katusha
123. Guillaume Bonnafond (Fra) AG2R La Mondiale
124. Gustavo Cesar Veloso (Spa) Xacobeo Galicia
125. Gonzalo Rabunal (Spa) Xacobeo Galicia
126. Saïd Haddou (Fra) BBox Bouygues Telecom
127. Yohann Gene (Fra) BBox Bouygues Telecom
128. Matthew Goss (Aus) Team Saxo Bank
129. Kasper Klostergaard (Den) Team Saxo Bank
130. Marcos Garcia (Spa) Xacobeo Galicia
131. Mauro Facci (Ita) Quick Step
132. Francesco De Bonis (Ita) Serramenti PVC Diquigiovanni-Androni Giocattoli
133. Matteo Montaguti (Ita) LPR Brakes-Farnese Vini
134. Addy Engels (Ned) Quick Step
135. Filippo Pozzato (Ita) Team Katusha 5:48
136. Alessandro Spezialetti (Ita) LPR Brakes-Farnese Vini
137. Diego Caccia (Ita) Barloworld
138. Luca Barla (Ita) Team Milram 7:56
139. Giuseppe Palumbo (Ita) Acqua & Sapone-Caffe Mokambo
140. Philippe Gilbert (Bel) Silence-Lotto
141. Alessandro Vanotti (Ita) Liquigas
142. Delio Ferandez (Spa) Xacobeo Galicia
143. Serafin Martinez (Spa) Xacobeo Galicia
144. Pieter Jacobs (Bel) Silence-Lotto
145. Olivier Kaisen (Bel) Silence-Lotto
146. Bram De Groot (Ned) Rabobank
147. Jason McCartney (USA) Team Saxo Bank
148. Jean-Charles Senac (Fra) AG2R La Mondiale
149. Bart Dockx (Bel) Silence-Lotto
150. Julien Belgy (Fra) BBox Bouygues Telecom
151. Martin Müller (Ger) Team Milram
152. Thomas Danielson (USA) Garmin-Slipstream
153. Serguei Klimov (Rus) Team Katusha
154. Vasili Kiryienka (Blr) Caisse d’Epargne
155. Pavel Brutt (Rus) Team Katusha
156. Félix Cardenas (Col) Barloworld
157. Robert Hunter (RSA) Barloworld
158. Marco Marzano (Ita) Lampre-N.G.C.
159. Valerio Agnoli (Ita) Liquigas
160. Matteo Bono (Ita) Lampre-N.G.C.
161. Leonardo Scarselli (Ita) ISD
162. Giampaolo Cheula (Ita) Barloworld
163. Dario Andriotto (Ita) Acqua & Sapone-Caffe Mokambo
164. Charles Wegelius (Gbr) Silence-Lotto
165. José Luis Rubiera (Spa) Astana
166. Jos Van Emden (Ned) Rabobank
167. Ignatas Konovalovas (Ltu) Cervelo Test Team
168. Steve Morabito (Swi) Astana
169. Jeremy Hunt (Gbr) Cervelo Test Team
170. Ian Stannard (Gbr) ISD
171. David Zabriskie (USA) Garmin-Slipstream 11:31
172. Danny Pate (USA) Garmin-Slipstream
173. Mikhail Ignatiev (Rus) Team Katusha
174. Vladimir Isaichev (Rus) Xacobeo Galicia
175. Dario Cataldo (Ita) Quick Step
176. Giovanni Visconti (Ita) ISD
177. Davide Malacarne (Ita) Quick Step
178. Eros Capecchi (Ita) Fuji-Servetto
179. Anders Lund (Den) Team Saxo Bank
180. Francesco Reda (Ita) Quick Step
181. Jelle Vanendert (Bel) Silence-Lotto
182. Riccardo Chiarini (Ita) LPR Brakes-Farnese Vini
183. Alberto Fernandez (Spa) Fuji-Servetto 14:31
184. Hector Gonzalez (Spa) Fuji-Servetto
185. Ricardo Serrano (Spa) Fuji-Servetto
186. Cameron Meyer (Aus) Garmin-Slipstream
187. Evgeny Sokolov (Rus) BBox Bouygues Telecom 21:08

GC after Stage 11

1. Danilo Di Luca (Ita) LPR Brakes-Farnese Vini 48:51:28
2. Denis Menchov (Rus) Rabobank 1:20
3. Michael Rogers (Aus) Team Columbia-Highroad 1:33
4. Levi Leipheimer (USA) Astana 1:40
5. Franco Pellizotti (Ita) Liquigas 1:53
6. Carlos Sastre (Spa) Cervelo Test Team 1:54
7. Ivan Basso (Ita) Liquigas 2:03
8. Thomas Lövkvist (Swe) Team Columbia-Highroad 2:12
9. David Arroyo (Spa) Caisse d’Epargne 2:35
10. Gilberto Simoni (Ita) Serramenti PVC Diquigiovanni-Androni Giocattoli 2:58
11. Tadej Valjavec (Slo) AG2R La Mondiale 4:27
12. Marzio Bruseghin (Ita) Lampre-N.G.C. 4:29
13. Yaroslav Popovych (Ukr) Astana 4:32
14. Kevin Seeldrayers (Bel) Quick Step 4:51
15. Laurens Ten Dam (Ned) Rabobank 5:18
16. Lance Armstrong (USA) Astana 5:28
17. Damiano Cunego (Ita) Lampre-N.G.C. 5:31
18. Fredrik Kessiakoff (Swe) Fuji-Servetto 5:58
19. Mauricio Soler (Col) Barloworld 6:01
20. Jackson Rodriguez (Ven) Serramenti PVC Diquigiovanni-Androni Giocattoli 6:17
21. Kanstantsin Siutsou (Blr) Team Columbia-Highroad 6:24
22. Michele Scarponi (Ita) Serramenti PVC Diquigiovanni-Androni Giocattoli 6:32
23. Dario David Cioni (Ita) ISD 7:11
24. Thomas Rohregger (Aut) Team Milram 7:12
25. Gabriele Bosisio (Ita) LPR Brakes-Farnese Vini 7:16
26. Francesco Masciarelli (Ita) Acqua & Sapone-Caffe Mokambo 7:20
27. Stefano Garzelli (Ita) Acqua & Sapone-Caffe Mokambo 7:32
28. Jose Serpa (Col) Serramenti PVC Diquigiovanni-Androni Giocattoli 8:33
29. Christopher Froome (Gbr) Barloworld 9:49
30. Francis De Greef (Bel) Silence-Lotto 11:15
31. Janez Brajkovic (Slo) Astana 12:15
32. Daniel Navarro (Spa) Astana 12:20
33. Lars Ytting Bak (Den) Team Saxo Bank 14:38
34. Leonardo Bertagnolli (Ita) Serramenti PVC Diquigiovanni-Androni Giocattoli 15:09
35. Volodymir Gustov (Ukr) Cervelo Test Team 15:24
36. Carlos José Ochoa (Ven) Serramenti PVC Diquigiovanni-Androni Giocattoli 15:55
37. Eduard Vorganov (Rus) Xacobeo Galicia 17:27
38. Bradley Wiggins (Gbr) Garmin-Slipstream 17:39
39. Andriy Grivko (Ukr) ISD 19:27
40. Andrey Zeits (Kaz) Astana 20:26
41. Félix Cardenas (Col) Barloworld 21:09
42. Evgeny Petrov (Rus) Team Katusha 21:48
43. Luca Mazzanti (Ita) Team Katusha 23:10
44. Simon Gerrans (Aus) Cervelo Test Team 23:37
45. Sylvester Szmyd (Pol) Liquigas 23:59
46. José Luis Rubiera (Spa) Astana 24:34
47. Mauricio Ardila (Col) Rabobank 28:09
48. Pablo Lastras (Spa) Caisse d’Epargne 28:21
49. Iker Camano (Spa) Fuji-Servetto 29:33
50. Filippo Pozzato (Ita) Team Katusha 32:02
51. Marco Pinotti (Ita) Team Columbia-Highroad 32:09
52. Jens Voigt (Ger) Team Saxo Bank 32:14
53. Paolo Tiralongo (Ita) Lampre-N.G.C. 32:36
54. Dmytro Grabovskyy (Ukr) ISD 34:50
55. Blaise Sonnery (Fra) AG2R La Mondiale 35:40
56. Massimo Codol (Ita) Acqua & Sapone-Caffe Mokambo 35:43
57. Marcos Garcia (Spa) Xacobeo Galicia 36:15
58. Jure Golcer (Slo) LPR Brakes-Farnese Vini 36:45
59. Alexander Efimkin (Rus) AG2R La Mondiale 37:45
60. Marco Marzano (Ita) Lampre-N.G.C. 37:48
61. Dario Cataldo (Ita) Quick Step 39:32
62. Iban Mayoz (Spa) Xacobeo Galicia 39:33
63. Philip Deignan (Irl) Cervelo Test Team 42:10
64. Edvald Boasson Hagen (Nor) Team Columbia-Highroad 43:37
65. Rubens Bertogliati (Swi) Serramenti PVC Diquigiovanni-Androni Giocattoli 44:34
66. Daniele Pietropolli (Ita) LPR Brakes-Farnese Vini 45:44
67. John-Lee Augustyn (RSA) Barloworld 46:11
68. Vasili Kiryienka (Blr) Caisse d’Epargne 47:01
69. Christophe Brandt (Bel) Silence-Lotto 47:03
70. Giovanni Visconti (Ita) ISD 47:08
71. Arnold Jeannesson (Fra) Caisse d’Epargne 47:10
72. Francesco Bellotti (Ita) Barloworld 47:26
73. Serge Pauwels (Bel) Cervelo Test Team 47:37
74. Enrico Gasparotto (Ita) Lampre-N.G.C. 48:09
75. Vladimir Miholjevic (Cro) Liquigas 50:41
76. Charles Wegelius (Gbr) Silence-Lotto 51:24
77. Francesco De Bonis (Ita) Serramenti PVC Diquigiovanni-Androni Giocattoli 53:01
78. Dmitry Kozontchuk (Rus) Rabobank 53:30
79. Valerio Agnoli (Ita) Liquigas 55:57
80. Francesco Gavazzi (Ita) Lampre-N.G.C. 56:01
81. Guillaume Bonnafond (Fra) AG2R La Mondiale 59:41
82. Markus Fothen (Ger) Team Milram 1 :10
83. Dries Devenyns (Bel) Quick Step 1:01:10
84. Kjell Carlström (Fin) Liquigas 1:01:57
85. Angel Gomez (Spa) Fuji-Servetto 1:02:31
86. Morris Possoni (Ita) Team Columbia-Highroad 1:03:07
87. Alessandro Spezialetti (Ita) LPR Brakes-Farnese Vini 1:03:33
88. Thomas Voeckler (Fra) BBox Bouygues Telecom 1:04:09
89. Nikita Eskov (Rus) Team Katusha 1:04:41
90. Matthieu Sprick (Fra) BBox Bouygues Telecom 1:05:49
91. Manuele Mori (Ita) Lampre-N.G.C. 1:06:32
92. Johann Tschopp (Swi) BBox Bouygues Telecom 1:06:57
93. David Lopez Garcia (Spa) Caisse d’Epargne 1:07:27
94. Giampaolo Cheula (Ita) Barloworld 1:08:41
95. Thomas Danielson (USA) Garmin-Slipstream 1:08:50
96. Jason McCartney (USA) Team Saxo Bank 1:10:22
97. Gorazd Stangelj (Slo) Liquigas 1:10:42
98. Ricardo Serrano (Spa) Fuji-Servetto 1:12:32
99. Jurgen Van Goolen (Bel) Team Saxo Bank 1:16:04
100. Alexander Serov (Rus) Team Katusha 1:16:32
101. Alessandro Petacchi (Ita) LPR Brakes-Farnese Vini 1:17:09
102. Mathieu Perget (Fra) Caisse d’Epargne 1:18:38
103. Kevin Hulsmans (Bel) Quick Step 1:19:04
104. Maarten Tjallingii (Ned) Rabobank 1:19:30
105. Francesco Failli (Ita) Acqua & Sapone-Caffe Mokambo 1:19:50
106. Ben Swift (Gbr) Team Katusha 1:19:51
107. Philippe Gilbert (Bel) Silence-Lotto 1:20:48
108. Eros Capecchi (Ita) Fuji-Servetto 1:20:49
109. Hector Gonzalez (Spa) Fuji-Servetto 1:21:02
110. Alessandro Vanotti (Ita) Liquigas 1:21:05
111. Manuel Quinziato (Ita) Liquigas 1:21:52
112. Ignatas Konovalovas (Ltu) Cervelo Test Team 1:22:50
113. Jonas Ljungblad (Swe) Silence-Lotto 1:24:05
114. Allan Davis (Aus) Quick Step 1:24:35
115. Pavel Brutt (Rus) Team Katusha 1:24:51
116. Matteo Bono (Ita) Lampre-N.G.C. 1:25:48
117. Ruggero Marzoli (Ita) Acqua & Sapone-Caffe Mokambo 1:25:54
118. Bartosz Huzarski (Pol) ISD 1:26:00
119. David Millar (Gbr) Garmin-Slipstream 1:26:43
120. Jelle Vanendert (Bel) Silence-Lotto 1:27:37
121. Pieter Jacobs (Bel) Silence-Lotto 1:27:59
122. Paolo Longo Borghini (Ita) Barloworld 1:28:09
123. Alessandro Bertolini (Ita) Serramenti PVC Diquigiovanni-Androni Giocattoli 1:29:52
124. Addy Engels (Ned) Quick Step 1:30:24
125. Ted King (USA) Cervelo Test Team 1:31:20
126. Andrea Masciarelli (Ita) Acqua & Sapone-Caffe Mokambo 1:31:44
127. Mauro Da Dalto (Ita) Lampre-N.G.C. 1:32:29
128. Renaud Dion (Fra) AG2R La Mondiale 1:32:43
129. Daniel Lloyd (Gbr) Cervelo Test Team 1:35:00
130. Matthew Goss (Aus) Team Saxo Bank 1:35:07
131. Thomas Fothen (Ger) Team Milram 1:35:32
132. Giairo Ermeti (Ita) LPR Brakes-Farnese Vini 1:37:15
133. Davide Malacarne (Ita) Quick Step 1:37:23
134. Steve Morabito (Swi) Astana 1:37:32
135. Tom Stamsnijder (Ned) Rabobank 1:38:27
136. Anthony Charteau (Fra) Caisse d’Epargne 1:39:51
137. Fabian Cancellara (Swi) Team Saxo Bank 1:40:56
138. Oscar Gatto (Ita) ISD 1:43:18
139. Matteo Montaguti (Ita) LPR Brakes-Farnese Vini 1:43:55
140. Tyler Farrar (USA) Garmin-Slipstream 1:45:31
141. Robert Hunter (RSA) Barloworld 1:46:57
142. Mark Cavendish (Gbr) Team Columbia-Highroad 1:47:39
143. Alessandro Donati (Ita) Acqua & Sapone-Caffe Mokambo 1:47:41
144. Gonzalo Rabunal (Spa) Xacobeo Galicia 1:48:10
145. Mauro Facci (Ita) Quick Step 1:48:30
146. Yuriy Krivtsov (Ukr) AG2R La Mondiale 1:48:38
147. Serafin Martinez (Spa) Xacobeo Galicia 1:48:58
148. Diego Caccia (Ita) Barloworld 1:49:13
149. Kasper Klostergaard (Den) Team Saxo Bank 1:49:15
150. Julian Dean (NZl) Garmin-Slipstream 1:50:20
151. Mark Renshaw (Aus) Team Columbia-Highroad 1:51:18
152. Danny Pate (USA) Garmin-Slipstream 1:51:31
153. Leonardo Scarselli (Ita) ISD 1:51:47
154. Luca Barla (Ita) Team Milram 1:51:50
155. Juan José Haedo (Arg) Team Saxo Bank 1:51:54
156. Davide Vigano (Ita) Fuji-Servetto 1:51:55
157. Anders Lund (Den) Team Saxo Bank 1:52:41
158. Michael Barry (Can) Team Columbia-Highroad 1:53:04
159. Guillaume le Floch (Fra) BBox Bouygues Telecom 1:53:32
160. Serguei Klimov (Rus) Team Katusha 1:53:56
161. Cameron Meyer (Aus) Garmin-Slipstream 1:54:54
162. Yohann Gene (Fra) BBox Bouygues Telecom 1:54:59
163. Björn Schröder (Ger) Team Milram 1:55:04
164. Gustavo Cesar Veloso (Spa) Xacobeo Galicia 1:55:13
165. Robert Forster (Ger) Team Milram 1:55:42
166. Ian Stannard (Gbr) ISD 1:55:43
167. David Zabriskie (USA) Garmin-Slipstream 1:55:47
168. Bram De Groot (Ned) Rabobank 1:55:58
169. Sébastien Hinault (Fra) AG2R La Mondiale 1:56:13
170. Steve Chainel (Fra) BBox Bouygues Telecom 1:56:24
171. Riccardo Chiarini (Ita) LPR Brakes-Farnese Vini 1:57:35
172. Delio Ferandez (Spa) Xacobeo Galicia 1:59:26
173. Giuseppe Palumbo (Ita) Acqua & Sapone-Caffe Mokambo 2:00:18
174. Jos Van Emden (Ned) Rabobank 2:01:25
175. Jean-Charles Senac (Fra) AG2R La Mondiale 2:01:34
176. Francesco Reda (Ita) Quick Step 2:03:07
177. Julien Belgy (Fra) BBox Bouygues Telecom 2:03:20
178. Saïd Haddou (Fra) BBox Bouygues Telecom 2:03:30
179. Jeremy Hunt (Gbr) Cervelo Test Team 2:05:40
180. Martin Müller (Ger) Team Milram 2:06:12
181. Alberto Fernandez (Spa) Fuji-Servetto 2:06:48
182. Dario Andriotto (Ita) Acqua & Sapone-Caffe Mokambo 2:07:09
183. Olivier Kaisen (Bel) Silence-Lotto 2:07:10
184. Mikhail Ignatiev (Rus) Team Katusha 2:07:43
185. Evgeny Sokolov (Rus) BBox Bouygues Telecom 2:08:44
186. Vladimir Isaichev (Rus) Xacobeo Galicia 2:10:33
187. Bart Dockx (Bel) Silence-Lotto 2:12:00







Leave a Reply

You must be logged in to post a comment.