Featured Stories

Recent Videos

Giro d\’Italia – Stage 10 Full Results, Photos – Di Luca Wins

by pedalmag.com

May 19, 2009 (Milano, Italy) — Race leader Danilo Di Luca (Ita) LPR Brakes-Farnese Vini won the 262km Stage 10 from Cuneo to Pinerolo with Franco Pellizotti (Ita) Liquigas in second and Denis Menchov (Rus) Rabobank in 3rd. Di Luca now has a strong 1:20 lead over Menchov in second overall with Michael Rogers (Aus) Team Columbia-Highroad in 3rd.

Results

1. Danilo Di Luca (Ita) LPR Brakes-Farnese Vini 6:30:43 (40.233km/h)
2. Franco Pellizotti (Ita) Liquigas 0:10
3. Denis Menchov (Rus) Rabobank
4. Carlos Sastre (Spa) Cervelo Test Team
5. David Arroyo (Spa) Caisse d’Epargne 0:26
6. Mauricio Soler (Col) Barloworld 0:29
7. Ivan Basso (Ita) Liquigas
8. Levi Leipheimer (USA) Astana
9. Joaquin Rodriguez (Spa) Caisse d’Epargne
10. Michael Rogers (Aus) Team Columbia-Highroad
11. Stefano Garzelli (Ita) Acqua & Sapone-Caffe Mokambo
12. Gilberto Simoni (Ita) Serramenti PVC Diquigiovanni-Androni Giocattoli
13. Lance Armstrong (USA) Astana
14. Michele Scarponi (Ita) Serramenti PVC Diquigiovanni-Androni Giocattoli 0:41
15. Marzio Bruseghin (Ita) Lampre-N.G.C. 0:45
16. Tadej Valjavec (Slo) AG2R La Mondiale 1:23
17. Dario David Cioni (Ita) ISD 1:34
18. Damiano Cunego (Ita) Lampre-N.G.C.
19. Francesco Masciarelli (Ita) Acqua & Sapone-Caffe Mokambo
20. Kevin Seeldrayers (Bel) Quick Step
21. Yaroslav Popovych (Ukr) Astana
22. Thomas Lövkvist (Swe) Team Columbia-Highroad 1:39
23. Jackson Rodriguez (Ven) Serramenti PVC Diquigiovanni-Androni Giocattoli
24. Carlos José Ochoa (Ven) Serramenti PVC Diquigiovanni-Androni Giocattoli
25. Christopher Horner (USA) Astana
26. Fredrik Kessiakoff (Swe) Fuji-Servetto
27. Jose Serpa (Col) Serramenti PVC Diquigiovanni-Androni Giocattoli
28. Laurens Ten Dam (Ned) Rabobank
29. Philip Deignan (Irl) Cervelo Test Team
30. Volodymir Gustov (Ukr) Cervelo Test Team
31. Vasili Kiryienka (Blr) Caisse d’Epargne 2:08
32. Giovanni Visconti (Ita) ISD 2:29
33. Francis De Greef (Bel) Silence-Lotto 2:32
34. Kanstantsin Siutsou (Blr) Team Columbia-Highroad 3:02
35. Gabriele Bosisio (Ita) LPR Brakes-Farnese Vini 3:17
36. Luca Mazzanti (Ita) Team Katusha 3:29
37. Thomas Rohregger (Aut) Team Milram
38. Lars Ytting Bak (Den) Team Saxo Bank
39. Eduard Vorganov (Rus) Xacobeo Galicia
40. Filippo Pozzato (Ita) Team Katusha
41. Jens Voigt (Ger) Team Saxo Bank
42. Dmytro Grabovskyy (Ukr) ISD
43. Marco Pinotti (Ita) Team Columbia-Highroad
44. Marco Marzano (Ita) Lampre-N.G.C.
45. Christopher Froome (GBr) Barloworld
46. Iker Camano (Spa) Fuji-Servetto
47. Francesco Bellotti (Ita) Barloworld 5:32
48. Pablo Lastras (Spa) Caisse d’Epargne 6:35
49. Marcos Garcia (Spa) Xacobeo Galicia
50. Blaise Sonnery (Fra) AG2R La Mondiale
51. Andriy Grivko (Ukr) ISD
52. Daniel Navarro (Spa) Astana
53. José Luis Rubiera (Spa) Astana
54. Andrey Zeits (Kaz) Astana
55. Janez Brajkovic (Slo) Astana
56. Simon Gerrans (Aus) Cervelo Test Team
57. Ricardo Serrano (Spa) Fuji-Servetto 7:28
58. Sylvester Szmyd (Pol) Liquigas 8:27
59. Christophe Brandt (Bel) Silence-Lotto 9:50
60. Morris Possoni (Ita) Team Columbia-Highroad
61. Serge Pauwels (Bel) Cervelo Test Team
62. Francesco Failli (Ita) Acqua & Sapone-Caffe Mokambo
63. Iban Mayoz (Spa) Xacobeo Galicia
64. Paolo Tiralongo (Ita) Lampre-N.G.C.
65. Mauricio Ardila (Col) Rabobank
66. Matthieu Sprick (Fra) BBox Bouygues Telecom
67. Valerio Agnoli (Ita) Liquigas
68. Francesco De Bonis (Ita) Serramenti PVC Diquigiovanni-Androni Giocattoli
69. Evgeny Petrov (Rus) Team Katusha
70. Dmitry Kozontchuk (Rus) Rabobank
71. Mathieu Perget (Fra) Caisse d’Epargne
72. Arnold Jeannesson (Fra) Caisse d’Epargne
73. Alexander Efimkin (Rus) AG2R La Mondiale
74. Pavel Brutt (Rus) Team Katusha
75. Hector Gonzalez (Spa) Fuji-Servetto
76. Leonardo Bertagnolli (Ita) Serramenti PVC Diquigiovanni-Androni Giocattoli
77. Félix Cardenas (Col) Barloworld
78. Francesco Gavazzi (Ita) Lampre-N.G.C. 12:34
79. Enrico Gasparotto (Ita) Lampre-N.G.C.
80. Guillaume Bonnafond (Fra) AG2R La Mondiale
81. Alessandro Bertolini (Ita) Serramenti PVC Diquigiovanni-Androni Giocattoli
82. Dario Cataldo (Ita) Quick Step
83. Vladimir Miholjevic (Cro) Liquigas
84. Ted King (USA) Cervelo Test Team
85. Eros Capecchi (Ita) Fuji-Servetto
86. Giampaolo Cheula (Ita) Barloworld
87. Addy Engels (Ned) Quick Step
88. Bradley Wiggins (GBr) Garmin-Slipstream
89. Massimo Codol (Ita) Acqua & Sapone-Caffe Mokambo 15:21
90. Jure Golcer (Slo) LPR Brakes-Farnese Vini
91. Alessandro Spezialetti (Ita) LPR Brakes-Farnese Vini 16:54
92. Kjell Carlström (Fin) Liquigas
93. Charles Wegelius (GBr) Silence-Lotto
94. Alessandro Vanotti (Ita) Liquigas
95. Jurgen Van Goolen (Bel) Team Saxo Bank 23:08
96. Angel Gomez (Spa) Fuji-Servetto
97. Pieter Jacobs (Bel) Silence-Lotto
98. Manuele Mori (Ita) Lampre-N.G.C. 24:49
99. Manuel Quinziato (Ita) Liquigas
100. Markus Fothen (Ger) Team Milram
101. Daniel Lloyd (GBr) Cervelo Test Team
102. Ben Swift (GBr) Team Katusha
103. Jonas Ljungblad (Swe) Silence-Lotto
104. Renaud Dion (Fra) AG2R La Mondiale
105. Evgeny Sokolov (Rus) BBox Bouygues Telecom
106. Mauro Facci (Ita) Quick Step 26:06
107. Gorazd Stangelj (Slo) Liquigas
108. Alessandro Petacchi (Ita) LPR Brakes-Farnese Vini
109. Mauro Da Dalto (Ita) Lampre-N.G.C.
110. Paolo Longo Borghini (Ita) Barloworld
111. Thomas Danielson (USA) Garmin-Slipstream
112. Diego Caccia (Ita) Barloworld
113. Fabian Cancellara (Swi) Team Saxo Bank
114. Matteo Montaguti (Ita) LPR Brakes-Farnese Vini
115. Riccardo Chiarini (Ita) LPR Brakes-Farnese Vini
116. Daniele Pietropolli (Ita) LPR Brakes-Farnese Vini
117. Giairo Ermeti (Ita) LPR Brakes-Farnese Vini
118. Matteo Bono (Ita) Lampre-N.G.C.
119. Allan Davis (Aus) Quick Step
120. Kevin Hulsmans (Bel) Quick Step
121. Leonardo Scarselli (Ita) ISD
122. David Millar (GBr) Garmin-Slipstream
123. Bartosz Huzarski (Pol) ISD
124. Jean-Charles Senac (Fra) AG2R La Mondiale
125. Steve Morabito (Swi) Astana
126. Johann Tschopp (Swi) BBox Bouygues Telecom
127. Nikita Eskov (Rus) Team Katusha
128. Alexander Serov (Rus) Team Katusha
129. Ignatas Konovalovas (Ltu) Cervelo Test Team
130. Rubens Bertogliati (Swi) Serramenti PVC Diquigiovanni-Androni Giocattoli
131. Davide Malacarne (Ita) Quick Step 35:12
132. Luca Barla (Ita) Team Milram
133. Robert Hunter (RSA) Barloworld
134. Robert Forster (Ger) Team Milram
135. Steve Chainel (Fra) BBox Bouygues Telecom
136. Mark Cavendish (GBr) Team Columbia-Highroad
137. Maarten Tjallingii (Ned) Rabobank
138. Bram De Groot (Ned) Rabobank
139. Sébastien Hinault (Fra) AG2R La Mondiale
140. Björn Schröder (Ger) Team Milram
141. Martin Müller (Ger) Team Milram
142. Anthony Charteau (Fra) Caisse d’Epargne
143. Yuriy Krivtsov (Ukr) AG2R La Mondiale
144. Thomas Fothen (Ger) Team Milram
145. John-Lee Augustyn (RSA) Barloworld
146. Olivier Kaisen (Bel) Silence-Lotto
147. Andrea Masciarelli (Ita) Acqua & Sapone-Caffe Mokambo
148. Ruggero Marzoli (Ita) Acqua & Sapone-Caffe Mokambo
149. Giuseppe Palumbo (Ita) Acqua & Sapone-Caffe Mokambo
150. Gonzalo Rabunal (Spa) Xacobeo Galicia
151. Gustavo Cesar Veloso (Spa) Xacobeo Galicia
152. Philippe Gilbert (Bel) Silence-Lotto
153. Delio Ferandez (Spa) Xacobeo Galicia
154. Tyler Farrar (USA) Garmin-Slipstream
155. Thomas Voeckler (Fra) BBox Bouygues Telecom
156. Guillaume le Floch (Fra) BBox Bouygues Telecom
157. Serafin Martinez (Spa) Xacobeo Galicia
158. Francesco Reda (Ita) Quick Step
159. Mikhail Ignatiev (Rus) Team Katusha
160. Serguei Klimov (Rus) Team Katusha
161. Vladimir Isaichev (Rus) Xacobeo Galicia
162. Michael Barry (Can) Team Columbia-Highroad
163. Edvald Boasson Hagen (Nor) Team Columbia-Highroad
164. Juan José Haedo (Arg) Team Saxo Bank
165. Oscar Gatto (Ita) ISD
166. Dario Andriotto (Ita) Acqua & Sapone-Caffe Mokambo
167. Jelle Vanendert (Bel) Silence-Lotto
168. Tom Stamsnijder (Ned) Rabobank
169. Cameron Meyer (Aus) Garmin-Slipstream
170. Matthew Goss (Aus) Team Saxo Bank
171. Ian Stannard (GBr) ISD
172. Alberto Fernandez (Spa) Fuji-Servetto
173. David Lopez Garcia (Spa) Caisse d’Epargne
174. Jason McCartney (USA) Team Saxo Bank
175. Danny Pate (USA) Garmin-Slipstream
176. Alessandro Donati (Ita) Acqua & Sapone-Caffe Mokambo
177. Jos Van Emden (Ned) Rabobank
178. Anders Lund (Den) Team Saxo Bank
179. Kasper Klostergaard (Den) Team Saxo Bank
180. Bart Dockx (Bel) Silence-Lotto
181. Dries Devenyns (Bel) Quick Step
182. David Zabriskie (USA) Garmin-Slipstream
183. Yohann Gene (Fra) BBox Bouygues Telecom
184. Julien Belgy (Fra) BBox Bouygues Telecom
185. Saïd Haddou (Fra) BBox Bouygues Telecom
186. Jeremy Hunt (GBr) Cervelo Test Team
187. Julian Dean (NZl) Garmin-Slipstream
188. Mark Renshaw (Aus) Team Columbia-Highroad
189. VIGANO’ Davide
DNF Ronny Scholz (Ger) Team Milram

GC after Stage 10

1. Danilo Di Luca (Ita) LPR Brakes-Farnese Vini 44:00:11
2. Denis Menchov (Rus) Rabobank 1:20
3. Michael Rogers (Aus) Team Columbia-Highroad 1:33
4. Levi Leipheimer (USA) Astana 1:40
5. Franco Pellizotti (Ita) Liquigas 1:53
6. Carlos Sastre (Spa) Cervelo Test Team 1:54
7. Ivan Basso (Ita) Liquigas 2:03
8. Thomas Lövkvist (Swe) Team Columbia-Highroad 2:12
9. David Arroyo (Spa) Caisse d’Epargne 2:35
10. Gilberto Simoni (Ita) Serramenti PVC Diquigiovanni-Androni Giocattoli 2:58
11. Christopher Horner (USA) Astana 3:24
12. Joaquin Rodriguez (Spa) Caisse d’Epargne 3:58
13. Tadej Valjavec (Slo) AG2R La Mondiale 4:27
14. Marzio Bruseghin (Ita) Lampre-N.G.C. 4:29
15. Yaroslav Popovych (Ukr) Astana 4:32
16. Kevin Seeldrayers (Bel) Quick Step 4:51
17. Laurens Ten Dam (Ned) Rabobank 5:18
18. Lance Armstrong (USA) Astana 5:28
19. Damiano Cunego (Ita) Lampre-N.G.C. 5:31
20. Fredrik Kessiakoff (Swe) Fuji-Servetto 5:58
21. Mauricio Soler (Col) Barloworld 6:01
22. Jackson Rodriguez (Ven) Serramenti PVC Diquigiovanni-Androni Giocattoli 6:17
23. Kanstantsin Siutsou (Blr) Team Columbia-Highroad 6:24
24. Michele Scarponi (Ita) Serramenti PVC Diquigiovanni-Androni Giocattoli 6:32
25. Dario David Cioni (Ita) ISD 7:11
26. Thomas Rohregger (Aut) Team Milram 7:12
27. Gabriele Bosisio (Ita) LPR Brakes-Farnese Vini 7:16
28. Francesco Masciarelli (Ita) Acqua & Sapone-Caffe Mokambo 7:20
29. Stefano Garzelli (Ita) Acqua & Sapone-Caffe Mokambo 7:32
30. Jose Serpa (Col) Serramenti PVC Diquigiovanni-Androni Giocattoli 8:33
31. Christopher Froome (GBr) Barloworld 9:49
32. Francis De Greef (Bel) Silence-Lotto 11:15
33. Janez Brajkovic (Slo) Astana 12:15
34. Daniel Navarro (Spa) Astana 12:20
35. Félix Cardenas (Col) Barloworld 13:13
36. Lars Ytting Bak (Den) Team Saxo Bank 14:38
37. Leonardo Bertagnolli (Ita) Serramenti PVC Diquigiovanni-Androni Giocattoli 15:09
38. Volodymir Gustov (Ukr) Cervelo Test Team 15:24
39. Carlos José Ochoa (Ven) Serramenti PVC Diquigiovanni-Androni Giocattoli 15:55
40. José Luis Rubiera (Spa) Astana 16:38
41. Eduard Vorganov (Rus) Xacobeo Galicia 17:27
42. Bradley Wiggins (GBr) Garmin-Slipstream 17:39
43. Andriy Grivko (Ukr) ISD 19:27
44. Andrey Zeits (Kaz) Astana 20:26
45. Evgeny Petrov (Rus) Team Katusha 21:48
46. Luca Mazzanti (Ita) Team Katusha 23:10
47. Simon Gerrans (Aus) Cervelo Test Team 23:37
48. Sylvester Szmyd (Pol) Liquigas 23:59
49. Filippo Pozzato (Ita) Team Katusha 26:14
50. Dario Cataldo (Ita) Quick Step 28:01
51. Mauricio Ardila (Col) Rabobank 28:09
52. Pablo Lastras (Spa) Caisse d’Epargne 28:21
53. Iker Camano (Spa) Fuji-Servetto 29:33
54. Marco Marzano (Ita) Lampre-N.G.C. 29:52
55. Dmytro Grabovskyy (Ukr) ISD 31:03
56. Blaise Sonnery (Fra) AG2R La Mondiale 31:53
57. Marco Pinotti (Ita) Team Columbia-Highroad 32:09
58. Jens Voigt (Ger) Team Saxo Bank 32:14
59. Marcos Garcia (Spa) Xacobeo Galicia 32:28
60. Paolo Tiralongo (Ita) Lampre-N.G.C. 32:36
61. Giovanni Visconti (Ita) ISD 35:41
62. Massimo Codol (Ita) Acqua & Sapone-Caffe Mokambo 35:43
63. Jure Golcer (Slo) LPR Brakes-Farnese Vini 36:45
64. Alexander Efimkin (Rus) AG2R La Mondiale 37:45
65. Philip Deignan (Irl) Cervelo Test Team 38:23
66. Vasili Kiryienka (Blr) Caisse d’Epargne 39:05
67. Iban Mayoz (Spa) Xacobeo Galicia 39:33
68. Arnold Jeannesson (Fra) Caisse d’Epargne 43:23
69. Charles Wegelius (GBr) Silence-Lotto 43:28
70. Edvald Boasson Hagen (Nor) Team Columbia-Highroad 43:39
71. Rubens Bertogliati (Swi) Serramenti PVC Diquigiovanni-Androni Giocattoli 44:34
72. Daniele Pietropolli (Ita) LPR Brakes-Farnese Vini 45:44
73. John-Lee Augustyn (RSA) Barloworld 46:11
74. Vladimir Miholjevic (Cro) Liquigas 46:54
75. Christophe Brandt (Bel) Silence-Lotto 47:03
76. Francesco Bellotti (Ita) Barloworld 47:26
77. Serge Pauwels (Bel) Cervelo Test Team 47:37
78. Enrico Gasparotto (Ita) Lampre-N.G.C. 47:51
79. Valerio Agnoli (Ita) Liquigas 48:01
80. Francesco De Bonis (Ita) Serramenti PVC Diquigiovanni-Androni Giocattoli 49:14
81. Dmitry Kozontchuk (Rus) Rabobank 53:30
82. Guillaume Bonnafond (Fra) AG2R La Mondiale 55:54
83. Francesco Gavazzi (Ita) Lampre-N.G.C. 56:01
84. Alessandro Spezialetti (Ita) LPR Brakes-Farnese Vini 57:45
85. Ricardo Serrano (Spa) Fuji-Servetto 58:01
86. Markus Fothen (Ger) Team Milram 1:00:10
87. Giampaolo Cheula (Ita) Barloworld 1:00:45
88. Nikita Eskov (Rus) Team Katusha 1:00:54
89. Thomas Danielson (USA) Garmin-Slipstream
90. Dries Devenyns (Bel) Quick Step 1:01:10
91. Kjell Carlström (Fin) Liquigas 1:01:57
92. Matthieu Sprick (Fra) BBox Bouygues Telecom 1:02:02
93. Jason McCartney (USA) Team Saxo Bank 1:02:26
94. Angel Gomez (Spa) Fuji-Servetto 1:02:31
95. Morris Possoni (Ita) Team Columbia-Highroad 1:03:07
96. Johann Tschopp (Swi) BBox Bouygues Telecom 1:03:10
97. Thomas Voeckler (Fra) BBox Bouygues Telecom 1:04:09
98. Hector Gonzalez (Spa) Fuji-Servetto 1:06:31
99. Manuele Mori (Ita) Lampre-N.G.C. 1:06:32
100. David Lopez Garcia (Spa) Caisse d’Epargne 1:07:27
101. Eros Capecchi (Ita) Fuji-Servetto 1:09:18
102. Gorazd Stangelj (Slo) Liquigas 1:10:42
103. Philippe Gilbert (Bel) Silence-Lotto 1:12:52
104. Alessandro Vanotti (Ita) Liquigas 1:13:09
105. Ignatas Konovalovas (Ltu) Cervelo Test Team 1:14:54
106. Maarten Tjallingii (Ned) Rabobank 1:15:43
107. Jurgen Van Goolen (Bel) Team Saxo Bank 1:16:04
108. Jelle Vanendert (Bel) Silence-Lotto 1:16:06
109. Alexander Serov (Rus) Team Katusha 1:16:32
110. Pavel Brutt (Rus) Team Katusha 1:16:55
111. Alessandro Petacchi (Ita) LPR Brakes-Farnese Vini 1:17:17
112. Matteo Bono (Ita) Lampre-N.G.C. 1:17:52
113. Mathieu Perget (Fra) Caisse d’Epargne 1:18:38
114. Kevin Hulsmans (Bel) Quick Step 1:19:04
115. Francesco Failli (Ita) Acqua & Sapone-Caffe Mokambo 1:19:50
116. Ben Swift (GBr) Team Katusha 1:19:51
117. Pieter Jacobs (Bel) Silence-Lotto 1:20:03
118. Jonas Ljungblad (Swe) Silence-Lotto 1:20:18
119. Manuel Quinziato (Ita) Liquigas 1:21:52
120. Bartosz Huzarski (Pol) ISD 1:22:13
121. David Millar (GBr) Garmin-Slipstream 1:23:45
122. Allan Davis (Aus) Quick Step 1:24:35
123. Davide Malacarne (Ita) Quick Step 1:25:52
124. Ruggero Marzoli (Ita) Acqua & Sapone-Caffe Mokambo 1:25:54
125. Addy Engels (Ned) Quick Step 1:26:37
126. Ted King (USA) Cervelo Test Team 1:27:33
127. Paolo Longo Borghini (Ita) Barloworld 1:28:09
128. Steve Morabito (Swi) Astana 1:29:36
129. Alessandro Bertolini (Ita) Serramenti PVC Diquigiovanni-Androni Giocattoli 1:29:52
130. Matthew Goss (Aus) Team Saxo Bank 1:31:20
131. Andrea Masciarelli (Ita) Acqua & Sapone-Caffe Mokambo 1:31:44
132. Mauro Da Dalto (Ita) Lampre-N.G.C. 1:32:29
133. Renaud Dion (Fra) AG2R La Mondiale 1:32:43
134. Tom Stamsnijder (Ned) Rabobank 1:34:40
135. Daniel Lloyd (GBr) Cervelo Test Team 1:35
136. Thomas Fothen (Ger) Team Milram 1:35:32
137. Giairo Ermeti (Ita) LPR Brakes-Farnese Vini 1:37:15
138. Robert Hunter (RSA) Barloworld 1:39:01
139. Anthony Charteau (Fra) Caisse d’Epargne 1:39:51
140. Danny Pate (USA) Garmin-Slipstream 1:40
141. Matteo Montaguti (Ita) LPR Brakes-Farnese Vini 1:40:08
142. Cameron Meyer (Aus) Garmin-Slipstream 1:40:23
143. Fabian Cancellara (Swi) Team Saxo Bank 1:40:56
144. Serafin Martinez (Spa) Xacobeo Galicia 1:41:02
145. Anders Lund (Den) Team Saxo Bank 1:41:10
146. Oscar Gatto (Ita) ISD 1:43:18
147. Diego Caccia (Ita) Barloworld 1:43:25
148. Leonardo Scarselli (Ita) ISD 1:43:51
149. Luca Barla (Ita) Team Milram 1:43:54
150. David Zabriskie (USA) Garmin-Slipstream 1:44:16
151. Gonzalo Rabunal (Spa) Xacobeo Galicia 1:44:23
152. Mauro Facci (Ita) Quick Step 1:44:43
153. Yuriy Krivtsov (Ukr) AG2R La Mondiale 1:44:51
154. Kasper Klostergaard (Den) Team Saxo Bank 1:45:28
155. Tyler Farrar (USA) Garmin-Slipstream 1:45:43
156. Serguei Klimov (Rus) Team Katusha 1:46
157. Riccardo Chiarini (Ita) LPR Brakes-Farnese Vini 1:46:04
158. Evgeny Sokolov (Rus) BBox Bouygues Telecom 1:47:36
159. Alessandro Donati (Ita) Acqua & Sapone-Caffe Mokambo 1:47:41
160. Ian Stannard (GBr) ISD 1:47:47
161. Mark Cavendish (GBr) Team Columbia-Highroad 1:47:59
162. Bram De Groot (Ned) Rabobank 1:48:02
163. Julian Dean (NZl) Garmin-Slipstream 1:50:20
164. Yohann Gene (Fra) BBox Bouygues Telecom 1:51:12
165. Björn Schröder (Ger) Team Milram 1:51:17
166. Mark Renshaw (Aus) Team Columbia-Highroad 1:51:18
167. Gustavo Cesar Veloso (Spa) Xacobeo Galicia 1:51:26
168. Delio Ferandez (Spa) Xacobeo Galicia 1:51:30
169. Francesco Reda (Ita) Quick Step 1:51:36
170. Juan José Haedo (Arg) Team Saxo Bank 1:51:54
171. VIGANO’ Davide 1:51:55
172. Alberto Fernandez (Spa) Fuji-Servetto 1:52:17
173. Giuseppe Palumbo (Ita) Acqua & Sapone-Caffe Mokambo 1:52:22
174. Steve Chainel (Fra) BBox Bouygues Telecom 1:52:37
175. Michael Barry (Can) Team Columbia-Highroad 1:53:04
176. Jos Van Emden (Ned) Rabobank 1:53:29
177. Guillaume le Floch (Fra) BBox Bouygues Telecom 1:53:32
178. Jean-Charles Senac (Fra) AG2R La Mondiale 1:53:38
179. Julien Belgy (Fra) BBox Bouygues Telecom 1:55:24
180. Robert Forster (Ger) Team Milram 1:55:42
181. Mikhail Ignatiev (Rus) Team Katusha 1:56:12
182. Sébastien Hinault (Fra) AG2R La Mondiale 1:56:13
183. Jeremy Hunt (GBr) Cervelo Test Team 1:57:44
184. Martin Müller (Ger) Team Milram 1:58:16
185. Vladimir Isaichev (Rus) Xacobeo Galicia 1:59:08
186. Dario Andriotto (Ita) Acqua & Sapone-Caffe Mokambo 1:59:13
187. Olivier Kaisen (Bel) Silence-Lotto 1:59:14
188. Saïd Haddou (Fra) BBox Bouygues Telecom 1:59:43
189. Bart Dockx (Bel) Silence-Lotto 2:04:04







Leave a Reply

You must be logged in to post a comment.