Featured Stories

Recent Videos

Giro d\’Italia – Stage 1 Full Results, Photos – Columbia-Highroad Wins TTT

by pedalmag.com

May 9, 2009 (Lido di Venezia, Italy) – Team Columbia-Highroad served notice on Saturday on Stage 1 taking the 20.5km TTT over last year’s winners Garmin-Slipstream who placed second with Astana finishing in third. Mark Cavendish is in the fabled pink jersey while team mate Michael Barry, the lone Canuck at the Giro is in 9th, as the 100th Giro d’Italia takes place from May 9-31.

Results

1. Team Columbia-Highroad 21:50 (56.33 km/h)
2. Garmin-Slipstream 0:06
3. Astana 0:13
4. LPR Brakes-Farnese Vini 0:22
5. ISD 0:27
6. Team Katusha 0:35
7. Rabobank 0:38
8. Liquigas 0:40
9. Lampre-NGC 0:42
10. Team Milram 0:49
11. Cervelo Test Team 0:49
12. Barloworld 0:54
13. Team Saxo Bank 0:55
14. Caisse d’Epargne 0:58
15. Bbox Bouygues Telecom 1:01
16. Serramenti PVC Diquigiovanni 1:06
17. Quick Step 1:14
18. Xacobeo Galicia 1:19
19. Acqua & Sapone 1:21
20. Silence-Lotto 1:22
21. AG2R La Mondiale 1:35
22. Fuji-Servetto 1:37
 
GC after Stage 1

1. Mark Cavendish (GBr) Team Columbia-Highroad 21:50
2. Marco Pinotti (Ita) Team Columbia-Highroad
3. Edvald Boasson Hagen (Nor) Team Columbia-Highroad
4. Michael Rogers (Aus) Team Columbia-Highroad
5. Thomas Lövkvist (Swe) Thomas Lövkvist (Swe)
6. Mark Renshaw (Aus) Team Columbia-Highroad
7. Kanstantsin Siutsou (Blr) Team Columbia-Highroad
8. Morris Possoni (Ita) Team Columbia-Highroad
9. Michael Barry (Can) Team Columbia-Highroad
10. David Zabriskie (USA) Garmin-Slipstream 0:06
11. Thomas Danielson (USA) Garmin-Slipstream
12. Tyler Farrar (USA) Garmin-Slipstream
13. Christian Vande Velde (USA) Garmin-Slipstream
14. Bradley Wiggins (GBr) Garmin-Slipstream
15. Lance Armstrong (USA) Astana 0:13
16. Janez Brajkovic (Slo) Astana
17. Christopher Horner (USA) Astana
18. Yaroslav Popovych (Ukr) Astana
19. Levi Leipheimer (USA) Astana
20. Jose Luis Rubiera (Spa) Astana
21. Daniel Navarro (Spa) Astana
22. Danilo Di Luca (Ita) LPR Brakes-Farnese Vini 0:22
23. Giairo Ermeti (Ita) LPR Brakes-Farnese Vini
24. Gabriele Bosisio (Ita) LPR Brakes-Farnese Vini
25. Riccardo Chiarini (Ita) LPR Brakes-Farnese Vini
26. Daniele Pietropolli (Ita) LPR Brakes-Farnese Vini
27. Alessandro Petacchi (Ita) LPR Brakes-Farnese Vini
28. Giovanni Visconti (Ita) ISD 0:27
29. Dmytro Grabovskyy (Ukr) ISD
30. Andriy Grivko (Ukr) ISD
31. Dario David Cioni (Ita) ISD
32. Oscar Gatto (Ita) ISD
33. Ruslan Pidgornyy (Ukr) ISD
34. Bartosz Huzarski (Pol) ISD
35. Cameron Meyer (Aus) Garmin-Slipstream 0:29
36. Leonardo Scarselli (Ita) ISD 0:31
37. Mikhail Ignatiev (Rus) Team Katusha 0:35
38. Filippo Pozzato (Ita) Team Katusha
39. Luca Mazzanti (Ita) Team Katusha
40. Alexander Serov (Rus) Team Katusha
41. Pavel Brutt (Rus) Team Katusha
42. Evgeny Petrov (Rus) Team Katusha
43. Nikita Eskov (Rus) Team Katusha
44. Ian Stannard (GBr) ISD 0:37
45. Denis Menchov (Rus) Rabobank 0:38
46. Laurens Ten Dam (Ned) Rabobank
47. Mauricio Ardila (Col) Rabobank
48. Tom Stamsnijder (Ned) Rabobank
49. Maarten Tjallingii (Ned) Rabobank
50. Bram De Groot (Ned) Rabobank
51. Franco Pellizotti (Ita) Liquigas 0:40
52. Valerio Agnoli (Ita) Liquigas
53. Sylvester Szmyd (Pol) Liquigas
54. Alessandro Vanotti (Ita) Liquigas
55. Ivan Basso (Ita) Liquigas
56. Kjell Carlström (Fin) (Liquigas)
57. Serguei Klimov (Rus) Team Katusha
58. Damiano Cunego (Ita) Lampre-N.G.C. 0:42
59. Manuele Mori (Ita) Lampre-N.G.C.
60. Paolo Tiralongo (Ita) Lampre-N.G.C.
61. Francesco Gavazzi (Ita) Lampre-N.G.C.
62. Matteo Bono (Ita) Lampre-N.G.C.
63. Marzio Bruseghin (Ita) Lampre-N.G.C.
64. Enrico Gasparotto (Ita) Lampre-N.G.C.
65. Ignatas Konovalovas (Ltu) Cervelo Test Team 0:49
66. Serge Pauwels (Bel) Cervelo Test Team
67. Simon Gerrans (Aus) Cervelo Test Team
68. Volodymir Gustov (Ukr) Cervelo Test Team
69. Jeremy Hunt (GBr) Cervelo Test Team
70. Philip Deignan (Irl) Cervelo Test Team
71. Carlos Sastre (Spa) Cervelo Test Team
72. Martin Müller (Ger) Team Milram
73. Thomas Fothen (Ger) Team Milram
74. Markus Fothen (Ger) Team Milram
75. Thomas Rohregger (Aut) Team Milram
76. Ronny Scholz (Ger) Team Milram
77. Robert Forster (Ger) Team Milram
78. Luca Barla (Ita) Team Milram
79. Matthias Russ (Ger) Team Milram
80. Félix Cardenas (Col) Barloworld 0:54
81. Francesco Bellotti (Ita) Barloworld
82. Mauricio Soler (Col) Barloworld
83. Christopher Froome (GBr) Barloworld
84. Robert Hunter (RSA) Barloworld
85. John-Lee Augustyn (RSA) Barloworld
86. Giampaolo Cheula (Ita) Barloworld
87. Fabian Cancellara (Swi) Team Saxo Bank 0:55
88. Matthew Goss (Aus) Team Saxo Bank
89. Lars Ytting Bak (Den) Team Saxo Bank
90. Juan José Haedo (Arg) Team Saxo Bank
91. Jason McCartney (USA) Team Saxo Bank
92. Joaquin Rodriguez (Spa) Caisse d’Epargne 0:58
93. Pablo Lastras (Spa) Caisse d’Epargne
94. Vasili Kiryienka (Blr) Caisse d’Epargne
95. David Lopez Garcia (Spa) Caisse d’Epargne
96. Arnold Jeannesson (Fra) Caisse d’Epargne
97. David Arroyo (Spa) Caisse d’Epargne
98. Anthony Charteau (Fra) Caisse d’Epargne
99. Francisco Perez Sanchez (Spa) Caisse d’Epargne
100. Mathieu Perget (Fra) Caisse d’Epargne
101. Thomas Voeckler (Fra) BBox Bouygues Telecom 1:01
102. Steve Chainel (Fra) BBox Bouygues Telecom
103. Guillaume Le Floch (Fra) BBox Bouygues Telecom
104. Johann Tschopp (Swi) BBox Bouygues Telecom
105. Evgeny Sokolov (Rus) BBox Bouygues Telecom
106. Vladimir Miholjevic (Cro) Liquigas
107. Manuel Quinziato (Ita) Liquigas
108. Gorazd Stangelj (Slo) Liquigas
109. Saïd Haddou (Fra) BBox Bouygues Telecom 1:02
110. Matthieu Sprick (Fra) BBox Bouygues Telecom 1:04
111. Julien Belgy (Fra) BBox Bouygues Telecom
112. Alessandro Spezialetti (Ita) LPR Brakes-Farnese Vini
113. Gilberto Simoni (Ita) Serramenti PVC Diquigiovanni-Androni Giocattoli 1:06
114. Leonardo Bertagnolli (Ita) Serramenti PVC Diquigiovanni-Androni Giocattoli
115. Michele Scarponi (Ita) Serramenti PVC Diquigiovanni-Androni Giocattoli
116. Francesco De Bonis (Ita) Serramenti PVC Diquigiovanni-Androni Giocattoli
117. Jose Serpa (Col) Serramenti PVC Diquigiovanni-Androni Giocattoli
118. Jackson Rodriguez (Ven) Serramenti PVC Diquigiovanni-Androni Giocattoli
119. Rubens Bertogliati (Swi) Serramenti PVC Diquigiovanni-Androni Giocattoli
120. Jurgen Van Goolen (Bel) Team Saxo Bank
121. Carlos José Ochoa (Ven) Serramenti PVC Diquigiovanni-Androni Giocattoli 1:08
122. Björn Schröder (Ger) Team Milram
123. Edward King (USA) Cervelo Test Team 1:10
124. Matteo Montaguti (Ita) LPR Brakes-Farnese Vini 1:13
125. Allan Davis (Aus) Quick Step 1:14
126. Dario Cataldo (Ita) Quick Step
127. Kevin Hulsmans (Bel) Quick Step
128. Mauro Facci (Ita) Quick Step
129. Kevin Seeldrayers (Bel) Quick Step
130. Dries Devenyns (Bel) Quick Step
131. Marco Marzano (Ita) Lampre-N.G.C. 1:15
132. Daniel Lloyd (GBr) Cervelo Test Team 1:18
133. David Garcia Da Pena (Spa) Xacobeo Galicia 1:19
134. Marcos Garcia (Spa) Xacobeo Galicia
135. Gonzalo Rabunal (Spa) Xacobeo Galicia
136. Eduard Vorganov (Rus) Xacobeo Galicia
137. Vladimir Isaichev (Rus) Xacobeo Galicia
138. Gustavo Cesar Veloso (Spa) Xacobeo Galicia
139. Iban Mayoz (Spa) Xacobeo Galicia
140. Serafin Martinez (Spa) Xacobeo Galicia
141. Francesco Reda (Ita) Quick Step
142. Dario Andriotto (Ita) Acqua & Sapone-Caffe Mokambo 1:21
143. Massimo Codol (Ita) Acqua & Sapone-Caffe Mokambo
144. Stefano Garzelli (Ita) Acqua & Sapone-Caffe Mokambo
145. Giuseppe Palumbo (Ita) Acqua & Sapone-Caffe Mokambo
146. Ruggero Marzoli (Ita) Acqua & Sapone-Caffe Mokambo
147. Francesco Masciarelli (Ita) Acqua & Sapone-Caffe Mokambo
148. Francesco Failli (Ita) Acqua & Sapone-Caffe Mokambo
149. Philippe Gilbert (Bel) Silence-Lotto 1:22
150. Christophe Brandt (Bel) Silence-Lotto
151. Francis De Greef (Bel) Silence-Lotto
152. Olivier Kaisen (Bel) Silence-Lotto
153. Jonas Ljungblad (Swe) Silence-Lotto
154. Pieter Jacobs (Bel) Silence-Lotto
155. Charles Wegelius (GBr) Silence-Lotto
156. Andrea Masciarelli (Ita) Acqua & Sapone-Caffe Mokambo 1:23
157. Jelle Vanendert (Bel) Silence-Lotto 1:26
158. Pedro Horrillo (Spa) Rabobank 1:33
159. Ben Swift (GBr) Team Katusha 1:34
160. Yuriy Krivtsov (Ukr) AG2R La Mondiale 1:35
161. Tadej Valjavec (Slo) AG2R La Mondiale
162. Alexander Efimkin (Rus) AG2R La Mondiale
163. Julien Loubet (Fra) AG2R La Mondiale
164. Guillaume Bonnafond (Fra) AG2R La Mondiale
165. Renaud Dion (Fra) AG2R La Mondiale
166. Blaise Sonnery (Fra) AG2R La Mondiale
167. Sébastien Hinault (Fra) AG2R La Mondiale
168. Mauro Da Dalto (Ita) Lampre-N.G.C. 1:36
169. Julian Dean (NZl) Garmin-Slipstream 1:37
170. Eros Capecchi (Ita) Fuji-Servetto
171. Jesus Del Nero (Spa) Fuji-Servetto
172. Ricardo Serrano (Spa) Fuji-Servetto
173. Iker Camano (Spa) Fuji-Servetto
174. Fredrik Kessiakoff (Swe) Fuji-Servetto
175. Alberto Fernandez (Spa) Fuji-Servetto
176. Angel Gomez (Spa) Fuji-Servetto
177. Davide Vigano (Ita) Fuji-Servetto
178. Hector Gonzalez (Spa) Fuji-Servetto
179. Yohann Gene (Fra) BBox Bouygues Telecom 1:49
180. Jos Van Emden (Ned) Rabobank 2:10
181. Dmitry Kozontchuk (Rus) Rabobank
182. Danny Pate (USA) Garmin-Slipstream 2:16
183. David Millar (GBr) Garmin-Slipstream
184. Jean-Charles Senac (Fra) AG2R La Mondiale 2:22
185. Jure Golcer (Slo) LPR Brakes-Farnese Vini 2:27
186. Alessandro Bertolini (Ita) Serramenti PVC Diquigiovanni-Androni Giocattoli 2:40
187. Davide Malacarne (Ita) Quick Step 2:41
188. Addy Engels (Ned) Quick Step
189. Steve Morabito (Swi) Astana 2:46
190. Andrey Zeits (Kaz) Astana
191. Diego Caccia (Ita) Barloworld 2:55
192. Jens Voigt (Ger) Team Saxo Bank 3:29
193. Anders Lund (Den) Team Saxo Bank 3:42
194. Delio Ferandez (Spa) Xacobeo Galicia 4:08
195. Paolo Longo Borghini (Ita) Barloworld 4:13
196. Bart Dockx (Bel) Silence-Lotto
197. Alessandro Donati (Ita) Acqua & Sapone-Caffe Mokambo 4:16
198. Kasper Klostergaard (Den) Team Saxo Bank 5:56





Leave a Reply

You must be logged in to post a comment.