Featured Stories

Giro d’Italia Internazionale Femminile Stage 9 Full Results, Photos – Bastianelli Wins, Jackson 16th

by pedalmag.com

July 08, 2017 (Polla, ITA) – Alison Jackson (Can) BePink Cogeas finished 16th with the same time as the winner Marta Bastianelli (Ita) Alé Cipollini who won the penultimate Stage 9 from Palinuro to Polla 122.3km. Lotta Lepistö (Fin) Cervelo Bigla Pro Cycling Team was second and Giorgia Bronzini (Ita) Wiggle High placed 3rd.

Karol-Ann Canuel (Can) Boels Dolmans Cyclingteam finished 37th and holds on to 8th overall while Jackson is 34th. Anna Van Der Breggen (Ned) Boels Dolmans Cyclingteam has a stronghold on the leader’s jersey with the final stage on Sunday.

Results
1. Marta Bastianelli (Ita) Alé Cipollini 3:05:09
2. Lotta Lepistö (Fin) Cervelo Bigla Pro Cycling Team
3. Giorgia Bronzini (Ita) Wiggle High
4. Arlenis Sierra (Cub) Astana Women’s Team
5. Coryn Rivera (USA) Team Sunweb Women
6. Alexis Ryan (USA) Canyon SRAM Racing
7. Ilaria Sanguineti (Ita) BePink Cogeas
8. Amalie Dideriksen (Den) Boels Dolmans Cyclingteam
9. Emilie Moberg (Nor) Hitec Products
10. Natalya Saifutdinova (Kaz) Astana Women’s Team
11. Sheyla Gutierrez (Esp) Cylance Pro Cycling
12. Elena Cecchini (Ita) Canyon SRAM Racing
13. Rasa Leleivyte (Ltu) Aromitalia Vaiano
14. Aude Biannic (Fra) FDJ Nouvelle Aquitaine Futuroscope
15. Romy Kasper (Ger) Alé Cipollini
16. Alison Jackson (Can) BePink Cogeas
17. Elisa Longo Borghini (Ita) Wiggle High
18. Daniela Reis (Por) Lares-Waowdeals
19. Megan Guarnier (USA) Boels Dolmans Cyclingteam
20. Anna Van Der Breggen (Ned) Boels Dolmans Cyclingteam
21. Amanda Spratt (Aus) Orica Scott Women
22. Annemiek Van Vleuten (Ned) Orica Scott Women
23. Simona Frapporti (Ita) Hitec Products
24. Dani King (Gbr) Cylance Pro Cycling
25. Camilla Pedersen (Den) Team Veloconcept Women
26. Nadia Quagliotto (Ita) Top Girls Fassa Bortolo
27. Katarzyna Niewiadoma (Pol) WM3 Pro Cycling
28. Hanna Nilsson (Swe) BTC City Ljubljana
29. Polona Batagelj (Slo) BTC City Ljubljana
30. Moniek Tenniglo (Ned) WM3 Pro Cycling
31. Linda Villumsen (Nzl) Team Veloconcept Women
32. Ursa Pintar (Slo) BTC City Ljubljana
33. Claudia Lichtenberg (Ger) Wiggle High
34. Alice Maria Arzuffi (Ita) Lensworld-Kuota
35. Olena Pavlukhina (Aze) Astana Women’s Team
36. Shara Gillow (Aus) FDJ Nouvelle Aquitaine Futuroscope
37. Karol-Ann Canuel (Can) Boels Dolmans Cyclingteam
38. Eri Yonamine (Jpn) FDJ Nouvelle Aquitaine Futuroscope
39. Yevgeniya Vysotska (Ukr) Conceria Zabri-Fanini-Guerciotti
40. Cecilie Uttrup Ludwig (Den) Cervelo Bigla Pro Cycling Team
41. Ane Santesteban Gonzalez (Esp) Alé Cipollini
42. Tatiana Guderzo (Ita) Lensworld-Kuota
43. Nikola Noskova (Cze) BePink Cogeas
44. Lucinda Brand (Ned) Team Sunweb Women
45. Ana Maria Covrig (Rom) Top Girls Fassa Bortolo
46. Olga Zabelinskaya (Rus) BePink Cogeas
47. Chiara Zanettin (Ita) Valcar PBM
48. Vania Canvelli (Ita) Giusfredi Bianchi
49. Audrey Cordon Ragot (Fra) Wiggle High
50. Silvia Valsecchi (Ita) BePink Cogeas
51. Charlotte Becker (Ger) Hitec Products
52. Janneke Ensing (Ned) Alé Cipollini
53. Sabrina Stultiens (Ned) Team Sunweb Women 00:11
54. Lisa Klein (Ger) Cervelo Bigla Pro Cycling Team
55. Georgia Williams (Aus) Orica Scott Women
56. Riejanne Markus (Ned) WM3 Pro Cycling
57. Hannah Barnes (Gbr) Canyon SRAM Racing
58. Tetiana Riabchenko (Ukr) Lensworld-Kuota
59. Anouska Koster (Ned) WM3 Pro Cycling
60. Julia Soek (Ned) Team Sunweb Women
61. Rossella Ratto (Ita) Cylance Pro Cycling
62. Clara Koppenburg (Ger) Cervelo Bigla Pro Cycling Team
63. Jenelle Crooks (Aus) Orica Scott Women
64. Rozanne Slik (Ned) Team Sunweb Women
65. Anna Plichta (Pol) WM3 Pro Cycling
66. Sofia Bertizzolo (Ita) Astana Women’s Team
67. Mónika Kiraly (Hun) S.C. Michela Fanini
68. Valentina Scandolara (Ita) WM3 Pro Cycling
69. Soraya Paladin (Ita) Alé Cipollini
70. Floortje Mackaij (Ned) Team Sunweb Women
71. Chantal Blaak (Ned) Boels Dolmans Cyclingteam 00:39
72. Nikki Brammeier (Gbr) Boels Dolmans Cyclingteam
73. Omer Shapira (Isr) Giusfredi Bianchi 00:50
74. Carmela Cipriani (Ita) Conceria Zabri-Fanini-Guerciotti 00:53
75. Anna Ceoloni (Ita) S.C. Michela Fanini
76. Malgorzata Jasinska (Pol) Cylance Pro Cycling 00:59
77. Nicole Hanselmann (Sui) Cervelo Bigla Pro Cycling Team 01:00
78. Stephanie Pohl (Ger) Cervelo Bigla Pro Cycling Team
79. Elizabeth Deignan (Gbr) Boels Dolmans Cyclingteam 01:04
80. Lauren Kitchen (Aus) WM3 Pro Cycling 01:25
81. Anna Trevisi (Ita) Alé Cipollini
82. Nicole Nesti (Ita) Aromitalia Vaiano 02:22
83. Lara Vieceli (Ita) Astana Women’s Team 02:42
84. Antri Christoforou (Cyp) Servetto Giusta 15:14
85. Ekaterina Anoshina (Rus) BePink Cogeas 18:09
86. Natalya Sokovnina (Kaz) Servetto Giusta
87. Anna Potokina (Rus) Servetto Giusta
88. Iraida Garcia (Cub) S.C. Michela Fanini 22:18
89. Arianna Fidanza (Ita) Astana Women’s Team
90. Claudia Koster (Ned) Team Veloconcept Women
91. Katia Ragusa (Ita) BePink Cogeas
92. Valeriya Kononenko (Ukr) S.C. Michela Fanini
93. Basei Marzia Salton (Ita) Conceria Zabri-Fanini-Guerciotti
94. Sara Penton (Swe) Team Veloconcept Women
95. Daniela Magnetto Allietta (Ita) Conceria Zabri-Fanini-Guerciotti
96. Louise Norman Hansen (Den) Team Veloconcept Women
97. Julie Leth (Den) Wiggle High
98. Michela Balducci (Ita) Giusfredi Bianchi
99. Kseniia Dobrynina (Rus) Servetto Giusta
100. Isabella Strizzi (Ita) Conceria Zabri-Fanini-Guerciotti
101. Alice Gasparini (Ita) Servetto Giusta
102. Simona Bortolotti (Ita) Giusfredi Bianchi
103. Francesca Cauz (Ita) Giusfredi Bianchi
104. Manuela De Iuliis (Ita) Conceria Zabri-Fanini-Guerciotti
105. Thea Thorsen (Nor) Hitec Products
106. Eugénie Duval (Fra) FDJ Nouvelle Aquitaine Futuroscope
107. Jolien D’Hoore (Bel) Wiggle High
108. Barbara Guarischi (Ita) Canyon SRAM Racing
109. Bryony Van Velsen (Ned) Lares-Waowdeals
110. Alice Cobb (Gbr) Lares-Waowdeals
111. Chloe Hosking (Aus) Alé Cipollini
112. Sarah Roy (Aus) Orica Scott Women
113. Ilona Hoeksma (Ned) Hitec Products
114. Alexandra Manly (Aus) Orica Scott Women
115. Ana Cristina Sanabria Sanchez (Esp) Servetto Giusta
116. Kirsten Wild (Ned) Cylance Pro Cycling
117. Heidi Dalton (RSA) Aromitalia Vaiano
118. Marta Tagliaferro (Ita) Cylance Pro Cycling
119. Maria Giulia Confalonieri (Ita) Lensworld-Kuota
120. Michela Pavin (Ita) Top Girls Fassa Bortolo
121. Allegra Arzuffi (Ita) Valcar PBM
122. Beatrice Rossato (Ita) Top Girls Fassa Bortolo
123. Silvia Persico (Ita) Valcar PBM
124. Alessia Bulleri (Ita) Aromitalia Vaiano
125. Silvia Pollicini (Ita) Valcar PBM
126. Elena Franchi (Ita) Aromitalia Vaiano
127. Sarah Rijkes (Aut) Lares-Waowdeals
128. Dalia Muccioli (Ita) Valcar PBM
129. Jelena Eric (Srb) BTC City Ljubljana
130. Giorgia Fraiegari (Ita) Giusfredi Bianchi
131. Alessia Martini (Ita) Aromitalia Vaiano
132. Annalisa Cucinotta (Ita) Lensworld-Kuota
133. Winanda Spoor (Ned) Lensworld-Kuota
134. Kaat Hannes (Bel) Lensworld-Kuota
135. Christina Siggaard (Den) Team Veloconcept Women
136. Pernille Mathiesen (Den) Team Veloconcept Women
DNF Lija Laizane (Lat) Aromitalia Vaiano
DNF Sofia Beggin (Ita) Astana Women’s Team
DNF Anna Zita Maria Stricker (Ita) BTC City Ljubljana
DNF Charlotte Bravard (Fra) FDJ Nouvelle Aquitaine Futuroscope
DNF Francesca Balducci (Ita) S.C. Michela Fanini
DNS Roxane Knetemann (Ned) FDJ Nouvelle Aquitaine Futuroscope

GC after Stage 9

1. Anna Van Der Breggen (Ned) Boels Dolmans Cyclingteam 22:30:06
2. Elisa Longo Borghini (Ita) Wiggle High 01:03
3. Annemiek Van Vleuten (Ned) Orica Scott Women 01:39
4. Megan Guarnier (USA) Boels Dolmans Cyclingteam 03:07
5. Lucinda Brand (Ned) Team Sunweb Women 03:26
6. Amanda Spratt (Aus) Orica Scott Women 03:32
7. Katarzyna Niewiadoma (Pol) WM3 Pro Cycling 04:02
8. Karol-Ann Canuel (Can) Boels Dolmans Cyclingteam 04:22
9. Claudia Lichtenberg (Ger) Wiggle High 05:05
10. Arlenis Sierra (Cub) Astana Women’s Team 05:15
11. Sabrina Stultiens (Ned) Team Sunweb Women 05:31
12. Shara Gillow (Aus) FDJ Nouvelle Aquitaine Futuroscope 05:43
13. Janneke Ensing (Ned) Alé Cipollini 06:41
14. Hanna Nilsson (Swe) BTC City Ljubljana 06:49
15. Romy Kasper (Ger) Alé Cipollini 07:18
16. Hannah Barnes (Gbr) Canyon SRAM Racing 08:28
17. Elena Cecchini (Ita) Canyon SRAM Racing 08:47
18. Cecilie Uttrup Ludwig (Den) Cervelo Bigla Pro Cycling Team 08:49
19. Ane Santesteban Gonzalez (Esp) Alé Cipollini 08:52
20. Olena Pavlukhina (Aze) Astana Women’s Team 09:07
21. Linda Villumsen (Nzl) Team Veloconcept Women 09:24
22. Tetiana Riabchenko (Ukr) Lensworld-Kuota 09:34
23. Eri Yonamine (Jpn) FDJ Nouvelle Aquitaine Futuroscope 09:36
24. Polona Batagelj (Slo) BTC City Ljubljana 09:53
25. Nikola Noskova (Cze) BePink Cogeas
26. Dani King (Gbr) Cylance Pro Cycling 10:00
27. Ursa Pintar (Slo) BTC City Ljubljana 10:13
28. Yevgeniya Vysotska (Ukr) Conceria Zabri-Fanini-Guerciotti 10:25
29. Sofia Bertizzolo (Ita) Astana Women’s Team 11:13
30. Moniek Tenniglo (Ned) WM3 Pro Cycling 11:27
31. Rasa Leleivyte (Ltu) Aromitalia Vaiano 11:43
32. Malgorzata Jasinska (Pol) Cylance Pro Cycling 12:33
33. Alice Maria Arzuffi (Ita) Lensworld-Kuota 13:20
34. Alison Jackson (Can) BePink Cogeas 14:02
35. Tatiana Guderzo (Ita) Lensworld-Kuota 14:40
36. Anna Ceoloni (Ita) S.C. Michela Fanini 15:33
37. Anouska Koster (Ned) WM3 Pro Cycling 17:22
38. Omer Shapira (Isr) Giusfredi Bianchi 18:34
39. Rozanne Slik (Ned) Team Sunweb Women 19:59
40. Ana Maria Covrig (Rom) Top Girls Fassa Bortolo 21:20
41. Chantal Blaak (Ned) Boels Dolmans Cyclingteam 21:21
42. Elizabeth Deignan (Gbr) Boels Dolmans Cyclingteam 24:45
43. Nadia Quagliotto (Ita) Top Girls Fassa Bortolo 26:16
44. Floortje Mackaij (Ned) Team Sunweb Women 26:50
45. Coryn Rivera (USA) Team Sunweb Women 27:53
46. Stephanie Pohl (Ger) Cervelo Bigla Pro Cycling Team 27:54
47. Georgia Williams (Aus) Orica Scott Women 29:52
48. Alexis Ryan (USA) Canyon SRAM Racing 30:13
49. Olga Zabelinskaya (Rus) BePink Cogeas
50. Soraya Paladin (Ita) Alé Cipollini 30:16
51. Audrey Cordon Ragot (Fra) Wiggle High 31:38
52. Rossella Ratto (Ita) Cylance Pro Cycling 32:19
53. Charlotte Becker (Ger) Hitec Products 33:23
54. Clara Koppenburg (Ger) Cervelo Bigla Pro Cycling Team 33:51
55. Anna Potokina (Rus) Servetto Giusta 34:08
56. Carmela Cipriani (Ita) Conceria Zabri-Fanini-Guerciotti 35:28
57. Lauren Kitchen (Aus) WM3 Pro Cycling 36:16
58. Antri Christoforou (Cyp) Servetto Giusta 38:30
59. Sheyla Gutierrez (Esp) Cylance Pro Cycling 39:14
60. Lara Vieceli (Ita) Astana Women’s Team 41:37
61. Jenelle Crooks (Aus) Orica Scott Women 42:00
62. Natalya Saifutdinova (Kaz) Astana Women’s Team 42:01
63. Daniela Reis (Por) Lares-Waowdeals 42:23
64. Lisa Klein (Ger) Cervelo Bigla Pro Cycling Team 43:16
65. Anna Plichta (Pol) WM3 Pro Cycling 43:23
66. Chiara Zanettin (Ita) Valcar PBM 43:45
67. Giorgia Bronzini (Ita) Wiggle High 45:18
68. Lotta Lepistö (Fin) Cervelo Bigla Pro Cycling Team 45:43
69. Mónika Kiraly (Hun) S.C. Michela Fanini 46:06
70. Vania Canvelli (Ita) Giusfredi Bianchi 46:09
71. Silvia Valsecchi (Ita) BePink Cogeas 47:55
72. Ilaria Sanguineti (Ita) BePink Cogeas 48:00
73. Nicole Nesti (Ita) Aromitalia Vaiano 48:44
74. Camilla Pedersen (Den) Team Veloconcept Women 49:06
75. Amalie Dideriksen (Den) Boels Dolmans Cyclingteam 50:00
76. Nikki Brammeier (Gbr) Boels Dolmans Cyclingteam 51:32
77. Aude Biannic (Fra) FDJ Nouvelle Aquitaine Futuroscope 53:21
78. Simona Frapporti (Ita) Hitec Products 54:18
79. Julia Soek (Ned) Team Sunweb Women 54:21
80. Nicole Hanselmann (Sui) Cervelo Bigla Pro Cycling Team 54:48
81. Maria Giulia Confalonieri (Ita) Lensworld-Kuota 55:16
82. Valentina Scandolara (Ita) WM3 Pro Cycling 56:10
83. Anna Trevisi (Ita) Alé Cipollini 56:21
84. Marta Bastianelli (Ita) Alé Cipollini 56:40
85. Riejanne Markus (Ned) WM3 Pro Cycling 57:11
86. Emilie Moberg (Nor) Hitec Products 58:38
87. Ana Cristina Sanabria Sanchez (Esp) Servetto Giusta 59:30
88. Francesca Cauz (Ita) Giusfredi Bianchi 1:04:51
89. Iraida Garcia (Cub) S.C. Michela Fanini 1:06:36
90. Eugénie Duval (Fra) FDJ Nouvelle Aquitaine Futuroscope 1:07:02
91. Sara Penton (Swe) Team Veloconcept Women 1:09:36
92. Natalya Sokovnina (Kaz) Servetto Giusta 1:12:25
93. Dalia Muccioli (Ita) Valcar PBM 1:12:31
94. Silvia Persico (Ita) Valcar PBM 1:14:48
95. Jolien D’Hoore (Bel) Wiggle High 1:15:02
96. Simona Bortolotti (Ita) Giusfredi Bianchi 1:15:03
97. Beatrice Rossato (Ita) Top Girls Fassa Bortolo 1:15:41
98. Silvia Pollicini (Ita) Valcar PBM 1:15:42
99. Manuela De Iuliis (Ita) Conceria Zabri-Fanini-Guerciotti 1:16:28
100. Alexandra Manly (Aus) Orica Scott Women 1:16:42
101. Michela Balducci (Ita) Giusfredi Bianchi 1:16:48
102. Sarah Roy (Aus) Orica Scott Women 1:16:56
103. Katia Ragusa (Ita) BePink Cogeas 1:17:43
104. Barbara Guarischi (Ita) Canyon SRAM Racing 1:18:28
105. Alice Gasparini (Ita) Servetto Giusta 1:19:07
106. Kirsten Wild (Ned) Cylance Pro Cycling 1:19:21
107. Arianna Fidanza (Ita) Astana Women’s Team 1:20:52
108. Chloe Hosking (Aus) Alé Cipollini 1:21:10
109. Julie Leth (Den) Wiggle High 1:21:49
110. Kaat Hannes (Bel) Lensworld-Kuota 1:22:22
111. Sarah Rijkes (Aut) Lares-Waowdeals 1:22:48
112. Jelena Eric (Srb) BTC City Ljubljana 1:23:03
113. Allegra Arzuffi (Ita) Valcar PBM 1:25:24
114. Thea Thorsen (Nor) Hitec Products 1:26:05
115. Heidi Dalton (RSA) Aromitalia Vaiano 1:26:10
116. Annalisa Cucinotta (Ita) Lensworld-Kuota 1:27:44
117. Kseniia Dobrynina (Rus) Servetto Giusta 1:28:01
118. Alessia Bulleri (Ita) Aromitalia Vaiano 1:28:03
119. Alice Cobb (Gbr) Lares-Waowdeals 1:29:53
120. Michela Pavin (Ita) Top Girls Fassa Bortolo 1:32:25
121. Basei Marzia Salton (Ita) Conceria Zabri-Fanini-Guerciotti 1:32:44
122. Isabella Strizzi (Ita) Conceria Zabri-Fanini-Guerciotti 1:33:38
123. Alessia Martini (Ita) Aromitalia Vaiano 1:34:50
124. Claudia Koster (Ned) Team Veloconcept Women 1:35:42
125. Ilona Hoeksma (Ned) Hitec Products 1:36:20
126. Giorgia Fraiegari (Ita) Giusfredi Bianchi 1:41:02
127. Christina Siggaard (Den) Team Veloconcept Women 1:41:15
128. Louise Norman Hansen (Den) Team Veloconcept Women 1:42:02
129. Daniela Magnetto Allietta (Ita) Conceria Zabri-Fanini-Guerciotti 1:44:12
130. Pernille Mathiesen (Den) Team Veloconcept Women 1:44:21
131. Winanda Spoor (Ned) Lensworld-Kuota 1:47:23
132. Ekaterina Anoshina (Rus) BePink Cogeas 1:48:40
133. Elena Franchi (Ita) Aromitalia Vaiano 1:48:57
134. Valeriya Kononenko (Ukr) S.C. Michela Fanini 1:50:25
135. Marta Tagliaferro (Ita) Cylance Pro Cycling 1:51:09
136. Bryony Van Velsen (Ned) Lares-Waowdeals 1:53:54
Points classification





Leave a Reply

You must be logged in to post a comment.